msmmnrnm laoerli M. J. Gaiesloot oppec Bi/O* A/tuC At MUH A<ö£l* At Vervolg Sportvaria PAMi. Waterleiding „ka Ve" ^uwpruik. ""1 Cross-competitie '70-'71 begonnen Soester atletiekjeugd trok in eerste wedstrijd fel van leer V.V.H.-heren door 3-0 zege dichter bij top S.E.C. verloor bekerduel van Candia3-1 Verlies voor dames van Red Stars. Eve Kok ontdekking bij de dames Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 33 3 Van Weedestraat 7b - Soest - Tel. 5389 S.E.C. (zat.) gaf tegen V.V.0.0. onnodig 2-0 voorsprong uit handen Mooie prestatie van judo- en jiu-jitsuschool Pouw Heren van de m.h.c. „Soest" speelden vriendschappelijk Ned. Christen Vrouwenbond Kerkdienst Geref. Gemeente Eiermarkt Reünie zesde ldassers Margrietschool Tweede klaverjasavond van V.V.Z. Mededeling B. en W. willen geen uitspraak doen over annexatie van Hoogland DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 Zaterdagmiddag nam een groep van 45 leden van de atletiekvereniging S. O. „Soest" deel aan de eerste van drie crosses van de jeugd-competitie 1970- 1971. Afgaand op de prestaties van vo rig jaar, toen verschillende atleetjes zich onder de tien snelsten van het dis trict plaatsten, is er met grote belang stelling uitgekeken naar dit nieuwe seizoen, dat door organisatorische ver anderingen, toch nog zwaarder zal wor den dan het vorige. Door het samenvoegen van de distric ten Utrecht en Noord-Holland, tot één district, dat in zijn totaal zeven maal groter is dan het oude district Utrecht, ligt het natuurlijk voor de hand dat ook de concurrentie sterk is uitgebreid. De leiders zagen de komende wedstrij den dan ook wel met gemengde ge voelens tegemoet en hadden de atleet- jes duidelijk gemaakt dat een plaatsing nu bij de eerste vijftien soms een bete re prestatie betekende dan vorig jaar bij de eerste tien. In de maanden na de vakantie is er door de atleetjes, onder leiding van Me vrouw Wessel en de heren Majoor en Stellaart, bijzonder hard getraind. Voor al, toen zij enig idee kregen van de tegenstand die zij van de sterke Am sterdamse en Haarlemse jeugd zouden ontmoeten. Zaterdagmiddag brak in het Noord-Hol landse Castricum het uur van de waar heid aan. Popelend van ongeduld ston- het shoppingcentra waar winkelen i nog gezellig is géén verkeer, maar rustig wandelend kijken ruime parkeergelegenheid In de onmiddellijke omgeving Het eerste herenteam van de volleybal vereniging Hees heeft donderdag door een mooie 3-0 zege op het tegenvallende Olympia 5 de aansluiting b(j de kop groep in de tweede klasse bewerk stelligd. In de eerste twee sets wisselden de VVH-ers goede momenten nog teveel met zwakke, zodat Olympia wel steeds goed by kon biyven, doch in de slotfase steeds het onderspit moest delven. De setstanden van 15-12 en 15-13 in het voordeel van Hees geven de verhoudin gen in het veld dan ook goed weer. De laatste set lieten de VVH-ers pas echt zien, dat zij dit seizoen weer een voor aanstaande rol in de kompetitie willen vertolken, door met fraai kombinatie- spel Olympia te overspelen en met 51-1 te verpletteren. Vooral aanvallend liep het in deze set zeer van een leien dakje, waarbij Bouma en de beweeglijke Har- tung voor flitsende smashes garant ston den. Wanneer aanstaande donderdag dezelfde eenheid en strijdlust als in deze laatste set wordt aangewend, dan kan WH tegen de gedoodverfde kampioen Olym pia 4 best een voor een verrassing zor gen. Het aanvankeiyk door interne moel- lykhcden geteisterde eerste damesteam heeft zich na de slechte kompetitiestart zeer goed hersteld. Donderdag boekten de VVH-dames hun tweede achtereen volgende 3-0 zege, waardoor de ploeg weer aardig in de buurt van de koplo pers begint te komen. Tegen SW 4 overheerste de Hees-ploeg in alle sets, waarbij vooral de grote vooruitgang opviel, die het team, vooral opbouwend, heeft geboekt. Daarbij zijn aanvoerdster Riet v. d. Veen c.s. overge schakeld op een veel beweeglijker spel type, waardoor het ook voor het pu bliek aantrekkeliiker is geworden de wedstrijden van de WH-ploeg te aan schouwen. De setstanden van 15-5, 15-9 en 15-11 tegen SVV mogen een zeer goed resul taat genoemd worden van de drastisch verjongde WH-ploeg. waarin de veer tien-jarige Erna Kok meer dan ver- diencfplijk debuteerde. Het jeugdige en onervaren tweede damesteam sleepte tegen de verwach tingen in een puntie weg uit de wed strijd tegen AGAVS, dat met 2-1 won. In deze wedstrijd kwam nog eens dui delijk naar voren, dat deze WH-ploeg nog pas kort met volleybal bezig is. daar het manco aan techniek nog te opvallend is om klinkende overwinnin gen te behalen. Een groot pluspunt bij de ploeg is echter het grote enthousias me waarachter een grote dosis speels heid schuilgaat, waarmee zo nu en dan toch nog wel eens een setzege in de wacht kan worden gesleept. Zo ook tegen AGAVS, dat de tweede set door het onbevangen spel van de WH- sters met 15-11 moest prijsgeven, doch de andere twee sets wel met forse cij fers kon winnen 15-9 en 15-1. Geheel vplgens verwachting kreeg het derde herenteam een zware neder laag te slikken tegen het ongenaakbare Voleem. dat met vernietigende setstan den met 3-0 de baas bleef over de WH- ploeg, dat aanvallend nog zeer weinig positiefs weet te doen. den de Soester atleetjes op hun wed strijd te wachten. Het eerste startschot bracht direct het grote enthousiasme van de Soester jeugd aan het licht. Bij de pupillen meisjes b nam direct een Soester at- leetje de leiding. Zonder haar tegen standers een blik waardig te gunnen trok Irena Majoor er fel tussen uit, en voerde tot 800 m het veld aan. Op kor te afstand werd zij gevolgd door een AAC-atleetje, dat haar op de 800 m. lijn wist te passeren. Marieke Schui ling, die de Amsterdamse tot dan had gevolgd, nam direct de leiding van haar over en finishte als eerste. Irena Ma joor kwam toch nog als 4e over de streep. Helmael Huigen eindigde als 27e in het veld van vijftig deelneem- stertjes. Bij de meisjes pupillen b niet zo'n ge weldig Soester succes, maar toch pres teerde Ingrid Wessel het om tussen de zestig deelneemstertjes als 6e te eindi gen. Nelleke Uyland kwam als 14e, net voor het grote peloton binnen, waarin zich Allette Jak en Rianne Werkhoven bevonden. De meisjes pupillen d namen voor het eerst aan een cross deel, en het gemis aan een voor dergelijke wedstrijd on misbare ervaring viel duidelijk te be speuren. Toch lukte het Marieke Hee remans, Yvonne Musolf, Irene Woudstra en Anja Koenders om zich in de mid denmoot te klasseren. Bij de jongens pupillen b. was het voor Bart Ankoné erg jammer dat hij bij de start van de ruim zeventig deelnemers tweemaal ten val kwam, waardoor hem een betere klassering dan de 25e plaats werd onthouden. 120 Deelnemers bij de jongens pupillen a. beloofden een bijzonder spannende wedstrijd, vooral omdat de heren Ma joor en Stellaart hun pupillen hadden aangespoord om alles te geven en te proberen het ploegenklassement in be zit te krijgen. Alle verenigingen kwa men aan de start met een uitgestippel de taktiek, S.O. „Soest" kwam in de rij van kanshebbers niet voor. Na 700 meter kwam er een kopgroep door waarin tot verrassing van de leiders van de andere verenigingen vier Soes ter atleten de toon aangaven. In een tweehonderd meter lange sprint werd strijd geleverd om de ereplaatsen. Men- no Lievers onderstreepte zijn goede prestaties op de baan met een gewel dige le plaats. Marchel Klaarenbeek plaatste zich als 4e, Theo Calkoen kwam als 9e binnen en Jos Beyer liet nog juist de laatste van de kopgroep achter zich en werd 15e. Ben van 't Klooster, Ton Rey, Arjen Ruiter, Frits Slingerland en Joost Kok. bezetten in het klassement allemaal plaatsen bij de eerste vijftig aankomen den. Bij de jongens pupillen d. begint Her man Vogel geloof in eigen kunnen te krijgen, en liep de 1500 m volledig in de kopgroep mee wat hem een fraaie 12e plaats tussen de honderd deelne- niertjes opleverde. Eddie van 't Kloos ter Join Ruiter en Johan Ruiter plaat sten zich gedriën in de middenmoot. Bij de jongens c. ondervonden Arnold Heykamp en Mark Snijdelaar grote te genstand. Arnold Heykamp legde toch nog beslag op de 15e plaats. Mark Snij delaar reikte ditmaal niet verder dan de 47e plaats. De meisjes c., vorig jaar bijzonder sterk voor de dag komend, deden het wat rustig aan, alleen Nanda Heykamp legde beslag op een van de ereplaatsen. Tos- ca Snijdelaar, Sonja Wessel, Gerda van Laar, Julia Brouwer en Alette en Fran- cien Willemsen eindigden in de tweede groep. Na afloop van de wedstrijden werden de leiders van S. O. „Soest" door hun collega's van de andere deelnemende verenigingen gecomplimenteerd met de successen van hun pupillen, die in nog geen twee jaar tijd kans zagen zich een duidelijke plaats in het district te ver overen. 14 November wordt in Hilversum de tweede wedstrijd van de cros-compe titie gehouden. Om alle Soester atleetjes de onmisbare wedstrijdervaring te ge ven, organiseert de S. O. „Soest" de ko mende maanden het cross-clubkam- pioenschap voor alle pupillen, op het parkoers aan de Bosstraat. Deze wedstrijd, die open staat voor jongens die geboren zijn in '59- '60- '61- '62- '63 en '64 en voor de meisjes die geboren zijn in '60- '61- '62- '63 en *64, geeft de Soester jeugd en hun ouders die nog geen lid zijn van de atletiek vereniging de gelegenheid om kennis te maken met een van de mooiste tak ken van sport. SEC is zondag al in de eerste ronde van de KNVB-beker uitgeschakeld. Het Rhenense Candia gaf SEC, dat er biykbaar weinig zin in had, weinig kans en won volkomen verdiend met 3-1. By SEC ontbrak de inzet en het enthousiasme om het technisch overwicht, dat men ontegenzeggeiyk had, in doelpunten uit te drukken. En by dat alles komt nog, dat twee van de drie Candia-doelpunten ont stonden uit fouten van de keepers, voor de rust Van Hattum en na rust Kroon. Men leed dan ook in alle opzichten een nodeloze nederlaag. De thuisclub nam reeds na tien minuten de leiding, toen de middenvoor dank baar profiteerde van een fout in de Soester verdediging. Maar tien minuten later was de stand alweer in evenwicht Het was Woudenberg, voor het eerst sinds lange tijd weer eens in de voor- Het damesteam van de basketbal vereni ging Red Stars heeft afgelopen zaterdag avond volkomen onnodig verloren van een beslist niet overtuigend spelende Rowic uit Dordrecht. Het heeft er deze keer echter niet ingezeten, hoewel de eindstand, 37-33, in het voordeel van Rowic beslist verdienstelyk te noemen is. De eerste helft van de Soester dames is achteraf te zwak geweest om deze wedstrijd te winnen. Slechts vier pun ten scoorden de Soester dames in twin tig minuten tijd, terwijl Rowic, ook niet daverend op schot, toch altijd dertien punten voor zijn rekening nam, waar door de rust inging met de schamele stand van 13-4. Voor de Soester dames was er dus ei genlijk nog van alles mogelijk, maar dan zou er in die tweede helft heel wat moeten gaan gebeuren, maar hier zag het er in de eerste vijf minuten niet naar uit. Gabriële Wüstefeld werd danig gemist. Coach Brongers was toen verplicht om de van de meisjes A afkomstige Eve Kok op te stellen, die de vorige wed strijd ook de laatste minuten heeft in gevallen en een uitstekende indruk achterliet. De Red Stars-coach zal ook nu weer bijzonder veel spijt hebben dit meisje niet direct te hebben ingezet, want ineens begon Red Stars „te lo pen." Na twee minuten spelen was de stand al weer dragelijk en teruggelo pen tot 20-16. In de elfde minuut was het zelfs weer gelijk, 21-21. Red Stars viel toen weer even terug, 31-22, maar kwam ook weer bijzonder sterk terug tot 31-29 in het voordeel van Rowic. Een laatste krachtinspanning van bei de teams leverde toch nog voor Rowic de overwinning op met 37-33. Eve Kok van Red Stars scoorde maar liefst 16 van de 33 punten en werd di rect topscoorster, al speelde zij maar één helft mee. Het tweede damesteam verpletter de het tweede team van Eagles uit Utrecht. Eindstand werd 59-11 voor de Soester dames. Mar ja van Hertom, bezig aan een entree voor het eerste, scoorde maar liefst 32 punten. De meisjes junioren A, o.l.v. coach R. Hornung, wonnen, zoals werd verwacht, met 40-7 van SVSA en blijven hier door de leiding behouden. Heren 2 leed een gevoelige 70-34 ne derlaag van het Utrechtse Cangeroes. De ruststand was 23-7 voor Cangeroes. Tot slot wisten de meisjes a-adspiranten voor een grote verrassing te zorgen door de leiders in deze afdeling, Can geroes a, met 27-16 te verslaan. Hier door zijn de meisjes Cangeroes tot op twee punten genaderd en nog niet uit geschakeld voor de titel. hoede opererend, die goed voorbereidend werk van D. J. v. d. Broek goed af rondde: 1-1. SEC behield de betere kan sen en had al in de eerste helft royaal afstand kunnen nemen als men wat zorgvuldiger en met meer inzicht had gespeeld. Maar een voorsprong nam Candia, toen doelman Van Hattum vijf minuten voor rust een bal na een on schuldig schot van een van de Candia- voorwaartsen liet vallen. De Rhenense middenvoor was er direct bij om zijn club naar een voorsprong te schieten: 2-1. Na rust bleek Van Hattum te zijn ver vangen door Kroon, hetgeen geen ver zwakking betekende. Ondanks het wind- voordeel en het technisch betere spel bracht SEC er ook in de tweede helft maar weinig van terecht, hoewel er ge noeg kansen ontstonden. Het was daar entegen opnieuw Candia dat scoorde, daarbij geholpen door Kroon, die een af standsschot verkeerd beoordeelde: 3-1. Als SEC zondag zó tegen Nijenrodes speelt in de competitiewedstrijd in Breu- kelen, kan het er voor de Soesters som ber gaan uitzien. Voor een heel wat prettiger verras sing zorgde het zesde elftal van SEC, dat de eerste overwinning behaalde en nog wel op het ongeslagen Soesterberg 5. HOUT- EN BOUWSTOFFENHANDEL Veldweg 4 - SOEST - Telefoon 4878 De eerste helft was volledig voor SEC, dat na twintig minuten via Van Klinge ren de leiding nam. Tien minuten later was het echter weer gelijk, toen Soester berg een strafschop kreeg toegewezen. Met deze stand ging ook de rust in. In de tweede helft was SEC opnieuw sterker, hetgeen tenslotte resulteerde in het beslissende doelpunt, dat van de voet van Heinen kwam. Uitblinkers bij SEC waren doelman G. Groenesteijn en J. v. d. Brul. De resultaten bij de jeugd waren: SEC jun. APVFV A 3-0, SEC jun. B-CJVV C 6-3, Amsvorde jun. D-SEC C 1-5, CJVV adsp. a—SEC a 2-0, SEC adsp. bHoevelaken b 4-2, SEC adsp. dIJsselmeervogels d 3-3, SEC adsp. eAPWC d 0-2, KV VA pup. 1—SEC 1 1-2, SEC pup. 2—APWC 2 2-0, SEC pup. 3Spakenburg 3 1-1, SEC pup. 4IJsselmeervogels 4 3-3, CJVV pup. 3— SEC 5 2-0, SEC pup lb—HVC lb 5-2, Woudenberg pup. 2bSEC 2b 2-1, SOS 3b—SEC 3b 4-0. SEC zaterdag heeft zyn aanhang, na het verlies tegen Hees, dit weekeinde op nieuw teleurgesteld door in de uitwedstrijd tegen VVOO in Utrecht een 2-0 voor sprong te verspelen. De wedstryd eindigde tenslotte onbeslist, waardoor SEC weer een punt achter raakte op de leiders. De wedstryd werd door de scheidsrechter bovendien uit ïyfsbehoud vyf minuten gestaakt. Dat gebeurde, nadat hy een VVOO-speler na een zware overtreding een waarschuwing had gegeven, waar de speler zelf en de rest van het elftal kennelyk geen genoegen mee namen. De arbiter vond de sfeer zo gespannen geworden, dat hy er verstandiger aan meende te doen om maar de veilige beslotenheid van de kleedkamer op te zoeken. Na vyf minuten kwam hy echter weer op het veld terug en werd de stryd hervat. Vooral in de eerste helft gaf SEC bijna voortdurend de toon aan. Men kreeg ook tal van kansen, waarvan er tot ieders verwondering maar één werd benut en wel door Stalenhoef. In de afwerking bleef SEC echter dui delijk tekort schieten, zodat bij rust nog altijd de minimale voorsprong voor de bezoekers op het scorebord stond. Ook in het begin van de tweede helft was SEC nog duidelijk de betere ploeg en ook nu weer scoorde Stalenhoef: 0-2. Met nog een half uur te spelen leek er SEC niet veel te kunnen gebeuren, maar met deze voorsprong in de zak begon SEC nonchalant te spelen. Het eerste sympthoom daarvan leverde VVOO me teen al een doelpunt op. Dat gebeurde, toen achterspeler Wolfsen verkeerd op doelman Kramer terugspeelde en deze de bal in eigen doel zag verdwijnen. SEC kwam onder zware druk te staan en Kramer moest alle moeite doen om meerdere doelpunten te voorkomen. Vijf minuten voor het einde slaagde VVOO er toch nog in om naast SEC te komen: 2-2. Een gelijk spel, dat SEC met iets meer inzet, wat minder non chalance en een betere afronding van de aanvallen gemakkelijk had kunnen voorkomen. Aangezien Hees thuis geen moeite had met Lekvogels (5-1), raakte SEC op nieuw één punt op de plaatsgenoten achter. De stand in de eerste klasse is thans: Montfoort 8-15 VVOO 10- 9 Hees 10-14 Cohu Boys 9- 8 Renswoude 8-12 CSW 9- 8 SEC 9-11 VVJ 8- 6 SVM Boys 9-10 Lopik 10- 6 Lekvogels 10- 1 Het tweede elftal leed in de belangrijke wedstryd tegen Vystaanvoerder Wouden berg, waarop men voor de aanvang van Zaterdag vonden in Sportschool Helle mond te Hilversum de kampioenschap pen judo plaats voor A-teams uit het district Midden-Nederland. Op deze kampioenschappen ontbrak het team van Sportschool Geesink, dat voor het be haalde kampioenschap 1969, automatisch werd geplaatst voor de eindstrijd van dit jaar. In dit sportieve geweld plaatste de judo ka's van Sportschool Pouw zich als der de, achter Sportschool Boersma uit Amersfoort en Sportschool Schilder uit Velp. Voor het Soester team kwamen op de mat in het lichtgewicht G. van Beek, half-midden J. van Diermen, middenge wicht J. de Vries, halfzwaar J. Stalen hoef en zwaargewicht de heer G. H. A. Pouw, die in deze klasse uitkwam om de ploeg compleet te maken. Zonder de vier andere judoka's iets te kort te willen doen, willen wij toch wel de bijzonder goede prestatie van J. van Diermen vermelden, die met vier over winningen uit vijf partijen, zijn goede vorm benadrukte. Jammer was het dat het Soester team net iets tekort kwam om de tweede plaats te bezetten die automatisch recht had gegeven op deelname aan de Neder landse kampioenschappen. Tot de ploegen die het Soester team in het algemeen klassement achter zich liet, behoorden onder andere Sportschool Hellemond, Sportschool Jan Snijders uit Utrecht en het team van de Sportschool v. d. Vlugt uit Zeist. Om het wedstrijd-ritme niet te verliezen werd zondag voor het competitie-vrije le herenteam van de m.h.c. „Soest" een vriendschappelijke wedstrijd vastgesteld tegen het Hilversumse Hurley, waarvan het le team in de promotieklasse uit komt, maar waar de reserves de tegen standers voor „Soest" vormden. De versterkte 2e keus van de Hilver summers liet er vanaf het beginsignaal geen twijfel over bestaan dat zij de wedstrijd als een prestige-strijd zagen. Met stevig spel zetten zij het in de ach terhoede experimenterend „Soest" op een verdiende 2-0 achterstand, waarme de ook de rust aanbrak. Na de rust een met meer inzet strijdend Soest dat ondanks een aanvallender pe riode toch nog met 3-0 achter kwam te staan. Goed werk van Bert Vriens, gesteund door 'n weer in oude samenstelling ope- rende achterhoede, bracht de stand op 3-1, waarna Guido Diehl de stand op 3-2 bracht. Bepaald jammer was het dat in de laatste fase een doelpunt werd af gekeurd, en de daaruit voorkomende strafcorner werd gemist. Hoewel het dan behaalde gelijke spel iets te veel voor het niet imponerende Soester-tèam zou zijn geweest. Zondag speelt men te gen Pinoké II voor de beker. de wedstryd maar één punt achter stond, een teleurstellende 4-2 nederlaag. Ook het tweede elftal begon erg hoop gevend en stond na twee minuten tot ieders verrassing al met 2-0 voor. Beide doelpunten werden gescoord door Van 't Klooster. Eerst scoorde hy uit een voor zet van Posthuma en in de volgende mi nuut was het Nijhuis, die de bal uit een hoekschop precies voor de voeten van Van 't Klooster plaatste: 2-0. Door verkeerd uitlopen van doelman De Beer werd het na 28 minuten echter 2-1 en tien minuten voor rust was de stand zowaar weer gelyk en kon men weer opnieuw beginnen. In de tweede helft heeft Woudenberg het nog wel even moeilijk gehad, met name bij schoten van Ny'huis en Van 't Klooster. Maar meer dan een paar hoek schoppen hield SEC er niet aan over. Doelpunten vielen wel aan de andere kant. Een hoekschop voor Woudenberg leidde het derde doelpunt voor de gasten in en vijf minuten voor het einde stel den de bezoekers de zege veilig. Zij ble ven daarmee ongeslagen en namen te vens ruimer afstand van de concurrentie. Het duel tussen de vyfde elftallen van SEC en Cobu Boys eindigde zater dag in Amersfoort onbeslist: 1-1. Het zag er in het begin erg hoopvol uit voor SEC, want al na vijf minuten open de Rijnders voor SEC de score: 0-1. On danks diverse goede scoringskansen was SEC niet bij machte om de score ver der op te voeren. Tien minuten voor rust kwam de gelyk- maker op het scorebord. In de tweede helft kwamen beide ploegen niet meer aan doelpunten toe. De eerstvolgende ledenvergadering van de afdeling Soest-Zuid wordt gehouden op woensdag 11 november. Mevr. M. Eberlé-Gotlib te Rotterdam zal spreken over het onderwerp: „Christehjke fees ten zijn Joodse feesten". De avond wordt gehouden in De Rank, Soesterbergsestraat 18. Aanvang 8 uur. Woensdagavond, 7.30 uur, wordt in het kerkgebouw aan de Dalweg hoek Beu kenlaan een kerkdienst gehouden. Voor ganger is ds. Van Kooten te Emmeloord. heeft deskundige verzorging nodig, vraag advies bij ons. Soesterbergsestraat 44 Soest telefoon 2045 J Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 55.000 stuks in prijzen van ƒ12,— tot ƒ12,75. Middenprijs ƒ12,40. Prijs per kg 1,97. Op initiatief van oudleerling H. Zwig- gelaar werd jl. zaterdag een reünie ge houden voor de zesde klassers van het schooljaar '64-'65 van de Margrietschool Velen hadden elkaar In 5 jaar niet meer gezien, zodat de hernieuwde kennisma king verrassend was. Men herkende elkaar soms nauwelijks. Met herinnerin gen ophalen vloog de avond voorbij en men opperde het plan dit zeker nog eens te herhalen. Ondanks het slechte weer waren maan dagavond toch nog 40 klaverjassers aan wezig in de kantine van WZ voor het spelen van de tweede ronde van het ge organiseerde klaverjastoernooi. Er werd weer fanatiek gestreden en de een was gelukkiger dan de ander. De voorzitter van de evenementencommissie, de heer H. Strietman, maakte ongeveer om 11 uur de prijswinnaars bekend. Dat waren: I. L. van Hornsveld, 5367 p. 2. H. Duit, 5065 p. 3. J. Stigter, 4945 p. 4. B. Morren, 4848 p. 5. J. Kruitbos, 4687 p. 6. J. Groo- ters, 4673 p. 7. M. van Hornsveld, 4669 p. 8. Mevr. Vredenbregt, 4570 p. 9. Mevr. Kruitbos, 4567 p. 10. Mevr. van Tricht 4558 p. De troostprijs was voor de heer H. Strietman met 3373 punten. De derde avond wordt gehouden op maandag 14 december a.#. In een eenmaal per week verschijnend advertentieblad werd vermeld dat de Firma Huissteden, Soesterbergsestraat 28, op woensdagavond geopend zou zijn voor de begeleiding by het zelf maken van uw kleding. Dat moet echter zyn woensdagmiddag. (Adv.) Burgemeester en wethouders van Soest achten zich niet competent om een uit spraak te doen over de opheffing van de gemeente Hoogland en de annex- actie door de gemeente Amersfoort. Zy delen dit mede aan de raad. De ge meenteraad van Hoogland heeft de om liggende gemeenten om steun gevraagd bij de actie, die men is begonnen voor het behoud van de zelfstandige gemeen te Hoogland. B. en W. van Soest delen de raad me de, dat men het er vrij algemeen over eens is, dat de maatschappelyke en economische ontwikkelingen het vaak noodzakelyk maken, dat de lokale be stuursorganisaties aan een herziening worden onderworpen. „Deze gedachten- gang vond zyn oorsprong vooral in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, toen de taak van de gemeentebesturen zich op velerlei terrein ging uitbreiden, hetgeen tot gevolg had, dat steeds zwaardere eisen werden en mochten gesteld. De overheidsvoorzieningen ei sen nu eenmaal een veel breder draag vlak en het is niet moeilijk te veron derstellen, dat het voor vele gemeen ten moeilijk, zo niet onmogelijk is, bij de zich veranderende omstandigheden voldoende tegenspel te bieden en de leiding daarvan in eigen hand te nemen. Zo is onder meer thans de tendens waarneembaar, dat de verschillen tus sen stad en platteland thans - in te genstelling tot vroeger - niet meer al gemeen worden aanvaard. Opvoering van de voorzieningen, door de toene mende welvaart gevraagd, vereist vol doende financiële mogelykheden en doet een zeer groot beroep op het bestuur- lyk en ambtelyk apparaat van een ge meente. Dit is voor verschillende ge meenten, vooral de kleine, byna niet op te brengen. Dit alles spreekt voor samenvoeging van gemeenten tot één grotere, gemeentelyke eenheid. De vraag is echter of daarmee bereikt wordt, wat men voor ogen heeft. Aan een wet tot samenvoeging van gemeenten liggen zeer belangrijke motieven ten grond slag. Daaraan dient naar onze mening een uitvoerige studie, uiteenvallende in een demografisch, een sociologisch en een economisch onderzoek, te zijn voor afgegaan. Het is ons niet bekend of daarmee een aanvang is gemaakt, dan- wel of het geheel ontbreekt. Bij de overwegingen, die tot een derge lijke wet kunnen leiden, is zeker niet alleen het inwonertal van een bepaal de gemeente of alle betrokken gemeen ten bepalend. Genaraliseren in dier voege, dat men stelt, dat een kleine gemeente ook steeds minder bestuurs kracht heeft, achten wy bepaald uit den boze. Allerlei factoren en facetten spelen daarby een zeer belangrijke rol. Het uitspreken van een gemotiveerd oor deel is eerst na een gedegen studie mo gelijk. De structuur van een gemeente, de ligging, de opbouw en de toekomsti ge ontwikkeling bepalen in hoge mate de motieven tot het al dan niet opne men van een kleine gemeente in een grotere. Het vorenstaande geeft slechts in het kort aan, welke moeilijkheden en over wegingen aanleiding kunnen zijn tot samenvoeging van gemeenten en wij zyn ons ervan bewust, dat zeker niet alle problemen aan de orde zyn ge steld. Ten aanzien van de samenvoe ging van de gemeente Hoogland met Amersfoort liggen de zaken naar onze mening erg moeilijk. De gemeente Hoogland heeft ten opzichte van de gemeente Amersfoort met haar stede lijke allure, een typisch landelijk ka rakter, dat uitgesproken eigen is. Slechts byzonder goede motieven zullen aanleiding kunnen zyn de beide ge meenten tot één te maken. Gebrek aan voldoende grond binnen de stedelijke grens mag op zichzelf geen argument zyn voor annexatie van een aangren zende gemeente. Deze mening is ook door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geuit. Eveneens dient te worden overwogen, dat men de eigenlijke kern van de ge meente Hoogland - ook in de toekomst - als een zelfstandige gemeenschap zal blyven ervaren. Deze kern blyft te ver verwyderd van die van de gemeente Amersfoort; te ver om de bevolking van beide gemeenten volledig te integreren. Voor zover dezerzyds bekend is, zal de eigenlijke kom van de gemeente Hoog land niet worden betrokken bij de ste- delyke ontwikkeling van de gemeente Amersfoort. Is het geen motief om door middel van een (beperkte) grenscorrec tie, die Amersfoort de mogelijkheid biedt, uitbreiding van de stedelyke be bouwing te effectueren, voor beide partyen een aanvaardbare oplossing te krijgen? Gezien het vorenstaande achten wy ons niet competent in deze ingewikkelde materie een uitspraak te doen, doch wij achten ons wel gerechtigd, aandacht te vestigen op de hiervoor aangehaalde waardevolle facetten", aldus burgemees ter en wethouders van Soest. De raad wordt voorgesteld, de gemeen te Hoogland in deze geest te antwoor den. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30

Soester Courant | 1970 | | pagina 6