Jonge boetiekjesmode lassen om niet zo heel erg hard mee weg te lopen! SSS5H^S5| TAPIJTKNOPEN IS HET "TRIMMEN VAN DE GEEST,, Huishoudelijke bezigheden de man bijzaak blijven" moeten voor m Amerikaanse vrouw zegt: Onder: Een Hongaars aandoende mldi-jurk, waaronder hoge rij laarzen worden gedragen. De ver hoogde taille en het verkorte hole rootje eisen wèl een slank figuur. Links: Midi-jas haast maxi) met eveneens hoge rijlaarzen. De mldi- jassen zijn volop te koop, doch er is weinig variatie in snit. Wèl in kleur en materiaal. Rechts: Vlot broekpak in fel con trasterende kleuren; broek met wijd uitlopende pijpen en jasje kort met gerende zoom. De leuke hoed geeft een apart accent. Boetiek is een modewoord dat in enkele jaren tijds burgerrecht heeft gekregen. Het woord is afgeleid van het Franse „boutique", dat in onze oren welluidend klinkt, maar in wer kelijkheid niets anders betekent dan: winkel, kraam, werkplaats en mars (van een marskramer). Figuur lijk wil het woord zelfs zeggen: rom mel of boel. Wij hebben niet alleen de schrijfwijze van het Franse woord verhollandst, maar er óók een an dere betekenis aan gehecht. Want al kun je in elke boetiek wel de nodi ge „rommel" vinden, het zijn toch ook verkoopcentra van echt hippe kleding voor jonge mensen. Ze wor- den dan ook alleen maar door jon geren bezocht. Wat vroeger hoege naamd geen aandacht kreeg, wordt nu overgewaardeerd. Het gevolg daarvan is, dat de vrouw boven de 30 wordt geconfronteerd met etala ges en mode waar zij niet direct wild van wordt. Eén troost voor die boven-dertigjarigen is, dat er op de ze jongerencultus ook wel weer een reactie zal komen en dat die reactie niets anders kèn zijn dan „gelijkbe rechtiging", maar dan van vrouw tot vrouw èn op modegebied. Maar of men er nu aan mee kan doen of niet, je zult moeten toegeven dat de jeugdige mode ook een positieve kant heeft, zelfs voor de nlet-meer- zo-heel-jonge-vrouw. Uit de avant- garde modellen zijn altijd wel idee tjes te halen. Dat is slechts een kwestie van vindingrijkheid. „Het knopen van tapijten is een bijzondere en veel bewonderde bezigheid van gefortuneerde dames met een kunstzinnige Instelling", zo staat in een hand werkboek uit eind 1800 te lezen. Maar praktisch alles is bij een tachtig jaar gele den vergeleken grondig veranderd en ook deze definitie van tapljtknopen klopt niet meer. In de „goede oude tijd" moest je gefortuneerd zijn om over vrije tijd te kunnen beschikken, maar gelukkig Is dat voorrecht nu niet langer meer al leen maar toebedeeld aan de rijken. Wat echter wel gebleven is, is de liefde voor het handwerk, voor handenarbeid In verschillende nuances. 99 Tijdens de oorlogsjaren herleefde de kunst van het tapljtknopen en die bezigheid werd zelfs een ware rage. Tijd hadden ■we allemaal en wie over strengen nieuwe wol be schikte, behoorde tot de bevoorrechten; wie ze niet had probeerde een voorraad bijeen te bren gen door onbruikbare (gekleurde) wollen kle dingstukken en al jaren tevoren in kasten wegge borgen kussens uit te ha len. Na de oorlog do ken er andere interessen op: men wilde genieten van de herkregen vrij heid en zocht de ver strooiing weer meer bui tenshuis dan in de huis kamer. Maar eenmaal uitgeraasd kwam de handenarbeid weer in de belangstelling te staan en vooral de laatste jaren lijkt het tapijtknopen en modern-borduren weer tot een rage uit te groei en. GEEN „TYPISCH VROUWELIJKE BEZIGHEID" Velen menen dat tapijt- knopen een typisch vrouwelijke bezigheid is, maar deze veronder stelling is er volkomen naast. Vooral In de Bondsrepubliek heeft men ontdekt, dat deze handenarbeid een uit stekend middel is tegen hartinfarct en overspan nenheid, vandaar dat men van de geest" noemt. Deze bezigheid biedt de mogelijkheid de „stress" van de eeuwig jachtende mens af te schudden als een tweede huid. Men kan zich er volkomen bij ontspannen; veel concentratie of denkwerk is er niet voor nodig, maar wat kunst gevoel en kijk op kleu rencombinaties en patro nen komen er wel aan te pas. Doch daarmee be last men noch lichaam, noch geest, men heeft het of men heeft het niet. De 80-jarige voormalige directeur van een grote zaak, ingenieur Karl Schmid uit Stuttgart noemt het tapijtknopen ,,de mooiste hobby van de wereld". Sinds hij zich vijftien jaar geleden uit zaken terugtrok heeft hij niet minder dan 35 ta pijten geknoopt. Zelfs als u er vandaag nog aan begint, zal het toch een hele opgaaf zijn de ac tiviteiten van die inge nieur te evenaren of te overtreffen. Deze koningin Elizabeth ie vier meter hoog .bestaat uit 40.000 knopen en werd in drie jaar tijd gemaa*J door de Berlijnse administrateur Karl Novak. Het kunststuk dient als wanddecoratie. Novak beweert dat hij met het ontspannende handwerk zelfs hoofdpijn en slapeloosheid met veel succesbestrijdt. De kleine Sabine mag af en toe het wandkleed voorzichtig met U zult waarschijnlijk nog nooil van Mar- garet Mead hebben gehoord en daarmee ls bewezen dal alles - dus ook bekend heid en roem - betrekkelijk Is-Want in Amerika geniel deze Margarel Mead een opmerkelijke faam, en nietten onrechte. Want zij is niet alleen een bekendI anthro- pologe (beoefenaar van de anthropolo- gieleer van de mens als natuurhistorisch wezen), maar verder schrijfster van meer boeken, dan sommige mensen in hun hele leven lezen. Voorts maakte ze al op jonge leeftijd - vóór haar vijfentwin tigste jaar - verscheidene exped les naar primitieve volkeren op de zuidel!|ke Pacific-eilanden. Margarel Mead is nu (in jaren) al „be laaïd", want ze heeft haar 68ste levens- aar al ingeluid. Maar volgens een inter viewster sprankelt ze nog van vitaliteit en heeft ze nog „het gezonde haar en de sterke witte tanden van een jong meis- m een prachtige huid en heldere ogen Margaret Mead houdt er oók een oor- deel over de mannen op na - net gaar In dit geval om de Amerikaanse n?annerJ' Natuurlijk behoort ze tot de geëmanci peerde vrouwen, dat wil zeggen to de vrouwen die de emancipatie voorstaan en dus gelijke rechten als de man ch|i- men Als er iemand recht op heeft op één mn met de man gesteld te worden Is zij het dan ook wel. Maar In tegenstelling tot de meeste andere strijdsters voor de emancipatie, maakt zij zich ongerust over de huishoudelijke activiteiten van de mo derne Amerikaanse man. Ze vindt dat zij (de mannen) zich te veel met huishoude lijke activiteiten bezighouden; ze vindt ook dat de Amerikaanse vaders wat al te veel tijd besteden aan het verzorgen van hun jonge kinderen. VERKLARING Natuurlijk heeft Margaret Mead een ver klaring voor haar onrust. Volgens haar blijft een man, biologisch gezien, een agressief wezen, dat van nature bescher mend optreedt en wil uitblinken door „persoonlijke moed". De samenleving van nu verwerpt die natuurlijke eigen schappen van de man en heeft daarvoor in de plaats gesteld (als mannelijke deugden) geduld, verdraagzaamheid en trouw. En dat zijn nu juist de deugden die tientallen eeuwen lang als „echt vrouwelijk" werden beschouwd, zegt me vrouw Mead. Zij zou 't liever bij het oude patroon houden en vindt de totale gelijk schakeling van man en vrouw op dit ge bied maar een slappe toestand, wat na tuurlijk niet wegneemt dat zij vele ande re punten van de gelijkschakelings-theo- rie (gelijke beloning voor gelijksoortig werk, het recht van de vrouw om elk be roep te kunnen uitoefenen e.d.) krachtig ondersteunt. U ziet maar weer dat alle stromingen weer tegenstromingen hebben en dank zij de emancipatie heeft iedere vrouw 't recht over die stromingen te denken èn te zeggen wat haar juist lijkt. Vanzelfsprekend willen w,e mze kinderen opgroeien trt eerwce, ïetrouwbare mensen en met redei oant ™°*ZhlSo^oZVs"** ZToUeeVnkind voor Het eerst °P ZeTne ITlZTenTdTTdere KM dat angst heeft voor een straf Me ten of dreigementen alleen maa 9 maken Soms komen de kinderen ook wel met wat vrolijker dragen: kinderen die graag wat wdlen lijken" of zij, die een levendige fanta sd bezitten. Ze jokken haast zond»' te weten en we kunnen hier vaale de zaak met een grapje recjtzffte':,J te der er al te veel aandacht aan te schenken, zolang de zaak fe™werke- liik ernstige vormen gaat aannemen. Misschien kunnen we het kind dat zo wil schijnen wat leidmg en materiaal gevenzodat hetop welk gebied dan ookinderdaad al naar z n kunnen en leeftijd werkelijk iets pres teert en misschien kunnen we ons af vragen of een kind met zo'n overrijke fantasie mogelijk ook een voot zijn geest te saai en eentonig bestaantje heeft, of op andere wijze tokort komt. We moeten onze kinderen echter wél degelijk leren dat met de opdracht „waarheid spreken" ook nog niet alles gezegd is. Waarheid kan heel ongevoe lig, zelfs wreed zijn. We hoeven maar te denken aan het zo echt kinderlijke „klikken", aan het naroepen van een ongelukkig schoolmakkertje. Hier mag een kind wel degelijk en duidelijk voe len hoe verachtelijk zijn optreden is en wadrom. Wel heel wat minder vaak komt het voor dat een van nature erg edelmoedig kind de schuld op zich neemt voor een zeer geliefd vriendje, kleiner broertje of zusje. Hier kunnen we een waarderende blik geven; teveel lof zou makkelek tot een hol en ijdel gebaar kunnen leiden. Talloze ouders brengen het zélf niet op volkomen eer lijk tegenover zichzélf en anderen te staan. Zulk „draaien" ontgaat een kind niet, al zal het er niet altijd wat van zeggen. Maar hoe kunnen we van een kind iets eisen als wij volwassenen het met de eerlijkheid niet zo nauw ne- men' JETTY iUg 'MN*. We hebben er allemaal wel een en ander van gezien, van de midi- en maxl-tendenzen uit Ro me en Parijs. En óver het alge meen zijn we er niet zo van on dersteboven. Toch blijft vooral Parijs erbij, dat mini er hele maal uit is en dat we de komen de seizoenen steeds meer naar maxi zullen toegroeien. Parijs kwam trouwens wèl met mooie wollen stoffen, verwerkt met eenvoudige dessins, veel stre pen en grote ruiten. De lange, gerende mantels waren vaak afgelijnd met een capuchon. On danks die opzichtige maxi-toe- stand bleef de Parijse winter mode ergens toch wel eenvou dig. Ook Anatasia en Cardin kwamen met maxi-jassen. En of we er nu nog aan moeten wen nen of dat we ons gewoon uit protest verzetten tegen die soep jassen, de meeste vrouwen blijven bij hun mening dat het geen mantels zijn om heel hard mee weg te lopen, noch letter lijk, noch figuurlijk. Rechts: Een maxi-jas van Anastasia. De wollen jas is af gezet met suède, evenals de binnenkant van de capuchon. Links: Ideaal ingepakt voor de winter. Boven deze vreemd ge blokte wollen jas van Cardin wordt een capuchon gedragen, die gelijk een sjaal over de kraag en de revers valt. We zouden het een poncho-capu chon kunnen noemen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 15