idingen: (WIJK DE 100 GEZINNEN POSTZEGEL VESPA GIA0 De Witte Pompen KRABBELS VAN KNEUS ZES NIEUWE SCHOLEN IN HET SMITSVEEN OFFICIEEL GEOPEND itandswoningen - Landhuizen ungalows jwterreinen 1 1 - SOEST le Duitse )«e inruil zenders rar, v.a. - voor 9,50 voor adso's etc. efoon 02155-2906 2395,— f 498. 567,- 398. 84,50 199,— 25,- 31 oktober een NATIONALE RUILDAG Schoenhandel G. van de Pol viert dubbel jubileum Soester koor zingt in Antwerpen Cantate-dienst Nicolaaskerk Baarn Smitsveen weer zonder stroom Architect H. N. van Wijk scholen over 10 of 20 jaar alweer verouderd Eerste paal in de grond voor gezamenlijk kerkgebouw van Hervormden en Gereformeerden ïbreide cliëntenkring vragen ■egelmatig te koop alle prijsklassen, gaarne aan ons kantoor. 54) 2727 e dienst. Eigen werkplaatsen. De heer M. A. C. Lindeman, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort, heeft dinsdagmiddag in het Smitsveen zes nieuwe scholen, drie lagere en drie kleuterscholen (voor elke zuil twee) officieel geopend. Alleen de handeling, Bie hfj daarbij moest verrichten, bleek achteraf technisch een te grote opgave. Het touw, waaraan hU moest trekken om op vrij grote afstand een schoolbel in .werking te stellen, bleek, na verschillende proefnemingen goed te hebben door- 1 staan, op het beslissende moment er toch geen zin in te hebben. In plaats van een (schoolbel te horen, zagen de aanwezigen de Inspecteur nu vrij hulpeloos met een nutteloos geworden eindje touw in zijn handen staan. Er was dinsdag trouwens nog iets, wat het belang van het schoolkind zou zijn", flffriüet conform in het draaiboek bleek te Vervolgens ging hij in op de keuze van Wj zijn verlopen. Het gemeentebestuur j de naam voor de openbare kleuter- M heeft namelijk enige tijd geleden be- school. Hij sprak de wens uit, dat de H sloten om tijdens de opening de naam naam van de school tevens zou mogen van de nieuwe (openbare) kleuterschool i bijdragen tot een beter en intensiever B bekend te maken, maar dat hoefde al contact tussen mens en natuur. I niet meer, want de naam bleek al in De heer Fennema, voorzitter van de 1 levensgrote letters op de gevel van het gebouw te zijn aangebracht: „De Kievit", zulks ter ere van de in Soest ook niet onbekende vogel, maar meer nog als hommage aan de bioloog Rinke Tolman, die zijn naam reeds zag gegeven aan de openbare lagere school en nu ook het onderwerp van een van zijn meest uit gebreide studies als naam zag gebruikt. De heer Tolman woonde de opening van de serie van zes scholen in het naar hem genoemde schoolgebouw trou wens ook zelf bij, met onder meer de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, de wethouders J. J. Ebbers, mevr. M. C. P Walter-v. d. Togt, K. de Haan en L. J. Dijkstra, die als wethouder voor onderwijs hier als gastheer zijn debuut maakte, de directeur van de gemeen tewerken, de heer H. J. van der Dus- sen, verschillende gemeenteraadsleden, ouders, leerkrachten, leden van ouder raden e.d. De heer Dijkstra zei in zijn inleiding, d men bijzonder veel problemen heeft ondervonden bij de financiering van de zes scholen. Het is uiteindelijk aan de heer W.- G. van Zadelhoff te danken geweest, dat een pensioenfonds bereid werd gevonden om de scholenserie te bouwen, zo zei de heer Dijkstra. De burgemeester vond, dat hier iets bijzonders was gepresteerd, hetgeen al leen maar gebeurd kon zijn dankzij een grote samenwerking tusen verschil lende groepen en de hulp van anderen. Er moet volgens de burgemeester wel moed voor nodig zijn geweest om hier aan te beginnen, „maar men is eraan begonnen, omdat men inzag, dat het in Ver. Hilversum en Omstreken organiseert op zaterdag in de TOTO HAL v.h. gem. sportpark aan de Soestdyker- straatweg te Hilversum. Naast station Soestdykerstraatweg. 20 handelarenstands aanwezig. Geopend van 10-17 uur. Entree ƒ0,50 Christelijke Schoolvereniging „De School met de Bijbel", maar mede sprekend namens de Stichting voor Katholiek basis- en kleuteronderwijs, sprak de hoop en tevens de overtuiging uit, dat de verschillende schoolbesturen in de toekomst op eerlijke en loyale wijze zouden samenwerken. „Ik hoop, dat de ze scholen een zegen mogen zijn voor de kinderen en dat zij er een goede basis zullen krijgen voor hun verdere leven", aldus de heer- Fennema. De ontwerper van de zes scholen, ir. H. N. van Wijk uit Soest, ging nader in op de financiële consequenties van een project als het onderhavige. Het gebonden zijn aan voorschriften en het gecontroleerd worden door blijvende in stanties heeft naar de mening van de heer Van Wijk enerzijds een sanerende invloed („de slechtste plannen worden tot een aanvaardbaar niveau opgevij zeld") maar anderzijds frustreren zij de ontwikkeling naar nieuwe mogelijk heden. Deze serie scholen past volgens de heer Van Wijk in dit schema door hun haal baarheid, net binnen de voorschriften. „In deze tijd gezien kunnen deze scho len niet veel beter, omdat we niet in de tijd durven investeren, omdat de factor-tijd niet voldoende erkend wordt. Voor alles, dat ouder wordt dan tien jaar, draaien we ons om en maken we verstarde dingen, zonder dat iemand in de toekomst de gelegenheid krijgt er nog iets aan te veranderen. Dus zitten we over tien of twintig jaar weer met verouderde scholen, die dan nog een halve eeuw mee moeten; scholen, die net zo verouderd zijn als de dorpscho- len van een paar eeuwen geleden", al dus de ontwerper van de schoolgebou wen. Hij zei, dat het onderwijs de komende tien jaar vele veranderingen staan te wachten. Hij noemde ondermeer de in tegratie van kleuter- en basisonderwijs, de toepassing van nieuwe onderwijsme thodieken en nieuwe leermiddelen en gezamenlijke voorzieningen, zowel in tern als samen met de gemeenschap. „Dit moet toch leiden tot de erkenning, dat wij de toekomst gewoon niet ken nen. Geef ook de factor „tijd" zijn ei gen prioriteit en verwerk deze in het programma van eisen. De school moet een levend ding zijn, ademend, een te ken van iedere tijd, voor ieder kind. Architecten zullen in teamverband, met overigens een duidelijke eigen verant woordelijkheid, ruimten moeten ontwik kelen vanuit het basisgegeven dat deze ruimten moeten voldoen aan tijdelijke behoeften met wisselende normen", al dus de heer Van Wijk. Hij zei er wel bij, dat zijn toespraak niet was bedoeld als rouwrede, „want erger nog dan bouwen is niet bouwen". Het feit, dat nu eens geen noodlokalen worden gebouwd, maar de keus is ge vallen op een serie scholen (samen met Amersfoort) noemde de heer Van Wijk een voorbeeld van wijs beleid. „Dat wij hier zo ongeveer het maximum verkregen hebben, dat binnen het hui dig kader mogelijk is, is voor het over grote deel te danken aan de inspec teur van het lager onderwijs, die zowel in de voorbereiding als in de strijd bij hogere instanties zich als geëmotioneerd mens heeft opgesteld, waardoor negen lagere scholen voor bijzonder lage prijs in anderhalf jaar gebouwd konden wor den", zo besloot de heer Van Wijk zijn rede. Ook de heer Van Eikelenburg, die de scholen aan de Smitsweg gebouwd heeft, wees op de grote mate van sa menwerking, die aan de bouw vooraf is gegaan. Een zo zorgvuldig mogelijke voorbereiding voorkomt naar zijn me ning stagnaties tijdens de bouw. Overi gens was de heer Van Eikelenburg het met de ontwerper eens, dat veel van hetgeen na de oorlog is gebouwd, nu al weer voor de sloop rijp is. De heer C. M. A. Bakker, hoofd van een der katholieke scholen, zei, dat de serie scholen is gerealiseerd in „eigen lijk een verschrikkelijke wijk". Hij zei, dat vaak een rancune gekweekt wordt tegen de school van vandaag, die in feite een school var. gisteren is. „Wij willen geen luisterschool, maar een le vende school, waar de kinderen zich thuis voelen. De leerkrachten hebben dan tot taak, de ouders voor hun werk te enthousiasmeren", aldus de heer Bakker. „Belangrijker dan wat we zeggen en wat we doen, is, wat we zijn, als mens. De kinderen moeten weten, wat ze aan ons hebben". Met een variatie op de bekende slogan in onderwijskringen „opstaan tegen het zitten blijven" zei de heer Bakker, dat er meer sprake moet zijn van het „op staan tegen het zitten blijven". Hij zei zich ervan bewust te zijn, dat de school en de onderwijzer aan veel kritiek onderhevig is. „We hebben een moeilijk vak, er is veel kritiek op ons, maar laten we vasthouden aan het ideaal, waarvoor we eenmaal gekozen hebben. Anders hoort men in het Soes- terveen niet thuis". De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Lindeman tenslotte noemde de totstandkoming var dd serie scholen een bewijs van de triomf van het vertrou wen. Ook had de heer Lindeman waar dering en bewondering van de door de architect geleverde prestaties: „Het is een school, waar je als kind nog eens om een hoekje kunt kijken en waar je steeds weer nieuwe dingen ontdekt en door iets nieuws verrast wordt". Na de voltooiing van de reeks toe spraken kregen de genodigden de ge legenheid, zichzelf van de juistheid der diverse beweringen te gaan overtuigen op de zes nieuwe scholen. Klokken-- Prisma horloge Gouden- en zilveren sier Verlovingsringen Uurwerkrcperati HORLOGERIE „Qoiltico" KONINGINNELAAN 21 - SOEST- TELEF. 02155-8319 Voor de derde maal in 1970 ging het Soester Hervormde Jeugdkoor naar het buitenland. Na het bezoek aan Soest in Westfalcn en de concertreis naar Oos tenrijk in de afgelopen zomermaanden, werd nu een bezoek gebracht aan onze Zuiderburen, België. Op uitnodiging van Lions Club Antwer- pen-Marnix en de Lions Clubs Centrum Steen en de Organisatie van de Ant werpse Kathedraalconcerten werd op vrydag 23 oktober in de O. L. Vrouw Kathedraal de „Hohe Messe" van J. S. Bach uitgevoerd. Evenals bij de vorige uitvoeringen van de Hohe Messe bleef Maarten Kooy met zijn koor en orkest van de Nederlandse Kantorij zo dicht mogelijk bij de uitvoe- voeringspraktijk van de componist. Het koor leverde dan ook alle solisten zelf. De uitvoering van dit prachtige werk werd iets geheel unieks. Ruim 2100 belangstellenden, waaronder de Nederlandseconsul en leden van. de Nederlandse kolonie vulden de kathe draal. In deze oude gotische kathedraal van geweldige afmetingen leek het of veel van het gezang verloren ging voor het publiek, maar in werkelijkheid werd door het koor, namens de aanwezigen God lof gebracht en Zijn liefde bezon gen. De gotische bogen hieven de klan ken opwaarts, terwijl de bijbelse figuren van Rubens toekeken. De aanwezigen wisten de uitvoering te waarderen zoals bleek uit de gespan nen aandacht en het warme applaus, dat, tegen de gewoonte in, werd gege ven nadat de laatste klanken waren ver stomd. Na afloop van het concert werd door het bestuur van de Lions Club in aan wezigheid van tal van genodigden, waaronder de Deken van de Kathedraal, een receptie gehouden ter eere van dirigent, koor en orkest. Veel woorden van dank en bewondering werden ge sproken. Zo kwam een einde aan een succesvolle uitvoering en had een Soester koor een rijk stuk Nederlandse cultuur aan het Belgische publiek geschonken. Dat een deel van de opbrengst van het concert, waarschijnlijk een niet gering bedrag, gezien de hoge toegangsprijzen, „ten voordele van het werk van de Zus- terkens der armen" was. kan tot nog meer voldoening aanleiding zijn. Voldaan keerde het koor en orkest in de vroege morgenuren van zaterdag 24 oktober terug in ons goede Soest, dank zij de goede zorgen van de trouwe chauffeurs van Tensen. Na een korte rustperiode werd dezelfde dag 's avonds in de Oude Kerk opnieuw voor zeer talrijk publiek de Hohe Messe uitgevoerd. VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 Vol goede bedoelingen trok de heer Lindeman aan het touw om door het luiden van een bel de scholen sym- bilisch te openen. Het volgende moment brak het touw v"" de herhaalde malen beproefde „in- .tall^ïic", en stond de heer Lindeman -Tbouvvcreerd met het touwtje in ?Un hand. Op iedere eerste zondag van de maand wordt in Baarn eer. cantate-dienst ge houden, waarvan de liturgie is aange past aan Bachs tijd. Zondag, 1 nov. a.s., des middags om 4 uur, wordt deze dienst gehouden in de Nicolaaskerk 17 te Baarn, welke zal worden voorgegaan door pastoor C. Snelder. Tijdens deze dienst zal worden uitge voerd door Kooi en orkest, onder lei ding van Louis Mol, de cantate 140 „Wachet auf, ruft uns die Stimm&", ven J. S. Bach, met medewerking van Grietje Oudenampsen. sopraan: Michiel ten Houte de Lange, tenor; Hmny Vonk, bas en Ad Waardenburg, orgel. De toegang is vrij. Het Smitsveen heeft de woensdagnacht weer enige tijd zonaer stroom gezeten. Het euvel was ditmaal waarschijnlijk te voorkomen geweest, want vóór de clec- triciteit uitviel, meldde een bewoner van de Parklaan, dat er in een paar kabels kortsluiting dreigde te ontstaan. De vonken spatten er aan alle kanten af. De politie stelde de PUEM hiervan in kennis, maar deze achtte het niet nood zakelijk om maatregelen te nemen. Korte tijd later constateerde de sur veillerende politie, dat de straatverlich ting in het Veen was uitgevallen. Op nieuw werd de PUEM gewaarschuwd en met meer succes. Er zoude^i althans nu wel maatregelen worden getroffen. di© de 3 mogelijke rette mouw armslag, n rits- om even stoppen, ig geeft dat kleur is m J.1. woensdag vierde Schoenhandel G. van de Pol, annex reparatie-inrichting, aan de Koninginnelaan 76, een gecombineerd jubileum. Naast het gouden jubileum van de schoenmakerij, die ook na een halve eeuw nog springlevend is, vierde men het feit dat op diezelfde datum tien jaar geleden met de schoenhandel annex luxe lederwaren werd begonnen. Ajje ut ming vraog dan mok zelge dak altied mit un groos gevoel ut Soesder- veen in rie op ming regulmaotugge ritjes door ut darrup. Zoon kwak huuze as daor neerrezet worde. Ik schaat datter geen mins is, die zun ei ge tien jaore geleje hep voor kenne stelle, datter vaan aal die weilaande haos niks meer ovur zouw weze, en datter niks aors zouw staon as bar grote betonne blokke die de huuze vaan 1970 voor motte stelle. Maor jao der komme steeds meer min- se bie in de wereld en ongs toch aal zo klein laand wordt haos te klein, vooraal de westkaant en daorom motte wullie in Soest ctienst gaon doen om aal die minse. die bie meksor ast waore op de lip zitte, un biei.ie leeiruumte ie gaon geven, omdaat wullie heul tevaal- lug waat meer ruumte hadde daan die luu uut ut v/este. Maor jao, an ruumte allenug hejje ok nie zo bar veul, dus der moste huuze op worde gebouwd, en daor waore luu ge- nog voor te vingde. Noeng zaal ut in de bouwweruld wel heul gewoon weze. dat ter grote en kleine annemurs tinne, maor voor Soest binne wel olie de aller grootste vaan derluu stoel ofge.komroe. Toeng der un paor jaor geitje mit de eerste huuze werd begonne int Veen, cn de meeste nog ofgebroke moste worde, kont haos nie aors, of mit un psoi janre zouwder ast waore neul nieuw dar rup gebouwd weze. .**»«*«>;- staon de- ur. heule kwak huuze kejje ut wel of nie mooi vingdt vaar. un darrup is beslis nog geen spiaohe. Ce- lukkug komme der ovur un pao® weke un paor winkuls bie, zodaat die mime int Veen nie meer op un wsnkul'nn? eilaand wone. Toeng ut begon, aal die bouwerie, waas ut een gesjouw en gedraof int heule Veen. Heule betonfebrieke werde der uut de grongd gestaamp, om ter plaotse aal die spulle te maoke. Huuze bouwe leek toeng un soort vloedgolluf, maor ajje noeng rongdkiek ist geruus vaan die golluf ofgezwaakt tot bar zaacht kab- bele. Der binne nog un paor flets veur minse uut ut Gooij ongderhaande, en daormeej is de kous of, ut geweld is vurstomd. Waat daat angaot zalder wel geen mins weze die vaan zoon gaang vaan zaoke ok maor iets snaap. Iedereen die der ok maor iets mee te maoke haad, haad zijn mongd der vaan vol, in Soest zouwe mit un paor jaor vieftugduuzend minse motte komme woene en effe daornao zouwe ut der viefenzeuvutugduuzend worde. Noeng, en laote wullie eerluk weze, der binne de leste twee jaore toch wel effe un paor huuze neerrezet, woene wullie mit zun zesendartugduuzend in Soest, en daor binne de Soesderbarregers ok nog bie gerekend. Ajje daat getaal zo bekiek. daan motte der nog veertien duuzend bie komme om an die vieftugduuzend te komme. Aal weer meer daan un jaor geleje waster feest omdaat de viefendartug- duuzendste inwonur der eige haad anne- kondugd en noeng in aal die tied binne der nie meer as duuzend minse biege- komme, ondaanks datter knaap ge bouwd wier. Maor daat houwd in, daat der per jaor duuzend minse biekomme. Om effe bar optiemisties te weze, waant andurs blief jie in deze weruld narru- guns, laote wullie noeng vaan die duu zend der tweeduuzend maoke, daan houwd daat in daat wullie tot an nege- tienzeuveenzeuvutug motte waachte om de vieftugduuzendste te kenne begroete. Maor ik gloof nie daat da de bedoeling waas vaan de minse diet. bouwe vaan huuze in Soest motte regele. Maor der zaal ovur un paor jaar wel weer zoon bouwgolluf vaan staart gaon, zodaat der in. een paor jaor weer un heule kwak huuze uut de grongd ge staamp worde. Ik kender nie zo bar veul vaan zeige, maor as ik ut voort zeige haad, daan zouwk veul lievur zachies doorgaon mit bouwe daanop eens zoon heule kwak te- geliék neer te motte zette. Ming vaodur zeej vreuger al teuge ming „gauw en goed binne twee zaoke", en as daat op de huuzebouw int Veen vaan toepaas- sing wordt gebrocht heptie nog geliek ok. Waant messchien waore der nooit geen plaote vaan die huuze offevaalle as de minse die zu der teuge an haadde motte maoke gewete haadde daat zullie noeng wel de straot óp motte omdaat. hullie baos geen warruk meer voor ze hep. Zonder dat aan het heugelijke feit het slaan van de eerste paal een officieel tintje was gegeven, werd dinsdagmiddag onder redelijke belangstelling de eerste van een serie van 65 palen geslagen voor het gezamenlijke kerkgebouw van de Hervormde en Gereformeerde Ge meenten in het Soesterveen, op het ter rein Dalweg hoek Veenbesstraat. Het kerkgebouw dat een schepping is van het Soester Architektenbureau Van Wijk, wordt gebouwd door de N.V. Soes ter Aannemers Maatschappij, Verweij en Stulp. Wanneer de bouw geheel volgens de planning verloopt zal de kerk, die aan vierhonderd mensen plaats gaat bieden, september 1971 in bebruik genomen kunnen worden. Naast de dominee's Borgers en Rang van Gereformeerde zijde waren de Her vormde dominee's Bosma, Kloek en v. d. Hoof aanwezig. Verder waren op de korte informele bijeenkomst aanwezig de heren Borreman, gemeentesecretaris, v. d. Broek, hoofd gemeentelijke plant soenendienst, G. Stam als secretaris van de Hervormde Kerkvoogdij en de heren P. Alblij en P. van Gilst als bestuurs leden van de vereniging „De Veenbes" Ook gaven een aantal aanstaande ge meenteleden van hun belangstelling blijk. Op de afgebeelde maquette Is dui delijk te zien uat het te bouwen kerk gebouw volledig harmonieert tussen de torenhoge flats, afgewisseld met een toch gezelliger aandoende laagbouw. r luxe lederwaren, in vervulling te doen gaan. De schoenmakerij verhuisde naar de achterzijde en een belangrijke verbou wing, modernisering en uitbreiding maakte het mogelijk om in 1960 officieel met de schoenhandel te starten. Naast de grote groep vaste cliënten, trekt de heer Van de Pol, door zijn grote collectie „modeschoenen" in de middenklasse, cliënten uit heel Soest. Woensdagmiddag maakten velen gebruik van de mogelijkheid om op de receptie de familie Van de Pol met dit gecom bineerde jubileum te feliciteren. Ge lukwensen die veelal vergezeld gingen van fraaie bloemstukken en andere ca- deau's. Donderdagmorgen ging de deur weer normaal open voor de alledaagse ver koop, alleen met dat verschil, dat gedu rende de feestperiode iedere cliënt met een aankoopbédrag hoger dan 25,00 een paar fraaie muiltjes voor niets en nie mendal krijgt aangeboden. De heer Van de Pol toont met deze jubilea duidelijk aan, dat kwaliteit en service, ook de kleinere zakenman nog mogelijkheden geeft. Met groot gemak verdween de eerste paal in de drassige bodem. De Maquette laat duidelijk de vorm van de kerk zien. Vader van de Pol kwam vierenveertig jaar geleden vanuit Eemnes naar Soest. Hij had toen al overwegend Soester klanten. Na verschillende verhuizingen vestigde hij zich vlak voor de tweede wereldoorlog op de Koninginnelaan, het huidige pand, toen nog een melkhandel (Zie daarvoor de aflevering „Soest toen Soest nu" van deze week.) Samen met zijn zoon, die in 1953 de schoenmakerij officieel overnam, had de heer Van de Pol Sr. meer dan een volle dagtaak aan de talrijke reparaties, die in die bedrijfsvorm tot de jaren vijftig gehandhaafd bleef. „Met het stijgen van de welvaart, ver minderde - gelukkig - het aantal repa raties, vooral de dames wisselden al wat sneller van schoen om toch maar vooral met de laatste mode mee te gaan. De heren waren nog wat behoudender en lieten hun schoenenliever toch maar een keertje verzolen, voordat zij aan vernieuwing dachten. Door deze verschuiving kreeg de heer G. van de Pol eindelijk gelegenheid om zijn vurigste wens, een schoenhandel in het middengenre, gecombineerd met

Soester Courant | 1970 | | pagina 3