mn w r oppei GEBODEN VILLA MAKELAAR BEDRIJF i fornuizen HJSSEL irgarantie ïal les Jaarvergadering Kalh. Gymnastiekver. „Crescendo" Nieuwe bestuursleden voor 't Nut Vereniging van volkstuinders „Ons Buiten" opgericht uw pruik Orgelconcert Louis van Dijk MENINGEN VAN LEZERS Betrouwbaarheidsrit Nacht van Baarn 1970 Concertreis Nederlands Motet- en Madrigaalkoor Het geboortekaartje Drukkerij Smit Obligatielening Ned. Middénstandsbank n.v. Officiële Mededelingen Reglement Verkeersregels en -tekens PIERRE AUGUSTE REN0IR Baanbrekend schilder van zon en licht Modern maar arm Algemene W iso-ledenvergadering Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Eerste overwinning voor dames van V.V.H. - met vrije vestiging en ouderwetse gezel- deling ime kamers en suite le een ruime serre ime kelder en toilet' apkamers, badkamer stafel, apart tweede ir zolder met kamer :jes en mogelijkheid jk voorzien van c.v. i de nieuwe gasketef ting van gehele huis derhoud wanneer :oed „onder-handen- e beschikking over veel ruimte ge- eüjk punt met gun- ïolen, verbindingen, huis maar ook aan huis o.i.d. is likt k voor bezichtiging DINSDAG 20 OKTOBER 1970 Goederen an Makelaars Saam 02154-5003 DEST - TEL. 2577 VERWARMING ALLATIES 3H. APPARATEN INGS ARTIKELEN 'elefoon 2472 O - WISO op Intertest Tapijt 'vernaai, u ontvangt [collectie bevat een laten u gr^ag deze oon 3284 •USTRIE sdeeltelljk Bs - tijd elijke ge- njfsleven sinkomen werk op eiding. aring en gaarne rsoneel- er num- 1 Kath. Gymnastiekver. „Crescendo" hield haar jaarlijkse ledenvergadering in Verenigingsgebouw, voorzitter, de heer H. J. Teeuwen, heette de veertien aanwezige leden van harte welkom op deze belangrijke ver- ring, waarin het bestuur de leden leen nieuw Huishoudelijk reglement en F nieuwe Statuten zou voorleggen. |De voorzitter wees erop dat Crescendo f er in is geslaagd de aktivteiten in de I vereniging op te voeren en het peil der verrichtingen heeft kunnen verhogen. Zowel de afdelingen gymnastiek en drumband hebben het afgelopen seizoen f vele malen in de belangstelling gestaan. Het jaarverslag van de drumband gaf te zien dat de drumband in Soest geen on- bekende is, want 10 maal werd er het afgelopen seizoen acte de presence gege ven. In Utrecht oehaalde de drumband tijdens een muziekconcours de le prijs in de cat. drumbands 4e klasse. In juli '70 nam de drumband afscheid van de technische leider de heer Hulsdouw, die met ingang van 1 sept. werd opgevolgd cioor de heer Verkerk uit Leusden. Verwacht mag worden dat de drumband ook dit seizoen weer op een hoog peil za' worden gebracht mede omdat het majorettekorps, o.l.v Mevr. de Rond- Smit, het korps zullen gaan versterken. De contributie voor de drumband moest van 1,50 tot 2,50 per man verhoogd worden. Dit voorstel werd door de le- denvergadering goedgekeurd. Het jaarverslag van de afd. gymnastiek was tevreden over het afgelopen seizoen, liet vorig seizoen startte Crescendo met diverse lessen voor huismoeders en huis vaders welke lessen zeer goed zijn be zet, mede in het kader van de landelijke trimakties. De m?isjes tot en met 12 jaar werden A-erenigingskampioen van het district Utrecht en in de overige districtswed strijden van het N.K.G.B. behaalde Cres cendo drie le prijzen, vier 2e prijzen, een 3e en een 4e prijs. Crescendo was vertegenwoordigd in de Soester dames- turnploeg in het kader van de sportuit- wisseling met Scest West-Falen (D.), welke gehouden werd van 1 tot en met mei. De contributieverho- de ledenvergadering 1971 te verhogen, ging werd door goedgekeurd. Nieuwe statuten en een nieuw huishou delijk reglement, die werden goedge keurd, waren naar de mening van het bestuur dringend nodig om de vereni ging een basis te geven voor de komen de jaren. Ook een kleine naamwijziging werd door de leden goedgekeurd zodat de vereniging de toekomst tegemoet zal gaan als Kath. Gymnastiekvereniging „Crescendo". Het woordje Rooms is ver vallen. De heer G. van Dam, die aftredend was, stelde zich niet meer beschikbaar. De voorzitter bracht hem dank voor al het werk dat hij sedert 1966 voor de ver eniging heeft verricht. In het bijzonder heeft de heer Van Dam zich verdienste lijk gemaakt bij uitvoeringen en evene menten. Tevens was hij een var de sti mulators van de afdeling Kiep Fit, wel ke afdeling is opgegaan in de atletiek- afdeling van S. O. Soest. Mevr. E. de Wit-van Koelen, die sinds 1 maart 1956 de functie van penningm.esse vervulde, stelde zicht wel beschikbaar als bestuurslid, maar niet meer in haar huidige functie. In zijn dankwoord wees de voorzitter erop dat zij de afgelopen 14 jaren een strak financieel beleid heeft gevoerd en zich zeer goed van haar taak heeft ge kweten. Het bestuur is verheugd dat zij het bestuur met financiële adviezen zal willen bijstaan. Voor het penningm.esse- schap droeg het bestuur voor mej. R. van de Heuvel, welke voordracht met applaus werd ondersteund. Een van de aanwezige leden merkte op dat het ver heugend is dat ook jongere mensen nog beleid zijn 'n dergelijke functie te aan vaarden en dat dit de volle waardering verdient. Het bestuur is nu alsvolgt samengesteld: H. J. Teeuwen, voorzitter; mej. R. van de Heuvel, penningm.esse; M. van Dijk, secretaris; F. Engberink, wedstrijdsecr. en wnd. voorz. mevr. E. de Wit-van Koelen, financieel adviseuse; mevr. L. de Rond-Smit en mevr. R. Plekkepoel- Koelink, kleding- en wedstrijdcommis sie; P. Dijkman en P. Bosch, drumband- gedelegeerden. Voor het nieuwe wedstrijd seizoen zijn er verschillende plannen die vastere vormen hebben aangenomen. 22 novem ber zal Crescendo met 6 groepen deel nemen aan de eerste ronde van de dis- tricts-jeugdwedstrijden. Het jaarlijkse St. Nikolaasfeest is bepaald op zondag middag 6 december in het Verenigings gebouw 7 februari zal Crescendo deel nemen aan de voorselectie van de per soonlijke kampioenschappen van het district Utrecht en op 21 febr. vindt de finale plaats van de jeugd wedstrijden. Crescendo zal ook weer deelnemen aan de Bondsdistrictsdag. In de eigen ver eniging zal een ontmoetingsmiddag wor den georganiseerd voor de jeugdige le den uit de diverse gymzalen, in de vorm van een wedstrijd middag. Tevens zal het bestuur een begin maken met de werving van voorturnsters als technische leiders, zodat de leden voor de volle 100 aan hun trekken kunnen komen. De rondvraag verliep zeer geanimeerd en de aanwezige leden kregen wel de indruk dat o.a. het samenstellen van het turnrooster geen sinecure is. Ook kan op korte termijn een lesroos terwijziging tegemoet worden gezien betreffende de maandaglessen in de Ma- riaschool en de dinsdaglessen in de R.K. Mavo. Ook zal getracht worden in de Mariaschool gelegenheid tot gymnastiek te geven voor de jeugd tot en met 9 jaar. Tijdens een buitengewone vergadering van het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is donderdagavond in het Oranjehotel een gedeeltelijk nieuw bestuur gekozen. Op de enkele weken geleden gehouden jaar vergadering besloot men, dit punt uit te stellen, omdat de kandidaten eerst tijdens de vergadering naar voren werden gebracht. In hotel De Kleine Witte is zaterdag de Vereniging van Volkstuinders „Ons Bui ten" opgericht. Van de 41 gegadigden waren er 23 aanwezig, die zich direct als Het financieel overzicht gaf een batiglid hebben opgegeven: voor tachtig procent flatbewoners uit Soest, Hilversum, saldo te zien, maar om de begroting voor het komend jaar rond te krijgen zag het bestuur zich genoodzaakt de '--^ributie met ingang van 1 januari heeft deskundige verzorging nodig, vraag advies bij ons. Soesterbergsestraat44 Soest telefoon 2045 Amersfoort, Utrecht en Bussum. Op de oprichtingsvergadering zijn meteen al 32 percelen toegewezen, terwjjl er nog vijftien beschikbaar zijn. Overigens werden de tuinders al direct met de nodige problemen geconfronteerd, want op het 6300 m2 grote terrein aan de Maatweg is geen schoon water, men kan er geen vuil kwijt en er zijn geen mogelijkheden voor de lozing van vuil water, terwijl er tevens geen toilet aanwezig is. Het parochiebestuur van de Petrus en Pauluskerk aan de Steenhoffstraat had een goede greep gedaan door Louis van Dijk te vragen donderdagavond een concert te komen geven op het nieuwe gerestaureerde orgel. Dat de verwachtingen hoog gespannen waren, bleek wel uit het grote aantal toehoorders, dat naar het concert was gekomen. Het orgel, dat ook reeds in de eredien sten in de oude Petrus en Pauluskerk werd gebruikt en stamt uit het jaar 1866, is tijdens de bouw van de nieuwe kerk door de Soester orgelbouwers, de fa. J.J. Elbertse Zn., geheel geres taureerd en verder uitgebouwd. De or ganist kon zich dan ook geen beter in strument voor zijn concert wensen. Het was niet de bedoeling, dat er be paalde orgelwerken zouden worden ge speeld, de organist zou uitsluitend im proviseren op de koorwerken, die wer den uitgevoerd door het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor, dat aan dit orgelconcert haar medewerking verleen de. Het Soester koor gaf onder leiding van haar dirigent Carel Laoüt een briljante vertolking van het prachtige motet „Je- su meinde Freude" van J. S. Bach Louis van Dijk improviseerde dan aan sluitend op hetgeen zojuist door het koor ten gehore was gebracht. In deze improvisaties wist de heer Van Dijk goed gebruik te maken van de ve le mogelijkheden, die het nieuw geïn- staleerde orgel hem bood. Vooral na het prachtig op toon en met veel mu zikale nuances gezongen koordeel „Ihr aber seit nicht fleislich", kwam de or ganist tot een ongekend hoogtepunt in zijn concert. Na een uiterst summier be gin van deze prachtige fuga wist de heer Van Dijk tot een indrukwekkende climax te komen, die ieders bewonde ring afdwong. Na de pauze gaf het koor een vertol king van het „Laudi alle Vergine Ma ria" van G. Verdi. Ook in dit prachtige stuk toonde het koor, waarin de tenoren in de 2e alt partij meezongen, dat het kon voldoen aan de hoge eisen, die de grote Itali aanse componist door zijn wijze van componeren aan de uitvoerenden stelt. Door een magistrale vertolking bewees het koor weer eens, dat het mogelijk is om als amateurkoor onder deskun dige leiding, naar een zeer hoog mu zikaal peil te groeien. Tot slot van het concert gaf de heer Van Dijk een improvisatie op deze Italiaanse Maria-hymne. Nu toonde hij zich de moderne orgel-virtuoos door nagenoeg onmerkbaar enkele moderne jazz-melodieën in zijn improvisatie te verwerken, waardoor de toehoorders, die zijn bekwaamheid in de moderne jazz zo bewonderen, een staaltje van zijn veelzijdigheid te horen kregen. Kortom een concert, dat nog volledig in deze moderne tijd past, en waarvoor de liefhebbers van klassieke -koorzang en orgelmuziek veel waardering konden opbrengen. Zaterdag is ook een voorlopig bestuur gevormd dat bestaat uit de heren: G. J Vonk, voorzitter; S. van '.er Maaden, secretaris; A. Meijdam, tweede secre taris; W. H. Kuijpers, penningmeester J. M. Goossen, tweede penningmees ter. De 48 volkstuintjes aan de Maatweg zijn gemiddeld achttien bij zes meter ;root. De huur bedraagt zestig gulden per jaar. Daarnaast betaalt, men voor het lidmaatschap yan de vereniging ƒ25,terwijl men levens een entree-, geld-van - 5,verschuldigd is op het moment, dat men: lid wordt van „Ons Buiten". Daarvoorkrijgt men - éen 'sleu tel van het hek. Bij de volkstuintjes zal ook een par keerplaats worden aangelegd met ruim te voor tien auto's. Deze parkeerplaat sen zijn bedoeld voor de leden van buiten Soest. Overigens moet men voor een vaste parkeerplaats wel twintig gulden per jaar betalen. Eerst zal het bestuur een pad laten aanleggen naar de volkstuintjes. Daarvoor zal ge beroep op de leden worden gedaan. In beginsel is het toegestaan, om op de tuintjes opstallen te plaatsen, mits sprake is van een grote mate van uni formiteit, zo was uit de contacten met het gemeentebestuur gebleken. Men achtte een ruimte van drie bij vier me ter ruim voldoende. De mogelijkheid bestaat ook voor het aanschaffen van een collectieve mobiele ruimte; kosten tweeduizend gulden. De grond aan de Maatweg zal geploegd v/orden opgeleverd. In december moet het pad naar de tuintjes gereed zijn en in het voorjaar hoopt men de tuinders zelf te kunnen ontvangen. De eigenaar van het terrein heeft zich bereid verklaard om bij voldoende be langstelling nog meer grond te kopen en ter beschikking te stellen van de vereniging, die voor de thans gehuurde 6300 vierk. m. een bedrag van driedui zend gulden betaalt. Men heeft een contract van tien jaar met de eigenaar. Als ooit de grond nog eens een andere bestemming krijgt en de volkstuinders er hun aktiviteiten zullen moeten sta ken, zal ieder lid van de vereniging schadeloos worden gesteld. Het verenigingsjaar loopt van 1 no vember tot en met 31 oktober. Wie zijn lidmaatschap wil opzeggen, moet dat drie maanden van te vorèn doen. Van de vereniging kan men zaai- en pootgoed aanschaffen, alsmede tuinge reedschap, maar verplicht is het niet. Volgend jaar zal worden bezien of het zin heeft, lid te worden "Vah de lande lijke Volkstuindersver.Het. bestuur, zag er nu nog geen heil in. Bovëndiénv moet men er per jaar tien gulden voor elk lid aan betalen. Naar aanleiding van het in de rubriek Wie Weet... (Soester Courant), dinsdag 13 oktober 1970) gepubliceerde artikeltje over „zelfmoord" van een honderdvijf tigtal walvissen op een strand langs de kust van Florida, wilde ik U attend maken op het proefschrift van Di. W. H. Dudok van Heel (Dolfinarium. Har derwijk). Deze onderzoeker weet in zijn dissertatie op boeiende wijze aanneme lijk te maken, dat het zeer cnwaar- shijnlijk is. dat wij in hierbcvenge- noemde geval t-1 maken hebben met een „zelf gekozen" dood, ten gevolge van een storing van het biologisch so- narsysteem door het weer. Op grond van de onderzoekingen van Dudok van Heel mogen wij zeggen, dat er talrijke aanwijzingen zijn, dat veel walvissoorten ernstige moeilijkheden ondervinden bij bet aftasten van een geleidelijk oplopende kust met behulp van hun sonar (Amerikaanse afkorting voor Sound Navigation And Ranging). Bestudering van de geografisciie ge steldheid van een groot aar tal stran dingsplaatsen leverde de zekerheid op, dat strandingen van levende walvis sen vrijwel altijd daar plaatsvonden, waar de zeeboden, zacht glooiend op loopt en eindigt in een strand. Waar het hier om gaat is de geleide lijk oplopende zeebodem, welke de vrij wel horizontaal naderende oriëntatie- geluiden van de walvis bijna niet te rugkaatst in de richting van het na derbij zwemmende dier. De naderende walvis ontvangt vrijwel geen echo's van zijn uitgezonden signalen en kan diepte veronderstellen, waar in feite steeds ondieper water blijkt te zijn. Tenslotte is het mogelijk, dat het so ciale gedrag, hetwelk de leden van een kudde walvissen bijeen houdt, een stranding tot -massastranding maakt. -Het bericht uit Florida spreekt kenne lijk van een dergelijk gcbeu.cn A. M. Voute. In de nacht van zaterdag op zondag 24 en 25 oktober wordt door de Baarnse Auto Club wederom „De Nacht Van Baarn" georganiseerd, welke rit verre den wordt onder de bepalingen van het Nationaal Reglemept voor Betrouwbaar- heidsritten 1969. De rit is samengesteld uit verschillende kaartleessystemen en wordt verreden op kaarten van de Topografische Dienst, schaal 1:50.000. De rit werd uitgezet door de heer C. W. van Schaffelaar eri gecon troleerd door de heren Hak en Sombek- ke. Deze rit voor personen- en combiauto's wordt verreden in een A en een B klas se. Het inschrijfgeld, dat bij voorinschrij ving 5,reductie geeft, bedraagt ƒ25,waarvoor men tevens ontvangt: het benodigde wedstrijdmateriaal, een rallye-bord met startnummer, alsmede tijdens de nachtelijke rust een bord snert. De inschrijvingsprijs geldt voor rijder en kaartlezer. Voor elke eventueel volgende inzittende dient met ƒ5,ex tra te betalen. De start vindt plaats op zaterdagavond, vanaf half negen, bij hoten „Astoria", Oranjestraat 8-te Baarn. De lengte van de rit bedraagt voor de A klasse 240 kilometer en voor de B klasse 192 kilo meter. De gemiddelde snelheid bedraagt resp. 30 en 24 kilometer per uur. Inschrijvingen en inlichtingen: C. Kruk, Beethovenlaan 32, Baarn, tel. 02154-5130. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor uit Soest,dat donderdag j.1. 'met de bekende organist Louis van Dijk een briljant concert gaf in de Petrus en Pauluskerk, gaat over enkele weken een concertreis maken. Na een vrij lange en Intensieve studie heeft het koor zich een vrij omvangrijk programma eigen gemaakt, van welk programma o.a. ook deel uitmaakt het prachtige Motet- „Jesu meine Freude van J. S. Bach. Dat het koor in staat is dergelijke zware zangstukken uit te voeren, be wijst wel de prachtige vertolking, die het koor er donderdag j.1. van gaf en waarvan circa 500 toehoorders getui gen waren. Het reisdoel is Mayen in Duitsland, waar het koor te gast is bij het Stede lijk Zangkoor. Tijdens het concert, dat zaterdagavond 7 november, na een ontvangst door het Stadsbestuur, plaats heeft in de Raad zaal, worden naast het boven omschre ven motet nog een uitvoering gegeven van o.a. het motet „Lobet den Herm", eveneens van J. S. Bach en de 8-stem mige „Missa Hodie Christus Natus Est" van G. da Palestrina. Verder is er nog mogelijkheid, dat zondagmorgen 8 no vember tijdens een eucharistieviering in de St. Clemenskirche de „Missa Brevis" van W. A. Mozart wordt gezongen. Vanzelfsprekend komen beide koren ook nog tesamen in een gezellige avond, zodat er in dat weekend wel meerdere iriternat'onale vriendschapsbanden tul len ontstaan. Voorzitter A. C. Bervoets constateerde in zijn openingswoord, dat zijn oproep in ,De Veenbes", het contactorgaan van de bewoners van de Veenbesstraat, niet vergeefs was gedaan, want uit de nieu we wijk meldden zich drie kandidaten: mevr. C. M. de Bruijn-Posthuma en de heren T. de Bruijn en A. van der Pol. Zij werden bij acclamatie gekozen. Het bestuur bestaat nu uit acht leden. De taken zullen onderling worden verdeeld. De heer Bervoets sprak de wens uit, d.-t de nieuwelingen voor frisse inbrengende ideeën zouden zorgen, temeer omdat de vereniging in Soest volgend jaar vijftig jaar bestaat. Hij nam afscheid van mevr. Mosterd, die vier jaar secretaresse is geweest. Als dank voor haar werkzaam heden kreeg zij bloemen en de Jan van Nieuwenhuizen - gedenkpenning uitge reikt. Na de pauze hield ir. F. B. Carbasius Weber, vele jaren adviseur van de we reldvoedselorganisatie van de regering van India, een causerie over „Het epos der Maya's". De heer Carbasius Weber Een naam voor uw Kind behoavva wü niat te bedenken verzorgen wij wel, en«nel I Uitgebreide en moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02138-2566-5154 is als hoofd van de afdeling voeding van de FAO namens de V.N. ook werkzaam geweest in Centraal Amerika, waar hij de gelegenheid vond om zich in het bij zonder te verdiepen in de cultuur der Maya's. Hij bezocht onder meer hun in het oerwoed verscholen tempels en py- ramiden, leerde hun heilige boeken ken nen en vond in Mexico verdere sporen van kleine nomaden, die eens en dal was in de eerste uren van de dageraad der mensheid als nomaden rond zwierven in Noordoost Azië. Vóór de tijd van de historische zondvloed bereikten zij Midden Amerika en later, toen zij tot land- en tuinbouw waren overge gaan, ontplooide zich een van de zeer grote culturen der wereld. Toen dan in 1544 de Spanjaarden kwa men roven en kerstenen was het met de glorie gedaan; vandaag de dag leven de afstammelingen dezer Maya's min of meer als moderne slaven in hun eigen woongebied. Ir. Carbasius Webei gaf aan de hand van een reeks prachtige kleurendia's een zeer interessante indruk van deze Mid- denamerikaanse bevolkingsgroep met een zeer rijke cultuur. Voor de tweede keer dit-, jaar, gact de Nederlandsche Middénstandsbank N.V. QVer- :tot de ;uitgifte -..van een obligatie lening. De lening is "groot ƒ25 min, tegen een renté, van 81/i% en met een looptijd van maximaal 7 jaar. Eerder dit jaar kwam de NMB reeds met een lening groot 25 min tegen een rente van 8% De via deze uitgifte te verkrijgen mid delen zijn met name bestemd om aan de voortdurend groeiende vraag naar krediet op middellange termijn te kun nen blijven voldoen. De in hef prospectus -opgenomen half jaarcijfers zijn reeds gepubliceerd. Zij laten een forse bedrijfsgroei zien. De resultaten over het eerste halfjaar 1970 waren lager dan die in dezelfde periode van 1969. Bij het bekend maken van de halfjaarcijfers werd de verwachting uitgesproken dat de jaarwinst niet be langrijk bij die van 1969 zou achterblij ven. Hieraan wordt nu toegevoegd dat de recente ontwikkelingen op loonge- bied dit verwachte resultaat nog zul len beïnvloeden. Zoals inmiddels be kend is geworden krijgt het bankperso neel 200,in 1970 en 200,begin 1971; jeugdigen krijgen wat minder. De voornaamste voorwaarden van de thans aangekondigde 25 min 81/* 7- jarige obligatielening zijn: koers van uitgifte: 100 °/o; coupure 100,—, naar verkiezing in CF- of K-stukken; jaar coupons per 15 november; aflossing ƒ12,5 min per 15 november 1976 en ƒ12,5 min per 15 november 1977, ver vroegde'aflossing niet toegestaan; da tum van inschrijving 23 oktober 1970; storting op 16 november 1970. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels- en -te kens, maken bekend, dat hun college heeft besloten: I. in te trekken hun besluit van 9 ok tober 1962, afd. I, nr. 1517 tot instelling van een parkeerverbod voor de linker zijde van het gedeelte van de Laanstraat, lopende van het Weteringpad tot de Beckeringhstraat II. door plaatsing van borden 49 van bijlage II van. het Reglement Verkeers regels en- -tekens, het parkeren te ver bieden op de rechterzijde van de Ossen- damweg, Nieuweweg, Beukenlaan en Laanstraat, gerekend vanaf de Vondel laan, met dien verstande, dat dit ver bod niet zal gelden voor het gedeelte van de Ossendamweg, gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Schouten kampweg (voor dit gedeelte geldt reeds een tweezijdig parkeerverbod). Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden. Het adres van het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit ie Koningin, doch ingediend bij de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de betreffende hoofdingenieur-di- rekteur van de Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB, de Koninklijke Automobielclub KNAC, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan gedeputeerde staten van deze provincie. Soest, 20 oktober 1970. „Hier dan", kreet een opgewonden stem door de stille bossen van Fontaincblcau. En voor de ogen van de verbaasde wandelaars sprong een jong artiest achter zyn schildersezel vandaan en sloeg een kritiserend voorbijganger in 't gezicht. Met moeite wist de kunstschilder Diaz de kemphanen te scheiden. De slag bg Fontanebleau in 1860 mag minder bekend zgn dan de slag by Nieuw- poort in 1600, zij heeft niettemin de stoot gegeven lot de erkenning van Pierrc Auguste Renoir, de schilder van zon en licht. Want daar, in die fleurige bossen, kreeg de jeugdige Renoir van die bemoeizieke voorbijganger èn van zjjn bemid delende collega de goede raad niet zoveel sombere kleuren te gebruiken. Zij waren het, die hem wezen op het vele licht, dat het landschap kenmerkte. De kritiek werd door de 19-jarige schilder geaccepteerd. Hij dacht er over na en besprak het gebeurde met zijn vrienden Monct en Bazille. De kunstbroeders vuurden eikaar en anderen aan en het kwam zover, dat de heren ai het sombere oude werk kapotscheurden en een nieuw (schilders)Ieven begonnen. Zij zouden wel eens laten zien, dat er nog wat anders te koop was dan de donkere taferelen uit een vervlogen tijd. de licht", evenals die van Aline, vond de kunstenaar. En Gabrielle is het meest beroemde model geworden dat de geschiedenis van de shilderkunst kent. Toen haar meesteres stierf, bleef zij de huishou ding waarnemen en pas na de dood van de meester trouwde zij met een Ame rikaanse schilder. Maar intussen danken wij aan haar verblijf in huize Renoir een kostelijke serie naaktstudies, die heel de ontwikkeling van jong meisje tot rijpe vrouw weergeven. Met dc schouder Toen Renoir eenmaal 40 jaar werd, was zijn naam gevestigd. Hij ondernam tal van grote reizen en kon zich per mitteren een huis te bouwen bij Cagnes aan de Franse Rivièra. Bij de villa „Les Collettes", staande in een paradijs van bloemen en licht, liet hij een ge heel van glazen wanden voorzien prieel zetten. Dat werd zijn werkplaats. Helaas, na zijn 50ste jaar werd de kunstenaar steeds meer gekweld door gewrichtsreumatiek. Al spoedig kon hij zich nog alleen maar met krukken voortbewegen, maar gezeten in zijn rol stoel werkte hij door. Toen hij 70 jaar was geworden, weiger den zijn vingers langer de dienst. Re noir liet het penseel vastbinden aan zijn pols en werkte door. En toen zijn hele arm het opgaf, kon hij het pen seel nog slechts hanteren door bewe gingen te maken met zijn rechterschou der. Maar zelfs toen heeft hij nog mees terwerken gewrocht als „Het meisje met de mandoline". De eerste wereldoorlog brak uit, twee van Renoirs zonen werden zwaar ge wond, zijn vrouw stierf van verdriet, maar de kunstenaar zelf beleefde nog de vrede. Nog eenmaal werd hij, geze ten in zijn rolstoel, door vrienden ge reden door de zalen van van het Lou- vre. Op het punt staand, voor de zo veelste maal een vaas kleurrijke bloe men met het penseel te vereeuwigen, werd hij op de 2de december van het jaar 1919 in de tuin van zijn villa te Cagnes door de dood overvallen. Het enthousiasme van de „revolutionai re" jongelui bekoelde wel enigszins, toen bleek dat niemand voor hun stuk ken ook maar enige belangstelling koes terde. Hun werk werd door het kunst minnend publiek miskend, veracht en verguisd. Renoir werd straatarm. Slechts met behulp van thuis en van een paar vrienden kreeg hij te eten. Toch hielden hij en zijn moderne kunstbroeders vol. Steeds weer stuur den zij hun stukken in naar de jury van de Parijse Salon, maar ook steeds weer kregen zij nul op het request. Geen van hun doeken kon de toets der kritiek van de in een geijkt traditio nalisme vastgeroeste kunstkritici' door staan. Toen in 1870 de F v.ns-Duitse oorlog uitbrak, leek het einde van Renoirs kunstenaarsloopbaan helemaal gekomen. Maar hij werd ingedeeld bij een reser veregiment van de cavalerie en vond in de ritmeester en diens echtgenote ge willige objekten voor zijn portretstudies. Naar 't licht In die moeilijke dagen moest Pierre Auguste wel eens terug denken aan zijn eerste betrekking. Omdat hij met •elk: krijtje dat, hij te .pakken konr Jcrijr gen elk leeg plekje voltekende, zottd zijn vader herp naar een atelier, waar hij porceleinen theekopjes en zijden waaiers moest beschilderen. Hij dacht ook terug aan een wat zon derlinge Zwitser, die in Parijs triom fen vierde en in zijn atelier een heel stel jongelui had verzameld, aan wie hij de beginselen der edele schilder kunst bijbracht. Ook de jonge Renoir toefde korte tijd in deze kring en hij moest, evenals de anderen, naar geest en smaak van de tijd al spoedig alle mogelijke sombere en donkere tafere len uit de geschiedenis schilderen. Samen met zijn vrienden trok Renoir naar het bos van Fontainebleau, om er te schilderen „naar de natuur". De meisjes wilden wel poseren en. het groene decor van de prachtige natuur zorgde voor een kostelijke achtergrond. Zo schilderde Renoir b.v. zijn vrien dinnetje Lise met vlashaar, een bos bloemen in haar schoot en een vrolijk hoedje boven haar zonnige gezichtje. Daar ontstond de beslissende vechtpar tij. Vrede, zon en optimisme Toen de vrede eenmaal een feit was geworden, braken voor Renoir betere tijden aan. Optimist pur sang als hij was, besloot hij voortaan niets anders meer te schilderen dan de zon en het licht. De rest van zijn doeken had hij vernietigd en wij kennen van Renoir derhalve enkel werken vol blijheid en licl.t en in totaal slechts één winter landschap. Hij erkende niets anders dan de schoonheid van het leven. Voor de tweede Salon zond Renoir vijftien werkstukken in en voor de derde twee en twintig. De Parijzenaars waren woest bij het aanschouwen van dit revolutionaire werk. Slechts één man schold niet bij het bezoeken van de tentoonstelling: Victor Choquet. Van zijn moeizaam opgespaarde duiten had hij een particuliere kunstverzameling aangelegd van allemaal modernen: Ma- net en Monet, Renoir en Cézanne. De richting, die wij vandaag het impressio nisme noemen, werd door hem als kunstkenner het eerst verdedigd en be schermd. De tweede, die ,.er wel iets in zag", was de kunsthandelaar Paul Durand- Ruel. Hij reisde met een hele verzame ling impressionistische werken naar Amerika, stelde ze daar ten toon en... oogstte -succes. De doeken gingen grif van de hand. Alinc en Gabrielle Renoir schilderde en schilderde, alle maal zon en vrolijkheid, bloemen en licht en in een kleurenscala, waar de Parijzenaars van duizelden. Tal van Parijse schonen verschalkte hij om mo del voor hem te staan en zo ontmoette hij ook bij het schilderen van een roei- ersfeest het meisje Aline Charigot. De twee konden het goed met elkaar vin den en het draaide uit op een huwe lijk. Aline schonk aan Pierre Auguste drie zonen: Pierre, Jean en Claude. Omdat het werk haar toen wat te veel werd, zag hij uit naar een kindermeisje. Het werd het vijftienjarige nichtje Gabriel le Renard, een frisse, stevige boeren meid met zwart haar en een tamelijk brede mond. Renoir was „weg" van haar, een model om van te watertan den. Dat was nog eens wat anders dan de met dikke lagen poeder en crème besmeerde gezichten van de Parijse sa londames. Gabrielle's huid „absorbeer- Komende donderdagavond wordt in de grote zaal (noordzijde) van het St. Joseph gebouw de jaarvergadering ge houden van de Coöperatieve Winkeliers vereniging WISO. Op deze vergadering zal worden gediscussieerd over de ge voerde acties, terwijl iedeën worden in gewacht voor nieuwe acties. Ook over de zegeluitgifte zal worden gesproken. Het bestuurslid F. J. v. d. Hulst treedt donderdag af en is niet herkiesbaar. Te genkandidaten kunnen tot de aanvang van de vergadering schriftelijk bij het bestuur worden ingediend. Alle leden, die de vergadering bezoeken krijgen gratis vijftig WISO-draagtassen. Donderdag, 22 oktober a.s. houdt boven vermelde vereniging een bijeenkomst in de „Rank", Soesterbergsestraat 18, aan vang 20.00 uur. De heer G. F. G. Smit te Soest, oud leraar aan de Middelbare Tuinbouw school voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk, zal aan de hand van kleuren dia's vertellen over „Botanische- en Kasteeltuinen in Engeland". Donderdag heeft het. eerste damesteam van WH zich volledig voor de slechte competitiestart gerevancheerd door het matige Limvio 2 uit Baarn met 3-0 te kloppen, waarbij vooral de setstanden van 15-0, 15-1 en 15-4 niet van duide lijkheid te wensen overlaten. De VVH-ploeg speelde zeer geconcen treerd en gaf haar tegenstandster met zuivere combinaties geen schijn van kans. Vooral de VVH-aanval was bijzon derder op dreef, wat natuurlijk wel in de hand werd gewerkt door het zeer matige tegenspel van Limvio, dat een aantal zeer onervaren speelsters in de ploeg had. Coach Westra zag zijn zestal in een mi nimum van tijd naar een uitgekiende 3-0 overwinning stevenen, waarbij het vertoonde spel weer een duidelijke sti mulans geeft voor de komende zware wedstrijden in de tweede klasse.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5