Soest toen - Soest nu Dinsdag december 1970 49e jaargang no. 94 Uitgavi» Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op forse premiestijging Man onwel geworden en overleden Bromfietser bij F. C. Kuyperstraat aangereden Jongetje door gastarbeider aangereden Dronken kostganger mocht op bureau roes uitslapen Filmclub Artishock Telef, Brandweer 33 33 Politiebureau 44 4 4 Wethouder L. J. Dijkstra Jag ik ook eens provoceren Artishock en halve gemeenteraad werden er niet erg veel wijzer van Jonge bromfietser zonder enige aanleiding afgetuigd Volkskerstzangavond Start van confessionele sociëteit bemoedigend OUDERS IN SOESTERVEEN WILLEN KINDEREN IN EIGEN WIJK OP SCHOOL Brief van oudercommissie aan gemeenteraad SOESTER(()OPRANT Abnnnemeiipg,, fewartaal f 4,—. Buiten Soest per kwartaal 7,— Versch^nt iedere dinsdag en vrtjdaf In de komende jaren zullen de minister en staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid nog meer sociale ho ning aandragen naar de algemene korf van de collectieve sociale voorzieningen. De wet bijzondere ziektekosten wordt uitgebreid, de ouderdomspensioenen zul len verder stijgen en er staan nog een paar aardige plannetjes op stapel. Maar helaas gaat een en ander gepaard met een verdere stijging van de premiedruk, die een zware last legt op het werkend deel van de bevolking. Zo zullen in 1971 de premies voor de wet arbeidsonge schiktheidsverzekering. de wet bijzon dere ziektekosten en de ziekenfondswet worden verhoogd en per 1 januari 1972 zal ook de premie voor de A.O.W. en de A.W.W. met 0,3 °/o moeten stijgen. Hoe lang zal het nog duren voor dat een groot deel van de werkende bevolking alleen nog geld incasseert om te kunnen eten en wonen en de rest van zijn inko men besteedt aan het betalen van belas ting en sociale premies? Het is helemaal niet zo erg dat bepaal de premies stijgen, maar dit wordt wel bedenkelijk, wanneer tegenover deze verhogingen niet één verlaging staat. Hoewel de inkomensgrens voor de zie kenfondswet in 1971 fors wordt opge trokken zal toch een premiestijging van 0,2 overmijdelijk zijn. In dezelfde orde van grootte is de stijging van de premie voor de wet bijzondere ziektekosten. Maar ook de premie voor de W.A.O. moet fors omhoog (naar schatting 0,7 °/o) en dan te bedenken dat men de invoe ring van een volksverzekering voor de arbeidsongeschiktheid overweegt, waar door ook niet-werknemers voor een uit kering in aanmerking kunnen komen. Dat zou een nog grotere premiestijging impliceren. Ook de A.O.W. wordt opge trokken. En daarom is een stijging van de A.O.W.-premie per 1 januari 1972 on vermijdelijk. De vraag rijst of het rijk niet meer zou kunnen bijdragen aan de financiering van de A.O.W.-verhogingen. Doordat de pensioenen worden opgetrokken, zullen vele bejaarden het niet meer zo nodig hebben een beroep te doen op de alge- menebijstandswet, hetgeen de overheid geld zal uitsparen. Maar vooralsnog lijkt het gemakkelijker de lasten van een pen sioenverhoging maar af te wentelen op het werkende deel van de natie. KANTMAN Nabij de Nieuwstraat is vrijdagavond de 71-jarige E. de Reij uit Soest onwel geworden en overleden. Toen de man zich niet goed begon te voelen zocht hij een plantsoentje en ging daar liggen. Korte tijd later bleek hij te zijn over leden. Op de hoek van de Van Weedestraat en de F. C. Kuyperstraat is zaterdag de 17-jarige bromfietser F. D. uit Soest aangereden. Hij kreeg, toen hij op de rijksweg reed, geen vrije doorgang van een automobiliste, de 41-jarige mevr. M. T. H., die vanaf de rijksweg rechtsaf de F. C. Kuyperstraat wilde inrijden. De bromfietser werd aangereden, viel en liep verwondingen aan zijn knie op. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Op de Van Weedestraat is zaterdag bij het plotseling oversteken van het rij wielpad de 7-jarige A. F. B. uit Soest aangededen door de 17-jarige gastarbei der F. A. T., die op een bromfiets reed. Het jongetje liep vrij ernstig letsel op aan het hoofd. De 68-jarige A. A. K. werd zondag avond in laveloze toestand aan het bu reau gebracht om daar zijn roes uit te slapen. Dat gebeurde, nadat mevr. P. had gebeld, dat deze kostganger drei gende taal sprak tot haar en haar dochtertje en hen naar het leven stond. Maandagmorgen mocht de man weer naar zijn kosthuis, nadat hij beterschap had beloofd. De avond daarvoor mocht de 85-ja- rige A. K. uit Soest op het bureau weer nuchter worden. Hij was onder invloed op een fiets aangetroffen op de Beckeringhstraat. Vrijdag a.s.. om 8.15 zal weer de maandelijkse filmavond gehouden wor den van Filmclub Artishock. in het. Ar- fishockgebouw, Steenhoffstraat 46. In verband met de komende feestda gen vindt de voorstelling niet zoals gewoonlijk plaats op de laaste vrijdag van de maand, maar deze keer eerder. De film van deze avond heeft een zeer actueel probleem tot onderwerp en verwerkt dit. op een boeiende manier. Op het filmfestival van Cannes kreeg deze film vorig jaar de grote prijs. Zo ongeveer dthalve gemeenteraad en een ook niet onaanzienlijk deel van het gemeentelijk aititenarenkorps waren vrijdagavond in Artishock's bolwerk aan de Steenhoffstraat anwezig om er alsnog oorgetuige te zijn van de verdediging van wethouder drs. j. Dijkstra's cultuurbeleid en -opvattingen. De wethouder leek daartoe woensdag tijdens de begrotingsdebatten niet bereid om niet al zijn (ruit te verschieten. Daarom waren de dertien raadsleden mevr. M. C. P. Waltery. d. Togt, mevr. G. G. A. Alting-Ambroslus, mevr. P. J. Oranje- Entink, mevr. Mdma van der Molen-De Vries en de heren M. de Groot, D. Hoek stra, R. A. van logtenstein, G. H. Oldenboom, P. C. Pieren, J. R. van Poppelen, A. H. F. Smit j. c. Smits maar naar Artishock gekomen om daar de begro tingsdebatten vort te zetten. Daarvan had het op een gegeven momen ook inder daad zoveel weg,dat het publiek (niet-wethouders, niet-raadsleden en niet-ambte- naren), dat er o<i nog was, zich begon af te vragen, waar men eigenlijk terecht was gekomen. E: tot overmaat van ramp werd men deze avond nauwelijks iets wijzer. te, dat deze lokalen zeer binnenkort eveneens volledig bezet zouden zijn, o.a. met één of meer kleuterklassen. Op een ouderavond van de school Soest- Centrum in oktober werd medegedeeld dat, in verband met de stijging van het aantal leerlingen van de vijfde klas, bin nenkort deze klas zal worden gesplitst, waarvoor een zevende leerkracht zal worden aangetrokken. Bij een hierop volgende discussie bleek dat het voor de school Soest-Centrum een groot probleem is om onderdak te vinden voor deze (zevende) klas, temeer daar vier klassen reeds in een houten noodgebouw zijn ondergebracht en twee klassen in een dependance, een oude villa in de buurt, verblijven. Als meeste voor de hand liggende mogelijkheid werd ge noemd de oude ULO/MAVO school aan de Middelwijkstraat, waar eind vorig jaar ook reeds een tweede dependance van de school Soest-Centrum tijdelijk was gevestigd. Enige dagen later, bij de officiële ope ning van de drie scholen aan de Smits- weg, bleek de oudercommissie bij een rondgang door de drie scholen dat in de twee bijzondere scholen zeven maanden na het gesprek met de wethouder nog steeds twee klasselokalen per school leeg stonden, Uit gesprekken met de onderwijscom missieleden van de gemeenteraad bleek ons dat het schoolbestuur (in casu de gemeente) niet bereid is te overleggen met de bijzondere scholen of deze bereid zijn de af te splitsert vijfde klas van de school Soest-Centrum onderdak te ver lenen. Te uwer informatie moge dienen dat in deze vijfde klas 22 leerlingen uit het Soesterveen zijn ondergebracht, kinderen die dus bij gebrek aan ruimte niet op de Rinke Tolrnanschool geplaatst kunnen worden. De kinderen uit het Soesterveen, die schoolgaan op de o.l.s. Soest-Centrum, moeten nu reeds 2 a 4 maal per dag de zeer drukke verbindingsweg Nieuweweg/ Beukenlaan oversteken en gebruik ma ken van de, qua verkeersintensiteit, als belangrijkste verkeersader tussen het Soesterveen en Soest-Centrum, en qua kwaliteit (gedeelten zonder voet- of fietspad, het wegdek is ter plaatse zeer bol, dus bij sneeuw en ijzei grote kans op slippen van auto's, bromfietsen en fietsende kinderen) gevaarlijke Molen straat. Indien zij echter, zonder werkelijke noodzaak worden overgebracht naar een tweede dependance in de Middelwijk straat, dan zullen de kinderen nog eens 2 a 4 maal per dag de onbewaakte over weg aan de Molenstraat moeten passeren en langs de drukke rijksweg moeten fiet sen. Tijdens ons gesprek met de onderwijs commissieleden bleek tevens dat er met de drie hoofden van de scholen in het Soesterveen is afgesproken om, ter ver mijding van het elkaar „afsnoepen" van leerlingen, iedere school evenveel leer jaren te laten tellen. Daar er bij het overbrengen van drie vijfde klassen zelfs nog één klas over blijft (misschien iets voor het onder brengen van nog een openbare kleuter klas; er is een wachtlijst van 57 kinderen voor de openbare kleuterschool) menen wij dat er van de zijde van de bijzondere scholen geen bezwaar zou kunnen rijzen dat in redelijk overleg niet opgelost zou kunnen worden. Omdat bij het binnenkort gereedkomen van een groot aantal flats in Soester veen, de splitsing van de vijfde klas op de school Soest-Centrum, waarheen alle leerlingen voor die klas uit het Soester veen worden verwezen, spoedig een feit zal zijn en overleg met de gemeente op onbegrip voor ons standpunt is vastge lopen, verzoeken wij u te willen bevor deren dat de gemeente te zijner tijd zal overleggen met de bijzondere scholen om deze af te splitsen klas onder te brengen in de voor het Soesterveen ge bouwde (en beschikbare) goede accomo- datie. Twee jongens, in een tot een racing- team in Soest behorend wagentje rond rijdend, reden zaterdagavond op de Koninginnelaan de 22-jarige bromfiet ser P. Tolboom, die op weg was naar huis, klem. Het tweetal stapte uit en snauwde tegen de bromfietser: „Wat moet je?" De toegesprokene moest daarop het antwoord schuldig blijven, want hij moest niets en kende de twee mannen ook niet. Vrijwel meteen kreeg hij met een groot st»k I»zer een kIaP Wij herinneren U aan de volkskerst zangavond. die op donderdag 17 decem ber a.s. zal worden gehouden in de Ju- lianakerk, des avonds om 8 uur. Alle plaatsen zijn vrij, behalve die nodig zijn voor de medewerkenden. Komt u dus vroegtijdig, als U zeker wilt zijn van een zitplaats. op het gezicht, waardoor zijn gebit in tweeën brak. Aan de hand van een signalement van de auto konden de twee onverlaten worden aangehouden. Het misdadige duo bleek te bestaan uit de 17-jarige F. J. H. en de 21-jarige A. v. d. B. beiden uit Soest. Zij zeiden de politic, geen enkel motief voor hun daad te hebben gehad. Bo vendien bleken zjj de bromfietser niet eens te kennen. Wethouder Dijksta bleek verschillende onderdelen van zi;i fel bekritiseerde op merkingen over h: cultuurbeleid speels, ludiek, ironisch o! provocerend te heb ben bedoeld. En vaar men hem bijna iets „ten laste" fa kunnen leggen, had men hem verkeei 'begrepen. De dis cussie strandde hehaaldelijk op doodlo pende zijpaden. Maar Ariishock-vooribtter Ben Joosten was het bij het lem van het hoofdstuk culturele aangelegenheden in de aan biedingsbrief bij de begroting in ieder geval vergaan als bij het doorlezen van een verzekerlnspolis: iiHoe vaker je het leest, hoe droeviger je wordt". Wat zo vroeg hij zich af kon de heer Dijk stra toch bedoeld hebben met „de over heid kan als rechtspersoon nimmer zelf standig cultuurdraaester zijn". En ook de opmerking, dat door'? het college „hoge wvarde wordt gehecht aan alle waarlijk cultureel denken, handelen en scheppen hi de gemeenschap"] gaf Ben Joosten aanleiding tot de nodige kritische op- ra arkingen. Hij zei. dat het toch waar- aal. tig niet de taak van de overheid is c:vi te gaan uitmaken wat nu wel en wat niet waarlijk cultureel denken, handelen en scheppen is, „Het Nazi-regime had bepaalde opvattingen over waarlijke cul tuur, waarvan overigens weinig is over gebleven. dat nu nog waardering vindt, maar zoiets zal de wethouder wel niet bedoeld hebben. Ben Joosten vroeg zich daarom af, of de wethouder de draag wijdte van zijn opmerkingen wel had be seft en overzien. Ben Joosten was het na afweging van diverse mogelijkheden nog altijd ondui delijk, waarop het woordje „het" be trekking mocht hebben in de zin: Ons college meent, een maximum aan vrijheid te kunnen laten, doch het moet staan op de grenzen van de wet en de openbare orde". De Artishock-voorzitter hield het er maar op, dat het betrekking had op vrije culturele vormen en expressies. Een ander zag het meer als een drukfout en meende, dat „het" betrekking had op de vrijheid. Wethouder Dijkstra sprak tenslotte zelf het verlossende woord: met „het" werd niets meer of minder dan „het college" bedoeld hetgeen een zucht van verlich ting èn verbazing veroorzaakte. Ben Joosten veronderstelde, dat er bij de door de wethouder genoemde culturele instellingen en organisaties weinig on nette dingen konden gebeuren vanwege de vertegenwoordiging van hetzij de wethouder zelf, heizij de hoofdinspecteur van polite of raadsleden in besturen, toe zichthoudende organen e.d. Het beste bewijs daarvan had Ben Joos ten zelf ondervonden, zei hij. In de bibliotheek kondigde een kaartje op het tijdschriftenrek de aanwezigheid van het blad „Sextant" aan. Maar op deze plaats bleek „Theosofica" te liggen. „Toen ik vroeg, of men Sextant niet had, werd ontkennend geantwoord en het tijd schrift uit een bureaula gehaald", aldus Ben Joosten. Aan de andere kant constateerde hij ech ter, dat de overheid zelf soms ordever- storend optreedt of daartoe althans uit nodigt. Hij herinnerde eraan, hoe het raadslid Storimans (KVP), die deze avond zitting had in het forum, na een ernstig verkeersongeluk op de Van Poel- manweg eens in de raad had opgeroepen tot het als kabouters op straat gaan zit ten. En een ander KVP-raadslid, de heer Van Poppelen, opperde nog in de jongste begrotingsdebatten de mogelijk heid om als het onderwijs helemaal spraak loopt in Soest Den Haag te gaan bestormen. „Deze kwestie van or deverstoringen schijnt in de KVP wel sterk te leven", merkte Ben Joosten op. Deze gebeurtenissen gaven er z.i. wel blijk van, dat er langs de geijkte wegen niet altijd iets te bereiken valt. Een ge val van maatschappelijke ordeverstoring door de overheid noemde Ben Joosten de lastgeving door B. en W. aan be woners van gemeenteflats in het Soester veen om hun wasgoed binnen te houden. „Men is kennelijk meer bezorgd om de woningen dan om de mensen, die erin wonen", zo zei hij. Naar zijn mening zal de overheid tot een mentaliteitswijziging moeten worden gebracht om daarmee ordeverstoringen, die niet plaats hadden hoeven vinden, te kunnen voorkomen. Wehouder L. J. Dijkstra zei zich uitge daagd te voelen op grond van een „onno zel tekstje". „Ik heb nu gezien, hoe ge vaarlijk het is om iets op schrift te stellen. Je wordt er tien jaar later nog aan herinnerd. Maar hier sta ik dan, ik kan niet anders. Ik heb in een minimum aan woorden zo suggestief mogelijk mijn ideeën willen weergeven. Het gevaar hiervan, dat geef ik direct toe, is dat je meer niet dan wel zegt. Ik ben mij van mijn provocaties bewust, maar mag ik ook eens provoceren? Daartoe heb ik een onnozele poging gedaan", aldus de wet houder. Hij gaf toe, dat de door hem gevolgde methode het gevaar inhield van onduidelijkheden en misverstanden, die dan ook niet waren uitgebleven. „De overheid is iets abstracts en kan als zo danig nooit zelf cultuur uitdragen en iets scheppen. Dat is voorbehouden aan men sen, aan individuen of collectiviteiten. „Dan had u beter kunnen zeggen, dat de overheid nooit zelfstandig cultuur pro ducent kan zijn", zei Ben Joosten. „Dat is minder mooi Nederlands, maar wel duidelijker", antwoordde de heer Dijkstra. Op het punt van het bepalen wat waar lijke en niet waarlijke cultuur is, moest wethouder Dijkstra de vorige spreker gelijk geven. „Het hanteren van normen betekent tevens het maken van een se lectie. Ik kan hier inderdaad niet één, twee drie bevredigend uitkomen", gal de heer Dijkstra toe. „Ik begrijp ook, dat het woordtje „het" en de vraag, wat daaronder dan wel verstaan mocht worden, u in hoge mate geprikkeld heeft, maar dat is ook de be doeling geweest. De overheid moet volgens de heer Dijk stra af en toe kunnen zeggen: jongelui, dit gaat niet. Oud-raadslid mevr. Polet was het daar niet mee eens: „De overheid mag vooraf geen eisen stellen. De rechter maakt uit eindelijk wel uit, wat mag en wat niet mag en waar de grenzen worden over schreden en niet de overheid", aldus mevr. Polet. Mevr. T. R. Walma van der Molen-de Vries zei, uit het hoofdstuk culturele aangelegenheden duidelijk een vrees voor langharig werkschuw tuig, drugs, sex en paradiso-toestanden geproefd te hebben. Zij zei, dat daar bij Artishock, waar het kennelijk op sloeg, in genen dele sprake van is. Bijna oeverloze discussies ontstonden over gezag, de taak van de overheid om wel of niet te subsidiëren en andere min of meer met de cultuur verband houden de zaken, maar veel wijzer gingen de tachtig belangstellenden uiteindelijk' toch I niet naar huis. Zaterdagmorgen vond in het restaurant van de Sporthal de eerste politieke so ciëteit plaats, uitgaande van de drie con fessionele partijen, Anti Revolutionaire Partij, de Christelijk Historische Unie en de Katholieke Volkspartij. Met een wat schuchtere gang kwamen de eerste bezoekers even na elf binnen om met de verschillende vertegenwoor digers van deze partijen over Soester aangelegenheden van gedachten te wis selen. Verschillende punten passeerden op deze morgen, die om 11.30 u. uit werd besloten, passeerden de revue, varieërend van per- keerhavens voor auto's in nieuw aan te leggen wegen en straten tot het aan brengen van reclame e.d. in sporthal en eventuele andere openbare gelegenheden om het begrotingstekort wat te ver minderen. Iedere bezoeker werd op koffie onthaald, terwijl de verschillende op- en aanmer kingen door de aanwezige raadsleden werden genoteerd voor verdere verwer king. De oudercommissie van de Rinke Tolrnanschool, de openbare lagere school in het Soesterveen, heeft een brief geschreven aan de gemeenteraad naar aanleiding van de scholensituatie in het Soesterveen. De ouders vinden het een eigenaardige tegenspraak, dat een aantal leerlingen uit het Soesterveen op school moet aan de Molenstraat, terwijl bij verschillende scholen in het Soesterveen nog lokalen leeg staan. Zij hebben daarom het volgende schrijven tot de raad gericht Op de eerste ouderavond van de Rinke Tolrnanschool werden aan de aanwezige wethouder vragen gesteld over het over brengen van de klassen 3 tot en met 6, die nog op andere scholen waren ge- De wethouder deelde daarop mede meer informatie te zullen verstrekken na een leerlingentelling begin april, hetgeen in derdaad gebeurde op een van de eerste oudercommissievergaderingen in de loop van die maand. Bij deze gelegenheid werd toegezegd dat gestreefd zou wor den naar het overbrengen van zoveel mogelijk klassen die elders waren plaatst, een en ander afhankelijk van de beschikbare ruimte. De suggestie van de oudercommissie om te overleggen met de bijzondere scholen (waar op dat moment nog vijf klaslo kalen onbezet waren) werd van de hand gewezen, omdat de wethouder verwacht-

Soester Courant | 1970 | | pagina 1