Soest toen - Soest nu Dinsdag 21 november 1970 49e jaargang no. 88 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 Adventsaktie in teken van Latijns Amerika Hilversummer liet kinderen verdovende middelen halen op recept LAAS EN ZEEZIEKE PIETEN ZETTEN VOET AAN WAL IN SOEST Interkerkelijke adventsaktie van start Bondsdagleden Bejaarde wielrijdster aangereden Auto ontvreemd Ds. J. P. Moerkoert overleden Sombere economen en de E.E.G. Het oog gericht op Opening postagentschap Latijns Amerika-week TRICOTAGEFABRIEK ..HOLLANDIA" N.V. GAAT SLUITEN Slechte personeelsbezetting belangrijkste oorzaak SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal 4,—. Bulten Soest per kwartaal 7,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De economische berichten van de laatste tijd zijn niet erg opgewekt. Een zeer forse teruggang van de winst van reu zenbedrijven als Philips en AKZO zijn er de opvalendste tekenen van. Het zijn feiten die niet erg harmoniëren met de vervulling van tamelijk hoge looneisen van de laatste tijd, inclusief de befaam de vierhonderdgulden-acties. Het ls overigens geen situatie die uniek ls voor Nederland. In Engeland doet zich iets dergelijks voor evenals in de bondsrepubliek. En daar zowel als hier blijkt het ontstel lend moeilijk om voor de overheid maat regelen te bedenken waarmee afgewend kan worden wat dreigt: een terugslag in de economie. Drs. S. C. Bakkenist, de voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie V.N.O., ziet het als een onmogelijkheid zelfs om nog iets te doen. Zijn redenering op de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen komt erop neer dat bij de schaarste aan ar beidskracht van dit moment de werkge vers het niet op zullen brengen nee te zeggen tegen looneisen en zelfs weer met zwarte lonen zullen gaan werken als de overheid zou besluiten tot een „loon stop". De afkondiging van een loonpauze zou trouwens volgens hem er alleen maar toe leiden dat na afloop een grote loonexplosie plaats vond. De vakbewe ging kan geen nee zeggen tegen de looneisen van zijn leden omdat die an ders wilde acties beginnen. Kortom: er is niets aan te doen. Gemeenschappelijke aanpak Totdat natuurlijk op een bepaald mo ment bedrijven hun loonkosten zodanig hebben zien stijgen dat hun produkt, uit de prijs waarvan alles betaald moet worden, te duur wordt. En dan zal, vol gens drs. Bakkenist, „de wal het schip wel keren" met andere woorden: werkloosheid zal de looneisen wel tem peren. Wie dan nog op zijn somberst door wil denken kan dan zeggen dat door de werkloosheid de koopkracht ver mindert en dus ook weer de omzet van de bedrijven moet dalen die dan weer minder werk hebben enzovoort. Echter: dan is de economie zoals dat heet „afge koeld' en men is gelukkig heel wat er varener in het weer voorzichtig opwar men van een economie dan in het af koelen ervan. De redenering van drs. Bakkenist heeft alle kans juist te zijn, tenminste als we Met onder meer uitspraken van Dom Helder Camara en Che Guavara heeft Hein Stufkens, vrijdagavond in het Ar- tishock-gebouw de Adventsaktie ge opend, die een week zal duren en die in het teken staat van Latijns-Amerika. Hij hekelde verschillende toestanden in de rijke landen en kritiseerde de 17 pro cent invoerbelasting op produkten uit de arme landen tegen 11 procent op pro dukten uit de rijke landen. Hij verweet de rijke landen de arme landen als groente tuintje te beschouwen. Hij wees erop, dat er steeds meer kunststoffen worden gemaakt, waardoor de natuur- produkten uit de arme landen niet meer nodig zijn. Hij noemde hulp aan dié arme landen zinloos, als men die niet ten koste van zichzelf zou willen laten gaan. Dit is in feite de inhoud van de aktie die nu ge voerd wordt. Wie produkten uit de we reldwinkel koopt, geeft daarmee te ken nen achter een rechtvaardige verdeling van de welvaart te staan, aldus de in leider. Er werd een Tjechdsche film vertoond, de tekenfilm „De Vrijetijdsmachine", die een satirische blik werpt op de situatie in de rijke landen, en tenslotte was er een discussie onder leiding van Jos van Beuren. Hoofdthema van de discussie: Voelt u zich verantwoordelijk voor deze (in de film geschilderde) toestand in de rijke landen? Gedurende een week, met uit zondering van maandag, kan men in het Artishock-gebouw de politieke tentoon stelling bezoeken, produkten kopen uit ontwikkelingslanden, zoals maskers, riet suiker, rijst en thee, en kunstnijverheids- produkten (zo'n 1.000 met een waarde van ƒ3.000,vervaardigd door de zus ters van Nieuw-Mariënburg. Samen met Unit De Bilt en de Vredeswerkgroep Soest hebben zij deze Adventsaktie in Soest op touw gezet. zuiver binnen de grenzen kijken. Er is echter iets dergelijks aan de gang ook in Duitsland, de economische partner waarmee we het meest te maken hebben. Als het daar gaat zoals hier door drs. Bakkenist wordt verwacht, kan dat zo wel tot ons voordeel als tot ons nadeel uitpakken. Zeker is echter dat wat daar gebeurt grote invloed zal hebben op wat Nederland te wachten staat. En ditzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor de hele E.E.G. Dat is een van de redenen waarom het plezierig zou zijn als Den Haag niet in zijn eentje, en Bonn niet in zijn eentje, elk voor hun probleem een oplossing hoefden te zoeken, maa~ dat ook in dit aspect van de economie gemeenschappe lijk gewerkt kon worden, als een echte gemeenschap. De Soester politie heeft zaterdagmiddag een man aangehouden, nadat hij twee kleine kinderen op een recept bij apo theek W. G. van Zadelhoff een verdo vend middel had laten halen. De heer Van Zadelhoff vertrouwde de zaak ech ter niet en waarschuwde de politie, met genoemd resultaat. De man, de 40-jarige J. W. G. uit Hil versum, bleek al meer dan twee maan den via recepten van doktoren in Hil versum, Baarn en Soest aan een ver dovend middel, codinovo, te komen. Hij haalde het middel ook bij verschillende apothekers in zijn woonplaats en omlig gende gemeenten. In Baarn dreigde het een keer mis te lopen, toen hij zich moest legitimeren. Sindsdien had de man tot gewoonte om kinderen met het recept naar een apotheek te sturen en het mid del, dat onder de opiumwet valt, te laten halen. Toen zaterdagmiddag een jongen en een meisje de apotheek van de heer Van Za delhoff. binnenstapten met het recept, werd de politie gewaarschuwd. De man werd korte tijd later aangehouden en voor verhoor meegenomen. Aangezien hem geen strafbaar feit ten laste kon worden gelegd, is hij zaterdagavond weer op vrije voeten gesteld. De man beloofde de politie (op basis van vrijwil ligheid) een ontwenningskuur te zullen nemen. Hij bleek namelijk aan het mid del verslaafd te zijn geraakt. Sint Nicolaas heeft zaterdag met een gedeeltelijk zeeziek zwart gevolg voet aan land gezet in Soest. Aan de nogal winderige Kleine Melm werd hem zater dagmiddag door vele honderden kinde ren een warm onthaal bezorgd. De Spaanse goedheiligman, die af en toe op zjjn weg door Soest nogal wat moeite had met de wind, arriveerde luid toe- gejuichd met een uit 1923 daterende en ietwat labiele politievlet, die de op varenden wel tot een juiste gewichtsver deling over bakboord en stuurboord ver plichtte. Het platte vaartuig werd voor afgegaan door twee sloepen, krachtig voortbewogen door zeeverkenners van de groep „Eemgeuzen" in Soest. PVO zorgde bjj de Kleine Melm voor de vro lijke noten, de talrijke zwarte pieten vo(or de pepernoten. Na namens de organisatoren door de heer B. van Dijkhorst welkom te zijn geheten, besteeg de Sint zijn gereed staande schimmel en begaf zich door een dichte haag belangstellenden via de Eemweg en Eemstraat naar de Oude Kérk, waar de stoet pas werkelijk ge formeerd werd, al viel er niet met 't zeer geringe aantak deelnemende verenigingen betrekkelijk weinig te formeren. Vanaf de Oude Kerk vertrok PVO per bus naar het gemeentehuis, waar men de honderden wachtenden tot de aankomst van Sint Nicolaas aangenaam heeft bezig gehouden. Voorafgegaan door de drumband en ge volgd door de wandelaars van „Olym- pia" legde de kindervriend de afstand tussen de Oude Kerk en het gemeente huis af. Hij had het daarbij af en toe zichtbaar te kwaad met de elementen. De zwarte pieten deelden onderweg .met gulle hand uit. Hier en daar werd een troostend of bemoedigend en een enkele maal ook een vermanend woord tot een kind gericht, al zullen de meesten de komende dagen met het nodige vertrou wen en hoopvolle verwachting tegemoet mogen zien. De middenstand zal daar straks over kunnen meepraten. Bij het gemeentehuis werd de Sint eerst door het vrolijk erop los spelende PVO en even later door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck ontvangen. Sint Nicolaas zelf deelde hier het talrijke jeugdige publiek mee, dat onderweg naar Soest verscheidene pieten zeeziek waren geworden, al was daar op de solide Soester bodem weinig meer van te mer ken. Hij verzocht de kinderen, bij het zetten van de schoen niet alleen te denken aan hetgeen er de volgende morgen mis schien in zou kunnen liggen, maar ook aan 't paard, dat in evenredigheid met de Sint in leeftijd is toegenomen en op de weg over ongebaande wegen, veelal hoog boven de kinderhoofdjes, af en toe echt wel eens een opkikkertje nodig heeft in de vorm van een wortel of wat stroo. Dat de jaren aan de Sint zelf ook niet ongemerkt voorbij zijn gegaan, bleek, toen. hij, na het afscheid van de burge meester, zijn- schimmel wildé beklimmen. Door de hoge ouderdom van de goed heiligman ging dat niet vlekkeloos meer. De omstandigheden, die een ieder uit eindelijk wel eens tegen kunnen zitten, deden de hoge Spaanse gast even iets van zijn waardigheid verliezen, maar hij herstelde zich snel, zij het niet helemaal ongemerkt. Bij het jeugdcentrum De Vangrail aan de Beetzlaan, waar tegenwoordig be halve de Sint nog meer bejaarden ple gen te komen, werd de bonte en veel minder, dan andere jaren kleumende stoet ontbonden. Voor de Sint begon toen echter pas goed zijn ongetwijfeld vermoeiende verblijf in Soest, dat nog hoge eisen aan zijn lichamelijk welzijn zal stellen. Sint Nicolaas bracht zijn eerste bezoe ken inmiddels al aan de bewoners van „De Lindenhof", het Van Arkelinstituut en twee inrichtingen voor geestelijk ge handicapten. In het kader van de Interkerkelijke Adventsactie „Solidaridad" wordt zon dagavond 29 november in De Hoeksteen een bijzondere jeugddienst gehouden, waarbij ook de ouderen wórden uitge nodigd. Het doel van deze aktie is véél geld bijeen te brengen voor verschillende projekten in de Latijns-Amerikaanse landen. Het geld is- ook bestemd voor zending en missie, die daar de mensen helpen. Aan deze dienst zal worden medege werkt worden door pastor Th. van Wee, de dames M. Bonouvrié en W. van Bijkom, de heren D. van Beek, P. Bloe- mendaal en D. Wels en anderen, zoals het r.k. jongerenkoor onder leiding van Jean Janssen, met medewerking van een combo. Aanvang 19 uur. De Westduitse regering beeft maar een smal parlementair fundament: als een paar F.D.P.'ers weglopen is de benodigde meerderheid verdwenen. We mogen het de oppositie niet kwalijk nemen dat ze hoopt dat dit snel zal gebeuren Maar ze laat het blijkbaar niet Dij hopen. Het geval van de F.D.P.'er die onthult dat hem vierhonderdduizend mark was geboden om over te lopen met garan tie van een verkiesbare plaats bij de volgende verkiezing is een grof poli tiek schandaal waarvan het haast nie mand verwondert dat de grote Beierse C S.U.-partijbaas Strauss er ook mee te maken heeft. Zelfs wanneer we in aan merking nemen dat in Beieren het poli tiek bedrijf vanouds gekenmerkt wordt door slagen onder de gordel is het haast onverklaarbaar dat 'n man als Strauss, die zijn ambities heeft om ook nog eens bondskanselier te worden, meedoet riet dergelijke politieke gangsterpraktijken. Voor het thuisfront kan hij het zich permitteren daarover hoeft men zich geen illusies te maken: menige Beier zal htm juist bewonderen om dit vertoon van wat daar voor „slimheid" gelei i. In zijn vroegere ministerscarriëre heeft hij daarvan ook al andere staaltjes ver toond, waaronder het misbruiken van zijn positie om hem onwelgevallige men sen te laten arresteren. De ontstane schandalen bleek hij met het grootste gemak te kunnen overleven en gezegd moet worden dat zijn bekwaamheid als bestuurder en politicus daarbij uiteraard goed heeft geholpen: Strauss kan ge meen zijn, maar hij is geen sukkel. In Beieren zal een en ander geaccepteerd worden als behorende tot de traditie. Maar hoe reageert men elders in het land? Dat is een pijnlijker vraag. Dat een fabrikant zich leent voor zo'n „kope- rij" de financiën te verstrekken moet herinneringen oproepen aan de tijd toen Boerbaronnen minzaam Hitiers kassen spekten. Als. er een algemene opinie gaat ont staan dat die politiek toch vuiligheid is en dat de partijen toch niet deugen, wordt daarmee juist de weg vrijgemaakt voor degenen die met geld het politiek bestel denken te kunnen kopen. Aan een dergelijk ongeloof in de democratie is in de jaren twintig de repubüek van Wei- mar kapot gegaan. Geschiedenis hoeft zich niet altijd te herhalen, maar in een land waarin de democratische ideeën niet hecht gewor teld zijn in de geschiedenis kan men wel beduchtheid koesteren hoe de publieke weerslag is op onthulling van dergelijke schandalen. Het zal daarom interessant zijn om toe te zien of de heer Strauss weer zo glad zich uit de nesten draait als bij vorige gelegenheden en hoezeer zijn collega's bondsdagleden ervoor zor gen dat streng tegen dit soort zaketl wordt opgetreden. KANTMAN Op het kruispunt Beckeringhstraat-Ko- ningsweg werd zaterdagavond de 67- jarige mevrouw S. V. uit Soest aangere den, toen zij met haar fiets de weg over stak. De 24-iarige automobilist J. A. W. uit Soest, die op de Beckeringhstraat reed, kon haar niet ontwijken. Met een hoofdwond werd het slachtoffer naar huis gebracht. De 19-jarige W. S. uit Soest deed aan gifte van diefstal van zijn personenauto, merk Benault. Hij had de wagen op de Schaepmanstraat geparkeerd. In de nacht van zaterdag op zondag verdween hij. De predikant-consulent Ds. J. P. Moer koert van de Gereformeerde Kerk vrij gemaakt te Soest en predikant van de zelfde kerk te Maartensdijk is na een langdurige ziekte in de ouderdom van 62 jaar overleden. Hij zal donderdag a.s. te Maartensdijk worden begraven. Donderdag a.s., te 9 uur, wordt voor Smitsveen, in Supermarkt Vreman, een postagentschap geopend De kantooruren zijn van 9.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 18.00 uur, uitge zonderd woensdagmiddag. Op zaterdag is het kantoor gesloten. De actie is nu al drie dagen in vólle gang en het loopt goed. We hopen ech ter dat er nog meer mensen komen. Bent U al geweest? Lees niet alleen de programma's en ar tikeltjes maar kom eens langs. Maak kennis met de wereldwinkel, dè ver kooptentoonstelling en met de mensen die jaren in Brazilië gewerkt hebben. Wilt U meewerken aan een permanente wereldwinkel in Soest? Geef Uw naam en adres dan bij ons op. Wij staan voor U klaar van 's middags 2 tot- 's avonds 10 uur en zaterdag van 11 tot 6 en zondag 29 november, om half acht 's avonds, is er een oecomenische dienst in de Petrus en Pauluskerk. Kom alle maal. I De Tricotagefabriek Holandia N.V. aan de Beckeringhstraat alhier gaat met in gang van 31 december sluiten. De nog overgebleven twintig meisjes zullen af vloeien en elders in Soest werk moeten vinden. Met het gewestelijk arbeidsbu reau in Amersfoort is een regeling ge troffen. Hollandia is een van de vestigingen van het gelijknamige textielbedrijf met als hoofdzetel Veenendaal. De dochteronder neming in Soest kwam in 1956 van de grond. Men begon met vijftig meisjes en dat was voldoende om tot een rendabele nroductie te komen. Maar geleidelijk aan is het personeelsbestond geslonken, en daarmee de mogelijkheid om tot een rendabele produktie te komen. De bijzonder krappe arbeidsmarkt en de structurele moeilijkheden in de textiel industrie zijn daar voor een belangrijk deel debet aan. De productie van dames lingerie zal nu worden voortgezet door het dochterbedrij' in het Belgische Hechtel, dat ook de machines van het Soester bedrijf zal overnemen. Directeur van Leeuwen van Hollandia is ten aanzien van het personeel niet al te bezorgd. Hij verwacht. Jat de meisjes in Soest gemakkelijk elders werk zullen kunnen vinden. De Tricotagefabriek „Hollandia" heeft verder nog vestigingen in Alphen aan de Rijn (180 man personeel), Veenendaal (150 personeelsleden) en Loppersum (120 personeelsleden) Kort geleden moest het Amersfoortse confectiebedrijf „La Capitane" reeds zijn poorten sluiten. Het bedrijf met de vijf tig personeelsleden werd overgenomen door mode-atelier Soestdijk, dat ook al geruime tijd met een groot tekort aan personeelsleden te kampen had.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1