Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 üoAnderweg 23 G.S. verlenen goedkeuring voor bouw van flat tegenover paleis Soestdijk VRIJZINNIG PROGRESSIEF Ingebruikname orgel Petrus en Pauluskerk „Smitshof' nadert voltooiing Politiebureau 4.4.4.4 Soest en Soesterberg offerden samen 14.524,64 voor de nieuwe Henri Dunant Het oog gericht op ontvoerders Onderwijzend persneel kreeg lesje in brandpreventie en -bestrijding Openbare werkgroepvergadering D '66 Vrijdag' 16 oktober 1970 49e jaargang no. 77 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Kureaii voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Oud Soest-Zuid, vijftig jaar geleden De Nederlandse Maatschappij tot stichting van Woningbouwobjecten N.V. te Hil versum heeft toestemming gekregen voor de bouw van een luxe verzorgingsflat in het park Colenso, schuin tegenover paleis Soestdijk. Het aanvankelijke plan is door de Nemavvo N.V. gewijzigd, waardoor aan de bezwaren van de intendant van paleis Soestdijk, het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Baarn, de Bond van Heemschut en een bewoner van Colenso is tegemoet gekomen. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de verzorgingsflat zeven verdiepingen gaan krijgen en 22 meter hoog worden. Bij de ter visie legging van het plan en na aanschrijving van de direct omwo nenden naar aanleiding van het voor nemen van B. en W. van Soest om voor dit plan op grond van art. 20 van de Wederopbouw wet (in strijd met het uit breidingsplan) een bouwvergunning te verlenen, werden door de intendant van 't paleis, de bond van Heemschut en de gemeente Baarn bezwaren gemaakt, die voornamelijk betrekking hadden op de hoogte en massaliteit van het gebouw, De V.P.R.O.-radio pleegt een uitzending waarin een jonge interviewer een paar soldaten vragen stelt over de mogelijk heden die er zijn om in legerplaatsen sabotagedaden te plegen. Ze komen langs een kapot stuk in de omheining, hier kun je er natuurlijk in komen en dan kun je daar en daar komen en er kan dit en dat gedaan worden om schade aan het leger te berokkenen. Er ontstaat natuurlijk nogal wat deining over deze uitzending. Het bestuur van de V.P.R.O. wordt dan ook op het matje geroepen bij minister Klompé, want „de veiligheid van de staat" zou door de uitzending in gevaar zijn gebracht. De minister besluit om de V.P.R.O. een be risping te geven. Bij een ernstiger ge acht feit of een herhaling kan de minis ter ook een verbod tot uitzenden geven. De V.P.R.O.-voorzitter, toneelschooldi recteur Jan Kassies noemt, evenals frac tievoorzitter van D'66 Van Mierlo, de beslissing van de minister belachelijk. Ja, zegt de een na de ander, natuurlijk ben ik een tegenstander van sabotage en natuurlijk mag de radio of de t.v, daarvoor niet misbruikt worden. Maar en dan komt de politieke schijnhei ligheid om de hoek kijken de uitzen ding van de V.P.R.O. bevatte geen op roep tot het plegen van sabotage, het was, zoals ook Jan Kassies het veront schuldigde, niets anders dan een weer gave van wat weieens gebeurt of zou kunnen gebeuren, doch slechts als ver slaggevend en niet tot aansporing. Met de denkwijze meegaande, dat het hier geen uitlokken van sabotage be trof, zal ieder nuchter denkend mens de simpele vermelding van enige mogelijk heden tot het plegen van sabotage toch als uitermate gevaarlijke en voor labiele anti-defensie-lieden als ertoe opwek kend aanvoelen. Wanneer het V.P.R.O.-bestuur en ande ren dit niet zo zien, dan getuigt dat van een groot gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel. Geen hoofdredacteur van een zich respecterende krant zou toela ten dat een van zijn journalisten een dergelijke reportage zou gaan maken en in de krant doen opnemen. Van de jongens, die hoofdzakelijk de journalistieke verslaggeving bij de V.P.R.O. behartigen, kunnen we nauwe lijks voldoende inzicht verwachten in de gevolgen van uitzendingen als de onder havige. Zij zijn van het soort dat er eens lekker tegenaan wil gaan in vrijwel alles wat de gezagsverhoudingen in dis- crediet kan brengen. Maar van een pro- krammaleider, een bestuur, een voorzit ter zouden we meer verantwoordelijk heidsgevoel mogen verwachten, een zich eerlijk realiseren van wat er uit zo'n uitzending gepeurd kan worden. Volgens de gedachtengang van de heer Kassies, zou men dan ook een dergelijke reportage kunnen maken over b.v. de mogelijkheid om een ministerie binnen te komen en een minister te vermoor den, of wie dan ook. Of hoe men een bank moet kraken, als dat al niet be kend genoeg was. Het is volgens de he ren immers zuiver „verslaggevend" over de „mogelijkheden" en helemaal niet aansporend daartoe. Maar het komt er dan toch op neer, dat men „de kat op het spek bindt" en van een leiding van een officiële omroeporganisatie mogen we toch dit inzicht verwachten. Doch het aanvoelen van deze verant woordelijkheid wordt helaas niet als progressief gezien. Een progressief den kend mens is namelijk tégen al wat mi litair is en vóór alles was onze defen siekracht kan verminderen, ongeacht wat daaruit voort mocht komen. Politiek gezien staat men veel in de geur als men zo'n uitzending vergoeilijkt en een berisping daarover als het uit oefenenen van een soort dictatuur ver oordeelt. „Soms is er sprake van een zekere baldadigheid" vergoeilijkt ook minister-president De Jong. Dat is mis schien nog een sterker veroordeling van de V.P.R.O., dan wanneer men het noemt „de veiligheid van de staat in gevaar brengen". Voor het steunen van baldadigheid zou zeker een man van middelbare leeftijd als de heer Kassies, de heer Van Mierlo en anderen, zich moeten schamen. De gewraakte uitzending was behalve bal dadig ook zinloos en in elk geval als afbrekend te karakteriseren. En wat heeft dit allemaal nog met „vrij zinnig protestantisme" te maken? Of gaat het alléén nog maar om „vrijzin nig progressief"? Dat. mag het Neder landse volk langzamerhand weieens weten. dat een ontsiering dreigde te worden voor de omgeving van het paleis. Bo vendien zouden de bomen het uitzicht op het flatgebouw onvoldoende bescher men, terwijl door de ouderdom van de bomen bovendien niet de garantie be stond, dat de bestaande dekking zou blijven bestaan. B. en W. hebben naar aanleiding van deze bezwaren nadere voorwaarden aan het ontwerp gesteld, waarmede op genoemde wijze is reke ning gehouden. Namens de koninklijke familie heeft de intendant verklaard, geen bezwaar meer tegen het plan te hebben, evenals de Bond van Heemschut, terwijl de ge meente Baarn daarna haar bezwaren introk. Op 17 februari van dit jaar werd door B. en W„ de bouwvergunning ver leend, en vervolgens met de aanvanke lijke bezwaarschriften en een nadere motivering door B. en W. ter goedkeu ring naar Gedeputeerde Staten gezon den. Hoewel GS aanvankelijk wel enige bezwaren haddei geconformeerd en de bouwvergunning goedgekeurd, mits op een -ongeschikt punt ten aanzien van het parkeren enige maatregelen zouden worden getroffen. Ook GS hebben dus inmiddels de vergunning goedgekeurd, zodat met de bouw van de flat'kan wor den begonnen. In de vergadering van 21 oktober a.s. zal de raad waarschijnlijk besluiten tot de verkoop van de grond aan de Nema- wo N.V. Het flatgebouw, dat dan gerealiseerd kan worden, zal bestaan uit 56 woningen met bergingen en garages, twee dienst woningen, personeelskamers en een res taurant c.q. recreatieruimten met bijbe horende nevenruimten in de onderbouw. Het perceel zal in bouwrijpe staat door de gemeente worden opgeleverd. De ge meente heeft zich ook verplicht, twee toegangsbruggen of uitritten met een breedte van vijf tot zes meter tussen het perceel en het park Colenso aan te leggen. Het bouwrijpmaken zal rond 6000,gaan kosten. In verband met de bouwplannen dient tevens het nogal verwaarloosde park Colenso verfraaid te worden. De vijvers moeten worden uitgebaggerd, terwijl de oevers van een beschoeiing moeten wor den voorzien. Bovendien zal een jong bosplantsoen worden aangelegd en zul len enkele banken worden geplaatst. Voor deze werkzaamheden zal een kre diet van ƒ71.500,nodig zijn. Op het terrein bevinden zich ook enkele ge bouwtjes van de gemeentelijke kwekerij. B. en W. achten het thans een geschikt moment om de gehele gemeentelijke kwekerij te verplaatsen naar een ter- ifcin op de Eng, nabij de Molenstraat, dat in de toekomst deel zal uitmaken van het stadspark. Het gebouw, dat op de nieuwe kwekerij zal worden neerge zet, kan tevens worden gebruikt als wijkpost voor de nieuwe wijk Smitsveen. Tevens zal het gebouw in de toekomst ook als dienstgebouw voor het park kunnen worden gebruikt. Voorlopig zal met de bouw van een kas kunnen wor den volstaan, ofschoon volgens B. en W. in de toekomst toch twee kassen nood zakelijk zullen blijken. De verplaatsing van de kwekerij zal een bedrag van 135.000,gaan kosten. Wij maken onze lezers er op attent, dat de officiële ingebruikname van het ge restaureerde orgel van de Petrus en Paulus kerk niet gebeurde tijdens het orgelconcert van gisteravond, zoals wij in ons blad van de vorige week abbus- siefelijk vermeldden. Deze offciële in gebruikname zal plaats vinden a.s. zondag, tijdens de Eucharis tieviering van 0.30 uur. Tijdens deze liturgie viering zal het kerkkoor van de Petrus en Pauluskerk de Orgelmesse van J. Haydn uitvoeren alsmede Psalm 150 van C. Franck. Het koor zingt o.l.v. G. van de Schepop. Het orgel wordt bespeeld door Gert Muts. De komende week zullen dc eerste winkels van het winkelcentrum de „Smitshof" worden opgeleverd, waarvan de eerste medio november z\jn deuren voor het publiek zal openen. De enige die ons tot nog toe zijn definitieve openingsdatum toevertrouwde was de Zelfbedieningszaak Vreman. „6 november opent de grootste zaak van het hele centrum, terwijl redelijkerwijs aangenomen kan worden dat rond die tijd nog wel enkele zaken hun deuren zullen openen". Twee zaken die direct aan de bouwplaats van de torenflat grenzen, zullen pas in april 1971 worden geopend, de snackbar met zjjn automaten en de Schoenhandel Nic. van Dam. Tijdens de gisteravond gehouden bliksemaktie ten behoeve van het nieuwe hospitaalschip van het Rode Kruis, de Henri Dunant II, werd een totaal bedrag ingeza meld van ruim veertien, en een half duizend gulden. Soest bracht ƒ11.780,28 bijeen, terwijl Soesterberg ƒ2.744,36 of ferde. De terroristen van Quebec hebben de Canadese premier Trudeau voor een verschrikkelijk dillemma geplaatst. Ze wisten tevoren dat alleen om redenen van meselijkheid hij zich wel genoopt zou moeten zien om alles te doen om te voorkomen dat twee onschuldige mannen ter dood gebracht zouden wor den: de Britse handelsattaché Jr.mes Cross en de Quebecse minister van ar beid Pierre Laporte, beide gekidnapt door cellen van het Front voor de be vrijding van Quebec. Aan de andere kant zou toegeven aan de eisen van de ontvoerders neerkomen op „verraad aan de wet van het land" zoals de minister van justitie vaststelde. En het is moei lijk om vast te stellen wat bij die keus het zwaarst zou moeten wegen. Want het gaat natuurlijk niet alleen om de „wet van het land". Is eenmaal duide lijk gedemonstreerd dat door een sim pele ontvoering terroristen alles gedaan kunnen krijgen wat ze maar wensen, dan zullen ze niet schromen er gebruik van te maken. Het is een o.m. door Mao gepropa geerde methode tot ondermijning van het staatsbestel. Er zijn misschien om standigheden denkbaar waar tegen een moreel verwerpelijk gezag dergelijke moreel verwerpelijke methoden enige rechtvaardiging vinden. Maar in het ge val van de vliegtuigkapingen door de Palestijnen was daarvan geen sprake en ditmaal evenmin. Het gaat in dit geval ook zeer zeker niet om een actie tegen een dictatoriaal be wind of iets dergelijks. De inwoners van Quebec hebben bij de stembus alle gelegenheid zich uit te spreken, maar daarbij hebben ze zeker niet in massa de voorkeur gegeven aan politici die een onafhankelijk Quebec voorstaan. Zezer, vijf van de zes mil joen inwoners van dit stuk Canada spre ken Frans en ze leven in een positie van minderheid die hun niet altijd bekoren kan. Bij sommigen heeft dit geleid tot een onwezenlijk dromen van een nieuwe Franstalige staat Laurentia aan de boor den van de Saint Larence. Maar de nuchterheid van de meeste inwoners Is groot genoeg om te erkennen dat de ge schiedenis niet zo eenvoudig terug is te draaien. Een andere zaak ls of de fede rale overheid wel altijd genoeg heeft ge daan om het de Quebecse bevolking mogelijk te maken hun aparte culturele identitiet te beleven. Terecht kan men zich In de provincie ook afvragen of het nu helemaal toe val is dat de werkloosheid hier juist groter is dan in andere provincies, hoe wel de verklaring voor een deel ook wel is dat de Franstaligen bij de jacht op een andere baan minder de neiging heb ben buiten hun eigen provicie te gaan dan de Engelstaligen. Maar dit zijn in terne politieke zaken die opgelost beho ren te worden via de democratische ka nalen en dat die er wel degelijk zijn ziet men aan het feit dat de federale premier Trudeau van Franse afkomst is. Op deze normale politieke manier is trouwens ook menige grief weer recht gezet. Menige Franstalige Canadees gaat het allemaal misschien niet vlot genoeg. Maar of de terroristen van het bevrij dingsfront hem daarmee liever zijn is nog zeer de vraag. Zeker na de ont voeringen van nu. Wanneer deze heren om aan de macht te komen al zulke methoden gebruiken, hoe zullen ze zich dan wel gedragen als ze inderdaad kans zouden zien het gezag uit te oefenen? KANTMAN Dezelfde plaats, de Plasweg, nu. Niet minder dan 170 onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters hebben dinsdag in de brandweerkazerne les gekregen in brandpreventie en hoe op te treden bij werkelijke brand. In het belang van de veiligheid op school was een dergelijke bijeenkomst een paar jaar geleden door het gemeentebestuur ook al eens georganiseerd, toen op een avond, maar het geheel werd een grote mislukking. Dat er nu wel zoveel belangstelling was, was volgens brandweercommondant J. F. Groart een gevolg van het feit, dat herhaaldelijk over deze zaak in de raad is gesproken. Ook de omstandigheid, dat de bijeenkomst nu 's middags werd gehouden, zal volgens de heer Groart tot deze grote belangstelling hebben bijgedragen. De inspecteur voor het lager onderwijs had toestemming gegeven om in ver band met deze voorlichtingsbijeenkomst, de lesroosters te wijzigen. De inspectri- ce voor het kleuter onderwijs deed dit échter niet, zodat de kleuterleidsters na schooltijd kwamen en daardoor de inleiding van de brandweercommandant hadden moeten missen. Een onderwijzer, die zich afvroeg, waar dit allemaal ,;oed voor was, omdat er toch nooit branden op scholen zijn voorgekomen, kreeg van de heer Groart te horen, dat in ons land jaarlijks in zeventig tot tachtig scholen met meer of minder ernstige gevolgen brand uitbreekt. In 1966 werd bij 84 schoolbranden voor. anderhalf miljoen gulden schade aan gericht. Berucht is een schoolbrand in Chicago geweest, waarbij 94 mensen destijds het leven lieten. Het was voor de heer Groart dan ook geen overbodigheid om te wijzen op het belang van de brandpreventie, met name daar, waar bij enig onraad ge makkelijk paniek uitbreekt. Hij we:s ook op het grote belang van de ont vluchtingsoefeningen op de scholen, de alarmering en uiteraard het bestrijden van een eventuele brand. Ook werd een (geënsceneerde) film vertoond van een grote Amerikaanse schoolbrand, waarin op indringende wijze de gevolgen van een brand voor het personeel van de school en de leerlingen werden getoond. Een fabrikant van blusapparatuur uit Breda ging In op de vraag, hoe de verschillende soorten branden moeten worden bestreden en met welke appa ratuur. Onder toeziend oog van onder meer wethouder drs. L. Dijkstra en de brand weercommandant van Baarn, de heer C. E. van Beek, werden vervolgens op het terrein voor de brandweerkazerne enkele olie- en benzinebranden gesticht en werd tevens de brand gestoken in een stapel oude kratten. Dit laatste vuur werd door wethouder Dijkstra vakkundig gedoofd. Twee vertegenwoor digers van het onderwijzend personeel mochten zich uitleven met de blusap paratuur op de olie- en benzinebran den. Verschillende leerkrachten hebben al met hun klassen een bezoek aange vraagd aan de brandweerkazerne, waar bij dan wat nader zal worden inge gaan op het alarmeringssysteem en het materieel, waarover de brandweer be schikt. Voor zover mogelijk zullen deze aanvragen worden gehonoreerd. Ter ondersteuning van de gemeente raadsfractie van D '66 fungeren thans twee werkgroepen die als zodanig be trokken zijn bij het uitstippelen van het gemeentelijk beleid. Op de komende ver gadering, op maandag 19 oktober a.s., om 20.00 uur, in het Artishockgebouw, zullen hiertoe o.m. de agendapunten van de a.s. raadsvergadering als leidraad dienen. SOESTER(t)OURANT Abonnement per kwartaal 14,—. Bulten Soest per kwartaal 17.— Verschept Iedere dtdsdas en vrijdag

Soester Courant | 1970 | | pagina 1