Italiaans behoed Haak in op de herfstmode „Koffie klaar" KINDEREN ZUN DE BAAS IN AMERIKA Gevoel en verstand EET EN SNOEP VERSTANDIG EN LEKKER ZONDAGSE PEREN SOXOLOGIE VAN DE MANNENVOETEN Drie modellen van hoeden Gevoel en verstand worden vaak als tegenstrijdige zaken gezien en in vele gevallen zijn ze dat ook. Menige goe de, spontane opwelling wordt ver stoord, weggespoeld door wat „nader overleg". Wat halen we ons eigenlijk aan? Wat hebben we ermee te maken? Het kan ons, goed beschouwd, veel last en ongemak bezorgen. En gaat het ons ook geldelijk niet om offers vragen? Zijn juist wij de aangeivezen persoon en waarom anderen niet? Zijn er niet anderen die meer geld, tijd en gelegen heid hebben dan wij? Allemaal héél verstandige redeneringen, waarmee we echter zélf naar we althans menen méér gebaat zijn dan het arme „slachtoffer", waarnaar aanvankelijk ons „warm" gevoel zo welgemeend uit stroomde. Zó heeft het „koel" verstand z'n remmende invloed gehad uitslui tend ten bate van een niet minder „koel" egoisme. Doch het kan ook an ders. Dat „koel" verstand kan zich ook instellen op het werkelijk belang van de ander. Het kan werken als een zui verende zeef voor onze „spontane" op wellingen. Want hoe goed en eerlijk ook bedoeld, ook deze kumien zowel ze genrijk als verkeerd uitwerken. Dik wijls zelfs zijn de schijnbaar spontane' opwellingen meer gericht op eigen ijdelheid, zelfverheerlijking, eigenbe langt dan voortgekomen uit echte be wogenheid met het leed en het lot van de ander. Doch dat daargelaten moe ten we toch voorzichtig zijn met me delijden, met hulp, met uit handen ne men, met beklag. Zolang het slacht offer" zichzelf kan helpen, zal hij er slechts baat bij vinden dat ook te doen. Het zal z'n handigheid, z'n ervaring, z'n zelfvertrouwen en daarmee z'n le vensvreugde vergroten. Wat natuurlijk niet betekent dat toe elk vriendelijk woord, iedere helpende hand zouden moeten schuwen. Men hoede zich ech ter voor sentimentaliteit! Wie werke lijk voorstander is van „warm" gevoel en atigstig voor dat „koude" verstand heeft gelegenheid genoeg z'n overtui ging waar te maken. Er is nog wel zo een en ander te doen in onze half „kil le" half „warme" samenleving. Maar dat we het verstand dat ons gegeven is niet zo goed mogelijk zouden moe ten gebruiken is een domheid. Naden ken en dóórdenken zijn geen overbodi ge zaken, willen we ons doel zo goed mogelijk bereiken. JETTY Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft vele tientallen interessante èn waardevolle brochures uit in de vorm van kleine, opmerkelijk goed en humoristisch geïllustreerde boekjes. Zoals bekend heeft het Voorlichtingsbu reau geen commercieel doel, maar zijn de werkzaamheden gericht op het verspreiden van kennis omtrent gezonde en economische voeding. Vijf van deze brochures veilden wij dit keer onder uw aandacht brengen: „Lekkernijen voor huiselijke feestjes". Ongeacht het jaargetijde kent ieder huis zijn eigen feestjes en partijtjes waarbij lekkernijen een grote rol spe len. In deze brochure (no. 125) worden recepten gegeven voor hartige hap jes, eenvoudige koekjes en groot gebak. (Prijs 25 cent) ,,Goed snoep voor feestjes en partijtjes", brochure (no. 148) geeft veel idee- en voor onschadelijke lekkernijen die bovendien niet bewerkelijk zijn. Enkele voorbeelden: wortelvlinder, mini-boterhammetjes en zebra'tjes. (Prijs 15 ct) „Tuinkruiden" is een vouwblad dat wegen opent naar waar culinair genot. De huisvrouw toont de laatste jaren in toenemende mate belangstelling voor tuinkruiden. "Welke er zijn, hoe men Ze kan kweken en wat men er mee kan doen is beschreven in dit vouwblad no. 128. (Prijs 35 cent) „Er zijn soepen en soepen". In dit boekje staat een heleboel informatie zo wel voor vrouwen die soep uit pakjes of blikjes op tafel brengen, als voor hen die er de voorkeur aan geven hun eigen soepje te bereiden. Het vouw blad no. 130 geeft iedereen goede informatie. (Prijs 15 cent) Deze uitgaven kunt u per briefkaart bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan van Copes van Cattenburgh 44, Den Haag 2011, door aan de adreszijde de prijs van de bestelde brochures aan postzegels extra bij te plakken, plus 5 cent administratiekosten voor bedragen tot één gulden, en plus 10 cent voor bestellingen tot en met een rijksdaalder. Volgens de Italiaanse mode ontwerpers zullen we er in de komende seizoenen uitzien als „de vrouw uit de dertiger ja ren": lange midi. of maxi-rok- ken, gesneden naar een stijve, stijle snit; het gezicht sterk ge- blanket, de lippen fel-rood en zwarte oogschaduw. Voorts hul len we ons zoveel mogelijk in bont en dragen we vrij robuus te hoeden. Bont gaat in alles de boventoon voeren: bij overgooi- ers, ceintuurs, tassen, broek- pakken en hoeden. Ja, vooral ook hoeden, want bij de ro buuste midi-mode past een bontmuts wonderwel. Zoeken we het (met een dikke porte monnee) in echt bont, dan zul len we tot de wat oudere garde moeten horen. Want één mooie bontmuts put de portemonnee tot de bodem toe uit, als we 'n dure smaak hebben. Maar de jongeren houden van afwisse ling. Zij zullen dus genoegen moeten nemen met kunstbont van goede kwaliteit. Hét voor deel daarvan is, dat je niet de hele winter met hetzelfde hoofd deksel hoeft te blijven lopen maar eens gemakkelijk van kleur kunt veranderen. Behal ve bont zult u van de winter ook veel struisveren en andere veersoorten zien dragen. De grote vilthoeden worden hier mee druk versierd. En wie nog ergens wat hoedenspelden heeft, kan ze alvast wel te voorschijn halen. Want een grote hoed in ons winderig landje is een even- grote ergernisverwekkende last. voor de komende winter: v.l.n.r.: pompeuse toque van marterbont in parel- lavendel-zilverblauw font- werp Paulette) Vilthoed in Marron, ver sierd met struisveren in marron-wit. De ontwerpster Paulette noemde deze creatie: "d'Artagnan; muts van marter Saga in patel, waarvan men de staarten naar believen in dé nek of van opzij kan kno pen (ontwerp Jean-Charles Brosseau) Kinderen zijn in Amerika de baas en niet alleen daar, maar ook in vele gezinnen in Nederland en elders in de wereld. Toch is dat niet, zoals vaak wordt gezegd, de „schuld" van de „los geslagen jeugd", maar in negen van de tien gevallen van de ouders zelf. Wa ren onze ouders zo met zichzelf bezig geweest als wij dat tegenwoordig zijn, hadden onze vader en moeder zo'n slap pe houding aangenomen met betrek king tot de opvoeding van hun kinde ren, dan zouden óók wij vroeger de eer ste viool hebben gespeeld. Kinderen hebben nu eenmaal een vrijheidsdrang en over het algemeen weinig beheer sing. Ze proberen maar al te vaak verder te gaan dan geoorloofd is, hui selijke regels en voorschriften te over treden en te negeren. Laten we dat uit - gemakzucht of uit gebrek aan over wicht en gezag maar gaan, dan wordt de lösgeslagenheid van kwaad tot erger. Volgens een enquête van het Ameri kaanse Ladies Home Journal zijn veel Amerikaanse ouders bang voor hun kinderen, bang om hen te straffen, bang om aan genegenheid in te boeten, bang om eigen gezicht te verliezen, bang dat de kinderen zich tegen hen keren. Die ouders weten niet dat ze juist door 'n te slappe houding die genegenheid van hun kinderen verspelen. „SCHULDCOMPLEX" Veel Amerikaanse ouders lijden ook onder een soort „schuldcomplex", dat veroorzaakt wordt door hun eigen han del en levenswandel. Ook zij negeren de gebruikelijke normen en zeden; ze voelen zich niet in staat hun kinderen voldoende leiding te geven. Door ge brek aan leiding worden ze al gauw door de jongeren getiranniseerd. In plaats van daar op verstandige wijze een eind aan te maken, krijgen ze een Je zag het eigenlijk verleden Jaar al goed aankomen, toen er vanuit Italië een ware haak-mode kwam opzetten. Gehaakte vestjes, truien, jurken, pakjes en handschoenen waren het opeens helemaal, vooral met allerlei fantasiesteken èn voor al-vooral (om het lekker pikant Te maken) opengewerkt. Ook de wol gevoel opgedrongen dat zij als oude ren het niet meer voor het zeggen heb ben. Ze vergeten dat óók in deze mo derne tijd een gezin zonder leiding een verzameling van losgeslagen, onmoge lijke mensen en mensjes wordt. Ook zijn veel ouders te gemakzuchtig om zich te verdiepen in de problemen van hun kinderen. Ze komen er een voudig niet toe, omdat ze te veel met zichzelf bezig zijn. Zij klagen dan bij anderen over de losbandigheid van de tegenwoordige jeugd, die zich aan niets meer stoort en precies doet wat in haar hoofd opkomt. In feite ligt de schuld bij hen zelf, maar dat zien ze helaas niet in. Zelfs het kind met het beste karakter springt uit de band als het niet in de juiste richting wordt ge leid en op verstandige, rechtlijnige wij ze wordt opgevoed! Er is van het jaar een grote perenoogst en er zijn dus heel wat meer van J deze vruchten aan de markt dan verleden jaar, toen de oogst matig was. Hoe 1 groter het aanbod, des te redelijker de prijzen, is het eerste gebod van de J handel en daar moet u van profiteren. Probeert u dan ook eens het speciale recept „Zondagse peren" als u van anders dan anders houdt. U hebt ervoor ncdig: 4 handperen, 2 dl water, 40 g suiker, een halve citroen, wat abriko- zenjam, gesnipperde amandelen, 4 plakken cake en wat marasquin of o kirsch. B I De peren schillen, halveren, het klokhuis eruit halen, een stroopje koken van 't water met de suiker en de peren hierin voorzichtig verwarmen tot ze gla- J B zig zijn. De peren uit het vocht halen en ze af laten koelen. Het stroopje nog wat verder inkoken en 2 lepels abrikozenjam en wat citroensap naar smaak J U toevoegen. (De plakken cake eventueel met enkele druppels likeur bespren- kelen). Op elke plak 2 halve peren leggen, ze bestrijken met de afgekoelde J abrikozengelei en ze verder garneren met wat gesnipperde amandelen. en daarmee het gebreide goed Voeten zijn In negen van de tien gevallen onesthe tische lichaamsdelen met knobbels, likdoorns, eelt- kussentjes en andere on prettige toestanden. Ze zijn eerlijk gezegd maar nauwelijks een paar regels op deze pagina waard, met uitzondering dan als we de plaats ruimte gebruiken om nuttige wenken over de verzorging ervan te ge ven. Maar zelfs dat is ons plan deze keer niet. Wat we dan wèl bedoelen met de titel „mannevoe- ten"? Het is onze bedoe ling niet te gaan dis crimineren, want eerlijk gezegd valt er op de meeste vrouwenvoeten méér aan te merken dan op die van de mannen. Want wij vrouwen beder ven onze stapers in onze jonge jaren maar al te veel door het dragen van nauw modeschoeisel, met alle gevolgen van dien. Tot onze dood toe blijven we sukkelen met pijnlijke, misvormde stappers, die menige mooie zomerdag en zelfs een hele vakantie kunnen bederven. Dat we het töch over (mannen)voeten willen hebben komt, omdat we onlangs lazen dat een zekere dr. Ernest Dich ter, in opdracht van het kunstvezelbedrijf Du Pont de Nemours een verhandeling heeft sa mengesteld, die de sok tot onderwerp had. Zijn studie van de sok deed hem de naam „soxo- logie" voor dit werk scheppen. Uit de werk- resultaten van dr. Dich ter is gebleken, dat vrouwen mannen met grote voeten bijzonder mannelijk en Interessant vinden. „Echte mannen" hebben grote voeten, vinden de vrouwen. Op vallend is trouwens dat meer dan acht van de tien ondervraagde man nen vonden, dat ze best grotere voeten hadden mogen hebben. Zo ziet u maar, de „uni-sex" geldt niet voor het totale man/ vrouw-beeld. Want welke vrouw heeft ooit naar grotere voeten ver langd? Wij kennen er niet één. Een gebreide heupjurk met gerimpelde gestreepte rok in félle kleuren (materi aal crylor) Herenvest met ingébreide zakken, afgezet met koper en olijfkleurige boorden. In de V-hals wordt een losse col gedragen (materiaal crylor) werd in ere hersteld: ribbeltruitjes met kabelsteken raakten reuze in en tot op de dag van vandaag worden ze in allerlei felle kleuren en stre pen, zij het dan misschien niet al tijd in wol, verkocht als dè ideale dracht boven een hippe rok of over gooien Vooral ook het mini-vest met brede boorden en felle strepen kwam In de mode, bleef in de mode en zal ook de komende seizoenen „de grote schreeuw" blijven. Haalt u gerust de breipennen maar weer voor de dag, want breien is het weer helemaal. Zelfs uw tieners zult u met geen stok achter de brei machine vandaan kunnen slaan. Tussen haakjes, mocht u (wat dat slaan betreft) de proef op de som willen nemen, denk er dan om dat kinderen en tieners tegenwoordig terugslaan. Ze hebben er lak aan of hun hand later boven het graf uit zal groeien. Hebt u dat trouwens ooit gezien op welk kerkhof dan ook? Nou,, vandaarl De hele ceremonieduurt niet lan ger dan twee minuten. Voor de filterbakjes kunt u een speciale houder met deksel kopen, die vrijwel op alle kopjes past. Deze voor Nederland nieuwe, snelle en praktische manier van koffiezetten biedt tal van mogelijkheden. Voor delen zijn dat men altijd verse kof fie kan serveren, steeds zoveel kop jes als nodig zijn. Elk volgend kop je is in een wip klaar (tenvijl u wacht). Behalve voor kamerbewo ners, alleenstaanden en kampeer ders bied café filter in veel gevallen zeker ook in gezinnen een prakti sche oplossing voor het koffiezet- probleem. Zowel de vacuüm-vep- pakte filterpakjes als de speciale houdertjes met deksel zijn te koop bij één van de grote zelfbediening zaken. Zélfs een zwarte avondjurk van wol is denkbaar. De uitsnijding in het bovenpand wordt opgesierd met een broche (materiaal crylor) U kent de aanduiding koffie klaar' wel. Vooral op het platteland komt men die slagzin vaak tegen op aan een boom gespijkerde bordjes of op de gevel van een cafeetje als u met de auto aan het toeren bent. De eigenaars van die horeca bedrijven willen voorbijgangers er op attent maken, dat ze in een om mezien een vers kopje koffie kun nen serveren als u daar trek in hebt. Sinds kort is het thuis serveren van de zogenaamde ,café filtreook mogelijk. Men kan thans dozen met tien vacuüm verpakte filterbakjes krijgenelk bakje heeft een dub bele bodem van speciaal filterpa pier en tussen die twee filters zit 8,5 gram versgemalen koffie. Men hoeft slechts het filterbakje op een koffiekan te zettener kokend water op te gieten en de koffie is klaar.

Soester Courant | 1970 | | pagina 13