uissteden 34! NIEUW Maja gel espumoso 1 douche en iu teelzucht nse Ton Beuken HET „NEEN" VAN TRUDEAU Andrea Koehof clubkampioene van „De Duinkikkers" MENINGEN VAN LEZERS HET JAAR 2000 Officiële Mededelingen feestdagen gekleed itelijke japon van caat stof offen reeds vanaf 15 per nieter. ROCAAT 24,95 p. m. 8 leegverkoop 50 Milieuhygiëne Keklame-krant Lager-onderwijswet 1920 VRLTDAG 30 OKTOBER 1970 steden w(j er bijzondere t aan (zie etalage) OOK BINNEN, ;eds van de SoVVi beurs, zonder enige verplichting, collectie zien JE MODE YÉR VOORUIT SOESTERBERGSESTRAAT' 28 TEL: 3480SOEST-Z. lijten w.o. 10 gebruikte grote ot 25 van de nieuwwaarde. 5,tot 350,—. plaren van 45,tot 95, ware Bombay- en Indiatapij- en ƒ875,maar nu ƒ600, 725,maar 500,Verder ssens, kelims, fragmenten en scheerwollen vloerkleden geen ƒ225,per stuk. 30 nieuwe en kleedjes met 30 korting winkelwaarde. vloerkleden vanaf ƒ50,Zui- :ante tafelkleedjes van ƒ45, i a.s. zaterdag 31 oktober 1970 het Verenigingsgebouw, Steen- ofdweg schuin t.o. R.K. kerk), OEST. legenheid. Betaling kontant of girocheque. elling en kom vroeg ■af de juiste maat op. He Canadese regering-Trudeau heeft iet aangedurfd de eisen van de kidnap- jers van minister Laporte te braveren. Jat heeft de minister het leven gekost. ]VIaar misschien is deze beslissing van Canada niet alleen van belang voor Ca- lada zélf, maar voor de gehele wereld, fcnmers, had de regering voor de eisen jan de gangsters gebogen, dan was het feind er van weggeweest. En niét alléén in Canada! je door het zogenaamde Bevrijdings- .ront in Canada gebruikte methoden Zijn regelrecht afgekeken van de gang sters. XJeze lieden, die zeggen te strijden voor Je „onafhankelijkheid" van de Fransta- ige provincie Quebec, zijn in werke- ijkheid revolutionaire terroristen. Po- itiek gezien staan zij veel dichter bij gastro dan bij de Gaulle, die zijn „Leve iet vrije Quebec" liet horen. Zij zijn -jiiet geïntresseerd in een al of niet Franstallig Ouebec, dat al of niet ge heel of gedeeltelijk zelfstandig is; zij willen de „kapitalistische maatschappij" vernietigen, het „establishment" doen verdwijnen. En tot dat doel zijn alle middelen heilig. Infiltratie De FLQ, het Bevrijdingsfront Quebec, staat hierin niet op zichzelf. Het ver toont een patroon, dat men over de ge- iele wereld kan waarnemen, en de me thode is overal gelijk. Er wordt ingehaakt op gevoelens van onrust en onlust, overal waar strijd wordt gevoerd voor verbetering en voor ware of vermeende, dan wel overdreven grieven. Of het nu gaat om de positie van de negers, om de eisen van de studenten, om een staking of een vrij heidsstrijd, het vaandel wordt meteen gegrepen door de handen van bekwame, ervaren en niets ontziene agitatoren, die niet terugdeinzen voor geweld, maar die daarvan zelfs voorstanders zijn, om- ®)dat het er toe bijdraagt de maatschap- ■bij te ontwrichten. Tin het bijzonder in democratische sta- KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit- fting ten gemeentehuize alhier. ten kunnen zij deze taktiek doorvoeren, doordat daar het gehele apparaat is ge baseerd op legaliteit. Zelf treden zij die met voeten, maar zij eisen bescherming van recht en wet wel voor zichzelf op. En overal vinden ze wel mensen, soms heel invloedrijke, die menen hen in naam van het recht en de vrijheid te moeten verdedigen, en talloze meelo pers, die niet beseffen waarom het ei genlijk gaat. Extremisten Het waren niet de commando's van Jasser Arafat, maar het was een ex tremistische splintergroep, die de vlieg tuigkapingen en het gijzelen der passa giers organiseerde. Het zijn niet de ne gers onder leiding van Kings opvolger Abernathy, maar de Zwarte Panters en dergelijke extreme groepen, die verant woordelijk zijn voor oproer en plunde ring. In Frankrijk, in Duitsland, en niet te vergeten in ons eigen landje voltrekken de gebeurtenissen zich vol gens hetzelfde patroon en het zijn al tijd weer dezelfden, die soms op inter nationaal niveau, opduiken om leiding te geven aan akties voor op het oog rechtvaardige zaken, waarbij het ech ter niet om de zaak gaat maar om de aktie, de onrust, het geweld, de revolu tie. Het is allemaal uitstekend, volgens het cellen-systeem georganiseerd. Verdachtmaking De regering Trudeau heeft blijkbaar onderkend, dat ze hier niet te maken had met een legaal optredende bewe ging ten behoeve van de Franstaligen in Quebec, maar met een revolutionaire terreurgroep. Zij heeft begrepen, dat het hier net zo zou gaan als in alle ge vallen van chantage, dat ze reddeloos aan deze terreur zou zijn overgeleverd indien ze hiervoor boog. Zij is zich ervan bewust geweest, dat ze zich blootstelde aan verdachtmaking, Trudeau, zegt mer dan, heeft het er op aan laten komen en Laporte opgeofferd om hiermee de pro-Franse beweging als geheel in discrediet te brengen. De actie van de terreurgroepen zet het recht geheel op losse schroeven. Zij kunnen ongestraft hun misdaden bedrij ven, want door .middel van gijzelaars ontlopen ze de straf. Laporte was de eerste niet; hij zal ook de laatste niet zijn. Maar waar het om gaat, is de strijd tegen het wereld- anarchisme. particulier te koop NAARDEN e stenen garage en schuur, met achtertuin, voorkant uitzicht ;ige zonligging, korte afstand ;els en scholen. te woon-eetkamer, keuken, kel- 2 grote slaapkamers, waarvan kleinere slaapkamer, verwarmde ,a.n. stoffering, 2 nieuwe gas- ekachel en geyser. Alle muren, ners, voorzien van fijn schuür- ïrk buiten en binnen nieuw. 0,—. >5 - 8446. \ndrea Koehof bleek woensdagavond op de jaarvergadering van de Soester [wemvereniging „De Duinkikkers" dit seizoen clubkampioene te zijn geworden. 5ij kreeg daarvoor van voorzitter P. J. van Doorn een wisselbeker uitgereikt. Tweede werd Henk Wijnmalen, derde Els Koehof, vierde Yolanda van Doorn en jjfde Ans Egbers. deelnemers aan de clubbampioenschappen werden beoordeeld naar hun beste restaties op drie afstanden, die herleid werden tot de 100 meter. Aanmerkelijk meer tijd dan het uitreiken van de beker voor de winnares en een peldje aan nummer twee, namen de vaststelling van nieuwe statuten en een iieuw huishoudelijk reglement in beslag. Men had er bijna drie uur voor nodig, oornamelijk vanwege een enorme reeks van amendementen van zeven leden, na meer of minder breedvoerige discussies alle werden verworpen. Ti buiten de slaapkamer! •yama is ideaal voor vrouwen Jd voor de dag willen komen, nergens nog rustig mee door Khuis flaneren: u ziet er modieus en sportief mee uit. De stof is van prettig zittend jersey-antron, T polo model, in de V» uni-kleuren [en kon zich bovendien niet aan de ïcïruk onttrekken, dat achter de in- jraak en veiligstelling van de demo- ratische rechten van de leden, ver- ingende voorstellen een behoorlijke ïate van intolerantie schuil ging, die woordvoerder Paul Kok tenslotte trou wens ook nauwelijks meer kon ca- ïoufleren. ok voorzitter van Doorn, die met een lijna onbegrensd geduld de schijnbaar emocratische, maar van weinig reali- éitszin getuigende wensen van de zeven tingeren aanhoorde, meende er een ze- E;r wantrouwen jegens het bestuursbe- id uit te lezen. i wensten de.zeven leden onder meer emrecht voor de leden beneden de :stien jaar, de mogelijkheid om ook linderjarige leden deel te laten uitma ten van de kascommissie, de invoering an een ballotagecommissie, de benoe- ling van leden van verdienste en ere- eden bij vaststelling van een besluit oor de helft van de leden plus één in plaats van tweederde van het aantal r vergadering aanwezige leden e.d. Hef bestuur bleek trouwens bijzonder Jeel tijd besteed te hebben aan de weerlegging van deze verlangens en ook pen enkele naar slechts democratisch jjebruik daar niet mee accoord wensten gaan. getroostte met name de voor- fitter zich nog zeer veel moeite om de Rebellen" van hun ongelijk te overtui- n. Dat nam bijna drie uur in beslag i het resultaat was, dat de statuten en huishoudelijk reglement toch vrij- fel ongewijzigd werden vastgesteld. Wél werd besloten om het entreegeld van de vereniging van één gulden op vijf gulden te brengen. Oók is uitvoerig van gedachten gewis seld over de schorsing en royering van een lid, dat zich volgens het bestuur heeft schuldig gemaakt aan herhaald wangedrag tevenover het bestuur. Bo vendien bleek het betreffende lid enkele jaren terug ook al eens als lid geroyeerd te zijn geweest. In een gesprek met het bestuur kon de persoon in kwestie vol gens de heer Van Doorn niet die garan ties geven, die men nodig achtte om hem weer als lid aan te nemen. In het afgelopen jaar heeft de Tech nische Commissie, naar de opvattingen van het bestuur, niet naar behoren ge- funktioneerd. Men is er daarom toe overgegaan om een nieuwe commissie te benoemen, bestaande uit gediplomeer de krachten. Bij de afsluiting van het verslagjaar had de vereniging 123 leden. Het bestuur maakte in het jaarverslag voorts melding van een aanpassing van de vereniging aan de eigentijdse opvat tingen. Eén van haar eerste pogingen hiertoe was het aantrekken van een ge salarieerd technisch kader. De ver hoogde contributiebij drage van de leden maakte dit mogelijk, doch van een volledig succes kon volgens het bestuur niet worden gesproken. „De technische commissie heeft in het verslagjaar helaas niet geheel aan de verwachtingen kunnen beantwoorden, waardoor al haar werkzaamheden van uit het bestuur moesten worden gecoör dineerd. De technische commissie is dan ook een steeds terugkerend thema van de maandelijkse bestuursvergade ringen. De gedachtenwisselingen heb ben ertoe geleid, dat een nieuwe tech nische commissie met gediplomeerde krachten is samengesteld. Deze nieuwe TC zal, onder verantwoordelijkheid van Is ons mooie, schone Soestdijk in let terlijke en figuurlijke zin aan het ver dwijnen? Wat tot voor kort 'n ongerept stuk ic na tuur en woongebied was, is tegenwoor dig omwille van de alom geprezen wer kelijkheid 'n verontreinigd gebied ge worden. Wie veroorzaakt in dit gebied opp hoop narigheid voor haar bewoners? Een ta- pijtfabriek. zijn overlast veroorzaakt voor de bewoners van het Hart er» om geving. Herhaaldelijke protesten van mensen, die last hebben van misselijk heid, hoofdpijn, benauwdheid, om nog maar te zwijgen van de stank, hebben tot nu toe geen enkel positief gevolg ge had. Van gemeentewege werd gezegd, dat er 'n nieuwe zuiveringsinstallatie zou komen. Zo die er gekomen is, zjjn de resultaten nihil. Nu zou de fabriek om vergunning voor uitbreiding gevraagd hebben. De bewo ners van Soestdijk willen hiertegen met klem protesteren. Wij begrijpen heel goed dat Soest industrie en dus werk gelegenheid nodig heeft, maar wij zijn van mening dat dit niet ten koste van het welzijn van de burgers mag gaan. Zolang mensen 's nacht hun slaapkamer ramen moeten sluiten omdat ze anders met hoofdpijn opstaan en anderen, die jarenlang geen last hadden van ademha lingsmoeilijkheden, dit nu wel krijgen, is er iets mis. Wij vragen de gemeente dringend hoge eisen te stellen aan zui veringsinstallaties, die de overlast tot het minimale kunnen beperken. Bewoners van het Hart en omgeving u hoeft er geen genoegen mee te nemen dat er nog meer vuile stank en rook uit die schoorsteen komt. Laat uw protest horen en plaats ter ondersteuning van dit protest uw handtekening. Gemeentebestuur van Soest, wij hopen dat u die op zo heel veel punten Soest een vooruitstrevende gemeente wilt la ten zijn, óók op het punt van milieu hygiëne een toonaangevende rol zult spelen. Laten we zuinig zijn op het mooie en de schone lucht die Soest hier nu nog heeft. E. M. T. Rademaker-Beuken De nieuwe, verkwikkende creatie van het huis Myrurgia. Geheel en al doortrokken van Maja's exotische geur, die zich fijntjes Qp uw huid afzet. Een welverdiende weldaad voor de vrouw van nu! het bestuur, de gehele training gaan aanpakken. Hoewel hierdoor meer aan spraak zal worden gedaan op de toch al magere verenigingskas, zal de gedane toezegging, de contributie niet te ver hogen, gestand worden gedaan. Zonder extra inkomen van de leden is een der gelijke opzet echter niet te realiseren. Daarom is het bestuur een persoonlijke trainingsbij drage gaan heffen. Op deze wijze worden de actieve leden belast met de wedstrijd- en trainingskosten en wordt eveneens binnen onze vereniging de mogelijkheid geschapen, door een minder straffe trainingsverplichting de vereniging meer open te doen zijn voor leden met minder aanleg voor prestaties en voor hen, die de straffe competitie verplichtingen piet kunnen nakomen, maar meer geïnteresseerd zijn in re creatieve wedstrijden, toernooien e.d.", aldus het jaarverslag van het bestuur. „Deze opzet schept eveneens mogelijk heden om bij een verdere uitbouw van de vereniging de leden een keus te laten maken uit diverse facetten van de zwemsport. Dit alles zal eerst dan kun nen worden bereikt, wanneer ook bij de leden het algemeen verenigingsbelang gesteld wordt boven het persoonlijke. Dit is voor velen een moeilijke opgave, doch een positieve instelling is veelal voldoende". De inkomsten en uitgaven van de ver eniging hielden elkaar het afgelopen verenigingsjaar vrijwel in evenwicht en ook voor het nieuwe jaar heeft pen ningmeester G. Dazelaar een sluitende begroting opgesteld. rood Of Wit. i MatenS-M en L 34.50 ndrea Koehof ontvangt de beker van orzitter Van Doorn. Henk Wijnmalen, plaats, kijkt vol bewondering omlaag aar znn kleine sportieve rivale SOESTERBERGSESTRAAT 61 SOEST De mens heeft zjjn lot in eigen hand Meer dan ooit staat hij thans voor de be slissende tweesprong. De ene weg leidt naar een hogere evolutie resp. mensheids ontwikkeling, de andere naar de stamdood. Kort geleden heeft de Amerikaanse president Nixon nog gewaarschuwd dat de mens bezig is zijn eigen leefmilieu zodanig te vergiftigen resp. te vervuilen, dat hij, naar gelang de aard der verontreiniging, op een gegeven ogenblik in een niet al te verre toekomst of dood vriest of verdrinkt. Om een voorbeeld te noemen: door te veel kooldioxide (koolzuurgas) via fa brieksschoorstenen en uitlaatbuizen van auto's, vliegtuigen en andere motoren in de atmosfeer te spuien, zal het hier door ontketende broeikas-effect de po len doen smelten tengevolge waarvan grote delen van het landoppervlak on der water zullen komen te liggen. Ge leerden hebben erop gewezen dat het koolzuurgehalte omstreeks het magische jaar 2000 met 25% zal zijn gestegen wat neerkomt op een verwarming van de atmosfeer resp. verhoging van de wereldtemperatuur met gemiddeld 7 gr. C. Dit nu zal onherroepelijk leiden tot gedeeltelijk wegsmelten van de pool kappen tengevolge waarvan het niveau der wereldzeeën zal stijgen met ruim 3 m. Rekening houdend met een steeds grotere behoefte aan energie en pro- dukten mogen we zelfs een grotere temperatuursstijging verwachten en dus ook een grotere stijging van de zee spiegel. Zullen wö lichameljik verkommeren? Aangezien het hier vooral gaat om een gevolg van de motorisering, is het niet overbodig zich af te vragen wanneer men gedwongen moet worden tot een contigentering resp. beperking van au to's en andere motorvoertuigen m.i.v. van jetvliegtuigen. De enorme ontwikkeling van computers en andere rekentuigen vergemakkelijkt en verbetert weliswaar ons wetenschap pelijk en technisch kunnen en kennen, maar houdt ook nare beloften in. Het gemak zal de mens zodanig dienen, dat ziin persoonijk denken verslapt met als uiteindelijk gevolg: een vermindering van zijn denkvermogen. De automatise- rmg zal hem tot op grote hoogte van zijn routinedenkarbeid verlossen vooral als we er straks in zullen slagen „den kende" en „scheppende" robots te ma ken. Dit geldt ook voor zijn spierarbeid. Al les wordt immers nu voor hem gedaan: wassen, lopen, melken, spitten, hakken etc. ets. Als hij evenals in hst mentale geval daartegenover niets kan stellen, zal hij onherroepelijk lichamelijk ver slappen en verkommeren. Voorher.'en De technische revolutie sluit ook nog een ander nagenoeg onopgemerkt geble ven gevaar in t.w. toeneming van de vrije tijd door het vrijkomen van allerlei arbeid en door de winning van tijdf Wanneer deze niet wordt opgevuld kan de mens ontsporen, gedachtig het aloude gezegde: ledigheid is des duivels oorkussen. De mens moet geestelijk er op voorbereid worden, anders benut hij de vrije tijd voor anti-sociale d.w.z. Amallalaan 19-21 Telefoon 02754-2323 tegen eigen samenleving indruisende activiteiten, met als onafwendbaar ge volg: grotere misdadigheid en maat schappelijke onrust, beide ondermijnen de krachten voor mensheid en mens. Een en ander kan inderdaad tot een catastrofale toestand leiden, waarom wa nu al leren moeten zinvol ermee te le ven, willen we ons straks staande hou den (en aangepast) in een maatschappij, waar door ver gevoerde automatisering en robotisering, ons spierzenuwstelsel geen prikkels genoeg meer ontvangt. Wat ons in de komende drie decennia aan technisch raffinement, apparaturen en wetenschappelijke kennis nog ten deel kan vallen varieert van een auto matische kok of huisvrouw tot een doel treffende ingeep in et erfelijke bestel van de mens, van elektronische robots tot maantcerisme en dit alles zal op zijn beurt weer schommelen tussen het aloude leven en de aloude dood, doch dan in een ander ritme cn met een andere amplitudo. Wie zich hieraan niet kan aanpassen of het antwoord op de uitdaging schuldig blijft, wordt onher roepelijk door het leven zelf teruggev - zen! De mens heeft zijn lot. in eigen hand. De greep op zijn lot moet stevig zijn, anders wordt het noodlot. Een nieuwe dreiging volgt diezelfde mens op zijn levensweg: naast vervuiling, vergifti ging, ledigheid, zich zelf begraven on der een last van gevaarlijke produk- ten als slaappoeders, kalmeringsmidde len, antizwangerschapspillen, L.S.D., opiumpreparaten en niet in de aller laatste plaats langs natuurlijke weg onvernietigbare plastics, staat daar als een spook in de nacht; de groeiende overbevolking! Uitgaande van de huidige wereldbevol king en van het huidige geboorteover schot zal het inwonertal onzer aarde tegen 200 ongeveer zijn vertweevoudigd en gebracht op niet minder dan 7 miljard zielen! Dit komt neer op een aanwas van 200.000 zielen per dag. Elke dag komt er, anders gezegd, een stad bij ter grootte van Groningen of Haarlem, van Bonn of Genève! Waar moet dat heen? Kunnen we al die nieuwkomers wel behoorlijk voeden en kleden? Blijkbaar gaat dit niet zo ge makkelijk. Ondanks alle inspanning is het tot nu toe niet gelukt de helft van de mensheid van ondervoeding te red den. Steeds meer dienen de hongeren den zich aan! Het wordt eerder erger dan minder. De hulpverlening schijnt niet juist en geëigend te zijn. We schij nen niet tegen de honger op te kunnen roeien. Waarschijnlijk zijn de ingrepen nog niet fadicaal e« drastisch genoeg. Burgemeester en wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de Lt» ger-onderwijswet 1920, dat de raad vta die gemeente in zijn vergadering van 21 oktober j.1. medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 heeft verleend ten aanzien van het verzoek van: 1. het bestuur van de stichting voor katholiek onderwijs te Soest voor het aanbrengen van een doelmatige verlich ting in de Mariaschool voor g.l.o. aan de Mariastraat 1, alhier; 2. het bestuur van de christelijke ver eniging tot stichting en beheer van zie- keninrichtingen voor het aanschaffen van een nieuwe aardrijkskundemethode ten behoeve van de school Zonnegloren. In vermelde vergadering is tevens me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet verleend aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het uitbreiden van de tweeklassige kleuter school aan de Smitsweg 42, alhier, mei één lokaal. Soest, 30 oktober 1970. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180

Soester Courant | 1970 | | pagina 9