ivutte Geef uw tiener een 'hippe stal' Gaat u van de winter ook zitten „pennen" l De reklame maakt van „de vrouw van nu" een ding ASSENDE SIERADEN EVEN EEN EDISTINGEERD ACCENT Eiermarkt nie zesde klassers Vlargrietschool :de klaverjasavond van V.V.Z. Mededeling spraak doen ïoogland Om over de knie fe leggen pruik. ZO HOUDT DE HUISVROUW (OP PAPIER) VEEL TIJD OVER TERBERGSE5TRAAT 30 mersfoortse eiermarkt werden d 55.000 stuks in prijzen van t ƒ12,75. Middenprijs ƒ12,40. kg 1,97. ief van oudleerling H. Zwig- rd jl. zaterdag een reünie ge- >or de zesde klassers van het '64-'65 van de Margrietschool. den elkaar in 5 jaar niet meer dat de hernieuwde kennisma- •assend was. Men herkende is nauwelijks. Met herinnerin- sn vloog de avond voorbij en •de het plan dit zeker nog eens n. iet slechte weer waren maan- toch nog 40 klaverjassers aan- le kantine van WZ voor het de tweede ronde van het ge le klaverjastoernooi. Er werd tiek gestreden en de een was dan de ander. De voorzitter enementencommissie, de heer ïan, maakte ongeveer om 11 jswinnaars bekend. Hornsveld, 5367 p. 2. H. Duit, r. Stigter, 4945 p. 4. B. Morren! 1. Kruitbos, 4687 p. 6. J. Groo- 5. 7. M. van Hornsveld, 4669 p. /redenbregt, 4570 p. 9. Mevr. 4567 p. 10. Mevr. van Tricht prijs was voor de heer H. met 3373 punten, avond wordt gehouden op 4 december a.s. nmaal per week verschijnend ;blad werd vermeld dat de ssteden, Soesterbergsestraat 28, dagavond geopend zou zijn egeleiding bij het zelf maken ;ding. echter zjjn woensdagmiddag. (Adv.) •t» achten wij bepaald uit den actoren en facetten spelen i zeer belangrijke rol. Het van een gemotiveerd oor- :t na een gedegen studie mo- structuur van een gemeente, de opbouw en de toekomsti- reling bepalen in hoge mate n tot het al dan niet opne- ïen kleine gemeente in een taande geeft slechts in het velke moeilijkheden en over- aanleiding kunnen zijn tot ag van gemeenten en wij ■van bewust, dat zeker niet men aan de orde zijn ge- aanzien van de samenvoe- de gemeente Hoogland met liggen de zaken naar onze 'g moeilijk. De gemeente leeft ten opzichte van de Amersfoort met haar stede- een typisch landelijk ka- t uitgesproken eigen is. onder goede motieven zullen kunnen zijn de beide ge- één te maken. Gebrek aan grond binnen de stedelijke op zichzelf geen argument tnnexatie van een aangren- ïente. Deze mening is ook inister van volkshuisvesting ike ordening geuit, ient te worden overwogen, eigenlijke kern van de ge- gland - ook in de toekomst :elfstandige gemeenschap zal ren. Deze kern blijft te ver van die van de gemeente te ver om de bevolking van anten volledig te integreren, dezerzijds bekend is, zal de om van de gemeente Hoog- 'orden betrokken bij de ste- vikkeling van de gemeente Is het geen motief om door een (beperkte) grenscorrec- mersfoort de mogelijkheid iiding van de stedelijke be- - effectueren, voor beide i aanvaardbare oplossing te vorenstaande achten wij ons tent in deze ingewikkelde uitspraak te doen, doch wij wel gerechtigd, aandacht te de hiervoor aangehaalde facetten", aldus burgemees- ouders van Soest, rdt voorgesteld, de gemeen- in deze geest te antwoor- „Dagelijks wordt door de reclame aan manvrouw en kind het verouderd beeld ingeprent van de vrouw, wier be langstelling niet verder reikt dan eigen uiterlijk of zorg en angst over de ge zinsleden. En de reclamemensen zullen daar wel mee blijven doorgaan zolang er geen verbetering komt in het beeld dat „men" heeft omtrent de vrouw van nu". Dit is een uitspraak van de presidente van de bijna 60,000 leden tellende Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw drs. J. MullerVan der Wie len. Zij meent voorts dat er nog een grote achterstand is in de feitelijke leefsituatie van de vrouw. Om daarin verbetering te brengen zal er een men taliteitsverandering nodig zijn en een wijziging in het dagelijkse routinewerk dat man en vrouw in de samenleving voor hun rekening hebben genomen. Het lijkt soms wel of wij als vrouw al leen maar de moeite waard zijn als we mooi zijn of eventueel jong. Of als we de rol vervullen van de eeuwig zogen de moeder, die zich alleen maar be kommert om het geluk en het welzijn van haar man, maar vooral van haar kinderen, aldus mevrouw Muller. Ze wees erop dat de vrouw nog steeds op het tweede plan komt wat het produk- tieproces betreft. Typische vrouwen baantjes zijn volgens haar ook vaak on derbetaalde en vrijwel steeds onaan zienlijke beroepen, die weinig promo tiekansen bieden. De toekomst moet natuurlijk leren, of de vrouw gelukkiger zal zijn als ze ook mag deelnemen aan alle fabrieksbaen tjes, alle kantoorbaantjes en alle func ties die tot de hogere (leidinggevende) beroepen worden gerekend. Er bestaat natuurlijk een kans, dat ze na acht uur zenuwslopend, irriterend, doods of al leen maar zwaar werk net zo knorrig thuiskomt als haar man nu elke dag doet. De mogelijkheid bestaat dan altijd nog, dat vele vrouwen met weemoed en heimwee terugdenken aan de tijd, toen ze zich alleen nog maar aan het huis houden, hun man en hun kinderen moesten wijden. O Het nu volgende verhaal gaat niet over onhandelbare kinderen die over de knls worden gelegd. Die bezigheid ls trou wens uit de tUd. Niet dat er geen kin deren meer z(jn die als het ware vra gen om een flinke afstraffing, maar ze slaan tegenwoordig terug, daar moet u rekening mee houden. U weet wel dat het mag, dat terugslaan. Wie daar weer iets aan zou doen, zou het kind volgens de moderne pedagoochemerds een hui zenhoog complex bezorgen of een ande re moderne, nog gevaarlijker toestand. Dus dat onderwerp laten we maar ge dwee rusten. Met „om over de knie te leggen" be doel ik een soort plakplaatjes, .patro nen" worden ze met een vakterm ge noemd. Die patronen worden in Ameri ka al tijden in de handel gebracht en dienen om de vrije mini-knieën te ver fraaien. Je legt ze gewoon over (op) de knie, drukt er flink op, en als je het patroon weghaalt, blijven er de fraai ste, praktisch onuitwisbare afbeeldin gen op de huid achter. Je kunt kiezen tussen zo maar aparte afbeeldingen en vlinders, bloemen, invitaties om met de draagster kennis te maken, of afbeel dingen van geliefde pop-sterren. Deze afbeeldingen-in-kleur zijn gega randeerd houdbaar, overleven zelfs een of twee wasbeurten, zijn bestand tegen zonlicht en water èn zijn blikvangers. En om dat laatste gaat het eigenlijk. Ze zijn betaalbaar, want voor circa 100 afbeeldingen moet een gulden of zeven worden betaald. Er wordt beweerd dat deze specialité's ook in ons land te krij gen zijn. Je moet er natuurlijk jong voor zijn om zo uitgedost door het le ven te gaan. Maar voelt uw dochter er iets voor, dan moet ze opschieten. Want als het eenmaal allemaal maxi is ge worden, is de aardigheid er natuurlijk goed af. gen, een van touw gevlochten houder voor een noodlijdende hangplant, een kleurige plastic of emaille pot met drop op kauwgum en eindeloos veel andere exotische dingen meer. EEN HIPPE STAL Verstandige ouders kwalificeren al die toestanden, prullen en affiches niet di rect als „rommel" en „waardeloos". Het zün alleen maar hippe toestanden, die in het wereldje van de tiener pas sen, die van het eigen domein een hip pe „stal" maken, waar de bewoonster zich veilig, geborgen en gewoon thuis en gelukkig voelt. Gun haar dat eigen hok helemaal; laat ze het zelf oprui men (of niet opruimen) en bemoei er u alleen mee, als de bende onder de deur door de gang in mocht stromen. Be moei u er zelfs dèn nog alleen mee. als de bewoonster niet thuis is. Want ze moeten nog zo lang in het gareel lopen. ïskundige ilng dvies Soesterbergsestraat 44 Soest telefoon 2045 Dit is een voorbeeld van een steriele" tienerkamer, dat wil zeggen, voordat de bewoonster zich genesteld heeft. Maar de basis voor een „gezellige stal" is ge legd: in de vorm van een stel kleurige kussens, een paar hippe posters, vrolijke papieren toestanden, kleurige doosjes en andere kleingheden. Al die dingen moet u uw tiener zélf laten uitzoeken. (Foto Tuf ton; Krommenie), nen op af zwermen. Het interieur kan bestaan uit knotsgekke spaarpotten van beschilderd papier-maché, trol-, gniffel- of knuffelbeesten, draaikrukken of ver schrikkelijk ongemakkelijk zittende (vinden wij) poefs of andere „hang- meubels", een pluizig kleedje om de eerste slaperige voetstappen op te van- Een huisvrouw kan bij de bereiding van elke maaltijd 18 minuten korter werken, als zij over een modern in gerichte keuken beschikt. Zij be hoeft dan minder heen en weer ie lopen. Bij de bereiding van drie maaltijden per dag betekent dat per jaar een tijdwinst van ongeveer 360 uren of 15 dagen. Bovendien loopt zij dan, in vergelijking met minder bevoorrechte huisvrouwen, 115 km per jaar minder'. Heeft zij daarbij een vaatwas- machinedan scheelt haar dat nog eens 260 uur arbeid per jaar. Op die manier krijgt zij per dag een ex tra adempauze van ruim een uur, zo hebben knappe koppen bere kend. Wat zij met dat extra uur moeten beginnen is er niet bij ver teld. Veel moeite zal een huisvrouw daar overigens niet mee hebben. Zij is immers altijd wel met iets bezig? ,,Ik heb net een gevoel alsof ik gewoon in een bejaardentehuis hok", hoorden we laatst een tiener zeggen, toen ze 't over haar „eigen kamertje" had. „Hoe kun je je nou happy voelen tussen al die ouwemensen-toestanden? Ik wil ge woon een eigen stal en anders niet!" Wie een beetje tegen dat woord „stal" aankijkt, moet maar even aan zijn eigen jeugd terugdenken. Wij spraken toen ook niet over „ons kamertje", maar hadden het over een „gezellig hol" of iets dergelijks. En niemand dacht daarbij dan aan een echt hol, net zomin als de tiener van vandaag aan een „stal" denkt als ze stal zegt. Ze be doelt alleen maar dat ze haar eigen woon- en slaapruimte zó wil inrichten, dat ze er zich helemaal thuis voelt. Mag ze dat niet, dan kan ze net zo goed al haar vrije tijd in de gemeenschappe lijke huiskamer doorbrengen en dat wil ze nu juist niet. Want ook tieners heb ben behoefte aan privacy. Ze willen hun beatplaatjeg op maximale geluid sterkte afdraaien; ze willen in schoen- makerszit desnoods op de grond hok ken; ze willen... ach, ze willen eigen lijk alleen maar dingen die de meeste ouderen gek, niet netjes of weet ik wat vinden. De leefbaarheid van het eigen hok, de eigen stal is trouwens zeer persoonlijk. Of alles in het denk- en leefpatroon van de tiener past, is af te meten aan het feit of er veel vrienden en vriendin- Linksboven: V.l.n.r.: drie ontwerpen, al le gebreid minirok, pullover en man tel van zuiver wol; mini-jurk plus 'man tel van zuiver wol; ensemble van syn thetische Shetland, gecombineerd met crushlak. Boven: Van top tot teen in het gebreid. U kunt die spullen ook kant en klaar in de winkel kopen, als u zelf geen tijd hebt om te gaan „pennen". Links: Sportief ensemble in rood flu weel. Ontwerp: Tita Rossi. tje te zijn; het Is de dracht voor de moderne vrouw die ervan houdt zich prettig en vrij te kunnen bewe gen. Koop daarom een broek van goede kwaliteit, want valt u op een „koopje", dan loopt u gevaar, dat stof en snit niet deugen en uw broek er na een paar keer dragen uitziet als een aardappelzak. Laat u niet verleiden midi of maxi te kopen als u daar eigenlijk geen zin in hebt. Koop iets dat u met plezier zult dragen, iets dat ge heel aan uw smaak beantwoordt. En als het kan ook een klein beetje aan de smaak van uw echt genoot of verloofde. Eis een tijd geweest wrin bij ziekten juwe- leals medicijn werden vcgeschreven, zoals nu pil, poedertjes en diken. Zo werd amber veaangewend om keel- eniaagkwalen te gene- zeAmber is een van diejtoffen welke door ge'ie wrijving geëlec- trilerd kunnen worden. Eetalssieraad en oor- bell i uit de collectie van Amsterdamse sie- rad^ntwerper Hans vanr Heijden, wiens thedvoor zijn collectie luidl\„Breng de dag door\et zilver en de avon et goud". Dit is waarschijnlijk de reden waarom men het vroeger zo gretig voor magische doeleinden ge bruikte. In het jaar 1'502 schreef Camillus Leonar- dus: „Amber is 'n krach tig middel tegen vergifti ging en wanneer het op de borst van een slapen de vrouw wordt gelegd, bekent zij al haar slechte daden. Verder doet het losse tanden weer vast groeien de rook van am ber verdrijft giftige in- sekten". De specialiteit van tur koois was, naar men aan nam, dat hij de draagster geluk en rijkdom bracht, vooropgesteld dat ze dat verdiende. Verder kon bijziendheid worden ver holpen door veel naar 'n turkoois te kijken en de man die op het slagveld of in andere gevaarlijke omstandigheden een tur koois bij zich droeg, kon er zeker van zijn dat hij geen gewelddadige dood zou sterven. De oude Grieken meenden dat een robijn de draagster wijs heid, gezondheid en ge luk kon brengen en zelfs nu menen sommige (bij gelovige) mensen nog steeds, dat de robijn zijn glans verliest, wanneer ziekte en ongeluk de draagster bedreigen. De primitieve bijgelovig heid met betrekking tot edelstenen zijn we nu wel kwijt, maar de moderne vrouw is er meer dan ooit van overtuigd, dat passende sieraden een gedistingeerd accent aan de draagster geven en haar charme verhogen. De door Van der Heijden gecreëerde horloge» vertonen een strakke lijn. We hebben toch met z'n allen wel erg veel van de mini-mode gehou den, want al is ze bij een deel van de vrouwen uit de gratie, een der de van de confectieverkoop blijkt nog steeds mini te zijn. Nu wordt er wel gemompeld dat dit komt „omdat we zo conservatief zijn, hier in Holland", maar dat is een soort dooddoener. Want ook in an dere landen, bijvoorbeeld in Oos tenrijk, dat echt niet als preuts be tend staat heeft de mini nog een orse aanhang. Men heeft voor- ipeld dat er van de winter een wa- e brei-rage de kop zal opsteken in eigenlijk is dat al gebeurd. Zant waar komen die duizenden n nog eens duizenden poncho's lotseling "vandaan? Misschien ebt u zelf ook al flink achter de ènnen aangezeten. Het is dan ook et zo'n verschrikkelijk karwei, als er heel dikke wol en grote dikke iaiden voor gebruikt. Maar als u t degenen behoort, die wel adieu gen mini hebben gezegd en toch ik weer niet kapot zijn van maxi, int u het proberen met de safari- jl. Het broekpak lijkt een blijver-

Soester Courant | 1970 | | pagina 7