zingende deifijnen.. Drukkerij Smit ai DOLFINARIUM VTB N.V. Dronken automobilist reed met gedoofde lichten door de nacht Artishock breidt activiteiten tot over de landgrens uit Gunstige perspectieven voor cursus-subsidies VERLOOFD, verlovingskaartjes Burgerlijke Stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Petrus- en Paulusparoehie nam gerestaureerd orgel in gebruik B. en \V. over uitbreidingen Randstad BEDRIJF IS HERHAALDELIJK MONDELING EN SCHRIFTELIJK GEWAARSCHUWD Gentlemen-race groot succes Drumband Olympia KRABBELS VAN KNEUS DINSDAG 20 OKTOBER 1970 ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 6041. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de surveillerende politie een dron ken automobilist aangehouden. Het bleek de 49-jarige kok E. B. uit Soest te zijn. De man reed behalve onder invloed ook nog zonder licht door de nacht. Zelfs presteerde hij het om een bus in te ha len, op het moment dat een tegenligger naderde. Deze zag de ander pas op het laatste moment, maar kon toch nog zonder ongelukken te veroorzaken naar de berm uitwijken. De dronken automobilist werd later op de Kerkstraat aangehouden. Hij is ter ontnuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs is ingenomen. De kunstenaarsvereniging „Artishock" gaat zjjn activiteiten tot over de land grenzen uitbreiden. Op 13 november wordt de eerste van een paar uitwisselings- byeenkomsen gehouden met Belgische en Nederlandse jonge dichters. Deze eerste avond zal in Soest plaatsvinden, wellicht aangevuld met cabaret. De nog steeds in omvang toenemende activiteiten van Artishock hadden voor twee leden, Piet Riethoven en Kees van der Wel duidelijk minder gunstige perspectieven. Zy beklaagden zich erover, dat de vereniging zich momenteel ai op zoveel terreinen heeft begeven, dat het oorspronkelijk doel van de vereniging op de achtergrond was geraakt en de vereniging ook nauwelijks meer een echte kunstenaarsvereni ging genoemd mocht worden. Piet Riethoven wilde meer de creatieve kunstenaar op de voorgrond gehaald zien. Hoezeer de echte kunstenaars ai op de achtergrond zijn geraakt, bleek volgens Plet Riethoven uit het feit, dat er nog maar een paar leden waren die iets voor een tentoonstelling van eigen werk bleken te voelen. Men kwam dan ook tot de slotsom, dat het bestuur wel bijzonder veel heeft gedaan, maar niet zoveer voor de eigen leden. Subsidie dat men een subsidie van 50 in de Ben Joosten, voorzitter van Artishock achtte een en ander echter in overeenstemming met de statuten van de vereniging. Hij kondigde terloops tevens nog meer aktiviteiten aan, nu met enig optimisme een behoorlijke overheidsbijdrage in de kosten van de cursussen tegemoet mag worden ge zien. Deze week zijn twee vertegenwoordigers van het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk en van on derwijs en wetenschappen op bezoek geweest. Artishock heeft de toezegging gekregen, VerileM. Drukwerk voor tedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klamrtch en modern GEBOREN Christina Alice, dochter van A. J. Wilms G. A. Visser, Nieuweweg 38. Christiaan Alidanus Hendrikus, zoon van J. van den Broek en A. G. Ravenhorst, Van de Veldeplantsoen 38. Gerben WIebe, zoon van G. W. Boots- ma en F. E. C. Misero, Epe, Glorialaan 26. Cillia Wilhelmina Maria, dochter van C. W. van den Breemer en M. J. S. van der Veen, Ferd. Huycklaan 26. Arie-Jan Anthonius, zoon van W. Bak ker en A. M. Fugers, Kastanjelaan 17. Antonio Sinclair, zoon van L. Gat- lin en C. J. Mol, Amersfoortsestraat 60, Soesterberg. Martinus Wilhelmus Jo- sephus, zoon van W. J. J. Willigers en H. E. J. M. Peskes, Varenstraat 376. Marcel Erlc, zoon van R. C. Buurman en A. J. Kuiper, Weegbreestraat 291. Henri Armand Daniël, zoon van H. Evers en G. M. Nijkamp, Vermeerlaan 79. Adrianus Johannes, zoon van H. J. Ramselaar en E. van Soest, Saenre- damplantsoen 27. Cornelia Maria, dochter van W. B. Berendsen en M. M. Stalenhoef, Talmalaan 28. ONDERTROUWDJohannes Hendrikus Wilhelmus van Doorn, Hobbemalaan 15 eri Maria Richarda Lidwina Hilhorst, Nieuweweg 24. William Richard Tu- say, Soesterweg 222, Amersfoort en Leslee Margaret Wills, Julianalaan 53. Lieuwe Harm Cuperus, Boogstraat 58 Haarlem en Alida Helena Irene Lage- man, Veenbesstraat 362. Bastiaan Jo- sephus van Dijen, Mauvestraat 64 Baarn en Martha Venhuizen, Korte Hartweg 5. Gerrit de Winter, Van Lenneplaan 73 en Steventje Kareisen, Insingerstraat 66. GEHUWDNicolaas Meerhof, Louis Zimmermannplein 93, Schiedam en Hen- ny Balvers, Varenstraat 61. Antonius Petrus Maria Kerkvliet, Veenbesstraat 128 en Elisabeth Maria Catharina van Eig, Acacialaan 2, Amstelveen. Pie- ter Hendrik Boeschoten, Arnhemse Bo- venweg 181b, Driebergen-Rijsenburg en Dirkje Stapers, Simon Stevinlaan 55. Marinus Willem Bonouvrier, Jasmijn straat 62. De Bilt en Maria Jacoba Brou wer, Gen. Soorstraat 67. Marchel Ro- bert Maria van der Lugt, Klaarwater- weg 91 en Mathilda Johanna Maria El- bertse, Oranjelaan 2. Jan Willem van Luijtelaar, Nieuweweg 65 en Wilhelmina Elizabeth Klein, Schaepmanstraat69. OVERLEDENLamberdina Knoppers, 80 jaar, weduwe van C. van den Broek, Korte Hartweg 48. Koenraad Bakker, 11 jaar, Kolonieweg 5. Bernardus Wilhelmus van Zijl, 75 jaar, weduw naar van A. W. de Boer, Insp. Schreu- derlaan 2. Abraham Dekker, 66 jaar, gehuwd met E. M. C. Nees, Stadhou derslaan 17. Klaas Fedde Mud, 82 jaar, weduwnaar van A. A. F. Overhoff, Albert Cuyplaan 101. Anna Maria van Ellinkhuizen, 84 jaar, weduwe van J. C. Bartelsman, Regentesselaan 5. kosten van de salarissen van de do centen mag verwachten. Ben Joosten zei, dat er goede hoop is, dat de gemeente de resterende 50 °/o voor haar rekening zal nemen. De bei de ministers hebben wel de voorwaar de gesteld, dat samenwerking met om liggende, gelijkgerichte organisaties wordt gezocht en daartoe bleek Arti shock, blijkens de reeds gelegde con tacten met verenigingen in Maarsber- gen, Woudenberg en Driebergen ook wel bereid, maar men wenst de eigen zelfstandigheid wel te bewaren. „We moeten geen zuigeling worden van een grotere plaats", zei Ben Joosten. Hij meende, dat de subsidieregeling grote mogelijkheden biedt tot verdere uitbrei ding van de aktiviteiten. Eén van de nieuwe aktiviteiten zal het organiseren van kamermuziekbijeen- komsten worden. Morgen zal een werk groep de mogelijkheden hiervan gaan bezien. Er zijn hoopvolle contacten ge legd met plaatselijke musici. Jan Vis ser zei, dat verwacht mag worden, dat men in staat zal zyn om voor weinig geld goede musici naar Soest te halen. Ook de Soester Gemeenschap, een over koepelende organisatie van gecoördi neerde culturele aktiviteiten, begint van de grond te komen. Volgende maand zullen aan de gevormde werkgroepen de ontwerp-statuten voor een dergelijke instelling worden voorgelegd. Soester Gemeenschap mikt op Jeugdzorg Ook de jeugdzorg zal tot de doelstellin gen van de Soester Gemeenschap gaan behoren, al is dat volgens Ben Joosten niet de bedoeling van het gemeentebe stuur geweest. Men bleek in de werk groep evenwel van oordeel, dat alle maatschappelijke en culturele aangele genheden bij één orgaan thuis horen. Dit seizoen zullen twintig cursussen worden gehouden: vrije expressie, boet seren, tekenen, schilderen, beeldhouwen, weven, film, vlechten, yoga, grafische technieken, bewegingsleer, terwijl geëx perimenteerd wordt met het kind en de muziek. Voor de financiële controle van de gelden, die in de soos omgaan, werd het door Jan Visser wenselijk geacht, een kascommissie in te stellen, hetgeen geschiedde. Een probleem bleek de „bemanning" van het gebouw. Volgens Ben Joosten zijn er zeker drie mensen nodig om alle organisatorische en administratieve za ken goed te doen verlopen, maar men heeft na het vertrek van Ton Paauw nu niemand meer. Het ziet er volgens de Artishockvoorzitter ook niet naar Oir. H. IV. VEI.I.INGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brtnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 uit, dat hierin op korte termijn veran dering zal komen. Hij vestigde zijn hoop op de beheercommissie, die ge vormd zal gaan worden en wellicht een oplossing kan aangeven. Overigens werd Ton Paauw voor zijn vele „on betaalde en onbetaalbare werk", dat hij voor Artishock heeft gedaan, beloond met een envelop met inhoud. De in houd hebben de leden zelf bijeen ge bracht. Gemeente minder onwelwillend Inmiddels zijn door de gemeente diver se voorzieningen aan het gebouw tot stand gebracht. Het culturele bolwerk aan de Steenhoffstraat is nu voor 75 °/o centraal verwarmd, er is elektriciteit, water en gas en het gebouw is vrijwel glasdicht. Maar het geldt, dat van ge meentewege voor een en ander is uit getrokken (ƒ25.000,is volgens Ben .Toosten nu op. Toch meende Artishock, dat de gemeente blijk geeft, steeds min der onwelwillend tegenover Artishock te staan. Mer had derhalve gegronde hoop, dat ook de overige nog noodza kelijke voorzieningen tot stand zullen worden gebracht. Lied Zwagerman: secretaresse In het bestuur zijn enige wijzigingen gekomen. Naast Ton Paauw heeft ook Jan Visser zijn funktie (secretaris) neer gelegd. Jan Visser blijft echter deel uit maken van het bestuur. Hij zal voor al de organisatorische zaken voor zijn rekening nemen. Lied Zwagerman neemt zijn plaats thans ln. Het ligt in de bedoeling om volgend jaar in ieder geval weer een kunst markt met een doe-middag te organi seren. Wellicht zal voor deze kunst markt ook weer een bepaald thema worden gekozen. In het afgelopen jaar hadden vooral de tentoonstellingen veel succes. Emmy Eerdmans zal zich tijdelijk met de ten toonstellingsaangelegenheden bezig hou den. Voor een volledig bezette kerk werd zondagmorgen het onlangs na een gron dige restauratie gereedgekomen orgel van de Petrus- en Pauluskerk aan hel Kerkplein in gebruik genomen. Nadat donderdagavond virtuoos Louis van Dijk alle registers al had openge trokken met medewerking van het Ne derlands Motet- en Madrigaalkoor on der leiding van Carel Laóut, had zon dagmorgen gast- <rganist Gert Muts de plaats achter het orgel ingenomen om in de parochiële intimiteit, met mede werking van het parochieel zangkoor, onder leiding van de dirigent de heer G. v d. Schepop, het orgel officieel in ge bruik te nemen. Het kerkkoor bracht in de klankvolle uitvoering de kleine orgelmesse de „Mis- sa Brevis in bes" var. J. Haydn ten ge hore, gevolgd door Psalm 150 van C. Franch. Ofschoon de Soester gemeenteraad al heeft besloten, de N.V. Chemische Industrie Randstad geen vergunningen te geven voor al tot stand gebrachte uitbreidingen en ook niet zal medewerken aan nieuwe uitbreidingen van het bedrijf (waarvoor al voor een ton aan grond is aangekocht), zyn B. en W. nog uitvoerig ingegaan op de brief, die Randstad over deze kwestie aan de raad heeft geschreven. De brief kwam echter te laat om nog by het betreffende voorstel te kunnen worden behandeld. Het college stelt, dat van gemeentezijde nooit het bedrijf is verzocht, een re visievergunning aan te vragen. Wel heb ben B. en W. in september van het af gelopen jaar het bedrijf aangeschreven, een ontheffing en een vergunning aan te vragen in verband met illegaal tot stand gekomen uitbreidingen en wijzi gingen. Aan dit verzoek werd tenslotte in april 1970 gevolg gegeven. „Hieruit blijkt, dat het gevraagde uitstel werd verleend en het bedrijf een redelijke termijn heeft gehad om het vereiste verzoek voor een vergunning in te die nen", aldus het college. Het is volgens B. en W. inderdaad juist, zoals de vennootschap stelt, dat men voor het eerst uit de pers van het voor stel tot weigering van de gevraagde ont heffing zoneverordening kennis heeft moeten nemen. „Afgezien hiervan kan men het standpunt innemen, dat eerst uw raad terzake een beslissing moet Honderd koppels, totaal tweehonderd renners, waren zondagmorgen op het parcoers van Tempo op het industrie terrein bijeengekomen om in de tra ditionele gentlemen-race van Tempo uit te komen. Onder grote belangstelling gingen even na tien uur de eerste renners, samen de groep tot en met 35-jarigen vor mend, van start voor hun 25 ronden, waarvan vooral de eersten razendsnel werden gedraaid. Na felle strijd, waar bij de oude strijdlust volledig oplaaide, ging de Hilversummer G. de Weerd met actieve koppelgenoot H. de Boer als eerste over de finisch. Tweede werd A. Verbeek uit Blaricum, terwijl de 3e plaats voor Krijn Voorn uit Kortenhoef was. De groep 35 jaar en ouder, de direc teur van de Hilversumse rijwielfabriek JoCo, de heer Jonge, was met zijn 67 jaar de oudste deelnemer, ging om elf uur op weg voor de 12 zware rond jes. Onder de deelnemers bevond zich ook de consul van het district Midden- Nederland van de K.N.W.U. de heer Oskam, die zich in dit geweld nog als 30ste wist te plaatsen. Als le in deze „oude" groep- eindigde de Utrechter A. Emo, 2e werd J. Ne- delhof uit Maarssen met als koppelge noot de Tempo-renner G. v. d. Hoef. De derde plaats leverde het enige Soes ter succes op. H. de Bree, met Gerrit Ruttenberg als koppelgenoot, hield de Tempo-eer hoog. Na afloop van de wedstrijd reikte Tempo-voorzitter, de heer Semper, de prijzen uit, terwijl voor iedere deelne mer een fraai herinneringsvaantje aan wezig was. Vooral van de zijde van de deelnemers was er grote bewondering en waardering voor de organisato ren, die in de steeds groter wordende deelname de mooiste waardering zien. Tempo-secretarif de heer E. de Lange fungeerde in beide races als koppelge noot, en wist daarbij tot een redelijke klassering te komen. Aanstaande zondag, eveneens op het in- dustrieterrein-parcoers, wordt de 3e en tevens laatste rit van de najaarscom petitie verreden om de Henk Beuken- beker. Door het geringe verschil tussen de koplopers in het algemeen-klassement is de strijd om de le plaats zondag nog een open aangelegenheid. Na de najaarscompetitie worden de eer ste voorbereidingen al weer getroffen voor het komer.de cross-seizoen met als eclatant hoogtepunt de nationale kerstcross op 2e kerstdag in de Soes ter duinen, waarvoor nu al wee-- enor me belangstelling bestaat. hebben genomen alvorens belanghebben de kennis behoort te nemen van ons voorstel en uw daarop volgend besluit." De door het bedrijf aangehaalde bespre king heeft inderdaad plaatsgevonden. Toen is reeds geconcludeerd, dat het zich sterk uitbreidende bedrijf elders behoorde te worden gesitueerd. Mede op grond van deze conclusie kon het bedrijf volgens B. en W. vermoeden, dat de ge meente allerminst tevreden is met de huidige situatie, die reeds meermalen tot klachten aanleiding heeft gegeven. Dat na de indiening van het verzoek door het bedrijf in april niets meer van de gemeente werd vernomen, is volgens het college, in zoverre juist, dat het verzoek niet verder werd behandeld in afwach ting van de beslissing van de raad in zake de aangevraagde ontheffing. Na de indiening van het verzoek werd wel door een ambtenaar voor hinderwets zaken van gemeentewerken een bezoek aan het bedrijf gebracht ter beoordeling van de huidige situatie. Ook op grond hiervan kon men, naar het oordeel van B. en W. vermoeden, dat het ingediende verzoek wel degelijk in behandeling was genomen. Maar het college wijst erop, dat ook voordien het bedrijf herhaal delijk door de betreffende ambtenaar is bezocht. Men is er toen steeds op ge attendeerd, voor de tot stand gebrachte wijzigingen en uitbreidingen vergunnin gen aan te vragen. Het bedrijf heeft hierop wel diverse toezeggingen gedaan, maar is deze niet nagekomen, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een officiële aanschrijving. „Indien Randstad de voorgeschreven weg, te weten het vooraf aanvragen van de vereiste medewerking had ge volgd, zou men thans niet voor de con sequenties van een onzorgvuldig hande len, waaraan men zelf debet is, zijn ge plaatst. Een verwijt aan de gemeente terzake is niet reëel te noemen", aldus burgemeester en wethouders aan de raad. De wel verleende vergunningen en ont heffingen dateren niet van een recente datum, zo wordt voorts gesteld. Deze ontheffingen en vergunningen gaan veel minder ver dan de huidige toestand. „Het zal u duidelijk zijn, dat deze min der vérstrekkende medewerking geen garanties inhouden voor een verdere toegelaten uitbreiding. Iedere uitbrei ding zal opnieuw in volle omvang en met betrekking tot het geheel moeten worden bezien alvorens vast kan staan, dat daaraan al dan niet medewerking wordt verleend". Voorts wijst het college erop, dat het bedrijf in 1961 een andere omvang had dan momenteel. „Overigens moeten wij vermelden, dat de aan de in 1961 ver strekte lozingsvergunning verbonden voorwaarden lange tijd niet of zeer on voldoende werden nagekomen, hetgeen zelfs in 1964 leidde tot een ernstige ont regeling van de rioolwaterzuiverings installatie aan de Maatweg. Het niet na komen van de aan de lozingsvergunning verbonden voorwaarden heeft geruime tijd aanleiding gegeven tot een zeer on aangename situatie, waarin de gemeente pas na verregaande maatregelen verbe tering heeft kunnen brengen". Het bedrijf heeft er in zijn schrijven op gewezen, dat voor verschillende objec ten wel bouwvergunningen zijn ver leend. „Het verlenen van bouwvergun ningen is echter uitvoering van de wo ningwet en impliceert niet, dat geen uitvoering meer behoeft te worden ge geven aan het in de Hinderwet en de Zoneverordening Hinderwet bepaalde", aldus het college, dat er op wijst, dat bij het verlenen van een bouwvergun ning nadrukkelijk wordt verwezen naar het aanvragen van een vergunning in gevolge de Hinderwet. Randstad heeft voorts in de brief ter sprake gebracht, dat de gemeente mede werking heeft verleend aan de bouw van een scheidingsmuur. Het verlenen van een bouwvergunning voor een scheidingsmuur, welke muur volgens Randstad werd opgericht ten behoeve van de bewoners der nabij gelegen wo ningen, houdt volgens het college van burgemeester en wethouders nog geen principe-uitspraak omtrent de gewenst heid van het bedrijf ter plaatse in. Inderdaad is volgens het college toe stemming gevraagd voor de opslag van zwavelzuur 76 Het ingediende ver zoek voldeed echter niet aan de daar omtrent wettelijk gestelde eisen, zodat Randstad enige malen aangeschreven moet worden om een verbeterd ver zoek in te dienen. Aan deze aanschrij vingen werd niet voldaan. „Nadat ook nog eens diverse malen zonder resul taat door de controlerend ambtenaar voor hinderwetszaken mondeling erop werd gewezen, dat zowel voor deze tanks als voor andere uitbreidingen en wijzigingen ontheffing en vergunning moest worden aangevraagd, hebben wij ons tenslotte in september 1969 genood zaakt gezien, definitief terzake te gaan optreden. Wij hebben daartoe in eerste instantie een officiële aanschrijving verzonden om alsnog de hier bedoelde ontheffing en vergunning aan te vragen. Daarbij heb ben wij erop geattendeerd, dat het niet voldoen aan deze aanschrijvingen zou leiden tot het nemen van dwangmaatre gelen". Door de chemische industrie ié verder gesteld, dat men in de geplande maxi male uitbreiding alle geluidsveroorza- kende motoren wenst onder te brengen, zodat hinder voor de omgeving kan worden vermeden. „Alhoewel het ini tiatief van Randstad hier lofwaardig schijnt, moet al direct worden gewezen op de omstandigheden, dat het bedrijf de laatste tijd gronden heeft aange kocht, welke in de onmiddellijke nabij heid van de inrichting zijn gelegen. In dien Randstad zelf verzekert, dat er geen sprake is van een maximale uit breiding, dan is het niet duidelijk, waar om grond wordt aangekocht. Men moet dan met reden veronderstellen, dat men alweer aan een volgende uitbreiding denkt", aldus B. en W. Tenslotte gaat het college in op de op merking, dat de aantrekkelijke woon buurt rond het bedrijf is gecreëerd, na dat Randstad reeds vele jaren ter plaat se haar bedrijf legaal uitoefende. Dat het bedrijf niet legaal in werking werd gehouden, is volgens B. en W. in de verdere brief voldoende uiteengezet. „Voorts willen wij opmerken, dat de totstandkoming van een deel der aan grenzende woonbuurt min of meer ge lijktijdig is geschied met de illegale uit breidingen van het bedrijf en overwe gend niet daarna. De bewoners van deze woonbuurt ondervinden in ernstige mate overlast en zijn in ieder geval beslist niet content met dit bedrijf, hetgeen is gebleken uit de vele en gegronde klach ten", aldus het antwoord van B. en W. op het schrijven van de Chemische In dustrie Randstad. De brief en het antwoord zullen in de vergadering van 21 oktober aan de orde komen. De Soester drumband „Olympia" zal, bij gelegenheid van de officiële opening op dinsdag 27 oktober a.s. van de vier nieuwe scholen in de wijk Smitsveen, 's avonds om 18.30 uur een rondgang maken door het Smitsveen. Bij de firma Vreman aan de Varenstraat zal worden gestart. E dan mok zeige daat weg timmere, zo as daat hiet. Der is un leit nie eens zo bar gong. Der kon niks, der moch niks, en der gebeurde niks. Der waas zogezeit stilstaand, en zongder dak ming der zor- rege ovur hoef te maoke dak noeng un heule oriezjienele gezeigde gao ge- bruuke: stilstaand is aachturuutgaang, en der zaal geen mins weze diet daor nie mee eens zaal weze. Kiek, ut waas vreugur heul nie nodug datter aore schole int riarrup kwaome te staon die hogur gonge as ut laoger ong- derwies en zellufs de bewaorschole mag- ge wullie daor nog wel effe bie rekene. Laotur kwaam daor un uutbreiding bie mit un bietje middelbaor ongderwies, en nog nie zo heul laang geleje is daor ok nog vaakongderwies bie gekomme. Ik ken ming nie meer heldur voor de geest haole of de aambaachtschool der eerdur waar daan de huushouwdschool, die ok wellis spienaozieakkedemie wordt genoemp, of andurzom, maor daat waore in aalle gevaal wel de leste anwinste voort Soesder ongderwies. Jongelui, diet hogerop wille zeuke, om- daat zullie die gaove hebbe, motte ut ok meteen veerdurop zeuke. Baorn en Aomursfoort binne daan de angeweze plaotse. Der zalle noeng wel gemeentekemissies ant warruk weze, om te ongderzeuke waat voor en hoeveul schole mit ong derwies der in ongs darrup zalle motte komme, als die viefenezeuvuntug tot taaohtugduzend minse in Soest zalle woene. Je ken der daan wel vaanuut blieve gaon daat die kingders maor naor schole in aore plaotse motte gaon, maor ajje zoon groot darrup bin geworde, daan zaal der zo laangzaomevhaand wel plek gaon komme veur zoon soort ong derwies. Noeng is de gemeente bar druk ln de weer mit laogere schole, das netuurluk ok bar nodug in de niewe wieke waor de ooijevaor zelluf zogezeit nog kingd an huus is. Ut begon zo int begin vaan de jaore zestug op de Eng. Alle flets krege haos ionge minse as bewonurs, en die minse krege kingders die noeng zo groot binne daat zullie naor de grote school moste. Waat daat anggaot is de Eng der in vergeliek mit ut Veen bar zielug offe- komme, waant de meeste schole die daor gebouwd binne. zijn haos allegaor nood- gebouwe voor bar laange duur. Int Veen is daat gelukkug allegaor effe oars. Daor binne ok veul jonge minse gaon woene, maor der binne ok minse, die aal waat ouwere kingders hadde, naor Soest gekomme, en voor die king ders moste der netuurluk schole komme. Noeng, die binne der en die komme der. Opebaore schole, roomse schole kriste- lukke schole, voor ellek waat wils. Ik hep aal is un keer eerdur gezeit dak ut bar jaammur vin daat die verschil- lunde schole noeng nog steeds nodug binne en daat ik ut ok jaammur vin daat die schole zo allemaol op un kluut- je zitte. Maor daor gaok ming nie druk ovur maoke. waant de minse die daat hebbe uuttedocht, zalle der wel un reje voor hebbe, en die zalk wel nie begrepe hebbe. Waat daat angaot hep ik wel ming pet offenome voort partekeliere inietsie.iao- tief op schoolgebied. Der binne minse die die un schooltje wille gaon maoke voor kingders die volluguns de regele- menten nog nie naor de kleuterschool magge, maor der eigeluk wel heulegaor an toe binne. Kiek. ai je der ovur gaot naodenke. daan ist daat zuuver un teken vaan deze tied, waant waor motte de kingders blieve as vaodur en moedur voor de kost. motte warreke. en waor as moeder zu Hevur kwiet as riek is. om- daat zu andurs nie ken gaon winkele of koffiedrinke. Voort eerste gevaal kenk nog wel zo- wiets as waordering hebbe, voor de tweede hek geen goed woord ovur. De ouweluu vaan teugewoordug zitten fe- guurluk mit derluu haande int, haor. omdaat zullie nie meer wete waat of zullie mit huil ie naozaote an motte. Der is geen huus mper mee te houwe hiet ut daan. Maor waat wille die minse noeng toch eigeluk as zullie nie eens de eerste iaore mit hullie kingders op wille of kenne trekke?

Soester Courant | 1970 | | pagina 3