MARCHAL - HAARMODE Ataën, W. van Tol Soester ijsvereniging „Peters Baan" heeft plannen voor gecostumeerd ijsfeest 600 bezoekers en 200 cursisten bij Artishock SCHENKING NIEUWE SOCIALE STRIJD inzetinkomens- en vermogensverhoudingen Politieke partijen kunnen niet om het probleem heen Ó-Restaurant Sosstdfjk" NATIONALE VERKEERSWEEK 1970 KIND OP DE WEG Trouwcirculaires Rouwkaarten Drukkerij Smit Mevr. C. Wittermans- Schreuder hoofd school psychologische dienst SAUTERÜ Pianohandel Officiële Mededelingen Hondenbelasting VAN AMERONOEN GEEN WAARDERING VOOR DE ZAKENVROUW Gedeeltelijke vrijstelling Ledenvergadering Verenig, van volkstuinders Vleesverkoop VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 De kans is groot, dat de komende win ter, wanneer de klimatologische om standigheden tenminste een beetje wil len meewerken, weer een gecostumeerd Usfeest op de Peter's Baan zal worden georganiseerd. Een aantal jaren geleden heeft iets dergelijks plaatsgevonden wel iswaar onder erbarmelijk slechte weers omstandigheden, maar met een zeer grote belangstelling. Voor de heer Hil- horst was dat aanleiding om het be stuur voor te stellen, een winterse zondagmiddag hiervoor te reserveren. Het bestuur voelde er wel wat voor, al kwamen de avonduren voorzitter Butze- laar wat gunstiger voor. Een commissie, bestaande uit enkele leden en één be stuurslid, zal deze suggestie nader gaan uitwerken. De heer Butzelaar zei in zijn openings woord, dat de ijsbaanvereniging be zwaar heeft gemaakt tegen de situering van de toekomstige VVZ-velden nabij de ijsbaan, zoals die althans zijn ontworpen door de Heidemaatschappij. Ook achtte de heer Butzelaar een betere oplossing van het parkeer- en aan- en afvoerpro- bleem van auto's mogelijk dan door de Heidemaatschappij was aangegeven. Een plan tot verbetering en uitbreiding van de verlichting op de baan heeft geen doorgang kunnen vinden. Voor de meest eenvoudige uitvoering moest een be drag van f20.000,op tafel komen en dat was vier maal zoveel als men hier voor had gereserveerd. Wel zal de be staande verlichting nog wat kunnen De tentoonstelling Weefexperiment '70, verleden week geopend in 't Artishock - gebouw aan de Steenhoffstraat, trok deze eerste week al meer dan 600 be zoekers, waarbij het aantal bezoekers van excursies o.a. leerkrachten, scholen en instituten. Deze expositie overgenomen na de ge- s'aagde expositie in het Groninger Mu seum, toont de resultaten 'van de top- kider-cursus voor weefsters, gehouden in Bakkeveen onder leiding van Annie T'ssing. Behalve werken van de veertig deelneemsters aan die cursus, zijn er ck verschillende werkstukken van de Pmlse docentes Hanna Czaikowska eo .Tolanta Owidzka geëxposeerd. De expositie inspireert vele Soester huisvrouwen, waarvan er al verschillende deelnemen aan de weefcursus van Ar- t:shock, onder leiding van Marja Spie ring. Op maandagavond en dinsdagmor gen zijn de cursussen al volgeboekt, al leen op dinsdagmiddag is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Voor alle andere door Artishock gegeven cursussen hebben zich op dit moment al tweehonderd deelnemers opgegeven. Voor enkele cursussen bestaat nog de mogelijkheid zich in te laten schrijven. Inlichtingen worden versterkt op de openingstijden in het Artishock-gebouw tot en met 1 november, dagelijks, ook op zondagmiddag van 2-5 uur en bovendien vrijdagavond van 8-10 uur, of telefo nisch onder nr. 7879 of 4283. worden uitgebreid, zij het niet in die mate, welke men graag gewenst had. In de contributie is geen verandering gebracht. Gezien het batig saldo van ruim 3200,achtte de heer Butzelaar een verhoging van de contributie op dit moment niet noodzakelijk. Wel bedenkelijk vond hij de geringe belangstelling voor het wel en wee van de vereniging, zoals die althans gister avond bleek. Van de 2200 leden waren er precies zes op de jaarvergadering ge komen. Enerzijds zou hieruit een groot vertrouwen van de leden in het bestuur kunnen blijken, maar anderzijds ook een geringe interesse in de verenigings activiteiten. De heer Butzelaar hield het maar op het laatste. Gezien de geringe belangstelling voor de jaarvergadering ook in andere jaren stelde de heer Gobets voor om in het vervolg na het huishoudelijke gedeelte films over schaatskampioenschappen te vertonen. De heer H. v. d. Pol verwachtte echter, dat men met de vertoning van sex-films nog meer mensen naar de Eemweg zou kunnen krijgen. Gisteren werd hiermee al meteen een begin gemaakt. Na de vergadering toon den de heren Butzelaar en Kok hun cineastische gaven met een film over de bouw van het clubhuis en een im pressie van wat de afgelopen winter aan ijsgenoegens heeft geboden. Bij dat alles bleef het bestuur onge wijzigd. De periodiek aftredende be stuursleden Mohrmann, Kok en Was senaar werden herkozen. PKU1KENBOETIKK KKKTZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTD1.IR TELEFOON 3990 Schenking is een overeenkomst, waarby de schenker bij zyn leven, om niet, en onherroepelijk enig goed afstaat aan de begiftigde, die dit aanneemt. De wet spreekt van „by zijn leven". Hiermede wordt bedoeld dat de schenking bij het leven van de schenker reeds van kracht is. Dit is een tegenstelling met een tes tament. Hierbij immers is de beschikking eerst van kracht na de dood van de erflater. De wet neemt in de definitie, van schen king de woorden „om niet" op. Dit be tekent dat de begiftigde een Wak ont vangt zonder dat hij daarvoor een con tra-prestatie levert. Het is echter niet beslist noodzakelijk dat de begiftigde van zijn kant niets presteert. Ons recht kent namelijk de schenking onder een last, waaronder wordi verstaan dat de begiftigde verplicht is om iets te geven of te doen. Doch deze prestatie mag niet diè omvang aannemen, dat zij ge heel opweegt tegen de waarde van het geschonkene. Immers, ware dit wèl het geval dan zou er geen sprake meer zijn van eeri contract om niet, zoals schen king moet zijn, maar van een overeen komst onder bezwarende titel. Het is in theorie vaak zeer moeilijk de' grens aan te geven tussen b.v. een koopcontract en schenking onder een last. Notariële akte De schenking is een formeel contract, d.w.z. het is niet voldoende dat er wils overeenstemming bestaat tussen schen ker en begiftigde. Er moet bovendien een notariële schenkingsakte worden op gemaakt. Wordt deze akte niet opge maakt, dan is de schenking nietig, d.w.z. er komt geen schenking tot stand. Er bestaat echter een uitzondering op deze regel; bij de z.g. giften van hand tot hand is geen akte nodig. We ver staan onder „giften van hand tot hand" de schenking van roerende goederen en papier aan toonder. B.v. meubelen, die ren, obligaties, bankbiljetten en ander geld. Bij schenking van onroerend goed en schuldvorderingen op naam zal dus steeds een notariële akte nodig zijn. Voor de rechtsgeldigheid van de schen king is ook nog nodig dat de schenking De stakingen in de Rotterdamse havens en andere grote bedryven in het westen en noorden van ons land zouden wel eens de voortekenen kunnen zyn van veel diepgaander sociale kontlieten, die ia de naaste toekomst voor een onrustig sociaal klimaat kunnen zorgen. Ogenschyniyk ging het by deze stakingen vooral om loonkonflikten en een ach terstelling van de gewone werknemers by het door koppelbazen aangevoerde arbeidspotentieel. Een kwestie dus, die door gehele of gedeeltelyke inwilliging van de eisen van de stakende arbeiders zou kunnen worden opgelost. Het lykt echter ietwat naiëf om het konflikt tot deze vry ongecompliceerde proporties terug te brengen. Met deze stakingen, die overigens reeds een jaar eerder hun precedent hadden in de door Fré Meis gedirigeerde acties van Oostgroningse fabrieksarbeiders, kon digt zich reeds de komende stryd over de inkomens- en vermogensverdeling, die het beginsel der gelykberechtjgdheid huldigen en de groep die vast wil houden aan de oude verhoudingen. Ook de politieke partyen zullen in deze stryd worden betrokken en niet meer kunnen volstaan met een enkele programmaparagraaf over de inkomens- en vermogensverdeling. Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. GA NIET TOBBEN MEI RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP. KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 -.Telefoon 02155-2525 Tot tn depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prijzen f In de grote, geheel air-condilionned zaal. is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen /.aalhuur. menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. Vorig jaar kwamen 351 kinderen tot en met 10 jaar bij verkeersongevallen om het leven en werden er 5.901 gewond. Het kind op de weg - spelend, lopend, zittend in een auto - is kwetsbaar in het steeds intensiever wordend verkeer. Extra aandacht voor deze zaak zal cr mede toe kunnen bijdragen dat de trieste ongevallencijfers worden terug gedrongen. Vandaar dat de Nationale Verkeersweek 1970, evenals vorig jaar, gericht zal zijn op het kind op de weg. Uitgangspunt van de actie is de noodzakelijkheid van het toesteken van de helpende hand aan kinderen in het verkeer door vol wassenen. Dit kan gebeuren door mid del van een goede verkeersopvoeding (het geven van het juiste voorbeeld) en en Snelle en correcte levering en tot In depuntje* verzorgd I Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 A A AA* is een taak voor ouders en al degenen die al dan niet beroepshalve met kin deren omgaan. Volwassenen zullen zich meer bewust moeten worden van een aantal voor het kind van belang zijnde aspecten van het verkeer. Eén daarvan is het oversteken, een handeling waardoor veel ongelukken gebeuren. Daarom zal tijdens de Nationale Ver keersweek (12-18 ok+ober) mede op dit onderwerp een accent worden gelegd. Tweede punt waarop de voorlichting zich in het bijzonder zal richten is de plaats van het kind in de personenauto waarin het meerijdt. Steeds meer meis jes en jongens verongelukken in per sonenauto's - vorig jaar werden er 48 gedood'en 822 gewond (1968: 45 doden en 686 gewonden). Velen beseffen nog steeds niet dat de plaats naast de be stuurder vooral voor kinderen levensge vaarlijk is. Kinderen horen achterin! Aandacht tijdens de Nationale Ver keersweek heeft verder het probleem van de speelgelegenheid voor kinderen. Een spelend kind op de weg let nage noeg niet op het voorbijrazende ver keer. Meest voor de hand liggende (wèl initiatief, inspanning en geld vra gen) oplossing: mee; speelvoorzienin- gen treffen. Samenwerking Tijdens de Nationale Verkeersweek van Veilig Verkeer Nederland wordt samen gewerkt met een groot aantal afdelin gen, de gezamenlijke kruisverenigingen, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Stichting Kin derverzorging en Oudervoorlichting, en met zeer veel kleuterscholen. Ter ondersteuning van de actie „Kind op de weg" vervaardigde Veilig Ver keer 20.000 wandkranten (speciaal voor kleuterscholen, wijkgebouweu, wacht kamers, enz.) die het thema van de week in woord en beeld brengen, een diaserie ten behoeve van groepsvoor- lichting (op ouderavonden, moedercur sussen, enz.) 25.000 affiches, 450.000 folders en een brochure waarin sugge ;- ties en mogelijkheden worden gegeven voor de aanleg van speelplaatsen voor de jeugd. Via de televisie zal verscheidene malen een speciaal voor de actie vervaardigde spot worden uitgezonden. Ook de radio zal worden ingsschakcld. door de begiftigde wordt aangenomen. (Heeft de begiftigde de schenking niet bij de schenkingsakte aangenomen, dan kan zulks nog later bij afzonderlijke (notariële) akte geschieden. In ieder ge val moet de aanneming geschieden tij dens het leven van de schenker). Goedkeuringen Indien aan een gemeente een schenking is gedaan, dan is voor de rechtsgeldig heid niet alleen nodig de aanneming van de schenking door de gemeenteraad, doch bovendien is noodzakelijk de goed keuring door Gedeputeerde Staten. De wet stelt nog als eis dat het object der schenking alleen mogen zijn de tegen woordige goederen van de schenker. Een- schenken zaken die hem niet toebehoren. De schenker mag anders gezegd niet alleen niet schenken zaken die nog niet bestaan, maar hij mag ook niet schenken zaken die hem niet niet toe behoren. De schenker heeft slechts één verplich ting: hij moet het geschonkene leveren evenals een verkoper, dus zowel feitelijk als juridisch. (De tweede hoofdver plichting van de verkoper, nl. vrijwaren, is op de schenker niet van toepassing). Tussen echtgenoten Het is de schenker geoorloofd zich het genot of vruchtgebruik van geschonken goederen ten eigen voordele of ten be hoeve van derden voor te behouden. De schenker mag zich verder het recht voorbehouden om de gegeven goederen tot zich te doen terugkeren ingeval de begiftigde alleen of deze en zijn af stammelingen vóór de schenker kwamen te overlijden, maar dit mag uitsluitend worden gedwongen ten behoeve van de schenker alleen. Het gevolg van het recht van terugkeren zal daarin bestaan dat alle vervreem dingen der geschonken goederen worden vernietigd en die goederen tot de schen ker terugkeren vrij en ontheven van alle lasten en hypotheken, die daarop sedert de schenking zijn gelegd. Schenkingen tussen echtgenoten zijn verboden, uitgezonderd geschenken of giften van hand tot hand van roerende voorwerpen, waarvan de waarde niet „bovenmatig" is, gelet op de gegoedheid van de schenker. Vanaf 1 januari 1957 mogen echtgenoten elkaar ook schenkingen doen bij huwe lijkse voorwaarden, die tijdens een hu welijk tot stand komen. Een schenking kan in de volgende ge vallen worden tenietgedaan: 1. wegens de niet-vervulling van de voorwaarden, waaronder de schenking is geschied. (Met „voorwaarden" worden hier bedoeld de lasten, die aan de schenking zijn verbonden); 2. indien de begiftigde zich schuldig of medeplichting heeft gemaakt aan een aanslag op het leven van de schenker of aan een ander misdrijf jegens hem; 3. indien hij weigert aan de schenker, nadat deze in armoede is vervallen, le vensonderhoud te verschaffen. Door het rijk wordt schenkingsrecht ge heven van elke schenking in de ruimste zin (d.i. van elke bevoordeling uit vrij gevigheid). Enkele schenkingen zijn van het recht van schenking (dat dezelfde percentages kent als het successierecht) vrijgesteld, zoals o.m. schenkingen door ouders aan een kind gedaan tot een bedrag van 2000 per kind per kalenderjaar; tot een bedrag van 10.000 de schenkingen door ouders gedaan aan een kind in het ka lenderjaar waarin dit in het huwelijk is getreden; elke schenking, die ten doel heeft de begiftigde, die niet in staat is zijn schulden te betalen, daartoe in staat te stellen; pensioenen tot een zeker be drag. die door een werkgever vrijwillig worden verleend aan een gewezen werk nemer, diens weduwe of wezen. Gaat een schenking of een „otaal van schenkingen het vrijgestelde bedrag te boven, dan moet aangifte worden ge daan en over het meerdere schenkings recht worden betaald. Toch kunnen de stakingen van de laat ste tijd niet worden vergeleken met de sociale onrust, die in het begin van on ze eeuw het toneel van de samenleving beheerste. De sociale strijd, die toen de gemoederen in beweging hield, ging om fundamentele vragen als nu. Tot het einde van de vorige eeuw wer den de arbeiders beschouwd als twee derangs burgers, als onmondigen, die in gehoorzaamheid en onderworpenheid de hogere standen moesten dienen. Zij hadden geen kiesrecht en kregen van hun werkgevers te horen dat zij zich niet in vakverenigingen mochten orga niseren. Iedereen vond het normaal dat omstreeks het midden van de vorige eeuw nog 28% van de Nederlandse be volking tot diakonie-armen behoorde. Daar zullen veel bet-overgrootvaders bij geweest zijn van mensen, die nu in een Mercedes rijden. Maar de geves tigde machten trokken zich van deze sociale ellende niets aan. De sociale strijd rondom de eeuwwisse ling ging dus om de fundamentele vraag, of arbeiders gewone burgers zijn, die recht hebben op een mens waardig bestaan, of inferieure wezens waren, die alleen van nut konden zijn voorzover ze werden gebruikt om de macht van de heersende klasse te ver sterken. Déze sociale strijd bestaat gelukkig niet meer. Ook de werkgevers accepteren thans, dat de arbeiders voor verbete ring van hun positie strijden. Niemand zal hedentendage de arbeiders nog als inferieure, tweederangs burgers be schouwen en de Utrechtse hoogleraar Hooykaas, die daaraan blijkbaar twij felde en in een college de mening uit sprak dat talentrijke kinderen alleen uit intellectuele milieus komen, kon zijn toga onmiddellijk uittrekken. Inkomensverschillen De sociale strijd met als inzet de men selijke waardigheid van de arbeider is dus gestreden. Daarvoor in de plaats gekomen zijn sociale problemen, die tot nieuwe sociale onenigheid leidén. Die onenigheid zal zich in de komende ja ren vooral concentreren rondom de in komens- en bezitsverhoudingen. Wat de vermogensverdeling betreft, kunnen we zeggen, dat de grote massa van de werknemers zonder vermogen is en dat het grootste deel van het vermogen in handen is van nog geen vijftien procent van de bevolking. De bezittende groep zal natuurlijk zeggen dat dit vermogen voor een groot deel wordt aangewend om het produktie- apparaat in stand te houden en daar mee de welvaart voor de toekomst te verzekeren. Maar met die redenering zal de niet-bezittende groep het niet eens zijn. Veel meer zal de strijd zich Met ingang van 1 januari !s mevr. C. Wittermans-Schreuder, arts-ortopedago- ge in Baarn. benoemd tot hoofd van de schoolpsychologische dienst, die met in gang van die datum zijn werkzaam heden dan ook zal kunnen aanvangen. Tot de datum van ingang van haar be noeming zal zij in part-time verband de werkzaamheden voor de dienst ver richten. Verder is met ingang van 7 september j.1. reeds als remedial teacher bij de dienst benoemd de heer T. J. Steen stra te Baarn. De schoolpsychologische dienst is voor lopig gehuisvest in het gemeentehuis van Baarn. Woensdagavond 28 oktober kunnen schoolhoofden en -besturen in de brandweerkazerne kennis maken met mevr. Wittermans en de heer Steen stra. Mevr. Wittermans zal bij die ge legenheid een uiteenzetting doen over het werkplan van de dienst. concentreren rond de inkomensverhou dingen. Ter verdediging van deze inkomensver schillen worden allerlei redenen aange voerd: funkties, waarvoor veel verant woordelijkheid wordt gevraagd, beroe pen waarvoor heel lang moet worden gestudeerd enz. Maar dan kunnen we ons weer afvra gen of, ook al houden we met deze faktoren rekening, de verschillen wel zo groot moeten zijn als ze nu zijn. Fiscaal Het is de vraag, die de sociale strijd in de komende jaren in steeds sterker mate met minister Roolvink over de Jonen willen onderhandelen naar aan leiding van diens geruchtmakend loon wet, is in dit opzicht veelzeggend ge noeg. Ook de politieke partijen zullen niet langer om de hete brij van de inko mens- en vermogensverdeling heen kunnen. In het door prof. Steenkamp ontworpen concept van een nieuw K.V.P.-programma krijgt de rechtvaar dige inkomens- en vermogensverdeling alle aandacht, evenals in de program ma's van de twee grote protestante partijen. Dat de linkse groepering dit punt in hun programma een centrale plaats toebedelen, spreekt voor zichzelf. De discussies over dit onderwerp, zo mogen we gevoeglijk voorspellen, zul len het vrijblijvend karakter, dat ze nu Dit is niet zo maar 'n piano. Dit is 'n Waardevol en waardevast Nieuweweg 103, Soest, telefoon 2968. Het gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat houders van één of meer honden op grond van_ de Verordening Hondenbelasting verplicht zijn daarvan aangifte te doen aan Bur gemeester en Wethouders. Gok zij, die houder zijn geworden van een groter aantal honden dan waarvan zij eerder aangifte deden, zijn ver plicht dit aan Burgemeester en Wet houders te berichten. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie, afdeling comp tabiliteit en in Soesterberg ten kantore van de hulpsecretarie aldaar. Telefonisch kan ook aangifte worden ge daan en wel voor Soest onder telefoon nummer 6744 en voor Soesterberg 03463- 1412. Niet nauwkeurige naleving van de be palingen der Verordening Hondenbelas ting kan leiden tot hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Soest. 16 oktober 1970. Eeuwige jeugd ligt besloten in de gulden regel van Miss Arden: reinigen - stimuleren - voeden. Pas deze regel dagelijks toe. De volledige serie preparaten van is verkrijgbaar bij; PARFUMERIE Soesterbergsestraat 55, Soest-Zuld, telefoon 2639. nog hebben, verliezen. En de program ma's van de meeste politieke partijen wettigen de verwachting, dat de huidige inkomensverschillen kleiner zullen wor den, zij het niet in de eerste instantie door het geven van loonsverhogingen aan de minder welvarende groepen als wel door fiscale maatregelen, die uit sluitend of vooral de meervermogenden zullen treffen. Een verhoging van de vermogensbelas ting, die nu nog maar ƒ6 per ƒ1000 bedraagt van de successierechten ligt, gezien de verschillende partijprogram ma's voor de hand en dat kan de schatkist vele miljoenen opleveren, die weer kunnen worden gebruikt ten be hoeve van de collectieve voorzieningen, waarvan niet een kleine groep, maar de gehele bevolking profiteert. De strijd over de vraag hoe de lusten en lasten van het gemeenschapsleven moeten worden verdeeld en welke groe peringen hiervoor de grootste offers moeten brengen, zal hoog kunnen op lopen. De recente stakingen hebben ons daarvan een voorproefje gegeven. Jarenlang is er al storm gelopen tegen de naar de mening van velen te zware fiscale belasting van de gehuwde vrouw. De regering heeft die stormloop ook gevoeld In de belastingdebatten in de Tweede Kamer. De meningen bleven echter verdeeld omdat een aantal fiscale deskundigen beducht was voor aantasting van bedrag van de aftrek 35 van de winst van het bedrijf en 22V2 als zij meer dan in onbetekende mate meewerkt. Ook hier wordt voor 1971 de minimum-af trek op 700 gesteld. Wil een in het be drijf meewerkende gehuwde vrouw in de toekomst van het maximum van ƒ4000 aftrek profiteren dan zal de on derneming ƒ45714 winst moeten afwer pen per jaar en dat is nogal wat. De vrouw verdient daar dan 35 van en dit correspondeert met 16.000 inkomen voor haar. In deze zeer ruim winst afwerpende on derneming verdient zij dan 8 per uur. Dat is bepaald niet overdreven op dit niveau, dat in de meeste gevallen be slist niet bereikt wordt. In de meeste gevallen zal de aftrek wel op 1000 worden gesteld omdat vele vrouwen slechts gedeeltelijk in het be drijf van hun man meewerken. Werkt een vrouw voor 1000 uur per jaar mee en bedraagt de bedrijfswinst 25000 dan wordt haar inkomen geacht ƒ5625 netto te zijn (22Vs Zij krijgt dan een af trek van 1000 20 van 4625 is 925, dus in totaal 1925. Deze vrouw wordt op een uurloon van ƒ5,63 gezet en het wordt dus met één oogopslag duidelijk dat hiermee opnieuw geen reële tegemoetkoming wordt gegeven. Werkt deze echtgenote volop mee in hel bedrijf dan wordt haar vrijstelling 35 van 25.000 is 8750. Hiervan is dan 1000 1550 is 2550 vrijgesteld. Bij een jaartaak-fictie van 2000 uur is haar wettelijk berekend uurloon ruim ƒ4, per uur. Een middenstandscentrale heeft onlangs berekend dat een ervaren verkoopster inclusief sociale lasten thans makkelijk 10.000 haalt. Die verdient dan nog altijd 5,per uur. Een goede zaken vrouw is dit dus ook in het nieuwe be stel nog niet waard. Wij kunnen der halve nog op het nodige commentaar op de voorstellen van staatssecretaris Grapperhaus rekenen. Bij een randbedrijf van 15.000 inkomen mag de echtgenote bij een volle dagtaak ca 2,60 per uur. Wij mogen dus blij rekenen op een fiscale waardering van zijn met de/ voorstellen tot wijziging maar de kamerleden die het midden- en kleinbedrijf willen dienen zullen de nieuwe voorsteilen zeker moeten amen deren met fictieve minimum-inkomens te vragen. Doen ze dit niet dan zal men zich opnieuw de verontwaardiging var vele zelfstandigen op de hals halen. Da zou trouwens niet de eerste keer zijn Is het nu zo dat een vrouw tenminste 555 belastingvrij mag verdienen, in de toekomst zal voor 1971 dit bedrag wor den opgetrokken tot ƒ700 en voor 1972 en volgende jaren zal dit 1000 worden. Heeft de vrouw hoger inkomen dan mag zij nu een derde daarvan belastingvrij behouden tot een maximum van ƒ2220. Haar netto-inkomen mag dus ƒ6660 be dragen om volop van de aftrek te kun nen profiteren. Van de inkomsten boven 6660 netto moet derhalve het volle pond aan be lasting worden betaald. Aangezien dit inkomen bij dat van de man wordt ge teld wordt de te betalen belasting voor velen een tegenvaller. Vooral voor vrouwen met flink betaalde echtgenoten is dit een rem om de maatschappij met een betaalde functie te dienen. Als de volksvertegenwoordiging ermee accoord gaat zal in de toekomst een bo ven het minimum verdiend bedrag voor 20% worden vrijgesteld van belasting. De aftrek mag echter nimmer een be drag van ƒ4000 overschrijden. Voor 1972 wordt het maximum-inkomen voor de gehuwde vrouw dat voor de af- tiek in aanmerking komt dus 16.000. De eerste 1000 is vrij en van de ove rige 15.000 wordt een vijfde vrijgesteld, hetgeen in totaal 4000 bedraagt. Verbetering Men is tot deze aftrekregeling gekomen omdat een buitenshuis werkende huis vrouw hogere uitgaven heeft in haar huishouding. Zij is geneigd dure appa raten aan te schaffen om de arbeid in de huishouding te vereenvoudigen. Daar naast zal zij in een aantal gevallen een werkster of hulp in de huishouding pro beren te krijgen. Daar kan dan in de toekomst maximaal ƒ4000 aan besteed worden om de meerkosten te bestrijden. In feite komt het erop neer dat een vrouw met 16.000 inkomen voor zich zelf zich voor ca. 20 uur per week --n werkster kan permitteren. In de prak tijk betekent dat een flinke hulp voor halve dagen met een vijfdaagse werk week. We kunen niet zeggen dat dit alle zorgen op dit terrein wegneemt, want de berekende hulp is in vele ge vallen niet voldoende en het is zeker dat de meeste vrouwen het maximum inkomen voor vrijstelling 16.000) niet zullen halen. Zien wij echter naar de bestaande regeling dan is er sprake van verbetering, zij het dat in het bestaande patroon de vrijstelling tot een derde deel wordt gegeven maar tot een maxi mum van ƒ6660, De langer werkende vrouw mag dus verbetering verwachten, de korter wer kende en de minder verdienende heeft geen reden tot juichen. Dat laatste be treuren wij, het eerste juichen wij toe omdat vele vrouwen met goede capa citeiten en goed verdienende echtgenoten nu eerder tot het aannemen van een baan worden geprikkeld. Aangezien er onder deze vrouwen velen zijn die zeer welkom zijn in het economisch leven ziet het er naar uit dat de nationale produktiviteit er per saldo van zal pro fiteren. Ook de in het bedrijf van de man mee werkende vrouw krijgt een betere rege ling. Haar inkomen wordt bij een volle dagtaak in het bedrijf bij wetsfictie over het algemeen op 2499 gesteld waarvan nu een derde netto is vrijge steld van inkomstenbelasting. Dat is dus ƒ833. Ook zij heeft in de toekomst vrij stelling voor de eerste 1000. Werkt zij volle werkdagen in de onderneming (2000 uur per jaar) dan bedraagt het De leden van de Vereniging van Volks tuinders zijn bijeen geroepen voor een ledenvergadering op zaterdag 17 oktober a.s., te 10.00 uur. in hotel „De kleine Witte", Middelwijkstraat hoek Molen straat. De agenda omvat o.m. Voorstellen van voorlopig bestuur en verkiezing 2e penningmeester; naam vereniging; inschrijfgeld: contributie; pacht per perceel; toewijzing percelen; verkiezing kascommissie; opzegtermijn door lid aan vereniging; huishoudelijk reglement. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 326 tot 360 en grijze kaarten, genummerd van 1 t.e.m. 07.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7