Soest toen - Soest nu Vrijdag 27 november 1970 49e jaargang no. 89 Uitgave Oruiikerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest BFJAARDENWACHT ER ZIJN MILJOENEN TE BEZUINIGEN Deze Sint Nicolaaseditie van de Soester Courant omvat 22 pagina's!! 350 goede oplossers van Raiffeisen fotopnzzelwedstrijd Uitslag verkoopdag Het oog gericht op bestraffingspolitiek SUBSIDIE Avia-directeur A. H. Hoegen Dijkhof benoemd tot president van UPEI Wederom storingen in de verkeerslichten-installatie hij de Dalweg Fancy fair voor Pakistan SOESTER i OURANT Abonnement per kwartaal f 4,Buiten Soest per kwartaal 7, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De gemeente Soest telde omstreeks half oktober niet minder dan 3874 personen van 64 jaar en ouder. Daarvan zijn 2284 vrouwen en 1590 mannen, in procenten uitgedrukt resp. 59 en 41; een opvallen de verhouding. Het is de bedoeling dat al deze personen, waarvan de jongsten in de loop van het jaar de 65-jarige leeftijd zullen bereiken, zijn of worden bezocht door de blok hoofden, in het kader van de Bejaarden- wacht. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen die in een Bejaarden-tehuis wonen. Heel veel van deze bezoeken hebben reeds plaats gevonden; heel veel wel kome kontakten zijn op die manier ge legd; aan heel veel zaken heeft men reeds aandacht kunnen besteden; het nut, soms zelfs de noodzaak van een Be jaarden wacht, is zonder meer bewezen. Heel dikwijls bewijzen vitale ouderen grote diensten aan minder mobiele en zieke leeftijdgenoten. Het land verkeert in grote financiële moeilijkheden. Er moet een heleboel ge beuren, allerlei dingen die enorme inves teringen eisen en er is doodgewoon te weinig geld voor om het allemaal te kunnen aanpakken. Dus zoekt men naar verhoging van inkomsten en dat bete kent dan verhoging van belastingen, hef fingen en premies. Hoewel het er soms niet op lijkt, kan men dat toch niet ad libitum opvoeren, er zijn grenzen en zo werkt men dan verder met begrotings tekorten. Over verzuinigingen wordt echter vrijwel niet gedacht. Ja, wanneer het gaat om de defensie, daarvoor wordt altijd aangedrongen op bezuinigingen. Dat apparaat, zegt men, moet eens door gelicht worden op een efficiënter werk wijze. Echter de gehele staatshuishouding zou weieens aan een efficiëncy-onderzoek onderworpen mogen worden. Men zou ook ieder decennium weieens mogen nagaan of bepaalde wetten inmiddels niet verouderd zijn, achterhaald door de tijd, zodat er nodig veranderingen in aangebracht moeten worden of sommige wetten misschien geheel kunnen verval len. Hetzelfde geldt ten aanzien van de richtlijnen waarnaar subsidies worden verstrekt en andere inmiddels vastgeroes te gebruiken, die vaak eigenlijk reeds door andere bepalingen zijn achterhaald en onnodig geworden, vaak ook door de tijdsomstandigheden niet meer zo nodig zijn. Verschillende wetten en richtlijnen im mers dateren nog b.v. uit de tijd van vóór de oorlog, toen de werkloosheid o.a. diverse sociale bepalingen en ingre pen noodzakelijk maakte, toen er van een minimum loon nog sprake was, de kunst en de kunstenaars zichzelf maar moesten zien te helpen, ziekte en andere tegenspoed vooral de grote gezinnen en de bejaarden voor enore financiële moei lijkheden konden plaatsen. Uit de toe standen en uit de angst dat die ooit zich weer laten gelden, zijn vooral na de oorlog wetten en bepalingen en subsi dies voortgesproten, die inmiddels vaak zijn achterhaald door de_ verbeterde werkomstandigheden, door nieuwe socia le wetten, door nieuwe richtlijnen. Maar niet altijd zijn de oude voorschrif ten opgeheven of daarbij aangepast. En vaak wordt nu van de goedbedoelde en eens hoogst noodzakelijke wetten misbruik gemaakt. Er worden werkloos heidsuitkeringen verricht aan lieden en in omstandigheden waarvoor ze oor spronkelijk niet bedoeld zijn. Er wor den subsidies en prestatiegelden ver leend aan beeldende kunstenaars, die al lang op andere wijze in hun dagelijks onderhoud voorzien of kunnen voordien. Met de ver doorgevoerde sociale wetten zijn diverse misbruiken opgetreden, waar de kenners vaak er op attent gemaakt door vakbonden en andere or ganisaties handig gebruik van maken. Dit alles kost ons land en ons volk jaar lijks miljoenen aan onnodig uitgegeven bedragen. Als naar dit alles eens een ef ficiënt onderzoek zou worden ingesteld, een efficiency-bureau eens zou aangeven wat er in mis is, wat dubbel op is en wat nu onnodig, dan zou dat zeker tot enorme bezuinigingen kunnen leiden. Maar men waagt zich daar niet aan. De politieke pressiegroepen zouden zich direkt storten op iedere suggestie tot afschaffing van enig reeds bereikt soci aal voordeel, er emoties over weten op te wekken om de afschaffing te voorko men en er zodoende politieke munt uit te slaan. Maar men weet dat er diverse misstanden zijn, dat wij bepalingen in stand houden, zoals b.v. de kinderbijslag, die voortkomen uit geheel andere om standigheden dan waarin wij thans le ven. Wij houden alle bepalingen maar in leven en willen bovendien steeds meer geld voor nieuwe wetten en nieuwe voorzieningen. Daarom is Nederland dan ook het land met zo ongeveer de hoog ste belastingen en schijnen we maar be reid om die nog hoger op te schroeven. We laten de misbruiken en de achter haalde bepalingen maar voortbestaan, omdat het zo slecht, zo onsociaal staat als men er aan wil gaan tornen. Dat wil geen politieke partij zich veroorlo ven. Dan maar liever laten betalen. De massa doet wel mee. En geen onderzoek, want we willen de feiten toch niet onder het oog zien. We pompen wel andere miljoenen uit het volk, dat is veel voor uitstrevender! Nog steeds echter blijven enkele wijken in de verdrukking, in de vergetelheid zitten, bij gebrek aan een blokhoofd. Dat is toch niet nodig? In iedere straat of wijk wonen toch wel vrouwen of man nen die als blokhoofd een 15-tal adres sen van bejaarden onder hun aandacht willen nemen? Wij doen een dringend beroep op vrij- willigers/sters in de hierna genoemde straten de bejaarden in die omgeving te willen helpen voor zover daaraan be hoefte bestaat, die gepeild kan worden door hen te bezoeken en een aantal vra gen te stellen. U zult in vele gevallen merken hoe dankbaar men u zal zijn. Kerkstraat - Kerkdwarsstraat - Ferdi- nand Huycklaan - Eemstraat - Deel van de Soesterbergsestraat - Den Bliecklaan - Insingerstraat - 2de Heeserlaantje - Wieksloterweg. Alle gegevens bevinden zich in het be zit van het wijkhoofd Soest-Zuid, mevr. A. Nagtegaal-Bijlsma; Plasweg 52, tele foon 3202. Belt u haar eens op, dan kan zij u alles over dit werk vertellen. Het komt echt niet allemaal op de hoofden van de blokhoofden terecht; de hele straat raakt er bij betrokken, de jeugd kan er een belangrijk rol in vervullen; we keren terug naar de oude burenhulp; we pas sen op elkaar en we helpen elkaar waar mogelijk. Kent u een mooier doel? „Soest Ontwikkelt Weer Initiatief". On der deze titel (de eerste letters vormden de naam van de onlangs gehouden SOWI-winkelbeurs) lanceerden de Raif- feisenbank op die beurs een foto-puzzel wedstrijd voor iedereen. Het initiatief is duidelijk ingeslagen, want uiteindelijk stuurden meer dan vijfhonderd mensen hun oplossing in, waarvan driehonderd vijftig foutloos. Voor de directie van de bank was het prettig dat zich tussen de inzenders veel cliënten bevonden. Woensdagmiddag werden de prijzen door de bank, de heer F. S. I. Knaapen uit gereikt tijdens een gezellige bijeenkomst in de bestuurskamer van de bank aan het Kerkplein. Voordat de heer Knaapen tot de prijsuit reiking overging memoreerde hij de fusie tussen de Boerenleenbanken en de Raiffeisenbank, welke overigens zonder al te veel moeilijkheden verliep, daar het in dit geval ging om twee gelijk ge stemde instellingen. De ontwikkeling van de Raiffeisenbank in 1970 geeft op nieuw een spectaculair beeld te zien; het balanstotaal is met een stijging van bijna zes miljoen op 38 miljoen gekomen. Deze groei stelt ook hoge eisen aan het service-apparaat en de bij de bank De Birkstraat, met speeltuin, veertig jaar geleden Dezelfde plaats nu De heer Knaapen reikte mejuffrouw v. d. Broek de extra prijs uit terwijl de beide andere pryswinnaressen, links mevrouw Baptist en rechts mevrouw Smeeing toekijken. werkzame medewerkers. In de komen de tijd zal de personeelssterkte verder worden opgevoerd, zodat ook de bijkan toren volledig op sterkte gebracht kun nen worden. De drie bijkantoren Smits- weg, Soesterbergsestraat en Koninginne- laan zullen binenkort evenals het hoofd kantoor ook tussen de middag geopend zijn. De bouw van het bijkantoor Smits weg vordert gestadig en nog voor het eind van dit jaar hoopt men met de werk zaamheden te kunnen beginnen. Dit bij kantoor wordt uitgerust met een kluis met safe-loketten, gecombineerd met cassette-automaat. De gebruiker van deze kluis ontvangt bij inworp van een cas sette direct een lege cassette terug, wat vooral voor bedrijven die op zaterdag geld ontvangen en dit niet het hele weekend in huis willen houden, van enorm groot belang is. Terwijl koffie met gebak de prijsuitrei king een feestelijk aanzien gaf, reikte de heer Knaapen de prijzen uit. De hoofdprijs van 50,ging naar mevrouw N. C. Baptist. Varenstraat 38. De 2e prijs 25,werd gewonnen door mevrouw W. R. Smeeing-Stalenhoef, Van Weedestraat 14, terwijl de extra prijs van 100,werd gewonnen door mejuffrouw A. van den Broek, Nieuw- straat 55. Nadat de prijswinnaars nog een schrijfmap, zakagenda en kalender hadden ontvangen, kwam het eind aan deze informele maar gezellige bijeen komst. Op de woensdag gehouden verkoopsdag in Groot-Engendaal is op het rose lot No. 27 het paard met de cowboy ge vallen. De naam van de pop is Rebecca. Alle andere prijzen zijn afgehaald. De organisatoren danken alle bezoekers hartelijk voor hun belangstelling. De feiten in het economisch leven kun nen een tijd lang verbloemd worden. In Nederland had men op dit punt de wind mee want al was in ons land sprake van een flinke inflatie, vele mo netaire deskundigen gingen er van uit dat het tempo van de geldontwaarding in andere landen nog hoger was dan bij Uit een rapport van de Organisatie van Europese Samenwerking is duidelijk ge worden dat de meeste landen menen met hun monetaire politiek op de goe de weg te zijn wanneer het percentage inflatie van de eigen munt niet hoger is dan dat van een andere. Zij zorgen er dus voor met de inflatie „in de pas" te blijven. Vanzelfsprekend leidt een dergelijke politiek van kwaad tot erger. De Nederlandse secretaris-generaal van de O.E.S.O. had intussen een rapport gemaakt om de stroom van geldont waarding af te dammen. Hij schreef daarin dat de onderscheiden landen de concurrentie moesten vergroten, de vol ledige werkgelegenheid moesten opge ven om de lonen in toom te kunnen houden en de bestedingen moesten be perken. Hij heeft daarop de wind van voren ge kregen, want een van de afgevaardig den heeft dit een bestraffingspolitiek genoemd. De passage omtrent de toe laatbaarheid van werkloosheid is nu uit het rapport geschrapt. Het is dus in ternationaal niet anders dan het binnen land. Men constateert een verkeerde gang van zaken, men geeft wegen aan tot correctie, maar noemt het kind niet bij de naam. Welnu, dan blijft men als een kat om de hete brij heendraaien. Wij staan nu in Nederland voor een snelle teruggang van de economische activiteit. Met het oog op de komende verkiezingen zal men alles doen om de correcties uit te stellen tot de verkie zingen van 1971 achter de rug zijn. Men laat eenvoudig het kwaad voortwoeke ren, tot het zich zelf straft. Dat mer ken wij nu reeds aan de toenemende druk van de gulden op de valutamarkt. Wij zullen spoedig nog meer straf moe ten ondergaan. Maar in het huis van de gehangene spreken we niet over de galg. KANTMAN. De kas is van de Overheid voor menig doel tot steun bereid, en vraag je weinig, dan wel veel, je noemt maar op, 't is kultureel, voor jeugdwerk en voor babyzorg, voor kunst, ballet, de Staat is borg, voor de ontspanning, sport en spel, voor 't studiekind, begaafd dan wel, jij vraagt, zij geeft met gulle hand, en steeds is er een grage klant, voor het toneel, orkest en dans, wie 't niet vraagt ontloopt de kans, subsidie is het toverwoord, het Rijk betaalt, zoals het hoort. En met het allergrootst plezier ontvang je 't invulformulier, ook van die gulle Overheid, voor 't inkomen, hoe rijk gij zijt, en met genoegen geef je 'i op, dan komt de blauwe envelop met 't geen je bijdraagt, zonder spijt doe je aan de royaliteit. As. De heer A. H. Hoegen Dijkhof woonde in zijn kwaliteit van directeur van de Aardolie Belangen Gemeenschap, be stuurslid van de Ned. Ver. voor de Groothandel in Aardolieprodukten, de jaarlijkse bijeenkomst bij van de Union Pétrolière Européenne In dépendante (UPEI), welke vergadering dezer dagen te Parijs werd gehouden. Tijdens deze vergadering viel de heer Nadat vorige week een ernstig ongeluk plaatsvond ten gevolge van een minder goede phasering van de verkeerslichten op de kruising Steenhoffstraat-Dalweg. bleek gistermiddag dat er zich weer een andere storing voordeed, n.1. het blijven knipperen van het oranje „over- gangslicht" tegelijk met het oplichten van rood of groen. Op maadag 30 ovember en dinsdag 1 december organiseren de Soester mid delbare scholieren een fancy fair in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. De opbrengst van deze fancy fair zal worden afgedragen aan het Rode Kruis ten behoeve van de hulpverlening aan de slachioffers van de overstromings ramp in Oost Pakistan. De scholieren hopen en rekenen ook op een goede opkomst, zodat een behoorlijk bedrag beschikbaar kan worden gesteld. De fancy fair is beide dagen geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Hoegen Dijkhof. die tevens dircteur is van Avia-Nederland, de bijzondere eer te beurt tijdens deze jaarvergadering van de organisatie van Europese im porteurs en groothandelaren in olie- produkten, benoemd te worden tot pre sident van deze Europese Unie. Eerst daags zal de heer Hoegen Dijkhof zijn ambt als zodanig aanvaarden. De UPEI is gezeteld in Parijs, terwijl het secretariaat in Brussel is gevestigd en onderhoudt belangrijke contacten in de Europese Economische Gemeenschap. De mogelijkheid die de heer Hoegen Dijkhof thans heeft om de belangen van de handel in aardolieprodukten in ternationaal aan te pakken zien wij als beloning voor zijn werkzaamheden die hij voor deze groep reeds sinds jaren verricht op nationaal niveau. J

Soester Courant | 1970 | | pagina 1