Soest toen - Soest nu mm Dinsdag 8 december 1970 49e jaargang no. 92 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Soester Gemeenschap komt deze maand van de grond BESCHERMING KOPEN VOOR ANDERHALF MILJARD A.s. zaterdag start politieke sociëteit in Soest A.R.P. - C.H.U. - K.V.P. Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 4444 Rechterlijke uitspraak omtrent openstelling cafetaria treft ook exploitant in privé-keuken Het oog gericht op de zorgen van de bankiers Twee voetgangers bij oversteken van Torenstraat aangereden Antiek-buit bij inbraak op de Hildebrandlaan Vier auto's betrokken bij gecompliceerd ongeval in Soesterberg SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal f 4,—. Buiten Soest per kwartaal 7,— Verschynt Iedere dinsdag en vrijdag De Soester Gemeenschap, een commissie ter bevordering van het maatschappe lijke en culturele leven, zal naar alle waarschijnlijkheid nog deze maand worden opgericht en wel tijdens een op 15 december te houden bijeenkomst in het Arti- shock-gcbouw. In oktober hebben vertegenwoordigers van diverse geledingen van het Soester ge meenschapsleven elkaar gevonden in een voorstel tot het op korte termijn oprich ten van een Soester Gemeenschap. Als vervolg hierop zal nu een min of meer officiële bijeenkomst plaatsvinden, waarop deze gemeenschap daadwerkelijk ge stalte moet gaan krijgen. Men hoopt, dat hier ook het college van burgemeester en wethouders en de provinciale culturele raad vertegenwoordigd zullen zjjn. De vergadering staat onder leiding van mr. J. M. A. Lenssen uit Soest. Op de bijeenkomst zullen onder meer de ontwerp-statuten van de Soester Ge meenschap worden behandeld en wel licht ook vastgesteld. Blijkens deze ontwerp-statuten heeft de gemeenschap tot taak „een het belang van de Soester bevolking dienende werkzaamheid van het maatschappelijke en culturele leven te bevorderen, als mede het belang van het maatschap pelijke en culturele leven te behartigen". De Soester Gemeenschap zal bestaan uit zeven tot elf leden, die zoveel mogelijk naar evenredigheid alle sectoren van het plaatselijke maatschappelijke en cultu rele leven moeten vertegenwoordigen. Het dagelijks bestuur zal bestaan uit een voorzitter, secretaris en penning meester. Voorts zal de Gemeenschap verschillende vaste secties en secties ad hoe kennen. Twee van de zeven tot elf leden zullen volgens de ontwerp-statuten door de ge meenteraad uit haar midden moeten worden benoemd. Door B. en W. wordt aan de Gemeenschap één ambtenaar met adviserende stem (en een plaatsvervan ger) toegevoegd. Anderhalf miljard gulden zal er be steed worden als een „extra'tje" ter verbetering van allerlei militaire ob jecten in Europa daarover zijn de ministers van defensie van de N.A.T.O.- landen het in Brussel zo'n beetje eens geworden. Zo'n beetje, want de Britten hadden geen zin om nog eens een ex tra-greep in hun kas te doen terwille van de gemeenschappelijke verdediging. Niet helemaal ten onrechte, want van allerlei plannen om het Britse' leger in te krimpen en bijvoorbeeld niet meer ten oosten van Suez te laten optreden is de regering in Londen teruggekomen. Dat betekent dat in Engeland een reeks veidichtingen van het militaire budget niet is doorgegaan, die andere landen zo geleidelijk aan wel hebben doorge voerd. Inderdaad kan van de Britten niet ge zegd worden dat ze de zwakke schakel in de westerse militaire kracht zijn. Eventueel willen de Britten wel wat doen, maar dan met het geld dat Duit sers betalen voor de aanwezigheid van Engelse troepen in Duitsland sinds jaar en dag een lek in de Britse de viezenvoorraad waarover men zich in Londen ergert. Dat zou dan wel bete kenen dat west-Duitsland niet zoals eerst afgesproken veertig procent van die anderhalf miljard zou moeten be talen maar tegen de vijftig procent of misschien nog wel iets er overheen. Geen vooruitzicht waarover Bonn juicht. Trouwens in geen van de hoofdste den waaruit de in Brussel vergaderen de ministers afkomstig zijn is de animo erg groot om juist nu nog eens extra- geld in de N.A.T.O. te steken. Aller wegen kampt men met de verschijn selen van economische teruggang plus een hollende inflatie en men bezuinigt dan liever. Maar in de eerste plaats betekent die inflatie al dat nominaal dezelfde bedragen al een vermindering van de echte militaire bestedingen be tekenen alleen al om die reden zou om de inspanning niet te verminderen nominaal een groter bedrag besteed moeten worden. In dit licht bezien is de extra-uitgave al niet veel meer dan een soort „loon- ronde" waaraan de N.A.T.O. toe was. Maar het gaat om meer. De vergade rende ministers hebben voortdurend gesproken met een schuinse blik naar Washington. De Amerikanen, dat blijkt duidelijker en duidelijker, krijgen er genoeg van zo ongeveer voor tachtig procent de westerse defensie te financieren. Dat was misschien nodig toen de V.S. zeer welvarend waren en Europa dit be- eender is ligt het voor de hand dat men weerszijden van de oceaan ongeveer een is ligt het voor de hand dat men aan weerszijden van de oceaan ook even hard voor de gezamenlijke defen sie werkt. En betaalt. Zo niet zeg gen vooral enige senatoren in Washing ton dan moeten de Amerikaanse troepen maar terug komen, dat spaart lekker. Dit nu is iets wat de anderen, vooral Duitsland tot elke prijs willen voorko men. Juist die aanwezigheid van Ame- riakanse soldaten hier symboliseert zeer duidelijk dat er nog een gezamenlijk onder Amerikaanse kernparaplu opere rend verdedigingsstelsel is l}un af tocht zou van de N.A.T.O. weinig meer overlaten dan een papieren verbond. Om de Amerikanen hier te houden wu- len daarom overigens niet zo erg ka pitaalkrachtige regeringen huns on danks nog wel extra uit de kas put ten. Afgewacht moet alleen worden of anderhalf miljard gulden hoeveel dit ook is toch niet een te laag bod is om Amerikaanse bescherming te ko pen. De niet tot de gemeenteraad behorende leden van de Gemeenschap worden door de gemeenteraad benoemd op voor dracht van het Soester maatschappelijke en culturele leven. De gemeenschap be noemt zelf uit haar midden een voor zitter, secretaris en penningmeester. De secties zullen dienen te bestaan uit niet tot de gemeenschap behorende leden. De benoeming van de leden der vaste commissies zal door de gemeenschap ge schieden en die van de secties ad hoe door het dagelijks bestuur. De zittings duur van de leden van de Gemeenschap valt samen met die van de gemeente raad. De leden zijn echter terstond weer benoembaar. De Soester Gemeenschap zal gevraagd en ongevraagd de gemeenteraad en B. en W. adviseren, alsook andere instel lingen, organisaties, personen, werkzaam op maatschappelijk en cultureel gebied. De gemeenschap bevordert waar nodig het overleg en de samenwerking op cul tureel en maatschappelijk terrein ter plaatse. De gemeenschap zal volgens de ont werp-statuten ook gebouwen voor maat schappelijke en culturele doeleinden stichten en exploiteren. De gemeenschap treedt zelf actief op door het verlenen van maatschappelijke en culturele ser vice, indien daaraan naar haar mening behoeft bestaat. Ook behoort het tot de taak van de gemeenschap om voorlich ting over de activiteiten op cultureel en maatschappelijk gebied te geven. De Gemeenschap komt tenminste twaalf maal per jaar in openbare vergadering bijeen. De kosten van de gemeenschap komen ten laste van de gemeentebegro ting. De gemeenschap zal ook jaarlijks verslag uitbrengen van haar activiteiten en het door haar gevoerde financiële beheer. Volgens de ontwerp-statuten kan door vertegenwoordigers van de meenschap ook het woord worden ge voerd in de vergadering van de meenteraad. Te beginnen zaterdag 2 december a.s. zullen de K.V.P., C.H.U. en A.R.P. een politieke Sociëteit in Soest oprichten en wel door eenmaal per twee maan den bijeenkomsten te houden, doch bij grote belangstelling wellicht maande lijks. Plaats van samenkomst is het Res taurant van de Sporthal „Beukendal" aan de Beukenlaan. Het ligt niet in de bedoeling er een politiek „onder-onsje" van te maken. De bijeenkomsten zijn volledig open baar. Ieder politiek-geïntresseerde is van harte welkom. De „sociëteitgedachte" is geboren in de periode van samenwerking tussen de confessionele partijen in de tijd van aktie vóór de Pronvinciale Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar. Toen eenmaal de samenwerking resul teerde in het ene verkiezingsprogram van de 3 partijen voor de Gemeente raadsverkiezing is men de samenwer king gaan verstevigen en uitbreiden. Zo werd bijvoorbeeld in de Raadszitting bij de behandeling van de Begroting 1971 het woord gevoerd door het KVP-raadslid Van Poppelen namens de 3 partijen, of wel de twee raadsfrakties (KVP en Prot. Chr. Part.) Ook op velerlei ander gebied gaan de genoemde partijen in de toekomst nauwer samenwerken. Plannen zijn in vergevorderd stadium van^ voorbereiding. De eerste politieke Sociëteit in „Beu- kendal" vindt plaats zaterdagmorgen 12 december a.s., van 10.30 uur -12.00 uur. Tijdens de sociëteitsbijeenkomsten zal in 5 a 10 min.-speeches het woord ge voerd worden door gemeenteraadsleden, terwijl ook de beide Wethouders (voor KVP mevr. Wal ter-v. d. Togt en voor de Prot. Chr. Partij drs Dijkstra) hun medewerking voor toekomstige socië teitsbijeenkomsten hebben toegezegd, zij het sporadisch, in verband met hun overbezette agenda's, die weinig of geen tijd overlaten voor „vrije tijdsbeste ding". Er zal gelegenheid zijn voor discussie in groot en klein verband. De plaatse lijke politiek zal centraal staan bij de discussies. De eerder genoemde poli tieke partijen verwachten niet alleen hun eigen (kiesvereniging) leden doch ook niet-leden en verder belangstellen den van welke politieke kleur ook. Zoals bij elke Sociëteit gebruikelijk re kent ieder bezoeker als regel zijn eigen gebruikte consumpties af, wat iedereen tevens de vrijheid geeft om naar eigen verkiezing tussen 10.30 en 12.00 uur te komen en te gaan. De politieke partijen KVP, CHU en 'ARP beschouwen deze start van een politieke sociëteit als een vorm van di recte voorlichting en informatie; een sociëteit, die niet anders beoogt dan .burgers" meer bij de (plaatselijke) po litiek te betrekken; contacten te leggen, en wel in „open" gesprekken met be stuursleden, raadsleden en (indien aan wezig) wethouders. Door dit alles te doen in een gelegenheid als „Beuken dal", die „open discussie" bevordert, zal stellig tot resultaat hebben, dat ve le burgers van Soest en Soesterberg van deze sociëteit gebruik zullen ma ken nu en in de toekomst. Zaterdag 12 december is iedere poli- tiek-belangstellende welkom in „Beu- kendal". De uitspraak, die de president van de Utrechtse Rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, op de laatste novemberdag deed in het kort geding dat werd aan gespannen door de heer L. F. van den Berg tegen de gebroeders V. J. en S. J. Dam, betreffende de openstelling van een cafetaria annex automatiek op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Ossendamweg, hebben de heren Dam wel erg teleurgesteld, temeer, daar het verbod om voor 's middags 12 uur en 's avonds na 6 uur te bakken en te braden, thans het gehele perceel, dus ook de slagerswinkel en het woonhuis omvat. Overwegende dat eiser (v. d. Berg) het in werking stellen van dit bedrijf, ge zien de daardoor veroorzaakte over last welke overlast volgens hem be staat uit een ongenietbaar stinkende oliewalm (vrijkomende bij de bereiding van patates frites, croquetten en derge lijke) almede uit hinder in verschil lende vormen van het deze gelegen heden bezoekende publiek als een onrechtmatige daad van gedaagden je gens hem kwalificeert... enz." Bovenstaande argumenten betreffende de overlast die de heer Van den Berg zou ondervinden van de „bromfiets- jeugd", die „met stemmen en motoren hinderlijk gerucht maakt tot zeer laat in de avond, terplaatse etenswaren en andere rommel achterlaat en de mede gebrachte voertuigen ook vóór de win kel van eiser pleegt op te stellen, het geen alles temeer bezwaarlijk is, nu het hier om een overigens rustige en voornaam aandoende omgeving gaat, weshalve ook de vrees van eiser, dat door een en ander een afschrikwekken de werking op de cliëntèle van zijn kunstwinkel zal worden uitgeoefend... enz" en "...alvorens de exploitatie van het bedrijf aan te vangen, geen enkel overleg met eiser hebben gevoerd over de wijze, waarop deze zou geschieden... enz", waren voor de rechtbankpresi dent voldoende om te komen tot deze zo zwaar wegende uitspraak, waarbij hij de beide gebroeders ook nog een dwangsom van duizend gulden oplegde, te betalen voor elke overtreding. De heer V. Dam, de bekende slager van Soest-Zuid, begrijpt nog steeds niet hoe deze winkelsluiting op rechterlijk beval te formuleren is. „Als het een uitspraak is op grond van de hinderwetsbepalin gen, dan had ik ongetwijfeld de cafe taria voor goed moeten sluiten en als het hier zou gaan over de winkelslui tingswet, dan zou ik 's morgens wél mijn bedrijf moeten kunnen exploite ren". Het feit, dat slager Dam nu nog slechts tussen 's middags 12 uur en 's avonds 6 uur mag bakken en braden heeft hij te danken aan het overwegen door de president van de rechtbank van de in vestering van de heer Dam in het nieu we cafetaria-bedrijf, van de veertig mille „daar een ongelimiteerde toewij zing der vordering geheel van inkom sten verstoken zouden zijn". De heer Dam zit echter wel met de gebakken peren want hier werd niet alleen een bak- braadverbod opgelegd voor de cafetaria, maar ook voor de slagerij (gebraden rosbief, fricandeau en gebraden gehakt), die haar produkten bereidt in de nog steeds bestaande en in werking zijnde werkplaats. Ook me vrouw Dam moet zorgen dat zij tus sen 12 uur 's middags en 6 uur avonds datgene bakt en braadt wat zij niet alleen bij haar maaltijden wil bruiken, maar ook het bitterballetje of het balletje gehakt dat zij haar visite zou willen presenteren. „Stel je voor, dat je als slager in je winkel gedurende de dagen vóór kerst mis veel gebraden vleeswaren verkoopt en 's avonds vóór de laatste koopdag voor kerstmis nog genoodzaakt bent de voorraad aan te vullen, dan kan ik dat niet, want ik mag dan na zes uur niet meer braden". Hij vindt het vonnis dan ook veel te scherp gesteld. De heer Dam heeft de noodzaak niet ingezien om met zijn buurman, de heer Van den Berg, de voorwaarden te be spreken, waarop deze met de vestiging van zijn cafetaria accoord kon gaan. „We zijn altijd goede buren geweest en ik heb ook nooit bij hem geklaagd als hamer en aanbeeld in ziin smederij 's morgens vroeg of 's avonds laat de hele buurt wakker „klonk". Rekening houdend met het ontvangen van een hinderwet-vergunning, waarbij alle hinder voor de omwonenden moet worden voorkomen, heeft de heer Dam, volgens zijn zeggen, de gehele inrich ting „opgebouwd" in overleg met de gemeentelijke instanties. „Voor de bromfietsen van mijn cliën ten behoeft de heer Van den Berg niet zo bang te zijn, want ik heb een opper vlakte van 42 vierkante meter laten betegelen voor het stallen van fietsen en bromfietsen. Het lawaai dat deze jeugd met haar vervoermiddelen zou produceren, wordt zwaar overstemd door het verkeer en het zware vervoer naar het industrieterrein en het Soes- terveen. We weten bovendien welke hoeveelheid decibels er worden gepro duceerd door af en 'aanrijdende auto bussen op het naastgelegen autobussta tion", aldus de heer Dam. De heer Dam gaat trachten om, zo goed en zo kwaad als dat gaat, zich aan de voor zijn cafetaria, zijn slagerij en zijn huishouding gewijzigde omstandigheden aan te passen, hoewel hij niet van plan is om zich zonder meer te onderwer- pen. A Onder het motto van „leven en laten leven" heeft hij hoger beroep aange tekend om te trachten enige verlichting in het uitgesproken vonnis te verkrij gen. De zorgen van bankiers trekken door gaans nooit veel aandacht, laat staan medeleven. Vandaar waarschijnlijk dat er een beetje mysterieus waas is ge hangen over de manier waarop de ban kiers hun zorgen aan de grote klok hebben gehangen. Mischien dat dit meer de aandacht trekt dan het hooggeleerd relaas van een econoom van wie iedereen zo lang zamerhand verwacht dat hij zwartgal lige uitspraken doet in taal die voor een gewoon sterveling toch doorgaans niet is te begrijpen. En waarnaar heel weinig geluisterd wordt. De zorg van de bankiers is evenwel enige aandacht waard. Wat hen frap peert is dat er zo weinig animo blijkt te bestaan bij ondernemers om geld te lenen voor investeringen. Noch de gro te bedrijven, noch de kleine blijken er heil in te zien om zich in de schulden te steken voor de bouw van nieuwe iabrieken, de aankoop van nieuwe ma chines enzovoort. Daar kan maar één verklaring voor zijn: die ondernemers hebben niet de hoop en het vertrouwen dat ze met dat nieuwe materiaal snel genoeg verdienen om de schulden ro yaal weer af te kunnen lossen. En dit is een nieuw verschijnsel. In de drie grote inzinkingen die de wereldeconomie sinds 1945 heeft ge kend 1952, 1957, 1966 werd toch nog geinvesteerd. Toen zijn er bedrijven bij de vleet geweest die zich in de slappe tijd moderniseerden om bij het eerste teken van herleving zo hoog mogelijke winsten binnen te halen. Nu ziet men dit kennelijk niet zo. In di verse landen is het zogenaamde discon to verlaagd dit wil zeggen dat de .voorwaarden voor het lenen versoe peld zijn. Maar zelfs met die stimu lans wakkert de investeerslust niet ge weldig aan. Het is een internationaal verschijnsel dus, maar voor Nederland bijzonder be langwekkend. Immers meer dan in me nig ander land blijft hier de noodzaak bestaan werkgelegenheid te scheppen voor de nog steeds sterk stijgende be volking. Maar zonder investeringen komt die werkgelegenheid er niet. Prijsstijgingen, en een toeneming van de werkloosheid, die menigeen ver wacht op groter schaal dan we het sinds 1945 hebben gekend, en dergelijke zaken zijn niet aangenaam als ver schijnselen, maar ze kunnen van be trekkelijk korte termijn zijn. Het uitblijven van investeringen ech ter blijft doorwerken op langere ter mijn, daarvan blijft de last nog een tijdje voortduren als het herstel in d« economie al lang ingetreden is. Daarom zijn de zorgen van de bankiers niet al leen hun zorgen ze zijn er ditmaal echt voor ons allemaal. KANTMAN. B(j het oversteken van rle Torenstraal /.(jn vrijdagavond in het drukke verkeer twee voetgangers aangereden en gewond geraakt. De 33-jarige mevr. B. S. kwam by het oversteken niet verder dan hal verwege de weg. Toen zij midden op de weg stond, werd zij aangereden door een volkswagen busje, waarvan de bestuurder na de aan rijding is doorgereden. Mevr. S. werd tegen het wegdek gesmeten en liep ver wondingen aan het hoofd op. Per politie auto is zij naar het ziekenhuis gebracht. Vrijwel op hetzelfde moment werd bij het oversteken van de Torenstraat de 40- jarige mevr. A. P. T. S. uit Soest aan gereden door een auto. Zij kreeg een hersenschudding, een schouderbladfrac- tuur en inwendige kneuzingen. Tijdens de afgelopen veertien dagen ia ingebroken in de woning van mevr. A. M. E. aan de Hildebrandlaan. De woning was tijdelijk onbewoond. De zoon van mevr. E. ontdekte de inbraak, toen hij zondagmorgen thuis kwam. Aan de achterzijde bleek een bovenlicht naast de openslaande deuren te zijn geforceerd. Daardoor konden de deuren worden geopend. Bij nader onderzoek bleken drie antie ke klokken, twee koperen kandelaren, twee siervazen, zes Perzische tapijtjes van verschillende grootte en een Franse schaal te zijn ontvreemd. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Een vrachtwagenchauffeur, die zonder op te letten met zjjn wagen vanuit de berm de Rademakcrstraat in Soesterberg opreed, veroorzaakte zaterdag een ge compliceerde reeks botsingen op de ryksweg bjj Het Zwaantje. Een uit de richting Utrecht komende automobilist, P. B. B. uit Amersfoort, moest voor de vrachtwagen naar links uitwijken. Het gevolg was, dat hjj op de linker weghelft terecht kwam en daar tegen een in het vnorsorteervak staande auto. bestuurd door mevr. E. G. B. uit Huis ter Heide, die de Kampweg wilde inrijden, botste. Deze wagen, die aan de linker achter kant werd geraakt, schoot door de bot sing naar voren en kwam op de linker weghelft weer in botsing met een andere in de richting Amersfoort rijdende auto, bestuurd door mevr. M. C. A. v. d. W. uit Amersfoort. Ook deze automobiliste raakte uit de koers, doch wist, door vol gas te geven, nog juist een frontale botsing met een tegemoetkomende vrachtauto te vermijden. Beide wagens raakten elkaar echter nog wel. Hoewel door 't ongeval aanmerkelijke materiële schade ontstond, hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Vrijwel op dezelfde plaats gebeurde een tweede ongeluk, toen de vrachtwa genchauffeur F. F. v. d. S. uit Eindhoven te laat in de gaten had, dat. de vier- baansweg ter plaatse in een tweebaans overgaat. Hij was op dat moment juist een personenauto aan het inhalen, toen hij weer naar rechts moest om een bot sing met een tegenligger te voorkomen. Hij raakte daarbij in botsing met een personeauto. bestuurd door de heer A. G. te S. uit Amersfoort. De personen auto sloeg na het ongeval drie maal over de kop en werd totaal vernield, maar de bestuurders kreeg slechts enkele schram metjes.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1