Soest toen - Soest nu Dinsdag 17 november 1970 49e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2506 - Postgiro 120156 Soester bejaarden gaan voor „VangraiF-kleuters speelgoed maken PRIJZENSPEL Poëziemanifestatie werd confrontatie met ludieke elementen Verzorgingsflat „Soesterduinen" luxueus woonoord voor 69 gegadigden Het oog gericht op verbroken impasse Valt afdeling Ned. Ver. van Huisvrouwen in twee delen uiteen F ilmvoorlichtingsavond Diefstallen in sporthal en bij hockeyclub Jongen door auto geschept op zijn verjaardag Ondeugdelijke auto Kerkconcert SQESTERtnboRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In een bijeenkomst tussen de leiding van het Jeugdzorg-clubhuls „De Vangrail" aan de Beetzlaan waar wekelijks zo'n 500 a 600 kinderen komen voor spel en hobby en een aantal blokhoofden van de Bejaardenwacht van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest uit de omgeving van „De Vang rail", is besloten tot uitvoering van een geheel nieuw project ten behoeve van het jeugdwerk. De kring van medewerkende bejaarden blijft vanzelfsprekend niet beperkt tot de omgeving van „De Vangrail", doch daar hoopt men later op terug te komen. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats bejaarden, maar ook invaliden, langdurige zieken en anderen, die niet in het arbeidsproces zijn opgenomen, bezigheden te verschaffen, die doelge richt zijn. Het doel van het projekt is namelijk de peuters, kleuters en kleine kinderen die op gezette tijden „De Vangrail" opzoeken voor hun vertier en ontspanning, regelmatig van deug delijk speelgoed te voorzien. Voor de „mannen" betekent dit: het repareren van speelgoed, hetwelk na het herstellen weer een hele tijd mee kan. Ook denkt men aan het vervaar digen van nieuw speelgoed van zulk de gelijk materiaal, dat de kinderen er echt lang mee kunnen spelen. Echt fijn speelgoed, dat sterk is, sterk genoeg voor Vangrail-kinderen. Voor de „dames", die aan het projekt meewerken, denkt de jeugdwerk-leiding aan het maken van poppen, poppekleer- tjes, wiegjes, enz. enz. Hier ook weer herstel van oud speelgoed, maar ook het vervaardigen van nieuw speelgoed. Alle activiteiten worden in zekere zin programmatisch uitgevoerd, met dien verstande, dat er al spoedig aanvulling van bruikbaar speelgoed komt en daar na of daarnaast vervanging van oud, kapot of versleten speelgoed regelmatig plaats kan vinden, waardoor de leiding van het clubhuis niet steeds bij het be stuur van de Stichting Jeugdzorg „Soest" behoeft aan te kloppen voor grote bedragen ten behoeve van speel goedaankopen. Materialen worden vanzelfsprekend door het clubhuis beschikbaar gesteld. Ge reedschappen, naaigerei, enz. alles is in het clubhuis in voldoende mate voor handen. De Vangrail is centraal verwarmd en er is gelegenheid voor het zetten van kof fie, thee, enz. enz. In vrije ogenblikken kunnen de mannen een biljartje maken of gezamenlijk met de dames een kaart je leggen. Onnodig te zeggen, dat het hlët de be doeling is een nieuwe sociëteit voor be jaarden te creëeren. Het „doel" van het projekt is duidelijk gesteld. In eerste instantie is gedacht aan een nuttige tijdpasering voor alleen, die wat om handen willen hebben en de ver veling of sleur willen ontvluchten. Zij kunnen zich op afgesproken tijden naar „De Vangrail" begeven om anderen te ontmoeten tijdens een productieve tijd passering. Nieuwe en hernieuwde ken nismakingen, die onder prettige omstan digheden tot stand kunnen komen en bestendigd worden door de regelmatigë activiteiten voor de kleuters van het jeugdhuis. Ook wil de leiding van het jeugdhuis trachten bejaarden en zieken; die moei- liik of geheel niet van huis kunnen komen, aan het projekt te laten mee werken. De materialen e.d. worden dan thuis bezorgd door de blokhoofden en -helpsters. Bij niet-bojaarde zieken door wellfare-helpsters van het Roode Kruis. Nadat de S.E.R. aan de regering had verzocht om naast de lonen nu ook de prijzen vrij te laten, heeft de regering dit advies niet gevolgd. Weliswaar mag de alom bekende 400,in de prijzen worden doorberekend, maar voor het overige zal in de komende maanden eer. straffe prijzenmeldingsplïcht worden gehandhaafd. Minister Nelissen heeft zowel in het kabinet als tegenover de werkgevers het been strak gehouden. Er wordt ge fluisterd dat hij daarbij zelfs ministers- steek op het spel heeft gezet. Hij zou geen minister willen blijven en er on verschillig tegenover staan of hij nü moet verdwijnen of het volgend jaar. Een kabinetscrisis mag echter niet wor den geriskeerd en daarom houden wij nu een strak prijsregiem op gevaar af dat er nieuwe conflicten ontstaan tus sen werkgevers en -nemers over een loonpauze. Het komt ons voor dat er meer sprake is van een prijzenspel dan van prijsbe- heersing. Na de genomen maatregelen zullen de gezichten van de werkgevers woedend blijven en die van de werk nemers strak blijven staan. Maar het resultaat is dan toch maar dat er een gematigde prijsstijging volgt op de on verwachte loonronde en dat hiermee de procentuele prijsverhoging boven de verwachting uit stijgt. Dit is de ideale situatie voor de werkgevers om op ui terste loonmatiging aan te dringen bij de nieuwe op te maken collectieve con tracten. Mochten de werknemers nu opnieuw de planning van 's lands economie door breken dan is er alle reden voor het kabinet om dan de lonen tijdelijk te bevriezen. Worden de spanningen op sociaal gebied dan te groot, dan kan het kabinet alsnog de portefeuille-kwes tie stellen. Er zou dan een kabinets crisis komen, die vervroegde verkiezin gen tot gevolg kunnen hebben. Ons volk kan dan zelf beslissen of de loon- inflatie nog verder moet doorgaan dan wel of men eindelijk prijsstabilisatie wiL Met de dalende winsten van de grote concerns op de achtergrond kan de keuze niet moeilijk zijn. Wij gaan ^pet snelle vaart naar de climax in de hoog conjunctuur. De nieuwe regering zal het te elk geval moeilijk krijgen, vooral op sociaal terrein. De leiding van het clubhuis „De Vang rail" beijvert zich om dit nieuwe pro jekt in januari 1971 van start te laten gaan. Voorlopig is de vrijdagmorgen gereser veerd voor de ontvangst van de be jaarden en anderen, die aar. het pro jekt mee willen werken. De blokhoof- zijn ingelicht en ontvangen tijdig vóór de start nadere instructies, zodat de aanmelding nu reeds plaats kan heb ben. Zij, die zich rechtstreeks willen melden voor hun inzet ten behoeve var> het jeuedzorgwerk in Soest, kunnen con tact opnemen met de leidint» van het clubhuis „De Vangrail", Beetzlaan tus sen nrs 32 en 34, ingang PVO, of tele fonisch via nr. 7615 of bij de heer R. van Dijkhorst, tel. 8601. Het Bestuur van de Stichting Jeugdzorg „Soest" steunt dit initiatief vanzelfspre kend volledig en de Stichting Federa tieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest verleent hierin medewerking door het inschakelen van de blokhoofden van de bejaardenwacht. Hier is sprake van een wisselwerking. In de Soester Courant van 6 november j.1. konden we lezen, dei: de „Kabouters willen helpen bii bejaardenzorg in Soest" en nu het nieuwe initiatief „Soester bejaarden, die voor Vang- rail-kleuterr speelgoed gaan maken". Beide initiatieven behoren de belang stelling te hebben van de gehele bevol king en daar zal het stellig niet aan ontbreken. De internationale poëziemanifestatie Nederland-Beïgië heeft de kunstenaarsvereni ging Artishock enkele waardevolle en ook wel verrassende gegevens opgeleverd. Van een kunstverbroedering is eigenlijk nauwelijks sprake geweest, want daarvoor liepen de dichterlijke aspiraties tezeer uiteen en bleken de Belgische gasten toch een gans andere, voor velen misschien wat „conservatief" aandoende maatschappij visie te hebben. De poëziemarathon is dan ook veel eerder een literaire confron tatie geworden, goed voorbereid door de zuiderburen en programmatisch een beetje in het honderd gelopen voor de organisatoren, hetgeen men tevoren had kunnen weten, want het is niet des dichters, om zich erg programmatisch te ge dragen. Hoewel minder dan werd verwacht be vatte de poëziekrachtmeting .ook wel enkele wat men tegenwoordig ludieke elementen noemt. Daarvoor zorgde voor al de Hilversumse auteur en bestrijder van gefluorideerd drinkwater, Olaf J. de Landell, die deze avond op een op vallende wijze als dichter debuteerde met een grote dosis humor in zowaar rijmende dichtregels, want men weet, dat rijm en dichtkunst al decennia lang niet onverbrekelijk meer met elkaar verbonden zijn. Olaf de Landell was de verrassing van deze avond. Een andere surprise bezorgde de Utrechtse dichter Wouter Kotte het in aantal wat tegenvallende publiek. Hij weigerde uit zijn werken voor te dragen en had daar ook zijn redenen voor: „Uit protest tegen de m.i. grove ver- ontachtzaming van de poëzie binnen het raam van de litteratuur heb ik beslo ten, vanavond geen gedichten van me zelf voor te lezen; een besluit, waar u me waarschijnlijk alleen maar dank baar voor zult zijn. Sinds enige tijd worden er schrijversacties gevoerd. De vereniging van Nederlandse letterkun dige leuteraars rommelt daar ook zo'n beetje in, waarschijnlijk in de optimis tische verwachting, dat Nederlandse literatuur iets voorstelt. Onlangs hebben vier onbezonnen jongeheren ook hun papieren duit in het schrijverszakje ge daan. In het laatste bijvoegsel van het Belgische tijdschrift „De Tafelronde" is erop gewezen, dat in dit „manifest voor de jaren '70" het woord poëzie in het geheel niet voorkomt; dat is ongetwijfeld meer dan onvergeeflijk; het is belachelijk. Valt er voor een en kele Nederlanderse schrijver al via uit leenvergoedingen een paar centen in de wacht te slepen, Nederlandse dichters gaan zelfs deze paar centen de neus voorbij, omdat in poëzie geen handel zit", aldus de gentleman-dichter Wou ter Kotte. Hij wilde niettemin het pu bliek niet helemaal van zijn kant van poëzie verstoken '.ouden, zodat hij „uit collegialiteit met de internationale poë zie" een gedicht voorlas van de Ameri kaanse dichter Loui Zukofsky, alsme de een Portugese vertaling van het ge dicht. De Belgische dichters, ingeleid door de criticus Lisette de Backer uit Gent (evenals de andere Vlaamse gasten le den van de vereniging „Trefpunt") ver tolkten in dichterlijke bewoordingen grctendeels hun opvatting, dat de poëzie er nog altijd is om iets van het ge voelsleven van de dichter uit te dra gen en niet zozeer om „verslag uit te brengen van maatschappelijke en zelfs ook geestelijke stromingen. Lisette de Backer had het publiek er trouwens al van tevoren op gewezen, dat men van haar landgenoten geen op de massa gerichte consumptie-artikelen mocht verwachten. En dat gebeurde dan ook niet, al was de waardering er niet minder om. De Antwerpse voordrachtkunstenaar Op de plaats waar tot voor enkele maanden de architectonisch in het oog springende villa „Anne Marie" aan de Soesterbergsestraat stond, wordt in snel tempo gewerkt aan de verzorgingsflat „Soesterduinen". Een schepping van het Soester architectenbureau Van Wijk en gebouwd door het in Soest bekende bouwbedrijf G. Verwelius uit Huizen. Negenzestig appartementen, verdeeld in twee- en driekamer mogelijkheden, ge bouwd in drie verdiepingen, met als bijzonderheid de volledig van de buiten lucht afgesloten galerijen, zodat van tocht geen sprake meer kan zijn. Evenals de vele anderen projekten die door Verwelius worden gebouwd, be hoort de „Soesterduinen" tot de groep zogenaamde doorwerkprojekten, waar door de datum van oplevering, mei 1971, niet afhangt van vorstverlet en dergelij ke, maar als vaststaand mag worden aangenomen. Bij de opzet van het fraai gelegen ge bouw is volledig rekening gehouden met de ter plaatse aanwezige begroeiing, die, waar het maar even mogelijk was, gespaard bleef en straks, na het gereed komen van het gebouw, ongetwijfeld de basis gaat vormen voor de aanleg van tuinen aan weerszijden van de ei gen toegangsweg. In het gebouw zijn verschillende voor zieningen aangebracht die het wonen in „De Soesterduinen" tot een waar ge noegen maken. De recreatiezaal en de biljartkamers met speciale logeerkamers vormen de nouveauté's. Evenals de soortgelijke verzorgingsflat „Hoog Soestdijk" hebben, de bewoners voor hun maaltijden de keuze uit vier verschillende menu's. Over de prijzen kunnen wij u nog niet informeren. De „Umaco" (Utrechts Ma kelaarscombinatie) belast met beheer en verkoop, kon ons desgevraagd zelfs de datum van oplevering niet noemen, iets waartoe de bouwer wèl bereid en In staat was. Zonder bittere woorden overigens heeft het partijcongres van de K.V.P. de heer Schmelzer afgezworen, iets was minder met de man heeft te maken dan met het symbool dat hij geworden is. Tenslotte is er altijd nog zoiets als een P.v.d.A.-besluit om niet meer met „deze K.V.P." samen te werken, wat we kun nen vertalen als de K.V.P. van Schmel zer, een man die er geen geheim van maakte meer voor de V.V.D. dan voor de P.v.d.A. geporteerd te zijn bij het sluiten van coalities. We konden door dit vastleggen van posities voorspellen welk soort rege ringen in Nederland nog gevormd kon den worden: met de K.V.P. en de V.V.D. en voor de bijwagen een keus uit de overige christelijke partijen. Als er al een voordeel kan schuilen in de ruime keuze aan partijen, dan moet dat zijn dat er diverse mogelijkheden zijn om regeringen te vormen. Juist dit voordeel nu zou verdwijnen. De frusterende werking hiervan is dat het parlement - ondanks enige falende pogingen van b.v. de Poliiieke Partij Radicalen - voorgoed veroordeeld leek gesplitst te blijven in een vaste rege- ringsgroep en een vaste oppositiegroep die bijna niet anders zouden kunnen hoe graag ze misschien ook zouden wil len. Deze impasse is nu grotendeels door broken. De P.v.d.A. zit weliswaar nog met een resolutie, waarvan ze overigens af is door dat de K.V.P. van lijsttrekker Veringa niet meer die van toen is. Daarmee gloort niet automatisch en ter stond een betere politieke toekomst. Maar een verlammende impasse, die al te lang geduurd heeft, is verbroken: er is in plaats van slechts één mogelijkheid weer kans op een keus uit verschilen- de. KANTMAN. De Ned. Vereniging van Huisvrouwen heeft in onze regio een afdeling Baarn, Soest en Omstreken. In de afgelopen jaren heeft het hoofdbestuur herhaalde lijk aangedrongen op afsplitsing van een zelfstandige afdeling Soest. Het meent dat hiertoe op dit moment ge gronde redenen aanwezig zijn. In de Jan Verschaeren (keur'g pak, een zacht zuidelijk accent) vulde hier en daar zijn wel en niet aanwezige leden van Tref punt aan. En Elco Nobel, de Gooise minstreel, zorgde voor een oassende en sfeervol le muzikale omlijsting van deze toch zeer geslaagde poëziemarathon. De „return" vindt volgend jaar plaats. Op 1 mei zullen Jan Visser en Ton Luiting, die deze avond do presentatie had, naar Heide-Kalmhout gaan om daar een indruk te geven van de Ne derlandse poëtische opvattingen en „ge dragsregels". eerste plaats, omdat Baarn en Soest 2 afzonderlijke gemeenten zijn en voorts omdat Soest zeer snel groeit en daar vele nieuwe woonwijken verrijzen. Het ligt dus voor de hand, zo stelt men, dat de jonge huisvrouwen in deze nieu we wijken het waarschijnlijk zeer zou den toejuichen als in hun direkte om geving een afdeling van de vereniging zou kunnen worden opgericht. Twee hoofdbestuursleden hebben hier over een gesprek met het afdelings bestuur gehad en ook is in Soest een bijjenkomst geweest, die als peiling be doeld was om te kijken of stappen on dernomen kunnen worden om een eigen afdeling in Soest op te richten. Groot was de opkomst niet (20 dames) en de (soms vinnige) diskussie die ont stond, had lang niet altijd alleen be trekking op de oprichting van de nieu we afdeling, maar vooral ook de leden werving van jonge huisvrouwen. De bijeenkomst leverde geen duidelijk resultaat op. Mogelijk dat de koffie ochtend, die morgen in Hotel v. d. Brink wordt gehouden (voor de ge hele afdeling), meer nieuws over deze afsplitsing zal brengen. Op 19 november 1970 organiseert de Ne derlandse Reisvereniging in gebouw Middenwijk", Talmalaan, Soest, een filmvoorlichtingsavond, die aanvangt om 20.00 uur. U wordt hierbij geïnviteerd en men hoopt in de pauze, onder de geur van een kopje koffie, dat u wordt aan geboden, met u over uw plannen te spreken aan onze reisstand in de zaal aanwezig. Het programma reikt verder dan de wintensport, daal ook de aandacht ge vraagd wordt voor de verre reis. De na volgende programma-onderdelen komen aan de orde: „Walles", de mogelijkheden van een va kantie in een Zwitsers kanton. „Steirischer winter", winter in Oosten rijk. ,Die Bahn", moderne benadering van een oud gegeven. „Southern Cross", kleurrijke impressie van een reis door de Oriënt met veel beelden uit Indonesië. De inleiding zal worden gehouden door de heer C. van Zwijndregt, direkteur der NRV te Den Haag. Vóór de pauze zal er een filmquiz (met prijzen) worden gehouden. De toegang tot deze avond is gratis, maar om teleurstelling 's avond aan de zaal te voorkomen, verzoekt men tevoren een toegangskaart af te halen bij de heer J. Bogerd, Aid. Cuyplaan 20, Soest. In de zaal is een stand van wintersport artikelen ingericht verzorgd door Sport- huis Eb Kar^lse te Soest. Twee sportlieden zijn dit weekeinde berooid thuisgekomen. De 20-jarige R. B. uit Soest miste na de training in sporthal Beukendal een bedrag van ƒ85,uit zijn portemonnaie, terwijl bij de hockeyclub aan de Schrikslaan de portefeuille van de 21-jarige H. V. uit diens kleding verdween. In de porte feuille zaten een paspoort en rijbewijs alsmede betaalcheques en contant geld ter waarde van in totaal driehonderd gulden. Bij een melkslijter op de Koningin- nelaan werden vorige week twintig pakjes roomboter en een zelfde aantal flesjes yogurt gestolen. De daders Wer den dit weekeinde aangehouden. Het waren de 20-jarige P. C. M. A. uit Soest en de 18-jarige automonteur L. H. K„ eveneens uit Soest. Zij bleken zich ook nog aan andere diefstallen schuldig te hebben gemaakt. Bij de fotohandelaar Van Essen, op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Birkstraat, werd zaterdag uit de etalage een electronenflitser gestolen ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. Vrijdag de dertiende (november) werd voor de 12-jarige M. L. V. uit Soest een uiterst ongelukkige dag, al wees het feit, dat hij die dag juist twaalf jaar was geworden, aanvankelijk op het tegendeel. Maar vrijdagmiddag, tegen het invallen van de duisternis keek hij bij het oversteken van de Steenhoff- straat ter hoogte van de Molenstraat niet goed uit en werd geschept door een auo, bestuurd door mej. T. M. B. (25), een secretaresse uit Soest. De ja rige jongen moest met een hersenschud ding naar Zonnegloren worden gebracht. De Soesterbergse politie heeft dit week einde op de Kampweg in Soesterberg de 21-jarige beroepschauffeur T. V. E. uit Utrecht aangehouden. Hij reed in een automobiel, waar niet zo erg veel van deugde. De auto had twee gladde banden, spe ling in het stuur, was niet verzekerd en ook niet uigerust met een functione rende claxon. De auto is dan ook in beslag genomen, terwijl tegen de be stuurder proces verbaal is opgemaakt. In de reeks maandelijkse kerkconcerten in de Oude Kerk te Soest zal op don derdag 19 november a.s. een solisten concert worden gegeven door Ursula van 't Wout-Stamm, sopraan; Adriaan van 't Wout, altviool; Jan Jansen, orgel. Er is een afwisselend programma sa mengesteld. Van J. S. Bach wordt uit gevoerd de aria „Mein glaubiges Herze". Choral uit cantate no. 6 en Choral uit cantate no. 199, voor sopraan, obligaat altviool en continuo. De romantiek is vertegenwoordigd met drie liederen van Hugo Wolf en een Scherzo voor orgel van Max Reger. Natuurlijk ontbreken ook de moderne componisten niet: voor sopraan en orgel 2 geestelijke liederen van Petrassi, „Zwiegesprach" van Grab- ner (een der leermeesters van Hugo Distier) voor sopraan, altviool en orgel. Voor deze combinatie hoort U tevens een drietal liederen van Maarten Kooy, die hij voor het echtpaar van 't Wout schreef. Behalve het reeds genoemde Scherzo van Reger speelt de organist Jan Jansen Preludium en Fuga in e van Buxtehude, de Toccata Quinta van Gottlieb Muffat en van Maarten Kooy D.B.H. Aanvang 8.15 uu&

Soester Courant | 1970 | | pagina 1