NINA RICCI NIEUWE LOONGOLVEN ONVERMIJDBAAR MAZDA U KUNT NIET ALLES WETEN HUURVERW ARRING DE DEMENTE BEJAARDEN Fa. Spijker EINDE VAN 80 JAAR SCHOOLSTRIJD r. a. hofman VESPA CIA0 De Witte Pompen 1 EG vSETTfN Garage ,DE SOESTER' Marchal Pruikenboetiek Niet alle psychische stoornissen berusten op dementie Defaitisme bij beoordeling bejaardenproblematiek Echt goud heeft stijl. Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Bejaardengymnastiek 198,50 Uw R@s§rder staat klaar bij Js Gouden Ssiaar" Welfare-werk onder bejaarden Spreekuren wijkhoofden Kuyper wachtte met sterven Wereldberoemd Parfum Parfum Léger en Eau de Toilette VAN AMERONGEN verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" Parkeerexcessen op de nieuwe Beckeringhstraat te.lt de werknemerswereld al goeddeels een voorschot genomen op do loons verhoging voor 1971, alhoewel er h(j de onderhandelingen voor de toekomst nau- „elöks meer over aal worden gesproken. Velen hebben die ƒ400,- ot de eerste beUt daarvan, geïncasseerd als cen nabctaling va„ (e compensatie v00r recente kostenstijging. De bouwvakkers bijvoorbeeld hebben al aangekondigd dat er volgend jaar zeven procent verhoging van loon moet komen plus compensatie voor de prijsstijging plus verbetering van andere arbeids voorwaarden. Het is nog maar een eerste aanzet van de loononrust die ons wacht en die van blijvende aard is. Het moge zo zijn dat de centrale werknemersorganisaties de grote gevaren van nieuwe loongolven duidelijk zien, zij zullen de vloed niet meer kunnen keren, ook al hebben zij om vijf voor twaalf het loonoverleg her vat. De heer Kloos heeft verklaard dat men wel richtlijnen kan geven maar Jat mensen en organisaties steeds mondiger en onafhankelijker worden. De 400, acties uit Rotterdam, die alles en ieder een meesleepten en die buiten de cen trales omgingen, spreken in dit verband boekdelen. Regering in een moeilijke positie De aversie van de werknemerscentrales tegen artikel 8 van de loonwet, die nu met hulp van de S.E.R. gehonoreerd wordt, heeft verschillende zeer nare ge volgen. Om te beginnen heeft het sa menspel van werkgevers en -nemers de regering in een moeilijke positie gema noeuvreerd. Naast de vrije lonen wor den immers nu ook de vrije prijzen ge predikt waarmee de grote ondernemin gen eigenlijk een vrijbrief wensen om het inflatiespook vrij te laten rondwaren totdat het door het sociaal-economisch leven zelf tot rust wordt gebracht. vanaf ƒ6595.— Inc.], R.T.W ;:Öfi. dealer voor So.est, Baarn en A'foort jfr r-, - - aanstraal- Telefoon 3865 ■- Soest Nu het weer tyd voor de koolsoorten wordt, zal menige huisvrouw die niet veel tijd voor koken heeft, de rode kool nogal eens overslaan, omdat het zolang duurt voor die gaar is. Maar ook rode kool kan in een drie kwartier gaar zijn! Als u de azijn en de zure appelen er maar pas indoet wanneer de kool gaar is. Zure stoffen houden het vlug gaar worden nl. tegen. Hoe reinigt u verf? - Verf kunt u het beste reinigen met een lauw zeepsopje en daarna afnemen met water, waarin u een scheut ammonia gedaan hebt. Melk Is een xiitstekende voedingsbodem voor bacteriën en virussen. Drink ze daarom nooit „rauw". Geef uw scheerapparaat eens in het kwartaal een grote beurt en maak het die dag niet alleen grondig schoon na het gebruik, maar borstel bovendien onderdeeltjes met alcohol. Lever, hom en kuit behoren to de bes te delen van de vis, ze zijn rijk aan vitamines en zouten, gooi ze dus niet weg. Grootste collectie synthetische pruiken Handgeknoopte pruiken en haarstukjes (100% haar) Beetzlaan 74 - Soest - Telefoon 3990 Hoe gevaarlijk dit is hebben wij in de V.S. van Amerika gezien, waar zelfs bij een recessie de inflatie voortholde. De regering is echter ook verantwoordelijk yoor de welvaart van zelfstandigen, be jaarden en andere groepen. Zij kan dus lonen en prijzen niet de vrije teugel laten. Het kabinet is echter nog extra gebonden door de naderende verkiezin gen en zal geen straffe maatregelen aan durven uit vrees voor een politieke aan slag op het leven van de regeringspar tijen. De regering zou eerst een afwach tende houding kunnen aannemen om in te grijpen met een prijsstop en een loon- pauze wanneer de zaak uit de hand dreigt te lopen. Maar dan is het meestal al te laat. Gevolgen De voortdurende hoogconjunctuur en de ontwikkeling in de buurlanden, vooral in west-Duitsland, spelen het stellen van nieuwe eisen in de kaart. In de bondsrepubliek dreigt ook al een loon- ronde van tien tot twaalf procent. In dien de brutostijging hier beperkt wordt tot zeven a tien procent dan loopt deze in afzonderlijke contracten ook spoedig verder uit. Een loonsverhoging van acht procent be tekent in werkelijkheid een reële wel vaartsverbetering van circa twee pro cent en niemand spreekt daarbij nog over een aanpassing van de loonstijging aan de ontwikkeling van de producti viteit. Het moeilijke punt voor de regering en de centrale bonden is dat noch de een noch de ander de zaak van de lonen pn prijzen meer in de hand heeft. De kapitaalintensieve bedrijven zijn de kop lopers bij het uitstippelen van het ko mend loonniveau. Bij een krappe ar beidsmarkt is het gehele bedrijfsleven gedwongen daar in mee te gaan. Reeds is de situatie nu zo dat het geschetste proces zich wel in sterker mate zal kun nen openbaren dan wij hebben ge schilderd, maar niet op een beperkter schaal. De gevolgen voor de maatschap pij-ontwikkeling zullen wij onder ogen moeten zien. Consumptie-vermeerdering Nieuwe loonverhogingen met duidelijke zichbare inflatie-tendenzen zullen de consumptie-vermeerdering extra opja gen. Iedereen zal er naar streven zoveel mogelijk geld it. goederen om te zet ten. Enerzijds zal de arbeidsschaarste er door worden vergroot, terwijl deze in Nederland reeds het grootste is van Europa. De reële loonstijging zal daar door wellicht tegenvallen waardoor de arbeidsonrust weer toeneemt. De arbeidsintensieve bedrijfstakken zul len hun lasten zien stijgen. De uitval van randbedrijven en zwakke eenheden- zal toenemen. Kleine maar ook grotere bedrijven zullen hun deuren sluiten. Een deel van hen zal het vege lijf nog wel redden door zich te laten opkopen door een sterke onderneming. In het al gemeen zal de rendabiliteit in het be drijfsleven dalen omdat een goed deel van de verwachte winst dcor kosten stijging wordt afgeroomd. Door het be drijfsleven opgenomen leningen voor lange of middellange termijn vertragen de groeimogelijkheden omdat er geen of minder investeringen beschikbaar zijn voor expansie of rationalisatie. De invloed van buitenlandse concerns op het binnenlands bedrijfsgebeuren zal weer toenemen, waardoor de deviezen pot nadelig zal worden beïnvloed. Daarnaast is het duidelijk dat bij de voorspelde ontwikkeling de import steeds meer de export zal overtreffen. Want hoe wii ook tegen de forse loon- eruptiés opkijken, het is onmogelijk om deze vloedgolven door stijgende produk- tiviteit te dekken. Met dit beeld voor ogen zullen wij het jaareinde ditmaal tegemoet treden met de wetenschap Cit de wal van 1971 het schip van 1970 wel zal moeten keren. Belastingverhoging De regering heeft het voornemen de ko mende geldinjecties door stijgende be lastingen af te romen. De vakbeweging wil aan haar leden plannen voorleggen om een stijgende belastingdruk te aan vaarden met het doel meer geld be schikbaar te krijgen voor onderwijs, mi lieuhygiëne en andere collectieve voor zieningen. Wij zijn allen verveld var goede voor nemens' om tot het uiterste te gaan met behoud van een stijgend welvaartspa- tróon. Maar ieder voelt dat de ander een tij gend stuk verantwoordelijkheid voor het geheel op een ander tracht af te schuiven. Men schuift en verschuift zo lang dat men steeds meer beslissings macht in handen van de. staat legt. Onze op private eigendom en dito verant woordelijkheid gebouwde maatschappij ondergraaft haar eigen fundamenten. De uitkomst zou wel eens ontnuchterend kunnen werken. Het is bekend dat de aanpassingen van hu ren van vooroorlogse huizen aan het be staande prijspeil plaats vinden via jaar lijkse door de minister toegelaten huur verhogingen, welke niet verplicht zijn. In verband met de inflatie en de ver dere kostenstijging zal deze verhoging in 1971 zeven procent bedragen. Nu zijn intussen de onderhoudskosten voor huizen zo hoog opgelopen dat geen ei genaar er meer aan denkt een huis voor een op vooroorlogse prijzen geba seerde huur nog te verhuren, tenzij men met een woningbouwcorporatie te doen heeft die zich de verkrotting van haar eigen bezit praktisch ten doel stelt. Leeggekomen oude huizen worden dus verkocht, maar er zijn meer liefhebbers met onvoldoende middelen dan kopers met voldoende kapitaal. De koopmarkt voor huizen wordt dus steeds ruimer, de huurmarkt krimpt in. Om aan deze toestand een einde te ma ken wil minister Schut nu de gelegen heid scheppen de huren van huizen die tussen 1920 en 1940 gebouwd zijn, te verhogen wanneer zij leeg komen. Huurder en verhuurder moeten het dan eens zijn over een hogere huur of er moet een gunstig advies zijn van de huuradviescommissie. Bij woningcor poraties kan periodiek een huuraanpas- sing plaatsvinden. Hier krijgt zelfs de minister nog zeggenschap. Het is duidelijk dat men bezig is zich met het huurbeleid in een onontwarba re knoop te wikkelen, waarbij velen zich voortdurend onbehaaglijk zullen voelen. Het onbehagen zal zich nu eens aan huurders- dan weer aan verhuur derszijde openbaren. De huurovereenkomst wordt nu en straks verpakt in een raamwerk van zoveel voorbehoud en vrijblijvendheid met zoveel bevoegdheden van colleges en overheden, die met deze zuiver pr - vaatrechtelijke zaak in wezen niets te maken hebben, dat de verhuur van hui zen volkomen onaantrekkelijk w0J"cl'- se' maakt voorzover dit niet reeds het ge val te. De zorg voor geestelijk gestoorde bejaarden laat in ons land nog veel te wensen over. Dat blijkt vooral uit het ontstellend gebrek aan goede voorzieningen voor deze groep bejaarden. Sommige demente bejaarden worden verzorgd in be jaardentehuizen, waar zij eigenlijk niet thuishoren, vele ernstige gevallen ver blijven in gewone psychiatrische inrichtingen, hetgeen al evenmin een gelukkige situatie is. Een en ander wil niet zeggen, dat oudere mensen met psychische stoornissen alleen maar in een inrichting kunnen worden verpleegd en behandeld. Vaak wordt er te defaitistisch gedacht over de herstelkansen van psychisch gestoorde bejaarden. Vele bejaarden lijden aan ernstige depressies, waaruit zich echter niet altiid een blijvende dementie behoeft te ontwikkelen, indien men althans de betrokkene tijdig behandelt. dacht en juist dit defaitisme bij de be oordeling van de problematiek van de oudere mens is een groot gevaar. Het gaat niet aan om. ouderdomsgebreken altijd te zien als onontkoombare zaken, waarbij men zich maar heeft neer te leggen. Vele bejaarden lijden aan neerslachtig heid of zwaarmoedigheid. Zwaarmoedig heid is een ernstige psychische ziekte, maar ze is wèl behandelbaar. Het is daarom volkomen onjuist om bejaarden die „diep in de put zitten" als hopeloze gevallen af te schrijven. Juist door deze mensen maatschappelijk te verwaarlo zen en hen daarmee in een geestelijk isolement te drijven, ontneemt men hen de kans de gezonde kanten van hun persoonlijkheid tot gelding te brengen. Men helpt zijn medemensen niet door hen als „hopeloos geval" terzijde te schuiven en het is daarom bijzonder tragisch dat deze waarheid in onze sa menleving nog regelmatig wordt gene geerd, zeker wanneer het bejaarde men sen betreft. Juist oudere mensen hebben vaak be hoefte aan contact, bemoediging, stimu lering, en men doet hen dan ook schro melijk tekort wanneer men hun neer slachtigheid gaar. interpreteren als een ongeneeslijke ziekte, die nu eenmaal bij hun leeftijd hoort. Het psychiatertje spelen kan men beter overlaten aan de zenuwartsen zelf, die gelukking wèl in zien dat een tijdelijke depressie iets an ders is dan een blijvende dementie. Naar ruwe schatting behoort ongeveer 2% van de boven-de-vijfenzestigers tot de groep van dementerende bejaarden, bejaarden dus die door ouderdomsziek ten van de hersenen huil- geestelijke vermogens langzamerhand verliezen. On der dementie, een bekend psychiatrisch begrip, wordt verstaan het optreden van ziekelijke achteruitgang in het intellec tueel vermogen. Demensie treft men niet alleen bij ou dere mensen aan. Bij jongere mensen, die door hersenbeschadiging worden ge troffen, treft men deze ernstige ziekte eveneens aan. In de laatste tien jaar doet zich dit verschijnsel trouwens in steeds sterkere mate voor, nu vele men sen door verkeersongevallen hersenbe schadiging oplopen. Vaak worden demente bejaarden, voor al in de beginfase van hun ziekte, zo veel mogelijk thuis verpleegd en ver zorgd. Maar wanneer het gedrag van de patiënt „vreemder" wordt, of wanneer bijvoorbeeld de huwelijkspartner over lijdt, is opname in een inrichting niet zelden noodzakelijk. Het wordt dan cen moeilijke zaak om een plaats in een inrichting voor demente bejaarden te vinden, want er bestaat nog steedr een groot tekort aan dit soort inrichtingen. Schijn-dement Helaas werden sommige bejaarden voor „dement" versleten zonder dat ze dit in feite zijn. Zij vertonen misschien wel bepaalde symtonen van deze ziekte (overdreven angst, sterke vergeestach- tigheid e.d.), maar de werkelijke moei lijkheden zijn van andere aard en ko men bij grondig medisch onderzoek ook meestal wel aan het licht. Zo kunnen sommige lichamelijke kwa len een zodanige invloed, op iemand uit oefenen, dat hij psychisch van slag af raakt. Is zo iemand reeds bejaard of hoog bejaard, dan wordt er al heel gauw gezegd „dat opa bezig is zijn ver stand te verliezen." Suikerziekte, nierziekte, bloedarmoede zijn bijvoorbeeld lichamelijke kwalen die zulk een invloed op de psyché kun nen uitoefenen. Vooral bejaarde lij ders aan deze kwaal kunnen zich dan gedragen alsof zij dement zijn gewor den, zonder dat di* in feite het geval is. Wanneer een bejaarcië dergelijke psy chische stoornissen vertoont, is een eer ste vereiste dat hij eens goed wordt on derzocht. Want wordt de lichamelijke ziekte niet bestreden, dan bestaat in derdaad de kans dat de betrokkenen dement worden! Hopeloos geval? Maar dan ook wanneer er geen lichame- melijke kwalen aanwijsbaar zijn, dën nog behoeven geestelijke stoornissen bij bejaarden nier altijd te berusten op de^ mentie. Helaas' wordt dit wel vaak g.- Alleen echt goud heeft allure. Alleen echt, oprecht goud heeft waarachtige stijl. Kies echt goud bij de vakman: Graveren klaar terwijl u wacht Horloger - Juwelier - Opticien Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982. De eerstvolgende cursussen bejaarden gymnastiek in „Eltheto", Soest-Zuid en in het Anna Paulowna Huis, Burgemeester Grothestraat, zullen resp. op dinsdag 22 en woensdag 23 december a.s. beginnen. Ook deze cursussen zullen weer bestaan uit 8 lessen, waarvoor het totale cursus geld 5,per persoon bedraagt. Deze cursussen zullen op dinsdag 29 en woensdag 30 december 1 maal worden onderbroken en worden dan op dinsdag 5 en woensdag 6 januari 1971 voortgezet. Gelegenheid tot aanmelding voor deze cursussen staat open bij mevrouw A. M. Mulders-de Klerk, Kerkpad N.Z. 54, tel. 3662; mevrouw J. W. M. Gemen-Kalk- man, Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947 en mevrouw A. A. Nagtegaal-Bijlsma, Pias- weg 52, tel. 3202. Overwogen wordt een afzonderlijke cur sus te beginnen met wat zwaardere, dus minder eenvoudige oefeningen, eveneens onder leiding van mevrouw H. E. Bruins. De indruk bestaat dat hiervoor belang stelling is. Dezelfde dames verzorgen gaarne de aanmeldingen voor deze mo gelijke nieuwe cursus. Tot eventuele deelneming zal men zeer zeker alleen na overleg met de huis arts mogen besluiten. Voor het behoud van vitaliteit en be wegelijkheid is gymnastiek/bewegings leer voor de oudere mens zeer aanbeve lenswaardig. helium sportrtfwiel, 4 versnellingen Kerkstraat 3, telefoon 2030 Een aantal Blokhoofden van de Bejaar- denwacht heeft zich onder leiding van Roode Kruis en Zonnebloem bekwaamd in het Welfare-werk, speciaal gericht op bejaarden. Wil men op deze dames een beroep doen om hetzij in klein-, hetzij in groter ver band van dit welfare-werk gebruik te maken, dan kan men zich vervoegen bij de Wijkhoofden van de Bejaardenwacht tw. te Soestdijk bij mevrouw A. J. v. d. Steen-Panjer. Dr. Rupertlaar. 21, tel. 5127; voor Soest-midden bij mevrouw J. W. Gemen-Kalkman, Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947 en voor Soest-zuid bij mevrouw A. A. Nagtegaal-Bijlsma, Plasweg 52, tel. 3202, of tot de contactadressen van het Roode Kruis: mevrouw J. Thomas-v. Geelkerken, Eigendomsweg 104, tel. 2865; mevrouw A. I. M. Bergers-Slager, Vin- kenweg 20, tel. 6627 of van de Zonne bloem: mevrouw M. J. Westerveld- Higler, Braamweg 78, tel. 5329. Onder Welfare-werk wordt verstaan: handwerken en andere creatieve han denarbeid. Soestdijk: mevrouw A. M. Mulders-de Klerk, Kerkpad N.Z. 54, tel. 3662, thuis op dinsdagmiddags, van 3 tot 4 uur. Telefonisch bereikbaar overdag dagelijks, behalve gedurende de weekends en op feestdagen. Mevrouw A. J. v. d. Steen-Panjer, Dr. Rupertlaan 21, tel. 5127, speciaal voor Bejaardenwacht-aangelegenheden. Zij is thuis na telefonische afspraak. Telefonisch is zij bereikbaar voormid dags tot 9.30 uur, namiddags van 5 tot 6 uur, dagelijks behalve op zon- en feestdagen. Soest-midden: mevrouw J. W. M. Ge men-Kalkman, Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947. Zij is thuis op dinsdagmorgens van 10 tot 11 uur. Telefonisch bereikbaar overdag dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Soest-Zuid: mevrouw A. A. Nagtegaal- Bijlsma, Plasweg 52, tel. 3202. Zij is thuis op maandagmorgens van 10.30 tot 11.30 uur. Telefonisch is zij bereikbaar dagelijks namiddag van 5 tot 6 uur, behalve op zon- en feestdagen. Op 9 oktober 1920 plaatste koningin Wilhelmina haar handtekening onder een nieuwe wet. Op zichzelf geen gebeurtenis van belang, want dat kwam vaak genoeg voor. Maar in dit geval betrof het een heel bijzondere regeling, de lager- onderwjjswet, die op 1 januari 1921 in werking zou treden. Deze handtekening bracht het einde van een zeer lange strijd voor de financiële gelijkstelling van de bijzondere school met het openbaar onderwijs. Sommigen noemen het een tachtigjarige strijd, kennelijk omdat zjj er een parallel in zien met de nationale worsteling tegen Spanje in de jaren 1568 -1648. Maar we kunnen ook spreken van een honderdjarige strijd. Zhveel is wel duidelijk, dat er hevig voor gevochten werd, zij het dan op een onbloedige manier. In 1920 kwam de vrede. Dr. J. Th. de Visser was toen minister van onderwijs. Zijn naam is aan de wet verbonden. Maar in de school strijd zelf trad een andere figuur op de voorgrond: dr. Abraham Kuyper. werd toegevoegd een deel van het schoolgeld, zijnde gemiddeld een bedrag van ƒ9,— per week. Samen nog geen 13,—. Bij de grondwetsherziening van 1848 kwam de vrijheid van onderwijs. Maar de felste jaren van de schoolstrijd lagen toen nog voor de boeg. Weer negen jaar later, onder minister Van der Brugghen die zelf te Nijmegen de eerste chris telijke bewaarschool en de eerste chris telijke kweekschool van Nederland stichtte werd de nieuwe onderwijs wet van kracht. Deze legde wel vast wat de grondwet reeds uitsprak, name lijk de vrijheid om bijzondere scholen te stichten, maar zij financierde deze scholen niet. De plaatselijke overheden konden nergens meer aan de protestant se en rooms-katholieke volksgroep het recht ontzeggen om tot de bouw van scholen over te gaan, als die groepen het zelf maar betaalden. Welnu, dat is ook gebeurd. Er zijn overal bijzondere scholen gesticht, meestal doordat de ou ders grote offers brachten. En anders de onderwijzers wel! Bovendien werd de openbare school op sommige plaatsen puur anti-godsdienstig. Dit kostte menig vroom onderwijzer zijn betrekking. De schoolstrijd uit die jaren levert een overvloed van feiten op, die wijzen op discriminatie van de confessionele groe peringen. Een moeilijk jaar was 1878 toen minister Kappeyne een nieuwe on derwijswet ontwierp, die aanmerkelijke verbeteringen voor het openbaar onder wijs bracht. Het smeekschrift In die tijd trad dr. Kuyper naar voren. Hij wist het orthodox-protestantse deel van het Nederlandse volk te mobiliseren. In het z.g. Volkspetitionnement van 1878 vroegen meer dan 30000 christen-ouders aan koning Willem III om „een school met de bijbel", om gelijke rechten als het openbaar onderwijs. Dit „smeek schrift" hield tevens het verzoek aan de koning in, om de wet-Kappeyne niet te tekenen. Maar de koning deed het wèl. Al lever de de actie geen direkt resultaat op, zij hielp het chistelijk onderwijs aan een goede organisatie, de „Unie een school met de Bijbel". En dat niet alleen. De opkomst van de Anti- Revolutionaire Partij, de ontwikkeling van de andere groeperingen en de totstandkoming van de coalitie, is allemaal terug te brengen tot de schoolstrijd. Het eerste succes werd behaald in 1889. Kuyper had bij de débacle in 1878 al voorspeld, dat de liberale leiders na tien jaar hun plaats zouden moeten in ruilen voor positief-christelijke bewinds lieden. Hij kreeg gelijk. Na tien jaar trad de a.r. minister Mackay op, onder wiens bewind aan het bijzonder on derwijs een bescheiden subsidie werd toegekend. Van lieverlede hebben er verruimingen plaats gehad, tot dat in 1917 de gelijk stelling in de grondwet werd verankerd en drie jaar later in de lager-onderwijs- wet van 1920 definitief haar beslag kreeg. De wet kwam er royaal door in de Tweede Kamer: met 75 tegen 3 stem men. Wel een bewijs dat het recht van bijzondere school door de grote meer derheid der volksvertegenwoordiging er kend werd. Het is niet overdreven om te zeggen, dat Kuypers politieke leven vooral door de school gestempeld is. Waarbij wij niet alleen denken aan de lagere school. Het hoger onderwijs had zijn volle aandacht. Wij behoeven er slechts aan te herinne ren, dat Kuypev de Vrije Universiteit heeft gesticht; een daad waarvan men - tachtig jaar na dato - moet zeggen dat het een unieke prestatie was in de ge schiedenis van het hoger onderwijs. Maar de schoolstrijd zelf betrof de lagere school. Het is wel opmerkelijk dat Kuy per, die in deze strijd vergrijsd was, op 83-jarige leeftijd stierf enkele weken nadat koningin Wilhelmina haar hand tekening onder de schoolwet had ge plaatst. Alsof hij er op wachtte. Het einde van de schoolstrijd betekende gelijkertijd het begin van een geweldige ontplooiing van het bijzonder onder wijs. Dit is tot heden toe voortgegaan, ofschoon minder spectaculair dan om streeks 1920. Eerste school In de schoolstrijd stonden twee partijen fel tegenover elkaar: de overheid en de confessionele groeperingen. De overheid had bij de onderwijswet van 1806 een school in het leven geroepen, bestemd voor alle gezindten, die de leerlingen zou opleiden in maatschappelijke en christelijke deugden: de openbare school. Al werd de bijbel uit die school niet geweerd, het was toch onmogelijk om op deze school godsdienstonderwijs in leerstellige zin te geven. Hoe zou dat kunnen in een schoolgemeenschap waar zowel protestants-christelijke en rooms katholieke kinderen als Israëlitische- en „buitenkerkelijke" leerlingen werden aangetroffen? Zodra de godsdienst ter sprake kwam, moest men zich van algemene termen bedienen. En bij andere vakken, zoals geschiedenis en natuurlijke historie, gold hetzelfde. Velen aan orthodox protes tantse zijde achtten dit onaanvaardbaar. Men wenste bij heel het onderwijs uit te gaan van bepaalde „beginselen" in zake het christelijk geloof. En het rooms-katholieke volksdeel koesterde dezelfde opvattingen. De vraag was nu: bepaalt de staat in welke geest het onderwijs moet worden gegeven, of zijn het de ouders, de kerk enz., die hierin zeggenschap hebben? De overheid hield aan 't eerste wast, de con fessionele groepen wilden de verantwoor delijkheid in handen van de kerk en de ouders leggen. Formeel hadden zij wel de vrijheid om dan maar eigen scholen te stichten. Maar in werkelijkheid werd die vrijheid slechts zelden verleend door de plaat selijke overheden. En ook wanneer dat wèl het geval was, kon er nog geen sprake van financiële hulp zijn. ƒ13,— per week... Toch zijn er in die tijd scholen gesticht. De eerste christelijke school in Neder- lang „verrees" in 1840 aan de Bloem gracht te Amsterdam. Het was niets anders dan een pakhuis, waarvan de verbouwing tot school 600,kostte. Ook de hoofdonderwijzer woonde er in. Hij had een vrouw en vier kinderen. Het gezin moest leven van een salaris ten bedrage van ƒ200,per jaar. Hieraan In 3 betoverende geuren: L'Air du Temps (Atomiseur Eau de Toilette 18.50) Capricci (Parfum vanaf 17.-) Mademoiselle Ricci (Eau de Toilette v.a. 13.-) Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE Soesterbergsestraat 55, Soest - Tel. 2639 Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 De voor deze stichting gehouden collecte heeft ƒ3919,72 opgebracht. Dank aan Met de lusten van een nieuwe Becke ringhstraat zijn voor de bewoners ook de lasten gekomen. Een paar weken ge leden werd de weg feestelijk heropend, nadat de bewoners maandenlang afge zonderd hadden gezeten van de buiten wereld en voordien jarenlang genoegen hadden moeten nemen met een weg, die in geen enkel opzicht meer aan de eisen van deze tijd voldeed. De weg was veel te smal, vol kuilen en andere oneffenhe den. Thans is de Beckeringhstraat in een nieuw en wijder jasje gestoken, wat be grijpelijkerwijs wel enige vreugde onder de bewoners teweeg bracht. Maar voor velen is de lol er allang weer vanaf, sinds het Technisch Bureau van Giet ijzerproducten (T.B.S.) zijn vrachtwagens en/of opleggers van imponerend formaat op de weg laat staan en tal van mensen een bepaald niet erg aantrekkelijk uit zicht bezorgt. Al sinds 1963 zijn de bewoners bezig, het gemeentebestuur te bewegen, maat regelen te nemen, waardoor de wagens niet langer het uitzicht en vooral ook de weg blokkeren, maar tot dusver steeds tevergeefs, ondanks het feit, dat een parkeerexcessenverordening in Soest van kracht is, die het zodanig parkeren van vrachtwagen, dat daardoor het uitzicht wordt velemmerd, verbiedt. Dat tot dus ver niet is opgetreden, kan alleen maar een gevolg zijn van het feit, dat politie en gemeentebestuur tot. dusver niet van oordeel zijn geweest, dat de trucks met opleggers de privacy van de bewoners of de veiligheid van het verkeer in de weg staan. Op de weg staan ze in ieder geval wel en dat heeft een van de bewoners van de Beckeringhstraat, de heer L. Workum ertoe gebracht, het gemeentebestuur nogmaal attent te maken op de situatie ter plaatse. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld, zijn brief in hun handen te stellen om pre-advies. Het lijkt de klagers niet zo moeilijk er een eind aan te maken. Het instellen van een tweezijdig parkeerverbod is al voldoende. Afgezien daarvan is het vol gens de Algemene Politie Verordening van Soest verboden, drie of meer voer tuigen van één eigenaar bij elkaar op de weg te parkeren indien er geen sprake is van herstel- of onderhouds werk. De lange opleggers staan er 's avonds ook en daarvan zegt de A.P.V., dat voertuigen, die langer zijn dan zes meter en breder dan twee meter vijf, van maandag tot en met vrijdag voor 8.00 en na 18.00 uur niet op de weg geparkeert mogen worden. HORLOGES juwelier horloger T\ SOESTDÜK REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-4785

Soester Courant | 1970 | | pagina 9