192® larkt oppa jratis RENAULB r ven Garage Stam raat 33b VIJFTIEN GULDEN PER MAAND ^combineerde jubi- cüënien in de feest ode, beginnende op vangt iedere cliënt, an 25,— of hoger, i f 4,95) Henri van Os-Dclhez vandaag 90 jaar te geef?... Ie Soester Courant moeilijk eigen haar? een pruikje! BurgerSiike Stand fcerste Soester Artishock had zich andere „avond van de aarde" voorgesteld Geen rapport naar gemeente Drie dagen na behalen van rijbewijs met auto over de kop De Najaarswandeling van de Natuurwacht Tempo-renner Joop Schaafsma winnaar van de Henk Beuken-troffee DE GROTE W1NKLER PRINS ENCYCLOPEDIE Nieuwe uitgave in 20 delen. Oeel 1 zojuasf verschenen! vandel lij intekening WERELDSPAARDAG 1970 Voor Bondsspaarbanken mijlpaal in internationale samenwerking der spaarbanken Natuurwacht deelde ruim 600 waarschuwingen uit KRARBELS VAN KNELIS U KUNT NIET ALLES WETEN t DINSDAG 27 OKTOBER 1970 BLAMCUM Henri van Os-Delhez is een van die benydenswaardigc mensen op wie het klimmen der jaren geen en- I hele invjoed schijnt te hebben. Vandaag wordt hü negentig jaar maar ik over- I drijf niet a,s ik zeS' dat je ook best had willen aannemen, dat hjj dan dc I A.O.W.-leeftyd bereikt. Wie een paar uur met hem praat in zijn atelier, blijft zich verbazen. Tot het eind toe spran- I kelt zijn humor en zü'n er flitsende reacties. Zegt zoon Henri jr.: „Ziek is eigenlek nooit geweest. De dokter is nooit rijk van hem geworden. Ais va der er in al die jaren vijf tientjes aan I kwijt is geraakt, is het veel." i De jarige: „Ik ben er elke dag dankbaar voor. Dat alleen. Het is niet om te pochen." Henri van Os-Delhez: typische verte genwoordiger van het oude Gooise J schildersgilde. Als kunstenaar maar ook als gangmaker van vele uitbundige feesten in gelukkige vooroorlogse ja- rc. Feesten in het Hamdorff. Hij komt nog vaak in het Larense hotel. Tot vo rig jaar wandelde hij er elke avond vanuit Blaricum heen. Nu komt hij er alleen zaterdags nog. Niet omdat de benen stram geworden zouden zijn, want dat is bepaald het geval nog niet, maar wel, omdat het stil wordt in de oude vriendenkring. Er zijn er nog maar zo weinig over. En dat betekent toch, hoe gezien Henri van Os bij de jongeren ook mag zijn, Soesterbergsestraat 44 Soest telefoon 2045 GEBORENRobert Charles Adrianus, zoon van P. C. Vandenbroucke en C. M. B. Dekkers, Smitsweg 291. Marjolein Maria, dochter van G. P. Tourné en G. J. Roest, Jacob Catslaan 3. Bianca Bertha Everarda, dochter van J. J. Vivié en D. van den Hoek, Chr. Huygenslaan 145, Soesterberg. Hubertus Theodo- rus Koenraad, zoon van H. J. Vermeer en H. W. Rowaan, Andriessestraat 7, Soesterberg. e=j Gerrit Hendrik, zoon van G. H. Meijerink en G. J. Huisman, Chr. Huygenslaan 155, Soesterberg. Lam- bertus Theodorus Wilhelmus, zoon van L. Groeneveld en W. M. Wolfsen, Park- laan 31. Remi Adrianus Richardus, zoon van P. J. Valk en H. J. M. Tij huis, Weegbreestraat 613. Paul Hen drik André, zoon van A. R. Spooren- berg en N. Pierhagen, Smitsweg 445. Diana Maria Petronella, dochter van H. W. van Breukelen en M. G. Demmers, Koionieweg 7. Gerardus, zoon van L. C. den Enting en A. P. Kraan, Klaar- waterweg 33. Trijntje Cornelia, doch ter van W. Koops en H. C. Boshuis, Postweg 58, Soesterberg. Nicole Pa tri cia Jacinta, dochter van H. C. Wil- lems en M. E. A. de Jong, Smitsweg 199. ONDERTROUWD Johannes Petrus Ste vens, Moerbessenberg 13 en Maria An- tonia Johanna van der Geld, Moerbes senberg 13. Hottem Veenstra, Kui persdijk 84, Enkhuizen en Marja Lu- berthe Dinande Maatman, Mariastraat 6. Martinus de Winter, Beatrixlaan 10 en Louise Maria Cornelia Adriënne Dellevoet, Beatrixlaan 10. Evert de Lange, Schaepmanstraat 21 en Maria Jantien Renooij, Nieuwstraat 66. Ger- hardus Johannes Plechelmus Spit, Ol- denzaalsestraat 21, Losser en Johanna Geertruida Maria Pots, Rubenslaan 44. Franciscus Joseph Kagenaar, Talma- laan 10 en Wilhelmina Henriette Pietro- nella van Bekhoven, Sterrebos 10, Don gen. Gerard Gerth, Laanstraat 66 en Marion Bos, Schoutenkampweg 165. Wal ter George van Groningen, Buys Ballotlaan 47, Soesterberg en Alida Wij- nanda van den Heuvel, De Meent 31, Bunnik. Sjoerd Radsma, Schrikslaan 54 en Doreen Elisabeth Stevensz, Oranje Nassaulaan 69, Amsterdam. Rinke de Vries, Beukbergenlaan (w.w. kamp), Zeist en Gerritdina Elizabeth Adriana Wouters, Plesmanstraat 245, Soesterberg. Egbert Dirk Zijlstra, Steenhoffstraat 43a en Linda Irene van Elteren, Albert Cuyplaan 106. Rudy Reij, Paulus Pot- terlaan 16 en Bardina Geertruida Pot, Insp. Schreuderlaan 2. GEHUWD Gery Leiand Wagner, Ame rikaans kamp Huis ter Heide, Zeist en Marjan Marijke Beek, Parklaan 27. Johannes Adrianus Jozef de Kruijf, Huib van de Vechtlaan 32, Bunnik en Ka- tharina Gertrud Heidoorn, Plesmanstraat 56 Gerrit Jan Slechtenhorst, Zuider straat 6, Baarn en Elizabeth Spruit, Veenzoom 9. OVERLEDEN Hermanus Delmte, 50 jaar, gehuwd met H. van Kooten, Soes terbergsestraat 125. t— Jacobus Johan nes van Amerom, 82 jaar, weduwnaar van P. H. Kuijper, Albert Cuyplaan 101. Jannetje Makkink, 85 jaar, weduwe van A. van Riet, Insp. Schreuderlaan 2. Johanna Smedink, 71 jaar, weduwe van R. Tjalma, Simon Stevinlaan 34. Johan Albert van Arkel, 80 jaar, Ju- lianalaan 32. Be«rafenis-Onclernemin» C Oir H IV VKl.MNCiA Begrafenis - Crematie - Transpor! (Rouwkamer) Korte Brlnkweg 2H - Soestdijk J'e/efoon 2731 dat er voor hem iets ontbreekt. Het partijtje biljart dat hij met zoveel geestdrift kan spelen, is er nog wel. Nu nog zegt hij: „Geef me een borrel- De, een sigaar en een partijtje biljart en ik ben gelukkig." De sport van keu en bal, die hem de vriendschap van A. M. de Jong bracht, telde dat ik een biljart in m'n atelier „Ik kwam hem een keer tegen en ver had staan. Verrek zei ie, dan ben ik vanavond nog bij je!" Ontelbaar is het aantal partijen dat die twee daarna in het atelier aan de Vliegweg hebben ge speeld. Maar toen kwam die verschrik kelijke oorlogsdag, dat gemeenteambte naar Hosang, nu burgemeester van Woudenberg, naar de Vliegweg kwam en aan de heer Van Os moest vertel len dat diens beste vriend door sluip moordenaars was neergeknald. „Het is een van de grootste schokken die ik in m'n lange leven heb gehad. Uniek De schilder is er nog altijd dankbaar voor, dat hü een blyvende en unieke herinnering aan de grote sehrüver in huis heeft: „Op een keer vroeg De Jong: wat moet dat schildcrü kosten? Voor geld kry'g je het niet, was m'n antwoord. Ik moet er een exemplaar van aJJe boeken die je schreef voor hebben. Het heeft moeite gekost, maar hü heeft ze bü elkaar gekregen." Wordt er nog geschilderd? „Nou nee. Ik zit de hele dag in het atelier en wil nog wel eens oude schilderijen bij werken, maar aan nieuwe begin ik niet meer. Eerlijk gezegd ben ik bang, dat ik het oude niveau niet meer bereik en dan laat ik het maar liever." De 90-jarige exposeert nog wel regelmatig. Met succes, want zijn werken, weergave van de werkelijkheid zonder veel poespas, liggen nog goed „in de markt". Zaterdagmiddag 31 oktober wordt in Hamdorff een aan zijn werk gewijde tentoonstelling geopend. Wie hem waardeert moet dan maar liever niet over z'n verjaardag praten, want spreken over z'n hogf leeftijd vindt hij eigenlijk een ongezonde bezigheid Vandaar dat niemand vandaag naar de Vliegweg hoeft te trekken. Henri van Os zal niet thuis zijn. Over de veranderde tijd zegt hij, als het gesprek voor de verjaardag onver mijdelijk blijkt te zijn, onder meer dit: ..Ik geloof dat het vroeger gezelliger was. maar ja dat vindt vermoedelijk iedereen, als hij wat ouder wordt. Feit is wel, dat er minder gebondenheid is, dan toen bij de schilders. De jongeren geloven het wel". En over de feesten: „Vroeger ging je tot de volgende morgen zes uur door, dat is er nu niet meer bij. Misschien komt dat ook, doordat de kelners niet meer willen". Henri van Os-Delhez zegt, nooit een blad voor de mond genomen te hebben. Het is daardoor misschien, dat op de deur van het atelier een zelf gefabri ceerde wijsheid te lezen valt: ,Wie en kel vrienden heeft, is en blijft een Voorzitter Semper reikt" na afloop de pry'zen uit. Joop Schaafsma ontving de Henk Beukenbeker. Gerrit Ruttenberg en Jaap v. d. Broek (midden) de 2e en 3e prys. B. Bom en A. Moorselaai kregen bloe men en hun medaille. stakker. Bij vriender slaap je in, je vijanden houden je wakker". Het neemt niet weg, dat hij mild is te genover het werk van elke kunstbroe der dan ook: „Ieder moet zich uiten op zijn manier". Iets feller staat hij tegen over de bewering, dat de ware kunst uit armoede geboren moet worden: „Dat is onzin. In alle omstandigheden kun je inspiratie opdoen. Het is louter een kwestie van het talent wel of niet hebben". Het is overigens niet alleen de kunst waarvoor hij warm kan lopen. Wan neer er 's avonds met Henri jr. 'of zoon J. M., die officier is en in Baarn woont, televisie gekeken wordt, zitten wij wel eens met de ogen te knipperen, maar vader niet. Voor twaalven naar bed gaan is er niet by" zeggen de zoons. Blünioedig, want, verzekeren ze, „we beleven elke dag nog enorm veel plezier met hem" Dat laatste hoort va der Henri niet, want hij is juist een uitnodigingskaart van een vooroorlogse varkenseetpartü wezen halen. Op die kaart: „Eten voor niks, Drinken niet!" SANDER SCHOEVERS De avond van de aarde is niet helemaal- geworden, wat de organisatoren, in dit geval Artishock, zich ervan hadden voorgesteld. Er zün ten aanzien van de natuur- en milieuverontreiniging betrek kelijk weinig plaatselüke zaken aan de orde geweest, ook al maakte natuurlyk de weg over de Eng wel deel van de discussies uit. Maar Jan Visser moest toch achteraf tot zijn spüt bekennen, dat ondanks de zeer grote belangstelling er niet helemaal was uitgekomen, wat men zich ervan had voorgesteld. Met name had men verwacht, dat in ruimere mate plaatselijke problemen aan de orde gesteld zouden worden en min der algemeenheden. Daarom zal het ge meentebestuur ook geen rapport over de resultaten van de avond worden aange boden, wat aanvankelijk wel de bedoe ling was. De heer J. K. de Bruin zette tijdens de discussie uiteen, waarom hij altijd tegen de weg over de Eng was geweest. Hij maakte meteen duidelijk, de strijd tegen dit project als lid van provinciale staten van Utrecht te zullen voortzetten. Geen weg over de Eng? Kabouter Henk van Arkel zei over ge gevens te beschikken, waaruit duidelijk was af te leiden, dat gedeputeerde sta ten van Utrecht hun goedkeuring aan het Engplan zullen onthouden. Naar zijn mening zal de Provinciale planologische Dienst een negatief oordeel over de plannen uitspreken. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-van de Togt, zelf aan wezig, moest daarvan afweten volgens Van Arkel. Toch weg over Eng. Op de vraag, wat de gemeente voor al ternatief heeft te bieden, zei mevr. Wal- ter, dat dan de huidige Soester Engweg, wellicht in wat aangepaste vorm, een belangrijk deel van het lokale en door gaande verkeer te verwerken zal gaan krijgen. Daardoor zal naar haar me ning éénrichtingverkeer moeten worden ingevoerd. Milieuhygiëne ziet er beroerd uit. Artishock-voorzitter Ben Joosten be pleitte tijdens de discussie met het fo rum onder leiding van Ed van Westerloo (en buiten de inleiders om) yoor de aan leg van voetgangerspaden, zonder ander verkeer. Hij stelde, dat het beleid van het gemeentebestuur vooral gericht moet zijn op milieubescherming. Veel van de 175 belangstellenden waren van mening, dat het er beroerd uitziet voor wat be treft de millieuhygiëne. Men zag een mentaliteitsverandering als eerste ver eiste. Een van de aanwezigen deed de suggestie, die mentaliteitsverandering via het onderwijs tot stand te brengen. Daarmee bleek men er overigens niet eens te zijn, want als de ouderen zelf niet we ten, hoe ze dit probleem moeten oplos sen, hoe moeten ze het de kinderen dan leren? Ben Joosten vond dat een menta liteitsverandering door de overheid te weeg gebracht zou kunnen worden. Bfjcn en Ecm. In zijn inleiding wees de bioloog Rinke Tolman op de gevaren, die de vogel stand bedreigen. Voorts wees hij op de vervuiling van de Eem. Ook dr. J. van Soest van de Stichting Eemvallei sprak hierover. Hij zei wel, dat aan de verbetering van de situatie hard wordt gewerkt. De imker Chr. Uyterwijk hield een be toog over bijen, waarvan er steeds meer sterven doordat planten met gif worden bespoten. Hij hield een pleidooi voor het plaatsen van meer honingdragende plan ten. Kostbare „schone" auto. De chemicus dr. R. Ch. Docters van Leeuwen hield een referaat over de auto in het milieu. Hij stelde, dat de auto, die geen .vervulling meer veroorzaak, een kostbaar vervoermiddel zal worden. Het tweede kamerlid A. van der Lek, bioloog, sprak tenslotte in algemene ter men over de milieuverontreiniging. De heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst te Soest, liet een aan tal dia's zien en pleHte tevens voor het behoud van wat hij aan natuurschoon in de gemeente toonde. De bezoekei's, onder wie ook de heer K. de Wilde, lid van provinciale staten van Utrecht, de directeur van gemeentewer ken, de heer H. J. van der Dussen en enkele gemeenteraadsleden, kregen na afloop het alternatieve plan voor een stadspark, opgesteld door Artishock, aangeboden.. REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-4785 Drie dagen nadat hij zijn rijbewijs ge haald had is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 19-jarige tekenaar O. O. uit Amersfoort op de hoek van de Birk- straat en de Gallenkamppelsweg met zijn auto over de kop geslagen. Twee inzittenden raakten daarbij licht ge wond. O. is met zijn wagen in de bocht ge slipt, raakte aan het slingeren en sloeg over de kop. Honderd meter verder kwam de wagen op z'n zijkant in de berm tot stilstand. De 20-jarige R. Z. en de evenoude E. B., beiden uit Amersfoort, raakten licht gewond. Zij mochten na behandeling in het ziekenhuis echter weer naar huis. De auto van de nog niet erg rijvaste O. werd totaal vernield en was rijp voor de sloop. Vijfentwintig jonge en minder jonge mensen hebben zich niet laten afschrik ken door het minder aanlokkende weer en hebben deelgenomen aan de najaars wandeling van zondag, in de bossen tussen Groot-Kievitsdal en het Hilver- sumse Wasmeer, onder leiding van de natuurgidsen H. Gartner en D. Klees, die interessante informatie gaven over wat er langs ceze route te zien was. Vlak bij het Wasmeer heeft men iets gezien van de autoweg die daar in aan leg is, en die over enige jaren de rust in het gebied van het Wasmeer grondig zal aantasten. Enige tijd heeft men kunnen zien hoe enkele kraaien een vermoedelijk door trekkende smelleken aanvielen en men kreeg ook een reebok te zien. Bij het afscheid kreeg iedere deelne mer de brochure „Wegbermen in Herfst en winter" van het I.V.N. Zondagmorgen werd op het industrieterrein de laatste van de drie ritten van de najaarscompetitie van de Soester Ren- en Toervcreniging „Tempo" verreden. Even na tien uur vertrokken de nieuwelingen en amateurs, onder echte herfst- omstandigheden, wind- en regenvlagen, voor hun laatste rit van dit seizoen op dc weg, met als inzet de door sporthuis Eb Kareisen beschikbaar gestelde Henk Beuken-troffee. In het eerste gedeelte van de strijd, die de beslissing zou brengen voor de bezetting van de le plaats in het alge meen-klassement, bleef de kleine groep dicht bij elkaar, om in eendrachtige samenwerking vijand wind en regen de baas te blijven. Met nog acht ronden te rijden lukte het G. van den Hoef, veteraan G. Ruttenberg, J. Schipper en J Smit een kleine voorsprong te nemen die zij in de volgende ronden zelfs nog wisten uit te breiden. Hoewel het klei ne groepje achtervolgers, met o.a. J. van de Broek en de latere algemeen- klassementwinnaar Joop Schaafsma, het probeerden, lukte het niet meer de op gelopen achterstand in te lopen. Als le eindigde G. van den Hoef, di rect gevolgd door Gerrit Ruttenberg, die aan het eind van het seizoen in een voortreffelijke conditie blijkt te verkeren en daardoor zeker in het ko mende cross-seizoen een gevreesd te genstander zal zijn. 3. J. Schipper. 4. J Smit. 5. H. v. d. Hoef 6. J. v. d. Broek. 7. J. Schaafsma. 3n het algemeen-klassement bezette Joop Schaafsma met 21 punten de le plaats, met op de 2e plaats G. Rutten lxerg met 19 punten. 3. J. v. d. Broek 18 pnt. 4. G. v. d. Hoef. 5. T. Lankreyer. Voorzitter B. Semper reikte in het club gebouw onder grote belangstelling de prijzen uit. Ook de „Tempo-jeugd deed weer van zich spreken. Bij de 9-jarigen finishte B. Bom als le, direct gevolgd door R. v. d. Broek. 3. A. Gros. 4. R. Groen. 5 R. v. d. Horst. Bij de 10 en 11-jarigen ging A. van Moorselaar als eerste over de meet met op de tweede plaats A. van Amerongen. J. Wolfsen werd als derde geklaseerd. Jeugd-coach A. Koenen reikte de ver schillende prijzen aan zijn pupillen uit. n I -fl BOEKHANDEL J G.J.WÉSSELS Soest berg 5 est raat 53-tel 2419 SOEST De wereldspaardag, 30 oktober, is ei genlijk de verjaardag van het perma nent en institutioneel worden van het internationale contact van de spaarban ken in 1924. Lange tijd is dit contact niet uitgekomen boven vriendschappe lijke discussies en uitwisseling van ideeën. De ontwikkeling naar grotere eenheden ook over landsgrenzen heen, heeft ook in de spaarbankwereld de ogen geopend voor de mogelijkheden van daadwerke lijke samenwerking. Als een resultaat daarvan kunnen de Bondsspaarbanken thans het Inter- spaar Plan introduceren, gebaseerd op een internationaal beleggingsfonds met uitgesproken spaarbanksignatuur. Dit beleggingsfonds is opgericht samen met de machtige spaarbankorganisaties in Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en De leden van de Soester Natuurwacht blijken het afgelopen seizoen 606 waar schuwingen te hebben uitgedeeld. De meeste waarschuwingen betroffen het roken in de bossen. Hierop moest 151 keer geattendeerd worden. In totaal werd aan 136 bromfietsers een waar schuwing gegeven wegens het rijden met ingeschakelde motor op een toeristisch rijwielpad. Een bromfietser wenste geen gevolg te geven aan het verzoek van de betreffende natuurwachter en kreeg dan ook prompt een proces verbaal. Verder bleken 131 auto's de bossen te zijn inge reden op plaatsen, waar dat niet is toe gestaan. Daarnaast werden waarschu wingen uitgedeeld voor het wegwerpen van vuil, het afrukken van takken, het graven van kuilen, het aanbrengen van vernielingen e.d. Ook moest men nog veertien ruiterserop wijzen, waar zij zich dienden te bevinden. In totaal hebben vijftien dames en heren van de natuurwacht op 23 van de 33 niet verregende zon- en feestdagen van het afgelopen seizoen door de bossen gepatrouilleerd en voor de instandhou ding van de natuur gewaakt. Zij hebben in totaal 37 rapporten ingeleverd, die gisteravond tijdens een bijeenkomst van de natuurwacht in „De Rank" werden besproken. De inhoud van de rapporten zal ter ken nis worden gebracht van het gemeente bestuur. Na afloop hielp een van de leden een diavertoning over een fotosafari door Oostelijk Afrika. Hij liet fraaie opnamen zien van de natuur en het wild in dit deel van het zwarte werelddeel. Scandinavië, de Staatsspaarbank van Luxemburg, de Spaarbankvereniging van de E.E.G. en 't Internationaal In stituut der Spaarbanken te Genève, waarin reeds 36 landen met 5.400 spaarbanken en 540 miljoen cliënten verenigd zijn. Wat Nederland betreft is in samenwer king met het grootste verzekeringscon cern hier te lande: Nationale-Nederlan- den, het Interspaar Plan geconstrueerd als een gemengde levensverzekering. Het Interspaar Plan komt daardoor in aanmerking voor de wettelijke belas tingfaciliteiten. Het Interspaar Plan is een vorm van geprogrammeerd sparen, naar keuze voor een periode van 10, 15 of 20 jaar met een minimum van 40,per maand of ƒ500,per jaar. De ervaring heeft geleerd dat men op deze wijze de eigen spaaraktiviteiten beter op gang houdt dan wanneer men alleen van de uitvoering van goede voornemens af hankelijk is. Doordat de spaargelden op de meest verantwoorde wijze in de aandelensfeer belegd worden, is mede een weg ge baand voor een meer waardevaste vorm van sparen. De uitkering kan naar ei gen keuze van de spaarder of zijn rechtverkrijgende geschieden in contan ten of in de participaties „Interspar". Deze participaties kunnen ook afzonder lijk bij de Bondsspaarbanken worden verkregen. De internationale bundeling van krach ten wordt door de spaarbanken ook be nut voor een gezamenlijke druk op de monetaire autoriteiten ten gunste van waardevast geld. Dit is niet alleen een eis van rechvaardigheid tegenover de spaarders maar ook een levensnood zaak voor een steeds groeiende samen leving, die voor de handhaving en ver betering van het levenspeil nog enorme voorzieningen nodig heeft. Dit maakt de Wereldspaardag actueler dan ooit Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - tel.02155-2850 Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat ming haart vol vaan vurwaachtung klop in de kommende daoge. Waant ak heul eerluk mot we- ze, daan gloof lk nie daat de Soesder kingders ut der zo maor bie laote zitte daatter dit jaor voort eerst in viefen- twintug jaor geen Sinterklaosintoch zal weze. Ik haad netuurluk aal laang in de gaote dalter meujelukhede waore. Daat waas nie zo bar meujeluk, omdaat as un feest heul laaugzaoman aachturuut gaot, ut end ok in zich gaot komme. Noeng mojje zoon SinterKlaosintoch eigeluk vaan twee kaante bekieke. Op de eerste placts netuurluk vaanuut de gedaachte vaan de kingders, die aalle paore weer ut volste vurtrouwe in de grote kingdervrind hebbe en op de tweede plaots vaanuut de gedaachte vaan de minse diet mogeluk motte mao- ke, de winkeliers. Negetienzeuvetug maag un jaor vaan bar grote vooruitgaang weze, waorop inspraok en medezeggenschaap an de orde vaan de daag binne, maor daat ut noeng zoveer moi komme daat der zel- iefs geen plek meer is voor de traadie- tiejonele intoch, die eigeluk geen kingd zouw wille misse, das toch eigeluk veuls te bar. Aal viefentwintug jaor waast de ge woonste zaok vaan de weruld datter un paor weke voor vief december un in toch waas. Eerst mit de boot ovur de Eem, of daat hie zo uut Spaanje kwaam, en laotur mit de trein, omdaat dat noeng eenmaol veilugger, vluggur en veul voordelugger is. Geen mins hep zun eige ooit offevraog hoe of ut toch allegaor maor weer aalle jaor heulegaor voor mekaor kwaam, en waorom zouwe wullie ok eigeluk. Sin- turklaos waas voor de zaokeminse un hoogtepunt int jaorlukse zaokedoen en zullie moste der maor waat voor ovur hebbe. En tot noeng toe hebbe die luu der ok altied wel ovur gedocht, mes- schien un enkele uuttezongderd, maor die vaalt wel te vurwaorloze. Maor de tied voor de zaokeminse, en daorbie be- doelk vooraal de kleintjes, is bar vur- aanderd. Mit de regulmaot vaan de klok vurdwijne der zaoke en nieuwe komme der maor heul wienug bie. De mederne tied is ut tiedparruk vaan de grote zaokeluu, voor de kleintjes is geen plek meer en vreuger waore ut juust die kleintjes die der allus voor ovur hadde om un goeie baand mit hullie klaante te kriege. Daat zullie daorvoor teuge de Sinterklaostied nog is effe diep in hullie zaakke moste duuke om der waat uut te haole om de intocht mogeluk te maoke, waas toeng nog geen bezwaor. Maor de zaoke voor die kleine minse gonge nie voor de wingd. Zullie waore blie as zullie der luu hoof bove waotur kongde houwe. En noeng is de klaap daan gevalle. Zullie vingde ut nie laangur vuraantwoord om geld beschikbaor te stelle voor de in tocht. Ut komp haard an zo vlaak voor ut grote feest, maor ajje weet datter maor un paor winkeliers in Soest binne anne- slote bie de winkeliersvereniging, die de leste jaore mit de hullup vaan de Soes der zegulklup de Wiezo de intocht or- gaaniezeerde, daan ist te begriepe daat zullie der nie zo bar veul meer voor veulde. Der zaal noeng wel kretiek komme vaan bepaolde minse diet allegaor nie zo zien en vingde daat de minse die zo bar veul an de Sinturklaos vurdiene, der ok maor waat voor ovur motte hebbe. Das daan un bar ouwerwetse gedachte, waant hoe- veul zaoke binne der noeng nog die nao vief deezember kenne zeige. „wullie heb be ze weer goed vurdiend". Daat binne maor un paor speesiejaolzaoke, mit de speelgoedwinkuls voorop. De slaogur, de mellukbour, de bakkur, de groenteboer en gao maor door vaore der zogezeit be slis nie wel bie. Ik gloof daat wullie nie motte vurgete daat ut un naatsiejonaol kingderfeest is en daat wullie ut zaokelukke gedeel te un bietje op de aachturgrond motte houwe, waant ut binne de minse diet zoveer hebbe laote komme. Ik schaat daat as alle Soesder-vureni ginge de baande immekaor hadde ge- sloage, daat de winkeliers der ok wel waat an bie hadde wille draoge. Vaan die zegulkup staot ut wel vaost daat die hadde meejedaon, waant die doen aal zo bar veul voor de kingders in hullie pregrammao. Mit vureende kraachte kent voor vief deezembur nog allegaor rongd komme. wullie binne ut an de traadietsie en de Soesder kingders vur- plicht. Moet u een ei kloppen, maak de kom, waarin u dit doet, eerst nat, het ge klopte ei zal dan niet meer voor de helft aan de zykanten kleven. Een echte natuurspons moet na gebruik steeds goed worden uitgespoeld, uitge knepen en gedroogt. Om slijmerig wor den te voorkomen moet dezr spons af en toe met warm water worden uit gespoeld tot alle zeep-resten verdwenen zijn, vervolgens worden uitgeknepen en daarna een paar uur geweekt worden in water, waaraan azijn is toegevoegd. Tenslotte goed uitspoelen, uitknijpen en buiten laten drogen. Gebeitst hout kunt u zelf opknappen, door de was er af te halen met water, waarin een scheut ammonia. Is het hout droog, dan beitsen met wasbeits in de gewenste kleur (snel werken om geen strepen te krijgen). Gaspitten, die nieuw zijn blijven langer goed als u ze voor het gebruik in azijn doopt en goed laat drogen. Nog steeds komt het voor, dat 65-ja- rigen. die uitkering genieten van de algemene ouderdomswet en nog in be trekking zijn, premie betalen voor die wet. Dit is ten onrechte. U bent slechts premie verschuldigd tot en met de dag voorafgaande aan de 65ste verjaardag. Stook geen twee brandhaarden op één schoorsteenkanaal. U komt daardoor in botsing met Bouw- en Woningtoezicht, terwijl uw brandpolis dit vermoedelijk eveneens niet toestaat.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9