Soest toen - Soest nu Vrijdag 20 november 1970 49e jaargang no. 87 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de rekening van de oorlog Levensmiddelen gestolen uit bouwkeet aan de Dalweg V.V.V.-nieuws Belg aangehouden in Soesterberg Kindermatinee IN DE SCHEMER Groothandelsmarkt „Gemar" schenkt, bij gelegenheid van 1-jarig bestaan en het Sinterklaasfeest, een pony aan de Kinderboerderij „De Vrije Teugel" NIEUWE VREDESKANSEN? de ontwikkelingshulp Soest bezint zich op SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Bulten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het Chr. Weeshuis aan de Waldeck P.vrmontlaan, vijftig jaar geleden In het nu gereedgekomen Pools-Wesd- duitse verdrag is de hoofdzaak dat Bonn onverhuld erkent dat Oder-Nelsse de westgrens van Polen vormt. Dat Is sl 25 jaar de werkelijkheid, maar menigeen in west-Duitsland ziet dat niet graag onder ogen. Bonn erkent nu officieel dat het verlies van vrij wat gebied in het oosten de re kening is, dat het land heeft te betalen voor Hitiers oorlog en dat er geen spra ke van kan zijn om nog te streven naar herstel van de grens van vóór 1939. Zo ruimt het kabinet-Brandt doelbe wust uit de weg wat nog de relaties tus sen west-Duitsland en het oosten kan verzieken en neemt het de nog altijd sluimerende vrees voor een Duits revan- chisme zoveel mogelijk weg. In oost-Duitsland is men minder blij met deze samenwerking. Tenslotte heeft Ulbricht voorheen de Polen al verzekerd dat aan de Oder-Neissegrens niet meer getornd zou worden, maar deze garantie acht Warschau kennelijk onvoldoende. De oost-Duitsers voelen zich niet alleen door de Polen een beetje in de kou ge zet. De Russen zijn nu in druk gesprek met de westelijke Grote Drie over Ber lijn, waarmee ze volkomen negeren dat Ulbricht en Moskou eens afgesproken hebben dat de verantwoordeliikheid voor Berlijn niet langer bij de vier mogend heden zou liggen, maar een zuiver Duit se -kwestie was, met andere woorden: een zaak waarmee Ulbricht van west- Duitsland erkenning kon afdwingen. Wat de Oostduitsers steekt is dat de Russen hen op dit punt ook al niet hel pen. Moskou sluit verdragen met Bonn zonder als eis te stellen dat Bonn het Oostduitse regiem nu eindelijk eens er kent. Ulbricht krijgt de boodschap dat hij zijn best maar moet doen zoveel mo gelijk diplomatieke erkenning uit het westen in de wacht te slepen, maar de Russen staan intussen wel toe dat west- Duitsland zonder deze tegenprestatie zo veel banden met oost-Europa aanknoopt als het wil. Oostduitsland als industrieland is zeer belangrijk in het oost-blok, maar de Russen zijn duidelijk van oordeel dat het verder niet al te veel meetelt dat doet alleen Moskou en wat dit belangrijk acht. KANTMAN Opnieuw is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in een bouwkeet aan de Dalweg in het Soesterveen. Via een stukgeslagen ruitje heeft men zich toegang tot de keet verschaft. Er werd een hoeveelheid levensmiddelen ter waarde van ongeveer honderdvijftig gul den meegenomen. Met de aardrijkskunde-folderpakketten ging het zo vlot, dat we er in minder dan geen tijd doorheen waren. Nu heb ben we terwille van de teleurgestelde gezichtjes van de laatkomers nog wat materiaal bijeen gezocht, zodat we hier mee wat kleinere pakjes hebben ge vormd. Dat zijn nu de „kwartjes"-pakjes geworden, waaruit toch nog aardig wat foto's zijn te pikken, die dienst kunnen doen bij de aardrijkskunde van ons eigen land. Kinderen van WV-leden kunnen ook deze pakjes weer „gratis voor niks" bij ons komen halen. En dan maar plakken om een eigen boek te kunnen samenstellen. Onder de door ons uitgestippelde wande lingen hebben we, speciaal vcor de nieuwe inwoners en ook voor logé's of dagjesmesen een z.g. „Scester-speclali- teiten-wandeling opgenomen. Zij, die Soest dus nog niet, of maar oppervlak kig kennen, nemen we mee langs ons unieke Kerkpad en maken hen opmerk zaam op de bijzonderheden, die zich daar bevinden. Onder deze ..specialitei ten" valt zeker wel de edel- en sler- steenslijperij DE SPRONG. Wist u, dat u daar als bezoeker hartelijk welkom bent? Wij raden u, komt u meteen even de aardige folder halen, waarin u alles over dit kunstzinnige bedrijf kunt lezen en wanneer u dan goed nieuwsgierig bent geworden, stapt u dan tussen 9.30 uur en 12.00 uur. of in de middag tussen 14.00 uur en 17.00 uur bij deze „Spron- gers" binnen. U zult er werkstukken vinden van zes paar artistieke handen en van de rondleiding langs de zelf uit gedachte machines, valt heel wat op te steken. Wij zijn ervan overtuigd, dat u het bij 1 keer niet zult laten. Zoekt u nog een niet te duur Sinter- klaars-cadeautje? Ja, ook VW heeft voor de komende feestdagen wat te bie den. U denkt er misschien niet direct aan, dat het boekje „Uit in Nederland" een welkom geschenk kan zijn. zo ook die gloednieuwe kaart van de provincie Utrecht, waarop ook de fietspaden zijn aangegeven en wat vindt u van Voet spoor nr. 9 of de toeristische routes van de A.N.W.B.? Er kunnen vast nog wel gaatjes In de schoenen gevuld worden. En VW wil u graag helpen. Egypte heeft zo juist ook een federatie ve samenwerking aangegaan met de Soedan en Libië. Een nieuwe poging dus om tot een klein Arabisch blok te komen, wat eerder mislukt is met Sy rië en Jordanië. En in dat Syrië heeft ook juist een regeringswisseling plaats gevonden. Het leger heeft de macht gegrepen en de Burgelijke ministers van de Baath-par- tij naar huis gestuurd. Dat is voortge vloeid uit onenigheid over de hulpdie Syrische tankformaties zouden gaan verlenen aan de Palestijnse commando- organisaties bij hun strijd tegen de troepen van koning Hoessein in Jorda nië. Die tanks moesten overhaast wor den teruggetrokken toen Nasser waar schuwde dat dit tot een ingrijpen van Amerika kon leiden. Bovendien kregen ze geen steun van de Syrische lucht macht, want men was het in legerkrin- gen al helemaal niet eens met het over de grens zenden van die troepen. Het ingrijpen heeft daarom zware ver liezen gekóst.' In het eigenzinnige Syrië werd en wordt niets gevoeld voor een federatie onder leiding van Egypte. En koning Hoessein is, ondanks alle open bare vriendschapsbetuigingen, slechts, noodgedwongen samen met Egypte op getrokken in het conflict met Israël en worstelt voortdurend om daarvan los te komen en een zelfstandig beleid te kunnen gaan voeren. Ook in Israël zelf lijken er veranderin gen op til. Mevrouw Golda Meir, hoewel, nog immer strijdvaardig, wordt oud en de bekende oud-opperbevelhebber en nu minister van defensie Mosje Da jan wordt als haar mogelijke opvolger als premier genoemd. En Mosje Da jan, al tijd een „havik" geweest, een felle ten aanzien van het conflict met de Ara bische staten, begint zich te uiten in de zin van een vreedzame, politieke oplos sing. Hij wil de vredesbesprekingen via de V.N.-vertegenwoordiger Jarring toch doen opvatten ondanks dat Egypte zijn naar het Suezkar-aal gebrachte verster kingen tijdens de wapenstilstandsover- eenkomst niet wil terugtrekken, waarop Golda Meir nog is blijven hameren. Zo bemerken we dat bij de naasthe- trokken pratijen in het conflict in het nabije oosten zich veranderingen aan het voltrekken zijn. Het moet niet" uit gesloten worden geacht dat de sowjet- unie het terugtrekken van de Israëli sche troepen langs het Suezkanaal en dus heropenin- van dit kanaal zou toe-, juichen, omdat de Russische handels- en oorlogsschepen dan gemakkelijker de Indische Oceaan kunnen bereiken, waar Rusland uit is op het vestigen van steunpunten. Al met al lijken de kan sen op een vreedzaam overleg in het nabije oosten te stijgen. De meest onberekenbare faktor hierbij blijven de Palestijnse commando-orga nisaties die zo graag roem willen ver werven met de guerilla-oorlog tegon Israël. Het blijft de vraag of in de Arabisthe staten die om Israël liggen een voldoend sterke regering zal komen om hun eigen staat te bewaren tegen de machinaties van deze a onturiers. Daar zullen eerst nog wel koppen door vallen. Dezelfde plaats, verscholen achter bumen en struiken, in 1D70. uur en zondag te 19.3C uur wordt de week gesloten met een oecumenische dienst in de Petrus en Paulus kerk aan de Steenhoffstraat. Vrijdagavond, zaterdagmiddag en zon dagmiddag zal het duo Mare Chamalaun en Boudewijn Splitzen, afkomstig uit Arnhem, het muzikale onderdeel van de actie verzorgen. Mare en Boudewijn hopen binnenkort een toernee door Europa te maken. Mare heeft o.a. al eens opgetreden met Ferry Grignard. Zij zingen eigen composities en protest songs van o.a. Bob Dylan. U weet dat ontwikkelingshulp een zeer moeilijke materie is. Voor het oplossen van dit probleem kan men niet volstaan met 't deponeren van een geldstuk 'in een kollèktebus die ons onder de neus wordt gedrukt, of met het kopen van een pondje rijst of rietsuiker uit een ontwikkelingsland. Er is geld nodig, veel geld zelfs om af zonderlijke ontwikkelingsprojekten te realiseren. In de actie-week krijgt u de kans om produkten uit de arme landen te kopen zoals thee, rietsuiker, rijst, kunstnijver- heidsartikelen. De opbrengst van de verkoop van al deze artikelen is bestemd voor het ontwikkelingswerk (medisch, so ciaal en opvoedkundig). Gelijktijdig vindt er een verkoop plaats ten bate van hetzelfde werk van kunst- nijverheidsprodukten, vervaardigd door de zusters van Nieuw Mariënburg. Op verzoek van Interpol heeft de poli tie van Soesterberg gisteren de minder jarige J. O. K. uit België aangehouden. De 16-jarige jongen was van huis weg gelopen. Hij reisde met het circus Bol- tini. De Belg is op transport gesteld naar huis. Er is enig misverstand ontstaan over de kindermatinees die Artishock elke zon dagmiddag verzorgt in het gebouw Steenhoffstraat 46. Op het ogenblik speelt daar het Poppen- tejater Otto van der Mieden het poppen spel „Puum en de reis terug". Dit is een vervolg op „Puum en de reis naarWit- land", dat honderden kinderen gezien hebben. Als Van der Mieden een keer niet aan wezig kan zijn, is er toch een voorstel ling. Op 29 november bijvoorbeeld treedt weer het Haags Marionetten theater op. Dit theater zal in januari een maand lang voorstellingen geven. Daarna komt Otto van der Mieden weer met een nieuw stuk. Hoe dan ook, er is elke zondag iets voor kinderen le doen in Soest. Zie de advertentie in dit blad. Donderdag 27 november 1969 opende „Gemar" aan de Steenhoffstraat haar deuren. Na een wat moeilijke start, mag na een jaar „groothandelen" toch wel worden gesteld, dat die moeilijkheden tot volle tevredenheid van de verschillende partijen zijn opgelost. Vooral toen in het voorjaar officieel bekend werd dat de zaak geopend zou blijven, was voor veel mensen die een afwachtende houding hadden aangenomen, een barrière weg genomen, die vooral merkbaar was op De situatie in het nabije oosten is on overzichtelijker geworden dan ooit, maar des te interessanter om de feiten eens nader te bezien. Er gaan allerlei geruchten over pogingen van Israël om tot afspraken te komen met de het land bedreigende Arabische staten. Er zou een geheim gesprek hebben plaatsge vonden tussen een Israëlische minister en koning Hoessein van Jordanië, waar bij voorwaarden besproken zouden zijn om tot een vreedzame regeling van het conflict te kunnen komen. Natuurlijk wordt dit van beide zijden ontkend, maar het lijkt niet onmogelijk, gezien ook wat er verder gebeurt. Daar is ook het gerucht, gelanceerd in de Britse pers, dat Israël zich tegenover Egypte bereid zou hebben verklaard om ziin strijdkrachten van het Suezkanaal terug te trekken, opdat Egypte dit ka naal weer open zou kunnen stellen voor de scheepvaart. Israël zou alleen het strategische punt Sjarm-el-Sjeik in het zuiden van de Sinaï bezet willen houden ter bevei liging van zijn haven Eilath. Natuurlijk wijst Egypte dit finaal van de hand en wordt het gerucht door de Israëlische regering ontkend. Maar zo juist heeft de Egyptische regering, die na de dood van Nasser werd gevormd, haar ont slag ingediend en zoiets gebeurt niet als er geen veranderingen te verwach ten zijn. Op de Peter van de Breemer gaat het mis, wanneer de schemer speelt in 't dichte struikgewas. De bewoners zijn verbolgen, en zij lieten klachten volgen, ontucht komt er niet te pas. De politie wist wel beter, en die zei, dat op de Peter niets bestaat van wangedrag. Maar toch zal het er van komen, dat verrijzen hoge bomen, legen 't geen wat dan niet mag. Struiken gaat men nu besnoeien, zodat die gaan hoger groeien, daar is men dan bij gebaat. Dan zal het er niet van komen, als die struiken worden bomen, geen herhaling van het kwaad. Op de Peter van de Breemer, lnop je veilig in de schemer, als de zon ter kimme neigt. Maar is alles wel te loven, als je struiken trekt naar boven, en de boze wortel dreigt? de afdeling non-food met zijn duurdere gebruiksvoorwerpen. Terwijl de omzet in de bestaande af delingen wekelijks bleef stijgen, wer den regelmatig nieuwe afdelingen min of meer geruisloos toegevoegd. Op de bo- venverdiping, die speciaal voor speel goed en huishoudelijke artikelen was ingericht, is een ruime plaats ingeruimd voor een afdeling verlichting, terwijl buiten in een aparte loods sedert oktober een ruim voorziene groente- en fruitaf- deling is gecreëerd. Precies op de dag dat men het 1-jarig bestaan viert wordt beneden de slagerij geopend. Geen diep vries, maar een complete vers vlees slagerij, met goed vlees tegen redelijke prijzen. Met de komst van de slagerij zijn de mogelijkheden voor de Gemar in Soest wel uitgeput. Plannen voor de nabije toekomst liggen dan ook in het vlak van een nieuwe zaak naast die in Soest en Amsterdam, waai bij sterk in de rich ting van 't Gooi wordt gedacht. „Onze omzet stijgt nog dagelijks en onder onze cliënten bevinden zich inwoners uit Baarn, Amersfoort, Bilthoven, Soester berg en nog andere plaatsen in de om geving". De heer Van Heteren praat vol trots over zijn Soester verstiging, die zich met zestien personeelsleden volledig aanpast aan de behoeften van het publiek. „Al mijn afdelingen samen groenten, fruit, levensmiddelen en dranken) brach ten onze omzet op 5.000.000,en met de slagerij er bij is de verwachting voor volgend jaar in de richting van zevenen- half miljoen." .Eingenlijk had ik nog een Sinterklaas stunt in mijn gedachten en het uitblijven van een Soester intocht had mij bijna die mogelijkheid gegeven. Nu alles toch weer voor elkaar is gekomen ik had er graag aan meegewerkt vond ik het niet juist om de Goed Heiligman in de wiel te rijden". „Ik hoop wel dat de organisatoren volgend jaar ook de weg naar ons weten te vinden, want het afgelopen jaar heeft toch wel duide lijk gemaakt dat de Gemar er helemaal bij hoort". Ter gelegenheid van dat 1-jarig bestaan komen er natuurlijk „verjaardags-aan- biedingen", die via de advertentie in de krant bekend gemaakt zullen worden. Toch wilde de heer Van Heteren nog op een andere wijze zijn blijdschap naar buiten laten blijken en met het schenken van de 8-jarige pony Thea, een bruin- bonte merrie, die hij kocht van de heer K. Groen, de bedrijfsleider van „De Paardenkamp", aan de stichting „De vrije teugel" voor de kinderboerderij, meende hij die blijdschap het best te kunnen bewijzen. De pony die binnen kort aan het bestuur van „De vrije teu gel" overhandigd zal worden, betekent, naast de in bruikleen gekregen pony, het eerste „groot vee" bezit, waar men dan ook bijzonder blij mee is. Misschien heeft u al gelezen in de Soes ter Courant over de actie-week in het artishock-gebouw aan de Steenhofstraat in het kader van de Landelijke Advent- actie, die in het licht zal staan van Latijns Amerika. Deze actie duurt van vrijdagavond 20 november tot en met zondag 29 november en wordt georgani seerd door een werkgroep gevormd uit de zusters augustinessen van Nieuw Mariënburg, unit uit De Bilt en de Vre- deswerkgroep uit Soest. Tijdens de actie-week is de zaal als- volgt geopend: vrijdag 20 november, 20 uur, opening door Hein Stufkens: za terdag en zondag tot en met vrijdag van 14 tot. 22 uur, zaterdag van 11 tot 18

Soester Courant | 1970 | | pagina 1