MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN E B SETTEN IS PLANTEN- MARGARINE GEZONDER Rronswerk huldigt deze maand 1000e gediplomeerde van haar vakopleiding binnen het leerlingstelsel TRIEST JUBILEUM VAN DE VERENIGDE NATIES Raiffeisenspaarweek MYR ga metuiv tydmee-ga naardenmb! Ruilmiddag postzegelver. „Eemland" Morgen concert in Oude Kerk VRIJDAG 23 OKTORFR 1970 soest De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door B. C. A. Nicolas, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en M. H. Oeberius Kapteijn, Nassauplantsoen 25, tel. 4545. SOESTERBERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst worden waargenomen door J. G. Lucas, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 1200, boodschappen vóór 9 uur. SOEST Tandartsen Zaterdcg en zondag van 13.00 tot 13.30 uur A. J. Janus, De Genestetlaan 15. Apotheek Zaterdae en zondag is r ">end Apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.e.m. 30 oktober Apotheek „Soestdijk". Apotheek „Soest-Zuid" gesloten. Oranje-Groene Kruis Zr. C. L. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. G. Spoorenberg-Senden, Veenbes straat 626, tel. 8881. Groene Kruis Zr. J. van Halen, Beckeringhstraat 32, tel. 5638. Interpai Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9 30-10.30 uur. Molenstr. 11, tel. 4040. Tn Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur de heer A. E. van Eeden, Utrecht. "mpikck. Rt»».»n.o«isel.ian 10 uur ds. D. H. Bosma, Oogstdienst. tchthuvkerk. Alb Cuynlaan. 10 en 5 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelwijk. Pieter de HooghL 10 uur dr. E. Schroten, Houten. Zonnegloren Soesterberesestraat. 10 uur ds. H. Beker, Den Haag. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regen tesselaan. 10 uur: Eltheto. Driftje. Zondagsscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. 10 uur: Gr. v. Prinstererschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk. Julianalaan 10 en 5 uur ds. G. Rang. Wilbe'-SoeSf.M hcrpsestraat 18 10 en 5 uur ds. D. H. Borgers. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) Kerkgebouw NPB. Rembrandtlaan 20. 8.30 uur en 14.45 uur ds. R. K. Wigbol* dus, Waardhuizen. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10.30 uur ds. Rutters, 19 uur ds. Bijle- veld, Bussum. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan 10 en 5 uur Leesdienst. Woensdag 28 ok« tober 3 uur en 19.30 uur ds. Van HaareB. VER. v. VRUZ. GODSDIENST3GEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. N. van de Wallen. (N.H.). Voorg. N.P.B., Den Haag. BRAAMHAGE 19.00 uur ds. W. Leerink. WIJKGEBOUW Schoutenkampweg, hoek Buntweg. 10.15 uur Kinderdienst. ADVENTSGFMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur geen opgave. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 16.00 uur gezinsdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. J. Thomas, Amersfoort. HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Boven. 10 uur jeugdkapel. 12 uur Interk. Zondagschool. 19 uur Gospeldienst m.m.v. The Religion Singers (Hoevelaken). Johannes-Stichting. 9.45 uur ds. B. Meyndert, Woudenberg. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur ds. H. C. Valeton. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12. Baarn. 10.30 en 16.30 uur ds. W. Borgdorff, Baarn. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH UTTEL GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn 10.30 uur drs. G. Fafié. PAROCHIE SOEST, Kerknlein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestr&at Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 uur en 11 uur Hoogmis. 18 uur Avondmis. Dinsdag en donderdag H. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis, 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdienst/. Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLIJSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag 9 uur Hoogmis en 11 uur H. Mis met zang. HORLOGES JUWELIER HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Hiermede zal bij Bronswerk, die ves tigingen heeft in Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Breda, Eindhoven, En schede, Leeuwarden, Den Haag, Mid delburg, Rotterdam, Sittard en Utrecht, eind deze maand een mijlpaal worden bereikt. Op zaterdag 24 oktober zal in de kan tine aan de Brabantsestraat te Amers foort aan de geslaagde kursisten de di ploma's worden uitgereikt. Eén van hen is de 1000ste leerling, die wordt gediplomeerd. Daarom heeft dit jaar de diploma-uit reiking een bijzonder feestelijk karak ter en Bronswerk houdt op die zater dag een „open huis", dat wil zeggen dat iedereen die 't bedrijf wil komen be zichtigen, van harte welkom is. Reeds 28 jaar wordt bij Bronswerk vakopleiding gegeven volgens het Ieer- ltagenstelsel. Het Bemetel-diploma werd behaald door 560 kursisten; voor de op leiding tot c.v.-monteur/hulpmonteur slaagden 393 jongelui en 47 voor de overige leerlingstelsels, zoals van V.E.V., Smecorna en V.A.M. Bovendien hebben ruim 850 personeels leden van Bronswerk bedrijfsgerichte vakcursussen met succes gevolgd. Aan schriftelijke avondstudies namen 1300 Bronswerkers deel en meer dan 400 bezochten een avondschool. In totaal zijn in 28 jaar 2550 studies met steun van het bedrijf afgerond of inomenteel nog onderhanden. Het spreekt vanzelf, dat het bedrijf op dit gebied zeer aanzienlijke investeringen doet. Per jaar bedragen de kosten voor de vakopleiding, vorming en avondstudies pngeveer 600.000,hetgeen betekent dat Bronswerk in de afgelopen periode van 28 jaar op dit gebied een investe ring heeft gedaan. die ongeveer 17.000.000,— beloopt. Vooral de opleidingen via het leerlin- ger.stelsel zijn bijzonder belangrijk. De leerling krijgt zowel een opleiding in de praktijk van een bepaald beroep als pok algemeen en op het beroep gericht ^Biderwijs (a.v.o.). Grondslag hiervoor is een leerovereen komst, die de opleiding regelt volgens een door het Rijk vastgesteld program ma. De jongen volgt dan ook de theo rie-lessen aan een school voor beroeps onderwijs. Met deze opleiding zet de jongeman zijp eerste stap op weg naar een goed Vakmanschap. Minstens zo belangrijk is, dat na de primaire opleiding de bege leiding wordt voortgezet tot - maar ook in - de funktie die binnen het vermo gen van de leerling ligt. e diploma-uitreiking op zaterdag 24 "'ktober in de kantine van de Brabant estraat begint om 10.00 uur. De heer B. A. de Graaff, direkteur van 'Bronswerk, zal nadat de diverse ge slaagden hun diploma in ontvangst ebben genomen, het diploma uitreiken an de geslaagde 1000e leerling. Intus sen is omstreeks half elf het „open huis" begonnen. De rondleiding door de Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Plantenmargarine wordt alom geprezen, omdat ze gezonder zou zijn dan boter of gewone margarine. Plantenmagarine wordt bereid uit plantaardige oliën en vetten. Gewone margarine kan zowel van dierlijke oliën en vetten als van een mengsel van» plantaardige en dier lijke oliën en vetten gemaakt zijn. Bo ter wordt uit melkvet bereid en is dus een zuiver dierlijk produkt. Elke soort olie of vet is weer wat an ders van samenstelling. Zo zijn de meeste plantaardige oliën, bijv. zonne bloem-, maïs- en sojaolie, rijk aan meervoudig onverzadigde vetzuren, in tegenstelling tot veel dierlijke vetten, die hiervan meestal minder bevatten. Visolie, ook wel traan genoemd, is rijk aan meervoudig onverzadigde vetzuren. Uit onderzoekingen is gebleken, dat meervoudig onverzadigde vetzuren, als zij in een bepaalde verhouding in de voeding voorkomen, het cholesterolge halte van het bloed kunnen verlagen. Dit blijkt een gunstige factor te zijn bij 't voorkomen en bestrijden van hart- en vaatziekten. Niet iedere plantaardige margarine is echter rijk aan meervoudige onverza digde vetzuren. Cacaoboter en cocosvet bevatten weinig of geen meervoudige onverzadigde vetzuren; beiden worden in de margarine-industrie veelvuldig gebruikt. De hoeveelheid meervoudig onverzadigd vetzuur in margarine hangt af van de soort olie die gebruikt is èn van de bewerking bij de fabricage. Zo bëtekent- een hoog gehalte aan zonnebloem-, maïs- of sojaolie niet altijd dat de des betreffende margarine ook rijk is aan meervoudig onverzadigde vetzuren. Slechts bij enkele margarines wordt op de verpakking de hoeveelheid meervou dig onverzadigde vetzuren vermeld. Onze leef- en eetgewoonten, zoals veel zitten, veel roken, veel spanningen, veel eten, te veel vet en suiker eten, bevor deren het ontstaan var. hart- en vaat ziekten. Het van cholesterolverlagende vetsoorten alléén is niet voldoende om deze ziekten te voorkomen. Wél is het mogelijk om met een goed samengestel de voeding (een matige) een gezonde leefwijze (veel beweging liefst in de buitenlucht), zich te wapenen tegen hart- en vaatziekten. - nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl De Verenigde Naties bestaan 25 jaar maar het jubileum wordt niet opgewekt gevierd. Tekenend is al het verschil met tien jaar geleden toen voor een mindere mijlpaal vrijwel alle staats hoofden of hun regeringsleiders naar New York togen met uitzondering van generaal de Gaulle dan. Maar daar was Chroesjtsjow die opzien baarde door met zijn schoen op een lessenaar tim meren en door ruzie te maken met secretaris-generaal Hammarskjoeld. Nu komen slechts enkelen en daarvan zijn er verscheidene, zoals Israëls me vrouw Golda Meir, die eigenlijk meer komen oin met de regering in Washing ton te spreken. Het is duidelijk dat de V.N. vandaag niet meer zijn wat ze toen nog waren; het respect is sterk ge daald. De verleiding is natuurlijk sterk om dit voornamelijk toe te schrijven aan de persoon van de huidige secretaris generaal Oe Thant die over de toestand van de wereldorganisatie nu weinig meer doet dan klaagzangen aanheffen over de ondoeltreffendheid waarmee ze gestraft schijnt. Inderdaad is het niet moeilijk om een aantal van zijn bezigheden op te som men die hebben bijgedragen tot het verval in aanzien van de V.N. Zoals zijn grif terugtrekken van de blauw helmen toen Nasser dit wenste uit het Egyptische-Israëlisch grensgebied met daarop aansluitend de zesdaagse oor log. Sommige van zijn uitspraken kwamen ook nogal ongelukkig aan zowel in Moskou als in Washington. Maar het verschil met tien jaar geleden is wel dat die landen weinig lust gevoelden er een grote zaak van te maken. In 1960 waren er wel grote zaken en Zatermiddag 24 oktober organiseert het bestuur van de postzegelvereniging „Eemland" een ruilmiddag in twee zalen van „De Rank", Soesterbergsestraat 18 en wel van 12.00 uur tot 18.00 uur. De toegang is voor een ieder gratis; bovendien wacht elke 20e bezoeker(ster) een kleine filatelistische attentie; een gratis tombola met vele aardige prijsjes zal ook voor menigeen een attraktie zijn. Daar er slechts 12 tafels a raison van 5,per tafeltje besproken kunnen worden, betekent dit dat er voor de be zoekers ruimschoots plaats is om gezel lig te ruilen en nieuwe postzegel-con necties aan te knopen. de crisissfeer was er toen zelf nog heftiger. Met tegenkanting vaak van grote mogendheden zette de volkeren organisatie allerlei zaken door waarvan althans een deel inmiddels keurig is afgerond. Kongo bijvoorbeeld en zelfs het nabije oosten was toen aanzienlijk minder het kruitvat dat het nu is. Tranende invloed Wat nu de V.N. verlamt is moeilijk aan te wijzen. Het is mogelijk dat een vechtjas als Hammarskjoeld, die er niet tegenop zag tegen grote mogend heden in zaken door te drijven ook nu meer zou weten te bereiken dan een zachtzinniger man als Thant, maar het lijkt niet waarschijnlijk. Eensdeels is de V.N. nu geworden tot een club waarin de Afro-Aziatische landen een makke lijke meerderheid vormen die ze ge bruiken om allerlei resoluties erdoor te jagen, bijvoorbeeld tegen de apartheid in Zuid-Afrika, die geen enkele kans maken ook in praktijk gebracht te worden. Zo vervaardigt de algemene vergade ring zijn eigen teleurstellingen, onder mijnt zijn eigen geloofwaardigheid. Maar belangrijker is waarschijnlijk dat de werkelijke groten in de wereld, waartoe we ook de abserta Chinese volksrepubliek mogen rekenen, de V.N. afgeschreven hebben als een wereldfo rum waarmee zij rekening dienen te houden. Als er belangrijke zaken te regelen zijn probeert men die onder elkaar af te doen, zoals bijvoorbeeld in de ge sprekken over beperking van strate gische wapens tussen V.S. en U.S.S.R. Niet dat die beloven zo'n groots succes te worden, maar in groter internationaal verband was er helemaal niet van ge komen. En concreter: de eerste ont wikkelingsdecade is afgesloten maar het doel daarvan de kloof tussen één derde rijken en twee derden armen in de wereld te versmallen is niet bereikt. Integendeel, de armen zijn nog armer, de rijken nog rijker geworden. Nog ernstiger: unaniem besloot de Veilig heidsraad het een en ander over het nabije oosten, maar gevolg werd daar aan verder niet gegeven. Het verschil tussen toen en nu is ver moedelijk dat de V.N. van tien jaar geleden nog vrij aardig kans zag met een overigens onderontwikkeld gebit te bijten, maar nu zichzelf vrijwel voort durend etaleert als een tandeloze en machteloze praatclub. Er is inderdaad geen reden tot grootse jubileumviering. fabriek zal worden opgeluisterd door het Jachthoorn- Tamboer- en Majorette korps Bronswerk. Morgen zal in de Oude Kerk het con cert van de maand worden gegeven on der leiding van Maarten Kooy. Het Her vormd Jeugdkoor en het Orkest van de Nederlandse Cantorij zullen een uitvoe ring geven van de Hohe Messe van Joh. Seb. Bach, dat een jaar geleden al met veel succes werd uitgevoerd. In januari werd hiervan een radio-opname gemaakt, die aanleiding was tot veel enthousiaste reacties uit binnen en bui tenland. Aan de vooravond van het maandelijks concert in Soest verzorgt het koor vanavond een uitvoering van de Hohe Messe in de kathedraal van Antwerpen. Maarten Kooy tracht Bach's uitvoeringspraktijk zoveel moge lijk te benaderen in zijn koor en orkest bezetting. Het koor „levert" alle solisten: Rudolf Grasman en Pier Veldman, tenor; Kees de Groot, bas; Ine Kooy en Ciska Schelland, alt en Mirjam Haarsveld, Christine Kooij, en Marianne Weide, so praan. In verband met de lengte van het werk begint het concert om half acht. Evenals de Raiffeisenorpanisaties i., an dere Europese landen organiseren ook de Nederlandse Raiffeisenbanken dit jaar weer een spaarweek. De Raiffeisenpaarweek, die langzamer hand een begrip is geworden, valt dit maal in de periode van 26 t.e.m. 30 oktober. Het doel van de spaarweek is het be vorderen van de spaarzin. Hoewel de Raffeisenbank uiteraard het gehele jaar door de spaarzin van het publiek trachten te stimuleren, moet de week van 26 t.e.m. 30 oktober worden gezien als een extra stimulans in deze richting. Het belang van sparen dient in een tweedelige betekenis te worden opge vat. De nationale besparingen vormen een noodzakelijke voorwaarde voor de economische groei en derha've dienen de Raiffeisenbanken door hun spaarzin bevorderende activiteiten een gemeen schappelijk belang. Bovendien staat in het bijzonder in de spaarweek het belang van de individu ele spaarder op de voorgrond. Want ook al ie men tegenwoordig, om geven door een uitgebreide sociale wet geving, toch mag de betekenis van het eigen spaarkapitaal niet worden onder schat. De zekerheid die de spaarreke ning biedt, indien zich onvoorziene om standigheden voordoen, is tot uitdruk king gebracht, -in het thema, dat voor de spaarweek 1970 - is gekozen. „Sparen geeft veiligheid". Dit thema wordt de komende weken door middel van de publiciteitsmedia, door het verspreiden van folders en door het aanbrengen van affishes onder de aandacht van het publiek gebracht. Verwacht wordt dat evenals in voor gaande jaren zeer velen gevolg zullen geven aan de oproep tot sparen, die van de spaarweek uitgaat. Stellig zullen ook nu weer vele nieuwe spaarrekeningen worden geopend en zullen eveneens vele bestaande cliënten hun spaarsaldo willen versterken. Een gevolg van de ontwikkelingen op het gebied van de salarisbetalingen is dat velen gebruik maken van de mogelijk heid om, al dan niet automatisch, een bedrag van hun privérekening dat niet voor spoedige besteding benodigd is te laten overschrijven naar een spaarre kening. Dat zijn de moderne cliënten, die thuis vanuit hun gemakkelijke stoel aan de spaarweek deelnemen. Maar toch houden de Raiffeisenbanken voor de komende spaarweek ook terde ge rekening met een grote toeloop aan de loketten. Zij zijn erop voorbereid. Bij de NMB voel ik me niet alleen op m'n gemak'als ik geld kom brengen, maar ook als ik geld kom vragen. Laatst bijvoorbeeld, een woningkrediet om thuis een moderne keuken te verzorgen. Kijk, bij zo'n gelegen heid merk je hoe prettig het is de NMB als bank te hebben. De mensen zijn er voor komend, nemen de tijd die nodig is om een en ander uit te leggen, vertellen precies het verschil tussen een persoonlijke lening en een woningkrediet. Een woningkrediet is er b.v. voor alle verbeteringen in en aan het huis. Zoals een moderne keuken of een bad kamer of centrale verwarming. Voor meubels, stoffering etc. dient een persoonlijke lening. Het bedrag dat ik nodig had was 4000,-. Wilde ik dat terugbetalen in 3 jaar dan was de aflossing per maand 132.85. Zou ik er 5 jaar over willen doen .dan 88.97 per maand. Enfin, je kunt veel kanten op bij de NMB. Ook als het om woningkrediet gaat. De nieuwe, verkwikkende creatie van het huis Myrurgia. Geheel en al doortrokken van Maja's exotische geur, die zich fijntjes qp uw huid afzet Een welverdiende weldaad voor de vrouw van nu!

Soester Courant | 1970 | | pagina 3