III! II! 169.- SCHOEMAKER zingende dolfijnen... W. van Tol JUBILEUM AANBIEDING CASSETTE IEG0RBER ONZE AKTIE GAAT DOOR GRATIS KABOUTERS WILLEN HELPEN BIJ BEJAARDENZORG IN SOEST SAUTERÜ Pianohandel CHINA KRIJGT ANGST VOOR DE BOM Enbij aankoop van deze cassette recorder 3 L.P. musicassettes en 2 opname cassettes (winkelwaarde ƒ79,50) voor slechts 25,— E. G. KERKHOF Bibliotheek gaat ook grammofoonplaten uitlenen Soester Natuurbad gaat tarieven opnieuw verhogen en krijgt een paar SLIPPERS van ƒ4,95 Prijsuitreiking rayon Baarn - Soest Voorlopig 30.000 per jaar gemeente subsidie voor Stichting „Maatschappelijke Dienstverlening Soest" DOLFINARIUM VTBN.V. Mooi succes voor de heer Rietveld van „Vogelvreugde" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 abouters in Soest hebben zich bereid verklaard en aangeboden, mee te helpen e bejaardenzorg in Soest. De Federatieve Raad voor de Bejaardenzorg in 't voert thans besprekingen met de kabouters om na te gaan, op welke wijze ude leden van de Soester gemeenschap door deze jongeren geholpen kunnen en. an de Federatieve Raad zjjn meer initiatieven te verwachten op het gebied van jgApejaardenzorg nu een onder 2000 bejaarden gehouden enquête enkele belang- Qke inzichten heeft verschaft in de wensen, verlangens, grieven e.d. van de be- l3rden. Enkele initiatieven zjjn reeds genomen (warme maaltijden verstrekking, Bardengymnastiek e.d.). >m c Hvi een inzicht te krijgen in de noden ensen van de plaatselijke bejaar ds (ruim 3800 in getal) werd begin 969 een overkoepelend orgaan ge gymd om tot een georganiseerde en ge- cfflrdineerde hulpverlening te komen. )it orgaan waarin onder meer zijn ver- egenwoordigd de plaatselijke kerkge- ijfttschappen, het Humanistisch Ver- MflKl, de Algemene Bond Bejaarden, de jjnheente Soest, de kuisverenigingen, M UW etc., heeft door 150 vrijwilligers enquete laten instellen onder de be rden ten einde enig inzicht te krijgen zaken als personalia, huisvesting, amelijke omstandigheden, huishou- g, voeding, kerkelijke en sociale con- :en, tijdsbesteding en gewenste hulp. :e enquête leverde enkele verrassende uitaten op. Verrassend was ook het dat een vrij groot percentage be rden een aantal vragen onbeantwoord begin 1970 tot stand gekomen stich- I Federatieve Raad voor de bejaar- ïzorg beoogt een aantal activiteiten dit terrein te coördineren, doch niet zelfstandig orgaan te gaan opereren terreinen, die reeds door maatschap- ij ke en kerkelijke instellingen worden itreken. het onderzoek zijn (uiteraard) niet de bejaardencentra woonachtige bejaar- betrokken. Zo is onder meer komen it te staan, dat 13 van de bejaar- van oordeel is, dat men te ruim ont. Slechts 1 meent een te kleine luizing te hebben en 81 procent is t de huidige situatie tevreden. Op wachtlijst voor een bejaarden woning an 20% van de respondenten ofwel :eveer 400 personen. Dit houdt niet dat ook 400 woningen nodig zijn. der dit aantal bevinden zich name- 65 gehuwden en 35 alleenstaan- zodat in theorie 270 woningen nodig Maar een groot aantal bejaarden tat niet op een wachtlijst, zodat de mingbehoefte voor deze leeftijdscate- rie nog aanmerkelijk groter is. in de 2000 geënqueteerde bejaarden is nog valide 14 minder valide en invalide; 64% van de bejaarden schouwt de eigen lichamelijke toestand 5 redelijk en 3 als slecht, terwijl deze vraag onbeantwoord liet. totaal meent 71 over een goed ge- :htsvermogen en eenzelfde percentage rer een goed gehoor te beschikken; 11, 12,5 procent vindt het gezichts- ïrmogen, resp. gehoor redelijk en 6, ïfesp. 4 procent slecht. De meeste be jaarden zijn wel tegen de kosten van gekten verzekerd: 87%, maar 6,5% niet en 6,5 gaf op deze vraag ook geen antwoord. Dit is niet zo maar 'n piano. Dit is 'n Waardevol en waardevast Nieuweweg 103, Soest, telefoon 2968. Peking wil een conferentie om te ko- Kien tot een verbod en vernietiging van alle kernwapens - inclusief de Chinese Pus. jaar geleden, na de eerste kern explosie, deed China een dergelijk voor stel, maar opvallend is dit keer dat de verklaring wordt afgelegd tijdens het bezoek van een delegatie van Japanse -Socialisten. Dit is niet toevallig: Juist de laatste tijd demonstreert Japan zijn militaire nacht: het wil zijn rol van sterke mo- endheid niet uitsluitend tot economi sche aspecten beperken. Weliswaar ziet Tokio af van Kernwapens, maar daarbij maakt het duidelijk dat het ze eventu eel best zou kunnen maken, wat on miskenbaar juist is. De vraag is alleen wanneer Japan gaat menen dat het ook zijn H-bom nodig heeft - opinies kunnen tenslotte veranderen. Voor China is dat een onaangename ge dachte. Het ziet bovendien de twee andere kernmogendheden Amerika en Rusland steeds dichter bij elkaar ko men. De verhouding is juist nu bij her- j vatting van het gesprek over beperking van de strategische wapens in Helsinki een beetje gespannen, o.a. door de ge neraals van de Ver. Staten, die vlie gend boven Rusland verdwaalden, maar tten blijft nadrukkelijk wel met elkaar spreken. En niet over afschaffing, maar over beperking, d.w.z.: de twee willen het gevaar voor elkaar verminderen, over anderen wordt niet gerept. En China kan zich, omringd door kern mogendheden, terecht wel een beetje benauwd gaan voelen! In totaal 67 bleek lid van een kruis vereniging en 24% niet. De werkzaam heden in de huishouding wordt door 75 zelf gedaan, 13 heeft hulp en 3 heeft hulp nodig. Voor het verrich ten van hand- en spandiensten heeft 5,5 hulp nodig, met name op het ge bied van naaiwerk, boodschappen, kar weitjes, tuinverzorging, vervoer en hulp bij administratieve zaken. In totaal 89% van de bejaarden krijgt dagelijks een warme maaltijd, maar 4 (80 bejaarden niet. Voor deze categorie is inmiddels al de distributie van warmte maaltijden (met een eerste sub sidie van 20.000,van de gemeente) van start gegaan. Deze verstrekking van warme maaltijden geschiedt drie maal in de week. Elke warme maaltijd is bedoeld voor twee dagen. De tijd is bedoeld voor twee dagen. De maaltijden worden op verzoek van het gemeentebestuur ook verstrekt aan zie ken en gehandicapten, zijnde niet be jaarden. Ongeveer 75 van de respondenten die een godsdienst opgaven, blijken bezoek van de pastores op prijs te stellen. Ook werd geconstateerd, dat velen te voet of per fiets naar de kerk gaan. In geval len, waarin de afstanden te ver waren, blijkt door de kerk of buren dan wel familie een lift per auto beschikbaar zijn. Voorts heeft 66 veel contact met familie, buren en kennissen, 9 redelijk en ook 9 weinig. Niet minder dan 16 liet deze vraag onbeantwoord. Meestal blijken de bejaarden een druk bestran te hebben. Dit bleek onder meer uit de antwoorden op de vraag, of men bereid is werk te doen of hulp buitens huis te verlenen; ruim 75 zei daarvoor op dit moment nog geen tijd te hebben, ongeveer 14,5 van het totaal aantal respondenten gaf te kennen, dit wel te kunnen of willen. Naar aantal gerekend zijn dit er 300. Wat de vrijetijdsbesteding in de ont spanningssfeer betreft wordt door de meeste bejaarden tijd besteed aan lezen, wandelen, tuinieren, knutselen, kaarten, puzzelen, vissen, kippen houden, fietsen en het veirichten van klusjes in huis. Ongeveer 20 bezoekt een sociëteit. Ook is er nog een groep, die buitenshuis werkt. De werkzaamheden bestaan dan voornamelijk uit een eigen zaak of men is werkzaam op een kantoor of geeft nog lessen. Lectuur blijkt er voldoende te zijn, al vindt 3 de lectuur te duur. Een percentage van drie is nog lid van een ontwikkelings- of-ontspanningsver eniging. Bejaardengymnastiek blijkt, bij ongeveer 10,5 als behoefte wel te leven. J De resultaten van de enquête hebben voor een aantal personen al tot directe hulp geleid. Zoals reeds gezegd kwam de warme maaltijdenvoorziening er door op gang en kon met de bejaardengym nastiek worden gestart. Volgens het bestuur van de Stichting is het echter zinvol, de verkregen gegevens te benutten om er een integraal beleid mee van de grond te krijgen. Dit zal volgens het bestuur veel werk met zich meebrengen, temeer, daar veelvuldig en intensief zal moeten worden samenge werkt met de doe-organisaties, die de bouwstenen voor zulk een beleid moeten aandragen. Lichamelijke omstandigheden Ten aanzien van de lichamelijke om standigheden, waarin de bejaarden ver keren, wordt in het deze week uitge brachte rapport het volgende opgemerkt: „Van de onderkende groep minder vali de bejaarden zal in overleg met de ge zondheidsorganisaties (kruisverenigingen) en huisartsen een bepaalde vorm van registratie moeten worden aangelegd om na te gaan, hoe de mate van validiteit is en wat daaraan nog kan worden gedaan, danwel dat wellicht de mate van minder validiteit aanleiding kan zijn, voorberei dingen te treffen ten aanzien van het al dan niet zelfstandig blijven wonen van betrokkenen. Ten aanzien van het thema lichamelijke omstandgheden zal bij goed werken door de kruisverenigingen ook nog meer kunnen worden gedaai om een inzicKl te blijven houden in de al gemene lichamelijke omstandigheden van de bejaarden. Zo is het denkbaar, dat de kruisverenigingen tesamen met het maatschappelijk werk zich eens be zinnen op een methodiek ter bevorde ring van een stuk preventief werk. Aan gezien uit de enquête is gebleken, dat bijna 70 van de respondenten lid is van een kruisvereniging lijkt het moge lijk, dat de wijkverpleging gemakkelijk entree kan hebben. Op systematische wijze zou dan wellicht in een bestek van bijvoorbeeld een jaar elk lid bezocht kunnen zijn en de nodige voorlichting kunnen krijgen en anderzijds kan de wijksverpleging informatie over de al gemene gezondheidstoestand verkrijgen. Het spreekt voor zich, dat uit die be zoeken werkzaamheden kunnen voort vloeien, die bijvoorbeeld een deskundig heid op het terrein van maatschappelijk werk vergen. In die gevallen is samen spraak tussen de kruisvereniging en maatschappelijk werk-instellingen te vens geboden. Tevens zou in dit bestek de kwestie van de huishoudelijke hulp aan de orde kunnen komen. Juist op dit vlak kan een stuk preventief werk wor den verricht. Als er hulp wordt ge vraagd, is deze vaak al eerder nodig geweest. Dat hierbij natuurlijk geen sprake mag zijn van het opdringen van hulp, is logisch, maar het mag wel een punt voor de discussie zijn indien objec tief gezien hulp wel nodig is, zeker ter voorkoming van het verslechteren van situaties, waarin betrokkene gezien de lichamelijke toestand leeft," aldus het rapport. Ten aanzien van de sociale contacten acht men het nuttig, eens na te gaan of er met huisbezoeken vanuit de wijkra den of de vrijwillige hulpverleningsor ganisaties iets valt te ondernemen om aan het geringe contact iets te doen. De relatie met de buitenwereld en derhalve met het maatschappelijk gebeuren is juist voor de oudere bevolkingsgroep van een plaatselijke gemeenschap van belang, zo meent men. SOESTERBERG Philips batterij- cassetterecorder. Heel eenvoudig te bedienen. Makkelijk mee te nemen, weegt maar 1,2 kg. Aansluiting voor netvoedings- apparaat, hoofd telefoon, afstands bediening en extra luidspreker. Met reporter microfoon en luxe draagtas. Van VVeedestraat 72 - Soest - Telefoon 2792 Dorpsplein 10a - Soesterberg - Telefoon 1587 EIGEN TECHNISCHE DIENST Resultaten van enquête Men heeft tenslotte de resultaten van de enquête in een elftal punten samengevat: 1. Aandacht dient te worden gegeven aan een goede persoons- en beleidsregis- tiatie; 2. De voorlichting naar de groep boven de 65 jaar kan worden aangevat met de in het rapport gedane suggesties; 3. Inventarisatie van de huisvestings zaken is zeer belangrijk; overleg met het gemeentebestuur en woningbouw verenigingen lijkt op dit punt gewenst; 4. Nagegaan kar worden, wat er voor de minder valide groep ouderen nog ge daan kan worden (overleg met gezond heidsorganisaties e.d.) 5. Huisbezoeken door wijkverpleging in samenwerking met maatschappelijk werk lijkt eveneens nodig; 6. Contacten met gezinsverzorging over- de wijze van geboden hulp en hun mo gelijkheden; 7. Ter bevordering van - tijdsbesteding en sociaal contact: overleg met instan ties van sociëteiten, ontspanningsactivï- teiten en vrijwillige hulpverlening, in verband met huisbezoeken aan groepen, die minder goed contact hebben; 8. Programma voor winterseizoen op het terrein van culturele aangelegenhe den; 9. Eventueel „klusjesploeg" voor kar weitjes e.d. in liet leven roepen; 10. Voor bepaalde onderdelen waarvoor meer gegevens nodig zijn, korte vragen lijsten uitzetten; 11. Overleg met het gemeentebestuur over het totaal van deze beleidspunten. Resultaat enquête: uitbreiding werkzaamheden De resultaten van het onderzoek hebben in ieder geval wel duidelijk gemaakt, dat de taak van de stichting zich de komen de jaren belangrijk zal gaan uitbreiden. In verband daarmee zal een funktiona- ris in de rang van hoofdcommies wor den aangetrokken, wanneer althans het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk daarvoor de sub- LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood-r en zinkwerken. Hartweg 58, Soest. Telef. 02155-4332 sidie wil beschikbaar stellen. De gedach- len. van het ministerie, gingen uit naar iemand in de rang van commies, maar hèt bëstuur is van oordeel, dat gezien dè' achtergrondkennis 'ëh 1 creativiteit, waarover-de: betrokkenen moet kunnen beschikken, tenminste iemand in de rang van hoofdcommies nodig is. Het rijk zal dan wellicht 80 van de kosten van deze funktionaris subsidiëren. Naar de gemeente is thans een subsidieaan vraag gestuurd. Bejaardenwacht Ook is thans een soort vrijwilligers korps gevormd, dat als „bejaardenwacht" optreedt en tot taak heeft, de bejaarden een beetje in de gaten te houden. Hoewel deze bejaardenwacht niet overal met evenveel vreugde door de betrok kenen zelf is ontvangen, is de noodzaak van een dergelijke instelling in de prak tijk al herhaaldelijk gebleken. Er zijn bejaarden, die deze wacht zien als een inbreuk op hun privacy en de „controle" helmaal niet op prijs stellen. Anderen echter staan er volledig achter en stellen contacten met anderen wel op prijs. Le bejaardenwacht bestaat uit een aantal blokhoofden, die visueel en administra tief het doen en laten van de bejaarden in alle discretie toch waar nodig volgen. De openbare leeszaal en bibliotheek aan de Albert Cuyplaan heeft er een disco theek by. Met ingang van volgende week maandag kunnen muziekliefhebbers een keuze maken uit negenhonderd grammofoonplaten met muziek in de meest uiteen lopende genres. De discotheek wordt zonder enig officieel vertoon geopend. Het stichtingsbestuur wil gedurende de proeftijd in de eerstkomende maanden de be langstelling voor de discotheek peilen. Het nieuwe onderdeel van de bibliotheek wordt niet gesubsidieerd. Om daarvoor in aanmerking te komen moet men aan enkele eisen voldoen. Onder meer moet de discotheek worden „bemand" door een gediplomeerde kracht en bovendien moet de muziekafdeling in een aparte ruimte ondergebracht zijn. In Soest is dat (nog) niet het geval. Van de resulta ten zal het afhangen of het in de toe komst ooit zover zal komen. De disco theek wordt voorlopig ondergebracht in de uitleenruimte. Het bestuur meende, gezien de ontwikkelingen elders, dat ook in Soest behoefte zou bestaan aan een discotheek. Het werd in die mening ge sterkt door de resultaten van een enquête onder een aantal van de 2.400 leden van de bibliotheek. Van de 283 Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 ontvangen reacties waren er 211 (75,4 procent) positief, de rest, 72 (24,6 pro cent) negatief. De belangstelling ging vooral uit naar klassieke muziek (27,5 procent); popmuziek (21,6 procent); volksmuziek (12,5 procent); jazz (11 pro cent); opera/operette (8,4 procent) en blues (4,4 procent). Voor de overige genres bestond minder animo. De reacties op de enquête zijn uitslui tend gekomen van het lezerspubliek. Daarvan komen 1.600 (van de 2.400) le den in aanmerking voor het lenen van platen uit de discotheek. De jeugd is daarvan uitgesloten. Vanaf 14 jaar en ouder kan men platen lenen. De eerste collectie van bijna negenhon derd platen is een wisselcollectie. De platen komen van de provinciale disco theekcentrale in De Bilt, die werkt on der supervisie van de Muziekbibliotheek in Utrecht. Een abonnement kost 7,50, terwijl per plaat 50 cent in rekening gebracht wordt. Mocht de discotheek in Soest niet kun nen voldoen aan een aanvrage, dan be staat de mogelijkheid, dat deze via De Bilt of Utrecht kan worden gehonoreerd; mogelijk bij het wisselen van de collec tie. Voorlopig denkt men aan deze ne genhonderd grammofoonplaten wel ge noeg te hebben. „Al is het natuurlijk ook voor ons nog de vraag hoe de disco theek straks gaat lopen. Als het druk wordt, is dit aantal platen niets. We be ginnen voorzichtig, omdat we wel een beetje bang zijn dat het anders te hard gaat lopen. Daarom is er ook nog niet veel ruchtbaarheid aan gegeven", aldus personeel van de bibliotheek. Met ingang van het nieuwe seizoen zullen de tarieven voor het Soester Na tuurbad opnieuw worden verhoogd, wanneer althans het ministerie van Economische zaken daarmee akkoord gaat, want een vorige verhoging werd door E Z. maar voor een deel goedge keurd. Het Soester Natuurbad heeft echter voor 1971 een tekort geraamd van ƒ68:485,wat overigens iets min der is dan het voor dit jaar begrote te kort. Alleen door een nieuwe verhoging van de tarieven is echter het exploita tietekort op het thans aanvaardbare niveau te houden. De verhogingen zjjn overigens voor de kinderen minimaal en voor de ouderen beperkt. Het seizoenabonnement in voorver koop zal voor de kinderen van drie tot en met 13 jaar dertien gulden gaan kosten en voor personen van 15 jaar en ouder negentien gulden. Dat is ƒ0,50 resp. ƒ1,50 meer dan dit jaar. De toe slag voor abonnementen, die na de openstelling van het bad worden ge kocht, zal met 0,50 worden verhoogd tot ƒ3,De dagkaarten voor personen van vijftien jaar en ouder worden een kwartje duurder en gaan 1,75 kosten. De dagkaart voor kinderen tot en met 14 jaar wordt niet verhoogd. Ook de tienbadenkaarten zullen duurder wor den, evenals de zwemleskaart, die ƒ15,gaat kosten. De plannen voor de bouw van 'n groot overdekt instructiezwembad zijn thans afgerond. Zodra de benodigde bouw grond is verworven, zullen voorstellen aan de raad worden gedaan. SCHOENEN - LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Kc linginnelaan 76 - Soestdijk - Tel. 4145 U koopt voor 25,of meer, De leden der Postduiven ver. „De Zwa luw" en „De Vriendschap" worden erop gewezen, dat de prijsuitreiking aan de kampioenen dit jaar niet in Baarn plaats vindt, maar zaterdag a.s. zal plaats vin den in het Ver. gebouw van „De Zwa luw", schrikslaan te Soest. Aanvang 20.00 uur. Sedert geruime tijd zijn er tussen de in stellingen, welke binnen onze gemeente werkzaam zijn op het terrein van de l zinsverzorging, besprekingen gaande om te komen tot één plaatselijke instelling voor gezinsverzorging c.a. Deze besprekingen hebben er toe geleid dat ingaande 1 januari a.s. de gezinsver zorging in Soest nog slechts geregeld wordt door één instelling, te weten de in oprichting zijnde stichting „Maat schappelijke dienstverlening Soest". Per die datum zullen de thans nog op dit terrein werkzaam zijnde instellingen (met uitzondering van het Gereformeerd Sociaal Centrum te Zeist en Het Groene Kruis te Zeist, die beiden een gedeelte van de gezinsverzorging in Soesterberg verzorgen) hun activiteiten beëindigen. De gezinsverzorging in Soest wordt dus van die datum af vanuit één centraal punt geregeld. Deze centralisatie geeft meer mogelijkheden voor de verdere uitbouw van het werk en meer zeker heid voor de continuering der werk zaamheden. Hoewel de genoemde stichting in op richting" èeirst T "januari a.s. haar werk zaamheden zal aanvangen, dient, om deze start ook financieel mogelijk te ma ken, nu reeds een regeling te worden getroffen voor de financiering van dit werk. Het rijk verleent in de kosten van ge zinsverzorging c.a. een subsidie, dat hoofdzakelijk is afgestemd op de salaris kosten van het bij de instelling in dienst ...in het dolfinarium Hardei-wijk In het grootsto overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 12.00,13.30 en 15.00 uur. Tel. 03410. 6041. De Nieuwe Bond van Vogelliefhebbers in Nederland, waarbij de plaatselijke vereniging „Vogelvreugde" is aangeslo ten, viel de eer te beurt om de 6e we reldkampioenstentoonstelling 1970 te or ganiseren. Deze, de „Organisation Internationale Ornithologique" (O.I.O.), werd van 28 oktober tot en met 2 november j.1. in Roermond gehouden en wel in het Groot Seminarium aldaar, hetwelk zich hier voor bijzonder goed leende. Men had een goed overzicht van de gehele tentoon stelling. Er waren ruim 8000 inzendingen, w.o. uit België, Frankrijk, Duitsland, Enge land, Italië, Nederland en meerdere lan den. Vijf leden van Vogelvreugde hadden ook vogels ingezonden. De heer J. Rietveld wist met z'n Oranje-rood-isabel kanarie, de tweede prijs te behalen met 89 pun ten, hetgeen een prachtig succes is. Het was de eerste keer, dat deze wereld tentoonstelling in Nederland werd ge houden. Op een gehouden ledenvergadering van Vogelvreugde werd besloten om deze bijzondere expositie te gaan bezoeken. Een gezelschap van 68 personen (leden en donateurs) bracht per autobus een bezoek aan deze expositie. Allen waren bijzonder tevreden over de schitterende organisatie. Men kon in het seminarium uren ronddwalen. De leden en donateurs van Vogelvreugde hebben een geslaagde dag meegemaakt. Er viel veel te leren en ze hebben bijzonder ge noten. zijnde personeel. Dit subsidie bedraagt per 1 januari a.s. voor de leidsters 90 de gezinsverzorgsters 70 de gezins helpsters niet werkzaam bij bejaarden of chronisch zieken 50 en voor de ge zinshelpsters die wel werkzaam zijn bij de genoemde groepen verzorgden 85 Voorts verleent het rijk nog een geringe subsidie inde kosten van administratie en de overige apparaatskosten. De niet door een rijkssubsidie gedekte kosten zijn voor de instellingen nog zó hoog, dat de meeste instellingen voor het onderdeel gezinsverzorging met een na delig exploitatiesaldo sluiten. Deze nade lige exploitatiesaldi worden, voor wat betreft de instellingen op levensbe schouwelijke grondslag, meestal aange zuiverd door d-» diakonie of het armbe stuur. Het Groene Kruis bestrijdt deze nadelige saldi uit de ledencontributies. Het is duidelijk dat de in oprichting zijn de stichting voor een eventueel nadelig exploitatiesaldo geen beroep kan doen op diakonie of armbestuur. Ook heeft deze instelling geen ledenbestand waar van contributies worden ontvangen. De stichting dient dus, rekening houdende met de te ontvangen subsidies, kostprijs- dekkend te werken. De mogelijkheden om dit te bereiken zijn het doorbereke nen van de niet door subsidie gedekte kosten; en het verlenen van een aan vullende gemeentesubsidie aan de stich ting. Met betrekking tot het eerste geldt, dat de niet door rijkssubsidie gedekte kosten nog vrij aanzienlijk zijn en rond 19,per dag bedragen. Het is duide lijk dat slechts weinig gezinnen in staat zijn voor de verleende hulp een derge lijk bedrag te betalen. Dit impliceert dat een groot aantal der gezinnen, waaraan hulp wordt verleend, voor de betaling van die hulp een beroep op de Algemene Bijstandswet moet doen. De gezinsver zorging wordt hierdoor feitelijk binnen de sfeer van' de Algemene Bijstandswet getrokken, hetgeen nimmer de bedoeling kan zijn geweest. Deze regeling brengt voorts het gevaar met zich, dat diegenen die nog over een vermogentje (b.v. een eigen woning) beschikken de aangebo den noodzakelijke hulp zullen weigeren omdat deze voor hen te duur is. Het doorberekenen van de niet door rijkssubsidie gedekte kosten beperkt dus in feite de mogelijkheden der instelling. Beter is het om de aan de instelling toe komende rijkssubsidie zodanig met een gemeentelijk subsidie te verhogen dat 90 van de z.g. subsidiabele kosten der instelling door subsidie zijn gedekt. De resterende 10 dier kosten kunnen dan bestreden worden uit retributies. De retributieschaal kan dan zodanig worden samengesteld dat deze de werkelijke draagkracht van de betrokkenen aan geeft en de gezinsverzorging voor hen betaalbaar wordt. Het voorgestelde ge meentesubsidie in de salariskosten zal voorlopig dienen te bedragen 20 voor de gezinsverzorgsters, 40 voor de ge zinshelpsters, niet werkzaam bij be jaarden en chronisch zieken en 5 voor de helpsters wel werkzaam bij deze groepen verzorgden. Bovendien dient nog een aanvullende subsidie te worden verleend in de apparaatskosten. Een zo danige gemeentesubsidie zal voorshands een bedrag van rond ƒ30.000,per jaar vergen. Hoewel deze wijze van subsidiëring de stichting een zekere garantie geeft voor een sluitende exploitatierekening, is het toch denkbaar dat over enig boekjaar de exploitatie met een nadelig saldo sluit. De stichting zal dit nadelige saldo moe ten trachten te verrekenen met de re sultaten van de volgende boekjaren. Mocht dit in de drie volgende boekjaren niet lukken, dan achten B. en W. het redelijk om voor het dan nog niet aan gezuiverde gedeelte van dit nadelig ex ploitatiesaldo een gemeentesubsidie te verlenen. Gelet op het belang van een goed func tionerende instelling voor gezinsverzor ging, menen B. en W. de gemeenteraad te moeten adviseren de in de komende gemeenteraadsvergadering van 19 no vember a.s. genoemde instelling een jaarlijks subsidie te verlenen: a. tot een bedrag, gelijk aan het ver schil tussen 90 van de in de rijks subsidieregeling „Gezinsverzorging en gezinshulp 1958" genoemde subsidiabele lasten en het aan de stichting toekomen de rijkssubsidie: b. tot een bedrag, gelijk aan het nadelig exploitatiesaldo over enig boekjaar, voor zover dit nog niet is verrekend met de resultaten-van de drie daarop volgend, boekjaren.

Soester Courant | 1970 | | pagina 11