- MARCHAL - HAARMODE uw suuuES IS ONZE RECLAME AUTORIJSCHOOL „ENGEL" Slagerij Dam opende automatiek-snackbar in Soest-Zuid Nieuwbouw Marijke kleuterschool nadert voltooiing VESPA CIA0 De Witte Pompen MENINGEN VAN LEZERS FOTO SWAGER FISCALE HUICHELARIJ PROVINCIE UTRECHT MOET 500.(100 RECREANTEN PER DAG VERWERKEN KRABBELS VAN KNELÏS Laatste collecte Nederlands Oorlogsgraven Comité Geen spreekuur Jeugd gaat bomen planten bij kinderboerderij Projekteer zelf eens uw vakantie films en -dia's Super 8 filmprojektor 245,- vanaf Dia-projektor, in koffer, vanaf 255, Voorzieningen vergen van 15 tot 30 miljoen gulden Kinderpostzegel actie 1970 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 1945 radio schoemaker televisie 1970 In opdracht van het college van gede puteerde staten en met 50 subsidie van het Ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is door het Economisch-Technologisch Instituut voor Utrecht een studie verricht naar betere spreidingsmogelijkheden van de vele dagrecreanten die vooral gedurende het voor- en najaar in steeds grotere aan tallen binnen dc provincie Utrecht ver pozing zoeken. Het E.T.I. verwacht dat het in 1969 berekende aantal dagrecre anten van 225.000 zal stijgen tot meer dan 300.000 in 1976, terwijl op langere termijn met een half miljoen bezoekers rekening moet worden gehouden. Om J' een betere spreiding van de recreanten te verwezenlijken, zijn voorzieningen J noodzakelijk die van vijftien tot dertig 1 miljoen gulden vergen. L Uit het heden gepubliceerde rapport I „Utrechts recreatie perspectief" blijkt L dat 60 van de dagrecreanten de F Utrechtse Heuvelrug en de plassenge- bieden bezoekt. Van de andere onder- l scheidene regio's blijkt midden Utrecht I met 12% de grootste trekker te zijn, Vallei en Eemland krijgen 10%, Rijn en Lekoefers oefenen hun aantrekkings kracht uit de 4 in noord-west Utrecht en het Kromme-Rijngebied vindt 6 een plaats onder de zon en eenzelfde oercentage tenslotte blijkt in het Vecht- gebied te recreëren. Drs. H. Roelfsema die de studie heeft verricht, toont met enkele modellen aan, dat een betexre spreiding van de recreanten niet alleen gewenst maar ook mogelijk is. In de modellen is re kening gehouden met de afstanden die men op een vrije dag bereid is af te leggen, met het landschapskarakter (bos, water, polder) en met een wen senpakket (wandelen, zwemmen, zeilen, autorijden). Op grond van deze modelr len komt drs. Roelfsema tot de con clusie dat in de nabijheid van de grote steden en in de recreatief nu nog min der aantrekkelijke regio's voorzieningen moeten woren getroffen. Op korte termijn - tot 1976 - zal dan reeds een beperkte verschuiving in de recreatiespreiding optreden. Om het na tuurschoon en de aantrekkelijkheid van de Utrechtse Heuvelrug en plassenge- bieden teb ewaren en om verkeerspro blemen op de wegen naar en in die ge bieden te voorkomen, zullen met name bij Utrecht en Amersfoortgevarieerde recreatievoorzieningen in „elementen van formaat" moeten worden geconcen treerd- Voorts zullen de mogelijkheden tot dag recreatie die de Rijn en Lekoevers bie- Goed licht? Een jaarlijks terugkerende vraag aan de vooravond van herfst en winter - donkere dagen waarop het belang van „zien en gezien worden" op de weg nog intensiever de aandacht van de verkeersdeelnemers verdient dan in zonniger jaargetijden. Goed licht? Wie niet helemaal zeker is van het enige juiste antwoord doet er - ter verhoging van eigen èn ander mans veiligheid - goed aan de ver lichting (voor en achter!) van auto, fiets of bromfiets terdege te laten con troleren door een deskundige, en aan het licht gekomen mankementen snel te laten verhelpen. Dat het aan die verlichting nog vaak schort blijkt wel uit een steek proef van vorig jaar. Van de auto's die toen tijdens de actie „Goed licht? Allicht" bij ruim 100 garagebedrijven ter (gratis) controle van de verlichting werden voorgereden, bleek ruim 9 rijp te zijn voor ingrijpende reparaties op dat onderdeel - alleen met het cor rigeren van de stand der koplampen kon dus in die gevallen niet worden volstaan. Gratis controle Goed licht? Allicht! Maar dat cijfer 9 dat nog niet eens een volledig beeld geeft van de verlichtingstoestand van het wagenpark, duidt erop dat er niet genoeg gehamerd kan worden op de noodzaak goed licht in de duisternis te brengen. Vandaar dat ook dit jaar weer Veilig Verkeer Nederland, in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscom- missie, een verlichtings-voorlichtingsac- tie voert, tegelijkertijd met soortgelijke acties in een groot aantal Europese landen onder apspiciën van La Préven- tion Routière Internationale. Evenals voorheen zijn automobielimpor teurs bereid gevonden om met hun dealersorganisaties in te haken op de actie „Goed licht? Allicht!" Zo worden automobilisten weer in de gelegenheid gesteld hun verlichting gratis te laten doorlichten. De auto waarvan voor- en achterlampen in orde zijn of ter plaatse door een kleine ingreep (meestal correc tie van de stand der koplampen) weer in orde zijn gemaakt, wordt voorzien van een sticker. Wie "te licht wordt bevonden" ontvangt geen sticker, maar wel het dringende advies de verlich ting zo vlug mogelijk te laten repare ren. De actie „Goed licht? Allicht!" wordt verder ondersteund door affiches, raam biljetten, radio en televisie. Op het beeldscherm verschijnen regelmatig 2 spots. De ene maakt de automobilisten diudelijk dat op wegen buiten de be bouwde kom waar goede openbare ver lichting aanwezig is, met dimlichten in plaats van stadslichten gereden dient te worden. In de andere spot wordt gewezen op het belang van het gebruik van de ge varendriehoek in combinatie met de alarminstallatie op onverlichte wegen buiten de bebouwde kom. M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wij lessen In PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L - F.N.O.P. den, beter moeten worden benut. De in brede kring bestaande belang stelling voor dit E. T. I.-rapport, onder meer tot uiting komend in de 50% die C.R.M. in de kosten bijdraagt, kan on der meer worden toegeschreven aan de mathematische formules die sociaal- geograaf Roelfsema heeft ontworpen om het wenselijk geachte spreidingsbeleid vast te leggen. Zijn geheel nieuwe be naderingswijze biedt belangrijke moge lijkheden voor een meer exacte recre atieplanning. De provinciaal uitgewerk te, rekenkundige benadering van de re creatie is een primeur die waard is in groter en kleiner verband verder te wor den getoetst en uitgewerkt. In het rapport zijn de voorgestelde maatregelen en de daarmee gemoeid zijnde overheidsinvesteringen tenslotte uitgewerkt in enkele meerjarenplannen voor de periode tot 1976. De kosten variëren van ruim 15 miljoen gulden voor over de gehele provincie ver spreid aan te leggen kleine voorzienin gen - met als consequentie een aanhou dende stijging van het bezoek aan de Utrechtse Heuvelrug en de plassenge- bieden - tot circa 30 miljoen gulden voor op enkele plaatsen geconcentreer de voorzieningen. De gemiddelde jaar lijkse bijdrage van de provincie Utrecht in deze kosten wordt in het rapport geraamd op 1 a 2 miljoen gulden. Hier in zijn niet opgenomen de kosten voor instandhouding van de milieuhygiëne, de aanleg van ontsluitingswegen en an dere infrastructuele werken. Beheer en onderhoud van de voorgestelde voor zieningen zijn evenmin in dit bedrag begrepen. De kosten daarvan zullen nog worden berekend, waarna een keu ze gemaakt kan worden uit de verschei dene mogelijkheden. Zoals u vermoedelijk reeds heeft ge lezen, heeft het Nederlands Oorlogsgra ven Comité besloten dit jaar voor het laatst een beroep te doen op het Neder landse volk, om een bijdrage te geven voor de klaprooscollecte. De afdeling Soest van dit comité doet dan ook eèn dringend beroep op de in woners om deze inzameling tot een der grootste, kortom tot een succes te ma ken. Met uw hulp kunnen wij dit werk be- endigen en hen, die nog niet in de ge legenheid werden een bezoek te brengen aan het graf van een familielid, dat voor de bevrijding van ons land viel, geluk kig te maken. Deze laatste Klaprooscollecte moet daar om een groot succes worden om met deze gelden deze ereschuld te kunnen inlossen. De verzorging van een collecte is geen eenvoudige opgave. Met name het ver krijgen van collectante_n is een heel moeilijke zaak. De afdeling Soest van dit comité doét een beroep op u om haar nog eenmaal te helpen. 33 collectanten, die door het lot worden aangewezen, mogen op uitnodiging van „The British Legion" in Engeland een geheel verzorgde reis naar dit land ma ken, als dank aan ons Comité voor de ontvangst van hun landgenoten. Deze réis duurt 5 dagen. De landelijke inzameling is dit jaar van 9 tot 15 november a.s. Klaproosdag is 14 november 1970. Collectanten kunnen zich telefonisch op geven op telefoonnummer 6500 te Soest of aan het adres Zwaluwenweg 8. De wethouder van financiën, de heer J. J. Ebbers, is maandag 9 november a.s. verhinderd spreekuur te houden. Een bijzonder verheugde slager V. (van Vincentius omdat mijn ouders het zo mooi vonden) Dam, opende woensdag middag om twee uur de deuren van zijn automatiek-snackbar, naast zijn sla gerij op de hoek van de Soésterbergse- straat hoek Ossendamweg. Bijzonder verheugd, omdat kort voor de opening bleek, dat er nog enige problemen wa ren, die echter op het laatste nippertje nog opgelost konden worden. Ruim drie jaar geleden waren er el plannen om in de werkplaats naast de winkel eén dergelijke zaak te beginnen, maar verschillende faktoren maakten de realisering op dat moment nog niet mogelijk. Eind juli van dit jaar was het dan toch zover, en kon met de werkzaamheden worden begonnen. „Er bestond in deze omgeving een grote behoefte aan een dergelijke zaak; de vele reacties, die we al tijdens de werkzaamheden in de winkel kregen, vormen daarvan wel het beste bewijs". Niet zo maar een patat frites-tentje, maar een zaak waar kwaliteit voorop staat, dat ben ik natuurlijk ook wel aan mijn slagerij verplicht". En dat het de heer Dam menens was om een goede zaak op te zetten, die hij aan zijn jongere broer heeft ver pacht, blijkt wel uit het resultaat. Een moderne frisse zaak, met in de lange zijde een vijftal automaten met elk acht loketten voor de warme en de koude hartige hap. Naast de nu een maal onverbrekelijk met een snackbar verbonden „patat" schenkt de heer Dam een lekker kopje koffie, terwijl een overzichtelijke koelvitrine hem de mogelijkheid geeft om schepijs in vele smaken te kunnen leveren. Er waren bij de realisering enkele be zwaren die vooral betrekking hadden op de pakéerkeermogelijkheden, maar wanneer over enige tijd de Ossendam weg via de Vondellaan wordt doorge trokken, verliest de Ossendamweg een groot gedeelte van zijn belangrijkheid als verbindingsweg, en de ligging van de zaak in de nabijheid van het bus station met zijn eigen parkeerterrein op korte afstand, is dan ook zeker wel ideaal te noemen. In zijn zaak heeft de heer Dam een toilet aangebracht, niet alleen voor zijn cliënten, maar vooral om af te komen van het „slager mag ik even gebruik maken van het toilet" van doorgaande busreizigers, die op de bus wachten on daar zelfs een stukje worst voor kwa men kopen. Een en ander bracht hem tot het aanbrengen van deze „hoge nood"-voorziening. In de 42 m2 grote automatiek/snackbar staan banken en stoelen. De hartighe den liggen variërend van de croquet tot hét broodje Hamburger, klaar, om het publiek te ontvangen. Soest-Zuid heeft er een smakelijke voorziening bijgekregen. Bij de kinderboerderij aan het Óude Grachtje zullen komende vrijdagmid dag door kinderen :uit het Soesterveen zeventig bomen worden geplant bij wij ze van eerste biologische lés op de kinderboerderij. Momenteel wordt er overigens- al druk geploegd, gezaaid, gespit e.d. bij de boerderij. Uit de bevolking komen trouwens ook nog steeds enthousiaste reacties op dit initiatief en het bestuur van de stich ting kinderboerderij „De Vrije Teugel" is dan ook uitermate dankbaar voor de 650 donateurs en het bedrag van ƒ10.000,op de bank, die de tot dusver gevoerde acties hebben opgeleverd. Ook heeft men van verschillende zijden ma teriaal en levende have voor de kinder boerderij gekregen. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 14 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK - TELEFOON 3990 Op dé plaats waar tot voor kort een wat verwaarloosde, maar vooral voor de omwonende jeugd erg waardevolle kinderspeeltuin was gevestigd, is door het Soester Aannemersbedrijf C; W. v. d. Grift een moderne school gebouwd ter vervanging van de noodbehuizing aan de rechterzijde. Terwijl de straten makers nog volop bezig zijn om de roy ale toegangsweg vanaf de Nachtegaal- weg te bestraten, wordt er binnen in het 2-klassige -gebouw druk gewerkt om het geheel voor de opening op dins dag 1 december, om 4 uur, gereed te hebben. Misschien mag ik even inhaken, op de door enkele WISO-leden gedane uitspra ken op de laatste jaarvergadering, aan gaande de Sint Nicolaas intocht. Wat is deze intocht? Een min of meer officiële opening van de 5 december koopperiode; derhalve een verhoogde omzet voor de middenstand! Laat de middenstand hier dan ook eens wat meer reklame voor maken, want wat is nu 300,subsidie van 80 WISO- winkeliers! Waarom niet een praalwagen laten meerijden in de stoet met eigen assorti ment uitgestald c.q. geshowd. Dit is m.i. toch wel de goedkoopste vorm van reklame. Ondergetekende staat dan garant voor de belangeloze medewerking van de Soester sportjeugd die in tegenstelling tot de uitspraak van een der WISO- leden hieraan gaarne hun medewer king zullen verlenen. (Heeft u dinsdag avond 27 oktober jl. tussen half zeven en half acht de opkomst gezien in het Soesterveen t.b.v. een schoolopening?) De Soester jeugd is enthousiast geno.eg. Hun ontbreekt echter alleen de mede werking van de middenstand om ver houdingsgewijs de intocht in Amsterdam (misschien volgend jaar) te evenaren. De redaktie dankend voor de plaatsing teken ik, hoogachtend, D. B. Jeugdleider bij een sportver. met zoomlens, regelbare snelheid, voor- en achteruit, geheel automatisch, DIA-TAFELS, 2 bladen, vanaf 31,50 DIA-SCHERMEN in hoes v.a. 21,— DIA-PROJEKTOR tevens TAFEL-VIEUWER, iets bijzonders 119,— BURG. GROTHESTRAAT 45 TELEFOON 3917. De minister en de staatssecretaris van financiën hebben er in een nota op ge wezen dat Nederland noodgedwongen moet vasthouden aan een stelsel van dubbele belasting op ondernemingswins ten. Deze vallen goeddeels eerst onder de vennootschapsbelasting en daarna onder de inkomstenbelasting. De nood gedwongenheid wordt veroorzaakt door internationale aspecten die aan verschil lende systemen zijn verbonden. De rege ring heeft in principe een zekere voor keur voor een stelsel met aftrek van een primair dividend bij de aangifte voor de vennootschapsbelasting. De uitspraken in genoemde discussienota zijn naar onze mening een klassiek voorbeeld van huichelarij. Het moge zo zijn dat de regering zich door de inter nationale ontwikkeling gebonden acht, in wezen is zij veel minder gebonden dan zij voorgeeft. Enkele jaren geleden heette het dat Nederland met spoed de B.T.W. moets invoeren omdat het an ders in gebreke bleef tegenover de E.E.G.-partners. Korte tijd later stelden onze zuiderburen, de Belgen, de in voering der B.T.W. uit omdat zij de inflatoire werking daarvan vreesden. Wij zitten in Nederland al midden in die inflatoire werking. Dezelfde internatio nale aspecten, waarachter de regering zich ten aanzien van de vennootschaps belasting verschuilt, gelden ook voor de ontwikkeling van de inkomstenbelasting. Als de regering zich iets gelegen zou laten liggen aan een snelle harmonisatie van de Europese belastingen, dan zou de inkomstenbelasting al veel lager moeten zijn dan zij nu is. In werkelijkheid is het zo dat de rege ring helemaal geen fiscale concessies wil doen en misschien ook niet kan doen. Om minister Witteveen niet in zijn hemd te laten staan wordt de beloofde verlaging van inkomsten- en loonbelas ting per 1 januari 1971 doorgevoerd. Op hetzelfde moment wordt zij weer teniet gedaan door een zgn. „wiebeltax" van 3 Wij weten dat er geen fiscale con cessies zijn te verwachten, maar laat men zich niet verschuilen achter fraaie discussienota's op juridische grondslag. Er is niemand die er werkelijk geloof aan hecht. Op 10 november a.s. begint de Kinder postzegel actie 1970. Vijf dagen per week zijn op het postkantoor te Soest UVV-sters aanwezig om postzegels en kaarten te verkopen. Alleen op dinsdag 10 nov. worden ook de eerste-dag-enve- loppen (First-day-covers) verkocht, die verzamelaars zo waarderen. De stand op het postkantoor blijft gepoend tot 31 december. Er is ook een grote verscheidenheid wenskaarten voor de komende feest dagen aanwezig. De opbrengst komt ten goede aan het Kind in Nederland en de overzeese rijksdelen. Koopt dan meteen een Pro Juventute kalender, die voor u klaar ligt. Helpt allen mee een groot bedrag bijeen te brengen ten bate van Het Kind. Het adres van het Soester Kinderpost- comité is: P. C. Hooftlaan 35 Soest, tel. 4411. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter messchien nog mir^se binne die as zullie ut woord zonneblom hore, allenug maor denke an die vaok bar grote en hoge blomme, waor dit jaor zellufs un wedstrijd voor is gehouwe, maor vaan zun leve nog niet hebbe ge hoord vaan de klup die „Zonneblom" hiet, en allus doet voor de zieke minse in ongs laand. Noeng hoork ut aal weer zeige. net of- ter aal nie genog vureniging en klups binne die der eige bar druk maoke voor de minse die zogezeit laangduurug ziek binne of invaoliede, maor daor kenk met un gerus gewete op aantwoorde daat da inderdaod nie ut gevaal is. Ik gloof daat wullie zongder ovurdrieve magge zeige. vaar die klups, stichtinge en vureniginge binne der nooit genog. Dinsdaagaavongd waster weer een vaan die dinge die zukke vureniginge voor de zieke medemins doen. Kiek, ajje an bed gekluusterd bin, of jie ken je eige nie aors meer vurplaotse as mit behullup vaan zoon rolstoel, daan bijje zo blie as un kingd, messchien nog veul betur gezeit de koning te riek, ajje je neus effe buute de deur maag steke. Daat komp daan omdatter daan iemaand is die je effe biestaot, waant kom je nooit zoveer. Maor waor vinje in de teugeswoordugge tied nog minse die tied hebbe voor me- kaor, laotstaon voor minse die ziek of gebrekkug binne. En as die minse der nie binne daan bliefter voor die minse nie veul aors ovur daan maor stil bie de raadiejo of de tillevisie aachtur de raome te leve. Ik noem daat noeng maor leve, maor, in vergeliek mit ongs leve, liek daat der netuurluk heulgaor nie op. Maor dinsdaagaavongd kwaam der weer leve in de brouwerie voor zoon groep minse uut Soest en ajje der daan maor vaanuut gaot, daat waor leve is, ok weer hoop is. en daat hoop doet leve, daan kent nie aors of zoon gebeurtenis mot slaoge, en daat ist ok noeng weer. Twee grote waorehuuze ln Aomursfoort hadde un heule kwak minse vaant per- seneel gevraog om trug te komme, om- daat de deur vaan de winkuls savongds ope zouwe gaon, omdatter un heule kwak zieke minse zouwe komme winke- le, ik weet nie hoe oft gegaon is mit de minse die daor voor moste komme war- reke, maor ak ut goed begrepe hep vaan de vurhaole, daan waore aal de vurko- purs zo mogeluk nog behullupzaomer as op aore daoge. Aal bar vreug in de avongd leek ut ln die straot wel oorlog. Der stinge un heule kwak soldaote vaan de genees- kundugge troepe, of, zoas Gart vreuger zo fraoi kon opmarreke, hospikke. Maor daat waas nie voor de oorlog, maor die jonges stinge te waachte op de eerste otoos die mit zieke en meuijeluk ter been binnende minse an kwaome rieje. Eerst zalle de toevallug voorbie kom- mende minse wel gedocht hebbe, „daat aal die minse nog otoo magge rieje", maor as zullie daan effe verdur keke daan hullie nieuwsgierugge laange neus, daan haadde. zullie kenne zien daat ut allegaor ótoos waore vaan minse die waat ovur haadde voor hulliè medemins. Waant alle minse die vaanuut Soest kwaome, der waore ok netuurluk un kwak Aomersfoorturs bie, wiere gebroch door paartiekuliere. Der waas zellufs un bus vaan Tense, die un heul stel be- jaorde vaanuut de bejaordetehuuze an- voerde. Maor nie allenug minse mit un rolstoel waore ant winkele, der waore der zel lufs bie die op een riejend bed door de winkuls wiere gereje. Ajje an de ene kaant van de weg uuttekeke waas, daan kojje zo naor de aore kaant gaon, waant de concurrentsie-stried waas kenneluk voor een avongd un vurgefe zaok. Minse, waat hebbe aal die nie zo bes be deelde minse un avongd gehaad. Eigeluk ist jaammur daat aal die minse biet binnegaon vaan de zaoke nie un kleine zak mit knaoke kongde kriege. waant der waore der netuurluk wel bie die un klein bietje uut de eige ouwe sok hadde meejenome om voor de kingders of kleinkingders waat te kenne kope, maor. der waore netuurluk ok heul waat minse bie. die ut tuus nie voort opschep- pe hebben en messchien wel blie binne daat zullie net an hullie „geef ongs hede ongs daogeluks brood" kenne komme. omdaat ziek weze bevoorbeeld toch aal zo veul geld kost. Die zaak knaoke zaal netuurluk vaan zun leve nie gaon, maor as de bereid- hied vaan alle minse zo blief, dan blieve de minse die noeng zo hebbe genote, steeds nie tevergeefs uutzien maor zuk ke hoogtepunt.e. die in hullie daogeluks leve jammer genog zo bar wienug voor- komme. SOEST soesterberg Van Weedestraat 72 - Telefoon 2792 Dorpsplein 10a - Telefoon 03463 -1587

Soester Courant | 1970 | | pagina 3