Koffie praatje De jeugdmode heeft een heel eigen gezicht WEET WAT UW KIND EET Pakkende verpakklngsnleuwtjes tj Tt >rd Cortina uto tussen vielen Keus uit honderden combinaties DAGOMAR, Fectie, wollen jkt u niet op DALEN s dingen ervangen Df Wmi-BOORDJES-MAN RAAKT UIT DE TIJD Boek en jeugd Het „zwakke geslacht" is minder echt ziek Langere wielbasis, phangingssysteem, en. Moderne spor- vdng. Nieuw, ruimer er komfort. lekvrij marmer en half- ielsteen Onyx. Eigen nport en fabricage. [aten 120 x 50, ovaal in soorten, rond 100, 90 en 5 cm. Minisets in iroom, koper, smeedijzer, rijs vanaf 89,— compl. iet chroom frame, p koper sierframe of andsmeedwerk vanaf 165,Ronde vanaf 145,— NYX - Pakistan - Iran. aladiana 120x50 cm 165,^. Rond op smeed- zer ƒ270,— norme sortering luxe nyx tafels, oor St. Nicolaas nyx artikelen, staande .'bakken, aanstekers, akers, dierfiguren 2,50, mpjes, hangers, olliers Mexico ƒ15,—. delsteen colliers in agaat, trneol, amethyst, tijger- >g enz. nyx klokken (ruwe vor en) vanaf 75, Grutterstraat 13, Loenen aan de Vecht, tel. 02943-3388. Di. t.e.m. aa. geopend en vrijdagavond, oor gehele of gedeei- lUke INBOEDELS, - en verkoop 2e hands ('deren. ÓR VAN WOERKOM, rkstraat 14, tel. 3167. l'dig in onze mogelijkheden n water ion 03490- 12744. Wie meent dat een sterk kopje koffie alléén maar opwekkend en activerend kan werken, heeft het wel heel erg mts. Koffie kan wel degelijk óók moe maken. Het onberekenbare is, dat je eigenlijk nooit van tevoren kan bepa len hoe de koffiedrinker op het geuri ge vocht zal reageren. Koffie kan behalve opwekken en moe maken nog veel meer. Hij kan de bloeddruk zowel doen stijgen als da len; een kopje koffie kan ontnuchte rend werken na het drinken van een paar glaasjes, maar óók het promil lage van het alcoholgehalte verhogen. Koffiedrinken is een weldoende bezig heid, maar is tevens slecht voor maag, gal en lever. Koffie geeft geen extra energie, doch mobiliseert alleen maar het prestatievermogen en dat latent aanwezig is. Het gevoel tot méér in staat te zijn, nieuwe krachten te hebben opgedaan na het drinken van een sterk kopje koffiet heeft ook wel degelijk iets te maken met de psyche van de mens. Het is bekend dat men zich na het vernemen van een prettige mededeling of aan het begin (en ook tijdens) de vakantie veel energieker voelt dan op andere momenten. Deze gevoelsele menten spelen ook bij het koffiedrin ken een grote rol. Reeds het zien van een kopje koffie, en vooral ook de geur ervan geven de mens een gevoel van welbehagen. Wie echter volkomen, uitgeput is, bijvoorbeeld na een veel te inspannende autorit, waarbij hij of zij te veel van zijn krachten heeft ge vergd, zal zich na een „zioarte moc- ca" nog vermoeider' voelen. De opwek kende kracht moet het dan afleggen tegen de uitputtings gevoelens. In der gelijke 'gevallen gaat een nerveuze on rust overheersen en vermindert het concentratievermogen. CONCLUSIE: Volgens medici hoeft een verstandige koffiedrinker niet bang te zijn dat het nuttigen van deze drank organische beschadigingen veroorzaakt. Koffie werkt eetlustopwekkend en heeft een goede invloed op de stofwisseling. De conclusie van dit koffiepraatje luidt dus: als uw huisarts u geen verbod heeft opgelegd (èn als koffie u goed bekomt!), drink dan gerust een paar bakjes troost" per dag. Alles met mate kan niet schaden, zouden we er aan willen toevoegen. *fv «I* flv *1* *1* *1* *1* *1* *1* De jeugdmode heeft al jaren een heel eigen gezicht gekre gen. We zien de inspraak van de jongeren bij het kiezen van hun kleren allang niet meer als eigenwijsheid en dwarsheid, maar als iets waar ze recht op hebben. Fabri kanten hebben eraan meege werkt dat die eigen keus ook een verantwoorde keus zou zijn, door de kindermode over de hele linie in de eer ste plaats af te stemmen op praktische kleding. Ook heb ben ze echter ten volle re kening gehouden met de speelse geest en de uitbun digheid van de jeugd, zodat naast het praktische, het functionele de smaak van de jongeren zeker geen geweld werd aangedaan. Naast ech te stoeivaste kleding voor de héél kleinen Is er dan ook genoeg keus in datgene, wat grotere jongens en meisjes precies verlangen. Er zijn speelse speelpakjes, worstel- vaste jongensbroeken met knotserige riemen en veel me taalbeslag; er zijn fijne jurk jes en overgooiers, blazers en vestjes, vlotte broekpak- ken en hippe juhipsuits, com pleet met veel garneringen en incrustaties. Er zijn Ber muda's en pupshorts, maar ook battledresses met korte en lange broeken; pretentie loze pantalons en broeken met Spaanse band, blinde en contrasterende ritsen. U kunt kiezen tussen uni-stofsoor- ten, grove rib, soepele He- lanca, wolligzachte acryl en verrukkelijke corduroy. Twe- ka in Geldrop is bijvoorbeeld zo'n fabriek die al deze on- afhankelijk-zelfstandige mode voor de moderne jeugd maakt, kleren die voor de jongeren „het einde" zijn en waarmee moeder óók ten vol le kan instemmen. Ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek is er weer een gids voor leugdlektuur verschenen om als leidsman te dienen bij het kopen van boeken voor uw kinderen. De handleiding werd als steeds samen gesteld door het Bureau Boek en Jeugd in Den Haag. Ze werd uitge geven door Leopold, Den Haag en Ploegsma, Amsterdam. De prijs be draagt f 1.40; u kunt de gids bij de boekhandel krijgen. In deze gids kunt u van alle niéuw uitgekomen kinderboeken een korte beschrijving (èn beoordeling) vin den, opdat het u geen moeite zal kosten een goede keuze voor uw kind te doen. Een artikeltje over mannen op de vrouwenpagina? Natuurlijk, waarom niet? Ondanks alle emancipatiekreten is ,,de man" in de vrouwenwereld nog steeds het meest gevraagde artikel (en omgekeerd). „Ze z(jn lastig maar toch wel lief", hoorden we onlangs 'n jonge vrouw met gefronste wenkbrauwen zeggen. En op hetzelfde ogenblik zei misschien een man ergens: „Jammer dat je ze niet kunt missen, anders zou Links een pak van veston-kamgaren met een bijzondere kraag; rechts een sportief geheel met ritssluitingen aan de zakken, een pofbroek en laarzen. Het is 'gemaakt van dralonwéefsél. je die protestdemonstraties naast je neer leggen". Maar we wilden het hebben over de „mannen met witte boordjes". In onze tijd nog als u tenminste niet tot het tienergeslacht hoort kon je ze in hun beste pak in de tuin zien werken en in hun witste overhemd mèt stropdas op vakantie, zien gaan. Die tijd hebben we nu wel gehad. Steeds meer „meneren" durven eindelijk smaak te hebben en daar ook voor uit te komen. Steeds meer meneren hechten (vooral in hun vrije tijd) meer waarde aan een mak kelijk zittend tenue, dan aan een wit overhemd en een broek met messcher pe vouw. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat die meneren in hun hobbybroek een com- missarissenvergadering bijwonen, of in een fietspak in het vliegtuig stappen om hun zaken in New York te gaan afhandelen. Vrijetijd en beroep houdt men nog steeds gescheiden, óók in de mode. Maar al is meneer nu ingenieur, dokter, boekhouder of bloemenman, hij kan het zich veroorloven zich pret tiger te kleden dan zijn vader. De stóf fen uit bekende synthetische vezels, zo als Veston en Draion, zorgen ervoor dat zijn kleding soepel om hem heen valt en hem bewegingsvrijheid geeft. De onlangs in Amsterdam en Keulen gehouden herenmodebeurzen hebben laten zien dat de man van nu zich van top tot teen kan kleden in prettig zit tende, gemakkelijk was bare hemden, broeken, jassen, dassen, truien, sok ken en zelfs petten. Eh daarom mo gen we wel zeggen dat de witte-boord- jes-man uit de tijd raakt! 1. Links: fantasie bretelbroekje in Blue Jeawj-kwa- liteit. Bretels verstelbaar d.m.v. een klemgesp. Ma teriaal: Helanca. Kleuren: Uitgebreide serie uni- kleuren. Maten; 80r—116. Rechts: Jongensbroek met brede SpaAnse band. Sluiting d.m.v. knopen. Twee horizontale zakken, met grote kleppen. Voorsluiting met wijduitlopende pijpen. Materiaal: Helanca in di verse kleurstellingen. Maten 98—146. 2. Links: Moderne jumpsuit, gegarneerd met imita tieleer. Opgestikte zakken in combinatie met de ceintuur. Materiaal: Gwendacryl in verschillende uni-kleuren. Maten: 104—170. Midden: Broekpct,k uit Xribendacrpl: 'Hef VöÖrptm'd v'dft "hét bövênétÜtk, 'dé colde manchetten en de zak zijn uitgevoerd in een grof gebreide rib. Model geleverd in 5 verschillende uni-kleuren. Maten 110167. Rechts: Broekpak in 2-kleurige open ruit, diagonaal verwerkt. De col be staat uit een grof gebreide uni-rib; móuwen en pan talon zijn uni. Materiaal: Gwendacryl in vier ver schillende Tcleursfèllihgen. Maten: 110—167. 8. Links Model uit imitatie-leerdoek lacqué. Mouwen, col-kraag en tailleincrustaties in contrasterende kleuren grof gebreide ribstof. Kwart-ceintuurtje ook in kreukleer. Kleuren: 6 verschillende uni-kleuren. Maten: 110167. Midden: Een hip uni-modél met contrasterende kangoeroebuidel van leerdoek en me talen garnering plus leren kniestukken. De bretels zijn verstelbaar. Materiaal: Gwendacryl. Kleuren: verschillende uni-kleuren. Maten 80116. Rechts: over gooier modél met zilveren knopen. Materiaal Gwendacryl. Kleuren: navy-red-pine-d'grey en ha vanna. Maten: 110—167. Alle modellen bij dit artikel stammen uit de TWEKA-fabrieken, Geldrop) Weggooi/lessen, makelijk te openen blikjes in allerlei rare vormen en voor bereide maaltijden in heel dun alumi nium-folie hébben-ten grote toekomst. Golfkarton van plastic is het nieuw ste verpakkingsnieuwtjedat ter ge legenheid van de eerste weréldverpak- kingsbeurs in Utrecht op een perscon- ferentiè iverd gelanceerd. Het is een Japanse vinding. Vrij nieuw zijn ook tafellakens, beddelakehs en andere leuk bedrukte plastics, die als textiel aanvoelen, maar 100 procent kunstve zel zijn. Er is trouwens ook al plastic dat wiei alleen als leer aanvoelt, maar ook naar leer ruikt. Het nieuwe pro- dukt zal in de naaste toekomst zeker Nèt als een volwassene wordt een kind wanneer het meer eet dan het nodig heeft - of verkeerd voedsel krijgt - te dik. Dat wil niet zeggen dat kinderen dan maar kleine porties moeten eten, want juist kinderen „moeten ervan groeien". Het gaat er dus al leen maar om dat ze de juiste voeding krijgen. En waaruit be staat die juiste voeding? Voor zijn groei en ontwikkeling heeft 'n kind dagelijks het volgende nodig: voedingsmiddel 4-7 jaar 8-10 Jaar 11-14 Jaar melk, karnemelk, yoghurt kaas eieren vlees of vis groente vruchten aardappelen bruin- of witbrood boter of margarine 2 grote bekers I) 1 plak (15 g) enige malen per week 50 g 75 g 2 lepels (200 g) 1 (100 g) naar behoefte naar behoefte met mate 2 grote bekers (1 Vz I) 1 plak (15 g) enige malen per week 75 g 125 g 2 lepels (200 g) 1 (100 g) naar behoefte naar behoefte met mate 3 grote bekers I) 1 grote plak (20 g) enige malen per week 75 g 125 g 3 lepels (300 g) 1 (100 g) naar behoefte naar behoefte met mate worden gébruikt voor het beplakken van allerlei spuitbussen. In Amerika voert de flessenindustrie op het ogenblik een vinnige strijd tegen de industrie die de zogenaamde no-re» turns (weggooiflessen) maakt. Het zijn plasticflessen, die niet van glas zijn te onderscheiden, maar aanzienlijk lich ter van gewicht zijn. Een melkflesje van dat plastic weegt bijvoorbeeld slechts 17o gram, terwijl hetzelfde van echt glas 420 gram dus twee en 'n half maal zoveel weegt. VIERKANTE FLESSEN Er zijn ook soortgelijke vierkante fles sen, die bijvoorbeeld voor het verpak ken van jus d'orange worden gebruikt. Het vierkante modél is niet alleen „uitgevonden" omdat het makkelijker en steviger in de hand ligt, maar vooral omdat het bij opslag in het ma gazijn maar liefst 56 procent ruimte bespaart; in de bestelwagen van de melkman zelfs 68 proceyit. Doordat de ze vierkante modéllen bovendien weg- werpflessen zijn, bespaart de melk man nog eens 50 procent op de ruim te. Een rekensommetje leert dat dat de totale besparing voor de melkboer neerkomt op (68 min de helft van 32 isj 84 procent. Het klinkt bijna sprookjesachtig, maar de melkman kan dus nu zes flessen in zijn voer tuig verstouwen tegen (met dezelfde ruimte) vroeger slechts één. Het be zwaar van de vierkante flessen is op het moment alleen nog, dat ze te duur zijn, maar daar vindt men ook wel weer wat op. Enorme opgang maken op het ogen blik de drank- en voedselblikjes met afscheurbaar aluminiumdeksel. Vorig jaar werden er in Europa al 1,5 mil jard verkocht (in de Ver. Staten 23 miljard). Deze nieuwe verpakkings methode heeft voor de fabrikant bo vendien nog het voordeel, dat hij geen ruimte meer hoeft te reserveren voor de opslag van de blikjes. De alumini um,,blikjes" worden vlak voor het in pakken van de rol afgescheurd en ge vormd. FLES EN DRINKBEKER IN ééN Nieuw voor Europa zijn voorts naad loze drankblikken van aluminium, die zelfs in trechtervorm te krijgen zijn. Ook zijn er limonadeflesjes van alu minium die de vorm hebben van een gloeilamp. De bolle kant krijgt een plastic voetje, waardoor het flesje met een als drinkbeker is te gebruiken. U ziet wel, de wetenschap staat niet stil. Er is op elk gebied voortdurend een leger researchmensen op z'n Hollands gezegd uitvinders op elk gebied bezig door denkwerk en expe rimenten het de mens (en de fabri kant) makkelijker te maken. Al deze schijnbaar simpele uitvindingen en nieuwigheden worden door u en mij als „vanzelfsprekendheid" geaccepteerd. We zijn soms even aangenaam ver baasd, maar over een jaar hebben we een gevoel alsof het nooit anders is ge weest. Mannen beweren wel eens dat vrouwen veel meer aan kwaaltjes lijden en veel meer ziek zijn dan zij; vrouwen zijn juist van mening dat het „sterke geslacht" nogal kleinzerig is en gauw in bed kruipt. Wie heeft nu eigenlijk gelijk? Het zou al te makkelijk zijn en van weinig objectiviteit getuigen deze vraag zon der meer in het voordeel van de vrouw te beantwoorden. O, ja, we kennen tien tallen sexegenoten die enkele malen per jaar verzuchten: „We kunnen niet ziek zijn!" En die verzuchting is niet uit de lucht gegrepen, vooral niet wanneer ze uit de mond komt van een huisvrouw. Haar gezin moet nu eenmaal doorgaan, en als zij „van de vloer" is, wie moet er dan voor de kokerij, voor de kinderen en voor „meneer" zorgen We kunnen echter gedocumenteerder voor de dag komen. Een Amerikaanse ver zekeringsmaatschappij heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld naar het gedrag van man en vrouw, wanneer er met de gezondheid iets mis is. Daaruit bleek dat een man als hij naar de dokter gaat of in bed blijft omdat hij zich ziek voelt meestal ook ziek is; hij simuleert over het algemeen niet, want het ligt in zijn aard dat hij, zolang hij enigszins kan zijn normale levenspatroon blijft volgen. Vrouwen daarentegen reageren sneller en feller op kleine ongesteldheden, waar de man zich niets van zou aantrekken. Daar staat echter tegenover, dat vrouwen veel minder echt ziek zijn dan mannen. De vrouw is bijvoorbeeld minder gevoe lig voor infectieziekten dan de man. zy heeft kenneiyk meer weerstand, al be hoort ze dan tot het „zwakke geslacht". Vooral ook psychisch is ze sterker. Want terwyi by de moderne man In onze haastige, gejaagde wereld psychischlyden praktisch op de tweede plaats staat in het rytje der ziekteverschynselen, staat dit by de vrouw pas op de vyfde plaats. En tenslotte Is het ook een bekend feit, dat de gemiddelde leeftyd van de vrouw vrüwel overal ter wereld hoger ligt dan die van de man. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat het „zwakke geslacht" nog zo zwak niet is.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9