lede ertm t m Een moderne Bank gént op een rijke Soester historie ij de meer venstdoor: In vijfenzestig jaar an 18.000, tot 40 miljoen BIJKANTOOR SOESTERBERGSESTRAAT 14 BIJKANTOOR KONINGINNELAAN 28 fvangen HOOFDKANTOOR KERKPLEIN 9 BIJKANTOOR SMITSWEG 4 IN SCST 18 december 1970 65e jaargang no. 1 «S Voor verdere informatie zie de volgende pagina KASUREN en! aan het WISO rdag 2 januaii met geheelmWap- en uJtstekefei deu- echnlsche 'estatie, ?pa ten teenfrïtjwerp Jut? Onzurchitect t top-mot is vol- Dt één geel zijn ;efreesd. us geen arnferen. 7 Torenslat 45 jn (0215-H009 -OOFDK:Voor kerkplein 9i SOEST Smter fyaitfeisen Courant SOESTERBERGSESTRAAT 14, SOEST-ZUID KONINGINNELAAN 28, SOESTDIJK 968 58 8940 (Adv.) In een tijd <1 fusies aan de orde van de dag zijn, waarbij een bankfusie zoals aangekondigdusse» de RAIFFEISENBANK en BOERENLEENBANK ons nog nauwelijks de opkeken, gaat de groei van de gemeente Soest steeds verder. Ook de plaats Coöperatieve RAIFFEISENBANK te Soest deelt in die groei; men zou kuntj zeggen, dat de groei van de gemeente en die van de bank paral lel lopen. Laiayk gezien vormt de nieuwe combinatie van de beide genoemde banken de gutste bankinstelling van het land en zij neemt derhalve in het financiële levevau Nederland een zeer belangrijke plaats in. De groei van %e instelling zal ook in I de-komende ïen-niet stil staan en I daarom is helgoed, dat reeds thans I maatregelen wden genomen om die groei op te var«i. Eén van die meregelen is de bouw van een nieuw bijkcioor van deRaiffeisen- bank aan de Sitsweg in het Soester- veen, welke veiging dezer dagen ge reed zal komenDoor' deze nieuwbouw beschikt de bat thans over een net van vier goed gespreide bijkantoren, welke in staat ijn de gehele Soester gemeenschap te idienen. Wellicht is het nodig in de kotende jaren het aantal kantoren verder iit te breiden, alhoewel de stichting van ten vijfde kantoor nog wel enige jaren p zich zal laten wach ten. Voor ons is dei pauze een prachtig ogenblik om eve stil .te staan bij de stormachtige ontikkeling in de afge lopen vijfenzestigjaar, DERTIG DECEMER 1905 was, evenals alle voorgaande e later komende dagen met dezelfde daim, een dag die in niets verschilde vn alle andere koude, gure decemberdagn; toch werd die dag iets groots tot smd gebracht, omdat toen de basis weri gelegd van een sterk uitgegroeid bedriji: de RAIFFEISEN BANK te Soest. Ten overstaan va: de notaris met de indrukwekkende a toendertijd zeker vertrouwenwekkend fnaam Jonkheer Willem Eugène Bosh van Oud Amelis- weerd, werd door en aantal Soester in gezetenen wier nanen er niet om logen, n.1. Hendrik van 't Klooster, Wouter Logtenstein, Peter van den Breemer, Adrianus Hilhorst lijkszoon, de handte kening gezet onde.jhet vijfennegentig artikelen tellende satuut dat de oprich ting van de bank bkrachtigde. Het was een zuiver igrarische instelling, die echter allengs i uitgegroeid tot een bankinstelling waar sikeen voor alle za ken terecht kan. Itet ..voor niets heeft de nieuwe combinatie van Raiffeisen- bank en Boerenleenbank de slagzin over genomen van de t\«ede partner in de fusie: „de bank voo; iedereen". Er was in die dagsn veel moed voor nodig om de gedachten van de Duitse burgemeester Friediich - Wilhelm Raif- feisen in toepassing te brengen. Dat de bank heeft medegewerkt'aan de verhef fing van de toen arnoedige omstandig heden van de boeren is voldoende be wezen. Op negen januari 1506 vond de eerste in hèt ontmoetingspunt van die dagen: „De Gouden Ploeg". Ook alle volgende ledenvergaderingen werden in dezelfde zaal gehouden, totdat eind 1969 de ex ploitatie van dat restaurant werd ge staakt en het werd ingericht tot huis voor buitenlandse werknemers. De aktiviteit van de oprichters en die van Hendrik van 't Klooster met name werd beloond: circa 100 leden traden tot de nieuwe vereniging toe. Aan het einde van het eerste boekjaar bleek, dat er 18.000,aan spaargelden was ingelegd en meer dan 5.000,aan voorschotten door de leden was opge nomen. De eerste kassier was de heer P. van den Bremer Gzn. ter plaatse beter tot Raiffeisenbank omgedoopte bank is verrezen, begon men ruim 60 jaren ge leden met turfsteken; een zware bezig heid die aanvankelijk wel loonde vooral tijdens de eerste wereldoorlog maar die kort daarop door de lage prij zen weer werd stopgezet Toch was het deze ontginning die de kleine boeren, die jarenlang hard hadden gewerkt, de mogelijkheid gaf zich een betere positie te verschaffen. Zij kochten de gronc van de eigenaars en met een krediet van de eigen bank lukte het dat men zich langzaamaan opwerkte en de boerenbedóeninkjes allengs veranderden in rendabel werkende boerenbedrijven. Werd oorspronkelijk alleen vee aange schaft met de door de bank verstrekte middelen, de opkomende mechanisatie maakte ook de financiering van land bouwmachines noodzakelijk. Ook hier werkte de bank mee om deze veelal kostbare apparaten gezamenlijk aan te kopen. Nu eerst kon men de zaak op moderne wijze aanpakken. Niet alleen de ontginning van het „Veen" maar ook de komst van de burgerij een groep die tot dan toe slecht in Soest was vertegenwoordigd bracht grote veranderingen teweeg. De bank heeft dit goed begrepen en van die tijd af zou men dan ook niet-agrariërs tot het lid maatschap van de bank kunnen toelaten. Vele middenstanders en particulieren wisten dan ook de weg naar de eigen bank te vinden. Het oudste bijkantoor, waar de heer Bosboom als beheerder optreedt. bekend als Peter van Gart die in april 1927 zijn functie overdroèg aan zijn zoon de heer C. van den Bremer Pzn., die hem al enige jaren als hulp terzijde had gestaan. Laatstgenoemde bleef aan tot juni 1969, waardoor de continuïteit binnen de bank gewaar borgd bleef. Ontginning van het Soesterveen luidt nieuwe fase in voor de „Boerenleenbank" Op de plaats waar nu de vierde vestiging vergadering van de nieuwe bank plaats van de inmiddels van Boerenleenbank ïeheerder de heer H. van der Kooi 1930; Soest groeit Iets meer dan 14.000 Inwoners telde Soest in 1930; de boerenstand vormde allang niet meer dat bolwerk van vroe ger jaren. Sommige boeren verkochten hun grond weer voor prijzen die men nimmer voor mogelijk had gehouden. Soest werd ontdekt door de rentenier, de oud indisch-man met vervroegd pen sioen, en er werd dan ook zeker voor die tijd met grote voortvarendheid gebouwd. Het noordelijk gedeelte van de Eng is daarvan een goed voorbeeld. De kredietbehoeften van de boeren daalden sterk; zij waren de grootste moeilijkhe den teboven gekomen. De bank paste zich ook bij de gewijzigde omstandighe den aan, door het accent van de kre dietverlening te verleggen naar de hypo thecaire voorschotverlening voor particu lieren. Tekenend voor de beslotenheid van de vereniging was de opmerking van de voorzitter tijdens de vergadering in 1923, dat het de leden niet paste om wel kredieten bij de bank op te nemen maar hun spaarcenten elders onder te brengen. Crisis en Tweede Wereldoorlog belemmerden ook de bank in haar groei Het ingrijpen van de Centrale Raiffei senbank toonde al aan, dat voor de va derlandse economie moeilijkheden op komst waren. Toch had Soest in 1931 nog voor 100.000,— weten te sparen. In 1933 droogde de aanwas van toever trouwde middelen nagenoeg op en werd het verlenen van voorschotten geheel stopgezet, tot in 1934 de bank van de Centrale weer toestemming kreeg kre dieten op korte termijn uit te zetten. Een jaar later in 1935 bleek de Soester Boerenleenbank met anderhalf miljoen tot voor kort een wat geïsoleerd liggend, maar gezellig kantoortje, maar na de uitbreiding en modernisering, en het gereedkomen van de nieuwe verbindingsweg, de Korte Kerkstraat, met royale parkeergelegenheid, een eigentijds en efficiënt bankgebouw. gulden de grootste omzet in de gehele provincie Utrecht te hebben. Het gemid deld spaarsaldo bedroeg maar liefst ƒ1.230,—, een voor die tijd hoog bedrag aan „gouden guldens". Een meevaller voor de gemeente die zich ook ln de notulen van de bank uit te was de vestiging van het Prinselijk Paar op Soestdijk in 1937. Er werd feestgevierd in Soest en de bank bleef daarbij niet achter. Zij schonk haar bij drage in de kosten van de huldigings feesten en steunde reclamecampagnes voor vestiging in en een bezoek aan Soest. De eerste jaren van de tweede wereld oorlog brachten een abnormale toestand te weeg. Door de moeilijkheden van die jaren stegen de spaargelden enorm en werden ook de voorschotten vaak verr sneld terugbetaald. Anderzijds waren aankopen en andere investeringen niet meer mogelijk; de middenstand hield „uitverkoop" en kon de voorraden niet meer vervangen. Weer greep de Centrale in met een temporiseringsmaatregel. De toestand verergerde met de dag en de ouderen onder onze lezers zullen zich de toestanden van 1944/45 nog wel in de herinnering kunnen terugroepen. De spaargelden bleven stijgen doch kre diet aanvragen kwamen niet. De eerste maanden van 1945 brachten een volledige ontwrichting van het ver keer teweeg, welke o.a. tot uitdrukking kwam in een volledig ontbreken van in gekomen stukken. De gemeente Soest verkreeg nog een lening van ƒ200.000, met een looptijd van drie maanden. De spaargelden waren opgelopen tot ƒ3.500.000,Op 8 augustus 1945 kwam het bestuur van de bank weer in volle vrijheid bijeen om balans op te maken van de voorbije droeve periode. Het bleek dat 1900 spaarders een inlegtegoed bij de bank hadden staan van 4.000.000,—. De 25 jaar na de oorlog maakten van Soest een welvarende plaats Heel Nederland begon geestdriftig aan herstel te werken. De bank deed dit eveneens en kwam weer in normale ba nen. Tien jaar later stonden 3366 spaar ders en 101 rekening-couranthouders te boek en bleek aan 290 personen een voorschot te zijn verstrekt. Het balans totaal was met 500.000,gegroeid. In deze periode werd ook het huidige hoofdkantoor van de bank aan het Kerk plein in gebruikgenomen, dat in 1969 be langrijk werd uitgebreid en gemoderni seerd. Tot 1960 zette de uitbreiding zich op dezelfde wijze voort, 5255 spaarders en 122 rekening-couranthouders alsmede 491 voorschotnemers brachten het ba lanstotaal in 1960 op ƒ9.000.000, Ook in die jaren werden wel eens som bere voorspellingen gedaan op econo misch gebied. Men had nog de schrik in de benen van de achterliggende crisis periode en vond dat de stormachtige groei tot brokken moest voeren. Oude en gevestigde meningen werden vertrapt en al die nieuwe ideeën zouden wel bestraft worden. Gelukkig kon het bestuur van de bank zich in de nieuwe inzichten voegen en werd stevig bijge stuurd om toch maar de nieuwe en juis te koers mee te varen. De werkzaamheden voor het kantoor aan het Kerkplein werden te omvangrijk en dit resulteerde in de vestiging van een eerste bijkantoor aan de Soesterbergse- straat, dat op 2 september 1962 in ge bruik werd genomen. De bebouwing op de Eng werd voort gezet, de bevolking groeide en daarvan plukte ook de bank de vruchten. Einde 1965: ruim 8000 spaarders en een balans totaal van 18.000.000, Soestdijk vroeg de aandacht en daarom werd in de zomer van 1966 een houten noodkantoor gevestigd aan de.Koningin- nelaan, welke vestiging op 22 mei 1-969 werd vervangen door het fraaie gebouw met bovenwoning aan de Koninginnelaan 26-28. Het houten gebouw werd overgeplaatst naar de Smitsweg om daar de eerste in woners van het Soesterveen ten dienste te staan in een geheel nieuwe stad, die tot voor kort gehèel verstoken was van dienstverlenende bedrijven. Terwijl wij dit schrijven werkt men koortsachtig aan'het permanente gebouw "dat één dezer dagen zonder groöt fees telijk vertoon in gebruik genomen gaat worden. De uitbreiding van Soest rechtvaardigt _deze nieuwe y£s§figing..en de-werkzaam heden vafi^e^"b^r3?.dwïngen' tqt.deëè, 'de centralisatie. Immers 11.262 spaardersTè- samen met 2554 rekening-couranthouders (het getal steeg in vijf jaren van 207 tot 2554) alsmede 1122 voorschotnemers vra gen om een goede dienstverlening. Vóór het einde van dit jaar hoopt de bank op ƒ40.000.000,balans totaal te overschrijden. De structuur bleef gelijk de werkzaamheden veranderen Met plezier kijkt men nog naar de eerste kasboeken die als het ware kunststukken van calligrafeerkunst waren. De komst van moderne machines, waarvan de „typemachine" de eerste was, veranderde de werkwijze. Vorig jaar werd de gehele administratie geautomatiseerd. De gegevens van elke dag worden overgebracht op ponskaarten dit op het hoofdkantoor worden vervaar digd. Plannen bestaan om op de bijkan toren optisch leesbare schrijfmachines te plaatsen om de ponsmachine op het hoofdkantoor te ontlasten. De door pons kaarten en optisch leesbare lijsten ver werkte gegevens worden dagelijks door een auto afgehaald en des nachts op de Centrale Bank in Utrecht in de computer ingelezen. De volgende morgen komt dë auto weer uit Utrecht terug met de ge heel uitgewerkte administratie en kan direct met verzending van de dagaf schriften worden begonnen. In de toekomst zal een en ander nog veel sneller gaan, omdat momenteel aan een plan wordt gewerkt, waardoor rechtsstreekse aansluiting op de compu ter mogelijk wordt via een telefoon lijn. SMITSWEG 4, SOESTERVEEN U ziet, dat de Raiffeisenbank alles doet om service aan haar cliënten te verle nen. Momenteel heeft de bank 20 medewer kers in dienst, verspreid over de vier kantoren. Aan de opleiding van deze medewerkers wordt steeds meer aan dacht besteed. Het zich steeds uitbrei dende pakket van diensten vereist steeds meer specialisatie. De jongste loot aan de stam is de ver koop van vakantiereizen. De bank prijst zich gelukkig, dat thans reeds vier van haar medewerkers de cursus reisbemid- deling met goed gevolg hebben doorlopen. Alleen door deskundigheid kan men het belang van de cliënt dienen. De stormachtige ontwikkeling na de tweede wereldoorlog heeft de levens standaard op een zodanig peil gebracht, dat de mogelijkheden voor het realiseren van individuële, essentiële belangen practisch binnen ieders bereik liggen. Aan dit sociale niveau hebben zich de vele bedrijven en instellingen vrij snel aangepast. Moderne bedrijfstechnieken en verkoopmethodes waarbij markt onderzoek een ruime plaats inneemt verzekeren een verantwoorde en ruime serviceverlening en een uitgebreid dienstenpakket. Zo ook de Raiffeisenbank, die niet meer is weg te denken in het stramien van aan de bevolking van Soest ten dienste staande bedrijven en instellingen. Het bestuur van de bank heeft terecht tij dig de bakens verzet en ingezien, dat in een gemeente als de onze met zijn vele verspreide woonkernen een net van goede gespreide bijkantoren onontbeer lijk is. Goed opgeleide medewerken staan borg voor een goede service, welk» men.steeds tracht te verbeteren. Hierdoor heeft de Raiffeisenbank Soest -zich—ontwikkeld tot een bank in de ruimste zin van het woord, waar het goed zaken doen is. Men zou kunnen spreken van een „fi nanciële supermarkt". Voor de bank is het kind met het spaar- busje net zo belangrijk als de zakenman met een dikke portefeuille.' Het is zoals een relatie van de bank het kernachtig uitdrukte: „Bij de RAIF FEISENBANK heb je wel een nummer, maar je bent geen nummer". Hoofdkantoor Kerkplein 9, Soest kasuren maandag t.e.m. vrijdag van 9 - 15.30 uur (dus ook tussen de middag geopend) bovendien vrijdagavond van 18.30 - 20 uur Bijkantoren Soesterbergsestraat 14, Soest-Zuid kasuren maandag t.e.m. vrijdag van 9 - 12.30 en van 14 - 15.30 uur bovendien donderdagavond van 18.30 - 20 uur Koninginnelaan 28, Soestdijk kasuren maandag t.e.m. vrijdag van 9 - 12.30 en van 14 - 15.30 uur bovendien vrijdagavond van 18.30 - 20 uur Smitsweg 4, Soesterveen kasuren maandag t.e.m. vrijdag van 9 - 15.30 uur (dus ook tussen de middag geopend) bovendien vrijdagavond van 18.30-20 uur De heer B. G. Moons heeft de leiding in deze zojuist gereedgekomen vierde vestiging

Soester Courant | 1970 | | pagina 17