gratis! Morgen, zaterdag laatste dag van de J. Hoppenbrouwers MET GRATIS VOSSEJACHTSPEL RASCH* CHALKWIJK 32.50 GEMEENTEBEGROTING VOOR 1971 VERTOONT GUNSTIGER BEELD DAN VOORGAANDE BR0EKPAKKEN PANTALONS M. TUSSEN SOESTERBERG NATIONALE BESTEDINGSBEPERKING KUNT NIET ALLES WETEN bij aankoop van 5,—. Kom even langs bij li. THANNHAUSER VAN DEN DIJSSEL iNGEREeDSCHAP TE KOOP GEVRAAGD s- en Assurantiekantoor gevraagd erling elektricien nkomend elektricien Iin. Bureau '"~r erk Goed Wonen KRACHT REN-BLEEKER fOERKOM Financiering Openbare veiligheid Stedelijke ontwikkeling van 79»tot 275,— van ƒ45,50 tot ƒ59,75 B. en W. in nota van aanbieding Ruim baan voor nieuwe vrije culturele vormen en expressies GRATIS WIS0-ZEGELS ONTVANGT U BIJ:. Onderwijs Trekking loterij uitgesteld Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" V.V.Z. kan morgen afstand nemen van naaste concurrent Rouw- en Trouwkleding Sint Nicolaasaetie B.T.W.-verhoging onzekere faktor Nu politie in Soesterberg achter de koeien aan In Soest aangehouden jongens bekennen acht diefstallen J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. i 31 oktober t/m 7 november BOEKHANDEL T G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 Tel. 2419 Soeit Binnenhuisarchitekt P.B.N.A. RBOUWINGEN - INTEKIEÜRS ?EN HAARDEN - HUISBARS AANBOUWKEUKENS raat 294 Soest Telefoon 7913 irbergsestraat 45 - Telefoon 2472 - WISO - WISO - WISO VAN BEUNINGENLAAN dubbele VILLA met garage en ca en bostuin. woonkamer, keuken, hal, w.c., kel- .'en: 2 slaapkamers, balkon, badka- let, zolder met vaste trap met 2 en vaste wastafeL Direct te aanv 7,500,—. IESTERBERGSESTRAAT me BUNGALOW met c.v. olie, dub- uw garage en ca. 4000 m2 glooiende rijver. ;e woon-zitkamer met open haard cht, keuken, hal, w.c., bergkamer ïer, herenkamer, 4 slaapkamers' :el kasten en berging. Dir. te aanv' 5.000, ie bungalows en landhuizen in elke prijsklasse. rkoop van onroerende goederen n geheel Nederland lit alle verzekeringen - HYPOTHEKEN - BEHEER raat 53 - Soestdflk - Telef. 2002 lle voorkomende werkzaamheden. '5 Soest,.. - Telefoon 2906 vrl. iten aan Nieuwkerk, te Amersfoort, telefoon 10449. 'ORIJSCHOOL ■en «nel. theorie) M - Te). 4685 - Soest Tel. 5085 - Baarn VGEN - DAF 44 uw examen bij te wonen I grote inkoop Rofiteren VS, 100 kwaliteit, ƒ38 90 3AS, 100»/, wollen dekens, S; nu 7,90 de allerbeste, nu 9,50 trekt TRASSEN 32 :iEN;'21'50 Opkamer 39 Vestdijk - Telefoon 2406 I j( vandaag verschenen begroting van dc gemeente Soest voor het dienstiaar is opnieuw sluitend, evenals de begrotingen voor de beide voorgaande diens" jneo. Toch vertoont deze begrotmg een wat gunstiger beeld. Weliswaar moest „ld,reserve voor ƒ550.000,- worden aangesproken om tot een sluitende begro ete kunnen komen maar er z«n in de begroting ook twee posten „onvoorzien" I «e"omen Z ee" Zoo3, g Va" '752'837^ 7°dat in wezen sprake is van batig saldo van ƒ202.837,-. De gemeente mag volgend jaar rekenen op een hogere uitkering voor het lager onderwijs, waardoor de kosten van deze vorm van onderwijs geheel worden gedekt. De uitkering uit het gemeentefonds is voor wat betreft het bedrag per inwo- I ner met ƒ6,verhoogd, terwijl tevens een bedrag kon worden geraamd als uit kering wegens het vestigingsoverschot In Soest. I Daar staat echter tegeover, dat in het bedrag van 550.000,waarover voor lopig uit de saldireserve moet worden I beschikt, een bedrag van ƒ250.000,is I begrepen wegens het nadelige resul taat, dat voor de gemeente voortvloeit uit de overneming door het rijk van di verse uitgaven in de sociale sector en de daartegenover staande lagere uitke ringen uit het gemeentefonds. B. en W. zeggen in hun nota van aan bieding, erop te vertrouwen, dat deze onrechtvaardige korting alsnog ongedaan zal worden gemaakt. B. en W. voelen zich genoodzaakt, hun misnoegen uit te spreken over de gehele gang van zaken bij de vaststelling van de richtlijnen voor het berekenen van de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1971. In verband met een aantal financiële on zekerheden acht het college het moeilijk, i om op een meerjarenplan een financieel beleid te gaan baseren. Het investerings- en dekkingsplan voor de jaren 1971 tot en met 1980, dat de raad afzonderlijk zal worden aangeboden, kwalificeren B. en W. dan ook als niet meer dan een confrontatie met de belangrijkste en de grootste in die periode te verrichten in vesteringen en de mogelijkheden tot rea- I lisering daarvan. In de nota van aanbieding stellen B. en W., dat de moeilijkheden op de kapi taalmarkt en de daaruit voortvloeiende schaarse toewijzing van vaste financie ringsmiddelen onverminderd voortduren. „Er kan zelfs van een verslechtering worden gesproken als in aanmerking wordt genomen, dat in 1969 nog voor een bedrag van ƒ5.301.000,aan vaste geldleningen werd ontvangen, terwftl dit jaar tot heden slechts 2.912.000,werd toegewezén". Van de door gedeputeerde staten goed gekeurde kredieten is nog voor een be drag van acht miljoen gulden niet in de definitieve financiering voorzien. De lijst van door de raad reeds beschikbaar ge stelde, maar nog niet goedgekeurde kre- ruim 6,5 milljoen gulden, zodat het fi- urim 6,5 miljoen gulden, zodat het fi nancieringstekort voor de investeringen, waartoe de raad reeds besloten heeft, niet minder dan 14,5 miljoen gulden be draagt. „Wanneer wij ook nog denken aan de investeringen, die de komende jaren ge daan moeten worden blijkens het inves teringsplan, dan kunnen wij niet anders zeggen dan dat deze situatie ons met de grootste zorg vervult. Wij vragen ons af of het investeringsprogramma hier door niet volkomen illusoir wordt", al dus B. en W. Een en ander heeft natuurlijk ook ge volgen voor de liquiditeitspositie van de gemeente. De kasgeldschuld bedraagt momenteel 6,5 miljoen. Op de begroting voor het komende jaar is reeds rekening gehouden met een staffunctionaris voor de planning en een voorlichtingsambtenaar. Voor beide funktionarissen is in totaal een bedrag van 70.000,uitgetrokken. Volgens de nota van aanbieding zal het nog zeker vjjf jaar duren, alvorens met de zeer noodzakelijke bouw van een nieuw politiebureau kan worden begon nen. Het huisvestigingsprobleem is ech ter al zo nijpend geworden, dat ver schillende voorzieningen aan het huidige bureau tot stand gebracht zullen moeten worden. Het onderdeel „politie" sluit dan ook met een nadelig saldo van ruim 120.000,—. De personeelskosten worden nagenoeg gedekt door de rijksuitkering. Het te kort wordt veroorzaakt door de volgens B. en W. veel te lage normvergoeding voor de materiële kosten. De raad zal worden voorgesteld om de subsidies aan de brandweerverenigingen te Soest en Soesterberg te verhogen tot resp. vierduizend en tweeduizend gulden. Tevens wordt voorgesteld, aan de beide brandweerverenigingen het onderhoud en het schoonhouden van het brand weermateriaal op te dragen en daarvoor een vergoeding toe te kennen van resp. 1500,en 1800,Voor het contro leren van de brandkranen door de beide verenigingen zijn bedragen van ƒ1200,— en ƒ200,geraamd. Het college acht het wenselijk, dat het alarmeringssyteem in Soesterberg wordt gewijzigd. De brandweer wordt in Soes terberg nog steeds gealarmeerd door een sirene. De nadelen, die aan dit luid- alarm kleven, kunnen volgens het col lege worden ondervangen door over te gaan op een draadloos alarmerings systeem, zoals dat ook in Soest wordt toegepast. De hieraan verbonden kosten bedragen naar schatting ƒ46.500, Volgend jaar zal de Taad ook worden voorgesteld om tot de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Soester berg te besluiten. De huidige brandweer- garage voldoet niet meer aan de eisen. Zowel de stalling als de instructieruim te is te klein, terwijl het allernoodzake lijkste comfort ontbreekt. Het komend jaar mag de raad een tien tal voorstellen voor de vaststelling van nieuwe bestemmingsplannen verwachten. De bestemmingsplannen voor 't Hart en VAN WEEDESTRAAT 80-82 - SOESTDIJK Het college van burgemeester en wet houders zegt in de vandaag verschenen nota van aanbieding bjj de begroting voor 1971, ruim baan te willen bieden aan nieuwe vrije culturele vormen en expressies en desgevraagd ook de hel pende hand te willen bieden. „Ons col lege meent een maximum aan vrijheid te kunnen laten, doch het moet staan op de grenzen van de wet en dc open bare orde. Wtf hebben overigens onver deelde bewondering voor de bijzonder grote creatieve activiteiten, die deze ca tegorie te zien geeft". Waar B. en W. de helpende hand willen bieden, stellen zij direct, dat hiermee niet een bege leiding of bevoogding wordt beoogd of bedoeld. Voorts wordt onder het hoofdstuk Cul turele aangelegenheden opgemerkt, dat de overheid nimmer als rechtspersoon zelfstandig cultuurdraagster kan zijn. „Nochtans hechten wij hoge waarde aan alle waarlijk cultureel denken, han~ delen en scheppen in deze gemeenscnap. Het is ons college een voorrecht, dit met de ons gegeven middelen te mogen bevorderen. Onze taak is hierbij t^ee" dellg; allereers* het zorgvuldig beheer en de verzorging door de aangewezen organen van klassieke gestalten, de Openbare Bibliotheek, de muziekschool, doch ook de handreiking aan bijv. PVO, Akoesta, het Openluchttheater en an dere instellingen, het behoud van onze schaarse oudheidkundige monumenten, historisch onderzoek enz." Het college meent, dat het aanzien van de gemeente verrijkt zal worden door het plaatsen van kunstwerken. Daarom wordt de raad voorgesteld om de jaar lijkse storting in het fonds voor de aankoop van kunstwerken te verhogen tot 15.000, De raad zal ook worden voorgesteld om de kunstenaarsvereniging Artishock een subsidie van 17.000,te verlenen als bijdrage in de kosten van cursussen voor beeldende en vrije expressie. Tn het verleden werden al bijdragen ver leend tenbehoeve van de door Artishock georganiseerde cursussen. Deze cursus sen zijn inmiddels zodanig uitgegroeid, dat de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft besloten, deze cursussen voor een rijkssubsidie in aanmerking te doen komen. Als voor waarde geldt, dat de gemeente een sub sidie verleent, gelijk aan de rijkssubsi die. Drogisterij „DE PIL" Koninginnelaan 44, tel. 2969 Modelslagerij V. DAM Soesterbergsestraat 70, tel. 2991 Brood- en Banketbakkerij VAN SENTEN Steenhoffstraat 50, tel. 3157 Verfhandel, Behang P. CATSMAN Braamweg 27, teL 3920 Fa. J. TER HORST Electr.-techn. bedr. Electr. en huish. app. Nieuweweg 99, tel. 4575 Woninginrichting Fa. WIJNANDS Soesterbergsestraat 37, tel. 3097 Groente, Fruit, Delicatessen VAN DE HOEF Birkstraat 50, tel. 2390 EN BIJ NOG 85 ANDERE WISO-ZAKEN Soestdijk zullen worden herzien. In voorbereiding is een herziening van het bestemmingsplan voor het landelijke gedeelte van de gemeente. Voorts is het de bedoeling, rond het Kerkpad de agrarische sector zoveel mogelijk terug te dringen. Het huidige plan Rijksweg zal in zijn geheel worden herzien, evenals het plan Amersfoortsestraat in Soesterberg. In maart mag van provinciewege e^n be slissing worden verwacht op het inmid dels door de raad vastgestelde plan Klaarwater als onderdeel van het plan Soesterveen. B. en W. constateren met spijt, dat voor Klaarwater een onteigeningsplan moest worden opgesteld. Volgens B. en W. valt te verwachten, dat in de loop van het tweede kwartaal van 1971 een beslissing van gedeputeerde staten mag worden verwacht op de bestemmingsplannen Engweg, Kerckenlandt, Soestereng-Park en Centrum en Wieksloterpias. „Het betekent intussen niet, dat de voor bereiding tot feitelijke uitvoering van deze plannen zal stagneren- Een goede voortgang Van 'die voorbereiding is ook zotider meer noodzakelijk, omdat de in! de plannen te treffen voorzieningen toch zeker gezien de noodzakelijke groei van de gemeente niet achterop mogen raken." Dit zal met name nare gevolgen hebben voor de winkelvoorziening, de recreatie en het verkeer", aldus B. en W. in hun nota van aanbieding. Tot de voorbereidende werkzaamheden behoren onder meer het aankopen van gronden en opstallen, de werkzaamhe den op het gebied van de projectorga nisatie, het opstellen van urban-designs voor onderdelen van het te creëren cen trum en een onderzoek naar de woning behoefte op langere termijn. Inmiddels is het twee jaar geleden, dat tegen de beslissing van gedeputeerde staten tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan „Kerkebuurt" bij de Kroon beroep werd aangetekend. Tot dusver is hierover niets meer gehoord. „Het is een gelukkige bijkomstigheid, dat het plan als zodanig de ontwikkeling van de gemeente niet stagneert. Bij de veelheid van plannen, die in de nabije toekomst moeten worden vastgesteld, vervult ons een dergelijke gang van zaken met bezorgdheid". De raad zal binnenkort een voorstel mo gen verwachten tot instelling van een Schoolraad, naast de nu reeds bestaan de Ouderraad. Met volledige respectering van de auto nomie van het bjjzonder onderwas streeft het college naar optimale be trekkingen met de besturen van deze scholen. Met name zjjn er waardevolle informatieve gedachtenwisselingen over het onderwijs en de maatschappelijke betrokkenheid. Aan de Nachtegaalweg zal nog dit jaar een tweeklassige kleuterschool in ge bruik worden genomen. Maar wegens het ontbreken van de nodige financie ringsmiddelen kon nog geen begin wor den gemaakt met de bouw van een zes- klassige ajourschool aan de Molenstraat en een gymnastieklokaal aan de Smits- weg. Inmiddels is echter wel de villa aan de Molenstraat afgebroken op de plaats, waar de nieuwe school moet komen. Het college constateert nog altijd een grote behoefte aan gymnastieklokalen. Zeer onlangs is weer een urgentiever klaring voor de bouw van een gymnas tieklokaal verkregen. Momenteel wordt nagegaan, waar het gebouwd zal worden. Aan de architect A. C. Falkenburg uit Hilversum is verzocht, om een schets- plan te maken van een gebouw ten be hoeve van de openbare en van de bij zondere neutrale Van der Huchtschool voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. Het complex kan nabij de Koningsweg/Eigendomweg worden ge bouwd. De besturen van de christelijke en ka tholieken school voor mavo treffen mo menteel voorbereidingen om tot de bouw van nieuwe scholen te geraken. Het aan tal noodlokalen ten behoeve van het kleuter-, gewoon lager en middelbaar algemeen voortgezet onderwijs bedraagt momenteel veertig. De Stichting Jeugdzorg maakt bekend, dat, inverband met het uitstellen van de bazar naar een latere datum, de trek king van de loterij definitief is vastge steld op zaterdag 12 dec. 1970, in het clubgebouw „De Vangrail" aan de Beetzlaan. VVZ staat morgen voor de belang rijke thuiswedstrijd tegen het op de tweede plaats staande Woudenberg, dat In punten gelijk .staat met WZ, doch een wedstrijd meer heeft gespeeld. En kele voorwaarden voor een spannend en boeiend duel zijn dus aanwezig, wanneer althans het veld een beetje redelijk bespeelbaar is. Woudenberg heeft lange tijd de ranglijst aangevoerd en heeft in de afgelopen negen compe titiewedstrijden ook nog maar één keer vèrioren. WZ zal het du? niet1 gemak kelijk krijgen, maar men zal op eigen terrein toch zeker wel ongeslagen kun nen blijven. De wedstrijd begint morgen om kwart over drie. Voor WZ komen uit: A. Smink, J. Bijlard, M. van Asch, G. v. d. Bovenkamp, A. v. d. Breemer, J. Brouwer, J. v. d. Burg, D. Weg'erif, D. Geitenbeek, P. Brouwer en M. v. d. Laan. Wisselspelers zijn A. Schaap en W. Ruizendaal. Het tweede elftal, dat momenteel op een gedeelde tweede plaats staat, maar in verliespunten gelijk staat met lijstaanvoerder Sparta 2 uit Nijkerk, krijgt morgenmiddag Spakenburg 3 op bezoek. Gezien de posities op de ranglijst moet ook deze wedstrijd in een overwinning voor de thuisclub kunnen eindigen. VVZ komt om één uur met de volgen de spelers in het veld: P. den Breejen, G. v. d. Munt, J. Vredenbregt, J. Brou wer, H. G. v. d. Kraak, J Ridderbos, H. Brons, D. van Arkel, H. van Arkel, J. Akkerman en K. Noordijk. Wisselspe lers zijn B. v. d. Bovenkamp en P. van Altena. Het zesde elftal (veteranen) speelt eveneens thuis en wel om kwart over één tegenhet Utrechtse VVOÓ 5. De samenstelling van het Soester elftal luidt: H. Roetman, W. van Grol, S. Wij- ma, L, G. Brunt, G. Ruizendaal, J. v. d. Hoek, j'. Groart, R.ten Hove, R J. Brouwer, W. v. d. Kuilen, B. Mor ren en H. varr Velzen. Het zevende elftal tenslotte gaat in Amersfoort op bezoek bij CJVV 5. De ze ontmoeting vangt aan om kwart over één. Dit elftal, dat het tot dusver niet verder bracht dan één punt, behaald tegen êen van de sterkste ploegen uit deze afdeling, komt met de volgende Spelers uit: J. V. d. Vlekkert, L. Scha per, Th de Mam R. Schiffart, B. Ernst, J. Boekema, F. A. Steenkamp, B. Klom penhouwer, W. Bloemendaal, J. Hop en H. Donk. Wisselspelers zijn N. H. v. d. Wakker en W. Floor. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Tijdens de ledenvergadering van de Soesterbergse Middenstands-vereniging wer besloten om de Sint-Nicolaasactie 1970 op dezelfde wijze te voeren als voorgaande jaren, vanaf de intocht van St.-Nicolaas op zaterdag 21 november. De opbrengst zal worden bestemd voor de drumband van AGAVS en Laetitia en voor de pas opgerichte IJsvereniging „Soesterberg", die elk een derde ge deelte van de opbrengst zullen ontvan gen. De Middenstandsvereniging telt 46 le den en het bestuur werd met twee per sonen uitgebreid, de heren Groenen en Schoemaker. De overige bestuursleden, die onderling de functies nog zullen verdelen, zijn de heren G. de Rijk, J. de Ridder, F. J. Haars, C. Sukking en Van Walsem. Minister Witteveen hoopte als de kampioen van de belastingverlaging de geschie denis in te gaan. Z\jn ambities in deze richting waren onmiskenbaar, maar in middels heeft de liberale bewindsman moeten erkennen dat economische wetten sterker z0n dan politieke idealen. En zo wil de ironie van het lot, dat uitgerekend minister Witteveen, wellicht tot leedvermaak van z(jn poliicke tegenstanders, in de kamer een fors pakket vanbelastingverhogingen moet verdedigen, die onze oververhitte economie moeten afkoelen. Weliswaar gaat de tweede tranche van de verlaging van de loon- en inkomsten belasting (groot 300 miljoen gulden) door, maar deze verlaging is natuurlijk een lachertje geworden, nu anderzijds de tarieven voor deze belastingen over de gehele linie met 3% zullen worden verhoogd. Voorts staat ons in 1971, dat wel eens een roerig jaar in onze sociale geschiedenis zou kunnen worden, weer'n verhoging van de toch al allerminst popu laire B.T.W. te wachten en gaat ook de verbruiksbelasting op auto's en benzine accijns met 3 omhoog. Een hogere wegenbelasting en vennootschapbelas ting behoren eveneens tot de geschen ken, die uit Witteveen's ministershoed getoverd zullen worden. De werknemers mogen verwachten, dat art. 10 van de Loonwet van toepassing wordt verklaard en dat betekend dat volgend jaar het reëel vrije beschikbare inkomen van de werknemers in 1971 met slechts 2 zal kunnen stijgen. De met veel moeite verkregen extra uitkering van ƒ400 wordt als het ware weer „te ruggehaald". Deze ingreep in de econo mische ontwikkeling zal dan nog alleen het gewenste effect kunnen sorteren, wanneer de vakorganisaties, het be drijfsleven en de individuele burgers meewerken. En dat is nog allerminst zeker. Deze ingreep in de economische ont wikkeling zal dan nog alleen het ge wenste effect kunnen sorteren, wan neer de vakorganisaties, het bedrijfs leven en de individuele burgers mee werken. En dat is nog allerminst zeker. Vooral lagere inkomens kragen 't zwaar te verduren In de afgelopen maanden heeft er aan het loonfront een onrust geheerst, die wij in deze omvang sinds 1947 niet meer hebben gekend. De stakingen zijn achter de rug, een groot deel van de Neder landse werknemers kreeg zijn. ƒ400 en was voorlopig tevreden. Maar hoe zal de reactie zijn, wanneer men in 1971 tot de pijnlijke ontdekking komt, dat deze ex tra-uitkering weer volledig „terugge haald" zal worden door uitstel van nieu we loonstijging? Het reëel beschikbare inkomen van werknemers zal in 1971 niet met 37* raöar sléchts met 2 stijgen, aldus minister Witteveen in een nadere- toelichting,~en het is dan nog de vraag of de ramingen van de minster werkelijk uit zullen komen. De nominale loonstijging voor 1971 stelt hij op 7% en hij verwacht een prijsstij ging van 5 Maar wie zegt, dat het bij een prijsstijging van 5 °/o zal blijven? Twee jaar geleden heeft de regering zich ook pijnlijk vergist in het effect van de B.T.W. en ging minister De Block, die later aftrad, pas optreden te gen de prijsstijgingen, toen het eigenlijk al te laat was En wie zegt, dat dit nu weer niet zou kunnen gebeuren en hoe zullen de vakbonden en de individuele burgers reageren, wanneer de prijsstij gingen boven de huidige ramingen uit gaan? B.T.W.-verhoging Het B.T.W.-tarief zou aanvankelijk van 12 naar 13 procent gaan, maar het wordt 14 Gelukkig blijft het lager tarief op 4 staan om de kosten van levensonderhoud niet al te zeer te doen stijgen, maar nochtans brengt een ta riefsverhoging van 2% onrust aan het prijzenfront. Daar komt bij dat een verhoging van de indirecte belastingen meer drukt op de lagere dan op de ho gere inkomens. Meer dan de helft van de Nederlandse werknemers plus een niet onaanzienlijk aantal zelfstandigen en bejaarden heeft een inkomen bene den de weistandsgrens. De B.T.W.-ver hoging zal daar hard aankomen en dit zal ongetwijfeld weer veel ontevreden heid zaaien. En dat vlak voor de Ka merverkiezingen. Deze ontevredenheid kan nog gevoed worden door het feit, dat de vermogens belasting en de dividendbelasting niet worden opgetrokken. Zelfs al zou een dergelijke verhoging niet zoveel miljoe nen opleveren, ze zou wel een gunstig psychologisch effect kunnen hebben. Nu wordt bii de lagere inkomens de indruk gewekt dat de meestvermogenden gespaard moeten worden. Hierdoor wordt de psychologische weerstand te gen de regeringsmaatregelen alleen maar groter. Middengroepen Het zou natuurlijk ook mogelijk geweest zijn om een verhoging van het B.T.W.- tarief achterwege te laten, maar in dat geval had er weinig anders op gezeten dan de tweede tranche van de belasting verlaging te annuleren. En daarmee zou men vooral de middengroepen hebben gedupeerd. Die gaan in 1971 toch al meer loon- en inkomstenbelasting be talen dan in 1970. Immers, naast deze belastingverlaging staat vreemd genoeg een (tijdelijke) verhoging van het tarief met 3 °/o. En die verhoging kan door de belastingverlaging niet worden gecom penseerd. Iemand die gehuwd is en twee kinderen heeft zal bij een inkomen van ƒ15.000 al meer belasting gaan betalen dan in 1970. Een vrijgezel gaat bij een inkomen van 10.000 al meer betalen dan nu. Zou de tweede tranche van de belastingver laging niet doorgaan, dan zouden de middengroepen wel erg zwaar worden belast. Zij zouden dan het cadeautje van minister Witteveen missen en bovendien 3 meer belasting gaan betalen. Dat zou teveel offers van deze groep vergen. Daar komt nog bij dat juist de midden groepen naar verhouding een wel zeer fors deel van hun inkomen aan de socia le premiepot moeten afstaan. Ook de middenstand heeft waarschijn lijk geen glorieus jaar voor de boeg. Bestedingsbeperking betekent minder omzet. Bovendien hangt een opheffing van de vertikale prijsbinding in de lucht en in dat geval kunnen vooral de grote concerns (warenhuizen e.d.) als prijsbrekers fungeren, zulks ten gerieve van de consument maar bepaald niet ten gerieve van talloze zelfstandige de taillisten. Anderzijds heeft de midden stand er alle belang bij dat de „hard heid" van de gulden wordt beschermd, hetgeen mede een van de bedoelingen van de regeringsmaatregelen is. Sociale premies De verwachting is dat ook in 1971 enkele sociale premies zullen moeten stijgen. Hoewel de inkomensgrens voor de verplichte ziekenverzekering vermoe delijk tot ministen ƒ17.000 zal worden opgetrokken en de ziekenfondskassen dus danig worden versterkt, zal naar alle waarschijnlijkheid toch een premie verhoging van ca. 0,3 noodzakelijk zijn. Ook de premiepercentages van de W.A.O. en de wet bijzondere ziekenkos- ten zullen vermoedelijk niet op het huidige niveau gehandhaafd kunnen blijven. De A.O.W.-premie is in juli 1970 reeds fors opgetrokken en een lich te stijging van de ziektewet-premie moet al eveneens worden verwacht. Een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen wordt overwogen. Dat zou ook een fikse premieverhoging impli ceren, hetgeen een reden kan zijn om er voorlopig nog maar van af te zien. Zo zal er dus van welvaartsverhoging in 1971 geen sprake kunnen zijn. Maar terecht heeft de regering de bestrijding van de inflatie voorop gezet. Of deze nationale bestedingsperking succes zal hebben, moet worden afgewacht. Automobilisten die de auto's 's winters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zorgen voor goede anti vries en voor een nieuw waslaagje. Indien u vitragegordBnen kiest van kunstvezels, neemt u dan de crème kleurige met het oog op de licht ver kleuring welke meestal bij witte gor dijnen optreedt, als deze veel in de zon hangen. Moddervlekken verwijdert u door ze te laten drogen en daarna uit te borstelen. Wanneer u tracht natte vlekken te verwijderen, maakt u het alleen maar erger. Mensen die last hebben van vet haar» wassen dit uit narigheid daarover, dik wijls. Het is echter veel beter om uw haar met rust te laten en het dan een» „droog" te poederen. Bij elke drogist 1» een goede droogpoeder te verkrijgen. Deze week is ook de Soesterbergse po litie actief geweest bij het drijven van vee. Op een gegeven moment kreeg men woensdag zeker twintig telefoontjes van mensen, die meldden, dat zich in het dorp een groep koeien bevond, die wei nig ontziend in de richting van de rijksweg liepen. Inderdaad trof de po litie even later dertien koeien aan on der aanvoering van een stier, maar ove rigens zonder verdere begeleiding op de Lorentzlaan. Erg gemakkelijk bleek het niet om de logge beesten in het ga reel en op de rechte weg te houden, maar na vele omzwervingen door het dorp lukte het de politie tenslotte, de groep een weiland in te krijgen. Achteraf bleek het bovendien nog het weiland te zijn, waarin de beesten, ei gendom van de heer Leyenhorst, thuis hoorden. De in Soest aangehouden J. H. (23) en de 19-jarige M. H., beiden uit Amers foort, hebben acht diefstallen bekend. Zij werden in Soest aangehouden, toen zij bezig waren, de isolatie van koperen kabels af te branden in een in Leusden gestolen vuilinsemmer en in een in Soest ontvreemde teil. Het tweetal bleek nog meer kabel te hebben gestolen en wel van haspels bij Zon en Schild en het Sportfondsenbad in Amersfoort, als mede bij in aanbouw zijnde woningen. Voorts braken zij in in de kantines van de voetbalverenigingen Qulck, Amsvorde en CJW in Amersfoort, waar het voor namelijk om etenswaren te doen was. Bij twee andere woningen in hun woon plaats ontvreemden zij bij een inbraak een bedrag van 700,En tenslotte maakten zij zich in Hamersveld schul dig aan diefstal van kippen. De jongens «uilen worden voorgeleid. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.)

Soester Courant | 1970 | | pagina 13