Soest toen - Soest nu Telefoonnummer Noorderwe* 23 ziekenauto 5980 Dinsdag 13 oktober 1970 ïftc jaargang no. 70 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2.709 - Postgiro 129156 Het oog gericht op vakbeweging en leden Twee bromfietsdieven (15) gingen geraffineerd te werk Natuurwacht „Eemland" Wielrijder schrok en viel Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk - Soest Ziekenfondsverzekering voor bejaarden ZUID-AMERIKA WORDT LINKSER EN LINKSER Parachutiste landde-op dak van woning in Soesterberg Nog plaats op cursus Veilig Verkeer Diefstallen en verm ielingen Auto met vier inzittenden tegen lichtmast Weer ongeval op overweg Soestduinen Grote belangstelling voor de aankomst van drie nieuwe gasten in „De Paardenkamp" Toneelvernieuwing bij Artishock 40 snelheidsovertreders in ruim één uur SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f4,—. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De top van het Christelijk Nationaal Vakverbond C.N.V. kan onmogelijk blij geweest zijn bij lezing van het rapport over haar organisatie dat het Sociaal Wetenschappelijk Instituut van de Vrije Universiteit heeft uitgebracht Nadruk wordt daarin gelegd op de grote afstand die bestaat lussen de lei ding en de leden en de cijfers waarmee prof. Van Zuthem en zijn team dit ont hullen komen nogal schokkend aan. Dat de bestuurders eigenlijk tot een ander slag mensen schijnen te behoren komt bijvoorbeeld sterk uit bij vergelij king van de percentages van degenen die een fusie van de drie vakcentrales voorstaan: bij de leden is dit met of zonder voorbehoud vijftig, bij de lei ding is negentig procent tegen. Curieus is ook het verschil in de ant woorden op de vraag of we aan het ge loof toch een pijler van het C.N.V. iets hebben bij het werk: de top ant woordt voor bijna honderd procent ja, de achterban komt met 51 ja maar met de hakken over de helft. Dit laatste ligt de C.N.V.-leiding tamelijk zwaar op de maag omdat men hierin een bedrei ging ziet van de principes van de eigen organisatie. Waar het rapport echter meer op ha mert is dat deze vervreemding tussen bestuurders en leden duidt op een falen van de democratie in de organistatie, iets wat overigens niet specifiek is voor het C.N.V.: het is een bijna algemene regel voor alle organisaties. En daar zit een van de akeligste aspecten die wel zeer speciaal voor de vakverbonden gel den. De afstand tussen leden en bestuurders en ook de al dan niet schijnbare onver mijdelijkheid hiervan kweekt haast au tomatisch een sfeer waarin de leden zich ook weinig aantrekken van de bestuur ders en wat die namens hen doen en laten. Dat verklaart ook waarom in menig ge val, duidelijk te constateren In de re cente episoden voor de vierhonderdgul- dengolf losbarste, het niet de vakbewe ging maar de leden waren die de bal aan het rollen brachten, waarna de vakverbonden min of meer tegen heug en meug achter de acties van de leden gingen staan. Dat zijn passages die de vakbondsbe stuurders bijzonder geboeid zouden moe ten lezen. KANTMAN De Soester politie heeft dit weekeinde twee jongens van 15 jaar aangehouden wegens diefstal van tenminste zes brom fietsen in de afgelopen weken. Het duo, de 15-jarige scholier L. A. de G. en de even oude B. W. M. ging bijzonder ge raffineerd te werk. De gestolen brommers werden opnieuw gespoten en tevens van een andere mo tor voorzien. Het nummer in de gestolen brommer werd vervangen door een nummer- van al uit de roulatie genomen bromfietsen. Ook bleek men diverse on derdelen ontvreemd te hebben. De diefstallen vonden meestal plaats vanuit de open rijwielstalling bij het station Soest-Zuid. De laatste keer gebeurde dat afgelopen vrijdag. Verschillende benadeelden ble ken niet eens aangifte gedaan te hebben bij de politie. Ter Wille van een vlot verloop van het onderzoek doet de politie een beroep op de benadeelden om haar in voorkomen de gevallen direct in kennis te stellen. De twee jongens liepen tegen de lamp toen een van de brommers te koop werd aangeboden en de adspirant koper de zaak niet erg vertrouwde. Tijdens de „Week der Aarde" wordt door de werkgroep van de Natuurwacht ..Eemland" in een van de zalen van het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. een tentoonstelling gehouden, die gewijd is aan de natuurverontreiniging. Tijdens deze tentoonstelling wordt op elk heel uur de van de Tros in bruikleen ont vangen film „Levend water" vertoond. De tentoonstelling is geopend van maan dag 19 tot en met zaterdag 24 oktober, van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Zondag 25 oktober zal er, onder leiding van de natuurgidsen Gartner en Klees, een 2Vs uurs najaarswandeling worden georganiseerd vanaf „Groot Kievitsdal" bij Hilversum. De wandeling, die te kwart over twee zal starten (na aan komst van de Tensen-bus uit Soest) zal o.m. gaan naar het Wasmeer. Bij een ongeluk oo de Steenhoffstraat is zondag de Utrechtse wielrijder W. .T. L gewond geraakt. Hij schrot- oen hij door een bromfietser werd ingehaald. De man ging aan 't slingeren en kwam in aanraking met de weekendtas achter óp de inhalende bromfiets. De heer L. kwam ten val en liep daar bij een hersenschudding en een hoofd wond op. Via Zonnegloren is de man overgebracht naar een Ziekenhuis in Utrècht". De bromfietser bleef onge deerd. Uit een geruime tyd geleden gehouden enquête onder de bejaarde inwoners van Soest is onder meer gebleken, dat er nog verschillende bejaarden zün, die niet by een Ziekenfonds zijn ingeschreven, dan wel zich op andere wijze tegen de kosten van ziekte hebben verzekerd. Bovengenoemde Stichting meent er goed aan te doen te wijzen op de consequen ties van het niet tegen ziektekosten verzekerd zijn. Bij gebreke van een der gelijke verzekering komen de kosten van een onverhoopte verpleging in een ziekenhuis of erkende verpleeginrichting geheel voor rekening van de betrokkenen. Deze verplcgingskosten zijn inmiddels zo gestegen, dat het voor de meesten nage noeg onmogelijk is geworden deze uit eigen middelen te betalen. Het sluiten van een ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden is voor een ieder vanaf het 65e jaar, met een inkomen minder dan 10.761,per jaar, zonder meer mogelijk. De ziekenfondsen moeten iedere bejaarden, die zich voor een der gelijke verzekering meldt, accepteren. De voor de ziekenfondsverzekering voor bejaarden verschuldigde premies zijn afgestemd op het inkomen van de ver zekerden (waarbij rekening wordt ge houden met alle inkomsten, behalve de vakantie-uitkering krachtens de A.O.W.). Deze premies bedragen: bij een inkomen tot 6.036,per jaar Staatsgrepen zijn een Boliviaanse tradi tie: het land bestaat 145 jaar en beleeft nu voor de 186ste keer dat iemand de macht grijpt. Maar de sfeer is zo lang zamerhand wel veranderd. Toen presi dent Ovando een jaar geleden zonder bloedvergieten zijn voorganger afzette bezielde hem de gedachte dat het roer inderdaad wel om moest. Te lang en te vaak was in Bolivia op de bekende Zuidamerikaanse manier ge regeerd: nogal corrupt teneinde het de bezittende klassen niet te moeilijk te maken meer te gaan bezitten. Aan socia le maatregelen die de armoe van de massa's misschien iets kon verlichten werd te weinig gedaan. Dat moest wel leiden tot een algemene verlinksing naar castroïstisch model, waarmee volgens Ovando het land van kwaad tot erger zou vervallen. Hij kwam met vooruitstrevende plannen, maar ervoer al snel dat men zonder het hele staatsbestel in zijn voegen te laten kraken niet al te veel al te snel kan veranderen. Hij deed het dus kalmer aan met als gevolg dat hij het verbruide bij de linksgezinden die hem te laks vonden maar ook bij ultra-rechts dat hem toch nog altijd zag als een verkapte wegbe reider van het castroïsme. Deze laatste groep was er het ëerst bij om een junta te vormen die hem moest afzetten. Met als reactie een tegenrege ring van generaal Torres, die een terug keer naar de grove systemen van vroe ger niet wenst te tolereren en daarvan verdenkt hij niet geheel en al ten on rechts misschien zijn tegenstander Miran da. Ovanda is terzijde gestapt opdat geen bloed vergoten wordt al kon hij daarmee niet garanderen dat Torres en Miranda het ook zo vreedzaam oplossen. Wat we in Bolivia zien staat overigens niet alleen. Er 'is nog Chili v/aar de eigenlijk gekozen president Allende nog altijd feitelijk in zijn ambt bevestigd moet worden. En dat is een vriend en aanhanger van Castro. We zien in vele andere landen, vooral Brazilië,hoe meer en meer een geest van verzet gaat leven die zich ook feller en feller uit. Het is niet ondenkbaar dat het opperste bestuur van Chili en Bo livia niet zal vervallen aan de revolu tionair linkse figuren die ernaar dingen, of dat ze niet lang aan de macht zullen blijven. Of ze daartoe bijdraagt of niet: de Amerikaanse geheime dienst C.I.A. zal daarvan dan de schuld wel krijgen, mis schien ook niet. Maar dat alles is min der belangrijk het kan op zijn hoogst tot uitstel leiden. Na jaren en jaren van misstanden is in Zuid-Amerika de revo lutionaire oogst rijp. Bij de kampioenschappen van de para chutistenclub Icarus uit Hilversum, die zondag op de Leusderhei zijn gehouden, is de 32-jarige Amerikaanse mej. Fedra Campbell een beetje uit de koers ge raakt. Zij maakte in ieder geval een andere landing dan zij zich zal hebben voorgesteld, want op kilometers afstand van de plaats, waar zij had moeten neerkomen, landde zij op het dak van een woning aan de Generaal Winkel manstraat in Soesterberg. De bewoners, keken vreemd op, toen zij 'plotseling een klap hoorden en even later enkele dakpannen naar beneden zagen komen. De onfortuinlijke gelande parachutiste vernielde twintig dakpan nen. Via een dakraam werd zij door de be woners toch nog veilig naar de begane grond geholpen. De Amerikaanse viel uiteraard buiten de prijzen, of zij zou een troostprijs gehad moeten hebben. De koerswijziging kan ook een gevolg zijn geweest van het nieuwe type pa rachute waarmee mej. Campbell zondag sprong. Ook anderen experimenteerden 'met meer succes) met de nieuwe para- d% rechthoekige „Wing". Verleden week is de nieuwe verkeers- cursus van het Verbond voor Veilig Verkeer in Soest van start gegaan. Er hebben zich 25 cursisten aangemeld, maar er is nog plaats voor meerdere personen, die wat meer wegwijs willen geraken in de theorie en praktijk van het verkeer. De cursus wordt op dins dagavond ln „De Rank" gegeven. Men kan zich nog aanmelden op het politie bureau. 18,82 per maand. Dit is een gezins premie en is gelijk voor alleenstaanden en echtparen; bij een inkomen van 6.037,7.046, per jaar 37,64 per maand; bij een inkomen van 7.047,tot ƒ8.904,per jaar ƒ47,05 per maand; dit zijn eveneens gezinspremies; bij een inkomen vanaf 8.905,tot ƒ10.761,— per jaar voor alleenstaanden 47,50 per maand; voor echtparen 65,87 per maand. Bij inkomens vanaf 10.762,tot 14.850,kan men een vrijwillige zie kenfondsverzekering afsluiten. De zie kenfondsen hebben hier geen verplich ting tot accepteren van aanvragen en kunnen bepaalde voorwaarden stellen. De premie voor deze verzekering be draagt: voor alleenstaanden ƒ43,per maand; voor echtparen 86,per maand. Hiernaast bestaat voor iedere bejaarde de mogelijkheid bij het ziekenfonds een aanvullende verzekering af te sluiten voor extra voorzieningen. Hiervoor be draagt de extra premie 1,per per soon per maand. Voor wat onder deze aanvullende verzekering valt, menen wij naar de ziekenfondsen te mogen verwij zen; daarvoor is geen uniforme regeling. Bij het overschrijden van de welstands- grens van 14.851,inkomen per jaar, kan men geen Ziekenfondsvezrekering meer afsluiten, doch komt men in de sfeer van de ziekenfondsverzekering. Inlichtingen omtrent voorwaarden en premies kan men o.a. bij de Ziekenfond sen inwinnen en bij de Maatschappijen, die zich op dit terrein bewegen. De stichting meent het verzekeren tegen ziektekosten met klem te moeten aanbe velen, teneinde u veilig te stellen tegen onoverzienbare kosten. Voor alle vragen die in dit verband rijzen met betrekking tot de Algemene Bijstandswet, mogen wij u verwijzen naar de Gemeentelijke Sociale Dienst, Steenhoffstraat 5, tele foon: 6744. In de nacht van' zondag op maan dag deed de héér J. B. uit Bunnik aangifte van diefstal uit zijn auto. De wagen stond geparkeerd op het erf van een woning aan de Bartolottilaan. Toen de man wilde wegrijden, zag hij, dat het kofferdeksel van de wagen open stond. Het reservewiel met band blèek te zijn gestolen. Uit een bij mevr. J. B.-Y. aan de Al- bert Cuyplaan in gebruik zijnde au tobox zijn dit weekeinde twee dozen met blikgroenten, enkele lakens, kleed jes en 24 stel ondergoed gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Op de Beckeringhstraat blijken re gelmatig trottoirtegels te worden ger stolen. In de afgelopen' dagen zijn er al enkele honderden verdwenen. In ver band hiermede zal de politie hier streng toezicht gaan houden. De heer Van Asch deed bij de poli tie aangifte van vernieling. Van zijn bouwkeet, die op het terrein van ge meentewerken aan de Lange Brinkweg staat, bleken tien ruiten van 30 bij 50 cm te zijn ingegooid. Het moment van officiële overhandiging door de chimpansees. Op de Ossendamweg ter hoogte van de Braamweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 19-jarige P. M. D. uit Soest met zijn auto uit de koers ge raakt en tegen een lichtmast gereden. De auto werd volkomen vernield. De bestuurder bleek onder invloed van sterke drank. Hij is meegenomen naar het bureau, waar een bloedproef is ge nomen. Ook de drie andere inzittenden bleken aan Bacchus te hebben geofferd, wat hén overigens niet kwalijk kon worden genomen. Eén hunner, J. D. uit Soest, liep bij de botsing een hoofdwond op, die gehecht moest worden. Ook de lichtmast werd zwaar beschadigd. Voor de vierde maal in korte tyd heeft zich op een overweg in Soest een ver keersongeval voorgedaan en ook ditmaal is het weer goed afgelopen. Het ongeval vond nu weer plaats by Soestduinen. De 66-jarige A. F. de M. uit Amsterdam reed tien meter voor de overweg, toen de allarminstallatie in werking trad. In plaats van door te rijden, stopte de Amsterdammer, maar hij kwam pas vlak voor de rails tot stilstand. Eén van de halve overwegbomen kwam op het dak van de auto terecht. Vrijwel op hetzelfde moment werd de wagen aan de achterzijde aangereden door een andere auto, bestuurd door de 20-jarige H. L. v. d. L. uit Baarn. Deze schoot na de botsing met zijn auto de overweg over en kwam .via de andere dalende boom tegen de lichtinstallatie terecht. Even later denderde de sneltrein Utrecht-Amersfoort voorbij. Aangezien beide auto's échter net niet op de rails stonden, deden zich verder geen per soonlijke ongelukken voor. Alleen de twee wagens liepen behoorlijke schade op. Tegen twee uur reden zaterdagmiddag twee wagens het terrein van „De Paar denkamp" aan de Birkstraat op, waar van de grootste, een veewagen, de drie nieuwe gasten voor het „rusthuis" mee bracht en de kleinste, een wagen van het Amersfoortse Dierenpark, de direc teur van het dierenpark de heer Vis met zijn echtgenote, een dierenverzorg ster en twee chimpansees vervoerde. Aangetrokken door het feit dat de twee van de t.v. bekende Amersfoortse apen de overdracht zouden opluisteren met hun aanwezigheid,, was een groot aantal bezoekers aanwezig toen de heer Vis persoonlijk de drie „hoogbejaarden" uit de veewagen haalde, om hen aan het bestuur van „De Paardenkamp", waar zij de laatste jaren hun leven in alle rust gaan doorbrengen, te overhandigen. Terwijl Elsje 43 jaar, Claire 38 jaar en Donald 33 jaar, zich met enige tegen zin in het gareel lieten zetten voor het statieportret, vermaakten de aanwezi gen zich met de beide chimpansees die voor dit dankbare publiek wel wat wilden laten zien. Nadat het hek van de wei voor de nieuwe gasten was geopend, trokken zij direct de vrijheid in, om zich te goed te doen aan het groene gras, dat, na het hooi en de haver in het Dierenpark, voor hen hetzelfde verschil uitmaakte als groente uit blik en verse groente voor ons. Het voltallig bestuur van „De Paar denkamp", bestaande uit de dames Van Woerkom, Kok en Isings en de heer 't Hart ontving uit „poten" van een der chimpansees de „schenkings-oor- konde". Voor belangstellenden vermelden wij nogmaals de openingstijden van „De Paardenkamp" Birkstraat 96: elke werk dag, behalve van 12 uur tot half twee, zaterdags en zondags de gehele dag. De toegang is geheel gratis, al zal men steun in welke vorm dan ook bijzonder op prijs stellen. Voor hen die ..De Paardenkamp" willen helpen om de exploitatie sluitend te krijgen, vermelden wij nog het giro nummer 631624, t.n.v. Stichting „De Paardenkamp" te Soest. Ruw geschat zyn er in Nederland ongeveer honderdduizend mensen die zich bezig houden met amateurtoneel. Vooral ook jonge mensen hebben het toneel opnieuw ontdekt. Niet in de bekende gezelligheidsverenigingen of in de even bekende gemeenschapshuizen, maar vooral door de cursussen dramatische vorming. Jan Velzcboer, directeur van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel in Maarsscn, duidt het veschil tussen deze twee vormen van amateurtoneel als volgt aan: „Het oude amateurtoneel is in alles naspelen van het grote toneel. Bij de nieuwe opvattingen laten we de mensen zelf ontdekken dat er een manier is voor iedereen om je vryer te uiten dan je bent; het leren hanteren van eigen uitdrukkingsvaardigheid." leiding en regie in goede handen. Mevrouw Kemenade zegt: „Ik sluit op den duur een optreden voor publiek niet uit, maar voorlopig is het resultaat niet zo belangrijk. Het gaat vooral om 't bezig zijn. Improviseren met opdrach ten, teksten en ideeën. Verkleedpartijen, lichteffecten, geluidsbanden, dia's, mas kers en poppen. Dat kan totaal toneel worden maar ook cabaret. Artishock hoopt dat deze aanzet tot to neelvernieuwing in de toekomst zal leiden tot een opbloei van. het amateur toneel in Soest.' Volgens Jan Velzeboer is zo'n jonge toneelgroep een proeftuintje van de maatschappij. „Je leert je als groepslid gedragen, als individueel binnen een groep. Je leert eigenlijk wat democratie is." Elke woensdagavond om half acht re peteren tieners in het AS-gebouw, Steenhoffstraat 46 Kom je ook? JAN VISSER. Dit is ook de opvatting van de cur susleidster Wil Willemsen van Atelier Artishock. Door een speciale cursus Vrij' Toneel voor tieners wil Artishock proberen het amateurtoneel in Soest een extra injec tie te geven. Door het aantrekken van de: Amers foortse docente in dramatische vorming, Ank Kemenade (34), is de *artistieke Maandagmorgen is op de Amersfoortse- straat in Soesterberg door de politie controle gehouden op de maximum snel heid. Ter plaatse is een snelheid van 70 km per uur toegestaan, maar in de vijf kwartier, dat werd gecontroleerd, werden veertig automobilisten betrapt op het rijden met snelheden boven de 83 km per uur. Enkelen reden er met snelheden boven de 100 km per uur. I

Soester Courant | 1970 | | pagina 1