v.v.v. -nieuws Weer dodelijk ongeval op Rijksweg Soest toen - Soest nu Politie controleert verlichting Het oog gericht op Fransen en Britten Vijftien dichters bij Artishock Vrijdag 6 november 1970 49e jaargang no. 83 Uitgave s llrnkkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, S oest Tel. 2566 - Postgiro 126156 25 JAAR VERENIGDE NATIES Pro Juventute Kalender 1971 Unieke kindermiddag bij Artishock Twee koperdieven aangehouden l elet. Krandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4.4-4-4 Opgevoerde bromfiets in beslag genomen Meer dan in enig ander jaargetijde is in de natte, regenachtige en vaak mistige herfst het voeren van een goede verlichting door wielrijders, bromfietsen en motorvoertuigen van groot belang. De thans weer aan de gang zijnde actie van het Veilig Verkeer richt zich onder het motto „Goed licht - allicht" dan ook op de verlichting van de voertuigen. In het kader van deze actie zal de politie hierop extra controle houden. Overtreders kunnen meteen op een boete rekenen onder het politionele motto „Zonder pardon op de bon". Deze actie duurt tot eind volgende week. hetgeen niet wil zeggen, dat men daarna geen goede verlichting meer behoeft te voeren of niet meer hierop gecontroleerd zal worden. SOESTER COURANT Terwijl de E.E.G. moeizaam zich toe werkt naar een landbouwbeleid dat de tand des tijds zal kunnen weerstaan (Mansholt), gaan de onderhandelingen met Engeland verder. Hierin zijn alle sectoren van de landbouw geïnteres-» seerd, de tuinbouw niet het minst. Wgt zal het worden: een korte of lange over gangstijd (met alle mogelijke uitzonde ringsbepalingen per produkt?) een aan sluiting van Engeland bij de E.E.G. of omgekeerd? Met dat laatste bedoelen we dan de vraag, hoeveel water de E.E.G. in zijn wijn belieft te doen om het Engeland gemakkelijker te maken binnen te ko men. Alle sectoren van land- en tuinbouw hebben al uitgerekend wat de gevolgen zijn voor in- en uitvoer als het feest doorgaat. Want mèt Engeland komen ook de andere EVA-landen binnen, dus ook Denemarken. Duren de onderhande lingen lang en komt er een lange overgangstijd, dan kan men de beper kingen opnieuw maken. Het lijdt nl. geen twijfel dat de landbouw in de EVA-landen zich zal aanpassen wat het produktiepatroon betreft. Uit wat uitlekt over de Luxemburgse onderhandelingen wordt duidelijk dat het opnieuw gaat om een touwtrekken tussen Frankrijk en Engeland. Deze twee vangen elkaar telkens vliegen af. Fran krijk heeft jaren lang schatten ver diend aan wapenleveranties naar zuid- Afrika. Om politieke redenen staakt het die op het ogenblik dat Engeland meent óók recht op deze verdienste te hebben. Zo gaat het ook bij de vliegtuigindustrie. De Concorde 002 is een geweldig groot supersonisch verkeersvliegtuig dat ge bouwd werd door de genoemde twee landen. Er is een prototype, waarmee men thans allerlei proefvluchten maakt. Maar een prototype dat goed voldoet is bedoeld om in serie -te worden' gemaakt. Dat is een zo dure zaak dat zij elkaar nodig hebben. Naar verluidt hebben de Britten de Fransen gedreigd de Concor de aan haar lot over te laten, als dit land niet ophield met eisen te stellen bij de onderhandelingen voor toetreding tot de E.E.G. Intussen zijn de Engelse boeren kwaad geworden over dit dreigement. Niet omdat zij het zo erg vinden dat Enge land zijn buurmar aan het Kanaal eens de pin op de neus zet, maar omdat het reuzevliegtuig bij énkele proefvluchten zulke knallen veroorzaakte dat mens en huisdier er de stuipen van kregen. Aan de andere kant willen de Engelse boeren wel overgaan tot het Europese systeem. Dit betekent voor hen nl. enige prijs verhogingen. De prijsverhogingen die het gevolg zouden zijn van aansluiting bij de E.E.G. zijn juist nu moeilijk te verteren voor de Engelse regering. De stakingen van het personeel van vele openbare diensten hadden en hebben nare gevolgen. Op duizend scholen kregen o.m. de kinderen geen middagmaal meer. aange zien het niet meer bezorgd werd. Zie kenwagens reden alleen in de ergste ge vallen en ouden van dagen en gebrekkl- gen- konden vaakniet meer op verzor ging rekenen. Wij hopen dat dit alles voorbij is als deze regels verschijnen, maar de kwestie wordt duidelijk als we weten dat gestaakt werd om een loons verhoging van 20 tot 30 procent. KANTMAN De namen van de Vlaamse dichters die in Soest op bezoek komen, zijn nu be kend. Lisette de Backer uit Gent vertelt 'iets over het karakter van de Vlaamse poëzie op vrijdagavond 13 november in het Artishockgebouw. Roger Serras, die experimentele poëzie schrijft, leest uit eigen werk. Evenals Marcel de Backer, een humanistisch dichter. Jacques van Baelen, een priester-dichter uit Bree, leest enkele van zijn geestelijke gedichten. Jack Verstappen uit Heide-Kalmpthout is een zeer emotioneel poëet. Jan Ver- schaeren tenslotte leest gedichten van „Trefpunt"-dichters die niet aanwezig kunnen zijn. „Trefpunt" is een Dichters- genootschap uit Blankenberge. Jan Ver- schaeren is voordrachtskunstenaar, ver bonden aan de Antwerpse Kameropera. De negen Nederlandse dichters werden reeds vermeld in ons blad van dinsdag j.1. Deze poëziemanifestatie wordt geor ganiseerd door de Werkgroep „Literaire Avonden in Soest". De gedichten worden afgewisseld door zang van de bekende Gooise cabaretier Eelco Nobel. Presentatie: Ton Luiting en Jan Visser. Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— VerachBnt iedere dinsdag en vrijdag Er was geen feest aan verbonden en er werd niemand gehuldigd bij het 25- jarig bestaan van de Verenigde Naties. Wel een zeer plechtige vergadering met meer staat- en regeringshoofden dan anders bij deze algemene vergaderin gen het geval is. En die wilden, althans velen ervan, ook wel iets zeggen, want zo'n jubileumvergadering, met zoveel belangrijke regeerders, was een uitne mende gelegenheid om te klagen en aan te klagen, om te oordelen en te ver oordelen, om zichzelf schoon te wassen en anderen te bevuilen. Dat kon daar nu eens en dat alles en nog meer onder het mom van het dienen van wereld vrede, waar iedereen vóór en niemand tegen was en die bereikt kon worden als men maar de uitgangspunten van de aan het woord zijnde spreker wilde volgen en niet die van die andere spre ker, die trouwens hetzelfde verkondigde. De belangrijkste spreker was de heer Nixon, omdat hij regeringsleider èn staathoofd is van één van de twee, of drie machtigste staten ter wereld. Maar zijn voornaamste tegenspeler, de Russische regeringsleider, was niet op deze jubi- lcumvergadering verschenen. Expres niet, omdat men het in Moskou niet eens was met wat Nixon al eerder had gezegd. En de andere machtige, China, mocht er helemaal niet komen, omdat dit land nog niet als lid is toegelaten, wat het voor een belangrijk deel ook aan zichzelf heeft te wijten. „We staan op een kruispunt", zei president Nixon, „we kunnen op de oude manier voort gaan in het internationale spel, maar dan wordt het risico steeds groter. We kunnen ook een nieuwe weg inslaan, een weg van vreedzame wedijver, zon der opeenstapeling van wapens, maar door het brengen van vooruitgang, be strijding van honger en ellende in de gehele wereld. „Mooie algemeenheden, maar er kwam geen Russisch antwoord op. En dan liet secretaris-generaal Oe Thant een noodkreet horen. Nog tien jaar, zo zei hij hebben de leden de kans eens hun twisten op het tweede plan te stellen en de dringender taak te gaan vervullen van verbetering van het levensmilieu, het tegengaan van de bevolkingsaanwas, de ontwikkeling van de achtergebleven landen. Want als we die problemen niet nu gaan aanpakken, dan groeien ze ons in de komende tien jaar over het hoofd en zullen we ze niet meer kunnen beheersen. Maar de heer Oe Thant is niet de scherpzinnige en neutrale figuur die hij zou moéten zijn. En de Verenigde Naties heeft niét het gezag en de geloofwaardigheid ver worven om aan deze woorden de kracht en de uitwerking te geven die tot de andere mentaliteit kunnen leiden. In politiek opzicht is de V.N. in deze 25 jaren tot weinig of niets in staat gebleken. Iedere gedelegeerde bevecht ciaar in New-York uitsluitend de be langen van zijn eigen land en niemand wil daar iets van afstaan ten bate van een beter geheel, althans niet vrijwil lig. En waar dan een landje als Gabon,, met 60.000 inwoners, precies hetzelfde stemrecht heeft als de machtige lan den met 210 en 230 milj. inwoners en China met zijn 800 miljoen helemaal niets te zeggen heeft, kunnen we ons wel in denken dat er nooit spijkers met kop pen zijn te slaan tussen dit 127 leden tellende gezelschap. De enige invloed die de V.N. nog kan uitoefenen is via zijn dochteronderne mingen als: de Wereldgezondheidsraad, de voedsel- en landbouworganisatie, de Werelbank, door welke organisaties al thans enige hulp geboden kan worden ia menselijke problemen op verschillen de plaatsen in de wereld. Maar poli tiek gesproken, de vrede bevorderend, heeft de V.N. weinig te betekenen, is Elk jaar verschijnt ruim op tijd voor de jaarwisseling de Oranje-kalender, waar van de opbrengst ten goede komt aan kinderen, die extra zorg nodig hebben. Het sympathieke motto is: „Help een kind aan een kans". Deze kalender wordt uitgegeven met toestemming van de koningin en biedt exclusieve foto's van de leden van de koninklijke familie. De kleine prinsjes lachen u toe op menige foto, er is ook een prachtig portret van onze koningin. Pro Juventute is een algemene instelling voor kinderbescherming met 24 vereni gingen over het hele land. Daaraan zijn een 12.000 kinderen toevertrouwd uit alle geledingen van ons volk. Het werk valt te verdelen in: Voogdij: de vereniging neemt de volle dige zorg op zich, nadat de ouders de opvoeding geheel uit handen moesten geven. Gezinsvoogdij: de ouders krijgen wel steun van een gezinsvoogd, maar behou den een eigen aandeel in de opvoeding. Preventief werk: vrijwillig kontakt bul ten het justitiële kader. Ouders en kinderen kunnen vrij binnenlopen voor een raadgevend gesprek op daartoe be stemde adressen. Er zijn zeer Veel verkoopadressen. U kunt zo'n adres herkennen aan een raambiljet.. In Soest belast de UVV (Unie van Vrou welijke Vrijwilligers) zich met de ver koop, het zal u geen moeite kósten aan één of meerdere exemplaren te komen. De prijs is ƒ4,25. Misschien iets om aan familie of kennis sen In het buitenland te sturen? Als u het hoofdpostkantoor binnen loopt, ziet tl «Je kalender liggen In de stand voor de kinderpostzegelverkoop. Veertien dagen geleden trad het Haags Marionettentheater op in het Artishock gebouw. Dit was zo'n bijzondere voor stelling, dat de organiserende Kunste naarsvereniging blij is opnieuw zondag middag a.s. dit marionettenspel te kun nen laten zien. Leonora de Jong en Lucas Goudzwaard hebben alles gedaan om de „Aardige Aardman" perfect op de planken te brengen. Het spel is geschikt voor alle kinderen. Zie de advertenties in dit blad. De boekjes „Meer Wandelingen door het Goöisch Natuurreservaat" vragen weer uw. aandacht. Wij hebben ze al eerder aanbevolen, maar we doen het graag nogmaals, juist in deze herfsttijd, al zijn er door de laatste stormen heel wat goudkleurige blaadjes van de bomen gewaaid. Maar de bossen blijven altijd mooi in welke sfeer ook. Laat het hier genoemde boekje een goede gids voor U zijn! Ons „Veenmasker" gaat op vrijdag, 13 november in gebouw „De Rank" weer op de planken staan. We zijn maar zo brutaal om over „ons" Veenmasker te praten. We zijn langzamerhand zó ver trouwd geraakt met deze groep tone listen uit eigen milieu, dat we met ge noegen op deze wijze hun voorstelling aankondigen. Er zal een blijspel opge voerd worden, waarvan de titel „Ge trouwd of niet" U ongetwijfeld nieuws gierig zal maken. Toegangskaarten a ƒ3,zijn op ons kantoor te koop. Laat „vrijdag de dertiende" U niet afschrik ken uw schreden naar de Rank te rich ten, U zult er opgewekt vandaan ko men. Van de Projuventute Oranjekalender zijn nog een aantal exemplaren bij ons aanwezig. Belangstellenden kunnen bij ons terecht. De verkoopprijs is ƒ4,25. En om nog even terug te komen op de herfstwandelingen, ook de door ons uit gestippelde wandelroute zijn weer af gedrukt en verkrijgbaar. U kunt ze zonder plattegrond, aan de hand van deze stencil, lopen. het evenzeer een mislukking als de Volkenbond was. Maar het is het enige instituut waar de wereldproblemen tenminste bespro ken worden en zo lang men maar praat met elkaar blijft er de kans dat mem tot begrip kón komen voor een betere samenwerking en behoud van de we reldvrede. Daarom is het behoud van dit forum toch van belang. En daarom moeten we de moed niet opgeven, dat er eens een mentaliteitsverandering zal groeien. Die echter wel van méér dan één kant moeten komen. Bij de kleine Melm zijn dinsdag avond twee koperdieven uit Amersfoort aangehouden. Een van de bewoners was het opgevallen, dat in het duister daar een vuurtje werd gestookt. Hij waarschuwde de politie, die even later ter plaatse twee jongens aantrof, die in een vuilnisemmer en een teil een hoeveelheid kabels aan het afbranden waren teneinde de koperen draad te verkrijgen. De jongens gaven op, genaamd te zijn J. H. (23) en M. H. (19), beiden uit Hilversum. Bij navraag bleken wel hun namen, maar niet hun woonplaats te kloppen. Het duo bleek uit Amersfoort afkomstig. Een hunner gaf tenslotte toe, de kabels van een haspel bij het Sport- fondsbad in Amersfoort te hebben ge stolen. De ander bleef echter volhouden, de kabel voor 75,van iemand te hebben gekocht. De vuilnisemmer en de teil bleken trou wens ook ontvreemd te zijn, de vuil nisemmer in Leusden en de teil uit een weiland in Soest. De jongens zijn woensdag overgebracht naar Amersfoort, want ook hier had men interesse in het doen en laten van de knapen. In Soest is wegens diefstal en he ling aangehouden A. B. H. H. De man, afkomstig uit Soest, zou ter plaatste een radio hebben gestolen en een van dief stal afkomstige cassetterecorder hebben gekocht. De Soester politie heeft dinsdag de op gevoerde bromfiets van de 17-jarige scholier F. S. van der S. uit Soest in beslag genomen. De jongen reed op de rijbaan van de rijksweg met een snel heid van 70 km per uur, toen hij werd aangehouden .Hij kreeg een proces-ver baal en raakte zijn brommer kwijt. Bij een verkeersongeluk op de Vredehofstraat is woensdagavond de 35-jarige mevrouw A. Hakkers-De Jong uit Baarn om het leven gekomen. Het was het tweede dodelijke ongeluk in nauwelijks een week tüd in Soest. Het ongeluk gebeurde, toen mevrouw Hakkers, die in de richting Amersfoort reed, ter hoogte van de Noorderweg een voor haar rijdende vrachtwagen met aanhanger ging inhalen. Zij deed dat op het moment, dat uit tegenovergestelde richting een andere vrachtwagen naderde, bestuurd door de 29-jarige J. H. A. V. uit Hilversum. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Mevrouw Hakkers liep bij de botsing een schedelbasisfractuur en ernstig hoofdletsel op. Zij is per ziekenauto naar Zonnegloren gebracht, waar zjj enkele uren later aan haar verwondingen is be zweken. De personenauto werd bij de botsing geheel vernield, maar ook de vrachtwagen liep aanzienlijke schade op. De Beukenlaan vanaf de Molenstraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1970 | | pagina 1