kQstmis 1970 ~T KERSTMIS 1970 „Christus is blijdschap voor vandaag en hoop voor morgen." GEZEGEND KERSTFEEST. Raad van Kerken in Soest NIEUWJAARS WENSEN Kerkdienst vc iedereen Kerstconcerlert Muts InterkerkelijliZondags- school kerseesten Gevaarlijkelok uit verkeerdfles 2e Kerstdag opnieuw nationale wielercross in Soestduinen Vele kampioenen en oud-kampioenen aan de start „Paardenkamp" boordevol met komst van „Frits" van Van Gend en Loos Nachtelijke politie-controle Het oog gericht op veranderingen in de Amerikaanse regering Oorzaak drank Dinsdag 2^en,ber 1970 49e jaargang no. 96 Uif^ave 'hgerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 In het laatste nummer van ons blad, dat vóór de komende jaar wisseling verschijnt, zullen de ge bruikelijke nieuwjaarswensen worden opgenomen. Zü. die door middel van ons blad hun wensen aan relaties en be kenden wensen over te brengen, verzoeken wij de teksten daar voor uiterlijk donderdag 24 de cember a.s. aan ons bureau in te zenden of af te geven. Nadien kunnen wij, In verband met de Kerstdagen, plaatsing niet garanderen. Administratie SOESTER COURANT Wederom staan w vooravond van een Kerstmi-,, herdenkings feest dat wij, gedaaan het gezang der engelen zpgfw^n vereen_ zelvigen met het s, naar vrede op aarde. Dan krijgt m nelging om wat schamper te lachen ,t fcest want er is immers geen vre de |arde? Na twintig eeuw^rjgjendomP dat uitgaat van de liefcDr de naaste en voor God, lijkt de heid eerder uit op een elkaar vernd. Dat kan dan echter niet aan datSRdom liggen, noch aan een ande3ds<jjenst, maar uitsluitend aan die^eld. De voor schriften en gebodeir een goed, een liefdevol en vreedzieVen zijn wel gegeven, door Christopr^Iohammed, door Boeddha, overehejp wereld en aan ieder mens. Dahtans moord en doodslag, bedreiginfriog en oneer lijkheid heesen, komt alleen doordat de mens zich niet t aan de wijze voorschriften en gebi Dat kan ook niet voj, want wij zijn geen levende goden. ;treven naar het goede, het juiste hcenïvereist een ontwikkelingsgang, blijkens geen mens in zijn ene levjt het einde toe bereikt. De een komt verder dan de ander, maar ergens t de mens toch in die ontwikkeling ggn hoger le ven steken. Maar wie ver gekoirs, heeft dit niet voor niets bereikt. Ifcijn of haar le vensinstelling, lessein {Voorbeelden, blijkt ook ergens ietngen. Het zaad is uitgestrooid en er »n nieuwe loten ontstaan. Sommigen tvan zullen toch weer verstikt wordeloor het welig tierend onkruid, mi enkelen zullen Op 2e Kerstedag, 10houdt het In terkerkelijk Evang. lite' een bijzon- dere Kerstdienst vooidéreen, waarin zal spreken dr. C. tfland uit Am sterdam over „Een b! gebeurtenis". Het zangkoor „Sursuiorda" uit Spa kenburg verleent hie: zijn medewer king. De toegang isj. Men zie de advertentie in dit blac Onze plaatsgenoot G'Muts, organist van de Johanneskerk Amersfoort, zal op Tweede Kerstdag;!® orgelconcert geven op het onlanqïlt gebruik ge nomen orgel van de Velminakerk aan de Soesterbergsestraat "T Het programma verdaR/erken van Bach, Handel. Purcell.tfpr, Mudde e.a. Tot slot zal wordege^jmproviseerd over een aantal beke;. Kerstliederen. De toegangsprijs bedui../2,— en het niet verplichte progra?.a;0,25. Aan vang 3 uur. De interkerkelijke DCosta- en de Groen van Prinsterer idögsschool vie ren tweede kerstdag esffeest respec tievelijk in de Ichthu-rjc aan de Al- bert Cuyplaan en in fflttimakerk aan cle Regentesselaan. '9 Beide kerstvieringen vjefl aan om half vier. Daarom, worden zondagsscholen op zondag ditmaal nigehouden. Toen vrijdag de Soesttgasfitter W. A. van D (22) naar de ivcplaats van het gemeentelijk gasbedrijging voor het ophalen van materiale "Veilde hij zijn dorst lessen door het ctilten van limo nade die, naar hij mede, in een fles voor de hand stond. Nhet nemen van de eerste slok kreeg hiievige maagpijn en toen men begreep'at er gebeurd was, werd v. D. naar hnegloren over gebracht. Daar kwam en tot de con clusie dat de gasfitter 'Ut'zuur had ge dronken. zich toch tot nieuwe bomen, tot nieuwe voorbeelden ontwikkelen. En op hun beurt zullen zij weer vrucht dragen en uitstrooien. Zo gaat het proces door. Uiterst langzaam en soms nauwelijks merkbaar en tóch baant het goede zich een weg. Wij leven dan weliswaar nog in een wereld die vol is van dreiging en van gevechten, maar anderzijds heeft de mensheid reeds een enorme vooruitgang geboekt vergeleken bij tien of meer eeuwen geleden. Wij behoeven dat hier niet allemaal te omschrijven, wie iets van de geschiedenis der mensheid kent, ziet, ondanks een misscliien grotere on kerkelijkheid, toch het principe van de liefde tot de naaste groeien. Het zaad is niet overal vergeefs ge strooid. De kerk is ook slechts een hulp middel tot de verwezenlijking van het hogere leven. Eén der hulpmiddelen. Ieder mens draagt gchter het middel om tot een hoger en beter leven te komen in zich. En dat geeft juist de glans aan het kerstfeest. Voor de christenheid de her denking van de geboorte van Christus, dat wil zeggen van het wéten dat er het licht van de liefsde is, ook is ons, in ieder mens. In ieder mens, hoe hij ook handelt en doet, ligt dat vonkje verscho len. Soms laat men het verstikken, om dat men geen vertrouwen heeft in de kracht van dat licht of zelf te zwak is om het aan te blazen. Bij anderen echter gaat het vonkje wel gloeien en spreidt het licht zich uit naar anderen. Worden wij er door geroerd? Daar ligt het maar aan hoe de wereld zich toont. Er is in ieder geval in ieder mens het besef dat het kón. Ieder wil ook wel goed zijn, als de anderen hem, in zijn zwakheid, er maar de gelegenheid toe geven en hij zich niet behoeft te verde digen tegen wat hij meent dat anderen hem willen aandoen. Laten de kaarsen en andere lichten die wij nu met Kerstmis weer ontsteken, het symbool zijn van ons geloof in het be staan van de liefde. Wanneer wij daar van overtuigd zijn, dan bloeit de liefde tot de naaste reeds. Dan doen wij waar toe Jezus tot ons kwam. En in wezen is Terwijl de beide vaste koetsiers „Frits" begeleidden, droeg de heer Van Amjj- den het paard over aan de heer 't Hart, voorzitter van „De Paardenkamp". dat iets heel menselijks, want wij zijn alleen geschapen met die goddelijke vonk van de liefde in ons. Hoe de wereld zich dan nu ook mag voordoen, er blijft alle reden om het kerstfeest te vieren. Want het blijft het getuigenis van de wil der mnsen om tot het goede, het liefdevolle te komen. En waar een wil is, is een weg. Zij het een zeer lange, omdat de mens zich slechts aanzelend en schuivelend over deze weg voortbe weegt. Wanneer tweede kerstdag om 12 uur het eerste startschot klinkt en ruim twintig nationaal bekende veteranen hun eerste rondje gaan draaien en lopen, begint voor de Soester Ren- en Toervereniging „Tempo" voor de 16e keer het angstige gevoel dat een kleine, maar zeker dap pere vereniging, altijd te verwerken krijgt wanneer er begonnen gaat worden aan enkele uren topsport, waaraan vele weken van hard werken zijn voorafge gaan, die geen generale repetitie kent en die al of niet met succes verloopt. Slechts de ervaring van de 15 crossen die al zijn georganiseerd en de onmis bare steun van het Soester bedrijfsleven vormen de overigens stevige ondergrond van deze 16e nationale wielercross. Vooral voor het publiek zal deze 16e cross een verandering met zich mee brengen, want zag men voorheen de ren ners maar één keer langs komen, door het aanbrengen van twee lussen in het parkoers ziet men de renners langere tijd hun moeilijkeheden al of niet over winnen. Bij de veteranen die om 12 uur worden weggeschoten, bevindt zich natuurlijk de plaatselijké favoriet Gerrit Ruttenberg, nederlands kampioen 1970, die zeker van clubgenoot H. de Bree en de Utrechter A Emo felle tegenstand zal ondervinden. Direct na de veteranen komen de nieu welingen aan start. Onder de vijftig deelnemers verschillende plaatselijke fa vorieten: Herman v. d. Hoef, die in een voortreffelijke conditie is en de provin ciale kampioen van 1970, Joop Schaafs- ma, die zeker in samenwerking zullen gaan proberen de grote concurrentie op afstand te houden en daarmede de bloe men in Soest te houden. Precies om twee uur vertrekken dan de vijfenzeventig profs en amateurs, die weer voor het klapstuk van de dag gaan zorgen. In tegenstelling tot de veteranen en nieuwelingen hier geen plaatselijke renners die een rol van betekenis kun nen gaan spelen. Aan de start komen o.a. de Apeldoorner Gertie Wildeboer, die in dit nog maar pas begonnen seizoen al vijf maal als eerste wist te eindigen en daarbij zelfs de bekende prof-crosser op zijn eigen terrein te Sibbe achter zich wist te laten, de Zoeterwoudse atleet Cock van der Hulst, kampioen 1970 bij de amateurs en reeds 2x winnaar van de kerstcorss. Zijn goede vorm onderstreepte hij nog eens extra in het afgelopen weekend door zijn fraaie 2e plaats in een veldrit in het Amsterdamse Bos. Naast bekende andere namen als Hennie Zuiderduin winnaar kerstcross 1969 en Daaf Pos, provinciaal kampioen 1970, neemt ook de nationaal en internationaal bekende Naardense veldrit-specialist Cor Rutgers, die al 3 x eerder de Kerstcross op zijn naam schreef, aan deze 16e Soester cross deel, terwijl de lijst van kanshebbers Zeker kan worden aangevuld met Mathijs de Koning, met nationale en internationale ervaring en de winnaar bij de nieuwelingen van 1968 Cesinius Hoven. Vast staat in elk geval dat er 2e kerst dag in Soestduinen van ruim vier uur prachtige wielersport valt te genieten, waarvoor de toegangsprijs voor volwas senen van 1,50 en kinderen 0,50 zeker geen bezwaar behoeft te zijn. Nadót de mechanische paardekrachten de vierbenige 1 PK's van Van Gend en Loos volledig hadden verdrongen, werd door; de publiciteits-dienst van deze grote nationale vervoerder in 1958 besloten om een vijftal paarden „te bewaren" voor representatieve taken". Daartoe werd in een oud gedeelte van Utrecht een stal met hooizolder ingericht en werden twee mannen belast met onderhoud en ver zorging. Bij elke daarvoor in aanmerking komen de gelegenheid werden er vier van de vijf paarden voor de postkoets gespan nen, om door zijn aanwezigheid bepaalde fectiviteiten luister bij te zetten. Om de paarden toch elke dag hun benodigde beweging te geven, werden zij om beur ten voor een van de twee sigaretten- wijken van Utrecht, élke keer weel" op- brikken gespannen, om dan, in de buiten- zien te baren. Toch werd deze vorm van reclame een te kostbare zaak en toen herstel van de stal met hooizolder niet meer mogelijk bleek en het bouwen van een nieuwe behuizing niet meer verantwoord bleek, werd besloten tot opheffing van deze „speciale" afdeling. Vier van de vijf paarden waren nog in goede conditie. Drie werden er overge dragen aan een Utrechtse stalhouderij, die als enige nog trouwkoetsjes ter be schikking heeft, terwijl het vierde paard, „Frits" voor een goede verzorgde oude dag naar Soest kwam. Het vijfde paard, sukkelend met een van de benen, verhuisde naar zijn vorige chef, de oud-chef paardentractie in Rumpf. Zaterdagmorgen werd „Frits" aan het bestuur van „De Paardenkamp" overge dragen door de heer Van Amijden van Van Gend en Loos, onder wiens gezag het „paardenspul" viel. In tegenwoordigheid van de béide koet siers en de chef van de publiciteitsdienst, de hear De Bie, werd het fraaie paard naar zijn stal gebracht, waarmede „De Paardenkamp" volledig is bezet. Sommige auto's werden ttfdens de don- autopapieren, de toestand van de ver derdagavond gehouden landelyke con- lichting en de verdere auto, de staat, trole-actie grondig gecontroleerd, zoals waarin de banden verkeerden e.d. En af hier door twee politiemensen uit Soes- en toe werd ook wel eens een blik ge- terberg. worpen in een kofferruimte, zoals op Zoals we vrijdag reeds berichtten is we- deze foto. gens de dichte mist alleen op de Amers- foortsestraat in Soesterberg gecontro leerd. De oogst was tamelijk beperkt. In Soesterberg werd met vijftien man gecontroleerd bij Ons Belang. Men kreeg er onder meer bezoek van mr. H. W. Overbeek, officier van justitie in Utrecht en tevens hoofd van het parket van de Utrechtse rechtbank, en hoofdinspecteur M. van Dosselaar van de Utrechtse ver keerspolitie. De controle in Soesterberg leverde geen enkel geval van rijden onder invloed op, al werden landelijk wel enkele honder den gevallen geconstateerd. In totaal is op 600 plaatsen door meer dan 2000 politiemensen preventief toe zicht gehouden op de aanwezigheid van Opnieuw heeft president Nixon een verandering aangebracht in het team waarmee hij de Verenigde Staten be stuurt. De minister van financiën. David Kennedy, (geen familie van „de" Ken- nedy's) is vervangen door de Democraat en voormalige gouverneur van Texas, John Connally. Op zichzelf is het niets nieuws wanneer een Republikeinse president een lid van de coucurrerende Democraten (of om gekeerd) op een ministerpost, of een an dere belangrijke overheidsfunctie be noemt. Wel zoekt de president wanneer hij bij vertegenwoordigers van de andere partij aanklopt daarmee een breder basis voor zijn politiek, en rekent hij erop dat door de benoeming meer steun en begrip bij de partij zal ontstaan. Zo benoemde president Kennedy inder tijd de Republiekein Cabot Lodge tot ambassadeur in Saigon, toen het con flict. daar dreigender vormen begon aan te nemen. Daarmee verkreeg Kennedy's Viëtnampolitiek als het ware een „twee partijen" basis en hoopte hij de tegen standers van die politiek te neutralise ren. Om dezelfde reden koos Nixon dit jaar de Democraat David Bruce uit als leider van de Amerikaanse onderhandelings delegatie bij het Viëtnamese vredesover leg, daarmee accentuerend dat ook de andere partij een deel van de verant woordelijkheid zou dragen voor het sla gen van dat overleg. Ook nu weer zou de benoeming van Connally gezien kunnen worden als een poging van de Ameri kaanse president om de precaire situatie waarin de economie van de V.S. en daar mee de financiële basis van het land zich bevinden tot een vraagstuk te ma ken dat niet alleen op de schouders van de Republikeinen hoeft te rusten. Toch lijkt het weinig voor de hand lig gend een man als David Kennedy de voorzichtig manipulerende bankier uit Chicago, op zo'n moeilijk moment te vervangen door een Connally, die wel veel commerciële en bestuurlijke erva ring heeft, maar weinig weet van inge wikkelde financiële en monetaire zaken. Het vermoeden bestaat daarom dat dit maal Nixons verzekering dat Connally'S benoeming gezien moet worden als het bewijs „dat er in de binnenlandse en. buitenlandse politiek geen Democratische óf Republikeinse problemen zijn, maaf alleen Amerikaanse" de achtergronden van deze kabinetswijziging niet hele maal juist weerspiegelt. In Republiekeinse kringen Is al veront rusting ontstaan sinds de vorige wijzi gingen die in Nixons regering zijn ge komen: het vertrek van de minister van binnenlandse zaken Hickel, van Nixoni adviseur in sociale aangelegenheden Moynihan, van de bekendste neger in d« Amerikaanse regering, Farmer, en van de progressieve minister van huisvesting, Romney. Nixons kabinet is daardoor steeds eenvormiger en tegelijkertijd con servatiever geworden, wat sterk af steekt tegen de pluriformiteit waar hij zich bij zijn ambtsaanvaarding, begin vorig jaar, zo vol enthousiasme voor uitsprak, KANTMAN Waarschijnlijk doordat hij teveel alco holhoudende dranken tot zich nam kwam de 48-jarige E. v. d. H. uit Amersfoort vrijdagnacht op de Birkstraat. ter hoogte van Het Witte Huis, met zijn fiets te vallen. Nadat de verwondingen aan zijn gelaat in Zonnegloren waren „opgelapt" werd hij naar huis gebracht. SOESTER OURANT Abonnement per k,, Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschfjnt iedere dinsdag en vrRdag

Soester Courant | 1970 | | pagina 1