Soest toen - Soest nu Dinsdag' 20 oktober 1970 49e jaargang no. 78 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Minder valide man stal voor miljoen aan sieraden en antiek CHINA ZOEKT WEER CONTACTEN Brandpunt-redacteur Ed van Westerloo als forumleider Bromfietsers gewond geraakt bij ongevallen |ö|srjRff$u|ANf Reconstructie Van Weerden Poelmanweg gereed „Aardbeving" in het Witte Huis Vrouw bekneld onder gekantelde auto op de Birkstraat At Eiermarkt Het oog gericht op sabotage-paniek „Levend water" Verhoogde waakzaamheid rond paleis na anoniem telefoontje 50ESTER(()0ÜRANT Abonnement per kwartaal 4,-^ Bulten Soest per kwartaal f7,— .jt.. Verachflill Iedere dinsdag en mfldag Met de arrestatie van de 47-jarige min der valide C. L. uit Utrecht is een reeks van dertig inbraken in verschillende plaatsen in ons land opgelost. Daarbij werd voor een bedrag van ongeveer één miljoen gulden gestolen aan geld, ge bruiksvoorwerpen, maar vooral antiek, sieraden, schilderijen, juwelen e.d. Een deel van de buit heeft de politie kunnen achterhalen. De man, die in zijn leven, waarvan hij de helft in de gevangenissen heeft door gebracht, verscheidene malen is geope reerd, blijkt de buit gedeeltelijk ver kocht te hebben. In verband daarmee zijn in Amsterdam twee helers aange houden. Een ander deel van de buit heeft hij weggegeven aan kennissen. Tot de reeks inbraken, die de man van april tot september van dit jaar heeft gepleegd, behoren er ook twee in Soes- terberg, waar uit villa's aan de Amers- foortsestraat voor vele tienduizenden guldens aan antiek en gouden sieraden werd gestolen. De inbraken vonden plaats tijdens de afwezigheid van de bewoners. De man had de gewoonte om op de adressen, die hij voor zijn bezoek had uitgezocht, eerst aan te bellen, teneinde zich van de aan- of afwezigheid van de bewoners te overtuigen. Als er op zijn bellen wel werd opgedaan, vroeg hij om een glaasje water. Ook in Amersfoort heeft de man vijf inbraken gepleegd, onder meer bij fa milie van auto-importeur Ben Pon en de rechter mr. A. E. Th. Kooien. In Amersfoort maakte hij voor ruim twee ton buit. Voorts bracht hij ongewenste bezoeken aan villa's in het Gooi. De man meldde zich tenslotte zelf aan bij de politie in Bloemendaal. Eerst wil de men zijn verhaal niet geloven. Hij is toen naar een tweede politiebureau ge gaan, waar hij zekerheidshalve wel werd ingesloten. L. zei schoon schip te willen maken en bekende vlot. Vrijdag is hij voor de officier van justitie in Utrecht geleid. Cannada heeft diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt met Peking en het ziet ernaar uit dat nog een aantal an dere landen op het punt staan het zelfde te doen. Dat heeft niets te ma ken met opvattingen over het commu nisme, slechts met het feitelijk bestaan van een regering die de macht uitoe fent over China en da.t is nu eenmaal een land dat door zijn omvang en door zijn betekenis niet over het hoofd ge zien kan worden. Daarom, en daarom aleeen, heeft het geen zin vast te blijven houden aan de onwerkelijke toestand dat het regime van generalissimo Tsjang Kai-sjek op Formosa het eingenlijke China is, een fictie die nog voortleeft in de Verenig de Naties, waar de Formosaanse afge vaardigde alle voorrechten geniet van een grote mogendheid, inclusief het vetorecht Jn de Veiligheidsraad. Juist nu de Chinezen, dat wil zeggen de Chinese volksrepubliek, met zijn ra ketten en zijn waterstofbom alle machtsornamenten heeft die bij grote mogendheden passen, is het onzin daar aan voorbij te gaan of het land niet bestaat. Trouwens, de voornaamste bestrijder van rood-China in de Ver. Naties, de Ver. Staten, kan ln de praktijk niet konsekwent Peking negeren, al was het maar in verband met Vietnam. Kleiner stemmen verschil De nieuwe erkenningen van Mao's re gering duiden er overigens ook op dat in Peking zelf iets veranderd is. Ten tijde van de „culturele revolutie" was de diplomatieke staf in het buitenland sterk gedund en ze ondernam geen initiatieven. Blijkbaar zijn de diploma ten op hun posten teruggekeerd en leg gen ze in opdracht van Peking weer contacten. - Dit is een normalisatie waarover men alleen maar blij kan zijn: China van ziin kant geeft zijn isolement iets op. Het zou juist zijn als van deandere kant ook meegewerkt werd om moderne Chinese muur te slopen, zoals nu door Canada is gedaan. Waarschijnliik zal bij de jaarlijkse stemming in de As semblee ook dit jaar weer Peking niet de vereiste meerderheid krijgen om Formosa af te lossen als grote in de wereldorganisatie. Maar het stemmen- verschil wordt wel steeds kleiner. Er is geen garantie dat Peking, een maal binnengehaald in de volkerenge meenschap, soepeler en makkelijker zal zijn dan het nu is. Maar de kans dat de wereld er wat conflictavmer door wordt kan er alleen maar groter door woden. De initiatieven van president Nixon om de verstarde onderhandelingen met Noord-Vietnam ln Parijs nieuw leven in te blazen, zijn alom gunstig ontvan gen. Ook in Washington bij die groepen worden. die doorgaans de president hun kritiek niet besparen. Maar dat kan zijn om dat deze politici geen zin hebben kort voor verkiezingen in te gaan tegen presidentiële uispraken waarmee de kiezers kennelijk wel tevreden zijn. Een andere zaak is of Nixons ideeën ook werkelijk iets bereiken. De reactie vanuit Hanoi was ijzig koud. Daar was men zelfs niet erg onder de indruk van de aankondiging dat weer meer V.S. troepen teruggetrokken wereden dan volgens het schema verwacht kon De reactie is vrij logisch dat men het schema niet kende en dus niet kon controleren of wat de president aan kondigde wel waar is. Bovendien ziet men het verschil niet zo heel erg. Ten slotte hebben de V.S. aangekondigd dat ze de Vietnamezen meer in de strijd willen betrekken en daarvoor ook de troepen trainen. En wat verandert er dan eigenlijk militair als Amerikaanse militairen vervangen worden door Zuid- Vietnamese? Het enige wat eigenlijk gebeurt is dat president Nixon onopvallend in steeds nieuwe initiatieven de concessies doet, zich bereid verklaart over dingen te praten waarover hij enige maanden te rug nog niet wilde praten, njaar dat de andere partij rustig voet bij stuk houdt en blijft bij haar oorspronkelijke ei sen. Het is natuurlijk ook een manier om tot elkaar te komen, maar zodra dit duidelijker tot de Amerikanen door dringt zal hun geestdrift voor Nixons camouflage wel verminderen. Tenzij ze zich al lang hebben neergelegd bij het onvermijdelijke en hun president voor namelijk prijzen dat hij de bittere pil nog zo charmant verguldt. In onze conrant van vrijdag j.1. maakten wij al uitvoerig melding van de bijeen komst, die aanstaande vrijdag, om 8 uur wordt belegd door de Soester kunste naarsvereniging „Arti-Shock" in het Ar- ti-shockgebouw aan de Steenhoffstraat in het kader van de „Week van de Aar de". Na de pauze zullen de sprekers van die avond, de heer A. v. d. Lek, bioloog en kamerlid: Rinke Tolman, bioloog; Dr. R. Ch. Docters van Leeuwen, milieuveront reiniging door chemische factoren en de heer Chr. Uiterwijk, imker aan een fo rum deelnemen dat wordt geleid door „Brandpunt"-redacteur Ed van Westerlo. Tijdens deze bijeenkomst zal het hoofd van de Soester plantsoenendienst, de heer A. v. d. Broek dia's vertonen, waar nodig met toelichting, van plekjes in Soest die naar zijn vakkundige mening beslist gespaard moeten blijven. De avond wordt onder meer bijgewoond door de wethoudster van Openbare Werken mevrouw Walter-v. d. Togt en de heren J. K. de Bruin en K. de Wilde als leden van Provinciale staten. Op de Soosterbergsestraat ter hoogte van het station Soestduinen is zondag avond laat de 18-jarige bromfietser R. S. T. N. uit Soest tegen een op het rij wielpad lopende hojid gereden en ge vallen. De jongen kwam zó ongelukkig terecht, dat hij een hersenschudding op liep. Zijn duopassagier, de 23-jarige L. M. van H., eveneens uit Soest, kreeg al leen wat schaafwonden. Beiden zijn in Zonnegloren behandeld, maar mochten daarna weer naar huis. Minder goed verliep het met de bromfietser T.. L. (22). uit. Soest, die 5;wMi- I'-Kö 7T-. f-'-'k' Vier maanden na het noodlottige ongeval dat op de Van Weerden Poel manweg het leven kostte aan vijf dienstplichtige militairen, is men tot een afgerond geheel van de reconstructie-werkzaamheden gekomen. De wegbebakening middels de witte lijnen e.d. is dezer dagen aange bracht, terwijl de taluds op het voorjaar wachten om door begroeiing in niets meer met hun oudere omgeving te verschillen. In korte tijd voerde het Soester aannemersbedrijf Schuier de werk zaamheden uit. Het plan voor de reconstructie, dat al jaren gereed lag, maar door het ministerie van Defensie niet werd goedgekeurd, is ont worpen door de gemeente Soest. Jammer blijft het dat er in ons land eerst op dergelijkè gevaarlijke weggedeelten tragische ongelukken moeten gebeuren voordat men tot verbetering of beveiliging overgaat. Het oer-Nederlandse gezegde van het verdronken kalf en de gedempte put blijkt ook in 1970 nog niets van zijn realiteit te hebben verloren. Want het blijft toch een vreemde zaak dat na de Van Weerden Poelmanweg-affaire er op het wegge deelte van de rijksweg Amsterdam - Den Haag, waar enige weken terug een verschrikkelijk ongeluk plaatsvond, nu plotseling vanwege het gevaar, een maximumsnelheid is ingesteld. Voorkomen is beter dan genezen, zelfs nog veel beter dan door schade en schande wijs worden. maandagmorgen vroeg op de Prins Ber'nhardlaan vermoedelijk met zijn brommer in aanraking is gekomen met de trottoirband en daardoor is gevallen. De man raakte buitpn bewustzijn. Met verwondingen aan het hoofd is hij naar Zonnegloren gebracht. Een dronken Marokkaan heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier land genoten de schrik van hun leven bezorgd. Toen de man dronken in zijn pension Het Witte Huis aan de Birkstraat kwam, begon hy op de deuren van de kamers van zyn landgenoten te bonken. Vier Marokkanen schrokken daar zo van, dat zij dachten, dat er een aardbeving was. De vier mannen bedachten zich dan ook geen moment en sprongen direct door het raam naar buiten. De vier Marokkanen liepen daarbij echter diverse sny- wonden op en moesten allen naar een ziekenhuis in Amersfoort worden gebracht. Zij bleken in ieder geval dusdanig gewond te zijn, dat zjj maandag niet aan het werk konden. Van de Marokkaan, die de „aardbeving" veroorzaakte, is het paspoort ingenomen. Hij blijkt al eerder op andere plaatsen en op zijn werk voor moeilijkheden te hebben gezorgd. Op de Birkstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag door onbekende oorzaak een auto van de weg geraakt en over de kop geslagen. Het ongeval gebeurde in de laatste bocht voor het Witte Huis. De auto van de 27-jarige barkeeper M. A A. D. uit Amersfoort begon daar plotseling en zonder enige aanleiding te slingeren, waarna de wagen in de berm raakte, tegen twee bomen botste en tenslotte op zijn kant over het fiets pad een droge sloot in gleed. Drie van de vier inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De vrouw van de barkeeper kwam echter onder de auto terecht, zodanig, dat de wagen recht omhoog getild moest worden om haar te kunnen bevrijden. Aangezien ook nog brandgevaar ontstond, werd de brandweer gewaarschuwd, die met twee wagens naar de plaats van het ongeval kwam. Ook een kraanwagen heeft bij de reddingswerkzaamheden geholpen. De vrouw kon tenslotte zonder verde re moeilijkheden bevrijd worden. Zij is met een shock naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort gebracht. Haar echtgenoot kreeg een hoofdwond, terwijl een derde inzittende een pijn lijke schouder bij het ongeluk opliep. Omtrent de toedracht tast men volledig in het duister. Van drankgebruik was geen sprake. Volgens getuigen reed de wagen ook niet harder dan zestig tot zeventig km per uur en technische ge breken aan het voertuig heeft men al evenmin kunnen constateren. De bar keeper was op weg naar zijn ouders in Bussum. Op de weekmarkt te Amersfoort werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van ƒ9,75 tot ƒ10,75. Middenprijs ƒ10,40 Prijs per kg 1,65. De sabotage aan flink wat legerauto's in een Asser kazerne kwam net aan de vooravond van de grote beschouwingen die de Tweede Kamer wijdt aan de plannen van de regering. Het woordje sabotage was trouwens al in het poli tieke vlak getrokken door de radio uitzending die de V.P.R.O. er aan heeft gewijd. Een flauwe uitzending overigens en we mogen er met recht aan twijfelen of het wel zo verstandig was er zendtijd aan te besteden. Maar daarbij kunnen we niet uit het oog verliezen dat men een aantal lieden aan het woord liet die kennelijk een heilig doel zagen ln het werpen van suiker in de benzine reservoirs van het militaire rollend ma terieel. De Asser sabotage heeft enige aspecten die erop zouden kunnen wijzen dat hier relmakers aan de gang zijn geweest: de keus van de naam van de groep Army and Navy onder een vrij brallend ma nifest duidt daarop. Maar niemand is onder de huidige omstandigheden erg geneigd de kwestie al te makkelijk af te doen. Daarvoor is er teveel aan vooraf gegaan. Het begon misschien met dr. L. de Jong, die in een pessimistische reden niet alleen laakte dat Nederland te weinig aan zijn defensie deed, maar ook dat die van binnenuit werd bedreigd. Vervolgens zijn o.a. minister Udink, aanstaand lijstaanvoerder van deC.H.U., en V.V.D.-senator Van Riel op allerlei plaatsen gaan spreken over de harde hand die de overheid moest gebruiken tegen wie, zoals de troonrede het uit drukte: „de geboden vrijheid misbrui ken". Dan is er nog de sabotagenota geweest van Kabouterhoofdman Roel van Duyn. Al had die dan meer te maken met het lijdelijk verzet waardoor men een be zetter hier het leven zuur zou kunnen maken, dat dit over een heel ander soort sabotage gaat is in het rumoer door velen grif vergeten. En dan is er tot slot het krampachtig pogen van ie P.S.P. om maar zo anti-militair moge lijk te doen in samenwerking met an deren teneinde het militaire Bpparaat „te kraken." Er hoeft niet aan getwijfeld te worden dat de sabotage-acties tegen legerappa- ratuur om tal van redenen hoogst ver werpelijk is. Het is niet alleen laf doordat men er levens van dienstplich tigen mee in gevaar brengt, maar bo vendien een zaak die ongetwijfeld er toe leidt dat defensie allerlei maatre gelen neemt om zich te beschermen, wat gepaard gaat met kosten die op nuttiger zaken uitgespaard moeten worden. Maar het akeligst bij dit alles is dat de sabotage een vorm is van een po litiek terrorisme, de zoveelste waarmee we in Nederland te maken krijgen. Het schoonvegen met geweld van de Dam, allerlei aspecten van havenstakingen, de overval van de Indonesische ambassade iri Wassenaar en diverse andere rellen hebben alle gemeen dat van de ene of de andere kant het geweld gebruikt wordt als een methode om zaken op te lossen of beslissingen af te dwingen. De overheid zou in haar taak tekort schieten als ze deze ontwikkeling maar gewelddadig rustig op haar beloop liet. Maar hoe zal ze reageren? De ervaring leert dat maar al te graag naar de harde hand wordt verwezen, de geci teerde passage uit de troonrede duidt er al op. De ervaring leert bovendien dat daarbij vaak te ver wordt uitge haald, dat „wet en orde" worden ver heven tot twee heilige zaken in naam waarvan vrijwel alles is toegestaan aan de overheid. Nog daargelaten dat dergelijk hard op treden ook weer nieuwe hardheid uit lokt is het de vraag of het zin heeft vrijheden overboord te gooien die men zegt te willen verdedigen. Dat lijkt de oplossing niet, maar wat wel is een zeer moeilijke zaak. KANTMAN. In ons bericht over de aktiviteiten der Natuurwacht hebben we o.m. vermeld dat tijdens de tentoonstelling van 19 t.m. 24 oktober in Gebouw Arti-shock de door de Tros beschikbare gestelde film „Levend Water" op alle hele uren wordt vertoond. Dit was niet helemaal juist, daar de vertoningen uitsluitend op donderdag, 22 oktober plaats vinden, daar de film <tl/>cv»+r: één dag beschikbaar Politie te Soest en Baarn en Koninklijke Marechaussee van de brigade Soestdyk waren vrydag en zaterdag in verhoogde staat van waakzaam heid na een anoniem telefoontje. Vrijdagavond om omstreeks elf uur belde een man de politie in Soest op en vertelde, dat om twaalf uur Zuidmolukkers het paleis Soestdyk zouden bezetten. Ofschoon niet al te veel waarde aan deze mededeling werd gehecht werden toch de nodige maatregelen getroffen. Er kwamen mensen extra in dienst, terwijl anderen zich beschikbaar moesten houden. Ook de politie te Baarn en de Marechaussee werden gewaarschuwd, die ook direct maatregelen namen. In Baarn was sprake van een verhoogde waakzaamheid. Ook hier kwamen extra, mensen in dienst. Alles bleef echter rustig bij het paleis, zodat men kennelijk weer met een „grap" te doen heeft gehad. Zaterdagavond trof de Soester politie in de Lage Vuursche bij kasteel Drakensteijn twee Volkswagenbusjes met een groep jongelui aan. De jongens verklaarden, een dropping te hebben. Een aantal jongeren zou zich in de bossen achter het paleis bevinden. Men achtte het toch maar raadzamer om opnieuw de Marechaussee en de politie Baarn, tot welks grondgebied de beide koninklijke woonoorden behoren, te waar schuwen. Na onderzoek bleek de Baarnse politie, dat er inderdaad sprake was van een dropping.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1