ïös MEN u „Medische rubriek" De mens van ,morgen gaat meer in het bad 1 MUITE! ƒ65,- ƒ79- ƒ89— J95,— FLEURIGE INTIEME GARDEROBE iderattractie. «peciale 'pijt rekt wij ruim iedingen >KOOP [OFFIE IS :n. RIJST-MENU ^7^ Voor gezellige ouders en vrolijke kinderen LEIDING GEVEN den, dat wij onj z 21 uur on rink weg 10, v/tJa i onze chtingen wij een Sf ;463 -1346, [NKEL leuke ZELF AKEN lijven afljej 1490 - 17031 I Steeds meer mannen en vrouwen gaan tegenwoordig gebukt onder de „stress", het zenuwslopende gejacht van de moderne t(jd. De vakanties wor den voor de mannen telkens uitgebreid en ofschoon ook wtf vrouwen daar wel een graantje van meepikken, hebben zowel mannen als vrouwen nog nooit *o weinig t(jd gehad. Vjjf lange dagen Jaagt men naar het week-eind toe en als de vrijdagavond dan eindelijk is aangebroken, zijn de onverstandige zwoegers vaak te moe om van hun vrije tijd te gaan genieten. Het gevolg van al die zegeningen is dan ook, dat bet zenuwgestel, maar vooral ook het hart dagelijks te hoog wordt belast. Het resultaat daarvan is dat ledereen die nog niet getroffen is door een har tinfarct, overspanning of een maag- *weer met angst er beven zit te wach ten op de dag dat ook hij of zij aan de beurt cal zijn. Want dit die dag eens zal komen, daar is men heilig van overtuigd I Alle mogelijke publikatles van offi ciële en minder officiële zijde leggen er dan nog een schepje bovenop door erop te wijzen, da. de mens volkomen verkeerd leeft, verkeerd eet, verkeerd drinkt en door maar door te gaan met roker, bezig is zijn leven te verkorten of zichieen griezelige ziekte op de haje te halen. Mea hoeft trouwens ook niet voor de televsië te gaan zitten om zich te re laxen. Dat men zich in doorsnee ergert aan ie minderwaardige programma's is nc» het minst nadelig voor de ge zondheid. Erger is, dat men avond aan avond de verschrikkelijkste dingen zijn huiskamer laar binnenkomen. Rampen als overstromingen en aardbevingen krijgt men uit de eerste hand opge diend en eens per week breekt er wel ergers een oorlogje uit, waarbij men als hit ware met de neus op gruwelijk vermnkte doden en gewonden wordt gedriit. Als dan dergelijke program ma's nog /orden ogesmukt met ge welddaad-films en schreeuwende pro- testgangers, i: de hersenspoeling com pleet en vraagt men zich wel eens af of het nog zin heeft verder mee te doen. Om een heel klein beetje compleet te lijn noeten de uitzendingen in woord •n baeld over water- en luchtvervui ling Dg vermeld worden, én natuurlijk over ie woningnood. Ofschoon we er van o'ertuigd zijn dat we nog tiental len bd&igrijke narigheden niet hebben genoenïïj willen we het hierbij laten. Eigsnlijk is dit alles maar een aan loop tót wat we wilden zeggen. Wilt u •en giede kans maken lang en gezond t* leven, dan moet u vandaag nog het loken, (alcohol) drinken en snoepen «taket. Dan moet u elke avond bij tljds naar bed gaan en overdag de auto (als u er een bezit) zoveel moge lijk in de garage laten staan en op de fiets ilimmen of de benenwagen ne men. Dan moet u op een zeker mo ment van de dag al uw zorgen zo maar van u afgooien (u vindt ze mor gen toch wel weer!), alle nare berich ten in de kranten overslaan en alleen maar vrolijke programma's (Swieb?) op het scherm gaan zien. Deelt u uw leven zo in en houdt u zich strikt aan die regels, dan maakt u een kans lang en gerond te leven. Maar óók geluk kig??? Kijk, dat laatste betwijfelen we nou juist. En voor ons is het de grote vraag of zo'n „lang leven" niet „hèel erg lang" zou gaan duren. Het lijkt ons verstandiger van alle geneugten des levens matig te profiteren, zodat u zich niet dagelijks oplaadt met bergen spanningen omdat u niet wilt roken of omdat u nooit wilt snoepen, terwijl u toch zo naar een sigaret of een bonbon netje snakt. Want dan zou u tóch weer de kans lopen ee hartinfarct te fok ken. En dat wilt u nu juist niet. En tot slot komen we dan terug op de kop van dit artikeltje „Medische Rubriek". Natuurlijk heeft alles wat we u hier hebben verteld niets met .medische zaken" te maken. Wel wil den we tot slot nog even aantippen, dat u ook de uitspraken van experts niet altijd zo zwaar moet openemen als ze worden gedaan- Als bewijs voor deze bewering zouden we u twee uitspraken willen voorleggen. Hier ko men ze: 1. HARD WATER GOED VOOR HET HART. Hard water geeft bescherming tegen hartinfarcten. Deze conclusie hebben Londense geleerden getrokken uit de sterftecijfers van 61 Engelse steden. In plaatsen met hard drinkwa ter sterven aanzienlijk minder mannen aan hart- en vaatziekten dan in steden met zacht water- (Deze uitspraak was gedateerd juli 1969). 2. VERZACHT WATER GOED VOOR HET HART. Het drinken van verzacht water zal het aantal doden door hartk walen waarschijnlijk drastisch kunnen verminderen. Dit heeft Sir George God- ber, hoofd van dt medische afdeling van het Britse ministerie van Volksge zondheid verklaard op het jaarlijkse congres van het Brits Koninklijk Me disch Genootschap. (Deze verklaring was gedateerd jun 1970). Hard water of zacht water, wat uw hart betreft zit u dus wel goed, zouden we er nog aan willen toevoegen. Vooral wanneer de aardappelen slechter worden (in het voorjaar tijdens de over gang naar de nieuwe aardappel oogst) is Momento rijst extra wel kom bij het hele gezin. Maar niet alleen dèn, want het eten van rijst is immers niet aan een bepaald seizoen gebonden? Het gehele jaar door kunt u het in alle mogelijke variaties voor hoofd- en nagerechten gebrui ken. Honig N.V. (Koog aan de Zaan) heeft een praktisch, gezellig geïllus treerd boekje uitgegeven, dat als titel draagt „125 rijstrecepten van Ne derlandse huisvrouwen". De in dit boekje beschreven recepten zijn geen van alle moeilijk, Ingewikkeld of tijdrovend. Natuurlijk vraagt het ene re cept wel wat meer handigheid of keukenervaring dan het andere. U kunt echter in één oogopslag zien of een recept zéér eenvoudig, iets minder een voudig of wat moeilijker te bereiden is, want bij elk recept is aangegeven door één, twee of drie sterretjes hoeveel keukenervaring het vraagt. U kunt het waardevolle boekje gratis aanvragen bij Honig Merkartikelen NV, Koog aan de Zaan. Hier volgt bovendien een van deze, met twee sterretjes aangeduide rijstrecepten. RIJST MET HAM, KAAS EN RAGOUT. Voor dit gerecht hebt u de vol gende Ingrediënten nodig: 1 pak Momento rijst, 150 g belegen kaas, 150 g gekookte magere ham (blokjes), 4 schijven ananas, 2 grote bananen, 75 g boter, 50 g bloem, Vz liter melk, 2 extractblokjes, peper, zout, aroma en 1 lepel fijnge sneden peterselie. Maak de rijst klaar volgens de gebruiksaanwijzing. Laat de ananas uitlek ken. Maak een saus van 50 g boter, 50 g bloem en een halve liter melk. Voeg 2 extractblokjes en de In blokjes gesneden kaas en ham toe. Maak deze ragout op smaak af met peper, zout en aroma en roer er de peterse lie door. Bak de uitgelekte ananas en de gehalveerde bananen in de overi ge boter lichtbruin. Maak van de bereide rijst op een schaal een rijstrand en giet er de ham, kaas en ragout in. Leg de ananas en de bananen er omheen. Het materiaal van dit char- mante ponnetje is zijde- glanzend Antron. V kunt er een onderjurk van hetzelf de materiaal en dessin bij kopen. In de nabye toekomst voor de „mens van morgen" zal de badka mer een heel andere, veel belangrijke re functie gaan Innemen dan nu het geval is. Door allerlei oorzaken krijgen we in de toekoms* steeds meer vrije tijd en het gevolg daarvan zal zijn, dat we meer tijd zullen gaan besteden om aan onze lichaamsconditie te werken. Dat houdt weer in, dat we ook steeds hogere eisen zullen gaan stellen aan de ruimte waarin wij ons comfortabel kunnen verzorgen en aan onze lichame lijke conditie kunnen werken door ho metraining. Royal Sphinx te Maastricht en Ven- lo Sanitair te Venlo hebben de handen ineengeslagen om een onderzoek in te stellen naar de sanitaire mogelijkhe den van morgen. Ze hebben een „bad- ontspanningsruimte" gecreëerd, die ml ze als het sanitaire ideaal van de toe komst zien en die ze „Cosmotron" heb ben genoemd. De sanitaire kolom is het technische har* van de Cosmotron. In de zuil bevinden zich alle aanslui tingen voor aan- en afvoer van water, belichting, ontluchting, verwarming en een complete elektronische water besturing. De zuil ziet er van binnen uit als een douchecabine, met aan één zijde een opening door middel van een kunststof harmonicadeur. In het „por taal" bevindt zich een bedieningspa neel met drukknoppen waarmee men een volledig „wasprogramma" in wer king kan stellen. Er is een knop voor twee verstelbare hoofddouches, een knop voor zes verstelbare zij douches, voor de afvoer van damp en de toe voer van warme lucht voor het drogen van het lichaam. De wanden zijn betegeld met een actief rode, keramische tegel. Een van de wanden is uitklapbaar en bevat een massage-bed, waarop men relaxen kan en liggend zich door de hoogtezon kan laten koesteren of zich laten betralen met infra-rood. Een elektrische haar droger behoort eveneens tot de uit rusting van deze verzorgingshoek. De wasbak lijkt in geen enkel opzicht meer op onze „ouwe trouwe" wastafel. Zonder veel moeite kan men zijn hoofd in het wasbekken steken, en de richting van de waterstraal is makkelijk regel baar. Via een knop kan men de ge wenste temperatuur instellen. Ook het bidet heeft een grondige modernisering A CK* eugdlge moderne vrouwen stellen er net zo goed als elk jong meisje prijs op van top tot teen modern, charmant en functioneel gekleed te gaan. Dat „functioneel" heeft dan vooral betrekking op de fpundatlon. Deze intieme gar- 'dërobe vervult tegenwoordig meer dan ooit een functie, of dat nu gaat om het accen tueren van Iets te weinig, of het corrigeren van net iets te veel. We kunnen ons nog maar nauwelijks indenken dat onze grootmoeders (en mis schien nog wel onze moe ders) er vroeger genoegen mee moesten nemen, dat zij steun moesten zoeken bij hamasachtlge korsetten, en wat latere jaren bij de een heids-bustehouder en 't (een- heids-)korseletje. Van een „foundation", een goede ba sis voor de bovenkleding was toen nauwelijks sprake. Al les werd alleen maar een beetje bij efkaar gehouden. En zelfs die uitdrukking Is nog vleiend, want door de vormloze beha's werd van de bovenpartij twee samenge perste pannekoeken gemaakt en de onderpartij werd dus danig ingesnoerd, dat een deel van de bulk/maag als een dikke vetrol wat hogerop uitpuilde. De onderjurken wa- ren „navenant", welk woord een verbastering is van het Franse l'avenant (naar ge lang). Navenant werd in grootmoederstijd veel ge bruikt, was dus een echt „hip" woord. De onderjurken zagen er ongezellig, zonder enige kraak of smaak uit en hadden een coupe als een aardappelenzak. De nachtja ponnen - meestal van dik en sterk katoen - bedekten recht-toe-recht-aan alles wat niet gezien mocht worden, en dat was nogal wat! Grootva der of vader zal er zijn ogen trouwens niet aan hebben uitgekeken. En als je die toe standen even de revue laat passeren, leven we eigenlijk toch wel In een fijne tijd. El ke vrouw kan nu een Intieme garderobe kopen waarop ze haar bovenkleren kan opbou wen, terwijl ze er ook alleen In die onderkleren nog char mant uitziet In plaats van enkel zoete pastelkleurtjeshebt u nu ook volop keus uit vrolijke bedrukte materialen, zoals deze set en onderjurk in patch-work dessin. (Modellen: Triumph Inter national) ondergaan. De temperatuur van het water kan door een knop aan de wand naar behoefte worden afgesteld. Het bidet heeft een bolvorm en wordt af gesloten door een zitting met deksel, die de bolvorm compleet maakt. HET CLOSET B(j de ontwikkeling van het Cosmo- tron-closet is meu ervan uitgegaan, dat het gebruik van closetpapier mor gen achterhaald zal z(jn. Na closetge- brulk dien: het onderlichaam met de zelfde vanzelfsprekendheid gewassen te worden als de handen. De globe- vorm van dit c'oset blijkt uitstekend b(j de anatomie van de mens te passen en precies de houding te verschaffen, die de mens in die omstandigheden nodig heeft. Men kan op het gewenste moment warme douches in werking stellen, die het onderlichaam schoon spoelen en tenslotte met warme lucht drogen. Ook de accessoires zoals kapstok, as bak, handdoekhouder enzovoorts zijn aangepast aan de bolvormigheid in de ze natte ruimte. Alles is uitgevoerd in mat roestvrij staat. Een geheel nieuw ontworpen verlichting via sprei- dingsraster maakt de hinderlijke licht punten tot verleden tijd en geeft een optimale veiligheid in deze natte ruim te. De „badkamer van morgen" was te zien in e Expohal te Hilversum tij dens de tentoonstelling „Sanitair en Hygiëne. Een overzicht van deze revo lutionaire badkamer geven wij u op bijgaande illustratie. Deze week kregen wij een fleurig kleurig boek in handen, geschreven getekend door Michael Brix, De tit«l luidt: „Wat kinderhanden kunnen ma ken". Het boek bevat honderden afbeel dingen in kleur en zwart-wit van leuk# dingen die door kinderen van drie tot veertien jaar van eenvoudige materia len (hout, papier, stoffen, weggooimate- rialen enz.) gemaakt kunnen worden. De verklarende teksi is kort gehouden, wat geen bezwaar is omdat de voor beelden zo suggestief zijn, dat ze praktisch geen verklaring nodig heb ben. Bij alle werkvormen heeft Brix de leeftijden vermeld. De voorbeelden (werkstukjes) geven niet alleen waar devolle tips voor handenarbeid in de vakantie, maar ook voor het zelf-ma- ken van cadeautje? en feestversierin gen (Kerstm.' Pasen enzovoorts), -».et is een begerenswaardig boekje voor gezellige ouders en vrolijke kinderen. Zomer en Keunings, Wageningen, gaf het uit; het kost 12,50. Nog steeds is voor de meeste vrouwen het eigen gezin de voornaamste plaats waar ze leiding moeten geven. Doch ook in allerlei ander verband kan dat gebeuren, bijvoorbeeld in de omgang met personeel, als onderwijzeres of hoe dan ook. Nu is het „goed voorgaan doet goed volgen" zeker een van de belangrijkste zaken, maar toch zal 't af en toe nodig zijn op fouten en te kortkomingen te wijzen. Daar we ook onszelf niet onfeilbaar weten, zal dit niet eens altijd zo gemakkelijk zijn en kunnen we de neiging voelen het ver zuim maar te laten slippen. Toch zul len we, als we onze verantwoordelijk heid voelen, de moed daartoe moeten opbrengen. En als we dan de goede toon maar weten te treffen en onze grief Is werkelijk gegrond, dan zal die reactie in de regel wel meevallen, al moeten we ons in eerste instantie niet dadelijk uit het veld laten slaan door onbegrip of een brutaal antwoord. We kunnen onze opmerking inkleden in de vorm van een vraag of een verzoek. Dit zal direct een andere uitwerking geven dan een verwijt. Tegen verwij ten zet men meteen z'n stekels op en het tegendeel wordt bereiktDaarom is er wél wat overweging nodig vóór we grieven uitspreken en al doende gaan we de zaken zelf dan soms ook nog in een wat gewijzigd licht zien. Doch uiteindelijk kunnen we ons over wicht toch alleen handhaven als we eerlijk durven te zeggen wat we op 't hart hebben. We moeten hierbij ze ker niet vervallen in een overdreven liefdoenerij, want ook dat ondermijnt ons respect. Maar we moeten ons wel openstellen voor het wederwoord van do andere partij. Ook dat is goed recht. Als onze houding over 't geheel vriendelijk, waarderend en bemoedi gend is, lopen we maar een kleine kans moeilijkheden te krijgen. Integen deel zelfswant op die manier kunnen we Juist die sfeer van samenwerking scheppen, waarin het zo goed en pret tig ie te leven. Maar we moeten er wèl voor zorgen op „eigen terreinte blij ven, want bemoeials zijn nergens wel kom, hoe goed ze het ook mogen be doelen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 11