I Soest toen - Soest nu Dinsdag 27 oktober 1970 19e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soes# Rnreau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2.100 - Postgiro 120150 LEVE HET FRANSE QUEBEC VOORBARIG DENKEN OVER RRANDT'S ERFENIS Natuurwandeling Vrouwengilde Druk bezochte bingo-avond van N.V.V.-bestuurdersbond Geen spreekuur burgemeester -- Lang gewacht, toch gekomen Amsterdammer wegens verduistering in Soest aangehouden Filmclub Artishock Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest BEJAARDENWACHT clet. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Chauffeur J. P. Tolboom 25 jaar in dienst van de gemeente Het oog gericht op verval van een partij WORD JE VAN SUIKER SLANK Eiermarkt SOESTERfïiÖURANT Abonnement per kwartaal f 4,—. Bulten Soest per kwartaal t J.— JC Verschijnt Iedere dinsdag en rrijdsi „Leve het Franse Quebec". Het was Generaal De Gaulle, die de nog nooit vertoonde brutaliteit had om, als buiten lands staatshoofd op bezoek in Canada, zich één te verklaren met de separatis tische beweging in dit land. Nu is die beweging weer in het nieuws door de ontvoering van een Britse diplo maat en een Canadese minister. Men dient duidelijk onderscheid te ma ken tussen separatisten en extremisten. De separatisten zitten vooral in de Parti Quebecois van Levesque; de extremisten zijn „ondergronds" georganiseerd in het Bevrijdingsfront, de FLQ. De separatistische beweging is ontstaan door het feit, dat het eens door de Fransen bezette Canada later door de Britten werd veroverd. Met name in Quebec woonden destijds al vele Fran sen en hun aantal breidde zich sterk uit al is het geboortecijfer de laatste jaren ook daór sterk gedaald. De Frans-sprekende voelen zich in de hoek gedrukt doordat de Engelse en ook de Amerikaanse invloed sterk toenemen. Hun ideaal is een zelfstandige (Franse) staat, door een economische unie ver bonden met de rest van Canada. Alle middelen heilig Terwijl echter de partij van Levesque deze strijd langs legale vrég zoekt te In de komende maanden worden in de bondsrepubliek Duitsland weer enige verkiezingen gehouden. Niet de uitsla gen daarvan zijn bijzonder interessant, maar wel de konsekwenties die deze kunnen hebben. Immers, er zijn uit het blok waarop de regering-Brandt steunt een paar liberalen weggewandeld, ove rigens niet geheel en al onverwacht. Tenslotte was er bij heren als Mende al van tevoren groot verzet om een socialistisch-liberaal bondgenootschap te sluiten. Voorlopig zit Brandt nog niet met het probleem dat hij geen, meerderheid meer in de Bondsdag heeft, maar de marge is wel klein geworden. En ze kan nog kleiner worden. Blijkt binnenkort dat de dalende neiging der Duitsers om op de liberale F.D.P. te stemmen toe neemt, dan mogen we rustig aannemen dat het binnen die partij ernstig zal gaan kraken. Dan zal men het bewijs geleverd achten dat de F.D.P. als bij wagen van de S.P.D. geen toekomst heeft en wellicht proberen uit zelfbe houd los te komen van de coalitie. Dit hetzij als partij, hetzij door het weglo pen van F.D.P.-bondsdagleden. Waarbij men dan voor het gemak vergeet dat het de F.D.P. al evenmin erg goed ging toen ze nog verbonden was met de C.D.U. In elk geval liggen de kan sen er dat kanselier Willy Brandt de langste tijd geregeerd heeft. Een man als Barzel, die nu min of meer de leiding heeft, een wederoptreden van Kiezinger als kanselier lijkt onwaar schijnlijk nu hij grandioos de verkie zingen verloor en Brandt de kans bood de F.D.P. te overreden voor hij daar zelf aan dacht. Een man als Barzel manouvreert al tamelijk opzichtig om de kanselierszetel te beklimmen. Trou wens ook de Beier Frans-Jozef Strauss, die de gelegenheid nu misschien gunstig acht om de kop te nemen nu de C.D.U. nog geen echte leider heeft aangesteld - die weifelt nog over Koch en houdt Barzel duidelijk als overgangsfiguur aan. Intern kan het misschien voor de Duit sers verschil gaan maken. Maar door het elan waarmee Brandt zijn „Ostpo- litik" heeft bedreven zal een her nieuwd C.D.U.-bewind nooit een sim pele voortzetting kunnen zijn van dat van Kiesinger. Er is wel enig lawaai gemaakt bijvoor beeld over het non-agressiepakt dat met Moskou overeengekomen is, maar na de reactie van de burgerij vernomen te hebben liet de C.D.U. dit tamelijk snel verstommen. En dat is wellicht het voornaamste wat Brandt heeft be reikt: de Duitse rol in de wereld is in korte tijd radikaal veranderd. Bonn telt weer mee. En dat niet alleen: het heeft nu gemerkt dat het niet hoeft te wachten op initiatieven van anderen, maar ze zelf kan ontwikkelen. Dat het bijvoorbeeld een ontwikkelingsgesprek met Moskou niet helemaal aan Washing ton hoeft over te laten, maar dat het er zelf een kan beginnen zelfs in die mate dat de Amerikanen er wellicht niet in alle opzichten gelukkig mee zijn. We mogen rustig aannemen dat Brandt niet louter uit ideële motieven die koers is ingeslagen. Hij kan aan zaken gedacht hebben, niet ten onrechte. Maar bovendien zal hem voor de geest heb ben gezweefd dat zo niet nu dan toch over een paar jaar de Amerikaanse aanwezigheid in Europa drastisch ver minderd zal worden. Daarvoor zijn ge noeg tekenen te zien in de Ver. Staten. En dan hebben de Duitsers de keus om bijvoorbeeld als achterban van de Franse buitenlandse politiek te gaan fungeren, zoals de Gaulle graag gezien zou hebben en Pompidou waarschijnlijk evenzeer. Dan maar liever eigen acti viteit, moet Brandt gebracht hebben. Mischien dat voor hem met name Strauss daarover ook wel eens gedacht heeft, maar die heeft er nooit kans toe gezien, heeft het wellicht nooit hele maal aangedurfd. De vraag die men zich in het buitenland gerust mag stel len is: hoe zullen de C.D.U.-ers met deze erfenis van Brandt handelen? Ze ker nationalistisch getinte figuren als Strauss zouden best eens in de verlei ding kunnen komen om drastischer de door Brandt „ontdekte" macht van Bonn te hanteren. winnen, heiligt bij het Bevrijdingsfront het doel elk middel. Maar dat doel is niet vóór alles een vrij en Franstalig Quebec. De FLQ is onderdeel, niet van een na tionale, maar van een internationale be weging, die het door haar verfoeide ka pitalistische systeem, omver wil werpen. Zij is geïnspireerd door Castro en Che Guevara, met een snuifje Mao. Haar taktiek is, net als in andere landen, in te haken op bestaande onlust- en on rustgevoelens en onder die vlag haar welhaast anarchistische ideeën te ver werkelijken. Het is deze groep, die verantwoordelijk was voor diverse gewelddaden en nu ook de ontvoering van Cross en Laporte voor haar rekening nam. Cellenbouw Nadat de FLQ enkele jaren geleden ge voelige verliezen leed doordat een aan tal leidende figuren werd gearresteerd, heeft men de zaak gereorganiseerd. Mo menteel is de FLQ ongrijpbaar en on vindbaar. Men heeft (ook hier) het cel- lensysteem toegepast, waardoor slechts enkele, in één cel verenigd, elkaar ken nen; slechts enkele leiders in contact staan met de top. In deze cellen heerst een strikte dis cipline en de leden ervan beschouwen zichzell als zelfmoordcommando's. Elk middel is geschikt om hun doel te be reiken. En het ontvoeren van „gijze laars" is een middel, dat ook in andere landen door extreem-linkse strijdgroe pen wordt toegepast. De FLQ is een tak aan dezelfde stam. „De goede zaak" De officiële separatistische beweging wil met deze aktiviteiten niet te maken hebben. Levesque neemt duidelijk af stand en de meer gematigde seperatisten beschouwen de extremisten als hun doodsvijanden. De bevolking echter drijft meer op ge voel dan op verstand. Ze zal de geweld daden niet goedkeuren, maar beschouwt de bedrijvers ervan toch als strijders voor „de goede zaak", een verschijnsel, zoals men dat ten onzent b.v. kan waar nemen bij de Zuid-Molukkers. Ondanks de enorme inspanningen der politie vond men de ontvoerden niet en moest men wel overgaan tot „onderhan delingen", hetgeen des te moeilijker is doordat waarschijnlijk twee afzonder lijke „cellen" (verblijfplaats onbekend) zich met deze zaken hebben bezig ge houden. Al mag men dus separatistische bewe ging niet aansprakelijk stellen voor deze misdaden, men moet de kracht van de separatistische gevoelens niet onder schatten. De regering van Canada kan er nog handen vol mee krijgen! De maandelijkse wandeling heeft a.s. woensdag plaats. Men vertrekt om 9 uur vanaf het Rusthuis „Eikenhorst" aan het eind der Koninginnelaan. Te rugkeer aldaar te 12 uur. Mocht het weer te ongunstig zijn, dan wordt de wandeling dit keer niet op donderdag gehouden. Stevig schoeisel is voor deze tocht onontbeerlijk. De Bingc-a vonden van NVV-Bestuur- dersbond kenmerken zich steeds door een druk bezoek van leden met hun da mes. De eerste avond van dit winterseizoen, welke vrijdagavond in De Rank werd gehouden, werd door meer dan twee honderd personen bezocht. De nieuwe voorzitter van het NVV af deling Soest, de heer Polderman, was verheugd over de grote opkomst van leden met hun dames, maar nog meer, omdat veel jongeren aanwezig waren, waarvan wij het in de toekomst moe ten hebben. Hij wenste allen een ge zellige avond. Het heeft daaraan niet ontbroken. De algehele leiding van de Bingo was in handen van de heer Brand met doch ter, die het steeds op humoristische wij ze wist te brengen. Wanneer hij zich een enkele keer mocht vergissen, kwam er direct een kwinkslag achteraan. Zo als gewoonlijk was er weer een keur van prijzen, die hun weg wel vonden. Ongeveer elf uur sloot de heer Pol derman deze gezellige avond en deelde mede, dat de z.g. Kerst-Bingo-avond gehouden zal worden op vrijdag 18 de cember a.s. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag 28 oktober a.s. zijn wekelijkse spreekuur te hou den. '-i i I Al geruime tyd geleden nam de Raad het besluit om het weggedeelte van de Rubenslaan, gelegen tussen de Paulus Potterlaan en de Talmalaan, aan het ver keer te onttrekken, om dit weggedeelte, dat tussen de Van der Huchtschool, de Huishoudschool, Kleuterschool en het kerkgebouw van de Apostolische Gemeente loopt, te beveiligen en als het ware tot een verlengstuk van de verschillende speelplaatsen te maken. Tot voor kort was er met de uitvoering van dat overigens verstandige besluit geen begin gemaakt, maar nu heeft een en ander zijn beslag gekregen. Naast zijn functie als speelplaats, krijgt het aan het openbaar verkeer onttrokken weggedeelte een functie als parkeermogelykheid. Het is juist deze mogelijkheid die ons niet zo verstandig lykt. Parkeren tydens de weekeinden is acceptabel, doch de „schooldagen" komen ons, als parkeertydstip, minder geschikt voor. De tijd zal het waarschijnlijk leren. Wegens verduistering in dienstbe trekking is de 24-jarige C. v. d. B. uit Amsterdam aangehouden. Hij heeft zijn werkgever, een autorijschoolhouder in Soest, voor enkele honderden guldens opgelicht. De man heeft dat bekend. Tevens wordt hij ervan verdacht, in Amersfoort een auto te hebben gestolen. Daartoe zal hij verder door de Amers- foortse politie worden gehoord. De 17-jarige D. D. D. B. uit Soest werd in Amsterdam aangehouden, nadat hij in het Soesterveen afgelopen dins dag een auto van de heer D.S.K. had gestolen. De wagen is inmiddels terug gevonden in de hoofdstad. Op de Vosseveldlaan miste zondag de heer J. T. M. zijn volkswagenbestel auto. De wagen werd elders in Soest teruggevonden. Op vrijdagavond 30 oktober, om 20.15 uur, zal in het Artishockgebouw Steen- hoffstraat 46 weer een filmavond ver zorgd worden door Filmclub Artishock. Er zullen die avond korte Nederlandse films te zien zijn, o.a. van Frans Zwart jes en zijn leerling Paul de Mol. Een interessante avond voor diegenen, die eens kennis willen maken met het werk van onze jonge cineasten. Voor het begin van de avond, om 19.30 uur, zal een ledenvergadering worden gehouden in hetzelfde gebouw. Belangstellenden zijn welkom. Telefo nisch zijn weer inlichtingen te verkrij gen onder de nrs. 8115 en 4283. De Bejaarden wacht krijgt hoe langer hoe meer gestalte en zal uitgroeien tot het meest natuurijke, ongedwongen communicatiemiddel vóór en met onze bejaarde medemens. Het is nodig en nuttig, dat de Blok hoofden van tijd tot tijd eens hun er varingen uitwisselen vertellen wat zij hebben ondervonden en luisteren naar de indrukken van andere blokhoofden. Ook de initiatiefnemers van de Bejaar den wacht hebben er behoefte aan de Blokhoofden te ontmoeten, van hen te horen en te leren, maar ook om hen zo mogelijk verder te inspireren in hun moeilijke, maar mooie werk. De leider van de studiedagen over de Creativiteit, Dr. W. Th. Seegers wil graag ervaren hoe het met de uitwer king van de lessen vordert en stelt er prijs op ook de blokhoofden te ont moeten, die de studiedagen niet mee maakten. Voor dit alles is een bijeenkomst ge organiseerd voor alle Blokhoofden en hun plaasvervangers(sters) en wel op donderdag 5 november a.s., te 14 uur, in de bovenzaal van de Openbare Bi bliotheek, Albert Cuyplaan. Het bestuur van de Stichting hoopt op een grote opkomst! De heer J. P. Tolboom herdacht vrijdag 23 oktober de dag, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij gemeentewerken. Ter gelegenheid hiervan vond vrijdagmiddag in de instructiezaal van de brandweer, een korte huldigingsplechtigheid plaats. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochtertje, werd het eerst toegesproken door de direkteui van ge- gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen. Deze zei o.m., dat 25 jaar gele den een ware toeloop naar gemeente werken heeft plaats gevonden, want zeer binnenkort hebben we meer jubi larissen. Vijf en twintig jaar bij één baas is een heel gebeuren en er is in die tijd heel veel gebeurd en veranderd. „In 1945 kwam u in algemene dienst en in 1947 werd u chauffeur, welke functie u thans nog vervuld. Ik wil er even bij stil staan, dat auto rijden vroeger gemakkelijker was dan tegenwoordig. Een chauffeur heeft nu meer verantwoordelijkheid en hij kan geen seconde afgeleid worden, want er gebeuren dagelijks ongelukken. U is een uitstekend chauffeur en ongelukken zijn bespaard gebleven. Volgens een rap port dat onlangs is uitgebracht, kreeg Soest een pluim voor het goede mate riaal. U hebt tot volle tevredenheid uw taak vervuld en ik hoop, dat u nog vele jaren op dezelfde wijze mag voortgaan." Hierna overhandigde hij de gebruike lijke enveloppe met Inhoud. Mevrouw Walter-v. d. Togt, wethouder van gemeentewerken, sprak namens het college van bugermeester en wethou ders en wenste de heer Tolboom geluk met zijn 25-jarig jubileum. „Ik sta momenteel met lege handen, maar u en uw vrouw worden volgende week bij het college ontboden en dan wordt u een geschenk aangeboden. Ik hoop, dat u nog vele jaren bij gemeen tewerken mag blijven, want u hebt tot onze volle tevredenheid uw werk ge daan." De onmiddellijke chef van de heer Tol boom, de heer J. Ravenhorst, heeft de jubilaris 25 jaar geleden zien komen. „Tolboom, je hebt in die tijd drie wa gens versleten. Deze. welke je thans be rijd, is van alle gemakken voorzien, zo dat het werk gemakkelijker is gewor den. Je bent een fijne collega en al uw collega's hebben de koppen bij elkaar gestoken en unaniem was men het er over eens, u een passend geschenk aan te bieden in de vorm van een ijzeren kruiwagen met rubber wiel." De heer A. Lagerwerf voorzifter van het jubileumsfonds overhandigde de jubi laris een enveloppe met inhoud voor de aanschaffing van tuinmateriaal, „omdat u een grote tuin hebt, waarvoor van al les nodig is". De jubilaris dankte tenslotte voor de waarderende woorden en voor de ge schenken. Oud-minister Bogaers heeft de - mede door hem opgerichte - Politieke Partij Radikalen verlaten met een brief vol uitingen van diepe teleurstelling. We kunnen eruit begrijpen dat de P.P.R. nooit is geworden wat hem voor ogen stond in 1968 en wat min of meer werd afgesproken in Dronten. Voor de P.P.R. is het uittreden van Bogaers des te triester omdat we hem min of meer als het symbool van dr partij zouden kunnen beschouwen, zelfs al heeft hij (door ziekte ook) daarbinnen nimmer een grote rol gespeeld. Maar hij was de niet onsuccesvolle ipinister voor wo ningbouw die na de „nacht van Schmel- zer", waarin de rooms-rode coalitie op de fles ging, onvervaard koos voor progressiviteit. Die in het politiek ge beuren van toen aanleidng vond om te proberen een geheel neuwe koers in te slaan om de verhoudingen tenminste wat zuiverder te maken dan ze toen lagen. Merkwaardigerwijs uit hij nu juist be zwaren tegen allerlei aspecten waarin de P.P.R. hem wat te progressief zou zijn geworden. Er wordt gerept over onvoldoende weerstand tegen het ver val van normen, een onderwaardering van de functie van het gezag, alsof de P.P.R. voorop op de barricaden zou staan bij alle buitenparlementaire en misschien nog ergere acties. Dit soort teleurstelling is haast alleen te verklaren met de suggestie dat drs. Bogaers eigenlijk na de gebeurtenissen niets anders heeft willen oprichten dan een nieuwe confessionele partij, maar niet al te, moderner in opvatting zoals die in anti-revolutionaire kring gevon den wordt rond oud-voorzitter Berg huis. Maar kennelijk is dit niet duidelijk ge bleken in de eigen kring die men ui teraard niet kon uitzoeken. Niet op richters bepalen wat een partij die leeft uiteindelijk wordt, maar de mannen cn vrouwen die bereid zijn er propaganda voor te maken. En het moet gezegd dat die wat minder scherp-omlijnd in hun uitingen waren dan Bogaers-nu. Niet het evangelische sprak voorname lijk uit hun doen en laten dan wel een onstuimig streven naar nieuwere partij- doorbrekende verbanden die duidelijk heid moesten brengen in de politiek. En dat is waarschijnlijk de veel grotere teleurstelling geworden: aan de stembus bleek dit alles helemaal niet aan te slaan. Op het laatste partijcongres bleek men daar ook niet helemaal een ver klaring voor te kunnen vinden. Het bleek alleen dat uiteenlopende stro mingen geen voorrecht zijn van de gro te partijen alleen. Waarbij niet ontkend kon worden dat intellect en scherpzin nigheid wel degelijk aanwezig bleken. Het gaf het ietwat griezelig beeld van een veelheid van lieden die zich tot leiden geroepen voelen maar het verder zonder veel aanhang moeten stellen. Hieruit blijkt, dat politieke organisaties niet van de top naar beneden zijn op te bouwen, maar nog altijd van de ba sis uit omhoog moeten groeien. Dat geen partij het kan hebben van ideeën- en/of smaakmakers aan de leiding, maar dat die alleen iets kunnen bereiken als die ideeën aanslaan bij een aanhang. Het is een voorbeeld van het falen van een jonge politieke partij, waarvan ove rigens ook de oudere, wellicht alleen al door de gewoonten van de kiezers minder in hun bestaan bedreigde par tijen ook een en ander kunnen leren. KANTMAN Suiker levert calorieën (400 calorieën per 100 g suiker) en kan bij een te groot gebruik gevaar opleveren voor de „lijn", suiker maakt dus niet slank! Behalve brandstoffen, die energie leve ren, bevat suiker geen enkele nuttige yoedingssstof, zoals bijv. vitamines of mineralen. Brandstof voor energie kunt li ook uit brood, aardappelen, boter of margarine krijgen, die wél vitamines en mineralen bevatten. Bij een te grool suikergebruik, zoals dat in ons land algemeen voorkomt, is de slechte invloed op het gebit duidelijk merkbaar. Tandbederf is vooral te wij ten aan dikwijls veel zoet en kleverig snoep eten. dat suiker als voornaamste grondstof heeft Mits de hele voeding in evenwicht is zal een matig suikergebruik uw gezond heid en uw lijn geen schade doen. Dit betekent voor een volwassene met een zittend leven 50-60 g suiker per dag, of V/t kg per maand (voor koffi" cn thee en verborgen in zoete versnape ringen en frisdrank). Een voorbeeld laat u zien. hoe gemakkelijk u die 50-60 gram dagelijks gebruikt. 7 kopjes koffie en ther met 1 klontje suiker: 1" g suiker 2 boterhammen met bele.,: 16 g suiker 1 portie yogurt met 1 afgestreken :t- lepel suiker 10 g suiker Z4 g suiker Er blijft slechts weinig pi ar' r voor een enkel koekje of snoepje. 1 koekje of biscuitje bevat gemiddeld 5 g suiker. 1 zuurtje (3 g) bevat gemiddeld 3 g suiker. j glas frisd" (l1/: dl) be' at gemid deld 18 g suiker. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van i 9,75 tot 10,50. Middenpriis 10,20. Prijs per kg £1,62.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1