trweek sters vorm. seren Mg. 6267 SupersM lil. J. Galesloot JK lette 1100 betonnen palen en 6000 m3 beton nodig voor de nieuwe waterzuiverings- installatie aan de Maatweg vjpincj Oermce GARANTIEREGELING WERKLOZEN FRANZ SCHURERT VERONÏCA'S TIPPARADE SOESTERBERG (waarin opgenom^ der igeboden. <EN drukte poplin; 5 ianty; 'aar/27,95 rouw is zoals n. 2504 Kosten 14 miljoen gulden Jaarvergadering Coöperatieve Landbouwvereniging FULL TIME - PART TIME (02155) Bij aanvaarden van lager betaald werk minder risico's Uitkering nu gebaseerd op hogere loon Van Weedestraat 7b' - Soest - Tel. 5389 Ook als orkestcomponist nog steeds miskend Evenals Beethoven negen symfonieën Vergadering Wijkraad K.D.S.Soesterberg 4-3 Soesterberg verliest van koploper De Meern (1-2) t >.00 uur. 10-20.00 uur. >.00 uur. 501 I Over drie» vier jaar zal de nu nog zeer vuilp F«*m n.... no« ie hef vuiie hem weer voor recreatie geschikt w" J| lfn „op m i"b°°n senoeg om er ln te kunnen zwemmen, zoals In een "ti.7" T' DC ltM!nCmCndc Industrialisatie en het sterk ge- I degen gebru.k van ehem.eal.en brachten echter het probleem van afvalwater- ,„,„g met ztch mee. Nu ,n Veenendaal een rioolwaterzuiveringsinstallatie in aan duw ,s. d.e waarseh„nl„k dit jaar in gebruik kan worden genomen, en ook Amersfoort (ook voor Hoogland en Leusden) en Soest en Baarn samen een instal latie bouwen ziet het ernaar uit, dat over een paar jaar de grootste problemen niet meer bestaan. 1100 betonnen palen voor 1,5 miljoen De voor Soest en Baarn aan de Maat weg in Soest in aanbouw zijnde instal- iatje waarover de heer H. J. van der Dussen, directeur van gemeentewerken in Soest, gistermiddag op een persbijeen komst bijzonderheden vertelde kost in totaal veertien miljoen gulden. Rijk en provincie betalen hiervan de helft. In het bedrag zijn begrepen de kosten van aanleg van een riool van Baarn naar Soe:t, de bouw van twee dienstwoningen en het aanbrengen van electrische en mechanische installatie. Van de bouw kundige aanneemsom van 5,3 miljoen gulden hebben de bouwers, de aanne merscombinatie De Vries uit Soest en Strijland uit Uithoorn, nu 1,5 miljoen gulden verwerkt. Daarvan is overigens weinig te zien, want voor dat bedrag heeft men 1.100 betonnen palen van zo'n tien meter lengte in de grond geheid. Dat gebeurde met drie heistellingen te gelijk. Milieuverontreiniging onfatsoenlijk Je hoort tegenwoordig vaak, dat de overheid veel moet doen om de veront reiniging tegen te gaan. Dat is ook zo, irmr de individuele mens heeft een niet onbelangrijker taak, meent de heer Van der Dussen. Hij haalt in dit verband het voorbeeld aan van een doe-het-zelver, die de olie uit z'n auto liet lopen boven een rioolputje. Op dit vloeibare vuil stelt men aan de Maatweg helemaal geen prijs. Het is er ook een bewijs van, dat nv'lieuverontreiniging een kwestie is van Msoen. Als een kind een leeg patatzak- jp op straat gooit is dat niet netjes en als een olietanker op zee olie loost is dat evenmin fatsoenlijk. Zelf zuiveren Door de uitvoering van het kostbare project in Soest, waarvoor een lening van zeven miljoen subsidie van rijk en provincie, is een verhoging van de be lastingen in beide gemeenten te ver wachten. Ook de vervuilers in de in dustrie kunnen een flinke aanslag ver wachten, opgelegd volgens de wet ver ontreiniging oppervlaktewater. De heer Van der Dussen gelooft, dat het in de toekomst nog eens zover zal komen dat de industrieën goedkoper uit zullen zijn wanneer ze het water zelf zuiveren. Soest en Baarn zitten trouwens niet stil in de strijd tegen de milieuverontreini ging. Behalve voor de zuiveringsinstalla tie geldt ook voor het kompostbedrijf een gemeenschappelijke regeling. Dit draait nu twaalf jaar en verwerkt ze ventig ton afval. Soest en Baarn hebben ook medewerking toegezegd in de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie er gens in de provincie. De uitwerking van dit plan ligt echter vrijwel stil, omdat de gemeente Utrecht zich nog over deel name beraadt. Voortvarendheid gestraft De nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie wordt gebouwd naast de bestaande. Die De gisteravond in het Verenigingsge bouw gehouden jaarvergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Soest" stond eigenlijk in het teken van oud en nieuw. Het was de laatste b(j- eenkomst van „Soest" als zelfstandige vereniging, want op 29 juni besloten de leden tot het aangaan van een fusie met de coöperatie Bilthoven. Sinds 1 juli is die fusie een feit. Gisteren sloot de ver eniging het boekjaar 1969-'70 af. Voor taan gaan beide coöperaties als Coöpera tieve Landbouwvereniging „Bilthoven- Soest" door 't leven. Directeur P. J. van den Breemer herin nerde er in zijn jaaroverzicht nog eens aan: de fusie was door economische, technische en sociale omstandigheden noodzakelijk. De nauwe samenwerking was mede aanleiding tot het saneren van het ledenregister. Door vertrek, overlijden en die sanering bleven van de 233 leden 187 over. Vijfenzeventig van hen waren op de laatste jaarvergadering aanwezig. Voor zitter P. R. van Roomen verwelkomde hen, waarna de leden staande drie over leden leden herdachten. Directeur P. J. van den Breemer zei in .zijn terugblik over het afgelopen boek jaar blij te zijn met de resultaten in dat jaar: voor 't eerst steeg de geldomzet tot boven de drie miljoen gulden. Opvallend was de grote afname van varkensvoer en de daling van de pluimveevoederaf- zet. Een aantal kleine pluimveebedrijven verdween, omdat de opbrengst te gering was. In de brandstoffensector is duide lijk dat gas steeds meer terrein wint. In 'het boekjaar 1968-'69 was de omzet aan vaste brandstoffen nog 300 ton, in het afgelopen jaar nauwelijks nog 150. De grote brandstoffenopslagplaats staat dan ook voor de helft leeg. De verkoop van particulieren van „win kelartikelen" beliep in 1968 een bedrag van ƒ97.000,—. In 1969 was dit gestegen tot ƒ110.000,— en na de opening van de winkel, vorig jaar op 29 oktober, steeg de omzet opnieuw. Met nog drie maan den voor de boeg denkt men een resul taat van ƒ168.000,— over 1970 te be reiken. De heer K. Doop, directeur van de coöperatie Bilthoven, sprak zijn vreugde uit over de fusie en dat deed ook de directeur van de Raiffeisenbank. Voor zitter Van Roomen dankte tenslotte de leden voor het in de coöperatie gestelde vertrouwen en zwaaide alle personeel lof toe. Tenslotte besloot men nog een kaartavond te organiseren voor alle se nioren, leden van 65 jaar en ouder, die geen bedrijf meer hebben. werd tien jaar geleden in gebruik ge nomen. Soest was daarmee één van de eerste gemeenten in het land, die over zo'n installatie beschikte. Voor die „voorloperij" werd ze „gestraft": de ge meente kreeg er geen cent subsidie voor. De nu in aanbouw zijnde installatie ontworpen door Dwars, Heederik en Verheij te Amersfoort levert vijftig procent subsidie op, de helft meer dan gebruikelijk. Direct na de winter is men met de bouw ervan begonnen. Men is nu bezig op de in de grond geslagen pa len de slibdroogbedden te bouwen. Daar na volgt op verschillende hoogten de rest. Uitbreiding mogelijk De bestaande installatie werd in 1958 berekend op een capaciteit van 16.500 inwoners-equivalenten. Er is nu tot 1985 een nieuwe berekening gemaakt van Soest en Baarn samen en de capa citeit van de uitbreiding is geschikt voor 102.500 inwoners-equivalenten (Soest 49.000 inwoners en 5.000 i.e. voor de industrieën. Baarn 30.000 inwoners en 13.500 i.e. voor de industrieën). Te vens zijn in de 102.500 i.e. 5000 i.e. voor Soesterberg begrepen. Daar is ook een zuiveringsinstallatie, die echter te klein wordt. Het is nog niet bekend wat ermee gaat gebeuren. Wellicht dat de zuivering van het afvalwater gedeel telijk of geheel in Soest zal gebeuren. Dat kan gemakkelijk, want de uitbrei ding is zo ingericht, dat er nieuwe uit breiding mogelijk is tot 132.000 inwo ners-equivalenten. Bacteriën doen het werk Het vuile water komt binnen in een pompgebouw met roosters. Vandaar wordt het opgepompt naar een zand- vangerf. Via de voorbezinktank komt het in een oxydatiebed, gevuld met lavastenen. Op die stenen bevinden zich bacteriën, die in feite de reinigng van het water verzorgen. De bacteriën voe den zich met het vuil uit het water en „eten" het zo schoon. In de nabe- zinktank zakt het laatste vuil uit wa ter, dat tenslotte door sloten naar de Eem wordt afgevoerd. In de nieuwe installatie is een nieuwe bewerking ingevoegd: het water wordt door chloreringsinstallatie gevoerd om de ziektekiemen te doden. Die instal latie betekent een vervolmaking van de waterzuivering. Het slib in de be- zinktanks wordt afgevoerd naar een tank, waarin gas ontstaan. Dit wordt gebruikt voor verwarmingsdocleinden. Het is niet lonend gebleken dit gas in het gasnet in te brengen. Als het gas uit het slib is, komt dit slib in droog- bedden terecht. Het droge slib wordt gebruikt voor bemesting, ender meer van de gemeentelijke plantsoenen. Toch is het slib niet populair als bemestings middel. De heer Van der Dussen voor ziet in de toekomst moeilijkheden wat de afzet van het slib betreft. Het pro bleem wat er strak- met het slib moet gebeuren, is nog niet opgelost. De slibdroogbedden die nu in aanbouw zijn, zijn zeven keer zo groot als de bestaande. Momenteel wordt het slib nog met een schop uit de bedden ge haald. Bij de nieuwe installatie doet een baggermolen dat werk. In de uit breiding wordt 6.000 kubieke meter be ton gebruikt. De in de oxydatiebedden aan te brengen lavastenen moet uit de Eifel wordfn ingevoerd. Er is een be drag van ƒ400.000,mee gemoeid. De stenen zijn zeer gevoelig voor bepaalde chemische stoffen. Een paar jaar ge leden heeft de zuiveringsinstallatie een paar maanden niet kunnen draaien, omdat een Soester industrie dermate verontreinigd water loosde, dat de bac teriën in de lava doodgingen. Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen als TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN èn de beste sociale voorzieningen Belt u even voor nadere inlichtingen Ons nummer is Veen hesstraat 462 -. Soest Wanneer een werknemer onvrijwillig werkloos is geworden, zal hü in de regel in aanmerking komen voor een uitkering krachtens de werkloosheidswet. Hy ont vangt dan gedurende een maximumtermijn van 26 weken 80 °/o van zijn laatste dagloon. Hij is evenwel verplicht zich bij het gewestelijk arbeidsbureau als werk zoekende in te schrijven en heeft men „passend werk" voor hem, dan zal hij dat moeten aanvaarden. Nu komt het nogal eens voor dat hem dan werk wordt aangeboden, dat hem een lager loon oplevert dan hij voorheen verdiende maar dat niet lager ligt dan de werkloosheidsuitkering. Toch is aanvaarding van zo'n werkkring niet zonder risico's. Want zou hij wéér werkloos worden (en met al die fusies en sluitingen in sommige bedrijfstakken weet je het nooit), dan zou hij 80 °/o van zijn laatste, dus lagere loon krijgen. Kortom, hij zal daarom de hem aangeboden werkkring die een lager loon in uitzicht stelt, liever niet aanvaarden. Om dit euvel te onder vangen is in de werkloosheidswet nu een garantieregeling opgenomen, die een oplossing biedt voor dit probleem. zouden zij een veel lagere uitkering krijgen. Immers, die uitkering zou in het geval van een tweede periode van werkloosheid gebaseerd zijn op het laatstverdiende loon, dat dus lager ligt dan het loon, dat zij voor de eerste werkloosheid verdienden. Dit bracht vele werkloze werknemers ertoe 'n aangebo den werkkring niet te aanvaarden. Dit euvel heeft men nu willen onder vangen door middel van een garantiere geling, waardoor het aanvaarden van lager betaald werk minder riskant is geworden. Wij kunnen deze regeling het best met een voorbeeld verduidelijken. Binnen 27* jaar Zijlstra werkt bij werkgever A. De za ken gaan niet best en wegens inkrim ping van het bedrijf wordt Zijlstra ont slagen. Hij meldt zich werkloos bij de bedrijfsvereniging en laat zich bij het arbeidsbureau inschrijven. Zijlstra ver diende bij zijn laatste werkgever 900, bruto per maand en hij ontvangt nu een uitkering van 720 bruto per maand (80 van 900,Nu wordt hem bin nen de W.W.-periode van 6 maanden werk aangeboden dat hem een loon van 820,— bruto per maand in uitzicht stelt. Dat is ƒ80,minder dan i.:j eerst verdiende, maar het is 100, bruto meer dan hij nu als W.W.-trekker heeft. Wanneer hij deze werkkring aanvaardt, dan geldt thans de volgende garantie regeling. Wordt hij binnen 272 jaar na aanvang van de eerste werkloosheid op nieuw werkloos, dan wordt de W.W.-uit- kering berekend naar het loon van de eerste werkgever, derhalve naar ƒ900, per maand. In de oudé situatie gebeurde dat niet, dan had hij 80 °/o van 820, gekregen bij een tweede werkloosheid. Is het bekend dat een bedrijf gaat slui ten of inkrimpen en de toekomstige werkloze ziet kans direkt aansluitend werk te vinden tegen een lager loon zonder ook maar één dag W.W.-uitke ring te hebben ontvangen, dan geldt ook voor hem de garantieregeling en krijgt hij zo nodig, bij optredende werkloosheid binnen 27« jaar na de bedrijfssluiting, uitkering naar het eer der verdiende hoge loon. Tengevolge van fusies, bedrijfssluitingen en inkrimping ^an bedrijven worden nogal eens werknemers werkloos. Som mige werkkrachten, vooral jongeren, zullen snel een nieuwe baan vinden, maar vooral voor oudere werknemers liggen de baantjes niet altijd voor het opscheppen. Natuurlijk garandeert de werkloosheidswet hen dan wel een in komen, dat 80 °/o van het laatstverdien de dagloon bedraagt, maar die uitkering duurt slechts een half jaar. Heeft men dan nog geen werk gevonden, dan kan men recht doen gelden op een uitkering krachtens de wet werkloosheidsvoorzie ning. Deze uitkering is lager (75°/o van het dagloon) en houdt na twee jaar op. Hoe dan ook, werkloosheid impliceert te allen tijde een vermindering van het inkomen. Zelfs kwamen sommige werk lozen met hun uitkering beneden het minimumloon, maar sinds kort wordt dat althans voor kostwinners aangevuld tot het op dat moment geldende mini mumloon. Werkloosheid is alles bijeengenomen ook in financieel opzicht dus geen pretje en daarom zullen de meeste werkloze werk nemers blij zijn wanneer zij een nieuwe baan hebben gevonden, waardoor een einde komt aan de ledigheid, zij weer in het arbeidsproces worden opgenomen en dus hun werkroutine behoud, en eventueel ook weer kansen op promotie maken Waarom regeling? Het komt echter nogal eens voor dat sommige werkloze werknemers een werkkring krijgen aangeboden, die hun een lager salaris oplevert dan zij voor heen hadden. Dat is natuurlijk niet pret tig, maar als werkloze krijgen zij ook maar 80 van het laatstverdiende loon, dus wanneer het loon in de nieuwe werkkring daar niet onderkomt, dan willen zij die veer desnoods nog wel la- ten. Maar er was altijd nog een bedenking. Zouden zij wèèr werkloos worden, dan Op 17 december 1865 ging in Wenen de eerste uitvoering van Franz Schubert's Onvoltooide Symfonie onder leiding van de dirigent Johann Herbeck. Schubert had deze symfonie, een van de meest grandioze orkestwerken uit de muziekliteratuur, reeds in 1822 geschreven. Vele orkestwerken van deze Weense meester hebben een dergelijke late première gekregen, maar helaas behoort Schubert nu nog steeds tot de meest miskende meesters uit de muziekgeschiede nis. Een groot deel van het publiek kent hem voornamelijk als de Biedermeier figuur op het operettetoneel van Dreimadlerhaus en als de componist van „Ave Maria", en van de meer dan zeshonderd liederen, die hjj heeft geschreven kennen de liefhebbers er zelfs doorgaans niet meer dan een stuk of zestig, zeventig. Als componist van pianowerken en kamermuziekwerken leverde hij even supe rieure prestaties als Mozart en Beethoven en toch kennen de meeste muziek minnaars van hem niet veel meer dan het Forellen-kwintet en een handvol Mo- ments Musicals. Als symfonicus behoort Schubert zonder twijfel tot de aller grootsten en toch werd alleen zijn „Onvoltooide" geestelijk eigendom van alle melomanen. De meeste muziekminnaars hebben een beeld van Schubert's genialiteit. Dat hij dé meester van het lied was, wordt al gemeen erkend. En toch kennen de meeste muziekliefhebbers van hem slechts een handvol liederen plus de beide cycli „Der schone Müllerin" en „Der Winterreise". Zelfs zijn prachtige cyclus Schwanengesang", waarin lie deren van superieur gehalte voorkomen, is zelfs bij de meest trouwe concertbe zoekers en discofielen onbekend. En de zelfde mensen, die geen concert willen missen waar Beethoven's Appasionata of een van Mozart's onvolprezen strijk kwintetten worden uitgevoerd, heeft geen weet van de schoonheid van bij voorbeeld Schubert's pianotrio's of diens magistrale octet voor blaasinstrumenten. Terwijl Mozart's missen en de Solemnis van Beethoven een ongekende populari teit genieten, zijn Schubert's religieuze werken slechts in beperkte kring be kend, hoewel vooral zijn grote Mis in As-dur die van zijn grote voorgangers minstens evenaart. Als componist van orkestwerken ten slotte werd Schubert tijdens zijn leven helemaal niet serieus genomen (als lie- derencomponist overigens evenmin) en in zekere zin is dat nog zo. Schubert schreef negen symfonieën (waarvan een, de z.g. Gasteiner, verloren is gegaan), IN 1 (-) 2 (14) 3 (17) SAMENWERKING MET J)E GOUDEN SNAAR" SEE ME FEEL ME Who Polydor DANCING AND DRINKING Plastic People - Inelco LUCRETIA MACEVIL Blood, Sweat and Tears CBS (Wil Luikinga) 4 8) GOD LOVE AND ROCK AND ROLL Teagarden Van Winkle - Negram 5 (21) GASOLINE ALLEY BREAD Hollies - Bovema 6 (13) PEARLY QUEEN YOUNG LOVE Dizzy Man's Band - Negram 7 (12) LOVE IS LIFE Hot Chocolate - Bovema 8 (23) TO MY FATHER'S HOUSE Edwin Hawkins Singers - CNR 9 (18) MONA Wil de Bras - Polydor 10 4) ALONE AGAIN OR Love - Negram 11 (19) THE END Greenfield and Cook Polydor (Hans Mondt) 12 (20) BEGIN VAN HET EINDE Gerard de Vries - Bovema 13 (22) ONE NIGHT STAND Magie Lanterns - Polydor (Tom Collins) 14 (26) FIRE AND RAIN James Taylor - CBS (Lex Harding) 15 6) CONTRY PIE Nice - Phonogram 16 (25) ZIERIKZEESE MARIE Bolle Jan - Negram 17 (30) BIG BLACK DOG Humble Pie - CNR/Ariola (Henk van Dorp) 18 (29) O MY MOTHER Moebius Bottle - CNR 19 YOU CAN GET IT Desmond Dekker - Bovema 20 LAZY BONES Casey and The Pressure Group Phonogram maar alleen de Onvoltooide en de ne gende in C behoren tot de vaste reper toirestukken, '.onder dat het laatste werk tot de lievelingssymfonieën van het publiek gerekend mag worden. Introvert Schubert heeft het ongeluk, dat hij al tijd met Beethoven wordt vergeleken. Deze vergelijking is helemaal niet zin nig. Schubert was een totaal andere persoonlijkheid als Beethoven, zoals ook Mozart dat was. Beethoven was een ex travert man, die zijn innerlijke span ningen in zijn muziek in dynamische klanken vertolkte, Schubert was een introvert man, een stil water met een diepe grond. Zijn muziek mist de dramatische klan ken van een Beethoven en ook de schrij nende tragiek van een Mozart, Schubert als laatste classicus en als eerste roman ticus was meer lyrisch en episch gericht. Hij dacht in minder grote tegenstellin gen dan Beethoven, maar dat wil niet zeggen dat in Schubert's werken de don kere tinten ontbreken. Integendeel, een weemoedige melancholie is kenmerkend voor zijn klankidioom (men hore slechts de „Onvoltooide"), zelfs achter zijn meest uitbundige majeurklanken gaat nog een stille, droevige glimlach schuil. Daarenboven kenmerken ook zijn or kestwerken zich door een overvloed aan melodische kracht, die alleen met die van Mozart is te vergelijken. Vroegrijp Franz Schubert schreef dus negen sym fonieën, waarvan wij door de vermissing van de „Gasteiner" er slechts acht ken nen. Bovendien is er nog een schets van een symfonie van hem gevonden. Zijn eerste symfonie componeerde hij in 1813, toen hij nog slechts zeventien jaar oud was. Maar dat zegt bij Schubert, die al op 31-jarige leeftijd stierf, niets, want toen hij een jaar of zestien was toonde hij zich al een gerijpt kunstenaar, reeds volgroeid genoeg om een meesterlied als „Gretchen am Spinnrade" te schrijven. Schubert's eersteling ademt zeker nog de invloed -van Mozart, maar bijvoor beeld in het aanwenden van de houten blaasinstrumenten, toont de jonge mees ter reeds zijn grote oorspronkelijkheid, die in de tweede en derde symfonie zich nog veel duidelijker manifesteert. Vooral de derde symfonie in D is een verrukkelijk werk en zou veel meer moeten worden uitgevoerd. In zijn vierde, z.g. Tragische Symfonie, schijnt Schubert bezweken te zijn voor Beethoven's pathetiek. Maar hij was nu eenmaal de man niet om de heldhaftige worsteling met het noodlot aan te gaan, hoe tragisch ook zijn eigen levensloop mocht zijn. Daarvoor relativeerde Schu bert zijn levenslot te zeer en daarom is zijn Tragische Symfonie ondanks mooie fragmenten in zekere zin een mislukking geworden. Maar hoe ontworstelt hij zich weer aan Beethoven's druk! Zijn vijfde en zesde symfonie, werken overigens met een zeer verschillend ka rakter, zijn ware juweeltjes vol rijke muzikale invallen, melodische pracht en precieuze instrumentatie. Wat Schubert in zijn Zesde met de houtblazers doet, grenst aan het ongelofelijk. Deze sym fonie werd kort na zijn dood in Wenen voor het eerst uitgevoerd als een ietwat hypocriete posthume aan een meester, die door het muzikale Wenen altijd was ondergewaardeerd. Zijn in 1817 gecom poneerde tweede symfonie moest overi gens heel wat langer op haar première wachten. Dat was in 1877 Toppen Met zijn Onvoltooide Symfonie bereikt Schubert de hoogste trap van zijn ont wikkeling. De bijnaam dankt dit werk aan het feit, dat het uit slechts twee delen bestaat. Maar er zijn aanwijzingen dat Schubert zelf gevoeld moet hebben, dat deze twee delen zulk een hechte eenheid vormden, dat een scherzo en een finale niet van node waren. Er bestaat wel een schets voor een scherzo, maar Schubert heeft dat niet afgemaakt. Hij moet hebben beseft dat dit het ka rakter van deze symfonie alleen maar aangetast zou hebben. Interessant is ook dat Schubert in navolging van Beet hoven in dit werk de trombones een rol laat vervullen. Ongeveer vier jaar later voltooit hij zijn grote symfonie in C, die met dt laatst vier symfonieën van Mozart en de 3e, 5e, 7e en 9 van Beethoven tot de absolute toppen van de symfonische kunst moet worden gerekend. Het werd in 1838 door Robert Schumann ontdekt, die sprak van de „himmlische Langen". Mendelsohn heeft de symfonie een jaar later in Leipzig voor het eerst uitgevoerd, maar pas in 1849 verscheen de eerste gedrukte partituur van het werk. Deze monumentale symfonie wordt he- dentendage natuurlijk wel veelvuldig uitgevoerd, maar het werk heeft nooit zo'n grote populariteit gekregen als bij voorbeeld Mozart's Jupiter of Beetho ven's Eroica. Zelfs de vier symfonieën van Brahms en sommige Mahler- en Brucknersymfonieën slaan bij het con certpubliek meer aan dan dit majestei telijke werk. En zo blijft Franz Schubert in zeker zin het meest miskende genie uit de muziekliteratuur. MUNTJE.- Ik heb een muntje met de omschrijving: aan de ene kant IEI Slauerrechen pfenning en twee vogel tjes op een olijftak. Aan de andere kant Alexander Mapnus met een af beelding van een man. Wat is dat? Antwoord: Uw munt is geen munt doch een z.g. gedenkpenning (Rechen- pfenning), vervaardigd door de fabri kant I.E.I. Slauer, vermoedelijk te Neu renberg, waar de meeste van dit soort penningen vandaan kwamen. Zij wer den gebruikt bij het geld tellen vóórdat (na de Franse tijd) de decimale geld stelsels werden ingevoerd. In Duitsland was toen een thaler ge lijk aan 24 of 30 of 36 verschillende soorten groschen, die ieder weer waren verdeeld in 12 (onderling duur ver schillende) pfenningen of "hellers. In de Nederlanden was een gulden verdeeld in 20 stuivers, van ieder weer acht duiten. Mede doordat het papier toen nogal duur was, werd er dan gerekend door het schuiven van deze rekenpen ningen en niet door optellen of verme nigvuldigen op papier. De afbeeldingen op deze pennningen zijn meestal nogal fantastisch. Alexander Magnus is ken nelijk Alexander de Grote, van Mace donië die rond 300 vóór Christus het Perzische rijk veroverde. Tijdens de Openbare vergadering van de Wijkraad Soesterberg bleek het aan tal ingekomen stukken groter te zijn dan het aantal belangstellenden op de publieke tribune. Naar aanleiding van een der zeventien ingekomen stukken, een schrijven van de heer E. van Leyenhorst betreffende parkeermogelijkheden achter bestaande woningen, zal door de Wijkraad aan het college van B. en W. verzocht wor den een onderzoek te willen instellen onder de bewoners van gemeentewo ningen naar de behoefte om hun au to's te parkeren achter dc woningen. Alle bewoners van een bepaald blok moeten daarbij betrokken worden, want de huidige bebouwing werkt wel „prf- vacy-verstoring", milieuverontreiniging en geluidshinder in de hand. Een voorstel werd aangenomen om vla de colleges van B. en W. te Soest en Zeist een aantal bospaden in de bos- complexen, grenzend aan Soesterberg, geschikt te maken voor gemotoriseerd verkeer, gelegenheden te Bcheppen voor parkeerplaatsen voor deze voertuigen en het plaatsen van verbodsborden bij bos paden, die niet door het gemotoriseerd verkeer gebruikt mogen worden. Door de voorgestelde maatregelen zouden de recreatieve doelstellingen van deze bos- complexen gediend worden, zoals door Staatsbeheer al op vele plaatsen in bos rijke gebieden werd gerealiseerd. Met het bestuur van de Stichting Dorpshuis en afgevaardigden van plaatselijke verenigingsbesturen zal door de Wijkraad binnenkort een bijeenkomst georganiseerd worden om tot een nader contact te komen. De Wijkraad zou verder graag op de hoogte gebracht worden van de ideeën, die er leven bij de bewoners van de Rademakerstraat, de Middenstandsorga nisatie en eventuele inwoners van Soes terberg, omtrent de plannen om de drukke Rademakerstraat te veranderen in een rustige Dorpsstraat. Deze ideeën en de daarop volgende visie van de Wijkraad kan dan kenbaar gemaakt worden aan het gemeentebestuur, zodat er eerst de nodige inspraak is geweest voordat de plannen al klaar zijn. De Wijkraad was er verder een groot voorstander van, dat bij de aanleg van de nieuwe rijksautosnelweg ten zuiden van het dorp alle mogelijke voorzie ningen getroffen zullen worden ter voorkoming van geluidshinder en milieuverontreiniging. Bij de rondvraag kwamen te hoge be planting op de hoeken van straten, plannen van het Bejaardencentrum en het 's avonds reeds plaatsen van vuil nisemmers aan de straat ter sprake. Een teleurstellende wedstrijd speeldt Soesterberg bij KDS in Utrecht, waar S-rf1 rust reeds met 3-1 achterstond. KDS dat met een grote inzet speelde en beslist geen afwachtende houding aannam, zat direct op de bal en soms op de man, teneinde de gasten het spe len onmogelijk te maken. Na twintig minuten werd de score geopend door Hofman, terwijl aanvoerder Elbersen een penalty benutte (2-0). Nog voor rust ging doelman Van de Berk voor de derde maal door de knieën wederom voor Hofman (3-0). Uit een scrimmage voor 't KDS-doel wist rechtsbuiten Van de Vorst het eerste tegenpunt te scoren (3-1). Met de wind mee kon Soesterberg in de tweede helft beter aanvallen, maar ook nu toonde KDS over een resolute defensie te beschikken, want alle aan vallen van Soesterberg liepen op niets uit. Even aarzelen van de geelzwarten werd meteen afgestraft en de KDS-ers namen het spel weer over. Schoten van aan voerder Borg of Baardman gingen naast of over. Na 25 minuten gaf de juist ingevallen rechtsbuiten Van Dam een hoge voor zet, die door Hofman benut en door doelman Van de Berk gemist werd (4-l)j Soesterberg kwam terug en profiteerde van de nu toch zeker zwakker spelen de thuisclub, temeer daar Borg een penalty goed benutte in de 2e minuut (4-2). De KDS-verdediging stond pal in slotoffensief, totdat Kees de Lange zes minuten voor het einde na een solo partijtje inschoot (4-3). Ondanks een veldoverwicht in de eer ste helft heeft Soesterberg (zaterdag elftal) toch de winst aan koploper De Meern moeten laten (1-2). Na 2 op gelegde kansen voor de Meern in het begin van de wedstrijd, kwamen de geelzwarten steeds beter in hun spel, hetgeen echter niet in doelpunten werd omgezet. De derde grote kans voor de gasten kwam in de 16e minuut, toen doelman Kerkhof uit het doel was, maar de bal kwam tegen de paal. In de 35e minuut leek de eerste tref fer voor Soesterberg te komen, maar Haak schoot over. hetgeen hij vijf mi nuten later prolongeerde. Direct na de rust narr De Meern de leiding, toen linksbuiten Van Schaik inschoot. Vijf minuten later werd een afgemeten voorzet van Haak naast ge kopt door Ruitenbeek. In de 27e minuut leverde de hoekschop van rechtsbuiten Mocking tevens het tweede doelpunt op (0-2). Soesterberg bouwde aan een heftig slotoffensief, waarbij invaller Vivie de bal net overkopte en Harry Jaarsma voor het dikverdiende tegendoelpunt zorgde (1-2). Zaterdag 31 oktober is hei zaterdagelftal vrij.

Soester Courant | 1970 | | pagina 11