Dinsdag 29 december 1970 49e jaargang no. 97 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2506 - Postgiro 126156 IS 1971 JAAR VAN BEZINNING? Soest krijgt binnenkort derde wereld-winkel Stichting i.o. zoekt onderkomen in een winkelcentrum Kerstboom naast politiebureau door weddenschap bijna geveld OVERPEYNZINGHEN VAN EEN COURANTIER by d'Uytganck van 't Jaer onses Heeren MCMLXX Sportinstuif was enorm succes Geen vuurwerk afsteken in de directe nabijheid van huizen met rieten daken enlaat uw huisdieren binnen Het oog gericht op wantrouwen in Polen Vleesverkoop SOESTERfiOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,—. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Na het vele binnenlandse en onnodige geharrewar over de loonbeperking in de afgelopen weken, kwamen we in de vre diger sfeer van Kerstmis en komen we nu in de sfeer van de jaarwisseling. Het zal nog 'n beetje moeilijk vallen om die sfeer te pakken te krijgen. Dat volkomen onnutte uur staken dat de vakcentrales afkondigden om druk uit te oefenen op het kamerdebat over de loon- kwestie, heeft aan beide zijden een wat wrange smaak achter gelaten. Het is een wat in het water gevallen prestige-kwes- tie geworden, waarmee niemand zich ge lukkig heeft gevoeld. En het uit het kamerdebat geboren com promis, had natuurlijk ook al eerder in de S.E.R. door werkgevers en werkne mers bereikt kunnen worden, kon toen zelfs al verwacht worden. Maar die in stanties durfden de verantwoordelijkheid ervoor niet aan, schoven dat door naar regering en parlement, al wisten ze reeds hoe het resultaat zou zijn. Mede daarom was die uitgeroepen staking van een uur niets anders dan 'n beetje vlag vertoon. Een wat duur spelletje, want voor zover men aan de oproep gevolg heeft gegeven kostte dat onze economie toch weer enige tientallen miljoenen. Maar goed, dat moeten we nu allemaal maar weer vergeten. We hebben de moeilijkheden voor ongeveer een half jaar uitgesteld, waarna ze in het nieuwe jaar in verhevigde mate zullen terug keren. De inflatie wordt er niet of nau welijks mee afgeremd. We gaan ons nu bezinnen op het ko mende jaar 1971, waarin we ons, vijfen twintig jaar na de laatste wereldoorlog, dringend moeten bezig houden met het bewaren van de wereldvrede. De internationale spanningen nemen langzamerhand weer toe. De bewapening van Rusland en het penetreren van de sowjet-unie in gebieden waar de Rus sen zich vroeger niet lieten zien, ver hoogt de spanningen en dwingt het westen op zijn qui-vive te zijn. Een wereld ook waarin het uitoefenen van geweld een steeds meer gehanteerde factor wordt, in het groot zowel als in het klein. Ook in ons land zijn gewapen de overvallen niet van de lucht. Vrijwel iedere vrijdag vooral worden er wel enkele uitgevoerd. Geweld ook in andere landene, waar onschuldige diplomaten en dergelijke lieden worden gekidnapt door revolutionaire groepen om daarmee de regering in dat land eisen af te dwingen. Machtsmiddelen van de staat worden in verschillende landen ingezet tegen burgers die openlijk ontevreden heid met daar bestaande toestanden to nen. Zoals in Polen weer het geval is, maar dat ook te signaleren valt in vele andere lande in oost zowel als in west. Neen, we kunnen bepaald niet zeggen dat de wereld bij het begin van 1971 een vredelievende en tevreden indruk maakt, hoezeer we individueel daar ook naar snakken. Hoe kan het het ook anders, waar het gehele streven louter gericht is op het verkrijgen van betere materiële omstan digheden. Dat moet altijd leiden tot strijd. Strijd tussen burgers van één land, strijd ook tussen landen. In die vermaterialiseerde wereld wil men toch de illusie handhaven van te willen streven naar vrede. Diep in zijn hart weet men wel van brood alléén niet te kunnen leven. In ieder mens leven toch ook geestelijke waarden en de behoefte zich daar in rustige sfeer aan te kunnen wijden, hetzij door religie, filosofie of culturele uitingen. En omdat ook dit een levensbehoeft is en we nu eenmaal aan het leven hangen, haken we naar vrede, naar rust. Dat is dan de hoop die ons blijft. Als we deze hoop nu maar eens minder als een opflikkering van onze goede wil be schouwden, doch voortdurend van deze sfeer doordrongen bleven. Dan zou de wereld wel vrediger lijken. Maar an derzijds mogen we niet uit het oog ver liezen, dat wij in zekere zin de onvrede óók nodig hebben. Onvrede met ons zelf en met het be staande. Want zonder die onvrede kan er geen vernieuwing plaatsvinden. En die vernieuwing is toch nodig om de maatschappij te laten functioneren naar de opgave van zijn tijd. Die onvrede is er dan ook en ze leidt in menig opzicht ook wel tot althans de bedoeling om de wereld te verbeteren. En daartoe kan het nieuwe jaar ook iets bijdragen, om dat er toch altijd bezinning van uit straalt. In Soest bestaan vergevorderde plannen om het plaatselijke winkelbestand uit te breiden met een zgn. derde wereld-winkel, een zaak, die in vrijwel geen enkel opzicht overigens vergelijkbaar is met de zaak van welke middenstander dan ook. Weliswaar is er sprake van een winkel en er zal zelfs ook wel het een en ander te koop zijn, maar hoofdzaak is dat niet. Het gaat in de eerste plaats om de voorlichting, die men wil geven over de situatie in de landen van de derde wereld, de grote achterstand, die deze landen veelal door toedoen van de rijke landen hebben gekregen en de mogelijkheden, op welke wijzen kan worden bijgedragen tot het inlopen van deze achterstand. Economische en politieke handelsstructuren van de westerse landen wil men er door middel van voorlichting doorzichtelijk maken, om een en ander vervolgens waar nodig aan de kaak te stellen. Men wil de bezoekers van de winkel aan het denken zetten, een bewustzijn tot de plicht van hulpverlening wakker roepen. Een zeer kleine bijdrage tot die hulpver lening kan men ter plaatse leveren door de aankoop van produkten uit de betref fende derde landen. Het ligt in de be doeling om iedere keer de aandacht op een ander land te richten. Middels foto's, brochures, films en andere vormen van voorlichting hopen de initiatiefnemers iets van de problematiek van de betref fende landen op een klein deel van de westerse wereld over te dragen en de mensen er op die wijze tot bezinning en daadwerkelijke hulpverlèning te inspi reren. Enige dagen voor Kerstmis heeft de als kerstboom opgetuigde twintig meter hoge spar naast het politiebureau bijna het loodje moeten leggen als gevolg van een weddenschap. *s Avonds hadden twee Soesters in een café ter plaatse bij een glas bier een boom opgezet over kerstbomen. Het gesprek eindigde in een weddenschap, die de 19-jarige C. van de B. uit Soest, de nodige winst kon opleveren als hij het voor elkaar bracht om de kerstboom in de tuin van het politiebureau om te zagen. Terwijl zijn kornuit vanuit zijn auto op het marktplein nauwlettend over de huizen de verlichte top van de kerst boom in de gaten hield, begon Van de B. omstreeks middernacht aan de boom te zagen. Aan beide zijden van de stam waren al behoorlijk diepe inzagingen ge maakt, toen hij door een voorbijganger werd opgemerkt. Juist toen deze het po litiebureau wilde- binnen stappen kwam de wachtcommandant, die het nachtelijk gezaag ook was opgevallen en het alle maal wat ongewoon voorkwam, naar bui ten. Van de B. nam toen de benen, maar werd later toch aangehouden. Zijn naamgenoot, de chef van de plant soenendienst, heeft de volgende dag di rect een technisch rapport gemaakt over de toestand van de kerstboom en de te nemen maatregelen. De volgende dag kreeg de boom inder daad een deskundige behandeling, waar mee omwaaien en doorotten moest wor den voorkomen. Tot nu toe zijn de voor zieningen niet voor niets gebleken, want de boom staat nog steeds overeind, ter wijl hij aanvankelijk geen windkracht vijf meer zou hebben verdragen. De derde wereld-winkel zal gaan ressor teren onder een stichting, die momenteel in oprichting is. Voorlopig heeft men on derdak gekregen bij „Artishock" aan de Steenhoffstraat, maar de initiatiefnemers zijn van oordeel, dat het cultureel bol werk voor velen nog een te hoge drem pel opwerpt. Er wordt dan ook naarstig gezocht naar een ander onderkomen, bij voorkeur in een winkelcentrum, waar men redelijkerwijs veel bezoekers mag verwachten. De kerken in Soest is om medewerking verzocht. Men heeft uiteindelijk een beginkapitaal van tenminste duizend gulden nodig om de eerste kosten te kunnen bestrijden. Ook het gemeentebestuur is om mede werking verzocht. Die heeft men in zo verre al gekregen, dat door burgemeester en wethouders een schaftwagen beschik baar is gesteld, van waaruit de eerste activiteiten kunnen worden ondernomen. Later heeft „Artishock echter ruimtelijke medewerking verleend, zodat de schaft wagen min of meer overbodig werd, althans voorlopig. Naar aanleiding van deze ontwikkeling heeft de Werkgroep Wereldwinkel on langs de volgende brief aan het gemeen tebestuur geschreven: „Wij danken u zeer voor het aanbod van de door ons gevraagde schaftwagen. Toen wij dit verzoek aan u richtten, hadden wij nog geen ruimte om de we reldwinkel in te starten. Kort geleden bood echter de kunstenaarsvereniging „Artishock" ons een zaaltje in het Arti- shockgebouw aan. Wij accepteerden dit aanbod en dit betekent, dat wij de schaftwagen voorlopig niet nodig heb ben. Het ligt echter niet in onze bedoe ling de wereldwinkel voorgoed in het Artishockgebouw te vestigen in verband met de ongunstige ligging (niet in een winkelcentrum) en de nog bestaande drempelvrees van een groot deel van onze Soesterse bevolking. Daarom blij ven wij uitkijken naar een voor ons ge schikte ruimte. Wij willen u in verband hiermede het volgende vragen: Wilt u zo vriendelijk zijn, het aanbod van een schaftwagen voorlopig gaande te houden. Wij zijn nl. van plan deze wa gen, als de winkel goed draait, naast de permanente winkel te gebruiken. b. Is er in Soest misschien een pand be schikbaar waarvan wij gebruik kunnen maken? c. Bent u bereid ons een subsidie te verlenen voor het benodigde begin kapitaal? d. Wilt u ons de benodigde vestigings vergunning verlenen? Aldus de brief van de Werkgroep We reldwinkel Soest aan het gemeentebe stuur. Momenteel zijn er veertig wereldwinkels in ons land. De eerste werd nog niet zo erg lang geleden in Breukelen ge sticht. Het idee, om er in Soest een te vestigen, is geboren tijdens de groten deels aan Brazilië gewijde Adventsweek in november. Het idee kreeg verder ge stalte in een plaatselijke vredesweek- groep. Men beschikt nu over 25 medewerkers, die allemaal deel uitmaken van verschil lende werkgroepen. Eens per veertien dagen komen de diverse groepen bij elkaar om verslag uit te brengen van hun ervaringen en wensen en verlan gens. Aan die 25 medewerkers en mede werksters heeft men echter nog niet ge noeg. Er wordt ook een beroep gedaan op degenen, die met het idee van een wereldwinkel sympathiseren en een deel van hun vrije tijd daarvoor beschik baar willen stellen, zich te melden bij Wil van der Lek, tel. 7008, of Gea Hos- per, tel. 3148. Het is de bedoeling om de wereldwinkel in eerste instantie op vrijdagavond en tijdens het verdere weekend open te stellen. Mensen, die de stichting financieel van de grond willen helpen, kunnen dat doen via het gironummer 452513 te name van mevr. W. van de Lek, Ereprijsstraat 169 te Soest. Weer staen wy op de Grens van 't Oudt en 't Nieuwe Jaer. Wat is geschied, draegt by de Toekomst te bepaalen en de Courant tragt steeds datgeen, wat is ghebeurt, voor U in letters en in woorden te vertaaien. Wat baet dat ommezien We doen 't van arremoe, omdat, op 't eynd van 't Jaer, tog Iets moet neergeschreeven, want wat de Toekomst biedt, gheen mensch, die er van weet, al doet 't vooruytsicht minder juyehen dan wel beeven. Wat kwaamen we in dit Jaer de Vreede naeder by Wij zaagen het Geweld nog immer escaleeren. Wat de Courant ons bragt, wat ons de Beeldtbuys bood, het was oproerigheyt en strijd zonder mankeeren. De Welvaert maeckt ons niet tevreedener, naer 't schynt, nooyt werd zoo veel kritiek op allerley vernoomen Huysvesting, Onderwys en Lands-verdeediging zijn oock dit Jaer weer rycklyck onder vier genoomen. En opt Gebied van wat men Schoone Consten heet, weet niemand wat men schoon en wat men const moet heeten, en waer de een gheniet van wat hy costlyck acht. daer heeft de ander wildt met een Tomaat gesmeeten. De Dolle lyiinaa's verontrustten ons bestaen hoe meenigh eerbaar Man wierd schandlyck naa geflooten maar oock de Vrouwen neemen het niet langer meer de gantse dag in Huys te zitten opgheslooten. De schooljeugd wordt gheleert, die nauw nog leezen kan, hoe zij de Meester en 't Gezag het best kan tarten. En der fabryeken walm, die onze Lugt verpest, doet ons naer geur van 't Land en weidebloemen smarten. En yedereen pryst als om strijd zijn Waaren aen de Margarine van het Land waer 't leeven goed is, het beste Honde-voer, het poeyer dat wit wast, de Snoepery, die goed voor d'eetlust en zo zoet is. Wat doet de Huysvrou noch in keuken en in huys Zij kan het al aen de machines ooverlaaten en gansch op heur ghemack naer volle winckels gaen of oover haerversteevigers en huydsmeer praaten. Maar nyemant is tevree Nooyt wierd soo veel Protest gehoort; het zy het was in zaaien of op straaten, op Bord en Spandoeck wordt ons duydelyck gemaakt al wat wij moeten doen, al wat wy moeten laaten. Maar by al wat gebeurt, is de Courant present, die moet probeeren in die-Doolhof weg te wyzen, die hip moet zyn voor onze lieve hippe Jeugd en deegelyck voor hen, die alreeds zyn aen 't gryzen. Hetzy wat werd bepraat in de Gemeente Raad, het zy het droog verslag van Kamer en van Staaten, het Slagveld op de Weg, het woeden van het Vier, de grieven van bejaarden, werkers en soldaaten, 't behoud van de Natuur, een nieuwe Industrie, het vraagstuk waer je noch je Waagen kunt parkeeren, U blijft door Uw courant met alles by de Tyd, zy komt, weer of geen weer, by U zonder mankeeren. Wy hebben slegts de Wens, dat in het Koomend Jaer het Nieuws u minder zal verschrikken dan verblyden en dat Uw wenschen moogen in vervulling gaen, hetzy van grootse alluur, hetzy dan heel bescheyden, dat U de grootste Schat, Gezondheyt, zy gegeeven, opdat het Nieuwe Jaer U dankbaar vindt voor 't Leeven, en dat in smart of vreugd, by ramp of by festyn, ook Uw Courant dan weer Uw oog en oor moog' zyn l Dinsdag 22 december stond volledig in het teken van de sportinstuif, die in de sporthal door de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest was georgani seerd. De morgenuren waren ingeruimd voor de jongste groep, terwijl de middag was bestemd voor de wat ouderen. Onder deskundige leiding, voor een gering toe- was er gelegenheid om haast elke tak van sport te beoefenen. Vooral het boksen, nog niet eerder op een sportinstuif in ons land gelanceerd, vond bij de jeugd grote belangstelling en menigeen kreeg bij het aantrekken van de bokshandschoenen het onoverwinne lijke gevoel van ene Cassius Clay over zich; een gevoel dat snel verdween wan neer een sportieve tegenstrever een min of meer geslaagde stoot wist te plaatsen. Onder supervisie van de heer Pouw werd er door enkele honderden jongens en meisjes enthousiast gewerkt. De meis jes natuurlijk voornamelijk de echte vrouwelijke sporten, als gymnastiek, maar zij bleken ook in de andere sporten toch duidelijk hun mannetje te staan. Terwijl in de ene helft van de zaal de balsporten werden beoefend, gonsde de andere zijde als een bijenkorf, waar de meer individuele sporten werden be dreven. Op door de tafeltennisvereniging „Shot" beschikbaar gestelde tafels vlogen de batjes van puur enthousiasme door de lucht, terwijl de judomat geen enkel moment onbezet bleef. Het succes van deze sportinstuif zal voor de organisa toren zeker voldoende reden zijn om spoedige herhaling te verwezenlijken. Drie dingen zijn uit de bloedige onlusten die in Polen hebben gewoed wel zonne klaar gebleken. Het moment, nog geen twee weken voor Kerstmis, waarop de regering de volgens haar onvermijdelijke prijsstijging van de meeste voedingsmid delen meende te moeten bekendmaken, had niet beroerder gekozen kunnen zijn. De Polen, in het dagelijks leven al flinke eters, plegen met Kerstmis hele maal uit. de slof te schieten en bereiden dan uitgebreide vleespasteien waarvoor de ingrediënten nu plotseling 20 tot 30 procent meer gingen kosten. Het is be grijpelijk dat de Poolse arbeiders, die toch al ongeveer de helft van hun loon aan de dure voeding moeten besteden, hierover meer dan verbolgen waren. De keuze van het moment., en de manier waarop de prijsstijgingen werden be kendgemaakt (zonder discussies vooraf in de lagere partijorganen, zonder zorg vuldige begeleiding door voorlichtings- media) moeten daarom gezien worden als een politieke blunder van de eerste orde. Een tweede punt is de ernstige situatie van de Poolse economie. Het was al be kend dat Polen van alle Oosteuropese landen er verreweg het. slechtst voor staat. Vooral de westelijke buurman, de hooggeïndustrialiseerde D.D.R., is er eco nomisch onvergelijkelijk veel beter aan toe dan het traditioneel agrarische Po len. Door slechte oogsten van vorig jaar en een onvoldoende organisatie van de landbouw (de Poolse boeren zijn, anders dan hun collega's in andere communis tische landen, niet ondergebracht in col lectieve boerderijen, maar hebben hun eigen bedrijf) is het land nog steeds af hankelijk van dure graanimporten uit westelijke landen en (zeker zo dure) uit de sowjet-unie. Maar de export van industriële goederen waaruit de import moet worden be kostigd stagneert doordat de concurren tiepositie van Polen langzamerhand door de veroudering van de industriële appa raat steeds verder is verslechterd. Vandaar dat de Poolse economen advi seerden de consumptie van voedings middelen af te remmen en de binnen landse verkoop van duurzame verbruiks- goederen (zoals televisie-apparaten en koelkasten, waarvan zich grote voorra den hebben gevormd) te stimuleren. Maar dat de bijl waarmee Warschau deze operatie heeft uitgevoerd wat al te bot was, zal iedereen in Polen nu wel duidelijk zijn. Het derde, en misschien wel meest zorgwekkende aspect aan de recente uit barsting van volkswoede is de geweldige kloof die er in een Oosteuropees land als Polen (maar ook in de andere com munistische staten zoals de afgelopen decennia hebben bewezen) gaapt tus sen regeerders en regeerden. Alleen aan het volslagen ontbreken van enig wederzijds vertrouwen moet het worden toegeschreven dat de Poolse au toriteiten zo meedogenloos hard zijn op getreden tegen stakende arbeiders en studenten en de menigten onmiddellijk met geweervuur en zelfs tanks tegemoet traden. En aan diezelfde vertrouwens crisis moet het worden geweten dat de demonstranten op hun beurt zich te bui gingen aan plundering van winkels en brandstichting van openbare gebouwen. Dit volledige gebrek aan communicatie doet het ergsle vrezen voor de toekomst van het land en zijn economie. Want zonder althans enige bereidwilligheid van onderaf zal Polen helemaal moeite krijgen het hoofd boven water te hou den. Daar zal dan zelfs het inpompen van meer westers kapitaal en westerse industriële goederen (een van de be langrijke motieven voor de onderteke- kening van het verdrag met west-Duits- land) weinig aan kunnen verhelpen. KANTMAN Woensdagmorgen, 2 uur, heeft, aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de houders van gele kaarten, genum merd vanaf 201 tot en met 360.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1