WÊtmmmmmmmm Middenstandswarenhuis in nieuwe city Soest toen - Soest nu Noorderweg 23 TELEFOON 5986 Vrijdag 23 oktober 1970 49e jaargang no. 79 Uitgave: drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2500 - Postgiro 120156 Plannen gaan alleen door bi] eigen exploitatie door deelnemers VUURWERK IN DE KAMER Met de fles grootgebrachte ree herkrijgt zijn vrijheid Het oog gericht op de witte negers van Diefstal uit bouwkeet op de Dalweg Kinderen (8 jaar) probeerden sigaretje en veroorzaakten brand Weer ongeluk bij spoorwegovergang Soestduinen SOESTERI OURANT Abonnement pet kwartaal f4,—. Bulten Soest pet kwartaal f T,— Verschijnt Iedere dinsdag en rrjjdag In kringen van de winkeliersvereniging Soest is enige tijd geleden het plan gelan ceerd om in Soest te komen tot een middenstandshuis. De plannen zullen binnen kort nader en definitief uitgewerkt worden, zodra de winkeliers, die aan dit pro ject meedoen, de zekerheid hebben, dat z\j het gebouw in eigen exploitatie en beheer kunnen krijgen. „Huur is voor ons niet aantrekkelijk. Het hele plan valt of staat met deze voorwaarde", aldus de heer A. H. F. Smit, voorzitter van de winkeliersvereniging Soest en lid van de commissie van voorbereiding inzake het middenstandshuis. In diverse plaatsen in ons land zijn reeds dergelijke middenstandshuizen tot stand gekomen, met uiteenlopend succes. Als voornaamste voorwaarde voor het slagen van zo'n project ziet de heer Smit in de eerste plaats êen goede samenwerking tussen de deelnemers onderling. En lang niet iedereen blijkt zonder meer bereid om met twintig of dertig collega's, zjj het in andere branches, onder één dak te gaan zitten. Toch hebben dergelijke middenstandshuizen bewezen, sterk te kunnen staan in de strijd tegen de grootwinkelbedrijven, terwijl anderzijds een dergelijk middenstandshuis juist kan profiteren van de aanwezigheid en zuigkracht van een groot winkelbedrij f De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de begroting en de plannen van de regering voor 1971 ston den natuurlijk in het teken van de aanstaande kamerverkiezing. De opposi tie vooral schopt dan tegen de schenen van het kabinet, want meer dan ooit gaat nu het partijbelang voor het lands belang, al vereenzelvigt men dat natuur lijk met elkaar. En naast het partijbe lang doemt de vorming van een nieuwe regering op. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., J. den Uyl, verklaarde het kabinet De Jong politiek reeds dood. Het valt inderdaad ook nauwelijks te verwachten, dat na de kamerverkiezing de heer De Jong belast zou -worden met de vorming van een nieuw kabinet. Noch de premier, noch de gehele rege ringsploeg heeft vooral de laatste tijd een voldoende sterke indruk gemaakt om als zodanig in grote lijnen weer terug te kunnen komen. Weliswaar Is er door deze regering hard gewerkt en bij zonder veel op wetgevend gebied tot stand gebracht, maar toch was het be leid soms wat weifelend en wist het kabinet zijn zaken maar slecht „te ver kopen". een belangrijk iets in de tegen woordige tijd. Geen nieuw kabinet-De Jong dus, dat staat vrijwel vast. Maar de kansen voor een ongeveer gelijke regeringscoalitie als thans lijken desalniettemin vrij groot. De huidige coalitiepartners tonen thans immers een duidelijker politiek beeld dan men aan de linkerzijde kan ont waren, waar de verdeeldheid bepaald niet bijdraagt tot de juist van deze zijde vier jaar geleden zo heftig geuite wen sen tot meer duidelijkheid. Omdat nu juist aan de kant van de oppositie, zowel door de versplintering als door verschil van izicht in de par tijen (P.v.d.A. en P.P.R.) een verwarrend beeld is ontstaan, kunnen de linkse par tijen geen voldoend alternatief stellen tegenover de huidige coalitie, hoe graag zij dit ook zouden willen. Nu krijgt de komende regering met enorme problemen te worstelen, hoofd zakelijk van financiële aard. Er zal niet voldoende geld zijn om alle noodzakelijk geachte taken aan te vatten. Die rege ring zal zich daarin beperkingen moeten opleggen en dat is altijd een ondankbare zaak, feméer als zij genoodzaakt zal zijn om toch reeds hoge belastingen te hef fen. Het is daarom de vraag of de Partij van de Arbeid wel zo staat te trappelen om de regeringsverantwoordelijkheid over te nemen. Óm de vele wensen die zij vervuld zou willen zien te verwezen lijken zal zij toch ook vantevoren moe ten aangeven hoe zij aan het geld er voor wil komen. Dat mag zij de kiezers zeker niet onthouden. De vraag is dan of de kiezers het meer dere geld ervoor betalen. En dat is, vooral bij de zuinige instelling van de Nederlandse burgers, een moeilijk te verkopen iets. Dat kan voor menige zaak te betreuren zijn, maar de Neder lander zal gemiddeld meer voelen voor beperking en geleidelijkheid en behoud van ook zijn persoonlijke welvaart. Er komt bij, dat om te regeren de P.v.d.A. toch altijd nog de samenwer king met de K.V.P. nodig zou hebben en juist die wil ze nog altijd niet. Mede daardoor kan zij dus geen alternatief stellen en blijft de huidige coalitie de beste kansen behouden. In de beschouwingen valt het dan wel op, dat de confessionele partijen, die binnenkort tot een gezamenlijk kernpro gramma zullen komen, toch bepaald nog een slag om de arm houden ten aanzien van een samenwerking met de V.V.D. Verwacht mag worden dat het gezamen lijk programma van de christelijke par tijen een nogal progressief tintje zal krijgen, waaraan men niet zeker is dat de V.V.D. daarin wil meewerken. Maar ook in de V.V.D., die door de oppositie wel als oer-conservatief wordt afgeschil derd, hetgeen echter meer om politieke redenen geschiedt, kan een wat jongere, progressiever lijn verwacht worden. In dat geval zal de nieuwe regering zeker ■weer op dezelfde coalitie gaan berusten. Natuurlijk worden daarvoor dan ook al namen van formateurs genoemd, zoals Biesheuvel, Veringa en Cals, maar dat zijn speculaties waarover pas na de ver kiezing iets te zeggen zal zijn. Voorlopig zal men in de Tweede Kamer veel verkie zingsvuurwerk gebruiken, in welk spet terend licht men alle uitingen en ideeën zal moeten zien. I misschien ineens weer uitstappen. Waarschijnlijk zal volgend jaar al een financieel beroep op de gegadigden wor den gedaan, teneinde de eerste voorbe- reidingskosten te kunnen opvangen. We hopen op zeer korte termijn van de gemeente te vernemen, of onze plannen dc .-rgang kunnen vinden. Op financiële problemen zal het niet afstuiten. Het gaat alleen om de exploitatievorm", al dus de heer Smit. De plannen zijn al met burgemeester en wethouders besproken. Men toonde wel het nodige enthousiasme, al zag men ook wel problemen. De kwestie zal binnenkort ook in de winkelcom missie aanhangig worden gemaakt, ter wijl de commissie van voorbereiding een derzer dagen ook een onder houd zal hebben met de „urban desig ner" en de maatschappij voor project ontwikkeling „Empeo". die vorm en ge stalte moeten gaan geven aan het nieu we centrum voor Soest. Voor de plannen ten aanzien van een middenstandshuis bestaat ook in Soes- terberg grote belangstelling, hetgeen ook niet zo verwonderlijk is, wanneer men de labiele positie van de midden stand daar in aanmerking neemt. Bo vendien spreekt een onlangs verschenen, maar niet te openbaren rapport over de positie van de middenstand in Soes- terberg weinig hoopgevende verwach- Dat zal in de toekomstige city van Soest, waar het middenstandshuis ge projecteerd is, zeker het geval zijn. Volgens de eerste gedachten zal het middenstandshuis, bestaande uit twee of drie verdiepingen, onderdak moeten bieden aan zo'n twirtig zoveel moge lijk over de diverse branches gesprei-1;,7,;""0 TT'"-""; de winkeliers. Er moet een zo volledigh;^w, iVo o« ruim dertig gega- mogelijk assortiment geboden kunnen j i®den',il0 ™en heeft voor worden nlaats in het middenstandshuis Tot dusver hebben 30 tot 35 winkeliers1'™1'. 2(?00 ""k' ,nuttiE vl°™>pper- uit Soest en Soesterbcrg al belangstel- verdelen), komen er dan ook ling voor dit projekt getoond, maar de ^ï'Ult foesterberg. Bovendien hebben heer Smit houdt er rekening mee, dat °ok noS twee middenstanders uit Soes- er straks nog wel een aantal zal afval-I rg' ..?.e h.eren Shoemaker en len. Groen, zitting in de commissie van De gedachten gaan uit naar een door voorbereiding. ™^eli,e5s gezamenlijk De plannen zijn ook inmiddeis reeds ,Vbt°"d„lrh°"de" voorgelegd aan het Centraal Instituut licht ook een centrale administratie en service. Voor de exploitatie denkt men aan een N.V.-vorm met voor 50% vol gestorte aandelen. „De deelnemers zullen bereid moeten zijn om een behoorlijk entreegeld te betalen, anders loopt men de kans, dat ze er straks, als het erop aankomt, (Voor het midden- en kleinbedrijf, waar ze volgens de heer Smit enthousiast zijn t ontvangen. Men heeft de N.V.-in-op- richting tevens het nodige documenta tiemateriaal mee naar huis gegeven, opdat men zich een ruimer oordeel kan vormen over de kansen en mogelijkhe den van een dergelijk middenstandshuis. Het Nïeuwerhoekplein in de richting van de Vredehofstraat, vjjftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Hoofdagent A. A. van Galen, belast met het toezicht in de bossen rondom Soest, zal binnenkort met vrouw, kinderen en hond ën wellicht nog andere levende have, maar zonder het reekalfje Bambi, dat hü met de fles heeft grootgebracht, naar zjjn nieuwe woning aan de Soes- terbergsestraat, midden in zjjn operatie terrein, verhuizen. Het nu vier maanden oude bokje zal dan de vrijheid her krijgen. „Als we hem nog langer hou den, verliest hij elke angst voor de mens en vooral in de bronsttijd kan dat zeer gevaarlijk zijn", spreekt de heer Van Galen met kennis van zaken. In juni brachten een paar verpleegsters, die het reebokje, schijnbaar aan zijn lot overgelaten, moederziel alleen aantrof fen in de bossen rond Hilversum, het dier bij de heer Van Galen aan de Beukenlaan. Bambi werd een gezellig speelkame raadje voor zijn beide kinderen en zeker niet in de laatste plaats ook voor zijn dwergpincher, die in grootte toen nog niet voor de ree onderdeed. Het dier, dat drie dagen oud was, toen het bij hem werd gebracht, is met de fles grootgebracht. De heer Van Galen heeft nog wel eerst geprobeerd om de ree terug te brengen naar de plaats, waar hij door de verpleegsters was ge vonden, in de wetenschap, dat een ree zelden of nooit door de moeder in de steek wordt gelaten, maar de verpleeg sters konden de plaats niet meer terug vinden. Aanvankelijk groeide Bambi in het be haaglijke klimaat van de woonkamer op, maar toen hij zich begon te voeden met de bloemen en planten in de kamer, heeft men in de royale tuin een ruime ren voor hem gemaakt. Een aantal ko nijnen, fazanten en een kraai houden hem daar gezelschap. Begin deze week is ingebroken in een bouwkeet aan de Dalweg. Door het in gooien van een ruit heeft men zich toe gang tot de keet kunnen verschaffen. Een paar zakjes met dubbeltjes (totaal ongeveer zestig gulden) werden meege nomen. Tevens werd een koffie-auto- maat vernield en de zich daarin be vindende geldelijke inhoud 3,60) mee genomen. De aangerichte schade is ech ter groter dan de buit. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Het vermoorden van de ontvoerde Quebecse minister van arbeid, Laporte, is terecht betiteld als barbaars, maar we kunnen niet verwachten dat de af schuw hierover het eind zal betekenen van het Front voor de bevrijding van Quebec. Nu al gaan uit kringen van de Frans- Canadese vakbonden b.v. stemmen op. dat die moord minstens even zeer het gevolg was van de harde reactie op de ontvoeringen van de federale regering. Die gaat er van uit dat toegeven aan chantage van terroristen alleen maar de basis zou ondermijnen van de rechts staat die Canada probeert te zijn. Wat niet inhoudt, dat het uitroepen van de staat van oorlog, het sturen van troepen en andere forse maatregelen op zichzelf de weg opent naar een betere Canadese samenleving. Wat de zaak extra moeilijk maakt is dat de 6 miljoen Franssprekende inwoners van Quebec zichzelf niet helemaal ten onrechte zijn gaan beschouwen als de „witte negers van Canada'. Statistieken bewijzen dat in loon de Franstaligen achteraan komen alleen de pas ge arriveerde Italianen verdienen gemid deld minder. Dat is ten dele een gevolg van discriminatie: voor de man die geen Engels spreekt is het lastiger om een baan te vinden, ook in Quebec, waar de industrie grotendeels in handen is van de Engelssprekenden. Maar dit is slechts de helft van het verhaal. Lange jaren heeft Quebec zijn kracht gezocht in isolement. De Franstaligen wensen geen enkel contact met de „Brit se vreemdelingen". Dat uitte zich o.m. bij het onderwijs, dat onder kerkelijk bestuur alle technische en economische opleidingen verwaarloosde, zodat Frans taligen eenvoudig niet gekwalificeerd waren voor de meeste betrekkingen. In het begin van de jaren '60 moderni seerde een liberale regering in Quebec het onderwijs en vertrouwde het toe aan de provinciale overheid. Ze nationali seerde elektriciteitscentrales en begon zo een door Franstaligen beheerste econo mie op te bouwen. Prompt daarop werd die regering weg gestemd door allerlei Franstalige par tijtjes in Quebec. wat een eind maakte aan de enige reële mogelijkheid om door het opwerken van eigen krachten onder de als discriminatie gevoelde econo mische Engelstalige overheersing uit te komen. En wie het lijstje raadpleegt van de 23 gevangenen, wier vrijlating dit Front eist, krijgt een merkwaardige indruk van de soort martelaren die Quebec eert: die 23 vertegenwoordigen een lange lijst van veroordelingen wegens moord, roof, ontvoeringen, bomaanslagen, over vallen. Niet bepaald een collectie lich tende voorbeelden, die vertrouwen wekt in wat de frontstrijders voor ogen staat als een onafhankelijk Quebec. We krijgen de indruk dat de wanhoop en ontevredenheid de toon aangeven in deze kringen, wat de taak van de fede rale regering om deze macht in te to men, alleen maar moeilijker maakt. KANTMAN B(j de familie Z. aan de Wieksloterweg is gisteren een begin van brand ont staan, die veroorzaakt bleek te zyn door het acht-jarige zoontje van fam. Z. en een even oud vriendje, R. L. Beiden waren op de hooizolder geklom men om daar voor het eerst kennis te maken .met het genot, dat het roken van een sigaretje zou kunnen bieden. Veel plezier beleefden de jongens niet aan hun avontuur, want weldra vloog een hoeveelheid hooi in brand. De jongens wisten zich nog net op tijd in veiligheid te stellen. Het vuur zelf was betrekkelijk gauw geblust. De be woners hadden het vuur al bijna ge doofd, toen de brandweer arriveerde. Met een extra straal van de brandweer was het gauw bekeken. De schade viel daardoor nogal mee. De spoofwegovergang in Soestduinen is dinsdag opnieuw oorzaak geweest van trein betrokken was. Een uit de richting trein betrokken was. En uit de richting Snestcrberg komende automobilist, de 26-jarige verkoopmanager G. C. J. M. G. uit Soest, schrok blikbaar zo. toen h\i de spoorbomen voor zich zag dicht gaan. dat hü hard begon te remmen, op het natte wegdek aan het slippen ging en vervolgens met een behoorlijke snelheid tegen een boom reed. De wagen werd daarbij totaal vernield, maar de bestuur der kwam er nog betrekkelijk goed af. Met een gebroken bovenbeen moest hü naar het ziekenhuis worden gebracht. Het was overigens de vierde maal in een paar maanden, dat op of bij en in ieder geval dóór deze overweg ongeluk ken zijn gebeurd. In alle gevallen wer den de ongelukken veroorzaakt door te hard of ie laat remmen van naderende automobilisten, die daardoor op stil staande auto's reden en deze de overweg opduwden, of zelf van achteren werden aangereden en de overweg op werden geduwd. Het merkwaardige ls, dat zich hier tot, voor kort nooit ongelukken heb- voorgedaan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1