larkt hEG. SETTEN ER STUK BETREURENS WAARDIG VESPA ÖIA0 De Witte Pompen ienaar van de Autofeoetsek Vol verwachting klopt ons hart Gaai u trouwen inlichtingen over alle verzekeringen J. L. M van Hal-Zonderop Politie krijgt weer andere snelheids- controle-apparatuur J. A. Schalkx 25 jaar in overheids- en gemeentedienst Nieuwe nevelspuit voor Soesterbergs Vrij willige Brandweer jest-Zuid BAARN JNGLE 'H TRAGY I IN THAILAND LES FEMMES e keuze en ssherpe prijzen chting OERKOM X YUEN" lig, reuze lekker S PRIJSBEWUST! chting l/QERKOM Markt zal voorlopig niet worden verplaatst Rapport van politie door B. en W. terzijde gelegd Bach-cantatedienst in de Pauluskerk te Baarn St. Nieolaas reikte „Tempo-wisselbeker" uit Werkzaamheden aan veelbesproken hoogspanningskabel vorderen Krabbels van Knelis VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Nog vóór zijn eigenlijke verjaardag be heerst de oude bisschop uit Spanje ons hele land. De intochten, deels gelijktijdig en deels, als of het niet anders kon, vlak achter elkaar, werden gevolgd door voortijdige feestavonden en -middagen, in hoofd zaak voor kinderen, voor andere groe pen in mindere mate, maar daarom niet minder feestelijk en gezellig. Terwijl op de ene plaats een ware strijd is ontbrand om met Sinterklaas zo orgineel mogelijk voor de dag te komen, probeert een ander het te vin den in het continueren van een tradi tioneel gebeuren. Sinterklazen en Zwarte Pieten die in bepaalde wijken en winkelcentra ge schenken, waardebonnen of andere at- trakties uitdelen, worden weer gevolgd door colega's", die domiciie in één be- paade zaak hebben gekozen. Eén van de zaken waar de Sint deze week te gast was is het modemagazijn „De Vlijt" aan de Steenhoffstraat, waar de Sint met een muzikale knecht, plaats genomen had tussen midi- en maxi-ja ponnen en kinderkleding, om aan de kinderen van de cliënten, geschenken uit te delen. De heer en mevrouw Waversveld ble ken het er bij de Sint bijzonder goed te hebben afgebracht, want wat voor hen geen geheim meer was, bleek tot in Spanje te zijn doorgedrongen: „De Vlijt" gaat in het voorjaar uitbrei den. De zaak werd te klein om „de mode" te kunnen herbergen. De bovenverdie ping wordt daarom in de komende maanden geschikt gemaakt om de vol- leide collectie damesmode onder te brengen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn. bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alcor" 9 december. Brazilië: ms „Alcor" 9 december, en ms „Pasteur" 10 december. Canada: ms „Atlantic Cognac" 7 de cember. Indonesië: ms „Göttingen" 9 december. Israël: ms „Cap Race" 10 december. Japan: ms „Benvalla" 9 december. Ned. Antillen: ms „Neptunus" 8 decem ber. Suriname: ms „Neptunus" 8 december. Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Cognac" 7 december. Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Serooskerk" 9 december. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. De B.T.W. gaat weer omhoog, het innen gaat zo prachtig, je koopt, en 't is dan inclusief, is dit nu niet reusachtig Een paar procenten zijn het maar, ach, lieve mens, wat deert je zo nu en dan een schep er op, en steeds dan voor één keertje. Het nieuwe jaar, een nieuw geluid, en dus een nieuwe poging een gat te stoppen, en vandaar die twee procent verhoging. De koopkracht daalt, de B.T.W. die stijgt, 't is eigenaardig, maar als je goed let op het woord, is het :„Be-Treurens-Waardig". As. Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 De politie zal wellicht In de loop van 1971 de beschikking kragen over weer een nieuwe" snelheidscontrole-appara- tuur. Deze apparatuur is geadviseerd door de Centrale Verkeerspolitiecom- missie, welke als adviserend lichaam op treedt by de landelijke aanschaffing en ingebruikstelling van technische hulp middelen op het gebied van het ver keer. De apparatuur is door de com missie ook getest, zo hebben B. en W. het betreffende raadslid laten weten. Eén van de leden van de raad heeft zich afgevraagd, of de politie wel het apparaatheeft om de bekeuringen te verwerken. B. en W. delen in antwoord hierop me de, dat de politie de plicht heeft om deze bekeuringen te verwerken, al gaat "het volgens B. en W. wel ten koste van andere belangrijke werkzaamheden. Eén van de raadsleden had de bij be keuringen ontvangen gelden liever ge zien als een bron van gemeentelijke in komsten, doch op grond van een al ja ren bestaande regeling moeten deze gelden weer aan het rijk worden af gedragen. HORLOGES JUWELIER HORLOGER SOESTOUK REMBRANDTLAAN 18 TEL. 02155-4785 Op 4 december 1945 trad J. A. Schalkx, ge boren op 31 mei 1915, als hulpagent van politie in dienst van de gemeente Soest. Op 1 juni 1945 werd Schalkx bij de Po litieke Opsporingsdienst (POD) geplaatst met als standplaats Soest. Hij heeft dus al op 1 juni 1970 de datum van zijn zilveren ambtsjubileum zien verstrijken. Het wordt nu per 4 december a.s. een dubbel feest, want dan is Schalkx ook 25 jaar in dienst van de gemeente Soest. Op 1 december 1946 werd Schalkx be vorderd tot de toenmalige rang van agent 2e klas. Op 8 juli 1946 werd hij uitgezonden naar Indonesië, waar hij tot najaar 1948 onder de wapenen bleef. Schalkx was aldaar sergeant-majoor-in structeur. Met Schalkx praten over oorlogsjaren en zijn „Indië-jaren" is een niet gemakke lijke zaak. Het valt moeilijk hem aan het praten te krijgen. Duidelijk is wel ge worden dat hij het verre van gemakke lijk heeft gehad. Zijn dienst in Soest lag voornamelijk bij de surveillanceafdeling. Zijn „vaderlijk" optreden was alom be kend. Op 1 maart 1963 werd Schalkx tot hoofdagent bevorderd. JAAR SOESTERBERG 1945 radio schoemaker televisie 1970 Van Weedestraat 72 - Telefoon 2792 Dorpsplein 10a - Telefoon 03463 - 1587 In aanwezigheid van het 22-man sterke brandweerkorps van de Vrijwillige Brandweer, de dames van de leden, de wethouders mevrouw Walter-van de Togt en Ebbers, heeft de burgemeester van Soest de nieuwe brandweerauto overgedragen aan brandweercomman dant J. A. Luyf, diploma's uitgereikt aan de bevorderde brandwachten en hoofdbrandwachten en brandmeester J. Beek onderscheiden met het zilveren kruis ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de brandweer. van Ginkel, Reinsma, Van Soest en Verweg werden bevorderd tot brand wacht le klas en de heren H. van Gin kel en C. Tammer tot hoofdbrandwacht. Brandmeester J. Beek, een van de zeer trouwe leden van het korps, bij wie de brandweer nummer één staat, werd ge prezen om zijn verzorging van 't materiaal en zijn enorme belangstelling voor alles wat met de brandweer te maken heeft, waarvoor hij vanwege zijn zilveren jubileum bij de brandweer terecht werd onderscheiden door de burgemeester. COIFFURES MODERNE TELEFOON 2175 g van 8.30 - 17.30 uur n de middag el. 2962 - B.g.g. Tel. 4096 december, 8 uur, cember, alleen 9 uur :ES - KITTY SWAN jn enorme kracht over de rgzame jungle. oiddag 2.30 uur ADLER in en, die elke filmliefhebber Deien zal. t.e.m. woensdag 9 december, 8 uur ?E BARDOT in ir altijd hebt willen zien. af 4,50 t.e.m. 16,75 24,50 CDJES, vanaf 5,95 af 13,50 IS 13,95 ais voor 49,50 54,50 n mat 18,50 IISCH RESTAURANT 17 - Soest - Tel. 02155-2537 en, maar toch lekker eten iten die u mee naar huis n wy de grootst mogelijke andachtl strekt ATRASSEN vanaf 32,^- IATRASSEN 84,— S 5,50 SN, geen 24,95 maar 11,50 telefoon 2408. De weekmarkt zal voorlopig niet worden verplaatst. Burgemeester en Wethouders zUn van oordeel, dat aan de huidige plaats van de markt wel degelijk bezwaren ®yn verbonden, maar zy achten die toch niet van een zodanig belang, dat de markt erdoor verplaatst moet worden. Het college is van oordeel, dat de huidige markt gunstig ligt in verband met de aanwezigheid van winkels, postkantoor, gemeentehuis, „zodat het een met het ander een centrumfunktie vervult", aldus B. en W. Zy delen dit mede in antwoord op een vraag van een raadslid bij het onder zoek van de begroting. Het betreffen de raadslid stelde voor, de weekmarkt naar de Eng, bijvoorbeeld de Parallel weg te verplaatsen. Volgens het college zullen bij een vestiging van de markt op de Parallelweg ernstige problemen rijzen in verband met de daar gevestig de bedrijven. De parallelweg is juist aangelegd om het gevaarlijke in- en uitrijden naar en van de bedrijven op de Steenhoffstraat drastisch te beperken. Volgens het col lege is de Parallelweg bovendien te smal om én de kramen én de bestel auto's van de verkopers een plaats te geven, terwijl door de langgerekte op stelling van de kramen tevens volgens B. en W. de gezelligheid verloren zal gaan. AJ geruime tijd geleden is door de po litie een rapport opgesteld over de hui dige verkeerstechnische situatie bij de markt. De politie kwam daarin uit een oogpunt van verkeersveligheid tot de slotsom, dat het aanbeveling zou ver dienen om de weekmarkt te verplaat sen. Ook door de politie werd toen de Eng genoemd. Bovendien zou bij een /Ü5l RACING CENTRE I JF^i SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u Altijd parkeerruimte verplaatsing wellicht tegemoet gekomen kunnen worden aan het huidige be zwaar, dat men thans iedere donder dag een politieman aan de surveillance dienst moet onttrekken om bij de markt het verkeer te regelen. „Wij achten het echter niet gewenst, een weekmarkt, welke goed wordt be zocht thans te verplaatsen, temeer, daar deze markt over enige iaren zijn plaats zal moeten vinden in het niewe cen trum", aldus burgemeester en wethou ders. Zondag 6 december a.s., des middags om half vier, zal in de Pauluskerk, Brink te Baarn, de maandelijkse inter kerkelijke Bach-Cantatedienst worden gehouden. Deze dienst, die afgestemd is op de li turgie uit Bachs tijd, zal worden voor gegaan door ds J. B. Oskamp en is be doeld voor alle gezindten, Het koor en orkest van de Bach-Can- torij Baarn zullen onder leiding van Louis Mol, uitvoeren de Adventscantate Nr. 62 „Nun kommt der Heiden Hei land" van J. S. Bach. Solistische medewerking verlenen de sopraan Grietje Oudenampsen', de alt Maria v. d. Heyden, de tenor Herman van Kerkhof, de bas Henny Vonk en de organist Ad Waardenburg. Deze interessante cantatedienst voor de adventstijd is voor iedereen toeganke lijk. De heer Luyf dankte de heer Van Ber gen en zijn firma en prees met. name de ontluchtingspomp, eigen vinding van deze firma. De nieuwe bijna zeven me ter lange wagen (138 pk; 6 cyl., 5 versn. met een 2000 liter tank) kan door 17 manschappen van het korps worden bestuurd. De nieuwe brandweerauto wordt ter beschikking gesteld van een' groep men sen uit de burgerij, die samen de goede Vrijwillige Brandweer van Soesterberg vormen, aldus de burgemeester bij de overdracht. Er wordt van de brand weerlieden steeds meer kennis geëist in verband met allerlei opleidingen, ten einde nieuwe gevaren te kunnen be strijden. Dit gebeurt in Soesterberg in onderling overleg, zoals ook de nieuwe brandweerwagen samen werd ingericht en opgebouwd. Het materieel wordt in Soesterberg goed gebruikt en onder houden, omdat men zo toegewijd en met zoveel liefde alles verzorgd, aldus een dankbaar gestemde burgemeester. De heer Luyf aanvaardde met trots de nieuwe wagen, die het gemeentebestuur aan Soesterberg wilde toevertrouwen. Wijzend op de 14 jaar oude nevelspuit, die er ook keurig uitzag, verklaarde de commandant, dat deze nieuwe wagen als een „troetelkindje" zal worden be handeld. Vervolgens werden de diploma's hoofd brandwacht uitgereikt aan de heren Van Balkom, Blueskens, Van Ginkel en C. Tammer: van brandwacht aan de Iheer Reinsma. De heren Blokzijl, G. Met de nieuwe brandweerwagen als de cor speldde de burgemeester zilveren Ju bilaris J. Beek de onderscheiding op. De Soesterbergse commandant de heer Luyt keek belangstellend toe. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter ok teugeswoordug toch aaltied nog wel dinge gebeure waor un heul gewoon mins ech geen hoogte ken kriege. Noeng bedoel ik netuurluk nie de poletieke zaoke. waant daormee hebbe zellufs de minse die daor daogeluks mee te maoke hebbe nog alle daag meujeluk- hede. Maor ik hep dinge opt oog die zegezeit bie iedere inwonur vaan ongs darrup, die un bietje prebeert Soesder te weze, daogeluks int oog springe. Vaan de week hek ut nog gebaad ovur de ouwe biejoskoop, die best nog wel arruguns bruukbaor voor zouw weze, en steeds maor leeg blief staon. Maor das in die paor daoge tusse schrieve en drukke aal weer aachturhaolt, zoas daat- hiet. De biejoskoop hep un aore eigenaor. wie ofter in daat ouwe gebouw nog waat ziet is nie bekend, maor ut zaal in alle ge- vaal wel un vriejer mit cente, betur ge- zeit mit knaoke weze, waant ik schaat zo daat daat spulletje un heul bietje op hep motte bringe. Zolaang aster nog niemaand weet waat oft gaot worde, zalle de vurhaole wel weer as paddestoele uut de grongd kom- me of uut de duum gezoge worde. Kneliao zaag in der vurbeelding aal un instruksiebaad op die plaots, maor daat hekter aal heul gauw uut ut hoofd ge- praot, waant as daat zouw beure op die levesgevaorlukke plek, daan begin ik te glove daat de minse die daat voor me- kaor gemaak zouwe hebbe, un knaap gaat in hullie koppe motte hebbe. Maor zoveer zie ik ut nie komme. Heul gewoon omdaat daat de plek voor zoon baad heul gewoon nie ken weze. Waat ofter wel gaot gebeure op die plek is ok voor ming nog un vraog, maor ik ken iedereen vurzeker, daat as ik arruguns un mooi vurhaol hoor, dak nie laang zaal waachte om der mee op de proppe te komme. Opt zellufde mement. hak ut ok nog ovur daat huus an de Beukelaon, maor das vurleje tied. Der is niks, maor daan ok heulegaor niks meer te vingde. En angezien gedaone zaoke ok noeng nog steeds geen keer neme, kenne wullie daor maor betur zaand ovur gooie, net as die luu gedaon hebbe diet ofgebroke hebbe, waant der is niks meer an te doen. Maor der wordt, nie allenug offebroke in Soest, der wordt ok nog nieuw gemaokt. En vaan de week sting ik mit zondaagse paak en pet voort hek bie de nieuwe kleuterschool an de Naachtegaolweg. Ik mot eerluk zeige dak blie bin voor die kingders die daor op school gaon, waant ut ouwe gebouw waor zullie tot voor kort in moste spele en un bietje lere, leek ok narruguns op. Maor daat is noeng voorbie. De kingders hebbe un nieuwe school. De ouwe, die vlaak naost de nieuwe staot, maag daan nie zo bar geschik geweest weze, maor om zoon ding noeng of te breke vingk eerluk ge- zeit wel bar zongde. Noeng mok voorop stelle dak geen „in- sijdur" bin, zoas daat hiet, en dak mit aal ming geschrief der kielometurs naost zit, maor waorom daat huus nie laote staon, en der de een of aore klup geluk- kug mee gemaok. Ik ken ming zo veur- stelle datter best wel vureniginge ge- wees zalle zijn die in daat houte gebouw nog wel waat zaoge. Maor daat hoef noeng ok nie meer, waant ok daat gaot teuge de grongd. Ik blief ut bar zongd» vingde. Maor zo gaot ut int leve. waat voor de ene mins arregernis is, hepter voor de aor zellufs in de verste veerte niks vaan. Waat daat angaot bink eigeluk wel bar benieuwd waat ofter op ut vurlaang- liesje staot van de barregemeester en zun wethouders en de lede vaan de ge- meenteraod, daat zullie bie de kingder* vringd voor grote en kleine kingders heb be innediend. Ik schaat daat de barrege- meestur bove an un nieuw gemeente- huus hep staon. Voor de enugge vrouwelukke wethouwer die wullie hebbe, zaal ut. wel un kon- greszaol weze, maor, as ik zo vrie mag weze, ik kan de ouwe baos aal heul waat jaore vaan heul naobie, daan gloof ik daat die wethouwer door de Sint nog wel effe op de toch zaal motte blieve staon. Jao, en voor de aore wethouwer zaal der niet zo bar veul meer te vurlaange weze, waant die hep nog maor net zelluf de baande vut de mouwe gehaoid om un nieuwe school te opene. En de maan die ovur de cente gaot, zaal wel un zaak mit knaoke bove an hebbe staon. Maor daat zaal Sinturklaos vaan dit jaor wel lere, der binne nog genog dinge te wense, maor der binne ok nog genog dinge die nie gewenst hoeve te worde. Mit un bietje faantesie hadde die der aal laang mit de bestaonde mid- dele kenne weze. Om daat op te kenne merreke hoef je allenug maor je oge nie in je zaak te hebbe. en hoef je zellufs geen Sinterklaos te hiete. Dinsdagavond organiseerde de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. een E.II.B.O.-wedstryd waaraan werd deelgenomen door ploegen van de afdelingen Amersfoort, Baarn, Bilthoven, Vliegbasis Soesterberg, Soest en Zeist. De inzet van deze wedstryd was de „Tempo-wisselbeker", die gewonnen werd door de wedstrydploeg van de afdeling Baarn. Nadat mevr. dokter Kuipers, die voorzitster was van de jury, een nabeschouwing had gegeven, trad Sint Nieolaas binnen, vergezeld van Zwarte Piet, die met een toepasselijk woord de pryzen aan de winnaars uitreikte en de jury en de Lotus patiënten bedankte en beloonde met banket- en chocoladeletters. De werkzaamheden aan de hoogspan ningskabel Utrecht-Amersfoort vorderen gestadig. Een dezer dagen zijn in de na bijheid van de spoorwegovergang aan de Beaufortlaan de fundamenten geplaatst voor de mast die de hoogspanningskabel over de spoorlijn Utrecht-Amerfsoort gaat voeren. De kabel, die zonder overdrijving een dissonant gaat vormen in één van de mooiste natuurgebieden in de provincie, verlaat de Pegirs-centrale in Utrecht on der de grond, en komt in de buurt van Maartensdijk boven de grond, om via tientallen meters hoge stalen masten via Lage Vuurse, Soestduinen, Soest naar Amersfoort te gaan. Niet alleen de verschillende verenigingen die zich bewegen op het terrein van de natuurbescherming, maar ook de leden van de „vogelwacht" zien de komst van de voor de vogels levensgevaarlijke kabel met z

Soester Courant | 1970 | | pagina 3