v,v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu Het oog gericht op nieuw aspect in Vietnam Kogel bij solderen geëxplodeerd. Man moet oog; missen Dinsdagavond 3 november koopavond voor invaliden en bejaarden Dieneke Smink exposeert baar wandkleden in Baarn Opbrengst collecte Vrijdag 30 oktolier 1970 49e jaargang no. 81 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor reilaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DE KIESDREMPEL Overstekende wielrijdster tegen auto zware hersenschudding Afscheid ds. L. de Ru Inwoner van Soest omgekomen bij ongeluk op de Blrkstraat Demonstratieve voettocht tegen defensiebegroting Telef Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Weer ooging tot aanranding op de Peter van de Breemerweg Twee grote acties van de Zuidviëtname- se troepen hebben een nieuw aspect aan de strijd gegeven. Dat ze in het noorden van eigen land een nieuw of fensief inzetten op grote schaal is op- zichzelf niet bijzonder. Maar tegelijker tijd zijn andere eenheden de grens van Cambodja overgegaan om daar Noord- Viëtnamese versterkingen aan te vallen. Met nadruk is bij beide ondernemingen gesteld dat het geen acties onder Ame rikaanse leiding zijn, maar geheel en al Zuid-Vietnamees. De regering in Saigon wil hierm?<? de monstreren dat er wel iets bereikt is met de strategie van de laatste jaren, waarbij de opzet was dat de Verenigde Staten Zuid-Viëtnam zouden uitrusten en trai nen om zelf eigen verdediging in han den te nemen. Het is - en dat is zeker ook een opinie van Washington - nodig om dit duide lijk te laten blijken. Tenslotte zijn er weer Amerikaanse voorstellen gedaan in Parijs, waar de Ver. Staten nu weer in Bruce een belangrijk onderhandelaar hebben zitten over een beëdiging van althans de Amerikaanse deelname aan de strijd. Deze verwelkomen Viëtcong en Noord- Viëtnamezen natuurlijk graag, maar zij weigeren rechtstreeks te onderhande len met het regiem van president Thieu in Saigon. Het is een oude regel dat men aan de onderhandeltafel niet kan bedingen wat men op het slagveld niet waar kon ma ken. Vandaar dat Saigon er nu alles aan gelegen is te tonen dat het in de strijd een faktor is waarover de andere partij niet te licht moet denken. KANTMAN. De 24-jarige R. H., werknemer van Foxboro, zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Woensdag was hij zonder medeweten van zijn baas in de we"kplaats van de instrumentenfabriek bezig met het sol deren van een kogel op een asbak, zulks ter versiering. Op een gegeven moment explodeerde de kogel echter. Een scherf drong het oog van H. in. Hij is onmiddellijk overgebracht naar het ooglijdersgasthuis in Amsterdam, waar operatief is ingegrepen. Zoals het er thans uitziet, zal hij vermoedelijk het gezichtsvermogen van dit oog moe ten missen. Dinsdagavond 3 november a.s., van kwart over zes tot 9 uur, zal het per soneel van de Hema en Vroom en Dreesmann te Amersfoort weer klaar staan om de Soester bejaarden en inva liden te ontvangen en hen in de gelegen heid te stellen hun inkopen te doen op deze speciaal voor hen georganiseerde koopavond. Deze koopavond wordt georganiseerd door „De Zonnebloem", in samenwer king met de Unie Vrouwelijke Vrijwil ligsters en is uitsluitend bedoeld voor invalieden en die bejaarden, die op een andere wijze nimmer in de gelegenheid zijn om te winkelen. Tot uiterlijk zondagavond (1 nov.) Is opgave nog mogelijk aan onderstaande adressen. Bij de telefonische of schriftelijke op gave dient men het volgende te ver melden: naam en adres van de geleider eter) en de naam en adres van de chauffeur. Indien men niet over vervoer beschikt, dient dat ook te worden opge geven, zodat van de kant van de orga nisatoren hiervoor moeite kan worden gedaan. Ook dient men te vermelden of men wandelwagen dan wel en rijdende brancard nodig heeft om te winkelen. Na opgave worden de toegangskaarten geheel gratis thuisbezorgd. Na opgave worden de toegangskaarten geheel gratis thuisbezorgd. Opgaven zen den of bellen aan: mevr. Faber. Foeken- laan 5, tel. 2429: de heer W. Nadom. Christinalaan 39, tel. 2929: mevr. A Smit. Heuvelweg 39. tel. 4450 of mevr M. Westerveld. Braamweg 78. tel. 5329 Onze plaatsgenote Dieneke Smink zal haar wandkleden van 30 oktober tot 19 november a.s. exposeren in Galerie Ce- sar, Laanstraat RB te Baarn. De exposi tie is geopend dagelijks van 10 tot 18 uur. behalve zondag en maandagavond. Vrijdagavond tevens geopend van 19 tot 21 uur. De offciële openstelling geschiedt op vrijdag 30 oktober, 's avonds om half negen. De collecte voor de „Zonnehuizen" heeft in totaal opgebracht ƒ4.951,23. De opbrengst van de afd. Soesc/Soester- berg was 1.943.20 en die van de afd Soestdijk ƒ3.003,03. Aan alle gevers en collectanten een woord van hartelijke dank. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. wil nog komen met een initiatiefvoor stel tot verhoging van de kiesdrempel, nu tot drie zetels. Al eerder wilde men de drempel op vijf zetels stellen, doch omdat dit zeker geen kans van aanne men zou hebben, wil de K.V.P. nu terug gaan tot drie zetels. De andere rege ringspartijen steunen dit voorstel echter niet. De V.V.D. is er in zijn geheel tegen en bij A.R.P. en C.H.U. zullen misschien slechts weinig kamerleden er voor voe len. In aanmerking nemend hoe de politieke situatie zich momenteel in Nederland I ontwikkelt, Is verhoging van de kies- drempel toch zeker niet a prior! af te wijzen. Nederland telt op het ogenblik een niet onaanzienlijk aantal kleine par tijtjes. Er is er zo juist nog weer een bij gekomen, de Evangelische Solidariteits- partij (E.S.P.). Dat zijn enkele uit de A.R.P. getreden radicalen, die zich blijk baar ook niet willen aansluiten bij de P.P.R. en nu met een paar honderd maar weer een eigen partijtje stichten. Zo zijn er, zowel rechts al links, verschillende van dit splintergroepen en stuk voor stuk dragen zij er toe bij de politieke situ atie in Nederland onduidelijker te ma ken. Veronderstel dat al die partijtjes straks ieder één zetel veroveren. Dat is niet ondenkbaar. Dan kunnen al die eenlin gen niets aan de politieke gang van za ken in het parlement veranderen. Maar ze willen bij de behandeling van de be grotingen en bij wetsvoorstellen allemaal hun woordje zeggen, louter en alleen omdat het dan in het openbare forum gezegd is. Overigens zal bij de stemming de een zich aansluiten bij de meerder heid en de ander bij de oppositie, uit v;elke grote partijen de een en de ander straks dan ook in hoofdzaak geformeerd zal zijn. Ze hebben dan niets anders be reikt dan de gang van zaken In de Ka mer danig opgehouden, misschien zelfs nog door eigen amendementen in te die nen. waarbij ze van een van de andere eenlingen de noodzakelijke steun krij gen. Maar in de grote lijnen zal dit geen verandering teweeg brengen. Die kleine partijtjes spruiten voort uit de algemene Nederlandse zucht tot perfectionisme. Deze mensen kunnen in eigen partij hun inzichten niet voldoende tot gelding brengen, voelen zich" daardoor gefrus treerd, vinden Hun specifieke inzichten toch zo belangrijk en dan gaan ze maar op eigen houtje meedoen aan de verkie zingen. Deze spllnterzucht is echter funest voor een goede werkwijze in ons democratich bestel. Het veroorzaakt een enorme ver langzaming in de werkzaamheden van het parlement en daarnaast meer on duidelijkheid in de politieke mogelijk heden. Bovendien is het voor die een lingen, zelfs als het een tweeling mocht worden, praktisch onmogelijk om zich voldoende te verdiepen in alle gronden en achtergronden van begrotingen en ingediende voorstellen, omdat daar te veel onderwerpen bij komen waarin zij zelf volkomen ondeskundig zijn. De grotere fracties hebben op ieder ge bied hun specialisten. In teveel gevallen zullen zij zich dus tot algemeenheden moeten bepalen en zullen hun inzichten dan altijd overeenstemmen met die van een grote groep andere kamerleden van andere partijen. Hun zitten daar heeft dus niet zo erg veel zin, behalve voor de eigen portemonne van het kamerlid. Het is de plicht van de democratie zijn syteem zo functioneel mogelijk te laten verlopen. Er wordt buitenparlementair al genoeg tegen stormgelopen. Laat men toch zorgen dat het parlement zo pro- duktief mogelijk te werk kan gaan. De al te kleine partijen daaruit weren be tekent geen aanslag op de democratie. Wel een versterking van haar werkwijze, hetgeen hard nodig is. Niemands mond wordt erdoor gesnoerd, al zit men niet. in het parlement. Kleine verschillen in denken over dit of dat zullen er wel honderden zijn. Dat moet men dan in eigen partij propageren maar niet het parlement ervoor willen misbruiken. Een kiesdrempel, die oartijvertegenwoor- diging pas bij drie gekozenen toestaat, lijkt ons daarom een zeer redelijke eis. Het stelt tenminste een beetje paal en perk aan te sterke versnippering en draagt er enigszins toe bij dat het par lement iets vlotter kan functioneren Laat men althans Iets doen om dit te bewerkstelligen. Bij een verkeersongeval op de Nieuweweg is dinsdagavond de 18-jarige mej. J. G. uit Soest vrij ernstig gewond geraakt. Zij wero bij het oversteken van de weg aangereden door de 22-ja- rige automobilist A. A. van B. uit Soest. De wielrijdster liep daarbij een zware hersenschudding en verschillende hoofd wonden op. Zij is opgenomen ln Zon negloren. Op de Ossendamweg reed dinsdag avond mej. C. F. R. (24) uit Soest in een bocht met haar auto tege-- een boom. De auto werd volkomen ver nield. De bestuurster zelf bleef onge deerd, maar een bij haar in de wagen zittende mede-passaglere, mevr. D. uit Soest, liep bij het ongeluk een jukbeen- fractuur op. Zij is overgebracht naar Zonnegloren. Zondag 8 november a.s. zal ds. De Ru van Zonnegloren afscheid nemen van de gemeente Soest. Zoals bekend, zal hij de week daarop naar Amsterdam vertrek ken. Het is de bedoeling, hem ter ge legenheid van dit afscheid een passend herinneringsgeschenk aan te bieden. Diegenen, die iets willen bijdragen, kun nen dit doen door storting of overschrij ving op postgiro 212775 t.n.u. Raiffeisen- bank te Soest, onder vermelding „af scheid ds. De Ru. Bjj een verkeersongeluk op de Birkstraat is dinsdagavond de 23-jarige A. A. M. van Oostrum uit de Weegbreestraat in Soest om het leven gekomen. Een tweede inzittende van de personenauto, die hjj bestuurde, de heer W. van den Hoed uit de Schaepmanstraat alhier, werd levensgevaarlijk gewond. Hy is opgenomen in Zonnegloren. Tragische oogst van een avond onveilig verkeer. Links de auto die betrokken was bjj het ongeval op de Birkstraat. het ander wrak is afkomstig van de aanriiding op de Ossendamweg. Door het gewest midden Nederland van de PSP wordt op zaterdag 31 oktober a.s. een demonstratieve voettocht ge houden langs het vliegveld Soesterberg. Deze demonstratie beoogt het afbreken van de defensiebegroting, waardoor de geleidelijk vrijkomende gelden kunnen worden besteed zoals aangegeven in de alternatieve begroting van de PSP. Gestart wordt om 13.30 uur op het Soes- terhoogt, pl. m. 700 m voorbij het station Soestduinen, richting Soesterberg. Het eindpunt zal zijn in het Dorpshuis te Soesterberg, waar o.a: het Statenlid J. D Hoepelman en de Kamerleden B. van der Lek en H. Gortzak het woord zullen voeren en vragen beantwoorden. De bijeenkomst in het Dorpsbuis is openbaar en zal om pl. m. 17.00 uur worden beëindigd. De gemeente Soest heeft voor deze voet tocht vergunning verleend. Met de Soes ter politie werd op prettige wiize over eenstemming bereikt over de te volgen route. De heer Van Oostrum wilde vermoede lijk met veel te grote snelheid vanaf de Birkstraat uit de richting Amersfoort de Gallenkamppelsweg inrijden. Juist toen hij naar links ging, naderde uit tegen overgestelde richting een tankwagen, bestuurd door de 46-jarige F. v. d. G. uit Amsterdam. Deze heeft nog getracht, een bosting te voorkomen door naar links uit te wijken, maar de personen auto botste in volle vaart tegen de rechter zijkant van de tankwagen. De heer Van Oostrum raakte daarbij dusdanig ernstig gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis overleed. De heer Van den Hoed moest in zorpr\vO;kende toestand naar Zonnegloren worden ge bracht. De personenauto werd totaal vernield. Het ongeluk had veel grotere en cata- strophale vormen aangenomen, wanneer de personenauto op een andere plaats tegen de tankwagen was gebotst. De kans, dat de met 30.000 liter benzine ge- jvulde tank dan geëxplodeerd zou zijn was voWfis de chauffeur zeer groot. Kort nadat de bewoners van de Peter van de Breemerweg in een brief aan het gemeentebestuur hebben aange drongen op een betere verlichting van de weg, omdat een toenemend aantal aanrandingen oi pogingen daartoe valt te constateren, is woensdagavond door een onbekend gebleven bromfietser ge probeerd, de 23-jarige bejaardenver zorgster mej. N. van F. uit Soest aan te randen. De bromfietser kwam op een gegeven moment naast het- feitsende meisje rij den en deed haar oneerbare voorstellen, waar zij uiteraard niet op in ging. Ter hoogte van de Ferdinand Huyklaan greep hij het meisjes vast, maar zij wist zich weer los te rukken. Zij vucht- te een erf op en begon op een deur te bonzen. Eerst toen er werd opengedaan, nam de aanrander de benen. Hij is nog spoorloos. Kleurig en vrolijk glimmend is de nieuwe folder van de stad Rotterdam binnengerold. Een 700-jarige groei maakte van een vissersdorpje een stad van we reldbetekenis. Een duidelijke, mini-plat tegrond, voorzien van genummerde be langrijke punten of gebouwen, staat U\ ten dienste, zodat de onbekende bezoe ker zijn weg toch zonder moeite zal kunnen vinden. Wij bevelen dit vouw blad dan ook graag aan. Liefhebbers van de dans maken wij at tent op het Fiesta Gitana da Silva, een ontlading van wilde zigeunerdansen, die U zult kunnen beleven in de Stads schouwburg te Utrecht op donderdag 5 november. Twee dagen tevoren kunt U bij ons bespreken. Er was veel vraag naar Snip en Snap. U kunt deze bekende vaderlanders mee maken in Theater Gooiland te Hilver sum in het tijdvak van 19 november tot en met 28 november. Kaartverkoop al 10 dagen vóór de aanvangsdatum tussen 10 en 14 uur aan de kassa van ft het theater of telefonisch tussen 11 en 14 uur (02150-49090), niet op ons WV- i kantoor. Op de vrijdag, dat U deze J krant leest, gaan we naar Tivoli. Den ken de leden van de U.S.O.-busconcer- ten eraan, dat er vanuit Soest twee bussen rijden? Het zijn de nummers 3 en 4. Men kan vanaf Colenso en Nieu- werhoek instappen en vervolgens bij iedere normale busstop aan de hoofd weg. Vertrektijden: nr. 3: halte Colenso 19.30 uur, Nieuwerhoek 19.33 uur enz. nr. 4: Nieuwerhoek 19.33, „Braamhage" 19.37 uur, ...Hoog Soestdijk" (Pr. Hen driklaan) 19.40 uur enz. Denkt U eraan, dat men het nummer van de bus dient te onthouden, daar men in dezelfde bus van de heenreis ook weer terug moet keren. Dit maakt de taak van de chauffeurs gemakke lijker. Mocht iemand bijvoorbeeld om een of andere reden niet van de terugrit ge bruik maken, wilt U dit dan aan Uw buschauffeur mededelen? Dit voorkomt onnodig wachten. De koppen worden geteld, zo U weet. Op vrijdag 6 novem ber zal het Nederlands Kamerorkest in de Aula van het Baarns Lyceum con certeren met een bijzonder mooi pro gramma. U kunt hiervoor toegangs kaartjes op ons VW-kantoor kopen voor de schappelijke prijs van 4— Bent U lid van de Baarnse Volks-Uni- versiteit, dan kost het U maar 3, terwijl jongeren al voor ƒ1,— terecht kunnen. Naast Mozart, Bach en Haydn zult U het altviool-concert van Badings kunnen beluisteren. Er valt aan het begin van het seizoen veel te genieten!! Dezelfde plaats nu Het pand Koninginnelaan 76, vjjftig jaar geleden

Soester Courant | 1970 | | pagina 1