Wie komt ons helpen <=Tïlaióon Verwonde r. a. hofman AUTORIJSCHOOL „ENGEL" Telefoonnummer Noorderweg 23 SEXTRUIEN in vele moderne kleuren, voorƒ14.95 KAMER TE HUUR a. Als VERKOOPSTER b. Als PART-TIME VERKOOPSTERS Soester Zakenkring-voorzitter A. H. Hoegen Dijkhof „MAATSCHAPPIJ STELT HOGERE EISEN AAN DIRECTEURSFUNKTIE" verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen IJW SUCCES IS ONZE RECLAME!! Artishock gaat ook maandelijks kamermuziekmiddagen organiseren Nieuwe dakpannen op vele Soester gemeentewoningen Weer illegale tanks bij chemische industrie Randstad Natuurwacht houdt expositie in Artishockgebouw Wel geluidsinstallatie maar (nog) geen andere stoelen in brandweerzaal Bewoners van Soesterveen legden (te goeder trouw) tuin aan op grond van de gemeente A.N.W.B. bestrijdt luchtverontreiniging Raad van Kerken in Soest Zeepost MET RAAD EN DAAD IS BRUINBR00D BETER DAN WIT Nu het inderdaad winter gaat worden, willen we de dames, oudere zowel als jongere, adviseren niet te wachten, maar nu te kopen, wat warm en be haaglijk draagt We noemen slechts enkele artikelen Bontmantels (imitatie) - Vistram Jassen met heerlijk warme voering en bont kraag, al voor 199.50. Zuiver wollen mantelcostuums f 129.50 Japon met jasje Japonnen, lange Blouses en lange Jum pers, alles in de modekleuren MAXI JAPONNEN, vanaf f 39,75 TUNIEKPAKKEN vanaf 79,50 Komt u vooral kijken bij Burg. Grothestraat 36 - Telefoon 3332 Foxboro (Nederland) N.V. voor hele dagen. voor enkele middagen of ochtenden per week. SCHOENEN -- TASSEN Iets te koop Iets te geef Plaats dan 'n „kleintje" in de Soester Courant VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 De voorzitter van de Soester Zakenkrlng, de heer A. H. Hoegen Dykhof, heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering in Soesterberg erop gewezen, dat de posi tie van de directeur in de huidige maatschappij moet veranderen en deels al aan het veranderen is. „De directeur van een onderneming moet niet meer in de eerste plaats streven naar het behalen van winst, maar naar continuïteit van het bedrijf en naar het leveren van een bijdrage aan de welvaart. Het leiden van een onder neming is geen kwestie meer van erfenis of roeping, het is een vak. De funktie van directeur is onder invloed van de maatschappelijke ontwikkelingen veel ge compliceerder geworden. De directeur is niet meer alleen de man, die de risico's moet nemen, hij moet ook leiding kunnen geven aan discussies en aan het voor bereidend overleg over het te voeren beleid. De leiding van een onderneming meer teamwork geworden. De directeur is van koopman (in de gouden eeuw) en fabrikant (in de vorige en het begin van deze eeuw) thans een soort coördi nerende manager geworden. Hij moet niet alleen maar leiding ge ven, maar ook de contacten onderhou den met de commissarissen, de over heid, het personeel, de vakbonden en de publiciteitsmedia, aldus de heer Hoegen Dijkhof. Men moet de funktie van direkteur gaan zien als een vak. „De leiding van een bedrijf zal zich voortdurend moeten bezinnen op de consequenties van de steeds verande rende maatschappij. Het is voor ons zeker geen gemakkelijke tijd", zo zei de heer Hoegen Dijkhof. Hij meende, dat de komende jaren de vrije tijd voor de direkteur zeker niet zal toenemen. Ondernemers zijn mensen, die de kar retjes trekken, waarop hoe langer hoe meer mensen willen gaan zitten. Ten slotte zijn het er zoveel, dat niemand het karretje kan voortbewegen". Niet temin zag hij het bedrijfsleven in het algemeen als de basis voor een gezonde economische ontwikkeling. De voorzitter van de Soester Zaken- kring ging tevens in op de uiterlijke kenmerken van de afgelopen tien jaar, de jaren van de technische ontwikke ling vooral, waaraan we nu door milieuverontreiniging zelf ten gronde dreigen te gaan, zo zei hij. Tijdens de jaarvergadering is voorts uitvoerig van gedachten gewisseld over de richtlijnen, die men aan de ballota gecommissie zou moeten geven. Volgens deze commissie zijn er de laatste jaren wel natuurlijke- of rechtspersonen lid geworden van de Zakenkring,, zonder dat zij in feite in de opzet pasten. De ballotagecommissie wenste daarom strakkere richtlijnen, maar omtrent de normen liepen de meninigen nogal uit een. Wel was men het erover eens, dat dp detaillisten in de vereniging niet thuis horen, mede ook, omdat zij hun eigen winkeliersvereniging hebben. De heer Th. de Muynck zag echter ook nog andere bezwaren: „We krijgen er alleen maar lastige vergaderingen door, als we ook winkeliers toelaten. Ze val len over een bedrag van ƒ25,Laat de winkeliers met rust. Want willen we, Jan en Alleman binnenhalen, of willen we een vereniging van geselecteerde leden", zo vroeg de heer De Muynck zich af. Niettemin werden enkele belemmeren de en beperkende bepalingen geschrapt. Een bedrijf hoeft niet langer ten min ste drie jaar in Soest gevestigd te zijn om lid te kunnen worden. Verder zal iedere in Soest woonachtige beoefenaar van een vrij beroep lid kunnen worden. De contributie bleef gehandhaafd op 75,per bedrijf als lid en ƒ2,50 voor ieder personeelslid. Dat levert de Za kenkring het komende jaar met 107 leden een bedrag van ruim 15.000, aan contributies op. Volgens de begro ting zal volgend jaar een batig saldo van 1300,aan de algemene reserve kunnen worden toegevoegd. De heer Hoegen Dijkhof zei ten aanzien van de weg over de Eng, dat er nu maar eens iets moest gaan gebeuren. „Het stomste wat we kunnen doen is net zo lang praten en discussiëren tot er helemaal nies meer gebeurt. Er moet een verkeersader komen, hoe dan ook". De tapijtfabriek Intertuft sneed (schrif telijk) een ander probleem aan. Men is in het recente verleden een paar keer geconfronerd met het probleem, dat werknemers, die door bemiddeling van het bedrijf en de Zakenkring uiteinde lijk een woning hebben gekregen, het bedrijf na enige tijd vaarwel zeggen en er dan een fraai huis aan hebben overgehouden. De heer Hoegen Dijkhof zag hiervoor geen oplossing. „Het enige v/at men kan doen is goed kijken wie men in dienst neemt, maar je hebt toch niet veel keus". Ook werd het probleem van de voorna melijk door buschauffeurs veroorzaakte Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 verkeersopstoppingen op de rijksweg aan de orde gesteld. Een lid meende, dat de chauffeurs meer gebruik zouden kunnen maken van de uitwijkmogelijk heid langs de weg. Een ander merkte op, dat verschillende chauffeurs er blijkbaar plezier in hebben om het ver keer op te houden. De heer Hoegen zei, dat het een kwes tie van samenspel is, want anderzijds zijn er naar zijn meninig ook genoeg automobilisten die de chauffeurs niet M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 WU lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L - F.N.O.P. in de gelegenheid stellen om weer in te voegen. De heer Mei Oskamp tenslotte be dankte de Zakenkring voor de grootse ontvangst, toen hij als wereldkampioen zeilen bij de veteranen in de finjollen- klasse in Soest terugkeerde. Hij zei, dat het behalen van een wereldkam pioenschap een heel bijzondere beleve nis is, „en het doet je ook wat". In overleg met de verkeerscommissie zullen de parkeerproblemen op het in dustrieterrein nog eens worden bespro ken. In totaal 40 van de ruim 100 leden heb ben financieel bijgedragen in het oor spronkelijke tekort van het Dorpshuis, zo deelde de heer Hoegen Dijkhof ln antwoord op een vraag van een der leden mede. De raad heeft woensdag een krediet van 135.500,beschikbaar gesteld voor het vernieuwen van de dakbedek kingen van gemeentewoningen aan de prof. Lorentzlaan, de Plesmanstraat de Ant. van Leeuwenhoeklaan en de Chr. Huijgenslaan, in Soesterberg en de Betje YVolfflaan, de Merelweg en de Staring laan in Soest. De heer P. C. Pieren (Pak) was van oordeel, dat de dakbedekking van de woningen aan de Gen. Spoorstraat te Soesterberg nog veel harder aan ver nieuwing toe zijn. De heer H. M. Jonker (D'66) meende, dat ook de bewoners van de woningen aan de Jan Steenlaan in de gelegenheid moeten worden gesteld om via de ge meente op wat goedkopere wijze aan een nieuwe dakbedekking te komen, omdat deze bewoners destijds zijn ver plicht hun dakbedekking aan die van huizen in de omgeving aan te passen. De heer M. de Groot (Binding Rechts) vroeg zich af, wat er de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de betreffende pannen na nog geen twintig jaar reeds aan evrnieuwing toe zijn, terwijl andere eeuwen trotseren. Volgens de heer Grift is er sprake ge weest van een paar slechte dakpan ja ren. Hij meende niet, dat er gesproken kon worden van een foutief aankoopbe leid, zoals de heer Van Poppelen even veronderstelde. Wethouder mevr. Walter deed de heer Pieren de toezegging, dat binnenkort een voorstel mag worden verwacht voor de verbetering van de woningen aan de Gen. Spoorstraat, waar van 71 huizen de volledige kaD vernieuwd zal moeten worden, dit zal een bedrag van rond anderhalve ton vergen. Volgens mevr. Walter is het een al gemeen euvel geweest, dat vijftien tot twintig jaar geleden, door welke oor zaak dan ook, dakpannen van een slechte kwaliteit werden geleverd. Op het verzoek van de heer Jonker meen de zij niet te kunnen ingaan, „want dan zou de gemeente zich gaan bewe gen op het terrein van de handel in bouwmaterialen. Volgens het protestant-christelijke raadslid Hoekstra zyn sinds de raad drie weken geleden besloot om de chemische industrie Randstad geen vergunningen te ver lenen voor illegaal tot stand gebrachte wijzigingen en uitbreidingen en evenmin voor nog tot stand te brengen uitbreidingen, weer twee tanks bijgeplaatst op het terrein van de industrie aan de Eikenlaan. Bovendien meende hij, dat het bedrijf weer meer stank is gaan verspreiden. Hij zei dit woensdagavond naar aan leiding van het antwoord van B. en W. op de brief van het bedrijf, die was binnengekomen naar aanleiding van het Ter gelegenheid van de „Week van de Aarde" houdt de afdeling Eemland van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie momenteel en tot en met mor gen een tentoonstelling over natuurbe scherming en natuurverontreiniging in het Artishockgebouw aan de Steenhoff- straat. De tentoonstelling kan morgen nog van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds bezichtigd worden. Van avond wordt in het artishockgebouw een forumbijeenkomst gehouden over alle mogelijke vormen van vervuiling en verontreiniging. voorstel om de gevraagde vergunningen te weigeren, maar te Iaat was om daar bij nog behandeld te worden. De raad ging in zijn geheel accoord met het antwoord van het college aan Randstad. Ir. van Ee (WD) wenste het college veel (juridische) wijsheid toe bij het treffen -van maatregelen en het zoeken naar een afdoende oplossing. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt zei, dat wel spoedig maatregelen moeten worden getroffen, al zal men wel de hinderwetprocedure zijn beloop moeten laten krijgen, zo lichtte zij toe. De raad besloot tenslotte ook een kre diet van fl4.00J,beschikbaar te stel len voor de aanschaf van een geluids installatie in de branweerkezeme, op dat men ook op de publieke tribune de beraadslagingen beter zou kunnen vol gen. Wossndag werd dr installatie al meteen beproefd en zowel tot tevredcnli'-"^ van Twee bewoners van de Weegbreestraat en de Ereprjjsstraat in het Soesterveen blijken hun tuin te hebben aangelegd op een stuk grond, dat voor een deel niet hun eigendom is, maar toebehoort aan de gemeente. De betrokkenen hebben hieraan zelf overigens geen schuld. De fout ligt by Eurowoningen N.V., die de betrokkenen grond heeft verkocht, die niet haar eigendom was. De consequentie daarvan had kunnen zyn, dat de betrokkenen hun tuin weer hadden moeten afbreken en aanvankelijk zag het er ook naar uit, dat dat zou moeten gebeuren, want de gemeente voelde er in eerste instantie niet veel voor, om deze grond, die de twee betrokkenen (te goeder trouw) in bezit hadden genomen, alsnog aan Eurowoningen en die weer aan de bewoners te verkopen. echter, dat de bewoners tezeer zouden worden gedupeerd, waneer in dit enkele geval niet alsnog de reeds in gebruik zijnde grond via Eurowoningen aan de beide bewoners zou worden verkocht. De raad had er overigens ook geen be zwaren tegen. Het ging uiteindelijk om een stuk van in totaal 95 vierkante me ter, dat voor ƒ380,— aan Eurowoningen werd verkocht. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt zei, dat de gemeente goede redenen meende te hebben om de strook grond voor de woning smal te houden. Daar mee zou namelijk naar haar mening voorkomen kunnen worden, dat de be woners er caravans e.d. zouden gaan plaatsen, wat de omgevfng alleen maar zou ontsieren. Mevr. Walter meende de raad als de mensen op de publieke tribune. De heer Var Ee (VVD) toonde zich vd- daan over de kwaliteit van het geluid en de installatie, evenals de heer V; .1 PopDelen, maar de heer De Groot vond het toch wel een beetje bezwaarlijk, dat de voorzitter alle sprekers langs elektronische weg althans, kon uitscha kelen. Bij de huidige voorzitter leverde dat naar zijn me^'ng geen problemen op, maar de mogeliikheid bestond z.i. dat het in de toekomst wel eens anders zou zou kunnen lopen. Bovendien wenst de heer De Groot zich nas uit te spreken, nadat hij een oordeel van de publieke tribune had gehoord. Die kwam - in positieve zin - van de heer J. K. de Bruin. De heer Hoekstra vond de installatie wel een beetje duur en wilde een twee de offerte. Hij vroer zich af, of de draden wat beter konden worden weg gewerkt en of de installatie straks ook in een nieuw gemeentehuis kan worden gebruikt. De heer Jonker tenslotte vond de kos ten eveneens nogal hoog, „maar dat moeten we er voor over hebben". Hij meende, dat de informatie aan de bur ger (op de publieke tribune) nu ook beter tot zijn recht kon komen en dat vond hij ook heel wat waard. Hij vroeg tevens in het vervolg een pauze in te stellen tijdens de raads vergaderingen, zulks vanwege de kwa liteit van de stoelen. „Deze stoelen worden in bedrijfskanti nes gebruikt om te voorkomen, dat de mensen te lang blijven zitten en wij moeten er ruim drie uur achtereen op zitten", aldus de heer Jonker. Hij kreeg echter op deze laatste vraag geen ant woord. De ANWB gaat vanaf 2 november 1970 in de technostations in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de uitlaatgas sen van auto's controleren op het CO- gehalte Koolmonoxyde-gehalte). De ANWB is met deze aktiviteit gestart om een bijdrage te leveren ter vermin dering van de luchtvervuiling door uit laatgassen. Vanaf 14 oktober is deze controle al mogelijk in Breda. De overige 14 tech nostations zullen in de loop van 1971 van de noodzakelijke apparatuur wor den voorzien. De controle vindt plaats tijdens de normale technokeuringen. De automobilist zelf krijgt een folder die is uitgebracht onder de titel „Een schone motor, een schoon geweten". Hierin staan aanwijzingen hoe de auto mobilist een bijdrage kan leveren tot het reduceren van de luchtverontreini ging voor zover dit een gevolg is van de uitlaatgassen van zijn auto. Dat de automobilist niet de ergste „ver vuiler" is mag als bekend worden ver ondersteld. De industrie en de verwar ming van gebouwen vormen vooral door de verspreiding van S02 (Zwavel- dioxyde) en N02 (Stikstofdioxyde) de belangrijkste bedreiging voor de volks gezondheid. Dit neemt echter niet weg dat de ANWB het noodzakelijk acht om alle automobilisten in de gelegenheid te stellen hun steentje bij te dragen tot verbetering van het leefklimaat. De volgende openbare vergadering van de Raad van Kerken in Soest wordt ge houden op donderdag 19 november a.s. in het St. Josephgebouw, Steenhoff- straat 30, zaal 3 (ingang Zuid aan de Dalweg). Aanvang 8 uur. Ook voor deze vergadering is er voor leden en belangstellenden de Petrus en Pauluskerk te bezichtigen. Hierbij zal een mondelinge toelichting worden ge geven. U wordt verzocht daarvoor om 7 50 uur in de kerk aanwezig te zijn. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notu len vergadering 27 aug. 3. Ingekomen stukken. 4. Gastarbeiders in Soest. 5. Milieuverontreiniging. 6. Voorstel van Dagelijks Bestuur betreffende de be leidslijn voor het werk van de Raad. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Met de volgende schepen kan zeepost gorden verzonden. De data,, waarop de 'correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Algorab" (30/10). Australië: ms „Reifenstein" (72/10). Brazilië: ms „Algorab (30/10). Canada: ms „C. P. Ambassador" (27/10). Indonesië: ts „Essen" (26/10). Kenya, Oeganda,Tanzanië: ms „Ingrid Brodin" (30/10). Suriname: ms „Hermes" (28/10). Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Cognac" (26/10); ms „American Argosy" (29/10). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Dione" (26/10). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. INKOMSTENBELASTING. - Kunt U mij eens uitleggen hoe het zit met de heffing van de inkomstenbelasting? Antwoord: De z.g. aanslaggrens be draagt ƒ15.000 vanaf 1968 t.e.m. 1970. Thans is een voorstel gedaan om deze te verhogen, tot ƒ18.000 m.i.v. 1971. Ook daar beneden volgt echter een aanslag inkomstenbelasting, wanneer (door man en vrouw tezamen) meer dan 400,neveninkomsten zijn ge noten of langer dan 1 maand twee lo nen tegelijk groter dan 400,zijn genoten, nadat het loon van de vrouw met 500,vrijstelling en met ver wervingskosten is verminderd, b. De vrijstelling voor inkomsten uit tegen woordige arbeid (geen pensioen e.d. dus) van de gehuwde vrouw bedraagt één derde deel van die netto-arbeids inkomsten. Er geldt echter een maxi mum van één derde maal ƒ6000,dus ƒ2000,en een minimum van ƒ500, (1/3 x 1500,of minder) doch niet meer dan het bedrag der netto arbeids- ïhkomsten zelf. Het belaste deel komt bij het inkomen van de man. c. De be lastingvrije voet voor bejaarden (65 jaar en ouder) bedraagt voor 1970: ƒ7499. Daar komt echter in feite nog bij de ouderdomsaftrek, welke voor ge huwden 1040 bedraagt en voor onge- huwden 520,zodat bij resp. 5840 en ƒ5320 voor het eerst belasting (nl. r63) is verschuldigd. Dit geldt voor het totale netto belastbare inkomen, dus evt. A.O.W., pensioen, rente, huurwaar de enz. alles tezamen en onverschillig uit welke bestanddelen dit belastbare inkomen bestaat. Zuiver wittebrood is gebakken van fij ne, witte tarwebloem, volkorenbrood is gemaakt van volkorenmeel (gezeefde gemalen hele tarwekorrels), bruinbrood van tarwemeel of van een mengsel van tarwemeel en tarwebloem. Volklorenmeel en tarwemeel bestaan voor het grootste deel uit zetmeel- stoffen, verder bevatten, ze eiwit ten, vitamines (vitamine B), mi neralen (ijzer) en vetstoffen in mindere mate dan meel. De zgn. patentbloem, die wit is, heeft het laagste gehalte aan vitamines en mineralen. Volkoren brood en bruinbrood verdienen dus de voorkeur boven zuiver wittebrood, om dat ze rijker zijn aan vitamines en mineralen. De Kunstenaarsvereniging Artishock gaat zijn activiteiten verder uitbreiden. Een kort geleden gevormde werkgroep zal pogingen in het werk gaan stellen, om maandelijks een kamermuziekuit voering in Soest te organiseren. Op voorstel van Adriaan Bonsel uit Soest, fluitist bij het Radio-Blazersen- semble, zal op zaterdag 28 november een concert worden gegeven. Hij zal samen met de violist Jan Wittenberg optreden, terwijl tevens contact zal wor den gezocht met Jan Jansen, die moge lijk het clavecimbel zal bespelen. De werkgroep, die zondag werd opge richt, streeft ernaar, de kamermuziekuit voeringen zoveel mogelijk op de zondag middag te doen plaats vinden, omdat de ouders, die het concert willen horen, hun kinderen bij het Poppentheater van Otto van der Mieden kunnen laten. De kamermuziekuitvoeringen zullen dan in de tentoonstellingszaal van 't Artishock gebouw worden gehouden. Tijdens de oprichtingsbijeenkomst van de werkgroep onder leiding van Jan Visser) bood Maarten Kooy aan, zijn kaartsysteem en kopiëerapparaat te ge bruiken om de werkgroep in de gelegen heid te stellen, belangstellenden voor deze nieuwe muziekevenementen ki Soest op de hoogte te brengen en te houden. Dichter Ton Luyting wees op de subsi diemogelijkheden. In januari zal de pia nist en muziekdocent Harry Schram uit Driebergen een kamerconcert verzorgen met de zanger Joep Weys uit Berlijn. 3j zullen liederen ten gehore brengen van Brahms, Wolf en Schumann. De zanger Bert Duyf, die ook op de bijeenkomst in het artishockgebouw aan wezig was, zal contact opnemen met musici in Hilversum, die graag willen meewerken aan deze concertenreeks. De heer P. Tabak, mavo-leraar en en thousiast muziekliefhebber, zal enkele beroepsmusici benaderen, die pas in het Soesterveen zijn komen wonen, zoals de bas-bariton Ton Haenen, die onlangs een prijs won op een landelijk concours. Soester zakenlieden zal gevraagd wor den, de concerten te sponsoren of een fonds te willen vormen, waaruit de eerste onkosten betaald kunnen worden. Bij de gemeenteraad is een subsidie aangevraagd. (en hoger) in grote maten, ook in wol, maat 36 t.e.m. 44 En voor de Jongeren, LANGE TRUIEN met capuchon of brede rolkraag, moderne BIJOUX en in de komende week hopen we weer binnen te krygen vraagt voor secretaresse (eventueel met gebruik van keuken) Brieven of telefonische inlichtingen, afdeling Personeelszaken. Koningsweg 30, Soest, tel. 02155-4151. Leeftyd tot 28 jaar. Liefst met ervaring in de verkoop van schoenen of algemene verkoop- ervaring. Bel voor een afspraak, 3473 of 5889. Ndam torenstraat 5 soest ^61.3473(02155)

Soester Courant | 1970 | | pagina 11