Soest toen - Soest nu f' Vrijdag I december 1970 49e jaargang no. 91 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tei. 2566 - Postgiro 126156 Rijkswaterstaat acht verkeerslichten bij Nieuwerhoek niet nodig MEER GELD VRAGEN EN MAKEN Vleesverkoop Telef. Brandweer 3 33 3 Politiebureau 444 4 WIS0 opnieuw in het nieuws Openbare kleuterschool aan de Nachtegaaïweg geopend Verhoging abonnementsgeld 25 cent per kwartaal, 4,25 per kwartaal. Het oog gericht op treiterende Oostduitsers Uitvoering voor bejaarden V.V.V.-nieuws SOESTER((iOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Rijkswaterstaat acht het onder de huidige omstandigheden niet noodzakelijk om bjj Nieuwerhoek verkeerslichten te plaatsen teneinde het verkeer in wat order- l(jker banen te leiden. Het valt volgens B. en W. echter wel te verwachten, dat in het kader van de gemeentelijke plannen aanleg van een weg over de Eng) hiertoe in de toekomst wel zal worden besloten. Het college deelt dit mede in de memorie van antwoord naar aanleiding van de over de begroting gestelde vragen. Eén van de raadsleden heeft het col lege verzocht, om nu alvast verkeers lichten te plaatsen op de rijksweg ter hoogte van het Nassauplantsoen. In de toekomst, zodra de doortrekking van de Stadhouderslaan naar het Nassau plantsoen een feit is geworden, zal dat wel gebeuren. B. en W. merken even wel op, dat het krediet voor deze door trekking, waarin ook de kosten van een verkeersiichteninstallatie zijn begrepen, door Gedeputeerde Staten nog niet is goedgekeurd. Verbetering van de Wieksloterweg is op Het wordt steeds moeilijker met onze economie en al onze verlangens. Men mag dan beweren dat na de crisistijd uit het begin van de dertiger jaren men geleerd heeft de economische ont wikkeling te beheersen, maar vooral de laatste tien jaar is eigen be heersing er niet meer bij. Daardoor hebben we dan te maken met een steeds voortgaande inflatie, een ont waarding van het geld waaronder voor al de aan een vast. inkomen gebon- denen hebben te lijden. Maar zij zijn in de minderheid, het zijn er maar zo'n 7 a 800.000 en zij zijn verspreid over de lagere en midden milieu's en over alle politieke partijen. En de politieke partijen en andere pressiegroepen kijken veel meer naar de verlangens van alle werkende kie zers, want dat zijn er enige miljoenen. Daar komt dan nu nog bij dat we in de verkiezingstijd leven en dat bete kent dat er des te meer gevraagd en geëist wordt om de werkers te paaien, om te bewijzen dat het aan die of die partij niet ligt als zij minder van de koek krijgen dan ze zouden willen. De koek wordt altijd verdeeld in drie parten, het ene part is voor de over heidsuitgaven, het tweede voor de in vesteringen en het derde is wat wij allemaal voor ons zelf verteren. De he le koek moeten de werkers opbrengen. Hij kan dus niet groter zijn dan wat zij ook werkelijk van hun inkomen en de ondernemingen van hun winsten aan die algemene' pot kunnen betalen, plus wat er aan invoer- en uitvoer rechten, accijnzen en dienstbetoon nog binnen komt. Om de inflatie af te remmen, het geld zijn waarde nog 'n beetje te laten hou den, zou de koek en dus ook ieder van de drie parten nodig wat kleiner moe ten worden. Dat weet iedereen die er wat mee te maken heeft, maar nie mand werkt er voldoende aan mee. Als de regering zegt:we gaan maar eens wat uitstellen, de uitgaven wat be perken, dan is niemand het er over eens wat er dan uitgesteld moet wor den en onmiddellijk zijn er ook weer nieuwe verlangens die nu eindelijk eens vervuld moeten worden. We moe ten veel meer onderwijskrachten heb ben, bij het kleuter, het lager, het middelbaar en bij het hoger onderwijs; er moeten veel meer huizen per jaar gebouwd worden; er moeten meer nieu we wegen komen en anderen gauw verbeterd; er moeten hogere subsidies gegeven worden en andere aktivitei- ten eindelijk eens overheidssteun krij gen; het leger mogen we niet verwaar lozen, de ambtenaren niet verminderen en nog beter betalen, enz. enz. Minder investeren mogen en kunnen we ook niet, want de werkgelegenheid moet, bij de groeiende bevolking, in stand blijven. Nieuwe bedrijven moe ten worden aangetrokken, al of niet met lucht- en watervervuiling. En ook voor dat groeiende euvel van de ver vuiling door al maar meer fabrieken terwille van de werkgelegenheid die echter al jaren overspannen is moe ten kapitalen beschikbaar komen om ons althans in leven te kunnen houden. Neen, investeren blijft nodig, hoe langer hoe meer! En vermindering van de loonsverho gingen van de werknemers? Geen spra ke van natuurlijk. Dat is wel het minst verkoopbare aan de geachte kiezer. Men meent in zijn hart weieens dat het nodig is, maar waakt er wel voor dat uit te spreken, zeker niet in ver- kiezingstrijd. Daarom werpt men in de Sociaal Economische Raad en in de Stich ting van de Arbeid op het ogenblik het balletje van de een naar de ander. Zeg jij het maar. Als jij het nu zegt, dan kunnen wij er ons uiteindelijk niet helemaal tegegn verzetten, het percen tage hoogstens wat afzwakken, het le vert ons dan misschien intussen toch wat stemmenwinst op. En zo laten onze zogenaamde knappe koppen zich dan beheefsen door angst, durft niemand een strak standpunt in te nemen tegen al die verlangens. Men blijft alles ineens wensen, ja eisen. Is er niet genoeg geld? Welnu, we maken het. Dan dus maar de inflatie. Dat is dan jammer voor die vaste inkomens trekkers, maar die zullen we dan een paar procent meer A.O.W. geven. Onze verlangens, die politiek gewicht in de schaal leggen, laten we ons ech ter niet afnemen. Daar strijden we voor. In het belang van ons volk en vaderland. Na ons de zondvloed. Om dat die nu nog niet in zicht is, al zal het niet lang meer duren, eisen we nu maar gewoon door. Progressief moeten we blijven. En dat kost nu eenmaal geld. Punt, Uit. korte termijn nog niet te verwachten. De gemeente onderneemt nog steeds pogingen, om de weg van de eigenaar in eigendom en onderhoud over te ne men, maar tot dusver zonder veel suc ces. Door één van de leden van de com missie tot onderzoek van de begroting is gevraagd, het aantal eenzijdige par keerverboden uit te breiden. Naar zijn mening kwam daarvoor in de eerste plaats de Molenstraat in aanmerking. B. en W. zeggen, dat deze kwestie reeds een punt van bespreking is geweest in de ambtelijke verkeerscommissie. Het aan één zijde parkeren op wegen be vordert volgens het college inderdaad de verkeersveiligheid en een betere doorstroming van het verkeer. Het on derwerp zal volgens B. en B. nader in de verkeerscommissie worden bespro ken. Verschillende leden van de raad heb ben er bij het college op aangedrongen het ophalen van huisvuil langs de rijksweg op andere tijdstippen te doen geschieden. Nu gebeurt het h.i. veelal tijdens het spitsuur, met alle onaange name gevolgen voor het verkeer van dien. In antwoord hierop zegt het col lege: „De wijkindeling van de reini gingsdienst sluit zeer nauw. Het is vrijwel niet te vermijden, dat tussen enkele zijwegen door, ook wel delen van de rijksweg bediend moeten wor den. De gehele rijksweg buiten de spitsuren bedienen is dan ook zonder grote tijdverliezen erg moeilijk", aldus burgemeester en wethouders. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd vanaf 126 - 360. Wethouder Dijkstra probeerde er de brand in te krijgen, met assistentie lukte dat bijzonder. Evenals voorgaande jaren is de WISO ook dit jaar tijdens de duurste maar ge zelligste maand van het jaar met de be kende koopcheque actie gestart. Tot 't eind van dit jaar ontvangt iedereen bij in levering van twee volgeplakte zegelkaar- ten, met een normale waarde van 5,00, een koopcheque ter waarde van ƒ7,50, die tot 2 januari 1971 door elke WISO- winkelier als betaalmiddel wordt aange nomen. De inlevering van de volgeplakte zegel- kaarten dient te geschieden bij één van de vier kantoren van de Raiffeisenbank, Kerkplein, Smitsweg, Koninginnelaan of Soesterbergsestraat. Met de verbranding van een tekening van de oude openbare kleuterschool aan de Nachtegaaïweg wiste wethouder drs. L. J. Dijkstra dinsdagmiddag op symbolische wijze alle sporen uit van twintig jaar kleuteronderwijs in een in geen enkel opzicht meer aan de eisen des tijds voldoende lokaliteit. Eerst na deze moedwillige, maar on schuldige brandstichting mochten wet houder Dijkstra en de vele andere geno digden, onder wie enkele raadsleden, de overige drie wethouders, de directeur van gemeentewerken, de gemeentesecre taris, vertegenwoordigers van schoolbe sturen en oudercommissies, tal van amb tenaren en anderen het splinternieuwe schoolgebouw, een creatie van de heer Hulshof en bouwkundig gerealiseerd door het aannemersbedrijf van G. W. Van de Grift, betreden. Waldeck Pyrmontlaan, vanaf de Beetslaan, 40 jaar geleden Dezelfde plaats nu Voordien had het gezelschap een haag van door serpetines met elkaar verbon den kinderen moeten passeren, terwijl een aantal andere kleuters de gemeente lijke autoriteiten vocaal welkom heette. Na de verwelkoming van de gasten door de als ceremoniemeester optredende wet houder van onderwijs wees de heer A. Breij, voorzitter van de oudercommissie op de problemen, die de verhuizing met zich mee heeft gebracht, maar die men in vele gevallen met de hulp van ouders heeft kunnen en moeten oplossen. Uit een oud fondsje, dat destijds bij de- oprichting van de school is gevormd, bleek voor de school een schilderij, een cluwn voorstellende, gekocht te kunnen worden. hetwelk de heer Breij de hoofdleidster, mevr. H. J. de Bruin- Dresscher aanbood. Mevr. Kwant, vertegenwoordigster van de Vereniging Openbaar Onderwijs, ver onderstelde - en naar bleek niet ten on rechte - dat de school wel een nuttig gebruik zou kunnen maken van een paar'geluidsbandjes. Zij overhandigde de hoofdleidster twee onbespeelde bandjes en één bandje met kinderliedjes, alsmede een spel. Aannemer G. W. v. d. Grift voegde daar een koffiezetapparaat aan toe, terwijl namens de oudercommissie van de Prins Willem Alexanderschool, waar een groot aantal van de „afgestu deerde" kleuters over een paar jaar te recht zal komen, een glimmende koperen schoolbel aangeboden werd. Daarvoor was de heer P. Siegers verantwoordelijk. Zijn echtgenote weer erop, hoe de kleu terschool destijds als „openbare neutrale bijzondere school" in een huiskamer aan de Beckeringhstraat van start ging. In 1956 werd deze vorm van kleuteronder wijs erkend en officieel openbaar. Op dat moment had men overigens al vele jaren een houten gebouwtje aan de Nachte gaaïweg in gebruik. Het voldeed toen al niet meer, maar vervanging van het noodgebouw liet nog jaren op zich wach ten. Aanvankelijk bestond het plan, om de twee lokalen tot één groot lokaal sa men te voegen en een tweede erbij te bouwen, „maar dan hadden de leidsters wel een paar rolschaatsen mogen hebben om het geheel te kunnen overzien". „Het is jammer, dat de oude school nu weg moet, want het was een stukje pio nierswerk, door vrijwilligers in hun vrije tijd gebouwd, maar alles wat oud is moet nu eenmaal worden afgebroken", aldus mevr. Siegers. En aldus zal ge schieden. Ter verkrijging van betere finan ciële uitkomsten bij het uitgeven van couranten, heeft het minis terie van Economische Zaken met ingang van 1 januari a.s. toe stemming verleend tot verhoging van de abonnementsgelden van alle dag- en nieuwsbladen. Voor de Soester Courant zou de toegestane verhoging neerkomen op 65 cent per kwartaal. Waar wij echter de mening zijn toegedaan, dat het abonnements geld voor geen enkele inwoner een beletsel mag zijn om zich op ons blad te abonneren, hebben wij besloten een verhoging toe te passen van slechts hetgeen neerkomt op 1 cent per verschijnend nummer. Met ingang van 1 januari a.s. wordt het. abonnementsgeld dus Oostduitse grenswachten zijn weer een reiteractie begonnen tegen het weg verkeer naar west-Berlijn. De weder opvoering van het befaamde stuk kou de oorlog, waartegen als vanouds ge protesteerd wordt, door de Bondsrepu bliek en door de Fransen, Britten en Amerikanen, die op papier toch nog altijd de verantwoordelijke bezetters van de Duitse hoofdstad zijn. Maar er is een nieuwe toon in de protesten ge varen. Bonn waarschuwt dat hierdoor ratificatie van het met Moskou, maar ook van het met Warschau gesloten verdrag in gevaar komt. En de Grote Drie zeggen dat op die manier het overleg met de Russen over Berlijn niet kan doorgaan. Het zijn dreigementen die iets waard zijn. De Russische leider hebben her haaldelijk er over gesproken dat zij akkoorden met west-Duitsland en over Berlijn van grote waarde achten, - zij menen er nu ook belang bij te hebben om deze zere punten in de verhouding met het westen te laten genezen. We mogen daarom aannemen dat de Oostduitsers op eigen initiatief met treiteren zijn begonnen. Het Oostdiyts- Russische verdrag zat Ulbrich al niet lekker, omdat men er daarbij niet over peinsde ook voor hem iets te doen - erkenning door Bonn van zijn staat eisen. De nauwere relatie tussen Polen en west-Duitsland acht hij beledigend: Po len vindt duidelijk Ulbrichts belofte dat de oder-Neissegrens blijft niet ge noeg, ze willen ook een Westduitse er kenning. De andere Oosteuropese staten zijn al even begerig de banden met Bonn te verstevigen, dus bleef Ulbricht weg van het Hongaarse partijcongres, waar dua hartelijk applaus was voor allerlei li beralisaties, waarvoor men indertijd, met Ulbricht als stuwende kracht, Tsje- cho-SIowakije binnenviel. Het schijnt dat de minister van buiten landse zaken, Gromiko, even uit Mos kou kwam overwippen om de z.g. zie ke Ulbricht tot de orde te roepen, maar dat heeft toch niet veel succes gehad: de Oostduitsers gingen toch hun eigen gang met het hinderen van het ver keer naar Berlijn. Zo treiterde Ulbricht niet alleen da Westduitsers en hun bondgenoten, maar minstens zo zeer de Russen. Het zal interessant zijn om te zien in hoever re de Russen uiteindelijk toch de Oost duitsers naar hun hand kunnen zetten. Vooral In oost-Europa is menigeen daar erg nieuwsgierig naar. KANTMAN. Het Gemini 8 Cabaret uit Utrecht heeft in het Bejaardecentrum Molenschot een uitvoering gegeven voor de inwoners. Er werden liedjes gezongen afgewisseld door comische schetsjes, er waren rnu- ziektrio's en het geheel werd besloten door een reeks aria's uit vroegere popu laire operetten. Dit alles werd met veel geestdrift gebracht en door een zeer vol daan publiek ontvangen. Ja... en nu is het heerlijk avondje bij na aangebroken! Staat de mand met de goede gaven van Sint al klaar? Of ontbreken er nog pakjes? Misschien reikte de fantasie niet meer ver genoeg. Daar weet VW wel raad op. Voor maar 1,50 is er dat aardige boekje van het Gooisch Natuurreservaat met illustraties van de tekenaar H. J. Slij per, voorzien van plattegrondjes en 7 beschreven wandelroutes. Een leuke Verrassing voor natuurliefhebbers! Voor 2,75 is het boekje Holland Cam ping verkrijgbaar, dat een aanstaande kampeerder goede diensten kan bewij zen. U kunt het nog net komen halen vóór het grote feest begint. En dan maar genieten van die echte, fijne oer-Hollandse Sinterklaasavond! Daar hierna ook de Kerstvakantie in zicht komt, geloven wij er goed aan te doen u attent te maken op de moge lijkheden voor museumbezoek. Vele museums zijn namelijk in de win ter geopend en met de wat grotere kin deren kunt U daarvan profiteren. Een folder over de musea te Amsterdam is bij ons verkrijgbaar en ook de stad Utrecht biedt een gids met duidelijke informatie. Wist U, dat het Museum Willet-Holt- huysen, dat aan de Herengracht te Amsterdam gelegen is, juist voor be zoek met kinderen zo de moeite waard is? Men vindt daar zalen met oud speelgoed, poppenhuizen en alles wat in het „mini-vlak" van het kind is gele gen en waar men vroeger tijd en zorg aan heeft besteed. Tot en met 17 ja nuari is een speciale tentoonstelling te bezichtigen, waar men vele antieke en door particulieren ingezonden zaken kunt bewonderen. Op woensdag-zater dag- en zondagmiddagen kunnen Uw kinderen zich bovendien vermaken op de speelzolder, zelfs onder toezicht. Be slist leuk dit eens te ondernemen. Het Poppentheater in Laren heeft op a.s. zondagmiddag, 13.30 uur een Sin terklaasmiddag. Ons eigen Soester Pop pentheater speelt op iedere zondagmid dag, aanvang 15.00 uur. De kinderen hoeven zich niet te verva len, zoals U ziet

Soester Courant | 1970 | | pagina 1