JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT KELTÜI ïaaïfi»2' E. G. VAN SETTEN VRIJE MENINGSUITING IN RUSLAND TABOE Aan de gevestigde orde mag niet getwijfeld worden Kamerconcert Keept' m een bromf iets? J. L IS van HaMcnderep Kerstfeest Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" FRANS BOSMAN Legér dés Heils Verdien een „tientje'' met de goede oplossing van onze Soester Courant - St. Nicolaaspuzzel FRANS BOSMAN :U KUNT NIET' ALLES WETEN Couvert FleurieS22 FRANS BOSMAN gametuwtijdmee-ganaardenmb! Officiële Mededelingen Reglement verkeersregels en -tekens ADEMPAUZE VOOR BONN FRANS BOSMAN WESTERSE EENHEID BEDREIGD FRANS BOSMAN; VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 Ruim een eeuw geleden werd de romanschrijver Fedor Dostojefsky wegens zyn politieke overtuiging voor vier jaar naar Siberië verbannen. In november 1970 werd de schrijver Amalrik tot drie jaar veroordeeld wegens zijn „anti-Sowjet verzinsels". De revolutie van 1917, die een einde maakte aan het tsarenrijk en de geboorte van de communistische sowjet-unie inluidde, heeft niet kunnen voorkomen, dat in Rusland de vrijheid van meningsuiting nog steeds wordt fijngewreven tegen de molenstenen van een alles-overwoekerende bureaucratie. De machthebbers in het Kremlin hebben geen enkele tolerantie met degenen die ideeën verkondigen, welke de gebaande paden van het traditioneel marxistisch-leninistisch denken dreigen te verlaten. Nochtans moet worden vastgesteld dat de schrijversprocessen de voorboden zijn van een nieuwe ontwikkeling, die de sowjetleiders niet tegen kunnen houden. Het verlangen naar verandering en ver nieuwing is een potentiële kracht, die ook in de Sowjet-Unie aanwezig is. Wie zal deze kracht kunnen ontketenen? Zijn schrijvers als de verbannen Amalrik en Nobelprijswinnaar Solzjenytsin eenzame roependen in de Russische steppe, of zijn zij de vertolkers van gedachten, die in veel bredere kringen van het Russische volk leven? Een advertentie, elders in dit blad, kon digt een kamerconcert aan waaraan drie bekende Soester musici meedoen. De fluitist Adriaan Bonsel, de cellist Hans Bonsel en de clavecinist Jan Jan sen zorgen voor een barokprogramma, dat zeer afwisselend is opgebouwd. Van Antonio Lotti (17e eeuw) wordt een trio-sonate in G groot gespeeld. Vervolgens speelt Jan Jansen drie spi rituele werkjes van Frangois Couperin: „De verliefde nachtegaal", „Woedende vlasvink" en „De onvergelijkelijke be valligheden". Dan een van de vele sonates van Vivaldi voor cello en clavecimbel. Na de pauze wordt de E-dur sonate voor fluit en barro continuo van Bach gespeeld. Na een sonate in d klein voor clave- cimbelsolo van Bach's zoon Carl Philip Emanuel wordt het concert besloten met een trio-sonate in G groot van Ignaz Pleyel. Adriaan Bonsel zal zelf de verschillende muziekstukken bij het publiek inleiden. Een lóf lijk initiatief is tenslotte dat de ouders hun kinderen kunnen onderbrengen bij het Haags Marionettentheater, eveneens in het Ar- tishockgebouw Bondagmiddag. Bewijs en plaatje direkt verkrijgbaar bij Bilderdijkla-an 1, Soest, telefoon 302S Schryversprotest indicatie voor sociale spanningen Toen Lenin in 1920 luisterde naar Beet- hoven's sonate „Appasionate", zei hij tegen de schrijver Maxim Gorki: „Ik kan niet dikwijls naar muziek luisteren, want clan zou ik graag beminnelijke domheden zeggen en als politicus mag ik de mensen niet over het hoofd strijken". De gedachtengang van de eerste Sowjet- leider is duidelijk. Als dictator mag je je emoties niet tonen. Je moet bikkelhard zijn, want zodra je je menselijke ge voelens laat blijken, is het afgelopen met je macht. Ook Lenin's opvolgers hebben begrepen dat zodra je de mensen de ruimte geeft hun emoties te uiten (en daar is altijd een flink stuk geestelijke vrijheid voor nodig), dit kan leiden tot twijfel aan de gevestigde orde en de vaste principes, waarop nu juist hun imposante macht is gebaseerd. Natuurlijk is twijfel aan de door Marx en Lenin geopenbaarde orde in Rusland toegestaan, mits men die twijfel maar niet uit. Daarom heeft het protest van een nieuwe Russische schrij versgeneratie de gevestigde autoriteiten zo aan het schrikken gebracht. - TELEVISIE, houtèn kast, 59 cm ƒ498,—. I Degletf Blaupünk t, PhHïp&f B O gsestrèat',2Óa Soest Telefoon .3367.'' Het is bijna niet te geloven! Toch zal het over zes weken weer, Kerstfeest zyn. Reeds nu werken de strijdkrachten van het Leger des Heils.op volte toeren om op alle fronten in ons land paraat te zijn met'een stroom van kerstpaketten, en fiine, tastbare bewijzen van de vreugde, die "een' feest als dit nu een maal behoort te brengen in het hart van alle mensen. Alle mensen... inderdaad. Maar allenjensen.uit Soest omt nu maar bij uw eigen-plaatsgenotent tebly- ven zijn niet in de gelegenheid om het Kerstfeest althans op stoffelijk gebied tot'een 'bepaald sfeervolle be- levenis te maken. Sommigen zijn ziek, anderen heel een zaam terwijl" velen vanwege hunleef tijd voor het arbeidsproces uitgeran geerd zijn en op een zijspoor terecht Voo/dte allen hoopt het Leger des Heds in Soest op 19 december a.s. in „De Rank een Kerstfeest, te organiseren dat reeds nu tot in alle onderdelen is voor- Vanlf'vandaag kan ieder, die graag in aanmerking zou willen komen voor een toegangsbewijs zich persoonlijk of tele fonist in verbinding stellen reeKapi- teine M. Brinksma, De Wetstraat lz, Haa™telefoonnummer' is 02154""™' t, Natuurlijk, zonder react>8 kan dit kerstfeest met ^org^njant alleen met hun wil om heel hard te tverken m veel e.xtra werk te verzetten komen de heilsoldaten er met. Precies. Zij hebben nog net üw bijdrage nodig en Ook'par^uhere chauffeurs, die voor het vervoer van enkele b^38"'™ willen dragen, worden zocht zich zo spocchg mogelijk J heer v. d. Meii. Soesterbergsestraatweg 18, Soest, tel. 3759... blijd Geweldig zal het zijn om overal bl«de mensen te, ontmoeten die zijn dit traditionele K81'sLf^8"r te sti- het Leger des Heils ook dit jaal te muieren en te steunen. n coi_ Nog een belangrijke e8^l?geen groot lecte zal worden verricht door een_gro aantal jonge personeel!ileden van ons kinderhuis en ons verpleeghuites Baa Niet al deze mensen zijn dragen het Leger des co(_ warm hart toe. OntcteKt u lectant zonder uni f°rr^. ?v np] on de Dank u wel Soestenaren! E" ons aan adressenkunn e£nvoudjg mensen, die snakken naar feest_ menselijk contact, juist tl opett u dagen, aarzelt u ,^n ^^zfchtz ,1 uw waardevolle hulp op^er grote priis Worden gccteld. Tot ziens bij u thuis! Want in het proza van deze auteurs her kennen talloze Sowjets datgene wat zij zelf zouden willen uitschreeuwen, een heimwee naar een .waarachtig leven. Het is de taal van de underdog als een roep om bevrijding, een heimwee naar een waarachtig leven. Het is de taal van de underdog als een radicaal protest tegen het toedekken van het eigenlijke leven door een bureaucra tisch bestuursapparaat, dat er alleen op uit is zijn macht te bestendigen. Maar tezelfdertijd is dit protest de uit drukking van een droom die werkelijker is dan alle geweld. Er wordt gedroomd van vrijheid die aan elk mens beloofd is. „I have a dream", zei Martin Luther King, maar het zijn alleen de Ameri kaanse negers die dromen.van' de vrij heid. ;Die zelfde droom werd ruim een eeuw geleden gekoesterd door Dosto jefsky en ze wordt in-onze dagen weer door" duizenden Russen gekoesterd, van Wie de verbannen of gewraakte schrij vers slechts de woordvoerders zijn. Weerbarstige intellectuelen De boeken van de opstandige Russische schrijvers vormen een indicatie dat er sterke sociale spanningen heersen in de bovenlaag van de Russische maatschap pij. De ontevredenheid onder de Rus sische intellectuelen en kunstenaars valt nauwelijks meer te kalmeren. De romans van' Solzjenytsin zijn in de Sowjet-Unie verboden, maar het is een publiek ge heim dat vele Russen met een Engelse vertaling op zak lopen. Vooral onder de studenten wordt de auteur van-„Het kankerpaviljoen" gre tig, zij het .klandenstien gelezen. En de beroemde cellist Rostropowitsj zou het waarschijnlijk niet gedurfd hebben om de Nobelprijswinnaar letterkunde 1970 in een openlijk schrijven te steunen, wanneer hij zich niet verzekerd wist van de morele steun van een belangrijk deel .van de Russische intelligentsia. De weerbarstigheid van deze intelligentsia begint steeds groter te worden. Weten schapsbeoefening is niet mogelijk zonder kritisch denken, en de ervaring leert dat degenen die in hun arbeid kritisch moeten denken, op politiek gebied ook geen argeloze kindertjes blijven. Onder Stalin werden deze rebellerende intellectuelen naar Siberie afgevoerd, maar onder het huidige bewind geeft men dikwijls de voorkeur aan de psy chiatrische inrichting. Mensen met af wijkende meningen kunnen daar gene zen. Rostropowitsj mag wel uitkijken. Nog één pleidooi voor een in ongenade gevallen schrijver en hij mag voortaan alleen maar op zijn cello spelen in de spreekkamer van de psychiater. Halen Sowjets 1984'? Schrijvers als Amalrik en Solzjenytsin zijn geen tegenstanders van het com munisme als zodanig. Maar zij verzet ten zich tegen de verstarring van het Kremlinbewind, tegen de strakke regle mentering en de sterke bureaucratise ring, die geen sprankeitje geestelijke vrijheid toelaat. Zij wijzen de weg terug naar het gewone Rusland en naar de gewone Rus. Zij beseffen dat het land van Dostojefsky, Tolstoy en Tsjechow een geestelijke diepgang heeft behouden, die door de partijbonzen voortdurend wordt onderschat. Zij willen meer zien dan een klein-burgerlijk surrogaat van marxistisch-leninistische zekerheden. Zij hopen de spreekbuis te zijn van het volk, de twijfel en wanhoop van de mensen van alledag te vertolken in een wereld vol absurde dreiging. Maar de waarheden die zij debiteren, zijn de machthebbers niet welgevallig. Het is bijna komisch om te zien door welke publicaties de partijleiders reeds worden verontrust. Amalrik werd tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld en als voornaamste bewijsmateriaal diende een essay van zijn hand, getiteld „Haalt de Sowjet-Unie 1984?" In dit boek voor spelt hij dat de Sowjet-Unie aan inner lijke verdeeldheid en verzwakking ten onder zal gaan en een oorlog met rood- China zal verliezen. Het kan niet anders of de Sowjet-leiders moeten diep in hun hart wel heel erg twijfelen aan de toe komst van hun communistische heilstaat om een schrijver op grond van een der gelijk boek voor vele jaren ir. de ge vangenis te stoppen. Heeft Amalrik Rusland een toekomst voorspeld, die voor de leiders in het Kremlin zelf ook niet helemaal denk beeldig is? Confronteerde hij hen met twijfels, die zij voor zichzelf niet eens durven bekennen? Deze vragen lijken ons relevant. Hoe kan men anders verklaren, waarom een schrijver voor een dergelijk boek wordt verbannen? Ook in het westen verzetten vele schrijvers zich heftig tegen het „es tablishment", maar wie belandt hier door in de gevangenis? Dat moet Harry Mulisch ons dan maar eens uitleggen. Met de foutloze invulling van onder staande Soester Courant-Sint Nicolaas puzzel heeft u de mogelijkheid in het bezit te komen van een WAARDEBON VAN TIEN GULDEN te besteden bij één van de adverteer ders van de Soester Courant. Wat moet u doen? Duidelijk met blokletters invullen Inleveren aan het kantoor van de Soester Courant, in gesloten envelop pe, met op de voorzijde van de en velop de vermelding „Sint Nicolaas puzzel". Inzenden vóór woensdagmiddag 2 decemer 12 uur. VIJF WAARDEBONNEN VAN TIEN GULDEN zullen, bij meerdere goede oplossingen, door het lot worden aangewezen. De waardebonnen zullen door ons per post aan de winnaars worden toege zonden. Hijn namen, alsmede de oplossing van de puzzel nemen wij op in ons nummer van vrijdag 4 december a.s. Dealer Blaupunkt. Philips. B O Lampekappen van echt perkament maakt- u schoon met eèn prop" watten gedrenkt in benzine (brandgevaarlijk) of met staalwol no. O. In een vaasjemet wijde hals laten bloemen zich moeilijk schikken; Propt u Ayat gaas in het vaasje, uheeft in dit geval de best denkbare bloemsteker. Glashelder water in uw aquarium. Dit kunt u verkrijgen door het hoornblad (ceratophyllum). Deze waterplant trekt alle in het water- zwevende deeltjes aan. Bij elke erkende aquariumhandel is de plant verkrijgbaar. Zeemleren handschoenen moeten vettig bljjven, voeg daarom aan het waswater een paar druppels slaolie of - glycerine toe.. Dit is een nieuw Keltum-couvert van de Koninklijke van Kempen en Begeer; Fleurie! Een eigentijds model met klas sieke parelrand. Romantisch! In edelstaal per couvert f 25,- Eris al een 6-persoonscassette voor f 415,- JUWELIER - HORLOGEE Rembrandlaan 18 - Telefoon 02155-4785 Horizontaal: 1. werpspies; 6. lekkers eten 12. land in Europa; 14 nobel; 15. loco burgemeester (afk.); 17. lekkernij; 20. reeds; 21, bieding; 23. seconde; 24. open plek in het.bós; 25. uniek; 26. hoofddek sel; 28. gemalen schelpen; 29. meisjes naam; 31. deel v. e. schip; 33. liefkozing; 34 hoofddeksel; 37.. boom; 39. insect; 40. Europeaan; 42. voorzetsel; 43. noordzijde (afk.); 45. putemmertje; 47. linnen huis je; 49. erg; 50. onder andere (afk.); 51. Binnenlandse Strijdkrachten (afk.); 52. familielid; 53. wandversiering; 55. in orde; 56. heilige! (afk.); 57. danskoor; 58. keurtroep; 60. lidwoord; 61. vloeistof vat; 62. welwillende lezer (Lat. afk.); 64. ,eenh. v. druk; 66: kleur; 69. hinderlijk; 73. soort wortel; 75. pl. o. d. Veluwe; 77. vette vloeistof; 78. verhindering; 80. aanslibsel; 81. niet raak; 83. Trans Eur. Expres (afk.); 85. voorzetsel; 86. per ex presse (afk.); 87. soort koek; 91. meisjes naam; 92. edelgas; 93. borduursel; 95. uiterst; 96. deelgenoot. •---< - v AANLEG en REPARATIE iichtr en krachtinstailatiesi P.U,E,M.-INSTALLATEUR - T.el: 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. Vertikaal: 1. beroemd: schilder; 2. zang- noot; 3. jongensnaam; 4. pl. in Afrika; 5. aanzien; 7. ontkenning; 8. Germ.. god heid; 9. lidwoord; 10, meervoud (Lat. afk.); 11. achteloos; 13. meisje; 16. pl. in Duitsland; 18. oogziekte; 19. plaats; 20. zangstuk; 22. doorsnede; 24. zwevend rek; 27. voorzetsel; 30. hemellichaam; 32 zangnóot; 35. werklust; 36. bijwoord; 38. goedheiligman; 41. kledingstuk; 44. be ginnen; 46. groot bouwwerk; 48. ijverig; 52. leesmateriaal; 54. zangnoot; 59. soort voortplanting; '63. grondvlak; 65. houten schoentje; 66. bedorven; 67. geogr. aan duiding (afk.); 68. in het kort; 70. meis jesnaam; 71. voorzetsel; 72. deel v. Europa (afk.); 73. blos; 74. meisjesnaam; 76. zwarte knecht; 79. enzovoort (afk.); 82. familielid; 84. boterton; 87. Soc. Ec. Raad (afk.); 88. lidwoord; 89. godin; 90. vr. munt; 92. deel v. d. bijbel; 94. dus (Eng.). Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -tekens, maken bekend dat hun college heeft besloten tot de navolgendende verkeers maatregelen te 'Soesterberg: nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Een man, die zelf geen kandidaat was, is de overwinnaar in de Beierse land dagverkiezingen: Franz Josef Strauss, wiens C.S.U. haar absolute meerder heid opnieuw vergrootte. Dat wil, zeg gen, dat de in schandalen verwikkelde Strauss voor de C.D.U.-C.S.U. oppositie in Bonn nog onmisbaarder wordt dan hij al was. Zijn streven om nog eens bondskanselier te worden, heeft meer kansen dan ooit zij' het niet ogenblik kelijk. Want de regeringscombinatie van socalisten en liberalen kan zich ook sterker voelen. De geteisterde liberale partij werd .niet weggevaagd maar keert terug in de Beierse landdag, waaruit ze vier jaar geleden verdween omdat ze niet in tenminste één van de zeven kiesdistric ten 10% van de stemmen haalde, die in Beieren vereist zijn om voor zetels in aanmerking te komen. Deze barrière werd overschreden in Frankenland, merkwaardigerwijze het land waar bij een vorige gelegenheid de neo-nazistische N.P.D. die 10 drempel overschreed - ditmaal waren ze nergens meer. Ondanks een terug gang van de socialistische partij hiér en ondanks dat in procenten de libera len niet erg vooruit gingen is er voof de. regering Brandt en Scheel reden tot tevredenheid. De basis voor een succelvolle aanval op hun coalitie blijkt er nog niet te zijn, hun aktief ostpölitiek bedrijvend kabi* net kan weer even voortbestaan. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN le AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voof het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. KOELKASTEN (zeer lage prijzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 a. door plaatsing van borden 49 van bijlage II van het Reglement Verkeers regels en -tekens, het parkeren te ver bieden op de rechterzijde van het ge deelte van de Kampweg, gelegen tussen het perceel Kampweg 10 en de Rade- makerstraat, voor het verkeer gaande in de richting van de Rademakerstraat; b. door plaatsing van borden 13 en 20 van bijlage II van het Reglement Ver keersregels en -tekens, het gedeelte van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan, vormende de verbinding tussen deze laan en de Simon Stevinlaan gesloten te verklaren voor alle motorvoertuigen gaande in de richting van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan. Van deze besluiten staat voor iedere belanghebbende beroep open tot het ein de van een termijn van 30 dagen na he den. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin doch ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de betreffende hoofdingenieur- di recteur van de Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Nederlandse Automobielclub KNAC, de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond ANWB, de Koninklijke Ne derlandse Motorrijdersvereniging en aan gedeputeerde staten van deze provincie. Soest, 27 november 1970. Het vijfentwintig jarig bestaan van de vrede wordt internationaal gevierd met het aanhalen van de invoerkoorden in die zin dat de bescherming van de ei gen industrie toeneemt. Dit is een zeer bedenkelijke zaak als we zien naar de gevolgen die neerkomen op beperking van de welvaart en het kopen van po litieke concessies met het toelaten van verhoogde contingenten goederen uit het buitenland. De belangrijkste beschuldigingen van de bovenstaande gedragslijn zijn de V.S. Daar heeft men een wetenschap aan vaard om binnenkort de import van schoenen en textiel te beperken. Deze maatregelen moeten de werkloosheid in in de V.S. bestrijden. De Japanse concurrentie in vooral tex tiel. en schoeisel blijkt deze bedrijfstak ken ernstig te bedreigen. Wij kennen dit soort concurrentie ook in West-Eu ropa, hier hoofdzakelijk veroorzaakt door de Europese landen. Ah is hét dan zo dat wij als werelddeel deze impor ten niet bestrijden, wel is het juist dat verschillende landen deze invoer toch wel belemmeren. Daar komt bij dat de E.E.G. wel geen continental stelsel heeft gebracht maar toch een verschil maakt tussen de handel tussen leden staten en derden. Zowel Engeland als de V.S. is dit een doorn in het oog. Naarmate Engeland nader komt tot de E.E.G. dreigt er landbouwbescherming in het Ver. Ko- ningkrijk, die de V.S. onwelvallig is, want de agrarische produktie is nog al tijd een van de peilers van economie aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Uit dit alles blijkt dat er een zwaar pokerspel wordt gespeeld met als inzet de beheersing van de wereldhan del. Inzet is tevens de steeeds toene mende produktie, die niet in welvaart voor allen kan worden omgezet. Het wordt de hoogste tijd dat de rijke landen de hoofden bij elkaar steken om het prouktiepotentieel opnieuw te ver delen. Als zij daarbij de noodzaak tot deflatie en tot sterkere uitvoer naar minder ontwikkelde landen centraal stellen, zal een malaise uit overproduk- tie, alsmede in een verder verschiet een dreiging tot een derde wereldconflict worden voorkomen. We kijken nu in de spiegel, van de economie van een halve eeuw terug. REPARATIE aan alle merkerri radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 1 uur OJSc' /;- I

Soester Courant | 1970 | | pagina 9