nu Soest toen - Soest Dinsdag 3 november 1970 49e jaargang no. 82 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 P.S.P.-principes tegen defensie door regen weggespoeld 15 demonstranten bij Soesterberg Het oog gericht op moeilijk Brits dillemma Beter voorkomen dan genezen Allebei door het groene licht Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Dronken man slapend in auto aangetroffen Politie trad op als veedrijver Benzine gestolen Wensen van D '66 ten opzichte van het stadspark NAPEINZEN OVER VIERHONDERD GULDEN Automobilist onder invloed reed door na botsing Eiermarkt SOESTERÜOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— X. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De principiële bezwaren van een groot aantal PSP-leden tegen de defensie-uit gaven bleken zaterdag door de regen te zyn weggespoeld. Van de rond zeven honderd demonstranten, die die middag voor een betoging bjj de vliegbasis Soes terberg werden verwacht, waren er precies vijftien gekomen. Door het tamelijk slechte en druilèrige weer bleek kennelijk ook de noodzaak tot demonstreren te zijn vervallen. Geen enkele argeloze voorbijganger zou zaterdagmiddag hebben durven vermoe den; dat op het Soester Hoogt een de monstratieve voettocht naar het dorp Soesterberg van start zou gaan. Op het parkeerterrein bevond zich weliswaar een groepje mensen, maar dat is voor de zaterdagmiddag geen Onge woon verschijnsel. Het had net zo goed een groepje padvinders, natuurverken ners of gewoon wat enthousiaste toeris ten kunnen zijn. Al stak af en toe nog even een bord met het opschrift „Meer woningen en minder tanks" boven het groepje uit, toch nog even de bedoelin gen van het vijftiental illustrerend. De heer Snijdelaar van de plaatselijke PAK-afdeling (waarin de PSP is onder gedoken) reed ietwat nerveus tussen 't Hoogt en Soestduinen heen en weer, in de hoop, dat op het station nog een paar verdwaalde demonstranten zouden zitten of anderen de weg niet konden vinden, maar meer mankracht kon toch werkelijk niet gevonden worden. Het tweede kamerlid drs. B. van der Lek, het statelid C. Beyen en twee gemeen teraadsleden uit Baarn en Utrecht, als mede wat jongeren, voor een deel nog maar tot de PSP behorend, waren de enige aanwezigen. De afdelingen Am sterdam en Utrecht, die de optocht het uiterlijk aanzien hadden moeten geven, waren in hun geheel maar thuisgebleven. De overgebleven vijftien man kwamen zelfs niet eens meer aan een demonstra tie toe, want zij werden per auto naar Soesterberg gebracht, waar nog wat propagandistische woorden tot hen wer den gesproken. De Soester politie had in ieder geval op een paar honderd demonstranten ge rekend en overeenkomstige maatregelen genomen. De politionele taak kon zich nu beperken tot de mededeling, dat de demonstranten van het Soester Hoogt waren vertrokken. De financiële plannen van het kabinet- Heath zullen voorspelbaar nogal wat ongenoegen veroorzaken onder de Brit ten. Een verlaging van de inkomstenbe lasting wordt natuurlijk dankbaar aan vaard. maar minder gejuich zal ontstaan over het daarvoor noodzakelijke schrap pen van allerlei posten op het gebied van de sociale voorzieningen. En wat het meeste protest zal opleveren: aller lei geïmporteerde levensmiddelen zul len duurder worden omdat daarop hef fingen worden gelegd. Die heffingen gaan in een pot waaruit de subsidies aan de eigen landbouw voortaan worden bekostigd. Dit laatste punt betekent dat de Brit ten zich het systeem eigen gaan maken dat de E.E.G. al geruime tijd hanteert. Juist op dit punt ligt een van de grote moeilijkheden voor Britse aansluiting bij de Euromarkt als die eenmaal een feit is zullen de heffingen op voedsel- importen nog wel een paar keer dras tisch verhoogd moeten worden met ge voelige consequenties in het huishoud boekje. Nog wel blijven de Britten bij de onder handelingen in Brussel en Luxemburg erop hameren dat ze voor de aanpassing in het Europese landbouwbeleid een langere overgangsperiode nodig hebben om bovengenoemde reden dan voor de industrie, maar de invoering van dit heffingensysteem duidt er wel op dat zeker Heath nog steeds ervan be zield is Engeland de E.E.G. binnen te brengen. Een andere zaak is of hij door deze eco nomische en organisatorische maatrege len daarmee juist niet zijn kiezers de E.E.G. tegenmaakt. We kunnen Labour zich al zien voorbereiden op de volgen de verkiezingenscampagne: u ziet wm Heath heeft gedaan met de levensmid- delenprijzen, dat is nu het begin van de E.E.G. hier. De kans is niet gering dat als Heath technisch Engeland rijp heeft gemaakt voor de E.E.G., hij het de Britten die het Lagerhuis kiezen waarin uiteindelijk de beslissing valt de E.E.G. juist voorgoed tegen heeft gemaakt. Een moeilijk dil lemma. KANTMAN Als gold het een kampioens- of beslissingswedstrijd, zelfs de afd. Utrecht van de KNVB had het zekere voor het onzekere genomen en de scheidsrechter voor de plaatselijke derby SEC-(zaterdag)—Hees, op „karwei" gestuurd met als uiteraard objectieve assistenten, twee KNVB-scheidsrechters, als grensrechter. Met deze incidentele maatregel kwam wel duidelijk aan het licht dat in vele ge vallen de „twaalfde" speler niet ten onrechte tot ongenoegen van spelers en publiek „meespeelt". Incidenten kunnen met dit soort maatregelen in ieder geval worden voorkomen. Op de hoek van de Birkstraat en de Soesterbergsestraat kwamen zater dag twee auto's met elkaar in botsing, omdat beide bestuurders meenden, door het groene licht te zijn gereden. Een van de betrokkenen had daarbij de steun van twee getuigen, de ander moest het maar in zijn eentje zien te redden. Het waren G. P. R. en de in Soest woonachtige militair F. L. M. C. van D. De auto's werden vrij aanzienlijk be schadigd. Ook alleen maar materiële schade ontstond bij een ongeval op de hoek van de Hellingweg en de Beetzlaan, waar de 24-jarige C. G. S. uit Baarn geen voorrang zou hebben gekregen van een voor hem van links komende auto. S. week daardoor noodgedwongen naar links uit. raakte een stoeprand, verloor de macht over het stuur en reed tegen een tuinmuurtje. Auto en muurtje wer den beschadigd. Op de Batenburglaan in Soesterberg raakte de Amerikaanse militair J. N. in de nacht van zaterdag op zondag van de weg, toen hij schrok van een auto die plotseling van links de weg opreed. De Amerikaan vloog uit de boqht en botste tegen het hek van de vliegbasis. De auto werd beschadigd, maar persoonlijke opgph)k\cen deden zich niet voor. Surveillerende politiemannen troffen in de nacht van zaterdag op zondag in de Bartolottilaan, in een langs de weg ge parkeerd staande auto, een man in die pe slaap aan. De man bleek royaal aan Bacchus te hebben geofferd. Het kostte de politie nogal wat moeite om de man weer bij kennis te brengen. Toen dat eindelijk gelukt was, bleek men te doen te hebben met de 22-jarige C. W. uit Soest. De politie heeft de autosleuteltjes van de man veiligheidshalve maar mer naar het bureau genomen. Een paar politiemannen moesten zon dag en maandag weer optreden als vee drijvers. Rond middernacht moesten een paar koeien op de Lange Brinkweg een weiland ingejaagd worden. Maandagmorgen werd op de Konings weg een paard aangetroffen, dat des kundig werd gevangen en ook een wei land werd ingestuurd. Uit de auto .van mevr. S. de A. aan de Bartolottilaan is ln de nacht van vrijdag op zaterdag een hoeveelheid van 14 liter benzine gestolen. De dader(s) is (zijn) spoorloos. Op het terrein van het voormalige hotel Eemland raakte dit weekeinde een auto ln brand. Het vuur was evenwel weer snel gedoofd. De brandweer be hoefde niet op te treden. De werkgroep Gemeentepolitiek van D '66 heeft de navolgende brief, betref fende de voorzieningen van het toekom stige stadspark, gezonden aan het college van burgemeester en wethouders van Soest, de Soester gemeenteraad en de Commissie Stadspark. Gaarne maakt de werkgroep gemeente politiek D '66 gebruik van de gelegen heid om suggesties te geven t.a.v. ge noemd rapport. Bij ons rijst de vraag, waarom de com missie is samengesteld uit uitsluitend gemeente ambtenaren. Wij hadden gaar ne gezien, dat al in eerste instantie de inwoners erin werden betrokken; in het bijzonder verenigingen en stichtingen, die direct geïnteresseerd zijn in de ge plande faciliteiten. Wij stellen daarom voor, dit alsnog te doen, voordat met een gedetailleerde uitwerking wordt be gonnen. Tevens achten wij het noodza kelijk dat alle activiteiten in het park zullen bestuurd gaan worden vanuit een te installeren beheerscommissie, bestaan de uit burgers, vertegenwoordigingen van de gemeente en bestuursleden van alle instellingen, die hun onderkomen zullen vinden in het park. T.a.v. de in het rapport genoemde on derwerpen het volgende. Wij achten het handhaven van verge zichten vanaf de Eng belangrijk, doch wijzen erop, dat de massale bebouwing varj het Veen goed gecamoufleerd moet worden met hoog opgroeiend geboomte. D '66 staat, zoals bekend, zeer sceptisch tegenover het Plan Engweg met alles Als de heer P. G. van der Weele spreekt moeten we daarbij altijd wel in aanmer king nemen dat hij voorzitter is van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, dat wil zeggen: de grote organisatie van de middenstanders en kleine onderne mers. Vandaar dat in zijn woorden altijd wat doorklinkt van een vooroordeel dat in die kring leeft tegen de grote be drijven, de industrie, die zij in menig opzicht zien als een bedreiging van hun bestaanszekerheid. Niet geheel en al ten onrechte vaak, wat daarom nog niet inhoudt dat hiermee ook die bedreiging als iets immoreels gezien moet worden er is nog zoiets als de vrije concurrentie die voor indi- viduën en ondernemingen wel eens zuur kan uitpakken, maar die in ieder geval ook ervoor zorgt dat de economie in be weging blijft, vaak ten voordele van de hele gemeenschap. Als de schoenindus trie niet vrijwel de kleine maatschoen makers had verdrongen zou de meer derheid van de natie barrevoets .moeten Saan- Prijsverhoging De heer Van der Weele nu meent dat het gemak waarmee juist de grote be drijven de „vierhonderd gulden" hebben betaald net zo goed uitgelegd kan wor den als een teken dat die industrie dus kennelijk wel wat al te royaal winsten maakte. Het zou dus beter geweest zijn als ze hun prijzen hadden verlaagd het leven minder duur maken is beter dan met loosverhogingen en uitkeringen de inflatie aan te "blazen. Het is een redenering die niet geheel en al hout snijdt, evenmin als zijn aanbeve ling dat de regéring met de wet eco nomische mededinging in de hand indus trieën zelfs kan dwingen tot prijsver lagingen. Het is zelfs ook de vraag of een dergelijke gang van zaken wel zo plezierig is voor de middenstanders die de heer Van der Weele vertegenwoor digt: prijsverlagingen voor industriële produkten konden de concurrentie voor hen juist wel eens moeilijker maken. We kunnen ook aannemen dat door de befaamde „vierhonderd gulden" vele grote bedrijven zeker hun prijzen wel zullen verhogen en dat ze, de extralast alleen maar voorlopig lenen uit hun eigen reserves en om die weer op peil te brengen zullen dan de aanstaande prijsverhogingen wel weer iets hoger zijn dan alleen voor de 400 nodig ge weest zou zijn. Prijsverlaging Een andere zaak is inderdaad dat bij loonacties, ook de recente wanneer men het havenbedrijf in die categorie wil on derbrengen, de industrie bepalend is voor allen. En dat terwijl het percentage Nederlanders dat zijn brood verdient in de dienstverlenende bedrijven steeds toeneemt. Die moeten volgen, ook hun prijzen naar boven aanpassen bij de ge stegen kosten die ze berekenen aan de industrie bijvoorbeeld, die daarom nog weer iets meer moet berekenen enzo voorts weer zo'n befaamde vicieuze cirkel. Het is een feit dat prijsverlagingen in alle opzichten meer baat bieden. Binnen niet al te lange tijd merkt ieder het hoge tarief voor bijzondere beloningen vestigt al bij de uitbetaling de aandacht daarop dat dit bedrag al snel weer ingepast is in het bestedingenpatroon zonder al te veel effect, behalve dan een gezegend voor de schatkist. De prijsverlaging die mogelijk maakt andere dingen nog extra te doen of te kopen stelt weer anderen in staat ook meer te doen of te kopen weer een vicieuze cirkel maar dan een met plezie riger bijverschijnselen waarbij dezelfde schatkist er niet eens bekaaid afkomt. De moeilijkheid is alleen psychologisch. Als looneisen opkomen omdat men „het leven te duur" vindt neemt niemand ge noegen met de melding dat in de super markt de suiker is afgeslagen. wat er aan vast zit, in het bijzonder wat het park Betreft. Mocht echter de ge plande Engweg met zijn kruisingen in een definitief stadium komen, dan zal, naar men verwacht, deze weg zeer druk bereden worden en zal het lawaai van crossende brommers op een daar voor bestemd terrein niet meer van in vloed zijn. Wij stellen voor, dat dit ter rein ook gebruikt moet kunnen worden door bromfietsers onder de 16 jaar om dat dit gebied niet tot de openbare weg behoort. Uiteraard dienen brommers uit de rest van het park geweerd te worden. Een wielercircuit zien wij in de vorm van een mooi, vlak asfalt ovaal, spe ciaal voor wielerwedstrijden voor de jeugd (Tempo). Dit ovaal kar dan ook gebruikt worden als rolschaatsbaan. Wij stellen voor, de bouw van een mu ziektent met bijbehorende accommodatie voor de gebruikers zoals toiletten, kleedkamers voor de artiesten, verlich ting etc. Hieromheen een semi verhard terras (graskeien) met stoeltjes, stenen banken, barbecue plaatsen en verlich ting met ouderwetse'lantaarnpalen, liefst gas. Verder dient hier een voorziening te zijn om iets te drinken, b.v. een fris dranken kraan. Geen patat en geen worst want het bereiden hiervan stinkt. Als Soest zo groot wordt als de ver wachtingen zijn, is er misschien emplooi voor een drive-in bioskoop aan de rand van het park. Verder lijkt het park ons een geschikte plaats voor een te bouwen openluchttheater met goede technische voorzieningen en parkeerruimte. Het geheel te exploiteren op recette basis. Dit openluchttheater moet voorzien worden van een doorzichtige opvouw bare koepel, zodat het ook bij slecht weer gebruikt kan worden. Dit is de enige manier om openluchtvertoningen een bestaansmogelijkheid te geven wan-? neer er geen uitwijkplaats aanwezig is. Op de aan te leggen bouwspeelplaats dient toezicht te zijn. Hier komen ook zeer kleine kinderen en kan gevaarlijk zijn. Wij zijn tegenstander van een volière. T.a.v. het hertenkamp hebben wij het voorbehoud, dat de afrestering beslist niet uit een twee meter hoog hek mag bestaan, maar moet harmoniëren met de omgeving. Wij zien niet in, dat de kinderboerderij te groot zal zijn. De rest kan gebruikt worden voor tentoonstellingsruimte, creatieve bezigheden (te verhuren aan instellingen die met ruimtegebrek zit ten) en inderdaad hobby ruimte. Wij zien hier liever geen Horecaf voorziening, zoals een theehuis; commerciële activi teiten waarin deze vereniging voorstelt, een deel van het park te reserveren voor boerenbedrijvigheid, zoals percelen met variëteiten van gewassen en kleine weiden met vee. De bewerking dient op traditionele wijze te geschieden, dus met paard en ploeg. Uiteraard is iets derge lijks niet rendabel, daarom dient er voor het beheer een bekwaam agrariër aan gesteld te worden, in dienst van b.v. de Plantsoenendienst E.e.a. kan gecoördi neerd worden door de kinderboerderij. Wij vinden het plaatsen van betonnen dam- en schaakborden een goed idee. Verder zouden er enige Jeu de Boule plaatsen aangelegd kunnen worden. Ge zien het feit, dat het park de functie van dagrecreatie zal gaan vervullen, dienen er de nodige toiletten geplaatst te worden. Een autowasplaats hoort niet in het park. Geef iedere nieuwbouwwijk een autowasplaats met eep. waterautgmaat, b.v. 10 minuten water voor twee kwart jes.- Zeer veel flatbewoners zullen u dankbaar zijn. Verder zagen wij gaarne de aanleg van een ondiep kinderbadje met een fontein en banken er omheen voor de Ouders. Wij willen de Commissie in overweging geven, geleidelijk plastieken en andere kunstwerken aante schaffen, om hier mee het park te verfraaien. Vele, in de contraprestatie door de gemeenten op gekochte, artistieke produkten liggen in kelders opgeslagen, zonder dat iemand er iets aan heeft. Het park biedt ook de mogelijkheid om een regelmatig onze gemeente bezoekend circus te huisvesten. Wij willen hierbij pleiten voor ontheffing van de verma kelijkheidsbelasting op circus vertonin gen en de terreinhuur op een redelijk peil te houden. Circus is geen commer ciële vermakelijkheid meer, doch een stuk cultuur. Zonder op of om te zien reed zater dagmiddag de 42-jarige graficus G. A. M. A. uit Amersfoort vanaf de dr. Ru- pertlaan de rijksweg in Soest op, pre cies op het moment dat uit de richting Amersfoort de 48-jarige B. B. uit Amersfoort met zijn auto naderde. Deze. laatste wagen werd aan de zijkant ge grepen en naar de overkant van de weg geduwd, wonderlijk genoeg zonder ver dere ongelukken op de drukke weg. De ander bedacht zich geen moment en reed meteen in de richting Amersfoort weg, zij het met zwaar gehavende auto. Op de Birkstraat kon hij dan ook niet verder. Hij belde ergens aan teneinde éen kennis in Amersfoort te kunnen bellen, maar de bewoners, die het niet vertrouwden, stelde de politie in ken nis. Toen deze arriveerde, was A. juist bezig met het verwisselen van een lek ke band. De man bleek behoorlijk onder invloed van sterke drank. Hij is dan ook meegenomen naar het bureau, ter wijl zijn rijbewijs is ingenomen en zijn auto in beslag werd genomen. De aan gereden auto werd aan de rechter zij kant behoorlijk beschadigd. Aan de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 55.000 stuk in prijzen van ƒ10,50 tot ƒ11,50. Middenprijs -11,—Prijs per kg 1,75.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1