Het is heus geefi kwestie van durf Hebt u daar kaas van gegeten? ow fanden zorgen presenteert haar WEGCIJFEREN IVaf doef U met die ,R' in de maand? In Engeland hoort men vaak beweren dat de Nederlandse vrouw nooit helemaal aan de mode durft te doen. Maar wij ge loven niet dat het hier om een kwestie van „durf" gaat. De Nederlandse vrouw laat zich al een paar jaar niet meer'door modekoningen en confectiefabrikanten voorschrijven wat mooi is. Ze houden er een heel eigen mening op na en dat vin den de modehuizen, maar vooral ook de couturiers erg „irritant". Nu is dat van hun kant ook wel weer begrijpelijk, want als je rokken tot de enkel creëert als het absolute einde en het grootste deel van de vrouwen wil daar nou net niet aan, dan zit je figuurlijk met al dat lange ge doe lelijk in je maag. Nu zijn wij de eer sten om te zeggen, dat u beslist niets moet kopen wat u foei- en foei lelijk vindt. Vindt u maxi afgrijselijk en hebt u In de spiegel gezien dat zo'n enkeilange jurk of mantel u verre van flatteus staat, geef er uw goeie geld dan niet voor uit. Aan de andere kant moet u wèl voor zichtig zijn met het kopen van mldf-ge- valletjes (of zelfs mini, want dat Is er óók nog), want u weet nooit hoe u er over een paar maanden over denkt. Mis schien bent u dan gewend geraakt aan die lange-look en vindt u uw eigen spie gelbeeld in midi wat armoeierig. En dan bent u blij dat u niet uw hele kast vol hebt hangen met midi-tjesl Rechts: Ben safroanTdeurige wollen jersey japon met knoopsluiting op be leg en overhemdmanchetten. Platte plooien vanaf de taille tot de heupen met stuksels vastgehouden. Linies: Lange regenmantel van beige linnen velours met geknoopte ceintuur die de lengte nog accentueert. Let op de grote capuchon. We gaan u hier het recept geven van een kaastaart met vruchten. Hebt u daar kaas van gegeten? Toch is de combinatie niet zo vreemd als u mis schien wel denkt. Dat zult u zelf ook toegeven, als u leest welke ingrediën ten u precies nodig hebt. U neemt: Voor de korst: 50 g (ruim 3 eetl.) zachte boter of margarine, 35 g (ruim 2 eetl.) suiker en 5 koppen Corn Flakes; Voor de vulling: 3 eieren, 200 g (2 pakjes) Mon Chou-kaas, 2 blikjes gecondenseerde gesuikerde melk (totaal 340 g), 2 potjes (elk 0,125 1) zure room (sour cream), 1 eetl. poedersuiker, 1' flesje vanille-aroma, geraspte schil van 1 citroen en theel. zout. De korst: maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de suiker en de boter of margarine. Druk de'helft van het mengsel gelijkmatig uit op de bodem van een niet-beboterde springvorm. De vulling: splits de eieren. Roer de Mon Chou en meng er achtereenvol gens langzaam de melk en de eierdooiers één voor één doorheen. Voeg de rest van de ingrediënten toe en klop alles luchtig, eventueel met een elek trische handklutser. Spatel er de bijna stijfgeslagen eiwitten doorheen en verdeel de massa over de korst. Bedek het geheel met de rest van het Corn Flakesmengsel. Bak de cake in circa anderhalf uur middenin een matig warme oven 300 gr. F cijfer 2 150 gr. C). Laat de cake in de oven (met open deur) goed afkoelen. Garneer de cake met in plakjes gesneden aardbeien of prui men. U kunt natuurlijk ook een blikje fruit nemen. Lekker ls maar een vinger lang, zegt het spreekwoord, maar lekker kan ook levensgevaarlijk zijn. We zullen het kind duidelijk bij de naam noemen: kroketjes, loempia's, nasiballen, koffie- broodjes, gevulde koeken en andere in dit raam passende lekkere dingen kun nen uw leven verkorten. O, nee, het gaat niet om dat ene kroketje dat u 'n half jaar geleden hebt gegeten, maar om het ellendige feit dat het nooit bij één zo'n kroketje blijft. Het is immers zo makkelijk en zo verleidelijk even gauw een snackbar binnen te lopen, of bij een automatenhal troost te zoeken als u „ergens trek in heeft", of er een makkelijke dag van wilt maken wat de kokerij betreft. Maar bent u eenmaal aan die patates frites, dat saucjjze- broodje, dat schoteltje pinda's of dat koffiebroodje gewend, dan moet je wel een vuurvaste wil hebben om je daarin te rantsoeneren. De meeste snacks zijn vrij vet en al leen al daarom zijn ze niet geschikt om als dagelijkse of geregelde kost te wor den gegeten. Onze toch al zo vetrijke voeding wordt er nog vetter van en op die manier geeft u hart- en vaatziek ten de vrije hand. U weet misschien dat een volwassene per dag zo'n 2000 tot 2500 calorieën nodig heeft en plm. 70 tot 100 g vet, afhankelijk van leeftijd, geslacht en werkzaamheden. Met de da gelijkse maaltijden krijgen de meesten van ons deze hoeveelheid calorieën en vet reeds binnen. Bekijkt u het bijge voegde lijstje eens goed, dan weet u meteen hoe onverstandig en ontoelaat baar u over de „rode streep" gaat, wanneer u zich geregeld te buiten gaat aan die lekkere hapjes. Dat de mens van overmatig veel zorgen, gepieker en ergenissen ziek kan worden, is bekend genoeg. Ingewands klachten, slapeloze nachten, maagzwe ren en in het ergste geval een hart infarct kunt u uzelf op de hals halen door gepieker. Maai wist u ook dat door ergenis en zorgen hevige tand pijn kan ontstaan? Gebleken is name lijk, dat gekwelde mensen in hun slaap hun tanden zo hard op elkaar kunnen bijten, dat niet alleen tand pijn, maar ook vaak kramp in de kaakspieren daarvan het gevolg zijn. Voor dit soort tandpijn of kiespijn hoeft u niet hard naar de tandarts te lopen, want die kan er weinig aan doen. Wel is het verstandig in, dergelijke gevallen een bezoek aan de huisarts te brengen als" hêt heel erg is zelfs aan de psychiater. Door uit te zoeken waar de geestelijke moeilijkheden vandaan komen, kan de arts de oorzaak van het tandenbijten misschien wegnemen door speciale kalmerende medicijnen voor te schrij ven. Het beste remedie is en blijft: de zorgen te laten voor wat ze zijn en de ergernissen naast u neer te leg gen. U spaart er (óók) uw tanden mee- Maar die raad is in de meeste gevallen makkelijker gegeven dan uit te voeren. Calo rieën vet g Saucijzebroodje 375 29 1/3 rookworst 335 32 huzarenslaatje met mayonaise 325 25 portie pinda's (50 g) 305 25 loempia 295 20 zakje frites met fritessaus 290 22 nasibal 250 15 gevulde koek, kano 212 8 kroket 205 14 roomijs (50 g) 102 6 roomijs (100 g) 204 12 consumptieijs (50 g) 60 1,5 consumptieijs (100 g) 119 3 koffiebroodje 135 2 Er zijn vrouwen die als een soort „hek sen" door 't leven gaan, ieder om zich heen regerend en commanderend; er zijn er ook die er hun hoogste kracht in zoeken zichzelf volkomen weg te cij feren. En nu is het wel een beetje ver bazingwekkend op te merken dat zulke „heksen" eigenlijk minder kwaad doen dan die edele opofferende zielen. Want als iemand ons a.1 te zeer overheersen wil, dan gaat er van binnen op een ge geven moment toch een klein rood lichtje branden en rijst de gedachte: ,fTa, maar hoor eens Aanvanke lijk weten we vaak zelf niet precies wdt er dan eigenlijk gehoordzou moeten wordenmaar er is iets in be weging gezet en we gaan zoeken naar onze „eigenwaarde". En die bewijzen we niet door woorden, door ruziema ken, maar door daden. Waarmee we dan een stukje gegroeid zijn. Iemand die zich graag dienstbaar maakt zal op heel wat minder verzet stuiten. Een enkel klein kind zal nog zo wijs zijn zich te verdedigen met een dapper: „zélf doen", wanneer hij in z'n jasje geholpen wordt, maar overigens laat groot en klein het zich maar heel ge makkelijk aanleunen als vrouw of moe der dan zo graag hun boontjes wil dop pen. Langzaam maar zeker echter merkt ze, dat ze niet bereikt wat ze had willen bereiken. Ze was uit op grote bewondering en véél liefde en vindt die niet. Ze vergeet dat- ze man en kinderen verwent. Haar man gaat haar meer en meer zien als een huis sloof en zal haar onwillekeurig als zo danig behandelen; haar kinderen we ten niet beter of het hóórt zo en zijn, net als alle andere kinderen, brutaal en ondankbaar op z'n tijd. Dan is het punt gekomen waarop zij moedeloos of in tranen neerzinkt en zich afvraagt: „Was het dan nóg niet genoeg?" Het was tevéélWie zich weggooit wórdt ook weggegooid. De kinderen moeten leren dat moeder óók een mens is wie wat toekomt, en moeder moet laten weten dat ze „ruggegraat" heeft. Dit is geen gebrek aan liefde) maar integen deel verstandige, échte liefde. Verwen de kinderen krijgen het in hun verdere leven vaak veel moeilijker dan zij die van jongs af geleerd hebben ook wat oog en begrip te hebben voor de men sen rondom hen. Ze vinden het al mooi als ze hun „goudschaaltje" goed han teren en bereiken maar moeilijk de spontane hartelijkheid die ons echte vrienden schenkt. "ftïTT'T-" Letterlijk gesproken valt er niet veel mee te doen. Of we het nu prettig vinden of niet, we zulllp.n ge duldig moeten wachten totdat het voorjaar weer is aangebroken voor dal we die „r" in de maand weer kwijt zijn. Maar u kunt de komen de „donkere dagen" wel wat opdof fen door uw huid een opfrissertje te geven met levertraan. Ja, u leest het goed, met levertraan, want zo'n kuur is het middel bij uitstek om een uitgedroogde huid weer op peil te brengen. Alles wat u te doen hebt is twee keer per week liet volgende: ver- tvarm wat levertraan au-bain-Marie en leg enkele stukjes kleenex-tissue klaar. Als de levertraan warm ge noeg is, druppelt u er wat van op de tissues en bedekt u daarmee hals en gezicht. Natuurlijk kunt u dat niet zittend op uw toilettafelstoeltje doen, maar moet u er languit bij gaan liggen op een bank of op bed. Laat de levertraancompressen een half uurtje intrekken en rust intus sen heerlijk uit. Na een half uur haalt u de compressen weg en gaat u uw huid met warm water wassen. Voeg een scheutje citroensap aan het water toe om de enigszins on prettige levertraanlucht te neutrali seren. Tenslotte stevig nakloppen met een in vieren gevouwen tissue. Be sprenkel daarna uw huid met een alcoholarme gezichtslotion en werp een blik in de spiegel, maar prepa reer er u wel van tevoren op dat uw spiegelbeeld u een ander mens laat zien dan u in gedachten had. LAAT UW OGEN NIET BEDERVEN DOOR DE TEEVEE „Steek er een lampje bij aan, anders zit u uw ogen te bederven", Is de raad die vele oogartsen geven aan patiënten, die met oogklachten bij hen komen. De klachten ontstaan, doordat de mensen in het donker naar hun televisietoestel zit ten te kijken. Zij denken dat het beeld dan scherper Is, maar niets Is minder waar. Het blauwige licht Is slecht voor de ogen, als gevolg van vele trillingen. Bovendien mist een toeschouwer, die 'n tv-programma In een donkere kamer zit te bekijken, de tussentinten, die "t beeld scherp moeten maken. Steek daarom tij dens het kijken naar de televisie altijd 'n lampje aan. maar doe het zo. dat de lamp niet kan weerspiegelen op het glas van de beeldbuis. Barbara Farber, de Amerikaanse, In Am sterdam wonende en werkende ontwerp ster van kinderkleding heeft onlangs in de hoofdstad haar „Top-Twaalf" gepre senteerd: bestsellers in gebreide kleding voor 4 tot 14-jarige meisjes. Barbara heeft zelf een negenjarig dochtertje dat als „pasdame" fungeert. Ze brengt haar serie gebreide kleding - jurkjes, broek- pakken en ensembles In ribbels en re liëfs allemaal in vier modekleuren: aubergine, petrol, roestbruin en goud, hier en daar geaccentueerd met gebro ken wit. „Ik was verbaasd hoe snel deze, vooral voor de provincie nogal ongebruikelijke kleuren overal in Nederland werden ge accepteerd". zegt Barbara. „Nauwelijks waren de eerste bestellingen afgeleverd door Oltrl in Oldenzaal, die deze serie uitbrengt, of er werden al nieuwe orders geplaatst. En tot veler verbazing deed de kleur aubergine het best". In plaats van de geijkte kinderkleuren als rood en blauw verwerkte Barbara Far ber door de hele collectie kleur-op-kfeur- schakeringen van deze vier modetinten. Dralon-filligran en dralon-linnen vormen de basis-materialen voor overgooiers met bijpassende sweaters, voor jurken, broek- pakken, lange mouwloze vesten en tal van combinatie- en variatie-mogelijkhe den. Door zorgvuldig alle tierlantijnen te vermijden is Barbara gekomen tot een gaaf geheel van eenvoud en goede smaak. Kleren van draion zijn praktisch; ze zijn gemakkelijk te wassen, kunnen over elkaar worden gedragen of gecom bineerd, naar eigen smaak van 't draag- stertje. Met deze collectie gebreide kinderkle ding heeft Barbara Farber weer eens be wezen een uitgesproken eigen stijl voor kinderkleding te hebben. Haar creaties zijn niet alleen praktisch en charmant, maar vooral ook aangepast aan de eigen mode van het kind. De collectie Is ver krijgbaar in de betere kinderzaken. Deze meisjes dragen modelletjes die door Barbara Farber zijn ontworpen. Ze zijn gemaakt van draion en zijn te krijgen in streepdesstns aubergine goud, roestbruin en petrol op een ach tergrond van gebroken wit.

Soester Courant | 1970 | | pagina 17