fiersM lil. J. Haldool Nergens zó voordelig Twee moties van PAK Europa ziekenauto Begroting debatten M. de Groot nog in Sinterklaasstemming: beschouwing op rijm „kaVe" SOESTERBERG TELEFOON 5980 Noorderweg 23 Uitsluitend Hollands vers Rundvlees Hom gerust vrijblijvend bij ons kijken 500 gr. RUNDERGEHAKT (mager) 2,78 500 gr. HACHEEVLEES m. kruiden 2,48 IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN Voor de drie overige debat ten verwijzen wij naar een van de volgende pagina's Kruising Nassauplantsoen blijkt niet ongevaarlijk Politiebureau 4444 Telef. Brandweer 333 3 Kleine Soesterberg- surprise voor S.C.H. Sportieve strijd ..Laetitia" Doorr. RUNDERLAPPEN, 500 gr. 248, kilo 5.48 BORST-, of PLATTE RIBLAPPEN, 500 gr. 3.68, kilo 7.20 Boterzachte RIBLAPPEN 500 gr. 3.98, kilo 7.60 Magere RUNDERLAPPEN 500 gr. 4.48, kilo 8.60 150 gram SCIIOUDERHAM 0.98 150 gram CERVELAATWORST 0.98 150 gram LEVERKAAS 0.89 3 gebraden GEHAKTBALLEN 0.98 De heer M. de Groot heeft gisteravond tijdens het begin van de begrotingsdebat ten voor enige afwisseling gezorgd. Nog geheel in de Sinterklaasstemming bleek hU zijn volledige algemene beschouwing op rijm gesteld te hebben, wat behalve een doorbreking van dc begrotingssleur en -eentonigheid ook wat humor in de brandweerkazerne bracht en hij de ontspanningszaal van het brandweerkorps gedurende ruim een kwartier wat meer eer aan deed. Het is nu de vraag of de heer De Groot op dezelfde wijze door burgemeester en wethouders zal worden beantwoord. Hij rekent er uiteraard wel op en wellicht kan het college hier of daar nog wat bruikbaars vinden in Sinterklaasgedichtjes. De raad is gisteren nog niet verder ge komen dan de algemene beschouwingen. Zeven raadsleden hadden zich daarmee belast. In tegenstelling tot voorgaande jaren heeft het college de beantwoording er niet direct op laten volgen, enerzijds om de beantwoording wat beter te kun nen voorbereiden en anderzijds om daar mee een herhaling van onbeantwoorde vragen te kunnen vermijden en dus tijd te winnen. Morgen gaat de begrotingsbehandeling k>erder, eerst met de antwoorden en ver- /olgens met de puntsgewijze behandeling 'an de begroting. Onderwerpen, die door vrijwel alle frac ties aan de orde werden gesteld, betrof fen de openheid, de woningbouw en scholenbouw, de problematiek van het Soesterveen en bestuurlijke zaken. VELDWEG 4 - SOEST De heer J. R. van Poppelen, fractie- oorzitter van de KVP, sprak voor het erst mede namens de protestant-chris- elijke fractie, want hij begon zijn betoog et te constateren, dat de samenwerking ;ussen de beide confessionele partijen, de eide partners, tot volle tevredenheid eeft gestemd. e heer Van Poppelen constateerde, hoe oor een gebrek aan financieringsmidde len diverse noodzakelijke werken uitge teld of achterwege gelaten moeten wor- en, zoals scholenbouw, woningbouw, anleg van nieuwe wegen, betere moge- "'jkheden voor de sportbeoefening, de re- reatie e.d. Om een samenspel tussen het gemeente- estuur en de burgerij mogelijk te ma- en is het van groot belang, dat de bur- ers vroegtijdig en regelmatig worden einformeerd en voorgelicht omtrent de iverse activiteiten, die plaats vinden. voorlichtingsambtenaar, waarom wij rder gevraagd hebben, zal o.i. moeten reven naar een optimale openheid, een ed contact, zoveel mogelijk een uitwis- ling van gegevens, het trekken van be- ngstelling, inzicht en begrip. Deze nktionaris zal veel goed werk kunnen rrichten om een betere openheid te be rderen." Zo zei de heer Van Poppelen. ;ij had van het college al concrete voor- ellen verwacht inzake de functieom- hrijving van de betrokken vooriich- gsambtenaar. Ook had de heer Van ppelen al min of meer verwacht, dat betrokken funktionaris was aange- :ld. „Hoewel een sollicitatie-oproep in- iddels heeft plaatsgevonden, weten wij s raad nog niet, hoe deze ambtenaar n en mag gaan werken. Het is ons k niet duidelijk, waarom het een en der zo lang heeft moeten duren", aldus heer Van Poppelen, die het college rzocht, op korte termijn met concrete ,-orstellen te komen, aast een goede voorlichting Is het van •oot belang, dat de bevolking op een oegtijdig tijdstip inspraak kan hebben ïj het tot stand brengen en realiseren an diverse plannen en activiteiten. Om ierin zo doelmatig mogelijk te werken het van belang, dat vooraf goede praatplannen" worden opgesteld. In oeverre bepaalde commissievergaderin- en openbaar moeten worden, hopen wij innenkort met andere fracties te be preken. De KVP en Prot. Chr. fractie ijn voor openheid, inspraak een samen spraak, mits de besluitvorming en de ntwikkeling niet tekort wordt ge- Maan. Wij willen ons wat dit betreft po- pitief en democratisch opstellen", aldus 'e heer Van Poppelen. ONINGBOUW e KVP-fractieleider zei, dat de laatste jaren met grote voortvarendheid is ge werkt aan de bouw van woningwetwo ningen en premiewoningen. „Met grote bezorgdheid vragen we ons wel af, of de huurprijzen voor de groepen met de I lagere inkomens niet veel te hoog wor den. Kunnen een huurprijs en service kosten van 250,— tot 300,-- per maand door de betrokken nog wel wor den opgebracht?", zo vroeg de heer Van Poppelen zich af. Hij meende, dat mede in dit licht gezien het doorstromingsbe- leid krachtig bevorderd moet worden. „Thans wonen mensen met lage inko mens in nieuwe woningwetwoningen met hoge huren en er zijn groepen, die met hoge inkomens in betere, enkele jaren oudere premiewoningen wonen voor la gere huurprijzen. Is het niet mogelijk, dat in Soest een proef wordt genomen om zelfstandig, zonder aan overheids maatregelen gebonden te zijn, de huren vast te stellen, om hierdoor een zodanig huurbeleid te bevorderen, dat de door stroming optimaal tot zijn recht komt? zo vroeg de heer Van Poppelen. die bij het college aandrong op een goede voor lichting over de huursubsidie. „Het wo- ningbeleid zal erop gericht moeten zijn, dat voor de groep met de lagere inko mens betaalbare woningen worden ge bouwd." De heer Van Poppelen vroeg naar de juistheid van berichten, dat door tegen vallers bij het bouwrijpmaken of door 1 een nieuwe berekening van de grond- kosten, de grondprijzen voor de wonin gen langs de Dalweg en in het Smitsveen achteraf nog moeten worden opgevoerd, lodat de huren van deze woningen nog verder zullen stijgen. Ook wilde de heer Van Pollepen weten, welke voordelen de gemeente Soest heeft bij de bouw van woningen voor de overloop van het Gooi. Ten aanzien van de bestemmingsplannen meende de heer Van Poppelen, dat de voorbereiding hiervan over minder amb telijke schijven moet lopen, zulks in het belang van een snellere besluitvorming. „Ook is een verschuiving van de klassie ke werkwijze van het plannen maken nodig. De werkwijze onderzoek-ontwerp- beslissing-uitvoering moet meer naar een dynamische vorm worden omgebogen". Hij wees erop, dat de plannen tot stand dienen te komen in een sfeer, waarin de belangengroepen tot hun recht kunnen komen. De heer Van Poppelen zei voorts, dat naast de bouw van woningwetwoningen en premiewoningen ook plaats zal moe ten zijn voor de bouw van duurdere wo ningen voor de middengroepen. Tevens vroeg de heer Van Poppelen om aanwij zing van percelen voor de bouw van in dividuele particuliere woningen. „Belangrijk vinden wij ook, dat zo spoe dig mogelijk bekend wordt, welk soort woningen in het plan Klaarwater wordt gebouwd en welke mogelijkheden er zijn voor de koop van woningen, de vermoe delijke koopprijs en tot wie men zich kan wenden voor de koop van een woning. Voor de woningwet- en premiesector is het van belang, dat de te verwachten huurprijs wordt vermeld." Ten aanzien van de woningbouw in Soesterberg vroeg de heer Van Poppelen, hoe ver men is gevorderd met het plan „Egghermonde", en wanneer met de bouw begonnen kan worden. Ook wilde hij weten, wat voor alternatieven er voor Soesterberg zijn, als het plan niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. VERKEER Uitgebreid ging de heer Van Poppelen ook in op de problemen, die het verkeer in Soest gaat oproepen en al oproept. Zijn gedachten gingen daarbij in het bij zonder uit naar de situatie op de rijks weg, de Laanstraat, Beukenlaan en Nieuweweg en de Rademakerstraat in Soesterberg. Hij sprak van een hier ont stane onhoudbare verkeerssituatie. „Ook voor de mensen, die langs deze wegen wonen, veroorzaakt het te drukke ver keer een dusdanige overlast, dat van een leefbaar wonen geen spake is. De heer Van Poppelen sprak de hoop uit, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht spoe dig een uitspraak zullen doen ten aan zien van de weg over de Eng, zodat tot de uitvoering van het raadsbesluit kan worden overgegaan. Voor zover de heer y?n- p0PPelen bekend stonden diverse adviserende instanties positief tegenover de plannen voor de aanleg van een weg over de Eng. Wel wilde de heer Van Poppelen weten, hoe lang de hele proce dure nog kan duren. Hij zei van mening te zijn dat allen, die om een of andere reden een andere woning moeten zoeken v^vege de uitbreiding van Soest, volle schadeloos gesteld moeten worden. Van wethouder Ebbers wilde de heer Van Poppelen weten, op welke wijze men de financieringsmiddelen voor dit project denkt aan te trekken. Voorts verzocht de heer Van Poppelen om voorzieningen voor het parkeren in te drukke en smalle straten. ONDERWIJS Met enige zorg vervulde de confessionele fracties de grote toeloop van kleuters naar de scholen in het Soesterveen, waardoor de nieuwe scholen nu al te klein zijn geworden. Datzelfde geldt vol gens de heer Van Poppelen ook voor het basisonderwijs. Voorts zal z.i. op zeer korte termijn een onderzoek moeten worden ingesteld naar het aantal kleu ters, dat per 1 augustus geplaatst moet worden in het Smitsveen en ook naar het aantal leerlingen, dat op de basis school toegang zal vragen. „Naar rato van de aanvragen zulen dan semi-per- manente lokalen gebouwd moeten wor den. Anders is er maar één radicale op lossing: de kleuterscholen sluiten om ge noeg lokalen te hebben voor het wette lijk verplicht basisonderwijs. Deze maat regel zou een ramp betekenen voor de kleuters op de flats en ook voor de ove rige kinderen. We dringen er bij het col lege met klem op aan in de nodige lo kaalruimte te voorzien voor het begin van de nieuwe cursus. Den Haag moet dan maar bestormd worden", aldus de heer Van Poppelen. Ook wees hij op de noodzaak van vol doende gymnastieklokalen. „Hoewel er al jaren wordt gesproken over de noodzaak van een of meer scho len voor het middelbaar onderwijs, moe ten we helaas constateren, dat we in deze niet veel verder zijn gekomen. On getwijfeld is het nodig, dat het stichten van scholen in regio-verband bekeken wordt, doch gezien de sterke groei van Soest moeten we ervoor zorgen, dat ook in Soest een middelbare school wordt gebouwd". Volgens de heer Van Poppelen zal van overheidswege de oprichting van een stichting „Welzijnsbevordering" gesti muleerd moeten worden. „Hierdoor kun nen vanuit een centraal bureau gelijk gerichte activiteiten worden ondernomen en wordt er tevens voorkomen, dat er teveel aparte bureaus worden opgericht". De KVP-fractieleider constateerde zowel in Soest als in Soesterberg een toene mende behoefte aan crèches. Het ge meentebestuur zal hierin z.i. zonodig me dewerking moeten verlenen. „Voor de oudere jeugd is het van belang, dat er voldoende ruimte is voor het be oefenen van sport. Zowel de aanleg van sportvelden als de bouw van sportzalen en'of gymnastiekzalen zal steeds vol doende aandacht moeten hebben." Voorts vroeg de heer Van Poppelen, welke begeleiding er van het gemeente bestuur te verwachten is ten aanzien van de culturele ontwikkeling. Hij achtte het noodzakelijk, dat er uit de raad een culturele commissie wordt benoemd als adviescommissie. Ten aanzien van het Artishockgebouw vroeg de heer Van Poppelen of het cultureel bolwerk nog wel aan de eisen voldoet, ten aanzien van de brandveiligheid. Ook vroeg hij aandacht voor de huisves ting van buitenlandse werknemers. Ver der constateerde de heer Van Poppelen een toenemende behoefte onder de huis vrouwen aan een koopavond. Hij vroeg het college, aan de invoering van een koopavond medewerking te verlenen. Voor het beleid van het gasbedrijf had de heer Van Poppelen alle waardering in het bijzonder ook voor de daaruit voortvloeiende lage tarieven ten op zichte van andere omliggende gemeenten. „Wij willen met nadruk wijzen op de mogelijke gevolgen van de plaatsvinden de concentraties, zodat wij niet het kind van de rekening worden, zoals bij de cocentratie van de waterleiding" aldus de heer Van Poppelen. Verder informeerde hij nog naar de stand van zaken ten aanzien van de financiering van een ontsluitingsweg door de polder (langs de spoorlijn) en de vorming van een regionale commissie ter bestudering van de priizen bij de aankoop van landbouwgronden. Niet minder uitvoerig in zijn algeme ne beschouwingen was de heer P. C. Pieren namens het PAK. In tegenstelling tot zijn VVD-collega vond .de heer Pieren dat de begroting en de nato van aanbieding niets aan duide lijkheid te wensen overlaten. Wel had hij de nodige kritiek op de wezenlijke in houd van de aanbiedingsbrief. De heer Pieren veronderstelde, dat de begroting wel enigszins zal zijn gemaakt door de hantering van het rode potlood. De heer Pieren wilde weten, welke noodzakelijke voorzieningen op deze wijze zijn geschrapt. In dit verband achtte hij het nuttig, dat de concept-be grotingen van de verschillende diensten in de commissies vroegtijdig worden be sproken, zodat de raad zelf kan nagaan, wat er is of moet worden geschrapt. De heer Pieren miste in de aanbiedingsbrief een toekomstvisie van het college. De heer Pieren stelde de regering nogmaals verantwoordelijk voor het feit, dat de gemeentebesturen niet in staat worden gesteld om eigen bestuurlijke verant woordelijkheid te dragen in een tijd, waarin juist van vele gemeenteraden de zo nodige toekomstvisie wordt gevraagd. „Met het college zijn wij verontwaardigd over de onrechtvaardige korting, veroor zaakt door de overneming door het rijk van diverse uitkeringen in de sociale sector en de daartegenover staande lage re uitkeringen uit het gemeentefonds. In verband hiermede diende de heer Pieren een motie in, waarin de raad zijn grote teleurstelling moet uitspreken over de onrechtvaardige korting als gevolg van de overneming door het rijk van de di verse uitgaven in de sociale sector en de daarmee verband houdende lagere uit keringen uit het gemeentefonds. In de motie wordt er bij de minister op aange drongen, deze onrechtvaardige korting ongedaan te maken De heer Pieren sprak in feite zijn teleur stelling uit over het feit, dat de begro ting sluitend was gemaakt. „Een begro ting van een gemeente met een visie op de toekomst zal nooit sluitend kunnen zijn", aldus de heer Pieren. De PAK-fractieleider drong bij het col lege aan op de nodige voorzichtingheid ten aanzien van de exploitatie van het slachthuis. Ook ten aanzien van verdere verhoging van de keuringsionen is de nodige voorzichtigheid geboden. WONIN GBELEID De heer Pieren verzocht het college te vens, de nodige aandacht te besteden aan een goed onderhoud van de bij de gemeente in bezit zijnde woningen. „Een goed en deugdelijk contact met de di verse bewonersgroeperingen, comité's, gevormd uit de burgerij achten wij zeer wenselijk", aldus de heer Pieren. „Ondanks de vele woningen, die in Soest worden gebouwd, is het verkrijgen van een woning voor velen nog een groot probleem. Vooral voor diegenen, die be horen tot de groep met de lagere in komens. Jongeren, die wensen te hu wen, moeten wachten op een acceptabele woning. Een gewenste doorstroming is ook onvoldoende aanwezig. Vooral in Soesterberg kan geen doorstroming plaatsvinden wegens het uitblijven van de woningbouw aldaar. Indien niet met alle klem bij rijk en provincie wordt aangedrongen op de meest mogelijke spoed ten aanzien van de in behande ling zijnde plannen, zal Soesterberg nog een grotere verschraling ondergaan". Ook de heer Pieren wilde van het col lege weten, of de provincies Utrecht en Noord-Holland bijdragen in de kosten, verbonden aan het opvangen van de overloop uit het Gooi. De heer Pieren meende, dat de verhoudingen wat stroef zijn geworden. „Zou dit inderdaad juist zijn en indien ten gevolge daarvan er grote financieringsproblemen ontstaan, dan behoeft o.i. de overloop van het Gooi niet meer in Soest te worden op gevangen en dient het Gooi zelf zijn problemen maar op te lossen", aldus de heer Pieren. Hij had van het college een overzicht van de woningbehoefte, gespecificeerd naar inkomensklasse verwacht. Een on- derzozek naar de woningbehoefte op langere termijn is volgens de heer Pie ren gewenst, maar in de eerste plaats bestaat behoefte aan gegevens over de huidige situatie. De heer Pieren vond het een vreemde zaak, dat er wel markt- onderzoekingen worden verricht omtrent de meest gebruikte soorten tandpasta, de beste levensmiddelen, maar nooit over de woningbehoefte. Overigens zou Soest zo'n initiatief best eens kunnen nemen, vond de heer Pieren. Een com missie met deskundigen, huisvrouwen en burgers zou zich hiermee best kunnen belasten. Volgens de heer Pieren leeft in Soest de indruk, dat het een gemeen te aan het worden is voor personen met de hogere inkomens. De heer Pieren miste in de aanbiedingsbrief gegevens over de woningbouw voor de laagstbe taalden. „In uw memorie van antwoord stelt u, dat het bouwen van woningen ^BK839 kantoorbobchandu. (Dirckt naast het postkantoor) voor de laagstbetaalden als een utopie moet worden beschouwd. Voor deze groepen dus een mooie toekomst. Geen sociale bouw, maar a-sociale bouw. Want welke gezinnen kunnen nu straks de flatwoningen aan de Dalweg gaan bewonen voor 300,en 325,per maand. Het ziet er zeer somber uit". De heer Pieren achtte het een absolute eis, dat in het kader van de stedelijke ontwikkeling zo vroeg mogelijk wordt begonnen met de aankoop of onteige ning van de benodigde gronden. „Deze dient ter wille van een goede ruimte lijke ordening en een slagvaardig wel zijnsbeleid in de toekomst in handen van de gemeenschap te blijven en bij voorkeur in erfpacht te worden uitgege ven". De heer Pieren vroeg het college ook de nodige aandacht te besteden aan de geluidshinder. „Wandelt men door het Soesterveen, dan waant men zich in de oorlogsjaren met luchtalarm", had de heer Pieren ervaren. Ook drong hij aan op samenwerking tussen de woning bouwverenigingen en de gemeente. „De besprekingen hieromtrent zijn moeizaam, doch wij dringen erop aan, deze zaak steeds met de grootst mogelijke aan dacht te volgen. Onze fractie heeft sterk de indruk, dat dit verzandingsproces de laatste jaren aanwezig is geweest". SOCIALE DIENST De coördinatie tussen de organen en in stellingen op het gebied van de licha melijke en geestelijke volksgezondheid kan naar de mening van de heer Pie ren nog meer gestimuleerd en verbeterd worden. De stichting gezondheidsbevordering heeft vergevorderde plannen tot het bouwen van een nieuw en gemeenschap pelijk wijkgebouw. De kruisverenigingen alleen kunnen dit niet financieren. „Is het nu niet de taak van de gemeente om samen met deze stichting te denken aan een opzet, waarmee dan tevens de lang verwachte gezondheidsdienst daar in ondergebracht kan worden?" De heer Pieren dacht daarbij in het bijzonder aan de bureaus van de kruisverenigin gen, hun magazijnen en cursussen, maar ook aan de schoolartsendienst, de schooltandarts, de logopaedist en de geestelijke gezondheidszorg. VELDWEG 4 - SOEST Het beleid ten aanzien van de huisves ting van de buitenlandse arbeiders en hun totale welzijn is volgens de heer Pieren voor verbetering vatbaar. De heer Pieren stelde de initiatieven van Artishock op dit gebied ten voor beeld. Tevens wilde hij weten hoe het staat met de scholing van buitenlandse arbeiders. De PAK-fractievoorzitter meende, dat van het college een coör dinerend initiatief zou mogen uitgaan ten aanzien van het welzijnsbeleid van buitenlandse arbeidskrachten. „Van groot belang achten wij ook, dat de voorlichting omtrent bestaande so ciale voorzieningen, welke door de ge meente worden uitgevoerd, op de juiste wijze en regelmatig geschiedt". Hier ligt een grote taak voor de voorlichtings ambtenaar, meende de heer Pieren. Ook de heer Pieren vroeg het college, waar de al jaren geleden toegezegde nota over het jeugdbeleid nu eigenlijk blijft. Zeker nu het college zelf de wens tot het doen samenstellen van een der gelijke jeugdnota kenbaar heeft ge maakt. De heer Pieren betreurde het, dat na al die jaren op die gebied ken nelijk nog geen inventarisatie en oriën tatie heeft plaatsgevonden. Het PAK ging bij monde van de heer Pieren accoord met de voorgestelde ver hoging van de tarieven voor het Soes- ter natuurbad, zij het niet van harte. „De gehele randstad Holland heeft pro fijt van dit prachtige bad. Naar onze mening moet dit bad gezien worden als een van de landelijke recreatieve voor zieningen, waarvoor zowel rijk als provincie subsidie moeten verlenen". De heer Pieren verzocht het college, met veel overtuigingskracht bij de overheids instanties aan te dringen op subsidië ring van dit bad. De heer Pieren ging uiteraard ook in op de problemen ten aanzien van de sport accommodaties in Soesterberg. De heer Pieren verzocht het college nogmaals, deze zaak te bespreken met de provincie en de gemeente Zeist. Ook verzocht hij om een beter gericht subsidiebeleid. De heer Pieren achtte ook een subsidierege ling voor de technische leiding van ver enigingen noodzakelijk. ONDERWIJS De heer Pieren vond het een ernstige tekortkoming, dat Soest nog steeds geen middelbaar onderwijs binnen de eigen grenzen heeft. De heer Pieren drong aan op een onderzoek naar de behoefte aan deze vorm van onderwijs in Soest. Ook het PAK had ernstige kritiek op de scholenbouw in het Soesterveen. „De ge hele planning in het Soesterveen is zoek. Door de diverse oudercommissies en ook door de Ouderraad zijn met het college over deze nood besprekingen gevoerd. Besprekingen, die tot op heden tot niets hebben geleid. De lokalen van het open baar onderwijs zijn overvol en te ver wachten is, dat er bij het ingaan van het nieuwe schooljaar een stormloop op de vijf openbare scholen in Soest zal komen. Er zijn ouders, die hun kinderen naar openbare lagere scholen in Zeist en De Bilt sturen, omdat er in Soest geen plaats is. Het is zeer dringend gewenst, dat de gehele scholenvoorziening in het hele Soesterveen binnen enkele maanden aan een nauwgezet onderzoek wordt on derworpen. Door een aantal leden van oudercommissies is medegedeeld, dat het college de zaak versluiert. Het moet toch mogelijk zijn, met de diverse schoolbe sturen, oudercommissies e.d. spoedig uit de moeilijkheden te komen. Hij verzocht het college in de vorm van een voorstel dan ook om op korte termijn met de onderwijscommissie, de ouderraad, de oudercommissies en het onderwijzend personeel na te gaan. op welke wijze aan de noodsituatie in het Soesterveen een einde kan worden gemaakt, opdat er goed onderwijs kan worden gegeven. Het college zal hierover zeer spoedig verslag moeten uitbrengen. Volgens de heer Pieren is het noodzakelijk, dat er op korte termijn een noodschool of noodlokaliteiten worden geplaatst. De PAK-fractievoorzitter zei ook op korte termijn geïnformeerd te willen worden over de totale scholenplanning in Soest, De heer Pieren verzocht het college, de raad wat meer in te lichten over be paalde toekomstplannen van het college. ..Dat behoeft niet alleen in de commis sievergaderingen te geschieden. Het moet mogelijk worden geacht, dat der gelijke plannen als de voorgenomen bouw van twee sportzalen vroegtijdig ook met de raad worden besproken. Meerdere malen is het zo, dat dergelijke plannen geheel zijn uitgewerkt en de raad dan moeilijk meer een andere weg kan inslaan, dan wel in het beleid kan bijsturen. Vroegtijdige informatie en communicatie met de raad is gewenst. Dat geldt naast de vele onderwijspro blemen ook voor andere plannen, welke nog bij het college in studie zijn", aldus de heer Pieren. CULTUUR Zeer verbaasd toonde de heer Pieren zich omtrent hetgeen in de nota van aanbieding is gesteld onder het hoofd stuk culturele aangelegenheden. „Het geen daar geschreven staat, munt uit door onduidelijkheid. Wat wordt er nu precies bedoeld met „de overheid kan als rechtspersoon nimmer zelfstandig cultuurdraagster zijn". „Is het niet zo", aldus de heer Pieren, „dat de overheid juist in eerste instantie cultuurdraagster is in de ruimste zin van het woord. En wat wordt er bedoeld met „Ons college meent een maximum aan vrijheid te kunnen laten, doch het moet staan op de grenzen van de wet en de openbare orde Het lijkt ons zeer moeilijk met elkaar te rijmen. Aan de ene kant af schuiven, anderzijds allen binnen die openbare orde vastprikken. Wij zouden graag zien, dat het college deze hele passage terugneemt". Naar de mening van de heer Pieren moet het college ervoor waken, dat op cultureel gebied niet teveel aan te wei nig mensen wordt overgelaten. Met name noemde de heer Pieren hier het dorpshuis in Soesterberg, op zich ook een cultuurdraagster, waar het vele werk door te weinig mensen moet wor den gedaan. „Naar onze mening is de overheid cultuurdraagster en dient daar bij de burgers in te schakelen. Juist daarom achten wij het gewenst, dat op korte termijn wordt onderzocht in hoe verre bij bepaalde stichtingen zekere ad ministratieve werkzaamheden door de gemeente kunnen worden verricht. Wij achten het gewenst, dat dan zonodig maar een aantal ambtenaren wordt aan getrokken voor deze cultuurdragende taak van de overheid. Ten aanzien van de stichting Dorpshuis Soesterberg ware te onderzoeken in hoeverre een andere" basis gevonden kan worden voor be paalde beheers- enadministratieve werkzaamheden", zo zei de heer Pieren. Tenslotte drong de heer Pieren aan op een verdere democratisering van het gemeentelijk bestuursapparaat. J. F. G. (47) uit Soest raakte zaterdag bij een ongeval betrokken, toen hij op de Van Weedestraat werd aangereden door een automobilist, de 36-jarige M. J, van E. uit Soest, die vanaf het Nassau- plantsoen zonder uit te kijken de rijks weg opreed. Door de botsing kwam G. met zijn wagen in botsing met een ge parkeerd staande auto, die weer tegen een lantaarnpaal reed. Bij het ongeluk ontstond aanzienlijke materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tot aan de 25e minuut na rust heeft het er bij Soesterberg naar uitgezien, dat de thuisclub voor de ongeslagen koploper SCH uit arntelen een Sin terklaassurprise in petto had. De illu sie werd door rechtsbuiten J. Pot (SCH) echter verbroken, toen hij voor dc tweede maal scoorde en de kostbare gelijkmaker op zijn naam bracht (2-2). In deze wedstrijd werd het weer eens duidelijk, wat voor een lastige legen- stander Soesterberg kan zijn, wanneer er met voldoende inzet gespeeld wordt. Het was nu immers zo dat niet Har- melen bedwongen moest worden, maar de club uit de onderste regionen, die bij rust met 1-0 voor stond. Na ongeveer 25 minuten wist De Lange de score te openen na een gelijkop- gaande strijd met wat meer doelrijpe kansen voor Soesterberg. Al in de vierde minuut van de tweede helft werd uit een verre pass van rechtsback Doesburg door aanvoerder Borg keihard ingeschoten, waarbij doelman Vianen voor de tweede maal gepasseerd werd (2-0). Met dit prachtige doelpunt begon de surprise zich al aardig af te tekenen, maar uit een vrije trap, acht mi nuten later, wist de vrijstaande rechts buiten Pot onhoudbaar in te schieten, toen de bal niet ver genoeg was weg gewerkt. 2-1. Steeds feller werd het duel tussen twee ploegen zover van elkaar verwijderd op ue ranglijst en het moet gezegd; de slechtste op papier was echt niet de mindere, ook al scoorde rechtsbuiten Pot in de 25 minuut de gelijkmaker (2-2). Met twee prachtige reddingen voor kwam doelman Wielders een nederlaag en zo werd één kostbaar punt behaald op SCH, hetgeen toch nog wel een sur prise genoemd mag worden. In sportieve onderlinge strijd hebben de jongens en meisjes van de r.k. sportvereniging „Laetitia" uitgemaakt, wie de beste' prestaties kunnen leve ren op brug, paard, evenwichtsbalk of lange mat. De jury van de KNGB, bestaande uit de dames Bours, Markink en Verkerk en de heer Van Leeuwen heeft de ver richtingen naukeurig gadegeslagen en kwam tot de volgende uitslagen: Jongens (tot en met 12 jaar): 1. Albert Rietveld; 2. Humphrey Wilmot-Klink; 3. Niels Alfrink. Jongens (13 jaar en ouder): 1. ChriJ Jagers; 2. Marcel Duykers; 3. Fran» van Dillen. Meisjes (tot en met 10 jaar); 1. Diana Adler; 2. Leonie Venroy; 3. Marcella de Goede. Meisjes (11 jaar); 1. Ellen Brouwer; 2. Paula Breuer; 3. Hanneke Cartens. Meisjes (12 jaar): 1. Annemieke van da Berg; 2. Leny Basten; 3. Petra Marij- nen. Meisjes (13 jaar); 1. Ria Hoffmann; 2. Elma van Breukelen; 3. Gerdy da Wildt. Meisjes (14 jaar): 1. Conny Hoes; 2. Paula van Hees; 3. Maria van Kempen. Meisjes (15 jaar); 1. Yvonne Cartens; 2. Greetje Hoffmann. De jeugdige winnaars en winnaressen, ontvingen fraaie medailles voor de goe de prestaties, mede een succes voor de leraar Jac van de Blij. Van Weedestraat 7b - Telefoon 5389 5 Kroketten of 10 Bitterballen0.98

Soester Courant | 1970 | | pagina 8