HTonBuken fi ^ij) „(politica" K. Weinerg wil bedrijfsruimte reserveren voi bibliotheek of gastarbeiders \roep gaat plannen verder concretiseren Vier eenzame bejaarden ontvingen televisietoestel Het doden van voor de consumptie bestemde dieren NIEUWJAARS WENSEN S, ler Gemeenschap nog niet van de grond gekomen Egyptische aasgier streek neer in Soest Krabbek van Knelis paolde nie eer Dur bi Naast de iri>,iefnemers, mr. J. M. A. Lenssen, J. venr0oy, secretaris Hu manistisch \lon(j. q Huijser, secr. Stichting Je^org; B. Joosten en J. Visser, besturen Artishock; en G. J. Snydelaar e-je heer Klinkeberg, uit persoonlijke langstelling zitting heb bend, kregen, eigen verzoek zitting in de werkgroep heer J. J. Franken uit Soesterberg lar veertig verenigingen bestaan), en_heren Wansleben (NKV), Jaarsveld (P.)f yan Zomeren (film club Artisnoien Wijsmuller (natuur bescherming), igjj^ Melle (Oranje Vrij staat), Hospejerde Wereld-winkel in oprichting), e|e heer v. d. Schoot en mevr. v. d. K als particulier geïnteres seerden. Eén van de ii)tiefneemsters, mevr. M. C\ Kloeken - Prisma horloge Gouden- en zilveren sieraden J: IlLOGERIE 'r «fj l/m zaterdag van 9-18 uur KONINGINNELAt, SOEST- TELEF. 02155-8319 H. B. Muurling-Voorthuis, zal bij de con cretisering van de plannen niet meer aanwezig zijn. Zij heeft gisteravond het bijltje erbij neergelegd. Ze heeft negen maanden lang aan de totstandkoming van de Soester Gemeenschap meege werkt; ze vond de resultaten van deze bijeenkomst niet zó bemoedigend, dat ze met het werk wilde doorgaan. De wens kwam naar voren om het ge meentebestuur „een koekoeksei onder het achterste te leggen om het een cul tureel beleid voor te schotelen, omdat het gemeentebestuur dit zelf niet heeft". Men zal ook de gemeenteraad de ver langens van de verenigingen in Soest en Soesterberg en van de Gemeenschap kenbaar maken. De bijeenkomst was een vervolg van die op 1 april, toen de provincie in een l sprek met gemeentebestuur en particu lieren adviseerde, werkgroepen op te richten ter stimulering van het culturele leven in Soest. De (drie) werkgroepen kwamen tot de conclusie, dat er een Soester Gemeenschap moest komen, als overkoepelend orgaan dat zich met het culturele en maatschappelijke leven in Soest bezighoudt. Op de (herhaalde) vraag van Ben Joos ten, wie nu eigenlijk het initiatief voor De 74 jaren, di(onrad Weinberg ach ter de rug heeftobben nauwelijks spo ren van slijtage itergelaten. Zijn vila- tietil is nog onirensd en zijn werk lust een veelvou-aii-'die, welke menig een, die een hal eeuw op hem achter ligt, kan (of wilpbrengen. Jaren na zijn vering in Soest bouwde de heer Weinbeiaan de Van Weede- straat een kanto;ebouw, c.q. bedrijfs gebouw naar eentwérp van de Baarn- se architect. B. Ei, G. Bouwdewijn. Het gebouw kreejerschillende huurders van diverse pluige, maar thans doet zich de ietwat ?rkwaardige situatie voor, dat de op iw.c.-deur na volko men brandvrije 'ledenverdieping van zo'n 250 a 300 \kante meter al ge ruime tijd. leeg st. jEt De heer Weinbe zoekt koortsachtig naar een huurdeZijn voorkeur gaat om de een of and reden uit naar de bibliotheek, waan het filiaal elders aan de Van Wetstraat over enkele maanden zal moet verdwijnen, omdat de huur is opgeze, v De heer Weinberaeeft zijn ruimte al verschillende maleaangeboden ten ge meentehuize, mai zonder merkbaar resultaat. De goeónderhouden en af gewerkte ruimte vdt momenteel aan getast door een dsboven gevestigd fo tografisch bedrijf, t al voor vele tien duizenden guldenschade heeft aange richt, maar slechtsiet de uiterste mid delen, waarover eerechtstaat beschikt, zal zijn weg te kr,em De directrice van openbare leeszaal en bibliotheek, mei Hoekstra, zei ech ter van een dergeli aanbod niets af te weten. Wel wees zerop, dat de rijks inspectie momentef strenge eisen stelt Op de kunstnijvesidafdeling van Ton Beuken wel tesrstaan. Want die staat vol begeerte kunststukjes. U kunt ze vaak ten lachwekkend lage prijsjes benchtigen. Stap maar eens binnenlij Ton Beuken, tegenover hetusstation in Soest-jid. ten aanzien van de huisvesting. Boven dien gaat op dit moment de voorkeur van het bestuur van de bibliotheek uit naar een vestiging van het filiaal in het Hart, al hebben alle pogingen, om daar aan geschikte ruimte te komen, tot nu toe niets opgeleverd. Mocht de heer Weinberg er niet in sla gen zijn ruimte op nr. 43 aan de biblio theek te verhuren, dat wil hij pogingen gaan ondernemen om de ruimte te gaan ombouwen tot kamers voor buitenlandse werknemers. In het oudere voorste deel van zijn pand heeft hij al een aantal buitenlanders gehuisvest. Zij beschikken over 'n eigen kamer met bed, vaste was tafel, spiegel stopcontact en andere ge makken, terwijl beneden een royale keu ken en een gemeenschapsruimte té hun ner beschikking staat. "Voor de bouw van een aantal kamers op de benedenverdie ping heeft de heer Weinberg al princi piële toestemming van burgemeester en wethouders gevraagd, maar deze achtte de plannen van de heer Weinberg in strijd met het bestemmingsplan. De heer Weinberg zegt evenwel over een inmiddels al twintig jaar oude ont heffing te beschikken. De nodige lei dingen zijn reeds aangebracht, terwijl de heer Weinberg ook reeds een partij for nuizen heeft ingeslagen. Er zouden ka mers kunnen komen van 5 bij 3,50 me ter voor vier personen, compleet met douches, toiletten e.d. De ruime kelder eronder waarvoor eens nog belangstelling heeft bestaan om dienst te doen als schuilkelder, zou vol gens de huidige plannen van de heer Weinberg ingericht kunnen worden ais recreatie-bioscoop, terwijl er tevens ruimte is voor religieuze bijeenkomsten. De buitenlanders, die de heer Weinberg nu onderdak verschaft, betalen ƒ25,— ner week, waarvoor zij vrij gebruik yan water en licht hebben, elke twee weken schoon beddegoed krijgen en hun kamer wordt schoongehouden. De heer Weinberg zegt, met zijn pension te voldoen aan de eisen, die de gemeente Baarn onlangs in een verordening op de huisvesting van buitenlandse arbeiders heeft vastgesteld. Hij vraagt zich af, waar enerzijds in Soest zon grote be hoefte bestaat aan geschikte woonruim te voor buitenlandse arbeiders en velen bovendien thans zeer slecht gehuisvest zijn, het gemeentebestuur anderzijds niet direct de medewerking wil verlenen om zin pension uit te breiden Die geringe interesse heeft me eigenlijk verbaasd. Maar ik sta ingeschreven van koophandel, ik heb getuigschriften, ook van de gemeente Soest en met trots brengt de heer Wein berg een omvangrijk archief op tafel, dat een zeer gedegen verslag uitbrengt van dertig jaar levenservaring in Nederland en Soest. Vol trots rond het mooie toestel. V.l.n.r.: De heren Dorrestein en Van Brakel. Mevrouw A. A. Nachtegaal-Bjjls- ma, mevrouw v. d. Berg en de heer Fa- ber. die eerste bijeenkomst had genomen, antwoordde uiteindelijk de heer Jaars veld: enkele particulieren, waarna de wethouder de Stichting Culturele Raad inschakelde. De heer Leeflang van de Stichtse Culturele Raad (samen met de heer Drost aanwezig), stelde, dat men eerst een vulling moest vinden voordat men een structuur gaat zoeken. Hij stel de, dat men eerst een beleid moet uit stippelen en dat aan de raad voorleggen. Hij zei niet veel te voelen voor een cul turele commissie artikel 61 (gemeente raadsleden en niet-raadsleden), maar meer voor een particuliere stichting. Hij vreesde, dat de gemeente geen commissie art. 61 zou instellen. De heer Leeflang stelde voor, opnieuw een groep te formeren. Die kan gelijk uitkijken naar accommodatie, met in schakeling van de provincie. Hij hield tenslotte een pleidooi voor de ongeorganiseerden, want op deze avond waren alleen vertegenwoordigers van verenigingen aanwezig. De voorzitter van de Gemeenschap in oprichting^ mr. J. M. A. Lenssen, ver welkomde de zeer talrijke aanwezigen. Hij bedankte de kunstenaarsvereniging Artishock voor de geboden gastvrijheid, die men van het gemeentebestuur niet kreeg in de brandweerkazerne en de bibliotheek. Hij herinnerde eraan, dat naar aanlei ding van het werk van de drie werk groepen drie secties in het leven werden geroepen, die aan 't inventariseren en organiseren zijn geslagen. Zij hebben een niet onbelangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de oprichtingsavond, die zich aanvankelijk in vaagheid af speelde en zich kenmerkte door een veelheid van zeer verschillende vragen. Die betroffen onder meer de samenstel ling van de Gemeenschap en de plaats waar de evenementen zullen gaan plaats vinden. Het bleek, dat er grote behoefte Is aan grote zalen. Secretaresse mevrouw M. H. B. Muurling-Voorthuis: „Het is de be doeling, dat uit onze initiatieven een cul tureel centrum voortvloeit. Als we de krachten nu niet bundelen, zien we. het voorlopig niet". Zij constateerde, dat er (bijvoorbeeld) geen tekorst is aan sport accommodaties. „Het tekort ligt in de culturele hoek". Het k.v.p.-gemeenteraadslid J. C. Smits meende, dat de initiatiefnemers van een verkeerd, uitgangspunt waren uitgegaan. Hij zag meer in een culturele raad, naar het voorbeeld van de Stichting Federa tieve Raad voor de Bejaarden, waarvan hij voorzitter is. Artishock-voorzitter Ben Joosten stelde, dat Artishock niet voelt voor een culturele raad, omdat die te geïsoleerd staat. „Daarom hebben we ge probeerd een bredere basis te vinden. Een stichting kunnen we altijd nog laten overkoepelen door een culturele raad", meende hij. Op een vraag van het gemeenteraadslid mevrouw T. R. Walma van der Molen (D '66) hoe de gemeente tegénovèr de plannen staat, antwoordde heer Huijser: „Belangstellend. Een ambtenaar heeft de eerste keer een rapport gestuurd, maar daarop geen reactie ontvangen. De amb tenaar werd teruggetrokken, zo las de heer Huijser uit een brief- van burge meester en wethouders voor, „omdat-wij het van belang achten om de opbouw aan particulier initiatief over te laten". Uit de vergadering kwamen verschillen de suggesties ter bepaling van de vorm van de Soester Gemeenschap. Ben Joos ten adviseerde een werkgroep in te stel len, die de vorm zal bespreken. Het gemeenteraadslid mevrouw E. Kot- huis-Elion (v.v.d.) vond, dat het voor lopige bestuur het huiswerk slecht had gedaan. Zij noemde het ondoordacht en rommelig. „Het bestuur had zich beter moeten laten informeren", zei ze, „de deuren staan overal open". De heer Snijdelaar antwoordde, dat slecht huis werk altijd nog beter is dan helemaal geen huiswerk. Mevrouw Walma van der Molen wees nog op, dat de wethouder de commissie sociale zaken graag zag omgevormd tot een commissie welzijnsbevordering. Werkgroep Uiteindelijk besloot men een werkgroep te formeren én alle verenigingen in de gemeente om een bijdrage van tien gul den te vragen, een soort startsubsidie, om het werk verder te kunnen voortzet ten. De initiatiefnemers hebben in de af gelopen negen maanden alle kosten zelf gedragen. De heer Bervoets van 't Nut had ondanks het uitblijven van een de finitieve oprichting van de Soester Ge- menschap bewondering voor 't werk van de mensen van 't eerste uur. - VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 RACING CENTRE SIMAZO Kleine Haag 21 Amersfoort is er ook voor u Altijd parkeerruimte Met de overhandiging j.1. woensdag avond aan mevrouw Van den Berg, Soesterbergsestraat 72, kreeg het vierde televisie-toestel dat de Stichting Fede ratieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest, van de Postduivenvereniging kreeg aangeboden, zjjn meer dan juiste be stemming. Een grote loterij, dertigduizend loten a 1,waarvan de baten volledig ten goede zou komen aan het bejaarden werk in oSest, vond enige maanden geleden zijn hoogtepunt in de trekking die de eerste prijswinnaar een gloed nieuwe Volkswagen rijker maakte. Na aftrek van het enorme prijzenpakket bleef er een bedrag van iets meer dan ƒ3300,over, dat de Stichting uiteraard in grote dank aanvaardde. Na overleg werd besloten voor het be drag enkele televisie-toestellen aan te schaffen die in bruikleen gegeven zouden worden aan vier daarvoor in aanmer king komende Soester bejaarden. Nadat reeds eerder een toestel was ge bracht bij de weduwe Onwezen aan de Molenstraat, fam. Bremer aan de Alb. Cuyplaan en mejuffrouw Exalto in de Elk; Jaar bereiken de-Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Die ren uit alle delen van --het land klach ten, dat klein< dieren als bijv. pluim vee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn ge vallen bekend, dat konijnen levend ge vild en dat kippen levend werden ge plukt. Er zijn in ons land verschillende ab- batoirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten, het vlees wordt dan ook nog door deskun digen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bona-fide poeliers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat hiertegen door politie en de over het gehele land verspreide inspecteurs der vereniging zal woren opgetreden. Houdt bij de jaarwisseling ook Hw huisdieren in huis; maar al te dikwijls worden ze door het vuurwerk in paniek gébracht of lopen zij ernstig letsel op! Groen van Prinstererstraat, werd woens dagavond het vierde en laatste toestel overhandigd aan mevrouw Van den Berg. „Dinsdagavond hoorde ik voor het eerst dat ik een televisie-toestel zou krijgen, maar ik kon het niet geloven, ik was er helemaal beduusd van. Af en toe ging ik wel eens bij kennissen kijken, maar nu heb ik er zelf eentje". De 73-jarige me vrouw Van den Berg was beslist niet sprakeloos, maar haar blijdschap bleek overduidelijk toen de heer J. H. Faber, secretaris van de Stichting, in gezel schap van het wijkhoofd mevrouw A. A. Nachtegaal-Bij lsma, met in hun kielzog de heer Dorrestein van de Firma Bos man die het toestel meebracht, de kleine kamer binnenkwam. De voorzitter van de duivensportvereni ging de heer J. v. d. Brakel, gaf namens het bestuur van „De Zwaluw" met een paar woorden het verloop van de loterij weer en terwijl enkele formulieren van handtekeningen werden voorzien, lukte het de heer Dorrestein om, zij het wat provisorisch, de eerste beelden op het toestel te krijgen, waardoor de aanwezi gen zelfs niet verstoken bleven van het eerste doelpunt van de voetbalwedstrijd F.C. TwenteDynamo Zagreb. In het laatste nummer van ons blad, dat vóór de komende jaar wisseling verschijnt, zullen de ge bruikelijke nieuwjaarswensen worden opgenomen. Zij, die door middel van ons blad hun wensen aan relaties en be kenden wensen over te brengen, verzoeken wij de teksten daar voor uiterlijk donderdag 24 de cember a.s. aan ons bureau in te zenden of af te geven. Nadien kunnen wij, in verband met de Kerstdagen, plaatsing niet garanderen. Administratie SOESTER COURANT ■Tmcenschap' die dinsdagavond het licht had kunnen zien, la nog niet Z Mina n,"S VrU cha0liSCh verl°Pcn vergadering werd besloten, de op- 0,ven uit te stellen- E™ e™' d«I van de zeer talrUke aanwezigen om e" h<" d°°r dC lnltlalicfnemers gedane voorbereidende werk nog 7 ten 1ae"nttief tot de oprichting van een Soester Gemeenschap te kunnen besluite gemeenschap zou volgens de ontwerp-statuten een adviesorgaan Hi ui da' Bevraagd cn ""gewaagd het gemeentebestuur, burgemeester en wetho Instellingen, organisaties en personen, werkzaam op maatschap pelijk en reel gebied, van advies dient. Tevens moet de Soester Gemeen schap .°- «hak krijgen, het culturele en maatschappelijke leven ln Soest in al zijn gcMi» te bevorderen, maar zover is het nu nog niet. De werkgroep zal met ie '"«efnemers verder gaan praten om de plannen wat meer gestalte te geven. (B, Verleden week trof de zoon van de familie -Plekkepoel aan de Parklaan op het land achter het huis een vogel aari, dié bij nadere oriëntatie een Egyptische aasgier bleek te zijn. Meer dood dan le vend werd de vreemde gast onderge bracht in een grote doos, naast de mand van de hond en de behuizing van de schildpadden. De eerste dagen nam het oververmoeide en totaal uitgeputte dier geen ander voedsel tot zich dan wat water, totdat bleek dat het vlees van de hond erg in de smaak viel. Elke dag kreeg de gier een grotere hoeveelheid paardevlees, die hij in steeds sneller tempo als een recht geaarde roofvogel verslond. Met het terugkomen van zijn krachten nam ook de agressiviteit weer sterk toe, reden genoeg om een andere en betere plaats voor hem te gaan zoeken. Via Ouwehands Dierenpark in Rhenen, die de vreemde gast graag wilde hebben, en het Amersfoortse Dierenpark dat geen vogels kocht, kwam de heer Plekke poel terecht bij de Amsterdamse Artis, die inderdaad sinds enkele weken een soortgelijke vogel miste, maar die meen den dat het beest in vrijheid niet meer in leven zou kunnen zijn. Een beschrij ving van de gevonden vogel maakte die veronderstelling echter onjuist. Dinsdagmiddag reed een auto van „Ar tis" de Parklaan op om de vluchteling op te halen en hem weer in z'jr., oude omgeving terug te brengen, die hij mis schien wel verlaten had met de gedach te „Als Artis niet mag blijven, dan maar terug naar de natuur". Artis 'blijft, dus de gier kan ook met een gerust hart in Amsterdam blijven. Ajje ut ming v-aog dan mok zeige dact wullie Neederlasr.- ders toch wel un bar gelukkug volluk mot te weze, waant waor in de weruld kejje zo maor effe op un bepaolde daag mit zun alle ut warruk voor un uur stil lei- te laote merreke dajje ut mit be- voornemens vaan de ovurhied s bin. iUne minse zaat die daat zouwe wille, en ok zellufs wel prebere te doen, maor aachtur mekaor in hullie kraog of waat aors worde gegrepe en ut gevaang in gaon, en daat komp in ongs laand nle voor. Noeng mok eerluk zeige daat de eensge- zinshied ming wel effe teuge viel. waant der magge daan wel minse weze, die zeige daat zellufs de tillevisie en de raa- diejo un heul uur uut de luch waore. maor daat waas voor aore minse nie zo bar arrug, waant die waore blie daatter effe geen geluud uut die apperaote kwaam. Maor de kraon bleef waotur geve, ut gaas kwaam heul gewoon uut de piep, de laamp gong ok aal heul gewoon an. Algemeen waas ut in geen gevaal, en daat vingk maor goed ok. Kiek, der is netuurluk iemaand die de schuld vaan alle naorughied hep en ajje dé minse mot glove, daan ister geen aore zonde bok te vingde as de rugering. As wullie der noeng effe vaanuut gaon daat dat voor de volle hongderd present waor is, waor leit daan uuteindeluk de schuld vaan de heule zaok? Bie de minse die noeng voor un uur hullie baos hebbe gepest. Zullie hebbe deze bestuurdurs voor un bepaolde periejode gekoze, naor eer en gewete, en naor eerlukke ovurtuuging, teminste zo zouw daat gebeurd motte weze. Maor wie ken eigeluk wie kwaod ankieke nao aal deze trammelaant. De minse die heulegaor nie veul belang stelling voor de polletiek hebbe, waor dit toch allus mee te maoke hep, en der zellufs nie voor de deur uut gaon om hullie stem uut te bringe, of de minse die gekoze binne en noeng eigeluk nie waor kenne maoke waat of zullie alle- gaor hebbe beloofd te gaon doen as zul lie eenmaol in ut zaodul zaote, ik zouw ut nie wete. Wak wel weet is dak zo laangzaomer- haand ut geveul begin te kriege, daat'aal de naorughied ut begin vaan ut <?nd zouw kenne "weïe vaan un heule kwak jaore, waor de minse messchien nie al- legaor effe tevreje ovur waore, maor allus biemekaor nog nie zo heul slecht waore. Kiek, voor de luu die slaopend binne hadde wille lope, zaal der wel nooit un „goeie tied" komme, waant ok die vaan vreugur waas laang nie zo aster wfellis gezeit wordt. Maor minse die vaan an- pakke wete, en zogezeit wille warreke, waster en ister nog wel waat meé te neme vaan de „welvaort" die in woorde veul grotur is, daan in warrekelukhied bliekt. Kiek, ik houw Gart altied maor voor oge. Die is zogezeit vaan de vreuge ipar- rege tot de laote avongd bar druk,-, aal laot hie zogezeit de karruk wel int mid- de, en vergeet hie nie dattie ok nog getrouwd is, maor hie warruk stevug door en geen warruk is um te min- An ut end vaan de week word de waorde- ring in zun wekelukse envelop mit in houd in geld uuttedruk. Gart kennénde zaal hie ut wel effe meuijeluk gekrege hebbe toeng hie vaant staoke hoorde, waant hie doet paas iets astie der heule gaor aachtur staot. Noeng hep Gart un baos waor die ut heul aordug mee ken vingde en dié nie allenug zun eige belaange heul duudeluk ziet, maor ok die vaan de minse die bie um warreke. En daat „zien" geef zoon bietje ut heule jaor door „aordughjed- jes". Daat zaal daan ok wel de reje ge- wees zijn daat Garf. maor door gewar- rek hep. Hie waas nie de enugge, w.aant daat zouw hie nie hébbe kenne doen, maor der waore netuurluk wel un paor minse die der wel voor "un uur mee op wouwe houwe. Maor de baos van Gart kon die ure stilstaon heul nie gebruuke, waant de klaante hielde daor geen; re kening mee, dus hie hep effe mit die staoklustugge staon te praote en zongder ok maor un waanklaank kwaam de zaok rustug voor mekaor. Maor aal mit aal hebbe wullie weer waat om tóe te voege an ongze rieke vaoderlaandse historie. In december ,1970, de donkere daoge voor de vredugge kor- semus. hep haos ut heule laand un heul uur niks gedaon, omdaat ut mit de jloon- zaoke niks gedaon is. Wak eigeluk ut jammere vin vaan de heule zaok is, datter netuurluk weer waotur bie de wijn wordt gedaon door beide paartieje, en datter in un heule boel vurhoudinge waat temperetuurdao- ling vaalt te bespèure. En daat liek ming de heule zaok op deze wieze bekeke niet waord geweest.

Soester Courant | 1970 | | pagina 13