w |1P ijl* ;ch" CT ANTE EDIENOE PRUIK SPECIAAL! PEUGEOT WIE WEET... SOESTERBERG „WERK AAN DE WERELD" HANDEL WORDT SPECULATIEVER \XE.\ \kki;> TS etc. OOP BEVRAAGD ssurantiekantoor IDE voor es ;e rij „Soesterberg" YIJEIV" reuze lekker idvertentie, int aan ons kantoor li. en W. in antwoord op vragen van raadslid Smit Bestuur van bibliotheek wist niet dat vergunning voor drankverkoop in besloten kring nodig was Kent U MIKIMO'S positie-afdeling Kent U MIKIMO'S positie-afdeling T. van der Meulen 25 jaar in dienst van de gemeente Maxi kwaliteit voor mini prijzen. Mevrouw VAN DIJK, Garage ,DE SOESTER' Compleet198,50 FUGERS RIJWIELEN Sprinkhanen V.V.Z. naar rode lantaarn drager Eemnes Verkeersavond met Algemene ledenvergadering A.G.A.V.S. Sport in het weekeinde Kent U MIKIMO'S positie-afdeling quiz en dia's Wijkraad vergadert donderdag Carolusschool in herfsttooi Hoivoor Schip Ahoy in Soesterberg Het geboortekaartje Drukkerij Smit Winkeliersvereniging vergadert Aktie voor ontwikkelingssamenwerking 19 - 25 oktober 1970 Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Kent U MIKIMO'S positie-afdeling l KUNT NIET Al I ES WETEN Verouderde vakkennis de oorzaak Kent U MIKIMO'S positie-afdeling Koopt u een bromfiets J. L. M. van Hal-Zonderop Kent U MIKIMO'S positie-afdeling VP" "MG lp P»n«Brp 1.970 -ZUID bungalow met dubbele olie, 2 terrassen, vijver bostuin. helft van dubbele villa m2 sier-bostuin, gren- at. Direct te aanvaarden. 0.000,—. la's met onderbouw ga- •nnlge tuin. (O.a. kamer, 3 slaapkamers met bad- rs, met douche). si. 'DIJK l met schuur en tuin. *en, 3 slaapkamers, bad- c.v. aardgas, garage en verhuurd voor 550, .y2 jaar, daarna leeg te 5/76.000,—. dhulzen, villa's en bun- en. Taxaties - Hypotheken t 53 - Soestdjjk (2155-2002. •si Is een vakature voor: t en met 17 Jaar zeer iorwaarden zoals eek met een goed loon e week vrij «o jaarlijks bij de heer W. Schaap, Van Weedestraat 18 te omt op ons laboratorium ij voor I ivo of gelijkwaardig di- ïs rijksregeling. aan de directeur van het n - Telefoon 02154-4758 45-47, Soesterberg, p korte termijn een jon- goed loon en eventueel goeding. of mondeling, van maan- 3.00 -17.30 uur. CH RESTAURANT - Soest - TeL 02155-2537 maar toch lekker eten 7 o die a mee naar huls *d1 de grootst mogelijke lacht 1 Het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Soest, waar van wethouder K. de Haan voorzitter is, wist niet, dat ook voor de verkoop van drank in besloten kring een ver gunning nodig is. Dit antwoorden B. en \V. op vragen van de heer A. H. F. Smit (KVP) over de inval van de po litie en een inspecteur van de drank wet kort voor de aanvang van een grote bridge-drive in de bibliotheek. Daarbjj werden dertig flessen sterke drank en een hoeveelheid bier in be slag genomen. Gallenkamppelsweg 11 - Soest B. en W. zeggen, dat door een ambte naar van de gemeentepolitie op vrijdag 2 oktober proces verbaal is opgemaakt tegen de concierge-beheerder van de openbare bibliotheek wegens het zon der de vereiste vergunning van het college verkopen van alcoholhoudende drank. Deze overtreding van de Drank- en Horecawet was in eerste instantie ge constateerd door de adjunct-inspecteur van de drankwetgeving, die op dat tijd stip ter plaatste een controlebezoek bracht, (na een tip overigens van een plaatselijk horeca-ondernemer). Omdat geen vergunnning aanwezig was of was aangevraagd, heeft geen con trole plaatsgehad op de geldende in- richtings-, vakbekwaamheid- en per- soonseisen. De betreffende zaal voldoet echter aan de brandweervoorschriften voor wat betreft het houden van eve nementen op kleine schaal. Voor avon den e.d. waarbij een groot aantal per sonen aanwezig is, heeft geen controle aan brandweervoorschriften plaatsgehad, zo stellen B. en W. „Verantwoordelijk voor de drank ver koop is uiteindelijk het bestuur van de stichting. Dit bestuur was ten onrechte van mening, dat voor drankverkoop in besloten kring geen vergunning nodig was. Ook voor de brandpreventievoor schriften was dit het geval. De prijzen van de verkochte artikelen lagen ongeveer op hetzelfde niveau als die in de plaatselijke horeca-inrichtin- gen. Op deze grond kan derhalve van een concurrerende positie niet worden gesproken. Van een dergelijke positie is o.i. ook anderszins geen sprake daar gebleken is, dat de verschi'lende in stanties wel gedwongen waren, zich tot de bibliotheek voor zaalruimte te wen den omdat de plaatselijke horeca-in- richtingen niet in staat bleken te zijn, dergelijke evenementen op te vangen", aldus burgemeester en wethouders in antwoord op de vragen van de heer Smit. Tenslotte wordt medegedeeld, dat, naar het college bekend is, op geen enkele plaats in de gemeente drank wordt ver kocht zonder dat hiervoor een vergun ning is verleend of aangevraagd. Door het stichtingsbestuur van de bibliotheek zijn de nodige stappen ondernomen om dergelijke overtredingen in het vervolg te voorkomen. Wel is het de bedoeling, een vergunning op grond van de Drank- en Horecawet aan te vragen. Gallenkamppelsweg 11 - Soest Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer T. v. d. Meulen in dienst trad van de gemeente Soest. Dat was dus op 15 oktober 1945. Van der Meulen begon toen een nieuwe periode in Soest, een nieuw leven met zijn jonge vrouw en kind. Over de jaren 1940-1945 kan hij ook wel iets vertellen maar dat komt zelden voor. Op 19 augustus 1940 trad hij in dienst van de gemeentepolitie Amsterdam. Voordien was de jubilaris, r.a begonnen te zijn in 1926 als leerling- goudsmit, in diverse functies werkzaam, om. van 28 juni 1937 - 15 juli 1940 bij het korps politietroepen. Op 18 januari 1945 werd v. d. Meulen door de Duitse politie „politiek onbe trouwbaar" geacht en werd hij via Schalkhaar naar Brunswijk in Duits land afgevoerd. Medio mei 1945 kwam hij weer terua in Nederland. Op 1 april 1950 werd de heer v. d. Meulen bevorderd tot hoofdagent, waarna op 1 juli 1957 zijn bevordering volgde tot brigadier van politie. Op 1 mei 1967 volgde promotie tot adjudant van poli tie. Tijdens zijn dienstperiode in Soest was de jubilaris werkzaam gedurende diver se langdurige tijdvakken afwisselend bij de recherche en in de geüniformeer de dienst. Na zijn bevordering tot adjudant in 1967, werd hij belast met de zorg over de geüniformeerde dienst. Op 1 november 1969 volgde zijn plaat sing bij de afdeling recherche, als chef van die afdeling. Bel voor een afspraak 02155 - 6237 Irenelaan 60, Soest. Ook 's avonds en in het weekend. vanaf 8595.- Ine R.T W Ofi. dealer voor Soest. Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest HELIUM SPORTRIJWIEL - 4 VERSNELLINGEN Kerkstraat 3, telefoon 2030. Door het zuidelijk deel van de Saha ra in het gebied van de republiek Ni ger. kruist dagelijks een landrover op welks dak een radarinstallatie o.a. uit gerust met een antenne-paraboolspie- ge] van 1 m doorsnede, is gemonteerd. De bedoeling is hiermee sprinkhaan- zwermen te ontdekken. Het hele apparaat is eigendom van net Locust Research Center van de Lmigh- borough universiteit te Leicester ln Engeland. Dr. Schaefer wil hien"®® ook de gedragingen der insecten nader bestuderen. Naar wij vernemen wordt er gewerkt met radargolven van 3 cm cn 20U0 impulsen per seconde. Afzonderlijke sprinkhanen kan men zo op 3 m afstand reeds waarnemen en zwermen op 90 km. De eerste proeven tonen aan dat een net van geeigende radarstations in staat is vroegtijdig, vóói de invasie der sprinkhanen, de alarmklok te luiden, zodat men de si tuatie door het treffen van voorzorgs maatregelen, meester kan worden. Sprinkhaanzwermei wegen vaak nie®r dan 10.00P ton. Aangezien elke sprink haan dagelijks zijn gewicht aan voedsel verorbert, vernielt één enkele zwerm doorgaans de hele oogst van het geteis terde gebied. Het eerste elftal van VVZ, dat mo menteel in de tweede klasse de minste verliespunten heeft, maar vanwege het feit, dat men een wedstrijd minder heeft gespeeld dan de leiders Woudenberg en Baarn. op de tweede plaats staat, zal morgen zijn positie kunnen verbeteren bij een overwinning op het onderaan staande Eemnes. De Emnessers, die vorig seizoen reeds uit de eerste klasse zijn gedegradeerd, doen het dit seizoen op nieuw opvallend slecht. Na zes wed strijden is men nog niet verder gekomen dan één punt. Voor VVZ zijn er dus zeker winstkansen, al zal men de tegen stander niet mogen onderschatten. De wedstrijd begint nog om vier uur. Voor VVZ komen uit: A. Smink, J. Bijlard, M. van Asch, M. v._ d. Laan, G. v. d. Bovenkamp, A. v. d. Breemer, Jos Brouwer, D. Wegerif, D. Geijtenbeek, J. v. d. Burg en J. Akkerman. Wissel spelers zijn H. G. v. d. Kraak en K. Noordijk. Het tweede elftal staat morgen voor een vuurproef. Men krijgt het leidende Sparta 2 uit Nijkerk op bezoek. De ach terstand van VVZ op de lijstaanvoerder is echter minimaal, zodat een spannende strijd tegemoet kan worden gezien met als inzet de eerste plaats in deze afde ling. De ontmoeting begint om vier uur. Voor VVZ komen in het veld: P. den Bree- jen„ G. v. Munt, P. Brouwer, J. Brou wer, J. Vredenbregt, W. Ruizendaal, D. v. d. Bovenkamp. A. Schaap, J- van Kooy, J. Ridderbos en H. Brons. Reser ves zijn P. Floor en R. Duit. Het derde elftal zal morgen in de thuiswedstrijd tegen het Amersfoortse Cobu Boys 3 niet al te veel moeite heb ben om tot winst te komen. VVZ, dat momenteel de derde plaats inneemt ach ter nog twee zonder puntenverlies zijn de ploegen, zal ook wel tot winst moeten komen, wil men bij blijven. De wedstrijd begint om twee uur. VVZ wordt in het veld vertegenwoordigd door: G. Smit, L. Hilhorst, IJ. Huisman, H. Pouw, R. v. d. Veen, M. Kievits, D. de Boer, O. Floor, R. Duit, W. Hospes en Jan van Doorn. Wisselspelers zijn F. Steenmeijer en J. Kuivenhoven. Het vierde elftal, dat ook al een plaats in de kopgroep inneemt, moet tegen het onderaan staande OSO 3 uit .Hilversum zeker beide winstpunten in "de wacht kunnen slepen. De wedstrijd in Hilversum begint om twee uur. VVZ komt er met de volgende voetballers in het veld: G. Smid, R. van Herwaarden, J. v. d. Bovenkamp. B. Rademaker, A. Ruizendaal, M. van Ginkel, A. van Neerbos, F. Hornsveld, A. H. van Wijk, J. Brouwer en J. Kampen. Wisselspelers zijn H. Wegerif en B. v. d. Bosch. VVZ 5 speelt morgen een thuiswed strijd tegen SDVB 5. Deze wedstrijd begint om twee uur. Voor VVZ komen uit: A. D. Hornstra, D. Pellegrino, Joh. van Kooy, G. van Kooy, Th. Delfgou, G. M. v. d. Grift, D. Duits, G. Wijma, C. A. van Zetten, F. J. Sanders en G. Pothoven, terwijl als wisselspelers op treden M. Vetkamp en C. Ruizendaal. En Tenslotte gaat het zevende elftal morgenmiddag om twee uur op bezoek bij Hoevelaken 5 en wel met de vol gende spelers: J. v. d. Vlekkert, N. H. v. d. Wakker, F. A. Steenkamp, W. v. d. Meer, R. Schiffart, J. Boekema, W. Bloemendaal, H. Roetman, H. Donk en B. Ernst. Wisselspelers zijn J. Hop en L. Schaper. Het was voor het bestuur van A.G.A.V.S. tijdens de slecht bezochte jaarlijkse algemene ledenvergadering niet mogelijk de technische commissie, die eigenlijk alleen nog maar uit de heer Van Asselt bestaat, te completeren. Het grote probleem van de noodzake lijke uitbreiding zal dan ook verscho ven moeten worden tot na de jubileum festiviteiten. Deze vergadering had dan ook een bij zonder karakter in verband met het veertigjarig bestaan, waartoe enkele hoogtepunten als feestelijke kindermid dag (24 oktober) en receptie en grote uitvoering (31 oktober) het nodige bij zullen dragen. Door voorzitter J. H. Esmeijer werden woorden van dankbaarheid en waarde ring gesproken tot de succesvolle af delingen tafeltennis, drumband en vol leybal. Eervol ontslag was met ingang van het ingang van het nieuwe seizoen verleend aan de heer Teunissen, die vanaf de oprichting deze volleybal-afdeling had geleid. In de heer Texier had men een bekwaam en talentvol opvolger gevon den. Per 1 november gaat ook de heer Van de Steen AGAVS verlaten, waarmede men afscheid zal moeten nemen van een technisch leider, die door zijn grote technische kennis en liefde voor de ver eniging het turnpeil zeer belangrijk had opgevoerd, evenals zijn echtgenote me vrouw Van de Steen. AGAVS telt momenteel 69 leden ouder dan 16 jaar en 355 jeugdleden. Dank zij de gewijzigde contributie-in ning was de achterstand thans nihil, waarvoor de heer Geers, die pas ziek is geworden een compliment kreeg. In de kascommissie namen zitting mej. Van Loveren en de heer Dijkstra. Door de definitieve benoeming van de heer Klinkenberg en de heer Van Loveren is het bestuur voltallig. Bij de jubileumuitvoering in de garni- zoens-ontspanningszaal zullen vele afde lingen een grote show ten beste geven, maar ook de selectieteams zullen het meer spectaculaire werk vetrtonen, terwijl de oud-leidster mevrouw Imhoff met een ritmische groep van 30 dames (wie heeft er nog een bed vrij?) uit Bergen (Duitsland) zal optreden. Aan de orde kwamen voorts nog de medische sportkeuring, recreatieve sport en de Soester Turnkampioenschappen. een bedrag van ongeveer ƒ500,over gemaakt voor de actie. Het zaterdagelftal speelt zaterdag thuis tegen FZO uit Zeist, gezien de eerste en vierde plaats op de ranglijst een belangrijke ontmoeting. Soesterberg 1 speelt zondag om 14.30 uur thuis tegen DSO (Utrecht); Soes terberg 2Scherpenzeel 2 (aanvang 12 uur); APWC 4Soesterberg 3; Soes terberg 5Quick 7. Het eerste korfbalteam van KVO (se nioren) speelt in eigen sportpark tegen SKF (Veenendaal). KVO 1 (jun.) gaat naar Antilopen. Bij de adspiranten spe len KVO-B en KVO-C thuis tegen Samos-D en BikorC; Soesterkwartier-A ontvangt KVO-A; SKF-C - KVO-D. Van de puplillen speelt alleen het tweede een uitwedstrijd tegen Mid- landia 1. Gallenkamppelsweg 11 - Soest Autorijschool Engel te Soest organiseert donderdag 5 november in De Rank een verkeersavond. Op deze bijeenkomst zal een verkeersquiz worden gehouden en zullen tevens op het verkeer betrekking hebbende dia's worden vertoond, voor een groot deel ontleend aan situaties in Soest. Ook ligt het in de bedoeling om ieder een in de gelegenheid te stellen, schril telijk verkeerstechnische problemen in te sturen. Adjudant B. Snijders van de Soester politie zal op 5 november de vragen naar beste vermogen beantwoor den. De eerstvolgende openbare vergadering van de Wijkraad Soesterberg zal wor den gehouden op donderdag 22 oktober in zaal B van het Dorpshuis. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt een voorstel tot het richten van een schrijven aan het col lege van B. en W. van Soest om het college van B. en W. van Zeist te ver zoeken een aantal bospaden in de bos- complexen, grenzend aan Soesterberg geschikt te maken voor gemotoriseerd verkeer en het plaatsen van verbods borden bij de paden, die niet door het gemotoriseerd verkeer gebruikt mogen worden. Een voorstel tot het organiseren van een bijeenkomst van de Wijkraad met afgevaardigden van de plaatselijke ver enigingsbesturen en het bestuur van de Stichting „Ons Dorpshuis". Een voorstel om bij de te verwachten verandering van de Rademakerstraat hierover de bewoners van die straat, de Middenstandsorganisatie en bevol king van Soesterberg via de Wijkraad zoveel mogelijk inspraak te geven en de ambtelijke werkgroep van Soester berg zoveel mogelijk daarvan op de hoogte te brengen. Ook ten aanzien van de nieuw aan te leggen rijksautosnelweg ten zuiden van het dorp zullen aan de Raad en aan het college van B. en W. suggesties be treffende voorzieningen gedaan worden. Ook in de Carolusschool was de herfst aangebroken, hetgeen niet alleen te zien was aan de fraaie Herfstfantasiestukjes, die thuis werden gemaakt, maar ook aan de kleurige produkten van de les sen beeldende vorming in de verschil lende techniek-groepen, sen werden behaalddeca g tegx.igrking Er waren heel wat prijswinnaars bij de fantasiestukjes, 18 prijzen, gelijk ver deeld over zes klassen werden behaald. Voor de Werkstukjes, tekeningen en affiches van de 6 klassen waren in el ke klas ook drie prijswinnaars, evenals voor de stukjes van handenarbeidgroe- pen. De Soesterbergse gift voor de lande lijke bliksem-actie „Schip Ahoy" be draagt 2664,51 in totaal. Nadat de meeste jeugdige en oudere collectanten omstreeks half negen binnen waren in het Dorpshuis, de centrale post voor de inzamelingsactie in Soesterberg, be droeg de opbrengst van de huis-aan- huiscollecte reeds bijna 2400,Nog vier collectanten van Amersfoortse- straat en Ons Belang moesten arrive ren. In totaal waren 59 collectanten bij de ze bliksemactie actief. Er kwam een gift binnen van ƒ306,23, geschonken door de militairen van DA- TIM, binnengebracht in een ondersteek door twee dienstplichtige soldaten: ook de 574 T.D. van de Tankwerkplaats Leusden schonk ƒ91,16. Op de Raiffeisenbank was om elf uur -kil Een oaaro voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, C Md en «nel I Uitgebreid» er. moderne collectie ter InzageL Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02196-2568-5154 Op dinsdag 27 oktober zal in de zaal van hotel Van de Brink aan de Soester- bergsestraat de najaarsvergadering van de Winkeliersvereniging Soest worden gehouden. Op deze vergadering komt onder meer het belangrijke punt van Sint Nicolaasintocht aan de orde. Zoals bekend is onder de winkeliers een enquete gehouden, of deze tot dusver jaarlijks georganiseerde manifestatie nog moet worden voortgezet. Voorts zullen de resultaten bekend worden gemaakt van de koopavond-en-quete. Van de leden worden op deze avond suggesties verwacht voor de verdere uitbouw van de winkeliersvereniging. Ook de uniforme sluitings(mid)dag -'in Soest zal weer aan de orde worden ge steld, terwijl men tevens de mogelijkhe den gaat bespreken voor het aantrek ken van free lance-medewerkers. De vergadering op 27 oktober in hotel v. d. Brink begint om acht uur. c r Het Novib comité Soest verzoekt ons op name van het navolgende: Wat hebben een jonge arts in Indonesië, een kind in India, jonge boeren in Peru en Ceylon, plattelandsvrouwen in Boven Volta, onderwijzers in Botswana en een kursusleider in Tanzania met ons, Ne derland, te maken? Heel eenvoudig dit: zij zijn de kleine groep uit de vele duizenden die zullen profiteren van de aktie voor ontwikke lingssamenwerking „WERK AAN DE WERELD". Een aktie van NOVIB, UNICEF en UNESCO. Organisaties met jarenlange ervaring. Die weten dat onderwijs, volks gezondheid, volwassenenvorming, land- bouwverbetering zaken zijn die zoden aan de dijk zetten in de ontwikkelings landen, NU! En meteen een goede basis helpen leggen voor een betere toekomst. Met de aktie „WERK AAN DE WE RELD" (19-25 oktober 1970) roepen zij de nederlandse bevolking op tot daad werkelijke wereldsolidariteit. Via openbare inzamelingen in alle ge meenten, ook Soest en via giro 100200 ten name van „WERK AAN DE AVE- RELD", De Haag. Collectanten kunnen zich nog melden bij: M. Schulte-Erfte- meyer, Anna Paulownalaan 34, Soest- dijk, tel. 6315. Het midden- en kleinbedrijf is de laatste jaren met een blik van medelijden bekeken. In de harten van velen is dit deel van het bedrijfsleven afgeschreven. Die kleine ondernemers zijn immers teveel in ontwikkeling achtergebleven Hun opleiding was meestal onvoldoende, zü hebben niet geleerd te organiseren en zij schieten tekort in commerciële capaciteiten. Vele deskundigen waren en zijn nog unaniem die mening toegedaan. Drie recente gebeurtenissen in de handelswereld hebben al die theorieën plotse ling aan het wankelen gebracht. In de eerste plaats de verkoop van het levens middelenconcern van De Gruyter aan de S.H.V. Vervolgens heeft het Bijenkorf concern een reorganisatie aangekondigd en in de derde plaats is er een prognose gepubliceerd van het hoofdbedrijfschap Detailhandel, waarin wordt voorspeld dat tot 1980 niet minder dan 65.000 winkels van het toneel zullen verdwijnen. gekoppeld en daar is een dringende re organisatie geboden. Als duidelijk voor beeld van het laatste kan R. S. Stokvis worden genoemd. Over de industrie kunnen we in dit beeld ook een boekje opendoen. We denken aan Verolme en de Ver. Machinefabrieken, die beide zonder regeringshulp ten onder waren gegaan. We kijken naar de K.L.M., die eveneens al eens door de regering is ge red. Ook zouden de grote scheepvaart maatschappijen ten voorbeeld kunnen worden gesteld. Die hebben dank zij enorme concentratie tot heden nog het vege lijf gered. Gallenkamppelsweg 11 - Soest Geven uw gebeitste voorwerpen af, wrijf ze in met was. Nawrijven met een warine doek tot ze niet meer af. geven. Horloges moeten op tjjd gesmeerd wor den. Breng het daarvoor één of twee maal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie kan voorzien. Een vlierbes groeit vrijwel overal maar het beste op kalkarme grond, De bessen zijn geschikt voor jam. Ze zijn zeer gezond. Allereerst de ondergang van de Gruyter. Bij de moderne distributie-methoden zou dit concern een verkeerde formule heb ben toegepast. Men zou te laat de oude „tien procent en betere waar" slogan hebben laten vallen en te laat zijn be gonnen met de introductie van andere dan het eigen merk. Dat zijn alles zeer fraaie verklaringen achteraf. Het is dui delijk dat er in 's-Hertogenbosch niet met succes zaken is gedaan anders was er geen miljoenenverlies geboren. Het is echter evenzeer duidelijk dat dit concern niet zonder vakbekwame en ook commercieel bekwame leiders zat. Niet alleen heeft de familie de Gruyter zeer goede zakenzonen geleverd, maar waar 't bedrijf voor bijna de helft eigendom was van Unilever kon men evengoed putten uit de kennis en het commercieel werk tuigenmagazijn van dit wereldbedrijf. Toch is het niet gelukt om dit logge levensmiddelen-schip weer vlot te krij gen. Mogelijk is er een gebrek geweest aan slagvaardig beleid, maar dan toch niet binnen de levensmiddelenhandel. Daar had men alle kennis en alle ver nuft voorhanden. Wel is het mogelijk dat men tijdig het terrein buiten de kruidenierswereld had moeten betreden en dat men voorts een meer doeltreffend personeelsbeleid had moeten voeren. Bij de Bijenkorf, geen kruidenier, heeft de post lonen ook de rentabiliteit aange tast maar men hoopt door tijdig ingrij pen tot herstel te geraken. Wel is het zo dat ook in dit concern de marktbenade ring nog op oude vakkennis van het warenhuis was gebaseerd en minder in een agressieve benadering van de consu ment, waarbij ook partieel prijsbederf wordt geaccepteerd om de continuïteit van het hele concern centraal te stellen. Ondernemershetze In de derde plaats is er de prognose van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Die voorspelt een voortgaan van de afbouw van het bestaande economisch patroon in de distributie. Kleine zaken, ook in de speciaalbranche, zullen het niet meer kunnen houden. Maar ook in de sector van de groten zullen vele slachtoffers vallen. In dit verband is het vermeldenswaardig dat ook de Coöp in een stadium van re organisatie verkeert. Daar kon men ook niet meer uit met de oude structuur. In al deze bedrijven zitten commercieel en bedrijfs economisch uitstekend geschoolde krach ten, die echter ook de storm in de dis tributie niet vermogen te keren. Dit alles betreft de detailhandel. In de groothandel is de situatie niet veel be ter. Hier werden grote handelshuizen Gallenkamppelsweg 11 - Soest VERENIGING DRAGERS BRONZEN LEEUW. - Weet u het adres en de doelstelling van de vereniging van dra gers van de bronzen leeuw en het bronzen kruis? Antwoord: Het secretariaat van de Ver. van dragers van de bronzen leeuw en het bronzen kruis is gevestigd in Nie- wendam. Het adres van de secretaris, de heer V. Stolp, is Edammerpad 1, postbus 25, telefoonnummer 020-68326/ 246173. In de bezettingstijd zijn ca. 2000 burgers en militairen onderschei den wegens hun actief aan het verzet deelnemen. Momenteel hebben zich van deze 2000 personen nog maar 153 in bovengenoemde vereniging aaneenge sloten, die gaarne ook uitbreiding van hun ledental wensen, vandaar dat wij ter nadere informatie bovenstaand adres publiceren. TIJDREKENING - Welke tijdrekening heeft Nederland tegenwoordig? Antwoord: In 1884 is door 36 landen de conventie van Washington opgesteld, waarbij de aarde in 24 tijdzones werd verdeeld, elk met een tijdsverschil van één uur. De aardomtrek wordt ver deeld in 360 gr. dus elke zone heeft de vorm van een grote bananeschil met een breedte van 360 gv.2- is 15 graden. Ofwel op onze breedte een af stand van Iondonderry in Noord-Ier- land tot Nieuweschans in Groningen, ln deze strook hield men dezelfde tijd aan als in Greenwich, m.a.w. werd 12 uur 's middags gelijkgesteld met 12 uur 's middags in Greenwich, het moment waarop de zon daar precies in het mid den staat. In werkelijkheid was het in Nieuwschans al een half uur later en stond de zon al weer iets meer weste lijk dan in het zuiden. Wij gebruiken hier opzettelijk de tijdvorm „stond" omdat na de tweede wereldoorlog in Europa Nederland, België, Frankrijk en Spanje van deze regel zijn afgeweken. Zij zouden volgens de hierboven aan gegeven indeling de Greenwichtijd (ook Westeuropese tijd genoemd) moeten hebben, maar ze hebben nu de mid den-Europese tijd aangenomen. Wij hebben ons dus aangesloten bij een tijdzone, waarin de zon een uur eerder opgaat. De afwijking van de zonnetijd is voor elke plaats in ons land niet even groot. Voor de Bilt, waar het Kon. Ned Meteorologisch Instituut (K.N.M.I.) gevestigd is, is de zonnetijd ca. 40 minuten achter bij de midden Europese tijd, onze klokketijd dus. Als het werkelijk middag is, is het op de Nederlandse klok al 12.40 uur. Omge keerd kunnen wij ook zeggen, dat als onze klok 12 uur aanwijst, het volgens de zonnetijd nog 10 minuten vóór half 12 is. omdat de zon nog iets oostelijker staat dan het zuiden. STEENH0FFSTR 5*- TEL 2842 SOEST Bewijs en plaatje direkt verkrijgbaar bij Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 In het algemeen kan worden opgemerkt dat de anti-ondernemershetze, die de laatste jaren heeft rondgewaard, haar uitwerking niet heeft gemist. De over heid heeft het bedrijfsleven in het alge meen in de afgelopen jaren te weinig speelruimte geboden om de rendabili teit op peil te houden en gelden te re serveren om omschakelingsprocessen in het economisch leven het hoofd te bie den. De jongste ontwikkelingen laten zien dat er in dat klimaat nog geen wijziging ten goede is gekomen. Duidelijk is ook dat de looneisen te hoog worden opge schroefd en dat met name in de arbeids intensieve bedrijven met grote snelheid een crisis nadert, die veel ellende kar veroorzaken. Speculatie Voor de handel in het bijzonder Is het duidelijk dat de uiterste aandacht moet worden gevraad voor efficiënte bedrijfs voering. Blijkens de plannen van de S.H.V. met de Gruyter ontstaat die ef- ficiëncy door aan de medewerkers zo veel mogelijk verantwoordelijkheid te geven. Die hoopt men te bereiken door invoering van het franchise-systeem waarbij een stuk ondernemersverant woordelijkheid aan locale managers wordt teruggegeven. Voorts wijst de ontwikkeling erop dat alleen door koppeling van winstgevende artikelen met minder winstgevende een renderend verkooppatroon nog mogelijk is. Het assortiment van de warenhuizen zal in samenstelling in de toekomst niet veel verschillen van de grote super markten want de handel in voedings middelen alleen brengt geen goede bo terham meer. Ook is nu wel bewezen dat een commer cieel beleid onmogelijk meer langer dan tien jaar vooruit gepland kan worden en dat zelfs daarbinnen nog moet worden bijgestuurd. Daarmee moet winkelbouw met luxe puien en duurzame outillage problematisch worden genoemd. Elke bedrijfsvoering dient zo te worden opgebouwd dat men flexibel kan zijn in de voorraadvorming. in de samen stelling van het assortiment en in de presentatie van het bedrijf. Calculeren we bij dit patroon ook nog de invloed van de inflatie in dan wordt de in om vang grotere handelszaak van morgen geleid door ondernemers die meer op speculatie dan op degelijke handelsbe ginselen zijn afgestemd. Vaarwel goede zekerheid. Vaarwel ouderwetse weke lijkse snoeperigheid. Gallenkamppelsweg 11 - Soest

Soester Courant | 1970 | | pagina 13