Soest toen - Soest nu GENERAAL DE GAULLE OVERLEDEN AL TE DOL UIT HET NEST LOKKEN Vrijdag 13 november 1970 49e jaargang no. 85 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op blijd schap om verlies Grootste Fransman van deze eeuw Vleesverkoop Voorzitter Bührmann van Veilig Verkeer „Verkeersonderricht moet ook opvoeding inhouden" Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 Gedeelte Nieuweweg verboden voor fietsen en rijwielen met hulpmotor Kollekte voor geestelijk gehandicapten V.V.V.-nieuws Abonnement per kwartaal ƒ4,—» Bulten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Bondskanselier Willy Brandt zal merkwaardigerwijze blij zijn dat zijn partij de absolute meerderheid in de Landdag van Hessen heeft verloren. Maar de liberale F.D.P. handhaaft daar tegen alle verwachtingen in, haar 10% van de stemmen, dat was belangrijker. Misschien wel zo belangrijk dat menige socialist voor dit doel liberaal heelt ge stemd. Zou de F.D.P., zoals gevreesd werd, min der dan 5 van de stemmen hebben ge kregen, dan zou ze in Hessen uit dt Landdag verdwijnen. Maar bovendien mocht dan gerekend worden met het weglopen van alweer een paar F.D.P.-ers in de Bonner Bondsdag naar .le C.D.U. Daar heeft Brandts coalite nog maar een meerderheid van 6 stemmen. 4 weglo pers zou het einde van de sociaal-libe rale regeling hebben betekend. En ook het einde van de open politiek jegens oost-Europa, door Brandt en Scheel zo ijverig bedreven. Uit de Hesser resultaten mogen we ook opmaken dat deze Ostpolitiek inderdaad de steun heeft van de Duitse bevolking en dat maakt het de in Warschau onder handelende minister van buitenlandse zaken, Scheel, weer wat makkelijker. Ook zal hij binnenkort de relatie met Tsjecho-Slowakije wat proberen te ver beteren. Brandt mag er ook op rekenen zeker als over twee weken in Beieren de uit slag van hetzelfde kaliber is dat ook de Russen meer bereid zijn tot een ge sprek met Bonn over allerlei zaken, in clusief Berlijn, te komen, nu de coalitie versterkt uit de bus is gekomen. De afgang van de hypernationalistische N.P.D. van Von Thadden, aan wiens op komst vooral in het oosten zwaar werd getild, als teken van neo-nazisme, helpt daarbij ook geducht. KANTMAN De naam De Gaulle past in het rijtfc, Stalin, Churchill. de grote mannen vil de Tweede Wereldoorlog en nog daarntu Met dit verschil dat de anderen hl® naam en invloed dankten, aan de macht die ze vertegenwoordigden, maar dat D* Gaulle zijn invloed dankt vrijwel uit sluitend aan zijn fascinerende persoon lijkheid. Een persoonlijkheid waarme# hij, toen zijn land moedeloos en versla gen lag, in 1940 de natie een nieuw respect in de wereld verschafte en ook een nieuw zelfrespect. Zijn onschokbare overtuiging dat Frank rijk groot was en in slaat grote dingen te doen wist hij over te brengen: toen in 1940, na een lange politieke ballingschap, weer in 1958, toen de politiek verdeelde Fransen hem in paniek terug riepen tijdens hun krampachtige strijd om het behoud van hun koloniaal rijk. Vorig jaar april stapte hij met karak teristieke wispelturigheid, even plotse ling als hij dat ir 1946 gedaan had van het toneel, de Fransen behalve het gaul- lisme ook de rekening nalatend, zoals die al in de meirellen van 1968. Hij heeft van Frankrijk niet de grote mogendheid, de wereldfakto» gemaakt, die hem in zijn droom voor ogen stond. Zijn plek in de wereldhistorie zal daar door wat kleiner uitvallen dan hij zelf wellicht gewenst had. De Fransen danken hem overigens ge noeg om hem te eren als de grootste Fransman van deze eeuw. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats ean de houders van gele kaarten, genum merd van 1 tot en met 125. Hebt u wel eens een dolle Mien als een dienstplichtige gezien, als bootwerker, als vuilnisman, of als een die goed slachten kan op 't abottoir, of die mei gier het land op gaat, of ais cipier die de gevangenen bewaakt, of als een die dc straten maakt, als een die afdaalt in de mijn, of dat zij treedt op het terrein van gravendelver, een die spit in zware grond, ja. zag u dit, zag u ook eelt op Mina's vuist, haar in de storm op zee. die bruist, als visser, zwoegend als een paard, zag u haar op de wilde vaart, en na een jaar weer aan de wal. bij man en kroost, als vent die zal de moker slaan bij vuur en staal, zag u de Mina's allemaal in 't zweet geploeterd, kerels dan onmisbaar, zag u haar als man Ik niet, en 'k wil dit ook niet zien 't is al te dol bij dolle Mien. As. SOESTER De voorzitter van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer W. F. BÜhrmann, heeft, tijdens de uitreiking van verkeersdiploma's aan 25 cur sisten In gebouw De Rank, kritiek geuit op de verkeerslessen, die gegeven worden voor het behalen van het rij bewijs. Hij zei, deze lessen lang niet voldoende te vinden gezien het steeds intensiever wordende verkeer. „De gebruikelijke les- methoden voor het behalen van een rijbewijs schieten op een drietal punten tekort wat betreft de opvoedingsmethode", aldus de heer Bührmann. Die punten zijn volgens hem„De lessen zijn niet voldoende geëigend om bij de verkeers deelnemers een Instelling aan te kweken, die op samenspel is gericht; ze vermogen by de weggebruikers geen voldoende duurzame belangstelling en een gevoel van persoonlijke betrokkenheid op te wekken voor de verkeersveiligheid en de vraag stukken die daarmee samenhangen, en er wordt nog niet voldoende gebruik ge maakt van de mogelijkheid, deze methoden tot één geheel te laten integreren". De heer Bührmann stelde voorts, „dat bleem is geworden. De tijd dat men het verkeersprobleem een sociaal pro- Terwijl de wereldproblemen een steeds ernstiger karakter aannemen spelen de politieke partijen in Nederland een lu diek spel, met als inzet de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen in april a.s. Iedereen probeert zo te spelen dat die kaart niet in handen komt van de te genpartij, maar tracht het te doen voor komen dat zij hem zelf ook niet willen. De V.V.D. staat namelijk niet als pro gressief genoeg bekend en iedereen wil juist progressief lijken, in de mening dat zij dan het spel zullen winnen. Het merkwaardige is, dat de niet zo erg progressief spelenden het spel tot nu toe gewonnen hebben. De in het huidige kabinet samenwerkende confes sionele partijen en V.V.D. hebben bij de verkiezingen in het afgelopen jaar geen nederlaag geleden. Maar intussen proberen alle partijen, ook de V.V.D. zich progressiever op te stellen dan ze tot nu toe deden. Waarin de progressiviteit schuilt is eigenlijk niet zo duidelijk, want iedere partij wil meer woningen, onderwijs voor iedereen, betere levensvoorwaarden voor de be jaarden. meer democratisering, betere verdeling van de lasten. En hoe men nu ook schreeuwt over een linkser, vooruit strevender beleid, in wezen is er eigen lijk maar weinig verschil in de partij programma's, althans wat de grote lij nen betreft. De verschillen spitsen zich eigenlijk meer toe op mlr of meer ondergeschik te zaken, die echter worden opgeblazen om ze belangrijker te laten lijken en er verschillenden tussen de een de ander mee aan te tonen. Een ten top gevoerd perfectionistisch denken doet talloze kleine partijtjes ontstaan. Er staan lang zamerhand al meer dan tachtig partij namen bij de kiesraad ingeschreven! K.V.P., A.R.P. en C.H.U. hebben nu een gezamenlijk urgentieprogramma opge steld en, aldus dr. Veringa, de K.V.P.- liisttrekker, deze partijen zullen elkaar niet meer loslaten. En aangezien deze partijen ook in de nieuwe Tweede Ka mer zeker over meer dan een derde van het aantal zetels zullen beschikken is er zonder hen geen regering te vormen. Een alternatief, een regering stoelend op een zogenaamd progressief akkoord, kan bij voorbaat uitgesloten worden geacht. Het gaat er nu maar om met wie deze confessionele partijen straks een nieuwe regering willen vormen. Geen van hen wil nog zeggen dat dit met de V.V.D. zal zijn. Dat mocht namelijk eens niet pro gressief genoeg lijken voor hun linker vleugel. Niemand van hen wil echter ook zeggen dat zij bereid zouden zijn om met de P.v.d.A. een congsl te vormen of met D '66. Dat zou de kiezers van de andere ziide immers minder welvallig kunnen zijn. Men poogt overal de boot nog mid den in het vaarwater te houden, om te zijner tijd naar links of naar rechts te kunnen sturen. Dat is dan afhankelijk van de tendens tijdens de laatste weken vóór de verkiezing en tenslotte van de uitslag. De P.v.d.A. poogt voordurend de K.V.P. tot een uitspraak te verlokken of zij nu met de V.V.D. willen samenwerken of niet. Maar de K.V.P.-voormannen laten zich daartoe niet verleiden. Evenmin trouwens laat de P.v.d.A. zich verleiden om het besluit tot niet-samenwerking met de K.V.P. bij voorbaat in te trekken. Met allerlei handigheidjes probeert men elkaar uit het nest te lokken. Zo heeft de P.v.d.A. zich bereid ver klaard om mee te gaan met een K.V.P.- voorstel tot instelling van een kiesdrem pel van drie zetels, nadat al gebleken was dat een eigen voorstel voor een dis trictenstelsel en gekozen formateur geen meerderheid kon verwerven. Toch blijft de kans het grootst dat de confessionele partijen, mits ze geen al te grote achteruitgang boeken, straks weer tot een coalitie met de V.V.D. zul len besluiten. Uit de aard van zijn prin cipes kan de V.V.D. ook de grootste soe pelheid tonen als het op compromissen aankomt, althans meer dan de P.v.d.A. en andere partijen. Intussen blijft men echter een spel spelen, waarbij men er niet voor uit wil komen de zwarte piet in handen te hebben. Men bluft n dreigt en vleit, maar het Nederlandse volk is akelig nuchter en laat zich niet gemakkelijk het hoofd op hol brengen. En in wezen is het allemaal ook niet zo erg belangrijk. Nederland loopt al erg vooraan in vergelijking met andere vol ken. Wij zijn eigenlijk allemaal vreeslijk progressief. Wat zullen we dan nog? meende het te kunnen oplossen door het aanleren van verkeersregels, het kennen van de verkeersborden etc. is allang voorbij. Men Is er nu wel van door drongen, dat de „rol" van de mens in de verkeerssituatie de doorslag geeft. Tal rijke onverwachte en ongekende factoren en omstandigheden doen zich voor, en het zal duidelijk zijn, dat de mens tel kens moet beslissen. Een veilig-verkeersgedrag moet een tweede natuur worden, gebaseerd op zelfbeheersing, verantwoordelijkheid en beschaving voor de medemens. Wij moeten nog veel beter leren het ver keer te zien als een onderdeel van het maatschappelijke verkeer. Het is de kunst, de draden door te trekken", zei de heer Bührmann. De door de afdeling Soest gehouden verkeerscursus is zijns inziens een leer gang geweest, die met betrekking tot de verkeersopvoeding (met de nadruk op opvoeding) een duurzame uitwerking. „Met. opvoedkundige beïnvloeding kan na het behalen van het rijbewijs niet vroeg genoeg worden begonnen", zei de Veilig-Verkeer-voorzitter. Na de verkeerslessen is verkeersopvoe- ding een volgende stap voor een ver antwoordelijke weggebruiker. „Daarom spreken we nu niet meer van verkeers- onderwijs. Bij onderwijs denken we aan onderricht. Ik heb tijdens het volgen van deze cursus gemerkt, dat de docent meer het accent heeft gelegd op de be ïnvloeding van uw gedrag op de weg, opvoeding, het aankweken van goede gewoonten, het stimuleren tot verant woordelijkheid tegenover mede wegge bruikers, en zelfbeheersing". De heer Bührmann vervolgde: In het verkeer ontmoeten mensen elkaar. Iedere kennis making houdt een belofte In van een mogelijke nadere kennismaking en aan raking, maar dit is juist wat we op de weg zoveel mogelijk trachten te ver mijden. Agressie De neiging tot agressie speelt ook in het verkeer een grote rol. Zbieden onze moderne verkeersmiddelen een prachtige gelegenheid om z'n agressie uit te leven. Daar is de aanpassing met de auto (de auto, dat is de chauffeur), die het mo gelijk maakt zich groot te voelen, zich op te blazen. Dit in negatieve zin. In positieve zin is hij of zij, als resul taat van de verkeersopvoeding, de man of de vrouw, die het aanvaarden van de verplichtingen, die het verkeer oplegt, het zich schikken in aangedaan on recht, het afstand doen van de neiging zich te wreken op hem, die ons in ons (verkeers)recht tekort deed, het betrach ten van beleefdheid, vriendelijkheid, hulpvaardigheid, zonder meer op zich neemt. Zo zou ik nog meer punten kun nen noemen, die als resultaat van het volgen van deze cursus van groot be lang zijn voor uw gedrag op de weg ten opzichte van uw medemens. Principieel is alles toch niet verschillend wat wij in onze gewone maatschappelijke verhou dingen doen en trachten na te streven. Bij alles wat men over het verkeer wil zeggen en bij alles wat men daaromtrent wil regelen, moet als uitgangspunt wor den genomen: de gebruiker maakt de weg. Het is niet alleen een historisch gegeven, het moet een principe zijn en blijven. Het verkeer is een plaats van menselijk handelen", aldus de heer Bührmann. Het gedeelte van de Nieuweweg tussen de overweg Station Soest-Zuid en de De Nieuweweg vanaf de Klein Engendaalvveg, in de richting Soest-Zuid, veertig jaar geleden Dezelfde plaats nu Parklaar is vanaf hed- afgesloten voor fietsen en brommers. Doordat aan de rechterzijde, komend vanaf Soest-Zuid, geen rijwielpad wordt aangelegd, wil mer. door het verleggen van fiets- en brommerverkeer naar de Parklaan, met aansluiting -op het rij- 'ielpad, dat var.af de Parklaan, hoek Nieuweweg wel aangelegd is, de ge vaarlijke situatie wegnemen. Dit verbod geldt dus uitsluitend voor de fietsers en bromfietsers komend uit de richt' Soest-Zuid. Voor het „lang zame" verkeer vanuit de Klein Engen- cLelweg bomend, dat richting Soestdijk willen gaan, houdt dat in dat zij eerst richting Soest-Zuid moeten rijden, en dan via de Parklaan hun weg kunnen vervolgen. Voor de fietsers en brom fietsers die vanaf de Eigendomweg ko men geldt deze bepaling niet. De Nationale Kollekte voor de Geeste lijk gehandicapten in onze gemeente heeft het mooie bedrag opgebracht van 1872,65. Aan alle gevers en geefsters wordt har telijk dank gebracht. Door de schoolkinderen wordt vaak naar folders gevraagd in verband met het samenstellen van plakboeken of aard- rijkskundeschriften. In het seizoen kun nen wij aan deze vraag moeilijk voldoen, want het toerisme staat bij de VW na tuurlijk op de eerste plaats. Maar zodra de blaadjes gaan vallen, de zomerhuisjes de deurtjes gesloten hebben en meerdere speciale zomerverblijven op slot gaan, kunnen wij overzien, wat ons nog aan foldermateriaal is overgebleven en wanneer wij de ijverige scholieren plezier kunnen doen. Sinds enige jaren stellen wij dan deze „aardsrijkskunde - pakketten" samen, waarin gegevens te vinden zijn over alle provincies van Nederland. Ook dit maal liggen er een aantal pakketten klaar voor de liehebbers. Voor degenen, die zich bezighouden met landen over de grens, zijn er de Duits- land-pakketten, die gegevens over dit land bevatten. Kinderen van leden der VVV hebben recht op een gratis-pakket. Anderen kost het een klein offer, maar wellicht voor iedere spaarpot betaal baar. Aanstaande zondagmiddag en avond natuurlijk, kunt u terecht in Theater Carré om de operette Grafm Maritza te zien. Wij kunnen u deze voorstelling warm aanbevelen. Wie iets moois, iets sprankelends, vol temperament en élan wil zien. kan beslist deze operette niet laten schieten. Wij hebben van de ma- tineé-opvoering genoten en we kunnen het dan ook niet laten, ons VVV-nieuws met een kleine aanmoediging voor de operette-vrienden, te besluiten. U zult van deze „Grafin" geen spijt hebben en de kaartenverkoop geeft minder moei lijkheden dan de Toon Hermansshow. Toon komt binnenkort weer terug in Carré, maar wordt langzamerhand door de lang tevoren besproken plaatsen, een onbereikbare figuur. Wie dus zijn show moet missen, kan zich nog troosten met de operette. Doet u dat maar!

Soester Courant | 1970 | | pagina 1