Opvallend onelegant HISTORIE-IN-ZAKFORMAAT VAN DE MINI ROK Origineel en het kost niet veel Het schoonheidsrecept van de Japanse vrouw Uitstellen Een warme hap voor de vri'ie zaterdag Kan thee aderverkalking remmen Aan elke nieuwe mode moet je min of meer wennen, maar het slot van het liedje is, dat je er helemaal voor door de knieën gaat en je niets anders meer zou willen. Zo Is het echter met sommige broekpak- ken niet. Wat de uitschieters betreft krijg je wel eens de indruk, dat degenen die ze dragen hun best doen op te vallen door 't onelegante van die kledij. Tot veler verba zing komen er hoe langer hoe meer ont werpen aan de markt die alleen maar ver rassen en verbazen tegelijk. Ik doel nu op de mode uit de dertiger jaren, compleet met maxi-jurken, strakke hoeden en een felle make-up, die het gezicht tot een masker maakt. En bij deze mode doet de kuitlange (midi) broekrok haar intrede, compleet met laarzen. En dat terwijl wij allen dromen van zon en strand en van korte chemisiers van badstof, mini- bikini's en een maximum aan bruine huid. Ik kan het niet helpen maar ik weiger aan te nemen dat vrouwen, die zich kleden zo als op de hierbijgevoegde afbeeldingen te zien is, bij het zien van hun spiegelbeeld verzuchten: Wat zie ik er toch aantrekke lijk uit! Nee, ik geldof eerder dat ze zich alleen maar zo opvallend onelegant kle den om op te vallen. Boven: Tuniek-ensemble „Kali", dat gebaseerd is op de kleding van de Russische boer. De tuniek is van angora jersey en de -pantalon van wollen-jersey. Links boven: Een broekrok van wollen cheviot Prince de Galles in zwart-steenrood-beige. Er zijn vaak vrij onbeduidende kleinig heden, die we voortdurend uitstellen. Om een of andere reden zien wij er te genop, is er een barrière waar we maar niet overheen kunnen komen. Het kan gaan om een brief die we schrijven moeten, een reparatie die nodig is, een boodschap waar we op uit moeten. Zo lang we onszelf niet weten te ouerioin- nen, blijven we met het onvoldane ge voel rondlopen een plicht te verzuimen. Maar juist dat tegenopzien geeft een gevoel van verlamming, waardoor we ook voor andere dingen niet de nodige energie kunnen opbrengen. We hebben allerlei mooie uitvluchtjes, „kunnen er niet toe komen", maar als we eerlijk zijn weten we heel best dat het aan onszelf ligt dat we de koe niet eens bij de hoorns hebben gevat. Want zo dra als we dat gedaan hebbenblijken heel wat onoverkomenlijk schijnende moeilijkheden heel best op te lossen. We verheugen ons dat het bezwarende obstakel eindelijk uit de weg is ge ruimd en voelen opeens lust ook aller lei andere zaken nu maar in dezelfde vaart eens tot een goed einde te bren gen. Deze beschouwingen gelden ech ter speciaal voor mensen die zo'n beet je met de uitstel-ziekte te kampen hebben. Er zijn echter ook wel mensen die niet van ophouden weten. Die 'n normale „rust" ook al als „uitstel" voe len. Dan ontstaat er een overspanning, die al evenmin gewenst is. Het is pret tig met allerlei zaken „bij" te zijn, dat geldt zowel voor onze arbeid, onze om gang met anderen als met onze finan ciën. We kunnen dan even tegen een stootje en raken niet door iedere on verwachte gebeurtenis uit ons even wicht. Daarom hoeven we juist dan geen slaaf te zijn van dat „bij" zijn. Zo'n achterstand is immers gauw ge noeg ingehaald als we de zaken niet la ten oplopen. Het bespaart heel wat moeite als we gewend zijn onze bezig heden geregeld bij te houden, want al le achterstand geeft aanleiding tot dub bele moeite. Het knoopje dat niet aan gezet is dwingt ons naar een veilig- Als het aan de couturiers en de stof- fenfabrikanten lag, zou die hele mini- toestand allang historie zijn geworden. De fabrikanten willen graag wat meer metertjes stof verkopen en de coutu riers zijn met hun ideeën uitgeminied. Ze willen maar wat graag met iets nieuws komen, en laten we eerlijk zijn, op mini-gebied is dat uitgesloten. Mi cro hebben we ook al gehad en dèt be tekende al, dat er van de rok niets meer overbleef. En wat valt er te cre- eren aan iets waar niets van over is? Dus probeerden ze (de couturiers) weer op maxi over te schakelen. Maar ze vergeten daarbij, dat de moderne vrouw geen slaafse volgelinge meer is van de modekoningen. Dat was een heel pijnlijke vergissing en de ontwer pers kwamen maar gauw met een compromis: de midi, die trouwens ook niet als zoete koek werd gegeten. Maar wat er ook bij de nieuwe crea ties uit de bus komt, mini zal het voor de boven-tiener niet meer zijn: we zijn er eerlijk gezegd een beetje op uitgeke ken, Het moet wel „makkelijk" blijven, met voldoende bewegingsvrijheid en zo, maar dat erg korte hoeft van ons niet meer. En omdat de mini-mode dus toch wel aan het aflopen is, is het wel grappig in zakformaat de historie er van de revue nog eens te laten passe ren. Maar we beginnen eerst met iets anders. In maart 1947 stapte een elegante Pa- risienne door de volkse Rue Lepic met een japon die toen „de" nieuwe mode lijn had. Vrouwen die daar óók liepen, lieten het niet bij smalende opmerkin- IQQB DE ma 5£ heidsspeld om te zien; dingen die niet op hun plaats zijn kunnen ons uren doen zoeken; vergeten verjaardagen moeten met extra moeite weer „goed gemaakt" worden. En zo maken we 't onszelf moeilijk juist doordat we het te makkelijk wilden doen. JETTY gen. Een kordate marktvrouw begon aan de japon te sjorren en enkele an deren riepen „Schandalig!" en „Dit is een provocatie!". Binnen enkele secon den waren de gemoederen zo in op stand, dat men de modieus geklede vrouw letterlijk, de kl.eren van het lijf scheurde. Nu denkt u natuurlijk dat 't hier ging om een mini-jurk, maar dan hebt u het goed mis. De japon die de vrouw droeg was een van de eerste „new-look-modellen" en hij hing tot op haar enkels! Nauwelijks negentien jaar later in april 1966 reageerde het publiek veel minder emotioneel op een volgens de nieuwste mode geklede jonge vrouw, die er volgens onze begrippen veel opvallender uitzag dan haar voor loopster in 1947. Ze had lange haren, droeg witte kousen en een jurk, die meer de afmetingen had van een in de was sterk gekrompen, op een schortje lijkend kledingstuk. Ook zij waagde zich in de Rue Lepic, maar er gebeurde ei genlijk maar heel weinig. Niemand scheen zich te ergeren aan die eerste mini-rok. Parijse bloemenverkoopsters riepen zelfs „Bravo!" en een ander zei: „Goed zo, kind. Best leuk, hoor!" Men was in 1966 nu eenmaal wel iets anders gewend en men begon in te zien, dat het zich verbazen alleen maar ou derwets was en het zich opwinden slechte invloed had op hart en bloed vaten. En nu, goed vier jaar later heb ben we het Victoriaanse tijdperk zo ver achter ons gelaten, dat we hoogstens onze schouders nog ophalen jazeker, óók dèt mag! bij het zien van mode excessen. We zijn over de hele linie ook op dit gebied door de wol geverfd, zullen we maar zeggen. Het lachen is voor de Japanse vrouw 'n tweede natuur geworden: ze doet het zelfs in tijden van grote zorgen. En of schoon Japan beslist geen achterlijk land kan worden genoemd het is in vele opzichten Europa ver vooruit staat de emancipatie van de Japanse vrouw nog niet eens in de kinderschoe nen. Ofschoon zij daar zelf nauwelijks erg in heeft is haar bestaan naar onze Westerse begrippen te vergelijken met dat van een slavin. Japanse vrouwen glimlachen als hun mannen kort, knor rig, kortaangebonden en onhebbelijk te gen hen zijn. Ze zingen als ze net een verdrietige boodschap hebben gekre gen. Ze beweren dat ze door niets uit hun evenwicht zijn te brengen en dat de zon in hun hart blijft schijnen, wat er ook gebeurt. Men kan dit een vreemde, onmenselij ke toestand vinden, maar het zou be krompen zijn de levenskunst van de Ja panse vrouw zonder meer te verwer pen. Het zou zelfs heel verstandig zijn als de Europese vrouw (vrijwillig) wat meer moeite ging doen zich die hou ding eigen te maken, er een voorbeeld aan te nemen. Niet aan het zich willoos onderwerpen aan de heerschappij van de man, maar het zich eigen maken van de levenshouding, welke ervoor zorgt dat de Japanse vrouw zelfs tot op hoge leeftijd er jong en bloeiend blijft uitzien. De basis van dit schoonheidsrecept wordt gevormd door de volgende stel lingen: Verban de haast, de overijling en elk onnodig gepieker uit uw leven. Ontlast uw gedachten: denk niet veel na. Als u al wilt denken, denk dan aan bloemen, bloeiende weiden, de zee, een mooi bergpanorama en alles wat u vreugde schenkt; aan zingende vogels, uw lievelingssport of een geurend bad met veel schuim. Wat de echtgenoot betreft zegt de Ja panse vrouw: Geef hem een bloem als hij u ergert. Vergeet niet dat je van woede ziek kunt worden. Zing méér of bespeel een instrument; lees gedichten en toneelstukken en hul u in mooie kle ren. U zult het niet met de levenshouding van uw Japanse sexegenote eens kun nen zijn, maar iets ervan kunt u wel in praktijk proberen te brengen. Ten bate van uw eigen gezondheid, levensvreug de en „eeuwige schoonheid". Eén ding weten we zeker: u hebt thuis geen Rembrandt aan de wand hangen. En hoe tegenstrij dig het misschien ook mag klin ken, als u wél een „echte" bezat, zou zo'n schilderij hoogstwaar schijnlijk toch niet in uw huiska mer passen. Waar u uw muren dan wel mee gedecoreerd hebt, weten we natuurlijk niet, maar wat u ook hebt hangen er zal echt nog wel een plaatsje ingeruimd kunnen worden voor 'n origineel prikbord. We nemen aan dat u nu nog net zo wijs bent als tevoren, want wat is een prikbord? Dat is een vierkant of lang werpig bord van zachtboard, vilt of schuimplastic. U schroeft er twee oog jes in en slaat twee spijkers in de muur, zodat u het kunt ophangen. U kunt het prikbord laten zo het is, dus leeg. Zelfs dan is het al origineel, want iedereen die op bezoek komt zal onge twijfeld na korte of lange tijd vragen wat die wandversiering te beduiden heeft. Met uw antwoord kunt u dan alle kanten op. U kunt bijvoorbeeld zeggen, dat het een beroemd stuk van een be kende moderne meester is, getiteld „De Grote Leegte". Maar méér succes zult u boeken als u het bord een functie geeft. WELKE FUNCTIE? U kunt er praktisch alles op kwijt: een treffend actueel plaatje uit de krant of uit een tijdschrift; kaarten die u van uw vrienden en kennissen hebt gekregen toen ze met vakantie waren; een afbeelding van het pension waar u zelf met uw gezin uw vrije weken hebt doorgebracht; de eerste tekening van uw jongste; het mooiste opstel van uw al wat oudere zoon; een telefoonnum- mer of andere notities van dingen die u beslist niet mag vergeten, of ge woon een aantrekkelijke affiche. U prikt deze of andere dingen met pu- naises op het bord en kunt de uitstal ling van dag tot dag wijzigenals dat wilt. Het prikbord leent zich ook bij uitstek voor pas gemaakte foto's, die u later natuurlijk geordend in een album op bergt. Want slingerende foto's raken zoek of zijn al spoedig zo beduimeld, dat ze het aankijken niet meer waard zijn. Is een fotoalbum voor uw beurs te duur, rangschik ze dan in een plak boek, dat u voor een luttel bedrag kunt kopen. Maar voordat u zo ver bent, stelt u ze eerst trots ten toon op uw prikbord. We zouden ons kunnen voorstellen dat u vindt, dat zo'n prikbord niet in uw interieur past. Dat is nog geen reden om af te zien van zo'n wandversiering. Hang een bord op in de kamer van uw kinderen en u zult er versteld van staan hoeveel plezier ze daaraan bele ven. Het is een originele wandversie ring enhet kost nou eens echt niet veel! O OPGEPAST IWET WC-REÏNIGINGS- MIDDELEN! Het zal wel bekend zijn dat men nooit zoutzuur te zamen met bleekpoeder of bleekwater moet gebruiken om de pot van een closet schoon te maken. Sa mengevoegd ontvnkkelen deze twee schoonmaakmiddelen 't giftige chloor gas en degene die dat inademt ver toont vergiftigingsverschijnselen, die zelfs zeer ernstige vorm kunnen aan nemen als er een grotere hoeveelheid van dat gas wordt ingeademd. Minder bekend is dat ook andere spe ciale toiletreinigingsmiddelen, te za men met bleekmiddelen gebruikt gif tige chloorgassen kunnen ontwikkelen. In 1963 heeft de Consumentenbond de ze zaak reeds aayi de orde gesteld en daarbij aayxgedrongen op het plaatsen van duidelijke waarschuwingen op de bussen toiletreiyiigingsmiddelen. Men is nu nagegaan hoe de fabrikanten hier op hebben gereageerd en dat blijkt niet erg bevredigend te zijn geweest. Som- migen zetten wel een waarschuwing op de bus, maar dit gebeurde op wei nig opvallende manier; andereyi waar schuwen helemaal niet. Er zal een ver scherping van de wet nodig zijn om de consumenteyi te behoeden voor on ge lukken met deze gevaarlijke middelen. -- L.«» - V' «-V ,,a~ Ai De kokerij gaat helaas de hele week door, zondag incluis. Want In het „vrije weekeinde" moet er nu eenmaal óók worden gegeten. Menige vrouw licht er op zaterdag de hand nog wel eens mee, maar komt steeds weer tot de ontdekking, dat brood maar brood blijft. Toch doet u er verstandig aan op zaterdag geen uitgebreide maaltijd op tafel te zetten. Als u zelf ook prijs stelt op een beetje vrij heid, gooit u er als besluit van de week een warme hap tegenaan. Als u maar zorgt dat die „hap" ook voedings waarde heeft. Wat dat betreft moet u het eens proberen met een baconbroodschotel. U hebt er voor nodig: 150 g bacon, 1 losgeklopt el, 1 dl (8 eetl.) melk, 2 koppen Corn Flakes, 85 g (ruim 10 eetl.) tarwebloem, 1 theel. bakpoeder en V*. theel. zout Bak de bacon knapperig In een koekepan. Schep de, ba con uit de pan en breek ze in stukjes. Doe bij het bacon- vet zoveel olie, totdat het totaal een halve dl. Is (plm. 4 eetl.) en roer er het el en de melk doorheen. Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de volgende 3 ingredi ënten in een aparte kom. Giet er de vloeistof overheen en schep alles door elkaar. Roer er tenslotte de helft van de baConstukjes doorheen. Verdeel de massa gelijkmatig over de koekepan en bestrooi het geheel met de rest van de baconstukjes. Zet de pan plm. 30 minuten op het roos ter middenin een vrij warme oven en snijd de koek als ze nog warm Is in stukken. Eet- en drinkgewoonten hebben grote betekenis voor de vatbaarheid van de mens voor allerlei ziekten. Zo bleek al jaren geleden dat in sommige Aziatische lan den waar het de gewoonte was, dat de mannen eerst en de vrouwen daarna uit dezelfde pot aten het aantal gevallen van kanker van de slokdarm en de spijs verteringsorganen onder mannen aanzienlijk groter was dan dat onder vrouwen. Naar bleek werkt zeer warm voedsel ongewenste celvorming belangrijk in de hand. De vrouwen die pas gingen eten als de mannen klaar waren aten minder warm voedsel en bleven daardoor in veel groter getale gespaard voor kanker. De Chinese gewoonte om bij de maaltijd thee te drinken blijkt eveneens van groot belang, namelijk voor het ontstaan van arteriosclerose, nog altijd een der voornaamste doodsoorzaken van de oudere mens. Naar reeds geruime tijd bekend was kwam deze kwaal in China betrekkelijk zelden voor. Proeven op konijnen heb ben aan het licht gebracht, dat thee een belangrijke rem op het ontstaan van de ziekte is. Twee groepen konijnen werden onderworpen aan een dieet van zeer vet voedsel Eén groep kreeg door het voedsel thee, de andere niet. Van de konijnen die thee bij hun dieet kregen, werd een veel geringer aantal door artrioscleros» getroffen dan van de groep die het zonder thee moest stellen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7