RUYS&CO 1 BI III II III II raSACSEIMTE ven W. van Tol ZOMERVAKANTIE 1971 HEUGA tegels MIDDELMAN IEI60SS tapijt MIDDELMAN DESS0 tapijt MIDDELMAN PARADE tapijt MIDDELMAN ƒ17,50 vande\ ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 FUGERS RIJWIELEN AUTORIJSCHOOL „ENGEL" Politie adviseerde al anderhalf jaar geleden tot verplaatsing van markt SAIITERÜ Pianohandel E. G. KERKHOF Vragen van D '66 aan gemeentebestuur over onderwijs in Soesterveen Fancy-fair bracht ruim duizend gulden op J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterbers. Soest en omstreken. Twee gemeenteraads vergaderingen IJ KUNT NIET ALLES WETEN SOESTERBERG Jongeren-werkgroep presenteert zich Inbraak in Titus Brandsmaschool Filmclub „Artishock" gered Rouw- en Trouwkleding M. TUSSEN Voor de balie DE KEIENWERPER OPROEP Soest en Soesterberg in oude ansichten Rijksweg Soesterberg - Amersfoort wordt niet verdubbeld Resultaat voor protesterende omwonenden Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 Grote collectie tassen, een nuttig geschsstk UW SUUUES IS ONZE RECLAME VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Burgemeester en wethouders hebben de raad medegedeeld, momenteel geen aan leiding te zien, de weekmarkt te verplaatsen. Het belangrijkste argument, om nu niet tot verplaatsing over te gaan, is volgens B. en W. het feit, dat de markt straks toch een plaats zal krijgen in het nieuwe stadscentrum. Hoe lang dat nog duurt is een moeilijk te beantwoorden vraag, maar wel is al meer dan anderhalf Jaar geleden door de politie geadviseerd om de markt ergens anders en met name ®P de Eng een plaats te geven. Er is een vrü uitvoerig rapport van de toenmalige situatie rond de markt opgesteld en aan B. en VV. gezonden. Toen al achtte men de situatie ter plaatse uit verkeerstechnisch oogpunt onhoudbaar. Sindsdien is het verkeer alleen maar toegenomen en de belangstelling voor de markt met het groeien van het aantal inwoners groter geworden, maar niets is gedaan ter vergroting van de verkeersveiligheid. Adjudant B. Snijders van de verkeers politie, die een groot aandeel in de sa menstelling van het rapport heeft gehad, zegt, dat het een bijzonder gevaarlijke situatie is. „Het verwondert mij. dat de P.T.T. nog niet geklaagd heeft. Er staan tal van fietsen voor het postkantoor en voor de auto's van de posterijen is er vrijwel geen doorkomen meer aan. Maar er wordt ook altijd voor inritten en bij de bushalte geparkeerd. We zien hier wat door de vingers, omdat de mensen meestal toch weer gauw weg zijn en er vrijwel geen klachten komen over geblokkeerde uitritten, maar een gevaarlijke situatie blijft het. Ook het uitvoegen en het weer gaan deelnemen aan het verkeer levert steeds gevaar lijke situaties op. En toch gebeuren er vrijwel nooit ongelukken", aldus de heer Snijders. De politie heeft het rapport vergezeld doen gaan van tal van foto's. Juist door de aanwezigheid van de win kels, het gemeentehuis en het postkan toor is dit gedeelte van de Steenhoff straat toch al erg verkeeraantrekkend." Waarom verplaats men de markt niet naar de Eng? Daar is ruimte genoeg. Men heeft er ook genoeg parkeerruimte, bijvoorbeeld op het gedeelte van de Tal- malaan tussen de Albert Cuyplaan en de Soesterengweg. En dat ligt toch ook centraal", zo zegt de heer Snijders. Deze suggesties zijn trouwens ook in het raoport gedaan. Maar B. en W. menen, dat een „langgerekte" markt de gezellig heid niet ten goede komt, al gaf de dit jaar gehouden kunstmarkt op de Paral lelweg wel blijk van het tegendeel. Het rapport is op eigen initiatief van de politie samengesteld. Een belangrijke overweging daar bij was tevens, dat de politie iedere don- Dit Is niet zo maar 'n piano. Dit is 'n Waardevol en waardevast Nieuweweg 103, Soest, telefoon 2968. derdag een man aan de dienst moet ont trekken om het verkeer bij de markt in goede banen te leiden, terwijl men toch al zo'n tekort aan personeel heeft, een situatie, die ook herhaaldelijk door de burgemeester in de raad naar voren is gebracht. Wethouder J. J. Ebbers (middenstands zaken) heeft aan het antwoord van B. en W. weinig toe te voegen. Hij noemt de plaats, waar de markt nu al sinds no vember 1962 is gevestigd, vooralsnog de beste. Hij wijst erop, dat een deel van de verkeersproblemen zal worden opgelost als er verkeerslichten worden geplaatst bij het postkantoor. Dan hoeft er niet de hele morgen een politie-agent te staan om marktbezoekers over te laten steken. Hij kan zich best voorstellen, dat gezien de bezetting van het politiekorps groot bezwaar bestaat tegen het een hele mor gen afstaan van een agent, maar dit en de overige argumenten in het politio nele rapport hebben burgemeester en wethouders toch niet kunnen overtuigen van de noodzaak, de markt te verplaat sen. Wethouder Ebbers noemde het V.V.V.- pleintje „nog niet de slechtste plaats" en weer erop, dat de markt op z'n huidige plaats een trekpleister vormt voor de middenstanders in de omgeving. Ook dat is een argument om de markt te laten waar hij is totdat zij het pas over enige jaren hij zijn plaats zal moeten vinden in het nieuwe stadscen trum. Verplaatsing naar (bijvoorbeeld) de Parallelweg, zoals het raadslid voorstel de, vond hij geen oplossing. De weg is te smal om de kramen en de bestelauto's van de verkopers een plaats te geven, terwijl door een langgerekte opstelling van de kramen de gezelligheid verdwijnt. Voor de aan de Parallelweg gevestigde bedrijven zou een markt op deze plaats het blokkeren van in- en uitritten met zich meebrengen en de bedoeling van de Parallelweg is nu juist om het gevaar lijke in- en uitrijden van en naar die De eerste reisprogramma's zijn uit Ook speciale jongerenreizen. Gratis folders verkrijgbaar bij A.N.V.R. Steenhoffstraat 9a, telefoon 6571 en 4905 Geopend: maandag t.e.m. vrijdag, 9-17 uur, zaterdag 9 - LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. Hartweg 58, Soest. Telef. 02155-4332 bedrijven op de Steenhoffstraat drastisch te beperken. Tenslotte zei wethouder Eb bers, dat de politie slechts een advies heeft uitgebracht en geen oplossing heeft gegeven. In hun antwoord, waarin B. en W. niet spreken over andere mogelijkheden en slechts het voorbeeld van de Parallelweg afwijzen, zegt het college niets over de overlast, die opbouw en afbraak van de markt voor de omwonenden met zich meebrengen. Op woensdagavond begint personeel van gemeentewerken met de opbouw, hetgeen niet zonder lawaai ge beurt. Donderdagsmorgens in alle vroeg te één van de omwonenden zei „al om een uur of vijf" maken ze het werk af. „Zolang doe ik geen oog meer dicht", zei een bewoner van het Kerkpad. De markt begon in 1962 met 42 kramen, nu zijn het er ruim vijftig. Aanvankelijk viel het marktbezoek erg tegen, maar in de loop der jaren heeft het zich sterk uitgebreid. Er zijn geen cijfers bekend ten gemeentehuize, maar het is duidelijk dat er soms geen kip meer bij kan. Trouwens, met de ruim 50 kramen die er staan heeft het pleintje z'n maximum capaciteit bezet. Er zijn weliswaar zeer veel aanvragen om een standplaats, maar er kan niemand meer bij. De onderwijssituatie in het Soesterveen en de bouw van scholen in deze nieuwe wijk is voor de werkgroep Gemeentepo- litiek van D '66 aanleiding geweest, zich met een aantal vragen tot het gemeente bestuur te wenden. De onderwijssituatie in het veen heeft onlangs al deel uitge maakt van een (openbare) discussie-bij eenkomst van D '66. Het volgende schrijven heeft men aan de raad gericht: Naar aanleiding van het te verwachten grote aanbod van leerplichtige kinderen, afkomstig uit de binnenkort te betrekken woningen in het Soesterveen, zijn bij de werkgroep gemeentepolitiek van D '66 een aantal vragen gerezen, welke wij d.m.v. dit schrijven aan de Raad willen stellen. 1. Is de Raad van mening, dat er met ingang van het volgende schooljaar op 1 augustus 1971, onvoldoende lokalen in het Smitsveen aanwezig zullen zijn, om in de opvang van kinderen voor het Openbaar Lageronderwijs te voorzien? Alleen al van de binnenkort te betrek ken flats aan de Dalweg is een groot aantal kinderen te verwachten. 2. Is het juist, dat de geplande school aan de Weegbreestraat op bovengenoem de datum waarschijnlijk niet in gebruik genomen kan worden? 3. Indien dit het geval is, hoe denkt de Raad, wanneer er behalve de Rinke Tol- manschool, geen andere Openbare Lagere school is, in de behoefte te voorzien? 4. Wanneer denkt u een aanvang te ne- Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) 5. Is de Raad het ermee eens, dat het ongewenst is, dat kinderen, ver buiten hun woonwijk, op reeds overbezette De fancy-fair ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp in Oost-Pakistan is geslaagd. De organisa- toren Sjaak van Rooijen en Martin Kok van de Van der Hucht Ivo schatten de opbrengst op 1.100 tot 1.200 gulden. De fancy-fair heeft twee dagen geduurd; in het Artishockgebouw zijn ongeveer 1 000 belangstellenden geweest. Een watmen met de bouw van de school in de teleurstellend aantal, vinden de organi- i wijk Klaarwater? setoren die graag wat meer scholieren Vindt u het met ons, van groot belang, en ouders op bezoek hadden willen heb- de scholenbouw niet als sluitpost van il Ornrn V korte tijd van voorberei- een uitbreidingsplan te beschouwen? cHng hebben ze echter nauwelijks gele- ----- genheid gehad veel bekendheid aan hun initiatief te geven. Scholieren van de Van der Hucht Ivo, de rooms katholieke en openbare mavo, de Kon. Emma Huishoudschool en van de Oranje Nassau-Huishuidschool hebben zich maandag en dinsdag voor het slagen van de fancy-fair mgezet. Zu hadden ook zelf voor de prijzen gezorgd, groten deels afkomstig van de Soester winke liers. voor wier grote medewerking de organisatoren zeer dankbaar zijn. Ze hebben ook veel waardering voor de medewerking van de kunstenaarsvereni ging Artishock, die twee lokalen beschik baar stelde en na afloop, gisteravond, de toezegging deed, dat de scholieren er weer terecht kunnen als ze nog eens een aktie op touw zetten. Het lootje trekken, de Amerikaanse ver- koping en de grabbelton waren de grote trekpleisters. Niet te spreken zijn de organisatoren over bet. optreden van de Utrechters, die gelegenheid gaven tot centrifuge-tekenen. Van hen kregen ze slechts een paar tientjes. „Ze hadden ge zegd dat het grootste deel van de op brengst voor ons zou zijn, maar het is net andersom geweest", zeggen de or ganisatoren. Desondanks zun ze tevre den over de resultaten van de fancy-fair. Ze zullen zeker weer zoiets op touw zet ten als dat nodig is. WONINGINRICHTING Torenstraat 3-3a-3b - Tel. 4786 oudere Lagere Scholen moeten worden ondergebracht? 6. Als er gerede gronden aanwezig zijn, om aan te nemen, dat er binnen korte tijd niet voldoende schoolruimte zal zijn, vragen wij, of de Raad het zinnig vindt, te denken aan de bouw van noodlokalen of andere semi-permanente voorzienin gen. 7. Wanneer het voorgaande binnen zeer afzienbare tijd niet te realiseren is, of in de algemeen: wanneer de scholenbouw geen gelijke tred kan houden met de woningbouw, verdient het dan aanbeve ling deze woningbouw af te remmen? 8. Acht de Raad het van belang, om ln een vroeg stadium een onderzoek te ver richten naar het aanbod van leerlingen naar rato van de zuil, waartoe zij beho ren, teneinde te komen tot een goede verdeling tussen het Openbaar Onder wijs en de vormen van Bijzonder Onder wijs? Een enquete onder de toekomstige inwoners zou hiertoe kunnen bijdragen. WONINGINRICHTING Torenstraat 3-3a-3b - Tel. 4786 De leden van de gemeenteraad van Soest komen in openbare zitting bijeen op maandag 7 december, des avonds te 19.30 uur, en op woensdag 9 december, des v.m. te 9 uur met voortzetting des n.m. te 13.30 uur. Beide vergaderingen worden gehouden in de brandweerkazerne. Vergadering 7 december 1970. Algemene beschouwingen van de frac tievoorzitters met betrekking tot de vast stelling van de begroting der gemeente en die der bedrijven en tot goedkeuring van de begrotingen van het openlucht theater en de sportstichting voor het jaar 1971. Vergadering 9 december 1970. 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die van de bedrijven en tot goedkeuring van de begrotingen van het openluchttheater en de sportstichting voor het jaar 1971. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1971: a. als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor het gewoon lager onderwijs; b. als bedoeld bij artikel 189, 5e lid van het Besluit buitengewoon on derwijs. 3. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs van de openbare scholen g.l.o. voor het jaar 1971. 4. Brief van burgemeester en wethou ders inzake de in 1971 in rekening te brengen kosten van uitweg met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. Een koelkast koelt slecht wanneer er een dikke laag ijs om het vrieslichaam is gevormd; het is nodig om de kast geregeld te ontdooien voordat zich veel rijp heeft afgezet. iOok een reinigingsmiddel. Dat het bij verkoudheid en pijn in de keel heel goed ls om te spoelen met verdunde waterstof superoxyde weet iedereen, maar met behulp van een zacht lin nen lapje (wit) kunt u er ook licht leerwerk mee schoonwrijven! Gelakte eiken meubels worden behan deld met satijnwas (wit en vloeibaar). Voor niet gelakte eikenhouten meubels neemt u witte niet vloeibare was. Het is nu de tijd turfmolm te bestel len voor de tuin. De grond van de borders kan met een dikke laag turf molm worden bedekt, die in het voor jaar weer wordt ondergespit en dan de structuur van de grond verbetert. Stamppot is makkelijk klaamaken. In de winter eten we graag stamppot, ook al om het grote voordeel van het „al les koken in één pan". Weet u, dat het ook heel smakelijk en gezond is, de groenten zeer fijn gesneden of gehakt ruw door de gekookte aardappelen te vermengen? Is u dat te griezelig, doet het dan eens met de helft van uw groente. WONINGINRICHTING Torenstraat 3-3a-3b - Tel. 4786 Onder de voorlopige naam van Jonge ren-Werkgroep Soesterberg hebben en kele jongelui uit Soesterberg plannen ge maakt om actief bezig te zijn in Dorps huis of dependance Dorpshuis. Het bestuur van deze jongeren-werk groep werd als volgt samengesteld: Ar- mand Opten (voorzitter), Lucy Vader (secretaresse). Paula de Jong (penning meesteres), Djeny Bekker (alg. commis saris). Jan Hoffmann en Carol van Kem pen (leden dagelijks bestuur). Hoewel het organiseren van dansavon den een van de belangrijkste doelstellingen ls, wil het bestuur ook op het gebied van sport en spel activiteiten ontwikkelen. Door het verbreken van een ruit hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de lokalen van de Titus Brandsmaschool te Soesterberg. Ontvreemd werden een bandrecorder, een fototoestel, een potje mot *eld, sigaren en sigaretten. Dankzij het grote aantal belangstellen den, vorige week bij de filmclub Ar tishock, is het financiële tekort van de cineclub weer volledig weggewerkt. De enthousiaste bezoekers hebben dan ook waar voor hun geld gekregen: de film Lions Love van Agnes Varda was een zeer goede film. Vrijdagavond 18 december is er weer een voorstelling. De titel van de bijde tijdse speelfilm mag niet worden gepu bliceerd, maar via de telefoonnumers 8368 en 8115 kunt U alle inlichtingen krijgen. Voorzitter Gerard Aerts en zijn mede-bestuursleden gaan nu weer gewoon door. Woensdagmiddag vierden 60 kinderen van de Vrije Expressie-groepen van „Ateliers Artishock" in het gebouw aan de Steenhoffstraat een creatief Sinter klaasfeest. Veertien studenten van de Academie Middeloo in Amersfoort heb ben dit feest voorbereid en geleid. Zondagmiddag vond in het zelfde ge bouw een Kamerconcert plaats, dat zeer goed ls bezocht. Binnenkort orga niseert de Werkgroep Kamermuziek in Soest opnieuw zo'n middag. Ouders die hun kinderen konden onderbrengen bij het Haags Marionettentheater, vonden na afloop van het concert hun kroost nog bezig met papier en viltstiften. De Soester Kunstenaarsvereniging heeft dit Haags Marionettentheater uitgeno digd een serie voorstellingen te verzor gen in januari, te beginnen op nieuw jaarsdag. Al deze activiteiten rechtvaardigen de slogan „Artishock moet blijven". Inlichtingen over het donateurschap of lidmaatschap van deze vereniging bij Lied Zwagerman, secretaresse. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 ,U hebt zich lelijk in de nesten gewerkt, hè?" informeerde de politierechter vrien delijk, toen de geduchte keienwerper voor de groene tafel verscheen. „Niet in de nesten, maar meer in de brandnetels, edelachtbare." „Dat is het zelfde." ,Nou, niet als je d'r met je blote in zit." ,En er volgde een omstandig verhaal over een watertochtje, dat om puur menselijke redenen heel even onderbro ken moest worden. Het bleek, dat enkele zwemmende jon gens het tijdelijk verlaten zeilbootje van z'n plaats probeerden te krijgen om er mee te gaan spelevaren. De verdachte zag het wel, maar kon zich op dat mo ment niet vertonen, omdat hij niet ge heel gekleed was. Hij zocht een oplos sing om de knapen schrik aan te jagen en vond die in de zwerfstenen van de verwilderde rotstuin, die hij uitgekozen had voor zijn tijdelijk bezigheden. Drie keien wierp hij volgens zijn zeggen naar de boot. „Dan hebt u heel goed gemikt" bedacht de rechter, „want er is één steen door het grootzeil gegaan en de twee andere hebben ieder het hoofd van een jongen getroffen. Ze hadden wel dood kunnen zijn." „Ik heb er niet één getroffen." „De aanklacht spreekt van minstens tien keien." „Helemaal niet! En ik gooide ze allemaal mis, met opzet mis. Die gozers zullen hun kop gestoten hebben aan de giek, toen ze probeerde de boot te laten kap seizen." „Ik heb zo'n idee, dat die brandnetels u meer geprikkeld hebben dan die zwem mers. U was er prikkelbaar van gewor den." .Edelachtbare, als je toch ziet dat een stel nozems probeert je zelfgebouwde boot af te breken, dan doe je toch wat om ze d'r met d'rlui poten af te houden. Of niet soms? Daarbij vergeleken waren die brandnetels maar een zacht prikke lend gevoel." „Waarom hebt u zich niet snel aange kleed en bent u niet naar die jongelui toe gestapt?" „Ik kon alles zo gauw niet omhoog krij gen, edelachtbare." „U hoefde helemaal geen stenen naar boven te halen." „Ik bedoel m'n broek, edelachtbare." „Was die zo zwaar geworden, omdat u de zakken vol keien had?" Nee, dat was het niet. Maar enkele zwemmers waren achterom gelopen en hadden een heel zware zwerfkei over de bretels van de botenbouwer heengelegd. De verdachte moest nu erkennen, niet in staat geweest te zijn deze steen in zijn eentje op te beuren. De officier tilde niet zo zwaar aan die grote kei, die op de bretels lag, maar veel meer aan de kleinere keien, welke naar de hoofden van de zwemmers waren geworpen. Hij noemde dat. een daad die heel dicht naderde aan poging tot dood slag. Omdat zwemmers zich niet kunnen verweren en zij bij bewusteloosheid zou den kunnen verdrinken, achtte hij een zware straf op zijn plaats en eiste hij duizend gulden boete, of drie maanden gevangenisstraf. „En dat. omdat je vast gebonden bent in de brandnetels!" klaag de stenigende plezierzeiler. ..Die brandnetels hebt u zelf uitgezocht en vastgezet bent u pas later, toen die keien al geworpen waren", wist de poli tierechter. En hij vonniste conform. WONINGINRICHTING Torenstraat 3-3a-3b - Tel. 4786 Eiwit uit een ei kunt u gemakkelijk verwijderen door aan twee zijden gaat jes te prikken. U kunt het er dan zo uit laten lopen. Gebakken vis, die u een paar dagen Marsepein van Sint Nicolaas kunt u het best bewaren in een dekschaal. Het blijft dan langer goed. Het schoonmaken van zilver kan wor den vergemakkelt als de voorwerpen die dagelijks in gebruik zijn, ook dage lijks worden afgewassen in warm zeep sop. Op die manier behoeft u niet zo veel te poetsen. Wil degene, die maandag morgen 23 november in Soest op enigerlei wijze con tact heeft gehad met mijn man: R. WEHMANN, voorheen woninginrichting te Soest, zich schriftelijk of telefonisch in verbinding stellen met Mevrouw Wehmann, Veld weg 16. Giethoorn, telefoon 05216 - 595. De gevraagde ipllchtingen kunnen voor de genezing van de patiënt van groot be lang zijn. Evt. kosten worden vergoed. CADEAU-TIP VOOR 5 DECEMBER Een juweel van een boek met ruim 150 afbeeldingen In voorraad bü BOEKHANDEL BOEKHANDEL ~V I G.J. WESSELS Soessrt*rgte$tr»*t S3-teL 2419 SOEST wilt bewaren, wordt smakelijker wan neer u er wat azijn over giet. Automobilisten moeten bij dichte mist overdag ook verlichting voeren. Alleen groot licht is dan tijdig zichtbaar voor tegenliggers. Bewaren van melk. Melk moet u nooit bewaren in de omgeving van levensmid delen die een sterke geur verspreiden. De melk neemt snel de geuren van an dere stoffen over. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat heeft de kamer medegedeeld, dat zal worden afgezien van het plan om de rijksweg 23 (Utrecht-Amersfoort) tussen Soesterberg en Amersfoort te gaan ver breden. Het plan bestond, om er een tweebaans weg met gescheiden rijbanen van te maken. Daarvoor zouden verschil lende aanwonenden kleinere of grotere stukken van hun tuinen moeten afstaan. Bij verschillenden zou de weg vlak langs hun woning komen te lopen met alle consequenties vandien. Ook de gemeente Soest heeft tegen de voorgenomen uitvoering bezwaar ge maakt, zij het weer op andere gronden. Al deze bezwaren hebben de minister ertoe gebracht, de wegverbreding niet te laten doorgaan. Daarbij is mede over wogen, dat de weg voor het doorgaande verkeer toch maar betrekkelijk kort zou kunnen worden gebruikt, omdat in 1974 de nieuwe rijksweg 28 tussen Utrecht en Amersfoort, zuidelijk langs Soesterberg klaar moet zijn. In overleg met de provincie en de ge meente Soest zal nu worden nagegaan, op welke andere wijze de capaciteit van het weggedeelte tussen Soesterberg en Amersfoort vergroot kan worden. Ook het door de bewoners ingediende alter natieve plan zal niet worden uitgevoerd, zo heeft de minister laten weten. Ook het advies van de Raad van State heeft de minister van het aanvankelijke plan doen afzien, onder meer vanwege da noodzakelijke onteigeningen. SUCCESSIERECHT - VAKANTIETOE SLAG - Wat zijn de successierechten bij overlijden van één of twee bejaar den met een bezit van 98.000 met 4 kinderen boven 21 jaar? Hoeveel be draagt voor een bejaard echtpaar de vakantietoeslag? Antwoord: Het successierecht is geen vast bedrag of percentage, maar is af hankelijk van de graad van bloedver wantschap en de grootte van het be drag. Nemen wij aan dat het echtpaar gehuwd is in gemeenschap van goede ren en beiden in eerste echt. Sterft één van de partners dan wordt de na latenschap gevormd door de helft van het totaal gemeenschappelijk bezit. De ze nalatenschap wordt (als er geen tes tament is dat anders bepaalt) gedeeld tussen de overlevende partner en de 4 kinderen, elk dus een vijfde deel. Nemen wij aan dat ƒ98.000 het totale bedrag is, dan is de nalatenschap groot 49.00. De overlevende partner erft dan 9.800 en dat is vrij van successie recht, omdat voor een weduwe of we duwnaar 250.000 is vrijgesteld. Voor eigen kinderen is de vrijstelling ƒ6000 in normale gevallen. Slechts het daar boven ontvangene is belast volgens een 'oplopend tarief vanaf 3 voor de eerste 1000. Als het echtpaar geheel 1969 (in feite op 1 mei 1969) recht had op pensioen volgens de A.O.W. dan bedroeg de va kantietoeslag die in september werd uitgekeerd 163.17. Kreeg het echtpaar pas na die datum recht op pensioen dan werd de vakantietoeslag evenredig ver minderd. WESPEN - In 'n speelt ln het dakbe schot van mijn huis bevindt zich een wespennest dat ik graag wil verwijde ren. Is het zo dat thans alle ou de wespen zijn afgestorven en het nest alleen nog maar de eitjes bevat waar- uit in het voorjaar een nieuwe gene ratie te voorschijn komt, zodat het nest zonder gevaar kan worden verwijderd? Antwoord: Inderdaad sterven in het late najaar de wespen en blijft alleen een moerwesp over, die weer overwin tert. Als het u dus lukt deze moer wesp te vernietigen dan kunt u zonder gevaar het nest weghalen en verbran den. KERKSTRAAT 3 - TELEFOON 2030 Amalialaan 19-21 Telefoon 02154 -2323 M. LOS Van Lcnneplaan 47 - Telefoon 6621 WD lessen ln PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF Gedtpl. V.A.M.O.R. - M.L - F.N.O.P.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5