Intocht Sint Nicolaas Soest toen - Soest nu Politie: „Niets bekend van aanrandingen op Peter v. d. Breemerweg" ZWIJGENDE MEERDERHEID BLEEF ZWIJGEN Ook Stichting Kinderboerderij komt met suggesties voor stadspark Nieuwe trouwzaal nodig door uitbreiding van wethoudersaantal HET STADSPARK Ned. Christen Vrouwebond Vele, meest positieve reacties op plan Stadspark KOOPAVONDEN ST. NICOLAAS EN KERSTMIS Het oog gericht op inflatie-bestrijding met heimwee Brandsma glas en verf slaat zijn vleugels uit Resultaten voorleeswedstrijd Dinsdag 10 november 1970 49e Jaargang no, S4 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en admin istratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Burgemeester en wethouders van Soest zullen de bewoners van de Peter van de Breemerweg laten, dat er geen aanlei ding bestaat om maatregelen te treffen ter voorkoming van de door de bewo ners gesignaleerde aanrandingen en po gingen daartoe. Ook ligt het niet in de bedoeling van het gemeentebestuur om de weg te gaan verbreden. Zoals bekend hebben de bewoners van deze weg gesteld, dat de Peter van Bree merweg de laatste tijd, en vooral sedert het verleggen van de langs de weg ge legen sloot, aanleiding heeft gegeven en nog geeft voor 't plegen van zedendelicten, Als president Nlxon zegt tevreden te zijn over de uitslagen van de verkie zingen voor zijn Republikeinse partij, dan kan hij er enige reden voor aan voeren. Het is tenslotte gebruik dat de regeringspartij halverwege het presi dentschap'aardig wat verliest en dat is dit keer niet gebeurd. Maar wat dit keer ook uniek was: president en vice- president zijn voorgegaan in een onge meen heftige campagne, waarbij voor al het onderwerp „rust en orde" werd opgeklopt. De rust en orde waarvoor de zwijgende meerderheid zou zijn, die zich nu wel eens even massaal zou uiten, daartoe aangespoord door mil joenen vergende propaganda. Nu die zwijgende meerderheid heeft het dan wel laten afweten om te rea geren in een golf van aanhankelijkheid jegens het Nixon-regime. Waarbij dan nog komt dat niet alleen de Republi keinen een machtig offensief inzetten, maar dat hun tegenstanders, de Demo craten, juist in een periode verkeren van algemene malaise in de top. Senator Muskie komt sterk naar voren, maar hij is nog zeker niet een man die we nu al kunnen zien als een ze kere presidentschapskandidaat in 1972. Zijn argument dat het punt van orde en rust amper in discussie stond omdat iedereen daar wel voor is en hoogstens op verschillende manieren ervoor ijvert, schijnt wel overgekomen te zijn, even als de Democratische nadruk op de eco nomische achteruitgang van de laatste tijd, die uiteraard aan Nixons beleid toegeschreven wordt. In dit opzicht is het wellicht tekenend dat de Democra ten aanzienlijk meer gouverneurszetels zijn gaan bezetten in de afzonderlijke staten, posities van niet geringe macht. Duidelijker is in ieder geval dat de ge middelde Amerikaan zich door Nixon en Agnew niet erg in de zenuwen heeft laten jagen over de kwestie van rust en orde, gelukkig waarschijnlijk. Het is een zaak die men beter rustig en. ordelijk aan kan pakken dan inpa niekerige angst. De vraag is nu of de Republikeinen daaruit de conclusie trekken dat ze het de volgende keer nog grover moeten aanpakken of dat ze hun campagne dan aanzienlijk redelijker maken. hetgeen bevorderd zou worden door de beplanting ter plaatse en de slechte verlichting. De briefschrijvers hebben daarom aangedrongen op het verwijde ren van het dichte struikgewas, het op- snoeien van struiken tot bomen, het uitbreiden van de verlichting en het verbreden van de weg. B. en W. delen de raad mede, dat zij naar aanleiding van deze brief contact hebben opgenomen met gemeentewerken en de politie, waaruit is gebleken, dat noch uit verkeerstechnisch oogpunt, noch wegens een ander motief de huidige situatie verandering behoeft. De hoofdinspecteur van politie heeft la ten weten, dat er zich de laatste tijd geen aanrandingen of pogingen daartoe op de Peter van de Breemerweg hebben voorgedaan. B. en W. voelen zelf niets voor een ver breding van de weg, omdat naar het oordeel van het college bij een bredere binnendoorverbinding met Amersfoort de verkeersonveiligheid zal toenemen. Het gevaar bestaat, dat men er harder zal gaan rijden, terwijl er tevens een in tensiever gebruik van de weg zal wor den gemaakt. Bovendien zal naar de mening van het college het feit, dat het langzame en snelverkeer niet zijn ge scheiden, tot onaangename consequenties leiden. Mede gezien het feit, dat de weg buiten de bebouwde kom is gelegen achten bur gemeester en wethouders ook de huidige verplichting voldoende en uitbreiding daarvan niet noodzakelijk. Alleen zal het college erop toezien, dat het struikgewas langs de weg niet te dicht wordt. Ook voor het opsnoeien van struiken zal worden gezorgd. Ook het bestuur van de Stichting Kin derboerderij „De Vrije Teugel" heeft gereageerd op het verzoek van het ge meentebestuur om met op- en aanmer kingen te komen naar aanleiding van het door een ambtelijke commissie op gestelde plan voor het stadspark op de Eng. Het bestuur van de Stichting heeft daartoe de volgende brief met aanmer kingen en suggesties geschreven: Wij danken u voor de uitnodiging idee ën te geveq voor het stadspark, gepland op de Eng. Een onderwerp dat ons temeer interes seert omdat er een kinderboerderij ge dacht is in het park. De ligging van deze boerderij centraal in Soest en de omgeving, vinden we ideaal zoals de Eng er nu bijligt, met korenvelden en bietenakkers, werkende boeren, paarden en wagens, tractors. De huidige smalle kronkelweg over de Eng, zien we het liefst alleen voor fietsers en landbouwwerktuigen toegan kelijk. Een verbreding van de weg zou het oorspronkelijke karakter schade doen. In de kinderboerderij hopen we, dat naast veel kinderbezigheden, ook het boerenbedrijf plaats blijft vinden, zodat het vooral geen namaak-boerderij wordt. Het binnenhalen van hooi en gewassen zijn voor de jeugd zeer interessante werkzaamheden. Mogelijk werkt het stimulerend bij het tuinieren, waarvoor gelegenheid zou kunnen zijn. Volkstuintjes. De boerderij lijkt ons prachtig van maat, omdat in een creatieve kinder boerderij, behalve woonhuis en stallen ook tentoonstellingsruimte praktisch zal blijken, ruime werkplaatsen en wat het belangrijkste voor de kinderen lijkt, een zeer groot erf. De situatie zoals hij nu is, erf boom gaard en daarachter het enorme zand- gat, bewonderen wij zeer. Met de com missie zijn wij het eens dat dit zand- ëen ideale bouwspèeïplaats is". Er zou in deze zandzee naast de bouw speelplaats een verdiept plein gemaakt kunnen worden, waar water uitspuit op hete dagen. De uitbreiding van het aantal wethou-j W. voor, de kosten van deze voorzie- ders in Soest van drie tot vier heeftning ten laste van de gewone dienst de bouw van een nieuwe troonzaal noodzakelijk gemaakt. De relatie tussen het aantal wethouders en de noodzaak van een nieuwe trouwzaal blijkt overi gens pas, wanneer B. en \V. de raad voorstellen, de huidige raadszaal, waar in tevens de huwelijken worden vol trokken, om te bouwen tot een drietal kamers voor de wethouders. De nieuwe trouwzaal zal als prefab-gebouw ach ter het gemeentehuis worden opgetrok ken. De bouw zal een bedrag van ruim 55.000,— gaan kosten, waarbij nog komen de kosten van het grondwerk, straatwerk, vloerbedekking en ander aankleedmateriaal. De totale kosten zul len rond ƒ71.000,— gana bedragen. Omdat het wegens ontbreken van de nodige financieringsmiddelen volgens het college nog geruime tijd zal duren, voordat gedeputeerde staten dit kre diet kunnen goedkeuren, stellen B. en Wanneer het park in onze stad, al wat wij zouden wensen had een boerderij naar ware zin, een echte boer en een boerin, een strand voor 't allerkleinste grut een snoeptent en een echoput, een schouwburg voor tragiek en klucht, en een theater-open-lucht, met schuifdak als de regen plenst, en dan niet „open" als gewenst, een klimrots voor de alpinist, en ook een brombaan, zeer beslist een grachtengordel met een sluis, en een historisch achterhuis, een olifant en mini trein, en wat er meer schiet in je brein, tot aller vreugde en vermaak, dan wordt het tijd o stad, ontwaak. te brengen. De verbouwing van de raadszaal tot drie wethouderskamers zal ongeveer 23.500,gaan kosten. Er komen twee kamers en één grote, welke laatste is bestemd voor twee wethouders. Naar ons idee sluiten bouwspeelplaats en kinderboerderij goed bij elkaar aan. Loslopende kippen en pauwen om de boerderij zien wU liever dan een volière met gaas. Aan groene stukjes wei in de buurt ervan, hechten wy meer dan aan platgetreden kampen met gevangen her ten. Opzij en voor de boerderij ruime gras velden als speelweide. De smalle toe gangswegen erheen, verboden voor au to's, grote verkeerswegen ver uit de buurt. Ook brommers, zodat park boerderij éen oase van stilte blijft, een soort Vlieland. Vogelvrienden en bijenhouders zouden zich thuis voelen in het park. Voor hen zouden misschien eigen plekjes gemaakt kunnen worden, b.v. rond boerderijtjes zoals ouwe huus, Molenstraat, zodat dergelijke panden het landschap blijven sieren. Wij pleiten voor het behoud van veel meer boerderijtjes in Soest, met akker en wildernis, ruig boeregroen, dat vanuit ht park doorloopt naar de woonwijken. Zowel voor bejaarden, jon ge moeders als kleine kinderen is af stand belangrijk. Voor afgelegen nieuwe wijken lijkt het centrale park te ver, ook de centrale kinderboerderij. Zij het op kleinere schaal, hopen we dat in het bestemmingsplan in alle nieuwe wijken creatieve werkterreinen worden gereserveerd, voor jeugd ouderen, eventueel elk met eigen kleur en karakter: boerderij gecombineerd met vrije expressie, muziek, toneel, beeldende activiteiten, in bestaande boerenbedrijven. Deze afwisseling ter verlevendiging van de nieubouw, die, hopen we, deze zo laag mogelijk blijft, zodat vergezichten blijven. Over de aanleg van het boerestreek stadspark zouden we Burgemeester en Wethouders in overweging willen geven een landschapsdeskundige te raadplegen. Voor het beheer van het park een com missie, bestaande uit alle groepen en verenigingen, die belang hebben bij rust en ontspanning tussen leefbaar groen. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag 12 november a.s., 's avonds 8 uur, haar ledenvergadering in het wijkge- bouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Voor deze avond is uitgenodigd de heer Tj. Langerveld te De Bilt, die een lezing zal houden over het K.N.M.I., getiteld „Tussen hemel en aarde". De heer Langerveld heeft deze lezing al bij meer afdelingen gehouden en dit zijn bijzonder geslaagde avonden ge weest. De N.C.V.B. rekent ook nu weer op een ruime belangstelling. Gasten zijn harte lijk welkom. Op donderdag 5 november is het orga nisatiecomité ^.Intocht St. Nicolaas" bij een- geweest m het clubhuis „De Vang rail". Aangezien in diverse persberichten on volledige en onjuiste publicaties zijn verschenen over de organisatie van deze intocht wordt hierbij medegedeeld, dat in dit comité de volgende verenigingen samenwerken: Patientide Vincit Omnia, Winkeliersvereniging Soest, Drumband Olympia, Wandelsportvereniging Olym- pia, Zeeverkenners, Kunstenaarsvereni ging Artishock en Stichting Jeugdzorg Soest. Verder verlenen belangeloze medewer king de garages Tensen én Van Kooij en enkele gemeentelijke instellingen. In deze vergadering heeft Sint besloten de volgende route fe volgeh: Aankomst op zaterdag 21- november om 2 uur, bij de Kleine Melm. Hij zal zijn weg vervolgen via de Eemweg, Eem- straat, Middelwijkstraat, Steenhoffstraat en om ongeever half drie bij het raad huis aankomen, alwaar hij door de Bmurgemeerter ontvangen zal worden. Na de officiële ontvangst maakt, de Sint nog een rondrit via de Talmalaan, Beukenlaan, naar het clubhuis „De Vangrail" aan de Beetzlaan, waar de feestelijke stoet zal worden ontbonden. Door de „W.I.S.O." is voor het houden van de intocht van St. Nicolaas een be drag van 500,— geschonken. Diverse oragnisaties hebben, meest in positieve en constructieve zin gerea geerd op het plan voor het toekomstige stadspark op de Eng, zoals dat door een ambtelijke commissie is opgesteld. B. en W. delen dit aan de raad brede. „De reacties zijn in het algemeen van positieve en opbouwende aard en zul len tevens in belangrijke mate een bij drage gaan leveren tot de nadere uit werking van de plannen. De verschil lende reacties zullen nader door de commissie worden gerubriceerd en voor zover mogelijk, in het aangepaste rap port worden opgenomen en dat „praat- plan"' zal opnieuw ter discussie wor den gebracht", aldus B. en W. Na deze procedure zal een en ander worden uitgewerkt en op zijn land schappelijke merites door deskundigen worden beoordeeld. Uiteindelijk zal het definitieve plan ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd met daarbij de ingekomen reacties en de adviezen van deskundigen, Het college maakt deze opmerkingen vooral naar aanleiding van enige kritiek van D'66 op het feit, dat het plan in eerste Instantie is opgesteld door een commissie, waarin uitsluitend ambte naren zitting hebben. Van inspraak van de burgerij was daarbij volgens D'66 helemaal geen sprake. „Indien echter om bepaalde suggesties wordt gevraagd, zal zonder een bepaal de leidraad de chaotische hoeveelheid ideeën mogelijk zijn te ordenen. Wij hebben daarom eerst in ambtelijke kring een voorontwerp van een plan als „praatplan" doen opmaken, dat is toegezonden aan de schoolbesturen, po litieke partijen, organisaties, werkzaam op het gebied van de jeugdzorg e.d." De koopavonden voor de komende feestdagen z\jn dit jaar als volgt vastgesteld Voor Sint Nicolaas op de avon den maandag 30 november tot en met vrijdag 4 december tot 21 uur. Voor Kerstmis van maandag 21 tot en met woensdag 23 decem ber tot 21 uur. De verplichte winkelsluiting op bovenvermelde data alsmede op 29 resp. 30 december komen te vervallen. Nederland heeft lange tijd de aandacht van de wereld gehad doordat hier rege ring, werknemers en werkgevers tot een zeker samenspel konden komen. Met als gevolg een betrekkelijke rust, zowel aan het loonfront als het prij- zenfront, waarop menig land jaloers was. Inmiddels is van die samenwerking al niet zo heel veel meer over gebleven. Zoals nu blijkt uit de regeringsmaatre gelen waarmee voorkomen moet worden dat de prijzen volgend jaar al te erg uit de hand lopen en wellicht ook de looneisen waarvan de inwilliging wel bevorderd moet worden door de gespan nen toestand op de arbeidsmarkt. De werkgevers zijn over de prijsmaat regelen niet erg gesticht, temeer niet doordat de minister van sociale zaken het niet nodig heeft gevonden een ad vies en de Sociaal-Economische Raad van 12 november af te wachten. Iets wat zijn collega van sociale zaken daar entegen wel weer van plan lijkt als hij van zijn bevoegdheid gebruik wil ma ken om de collectieve arbeidsovereen komsten te bevriezen, dat wil zeggen: de loonstijging te temperen. Het argument van de werkgevers Is niet onredelijk. Bij inflatiebestrijding gaat het om een samenspel van zowel lonen als prijzen. De vakbonden waren ook al niet blij omdat de regering op deze manier hun overleg met de werk gevers doorkruist. Waarschijnlijk was minister Roolvink daarom iets minder voortvarend dan zijn collega Nelissen. Hij heeft tenslotte om het befaamde maar al haast gemummificeerde artikel acht van zijn loonwet al onwelkome bonje gehad met de vakbeweging. Het leidt geen twijfel dat er iets ge beuren moet waarvan we op enigszins goede grond zouden mogen hopen dat daardoor de prijsverhoging volgend jaar geen zes maar vijf procent zal zijn en die vijf is eigenlijk al te veel. Nu zijn. beslissingen gevallen waarover voornamelijk boosheid is ontstaan. De werkgevers wensen bijvoorbeeld hun leden al niet aan te bevelen eraan mee te werken, terwijl ze uit ervaring weten dat het ministeriële opsporingsapparaat volstrekt onvoldoende is. De werkne mersorganisaties zijn in hun wiek ge schoten. Kortom: de maatregelen wor den geboren onder de slechts mogelijke voortekenen. Enig heimwee naar toen nog in een zeker samenspel gehandeld kon worden in zaken van nationaal belang is wel gewettigd. KANTMAN. Met overname van de N.V. Handelson derneming Zimmerman en Zoon, geves tigd aan de Tuinstraat 1 te Veenendaal, heeft de Firma Brandsme Soesterbergse- straat 52, zijn werkterrein en mogelijk heden aanzienlijk uitgebreid. Van de overgenomen zaak. die, evenals de firma Brandsma, ook verf, verfpro- dukten en benodigdheden en behang voerde, heeft de fimra Brandsma de glasgroothandel overgenomen. Gelijktijdig met de overname van deze glasgroothandel is men begonnen met de bouw van een nieuw pand aan de Laan der Techniek, eveneens te Veenen daal, waarin mer. de beschikking krijgt over meer dan 700 m2 broodnodige werkruimte. Zowel de vestiging te Veenendaal als die van Soest blijven onder één directie, ter wijl ook de administratie voor beide zaken in Soest gevoerd zal worden. Om een zo groot mogelijke efficiëncy In de uitgebreide werkzaamheden te ver krijgen is voor de vestiging te Veenen daal een bedrijfsleider aangetrokken, die, samen met de vier daar ter beschikking staande personeelsleden, de zaak gaat leiden. Met deze belangrijke uitbreiding heeft de Firma Brandsma, met zijn venster-, figuur-, hard- en thermopane glas, Je mogelijkheid gekregen om de al door het hele land bekende naam nog meer be kendheid te geven. Meer dan 700 kinderen uit Amersfoort en Soest waren woensdagmiddag in bet Grand Theater in Amersfoort, waar hen een daverend programma werd aange boden ter gelegenheid van de kinder boekenweek. Het waren de kinderen, die tot de laat ste ronde van de voorleeswedstrijd 1970 waren doorgedrongen en hun klasgeno ten. Deze wedstrijd over drie ronden heeft plaats gehad in de Openbare Bi bliotheek op 14, 21 en 28 oktober. Van de zijde van leerkrachten, ouders en klas genoten was veel belangstelling. De jury voor het vierde achtereenvol gende jaar bestaande uit mevrouw P. J. Oranje-Entink. (voorzitster), mej. J. M. van de Poll, M. J. Janssen, D. v. d. Pol en J. Visser, kwam unaniem tot de vol gende beoordeling: eerste prijs: Ingrid Rip (Savornin Lohmanschool), tweede prijs: Ellen Persoon (Mariaschool), derde prijs: Joke Raatjes (v. d. Huchtschool). Alle deelnemerstjes aan de wedstrijd kregen een prijs, uiteraard een boek, be schikbaar gesteld door de boekhande laren Adrlaansen en Wessels. De hoofd prijzen werden door mevrouw Oranje uitgereikt tijdens de feestmiddag. Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag A

Soester Courant | 1970 | | pagina 1