W. van Tol Suestdiik" MARCHAL HAARMODE zingende dolfijnen... E. G. KERKHOF SAUTERÜ Pianohandel Volleybaltoernooi S.P.S.V. Nieuw kerkelijk centrum voor Soesterveen Nationale kollekte Geestelijk Gehandicapten Auto uit bocht man gewond nodig Uitvoerige discussies in raad over slachthuis Uitbreiding kantine- en kleedkamer- accommodatie van Sportorganisatie „Soest" Kouw- en Trouwkleding M. TUSSEN DOLFINARIUM VTBN.V. W1S0-ZEGELS NIET MEER UIT SOEST WEG TE DENKEN Eemland heeft komende tien jaar 26.000 woningen VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 De vereniging maakte een bescheiden groei door. Het ledental liep van zeven tig tot tachtig op. „De positieve winke liers hebben zich nu wel in de club verenigd", meende de heer Wessels. „De wakkere Wiso-winkeliers vormen een sterk team en dat is goed, gelet op het beeld van de geleidelijke sanering van het winkelapparaat. We zien voortdu rend lege winkels met witbeschilderde ramen. Het is niet prettig als je ziet dat er weer een winkel verdwijnt, gedwon gen of vrijwillig doet er niet toe. Ove rigens is dit niet alleen een verschijnsel in Soest, maar in het gehele land. Juist daarom is het goed, dat we een hechte organisatie vormen met als belangrijkste wapen het Wiso-zegel", aldus besloot de heer Wessels zijn openingswoord. Nadat secretaris G. J. van Huissteden de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, bracht de voorzitter een brief ter tafel, geschreven door zijn College A.H.F. Smit van de winkeliers- Iwereniging Soest. IDaarin stond, dat „Soest" besloten had dit jaar geen Sint Nicolaas-intocht te or- cganiseren. Sinds 20 oktober echter had men de medewerking van de heer Dijk- horst, jeugdleider van De Vangrail. Mo gelijk zou hij de aanzet kunnen vormen voor een voorbereidingscommissie, die zou kunnen bestaan uit de heer Van Gent van de drumband Olympia, de heer Koppel namens de Sint, de heren Baar en Ringenoldus namens de winke liersvereniging Soest en de heren Huis steden en Adama namens de Wiso. Misschien zou het dan alsnog, mogelijk zijn, de intocht op 21 november a.s. te Chouden. De heer Wessels herinnerde eraan, dat de Wiso vorig jaar een subsidie van ƒ300,hiervoor beschikbaar stelde. Het bestuur was overigens van mening dat men de Wiso-leden niet twee keer aan die intocht moest laten betalen: één keer als Wiso-lid en één keer als lid van de winkeliersvereniging „Soest"; de meeste Wiso-leden zijn daar namelijk ook lid van. Het bes*uur wilde de tachtig Wiso- leden niet de kastanjes uit het vuur laten halen voor de overige 220, „die er goen barst aan doen", aldus de voor zitter. Volgens het Wiso-bestuur was de intocht ten onrechte een winkeliersfeest gewor den, een feest van de kassa, terwijl men Dit is niet zo maar 'n piano. Dit is 'n Waardevol en waardevast Nieuweweg 103, Soest, telefoon 2968. 7riden heeft onze vereniging een eve nement georganiseerd, dat van tevoren zoveel tegenslagen heeft gehad", schreef secretaris R. Meinema van de Soester Politie Sport Verenging in het Pro grammablad voor het gisteren in Sport hal Beukendal gehouden zestiende vol leybaltoernooi van de SPSV. Voorzitter W. van den Brink benadruk te het nog eens in zijn openingswoord. ..Gezien de politietaak in het huidige bestel wordt het steeds moeilijker iets te organiseren". De SPSV werd met die moeilijkheden geconfronteerd. Eerst lieten zes van de zestien ingeschreven ploegen weten geen gelegenheid te heb ben naar Soest te komen en op de toer- nooidag zelf schreef nog een ploeg af. Al deze Inschrijvingen - rnede^ ver oorzaakt door inzet van het politieper soneel in verband met het bezoek van president Tito aan ons land en door afwezigheid in verband met bijzondere bijstand - dwongen het bestuur tot een bijna nieuwe opzet van het toernooi. Daar is men tenslotte in geslaagd en achteraf kan men toch van een goed- verlopen toernooi spreken zonder wan klank. In dit eerste SPSV-toernooi in een be sloten ruimte speelden de teams op vier velden. In de afdeling A was de eindstand: 1. R P. Alex, 6 punten; 2. Bussum, 5; 3. Alphen aan dc Rijn, 5; 4. Soest. 3; 5. Vcnendaal 1 punt. In afdeling B: 1. Zeist, 5 punten; 2. UPS, 4; 3. Hilversum, 2; 4. Datim, 1 punt. t> d In de finale-afdeling kwamen uit k. t. Alex, Bussum, Zeist en UPS, in de troost-afdeling de overige ploegen. Zi] speelden daarin opnieuw een competitie. De eindstand van de finale-afdeling 1. UPS, 5 punten; 2 Zeist. 3; 3. R. P. Alex, 3; 4. Bussum, 1 punt. Eindstand troost-afdeling- 1. fAphe" aan de Rijn. 4 punten' 2. Veenendaal. 2; 3 Hilversum. 2; 4. Datim, 2; 5. Soest, UPS uit Utrecht won daardoor de eerste prijs, de wisselbeker. Die was in het bezit van Schiedam, dat zn titel echter niet kon verdedigen. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer reikte op de van hem bekende wijze de prijzen uit. er aan voorbij gaat, dat het een kinder feest is. Anderzijds is het in de winkel stand geen rozegeur en maneschijn. Voor veel bedrijven moeten de decemberwe- ken uitmaken of ze er het volgend jaar nog zullen zijn of niet. Er is voorgesteld het Sinterklaasfeest uit de winkelierssfeer te halen maar op gevraagde reacties uit de bevolking kwam minieme respons: welgeteld één reactie. De medewerking van de vereni gingen is ook gering. Ze willen vaak alleen tegen betaling meewerken. Voor de medewerking van de gemeente had de heer Wessels lof. Het Wiso-bestuur had besloten van de medewerking aan de intocht af te zien, omdat het de oasis te smal vond en men bovendien van mening was dat de peri ode van voorbereiding tekort was. „Ik zie het geld liever besteed aan objecten, die de middenstand dienen", aldus de heer Wessels. De leden konden hierna over dit agendapunt discussiëren, maar eerst kreeg de heer Smit het woord voor een toelichting. Hij zei gehoopt te hebben, de intocht te kunnen redden. Het is nu al bijna 25 jaar gelukt. In die jaren zijn echter de kosten steeds hoger geworden, waar geen inkomsten tegenover stonden. Toen is voor ons het rode lampje gaan bran den, aldus de heer Smit. Men zei toen, beter van de intocht te kunnen afstap pen dan er een armetierige en romme lige bedoening van te maken. Toch zou met dit laatste de binding van het kind met de Sint blijven bestaan en de in tocht van dit jaar zou, al was deze dan niet zo groots, toch de basis kunnen vormen voor volgende intochten. Een lid vond, dat men de andere 220 winkeliers ook maar eens moest bena deren. Een ander meende van eventuele medewerking van de jeugd niet veel te kunnen verwachten. Vrijwel unaniem was men het erover eens, dat een subsidie alleen nuttig zou zijn als het een groot bedrag was, an ders zou het weggegooid geld zijn. De heer Smit merkte op. dat eer niet zo grootse intocht de winkeliers misschien geen voordeel zou oDleveren. maar dat dit bij de kinderen toch de sfeer schept van de tijd die gaat komen. En kinderen kunnen hun ouders tot een wat gemak kelijker en royaler kooplust aanzetten. Als een andere vereniging de organisatie van de intocht zou overnemen, voorzag hij dat deze dan toch weer een beroep op subsidie van de winkeliers zou doen. De vergadering besloot tenslotte geen subsidie te verlenen. „Dit besluit zal bij het publiek wel hard aankomen, maar ik hoop dat het nu eens wakker wordt geschud", aldus de heer Wessels. De heer Smit merkte op, persoonlijk voor honderd procent achter dit besluit te kunnen staan, maar als lid van de Soester leefgemaanschap maar voor tachtig procent. Hij sprak, evenals voor zitter Wessels, de wens uit, dat het publiek begrip zou hebben voor de si tuatie. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer G. J. Adama als penningmeester herkozen. Aftredende en niet herkies bare heer F. J. v. d. Hulst werd door de voorzitter bedankt voor bewezen diensten. Hij noemde het scheidende be stuurslid één van de mannen van het eerst uur, „én van de vroedheren, die de zwangerschapsperiode en de beval ling hebben meegemaakt". Met applaus deed de vergadering hem uitgeleide. In zijn plaats werd de heer G. Verkade ge kozen, die overigens wegens ziekte af wezig was. De bekende negen-uurs-akties, waarbij het publiek de volle Wiso-kaarten bij bepaalde winkeliers kan inleveren ter verkrijging van concumptie-artikelen, zullen worden voortgezet. Hierbij werd geconstateerd dat deze bliksemacties het 't best doen in de consumptieve sfeer. Van eind november tot begin januari is er een verrassingsaktie met wekelijkse attracties, de reizen voor volwassenen en de kinderdagtochten gaan ook vol gend jaar door en tenslotte zal het be stuur de suggestie van een lid, om de nieuwe bewoners een plattegrond van de gemeente te sturen, met daarop boven dien alle Wiso-zaken aangegeven, nader bekijken en uitwerken. De zegeluitgifte maakten heel wat ton gen los. Daarbij merkte voorzitter Wes sels op, dat tijdens de akties een leven dige handel bestaat in volle zegelboek jes. Soms chanteert het publiek de win keliers door ingeleverde boekjes terug te vragen tegen betaling van de waarde van de geplakte zegeltjes. Tijdens de akties hebben de mensen echter van een volle kaart veel meer voordeel dan een rijksdaalder. De heer Wessels deed een beroep op de leden, niet aan deze chantage toe te gever Ook drong hij er bij de leden op aan, geen korting te geven op gekochte goederen in plaats van Wiso-zegels. Tenslotte zegde het bestuur toe, tijdens de invoering van nieuwe zegels volgend jaar een royale overlappingsperiode te zullen instellen. In de week van 26 oktober - 1 novem ber. 1970 vindt wederom de Nationale Kollekte voor Geestelijk Gehandicapten plaats (voorheen Nationale Kollekte voor het Geestelijk Gehandicapte kind). In aanmerking genomen, dat 2 a 3°/t\ van de bevolking van licht tot zeer zwaar geestelijk gehandicapt is en dat door de overheid subsidies verleend worden van 60 tot 80 °/o in de vele akti- viteiten op het gebied van de zwakzin nigenzorg, is het een duidelijke zaak, dat nog vele miljoenen per jaar uit partiku- liere bronnen dienen voort te komen. De Nationale Kollekte voor Geestelijk Gehandicapten is in het leven geroepen om deze tekorten te dekken. Een belang rijk punt in het raam van de kollekte- aktiviteiten is, dat de helft van de kol- lekte-opbrengst in het rayon blijft voor plaatselijke en regionale voorzieningen (in Nederland zijn omstreeks 100 rayons). De andere helft dient voor de grote lan delijke voorzieningen. In de Nationale Kollekte voor Geeste lijk Gehandicapten werken de verschil lende organisaties op het gebied van de zwakzinnigenzorg van R.K., Prot. Chris telijke en algemene signatuur tezamen. Op de Zuiderweg onder Soesterberg is in de afgelopen nacht omstreeks één uur een auto uit de bocht gereden. De bestuurder, de 28-jarige H. H. van T. uit Helmond, liep daarbij hoofdwonden op, Het slachtoffer heeft vijf kilometer naar Soesterberg lopend afgelegd. Een passerende militair zag de wagen, die total-loss was, tegen een boom staan. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, maar T. zat toen al in Soesterberg. De politie heeft de auto weggesleept. In het Soesterveen, op de hoek van de Dalweg en de Veenbesstraat is men be gonnen met de bouw van een kerkelijk (hervormd en gereformeerd) centrum naar een ontwerp van architect Ir. H. N. van Wijk uit Scest. Aanvankelijk zou ook de katholieke kerk aan dit oroject deelnemen, maar later heeft men hiervan afgezien. Het nieuwe centrum zal ook een ker kelijk onderdak bicden aan de mensen, die tot voor kort de Hees-kapel hebben bezocht. De kerkzaal van het nieuwe centrum in het Soesterveen biedt ruimte aan twee honderd mensen. Middels schuifwanden kan de capaciteit echter worden ver dubbeld. Voorts bestaat het centrum uit twee vergaderruimten, een keuken, een garderobe en toiletten, alsmede een ber ging. Boven is ruimte beschikbaar voor de jeugd. Hier komen een grote en klei ne zaal en een dakterras. Vanaf dit dak terras is de patio bereikbaar. De gedachten ^aan verder uit naar een mobiel podium voor de kerkzaal op de begane grond, zulks terwille van een ze groot mogelijke flexibiliteit ten aan zien van de gebruiksmogelijkheden. Rond het centrum, dat naar verwachting volgend jaar zomer opgeleverd zal kun nen worden, zal een parkeerplaats wor den gemaakt voor zestig auto's. Tevens zullen er ongeveer tachtig fietsen ge stald kunen worden. Verloven Trouwen rgHdering GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKOR'I AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN 1 Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot io de puntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prijzen In de grote, geheel air-ennditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar Is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd- De regio Eemland heeft de komende tien jaar zeker 26.000 woningen nodig om de bestaande woningnood op te lossen en de vraag te kunnen bijhouden. Dit heeft de Amersfoortse wethouder en lo co-burgemeester W. Huslage woensdag gezegd op de vergadering van het Sa menwerkingsorgaan Eemland (waarin Soest ook is vertegenwoordigd) is Amersfoort. Momenteel is er in de regio volgens de wethouder al een tekort van zevendui zend woningen. De heer Huslage zei enige hoop te heb ben geput uit gesprekken met de Mi nister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, dat Eemland zal worden beschouwd als een gebied, dat extra sti mulansen in de woningbouw nodig heeft. Dat zou betekenen, dat de streek een zekere voorrang krijgt bij het op voeren van de woningbouw en het in lopen van de reeds bestaande achter stand. De voorrang kan tot uitdrukking komen In snellere goedkeuring van ont eigeningsprocedures en beslemmings- plannen, alsmede in de toewijzing van extra contingenten. Het Soesterbergse raadslid P. L. J. M. Storimans weer erop, dat zich de ko mende tien jaar 55.000 mensen in de regio zullen vestigen. Daarvoor zullen heel wat persoonlijke belangen opzij ge zet moeten worden, wil men deze druk van buiten af kunnen opvangen. De heer Storimans meende daarom, dat ge tracht moet worden om de gemeenten Eemnes, Bunschoten en Spakenburg tot het samenwerkingsverband te doen toe treden. Woensdagavond is tijdens de raadsvergadering uitvoerig van gedachten gewisseld over het slachthuis, dit naar aanleiding van een voorstel van burgemeester en wethouders, om de slacht- en keurlonen te verhogen. Het voorstel werd uiteinde lijk met 18 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer P. C. Pieren (P.A.K.) zei, dat er nu al jarenlang gediscusieerd wordt over de concentratie van slachthuizen in ons land en de daarmee samenhangende op heffing van de keuringskringen. Maar in al die jaren is volgens de heer Pieren van regeringswege niets gedaan, terwijl de tekorten van het slachthuis van jaar tot jaar zijn toegenomen in 1966 8700,in 1967 23.400,in 1968 ruim ƒ27.000,en verleden jaar ruim ƒ30,000,Voor het komende jaar wordt zelfs al een tekort van meer dan 35.000,geraamd. De heer Pieren wees erop, dat de voor gaande wethouder steeds heeft gezegd, dat men een afwachtende houding moet aannemen, maar de heer Pieren voelde er op dit moment niet veel meer voor. 1 „Het gaat me niet om die ene cent per PRUIKENBOETIEK RF.ETZl.AAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTD1.IK TELEFOON 3990 O Terwijl de letters BDC op het toegangshek van het sportcomplex aan de Bos straat nog herinneren aan de voorbije tijd, wordt achter het hek met veel elan gewerkt aan het eerste grote project dat onder de naam Sportorganisatie „Soest" wordt gerealiseerd, nl. de hoognodige uitbreiding van de kleedkameraccommodatie en de vergroting van de kantine. De financiering van deze belangrijke verbouwing moet mogelijk worden door de loterij die enige weken geleden van start is gegaan, met als hoofdprijs een Volkswagen. De baten van deze loterij komen echter niet alleen ten goede aan de verbetering van de accommodatie, maar zullen ook worden gebruikt voor de aanschaf van spel- en trainingsmateriaal voor de verschillende secties. kilo geslacht vlees, maar om het prin cipe", aldus de heer Pieren. De rijks overheid moet nu maar eens een spoedig einde maken aan het bestaan van de keuringskringen. Hij stelde namens zijn fractie dan ook voor om het voorstel aan te houden in afwachting van nadere informatie van de regeringsplannen. Datzelfde deed de heer M. de Groot (Binding Rechts). Hij wees erop, dat een oplossing gezocht moet worden in sane ring, structuurverbetering en schaalver groting. Het verhogen van de tarieven noemde hij alleen maar een lapmiddel, waar men niet verder mee komt. Hij meende, dat sprake is van teveel vaag heden en onzekerheden en kon daarom zijn steun aan het voorstel niet geven. „Het is te zeer een sprong in het duis ter", aldus de heer De Groot. Ook drs. H. M. Jonker (D '66) was van oordeel, dat hier sprake is van teveel vaagheden en onzekerheden. Hij vond, dat de gemeente hier het slachtoffer was geworden van de geheimzinnigheden van een overheidsbeleid. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck wees de raad erop, dat Soest voor wat betreft de keurlonen een goedkoopte- eiland in de regio is, zonder dat daar voor enige aanleiding bestaat. Een aan passing van de tarieven achtte hij nood zakelijk om de toekomstige liquidatie- kosten voor het slachthuis zo laag mo gelijk te kunnen houden. Bovendien moet het voorstel worden gezien in het licht van het streven naar een zo gun stig mogelijk financieel resultaat voor het slachthuis. Het voorstel werd tenslotte toch aange nomen met achttien stemmen vóór en zes tegen. PAK, D '66 en Binding Rechts waren tegen. De raad bleek wel verheugd over het feit, dat juist die middag in het Samen werkingsorgaan Eemland was besloten om een commissie in te stellen voor de bestudering van de regionale slachthuis problemen. Vuilnis- en rioolbelasting verhoogd Het PAK verklaarde zich bij monde van de heer T. C. Pieren woensdagavond tegen de verhoging van enkele gemeen telijke belastingen (vuilnisbelasting en rioolafvoerrecht). De heer Pieren zei, dat eerst een wat meer uniformiteit moest komen in de heffingen hiervoor en stel de dan ook voor. de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten deze mogelijkheid te laten onderzoeken. Wethouder J. J. Ebbers wilde daaraan wel voldoen, maar meende, dat ten aan zien van de verhogingen van de belas ting de lijn, die in het verleden altijd is gevolgd, wordt doorgetrokken. Hij zas geen aanleiding om daarvan nu af te wijken. Vergelijkende cijfers van omlig gende gemeenten waren moeilijk te ge ven. omdat, bijna iedere plaats een ander systeem volgt. De heer M. de Groot (Binding Rechtsl zei, met opgewekte tegenzin liet voorstel van het college te zullen steunen. Hij achtte het nu eenmaal noodzakelijk, dat in een tijd van enorme kostenver hogingen ook de gemeentelijke belastin gen worden aangepast. Verzorgingsflat Colenso Gemeentelijk kwekerij De heer Geerlings (WD) was het opge vallen, dat drie punten op de agenda betrekking hadden op hetzelfde onder werp. Hij verzocht het college, een dergelijke spreiding van dezelfde onder werpen niet meer toe te passen of ten minste het verband daartussen duidelijk te maken. Wat wethouder mevr. M. C. P. Walter-van de Togt nu mondeling deed. Het ging hier om de bouw van een luxe verzorgingsflat in het park Colenso, ongeveer op de plaats van het vroegere Hotel Trier, en de daarvoor nodige grondtransacties. De wethouder zei, dat de provincie Utrecht destijds het in staat van verval verkerende Hotel Trier met de bijbehorende grond voor een fors bedrag van de gemeente Baarn heeft overgenomen, in de veronderstelling, de grond in de toekomst nog eens te kun nen overdoen aan Soest. Dat nu stond vanavond te gebeuren. Eerst diende de grond van de provincie Utrecht gekocht te worden om vervolgens met een deel van het park Colenso weer te worden verkocht aan de Nederlandse Maatschap pij tot Stichting van Woningbnuwobjec- ten te Hilversum voor de bouw van de verzorgingsflat. Wethouder mevr. Walter zei, dat er nog andere plannen met de grond hebben bestaan, maar het heeft ons altijd wel aardig geleken om juist op deze plaats een horeca-inrichting te vestigen. De gedachten zijn onder meer uitgegaan naar 'n hotel-restaurant, een motel, een hotelflat en in laatste instantie een ver- zorgings-flat met restaurant. En het derde voorstel, wat verband houdt met deze zaak, betrof de overplaatsing (voor 135.000,van de gemeentelijke kwe kerij van Colenso naar de Eng. omdat de kwekerij door de bouw van de ver zorgingsflat schuin tegenover het paleis wat in het gedrang dreigde te komen. En tenslotte zal. omwille van een zo aantrekkelijk mogelijke omgeving, ook nog het park Colenso worden verfraaid en van botanische bouwvallen worden ontdaan. De heer Geerling was met deze uitleg tevreden. De rest. van de raad trouwens ook, want het voorstel werd zonder ver dere aanmerkingen aangenomen. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 ...in bet dolfinarium Harderwijk BsiEw»... JMBW In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeieeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00,14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 6041. LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDR1JF G'as-lnstallaties, waterleiding sanitair, lood- en zinkwerken Hartweg 58 Soest Telet 02155-4332 Ruim dertig van de tachtig leden van de coöperatieve winkeliersvereniging „Wiso" waren donderdagavond in het Verenigingsgebouw aanwezig op de jaarvergadering. Voorzitter J. Wessels verwelkomde hen. Hij constateerde In zijn openingswoord, dat het Wiso-zegel zün plaats In Soest definitief heeft veroverd, gelet op de reacties van het publiek. „We zijn er in twee jaar tijd in geslaagd dat te bereiken. De zegelafname is spectaculair gegroeid. Vorig jaar baarde die afname nog zorgen, maar het bestuur kreeg gelijk, toen het vorig jaar opmerkte, dat dit groel- Stuipjcs waren", aldus de voorzitter.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5