Soest toen - Soest nu Dinsdag 5 januari 1971 Het oog gericht op protesten in de Sowjet-Unie Oplichtende fotocolporteur aangehouden Ruzie in slachthuis om gewicht van een koe UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a. Soest Tel. 2366 - Postgiro 126136 Piet Ekel wil „Soester Gemeenschap" van de grond helpen Telef, Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Benzine uit auto gestolen Gesprongen waterleidingen door hevige kou Trekking van de grote „S.O. Soest" loterij werd bescheiden gebeurtenis V Plotseling overlijden van coach Van Zoghel bracht grote verslagenheid „Wij zijn vastbesloten om naar ons his torisch vaderland te gaan, waar onze familieleden wonen. Al onze handelingen zijn overeenkomstig de wetten van de Sowjet-Unie. Wij willen slechts één ding. gebruik maken van het natuurlijke recht om te wonen waar wij wilen. Wij hebben dit al jaren geprobeerd. Onze nood is groot. Wij smeken u. weest. niet doof voor ons verzoek. Helpt ons." Zo luidde een passage in de dramatische oproep die een groep Joodse staatsburgers van de Sowjet-Unie in mei van dit jaar richtte tot de commissie voor de rech ten van de mens van de Verenigde Na ties. En met dit beroep op de wereldopinie schaarde zich een groot deel van de Joodse bevolkingsgroep in de Sowjet- Unie in de rijen van die andere moedi gen, de protesterende Russische schrij vers en intellectuelen, aan de zijde van de oppositie tegen de onderdrukking door het Kremlin van individuele vrijheden. De oproep tot de V.N. was in zekere zin het eerste bewijs dat die Joodse op positie zich aan het emanciperen is, wat nog wordt onderstreept door het bestaan van een ondergronds tijdschrift (ook hier weer een parallel met de literaire op positie), Exodus genaamd, dat een be langrijk aandeel heeft gehad in 't bekend worden van de Russische onderdrukking van de Joodse minderheid in het westen. De belangrijkste aanleiding voor het groeien van de Joodse oppositie is de veelal categorische weigering van de Russische autoriteiten om Joodse staats burgers naar Israël te laten emigreren. Het conflict in het nabije oosten, waarin Moskou zo die is verwikkeld, heeft bij de Sowjetjoden, die door de Russische stellingname in een verdachte positie zijn gemanoeuvreerd het verlangen vergroot zich bij hun rasgenoten in Israël te voegen. Moskou's weigering, die echter nooit wordt toegelicht, komt waarschijnlijk voort uit de overweging dat wanneer veelal ontwikkelde en in elk geval door de Sowjet-Unie geschoolde burgers naar het vijandige Israël emigreren. Moskou daardoor de Israëlische zaak zou steunen Deze filosofie is dezer dagen nog eens be vestigd door de oprichting in Moskou van een nieuwe, niet-ondergrondse Joodse or ganisatie, de Bond van het Volk, die da opdracht heeft „te streven naar vrede in het nabije oosten". Wanneer de bond daarin slaagt krijgen de leden toestem ming om naar Israël te emigreren. Geheel in de lijn van deze anti-emigra- tiepolitiek liggen de beschuldigingen van verschillende zijden, dat het proces tegen de Joden in Leningrad een schijnproces is, en dat de beweerde poging tot vlieg tuigkaping alleen maar in scène is gezet door de Russische staatsveiligheidsdienst. Het doel van die provocatie was dart om via enkele strenge processen ds Joodse bevolking te intimideren en dt animo te emigreren eruit te krijgen. Het valt echter te betwijfelen of d« Russen hun doel op deze wijze zullen be reiken. Nu al is duidelijk dat de protes ten eerder toe- dan afnemen, en dat door de daar op volgende repressie de emi- gratiedrang weer zal groeien. Daarmee is dan een proces van escalatie van de in de Sowjet-Unie toch al sterke antisemi tische sentimenten op gang gekomen dat kan eindigen in een massale misdaad tegen het Joodse volk. KANTMAN. In Hilversum is verleden week een ze ventig-jarige fotocolporteur aangehou den, die in de afgelopen weken tal van mensen in het Gooi, Amersfoort en Soes- terberg heeft opgelicht. De man werkte tot voor enige tijd voor een Amsterdam se fotostudio. Zijn werk bestond uit het afleggen van huisbezoeken, teneinde af spraken te maken voor het nemen van foto's. Zonder dat zijn werkgever daar iets van wist liet zich echter vijf gulden vooruit betalen. Dat geld stak hij in zijn eigen zak. Toen de werkgever er achter kwam, werd de man direct ontslagen, wat hem er echter niet van weerhield om zijn praktijken op dezelfde wijze voort te zetten. In Soesterberg werden drie mensen het slachtoffer van hem. Maar ook in Amersfoort, Hilversum, Busum en an dere Gooise gemeenten ging hij met suc ces te werk tot hij op verzoek van de Bussumse politie tenslotte in Hilversum werd aangehouden. Op de laatste dag van het oude jaar is in het slachthuis alhier ruzie ontstaan tussen de veehouder M. uit Soest en een keurmeester van het slachthuis over het gewicht van een geslachte koe. De politie moest uiteindelijk bemiddelend optreden. M. bracht donderdag een van zijn koeien ter slachting naar het abattoir. Het dier kon echter niet terstond gewogen wor den. Dat gebeurde pas later, toen M. al naar huis was. Toen hem echter het ge wicht werd medegedeeld, ontstak hij in hevige verbazing en woede en begaf zich onmiddellijk weer naar het slachthuis, waar hij de keurmeester duidelijk maak te, dat een vergissing moest zijn begaan. De keurmeester ontkende dat echter, zo dat een woordenwisseling ontstond. Ten slotte werd de komst van de politie ver zocht en na lang heen en weer gepraat was de veehouder tenslotte bereid om het opgegeven gewicht als juist te aan vaarden, zij het wel met de nodige te genzin. Het opgegeven gewicht van d« geslachte koe bedroeg 267 kg. SOESTER OURANT 'Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt Iedere dinsdag en rrfldaf „Een organisatie als de Soester Gemeenschap moet karakter hebben, iedereen aanspreken, duidelijk doelen nastreven en middels zijn medewerkers wortelen in de Soester samenleving, zodat grote groepen tegelijk enthousiast kunnen worden gemaakt. De constructie moet eenvoudig en doorzichtig zijn en een haalbare zaak dienen." Dit is de mening van Piet Ekel, de populaire radio- en televisieacteur die zijn leven lang al in Soest woont. Mede hierdoor is hij een deskundige op het gebied van het Soester verenigingsleven. Als voorzitter van de Soester Turnclub heeft hij zijn sporen in de plaatselijke sportwereld wel verdiend. Daarom zat het hem niet lekker toen hij hoorde dat op 15 december jl. de Soester Gemeenschap in oprichting na negen maanden voorbereiding werd terug verwezen naar het be ginstadium van moeizame besprekingen. wellicht allen verder aan de nieuwe overkoepeling zullen moeten aanpassen. Voorlopig kunnen zij ernstige inspraak krijgen en mede-verantwoordelijkheid dragen en een eerste beleidslijn vaststel len. Daarnaast zouden ook particulieren moeten worden uitgenodigd mede te werken op grond van hun deskundig heid op een speciaal terrein of wegens hun algemene bekendheid en grote good- wilL bij hun achtérban. Aldus nog steeds de Soestenaar Piet Ekel. Hij vindt dat het bestaande verenigings leven intussen dient te worden geïnte greerd. Voor de hand liggende contacten, fusies, federaties of andere bundeling van krachten moeten sterk worden aan bevolen opdat men tot een simpele ver tegenwoordiging in de nieuwe organisa tie kan geraken. Slechts verbanden die overkoepelen en waarvan er bijvoorbeeld maar één bestaat in Soest en die het algemeen belang direct dienen, moeten worden ingeschakeld. Te zelfder tijd zullen mogelijk nieuwe groepen kunnen worden geformeerd uit „losse elementen" bijvoorbeeld: de stu derenden (scholen, studenten, volksuni versiteit). De gehele bevolking kan al dus gemakkelijk worden herkend in het bestuur van deze Soester Gemeenschap: thuis, op school, kantoor en in de fa briek. Dan kan een Cultureel Centrum daadwerkelijk betekenis krijgen, mis schien rendabel worden geëxploiteerd en zou in het negatieve geval aanvullende subsiedie en medewerking van de over heid gerechtvaardigd worden. Bovendien zal elk beroep op de totale bevolking uitbreiden tot „recreatie". Ekel denkt hierbij aan het Openluchttheater, het Natuurbad en het komende Engpark. Hij vindt „Knollentuin" trouwens een heel leukere naam! De sportstichting moet een beweging worden en worden gede mocratiseerd. Er is een duidelijke vergrijzing van be stuursleden. Verstarde organisatievormen leiden tot eenzijdige contacten. Jeugdle den moeten cultureel en maatschappelijk geactiveerd worden. Sportlieden doen in het algemeen ook in Soest te weinig aan culturele ontwikkeling, zoals de cultuur dragers zich te weinig met de sport be moeien. Argumentaties als van mevrouw Muurling ten aanzien van de sportac- comodaties zijn weliswaar beeldend, maar ongegrond. Een groot aanwijsbaar gebied ligt hier braak, waard om ont gonnen te worden. De Soester acteur denkt hierbij aan de pogingen STC/PVO, jeugdpaspoorten via jeugdbesturen in Hilversum, etc. Hij vindt dat ook hier in Soest een hinder lijke verruwing heerst en er een gebrek is aan ethiek, estetisch denken en filoso fie. 't Liefst zou Ekel het Oranjecomité wil len opheffen. Hij constateert bij deze da mes en heren een duidelijk gebrek aan fantasie en oriëntatie elders. Het comité moet een soort Gemeentelijke Evene mentencommissie worden van notabelen en burgers ter viering van volksfeesten, nationale feesdagen, Sint Nicolaas-in- tocht e.d. De VVV moet zich meer ont wikkelen in de richting van regionale activiteiten en de nadruk leggen op re gistratie en uitwisseling van cultuur uitingen en attracties in de wijde om trek. Wat Artishock betreft vindt Ekel dat deze kunstenaarsvereniging zich niet nog meer mnet. verwijderen van de oor spronkelijke doelstellingen. De culturele „Ik denk altijd overkoepelend", zegt Piet Ekel, „omdat ik 10 jaar lang voor de NRU het Nationale Programma sa menstelde, waarin eveneens alle moge lijke stromingen aan bod moesten ko men. En dat was ook het geval bij de stichting van de Sporthal „Beukendal" waarbij ook iedereen werd ingescha keld." Maar goed, laten we bij de basis be ginnen en naar de top toedenken, vindt „Malle Pietje", die 't goede wil behou den, 't slechte vergeten of verbeteren, 't nieuwe aansluiten en dat alles onder het motto: „Werken aan morgen is den ken aan gisteren." De organisatie dient het sterk verouder de voorbeeld voor ogen te hóuden van bijvoorbeeld de Gemeenschappen te Amersfoort en Zaandam met hun vele verenigingen (w.o. buurtclubs, enz.) en de moderne voorbeelden van gemeen schappelijke samenwerking als bijvoor beeld in Dronten. De waarheid ligt in Scest waarschijnlijk in het midden. De werksfeer lijkt enigszins op die in Soes terberg tijdens het stichten van het Dorpshuis. Daarbij dienen bij de eerste aanleg van de S.S. géén vertegenwoor digers te participeren uit de plaatselijke overheid (ambtenaren), de politiek (par tijleden) en de kerk (geestelijken). Pri maire argwaan en aversie op deze ge bieden moeten worden vermeden. De structuur van de organisatie dient in ieder geval verankerd te worden in sterke bestaande groepen, die zich later van Soest door middel van acties en collectes vanzelfsprekend zijn. Piet Ekel suggereert vervolgens 11 re presentanten uit de sectoren: scholen, vakbeweging, zakenkring, winkeliers, sport, artishock, oranjecomité, WV, par ticulieren, jeugdorganisaties en vrouwen clubs. Van deze organisaties kunnen bij voorbeeld in het bestuur zitting nemen de voorzitters of hun plaatsvervangers. Deze functionarissen zijn alle op hun beurt weer voorzitter van gespecialiseer de commissies van bijstand, die op de achtergrond de brainstorming van vele geïnteresseerden opvangen. De zakenkring dient volgens de heer Ekel slechts industriëlen en beoefenaren van vrije beroepen te binden. Deze kring moet tegemoet komen aan het groeiend verlangen naar medezeggenschap van werknemers. De industrie schreeuwt om creatieve krachten'en artistieke vormge ving op kantoren, fabrieken en van pro ducten. Brood en spelen! De vakbeweging moet de toenemende vrijetijdsbesteding en de snelle ontwik keling der arbeiders opvangen, kanalise ren en cultuur-minded maken. De win keliers zouden door fusie tot één gezon de organisatie moeten komen. Piet Ekel, tussen twee opnames in van een belangrijke reclamespot: „De mid denstand toont een gebrek aan visie en tijdige informatie. Ze moeten hun krui denierspolitiek ombuigen naar: een con current is een collega. De consument moet worden behaagd." De sportstichting moet zijn bemoeiingen potentie van de beroepsbevolking wordt verwaarloosd en daarom: bundeling van artistieke vakgenoten en communicatie door een periodiek of bulletins. Artishock zou meer een soort cultureel VW moeten zijn waar muziekmensen, radio- en tv-medewerkers, reclamemen sen, journalisten, etc. terecht kunnen voor informatie, ideeën en plannen. Ar tishock moet op deze mensen een kata- liserende werking uitoefenen. Waar cul tuur is, beter organiseren, inventariseren. Waar geen cultuur is, zaaien en oogsten. Cultuurvorming is niet voorbehouden aan een geselectuurde groep, maar dient gemeengoed te zijn. Eén bureau - één weekagenda - één paspoort. De structuur van de Soester Gemeen schap is discutabel. Stichting, adviesraad of anderszins. Een studie waard en or- riëntatie elders is allereerst geboden Het aantal deelnemers dient evenwel niet al te groot te zijn en representatief geacht kunnen worden voor Soest en Soesterberg. Presentiegeld der afgevaar digden, alsmede vergaderruimten dienen door een van meet af aan belangstellend gemeentebestuur te worden gegaran deerd. Overige eerste kosten kunnen door contributie der deelnemers en do natie van sympathisanten worden ge dekt, zodat onbekommerd een beleids plan kan worden gemaakt. Aldus de nieuwjaarsvisie van Piet Ekel, wiens plan wij voorlegden aan de voor zitter van de Soester Gemeenschap i.o. de heer Lenssen. „Het is allemaal een kwestie van groei en tijd. Je kunt er niet mee beginnen. Dit plan is een eind punt en we hebben jaren nodig om dit te bereiken. Maar ik ben blij dat de heer Ekel mee wil doen." Mr. Lenssen hoopt hem dan ook te ontmoeten op de eerstvolgende vergadering op dinsdag 5 januari 1971, om 8 uur 's avonds, in het Artishock-gebouw. Men hoopt dan te komen tot een duidelijke taakverdeling en een indeling in sekties. De voortgezet te Soester Gemeenschap i.o. betreurt de trapsgewijze ontwikkeling geenszins. Eén van de winstpunten van de vergadering, gehouden op 15 december jl., vindt men de duidelijke bereidheid van de verte genwoordigde verenigingen, om mede door een financieel offer hunnerzijds, dóór te gaan met de opzet, zij het dan in gewijzigde vorm. Ook wil men zich beraden over de openbaarheid van de vergaderingen, welke frequent gehouden zullen worden. Woensdagavond waren meer dan hon- derdvjjftig leden, donateurs en belang stellenden in de nieuwe nog niet geheel gereedgekomen kantine van de „S.O. Soest", bjjeen gekomen om getuige te zjjn van de trekking van de grote lo terij, die het mogelijk moest gaan maken tot uitbreiding en modernisering van de kantine aan de Bosstraat en aanschaf en vernieuwing van spelmateriaal over te gaan. Even na acht uur begroette de voorzitter van de afdeling voetbal de talrijke aan wezigen, waaronder notaris M. van Veeren met enkele medewerkers, de heer Meijer, van de gemeentepolitie en het bestuur van de afdeling atletiek. Direct na zijn begroetingswoorden maak te voorzitter Ankoné het grote verlies bekend dat sportbeoefend Soest die. mor gen had geleden door het plotseling overlijden van hun coach, de heer. Van Zoghel, die, ondanks zijn nog maar korte contact met de „S.O. Soest", zo bijzonder waardevol bleek. Nadat de heer Ankoné medeleven met de nabestaanden had be tuigd, verzocht hij om 2 minuten stilte ter nagedachtenis aan deze voor Soest „grote sportman achter de schermen". Hierna begon de trekking van de loterij, nadat eerst nog speciale woorden van dank waren gericht tot de penningmees ter, de heer R. Kleinegris, voor zijn on noemelijke arbeid aan de geslaagde lote rij en de heer N. Gros, die het presteer de om van de 4000 loten er maar liefst 1400 te verkopen. Notaris M. van Veeren maakte de aan wezigen met enige woorden bekend met' de gang van zaken bij een dergelijke lo terij, zodat iedereen alles goed kon vol gen. Achtereenvolgens werden de tien waar devolle prijzen, getrokken, waaronder electrische koffiemolens, portable-radio's en cassetterecorders, met als klap op een wat vroege vuurpijl de rijklare Volks wagen. Doordat direct na het bekend worden van het prijsbepalende nummer de naam van de gelukkige werd opgezocht, was het mogelijk dat de winnaar van de le prijs, de heer Daamen van de Smitsweg, van huis gehaald kon worden, om op pa pier zijn prijs in ontvangst te nemen: - Geëscorteerd door zijn ouders en zijn broertje betrad de 22-jarige prijswinnaar onder applaus de kantine, waar hij, na dat de heer Van Veeren zijn prijswin nend lot ambtshalve had gecontroleerd, door het bestuur van de „S.O. Soest" werd gefeliciteerd. De heer Daamen, die werkzaam is bij „Mercurius", had de loten van een collega gekocht die lid was van de „S.O. Soest". Hij had er geen moment meer aan gedacht totdat de heer Ankoné hem thuis kwam vertellen dat hij de gelukkige bezitter van een fonkel nieuwe V.W. was geworden. Uit de "aan de Plesmanstraat te Soester berg geparkeerde auto van de 53-jarige E. A. K. uit Soesterberg is kort na de jaarwiseling 22 liter benzine gestolen. Aangezien zijn auto al eerder het doelwit was van vernielingen, vermoedt de eige naar, dat een paar tot nu toe onbeken den het op hem hebben voorzien. Het winterse weer heeft op een paar plaatsen in Soest buitenshuis voor enige ongemakken gezorgd. Zowel op de Oude Utrechtseweg gebeurde dat nog net in het oude jaar. Er ontstond een gat in het wegdek met een diameter van ruim een meter. Mevr. J. M. van R.-V. (32) uit Soest, die daar net fietste, zag op .een gegeven moment een hoeveelheid water over de weg stromen. Zij wilde er omheen rijden, maar kwam juist in het gat terecht. Haar kleding en rijwiel lie pen enige schade op. Het waterleidingbe drijf heeft de schade hersteld en ver goed. Op Nieuwjaarsdag moest het waterlei dingbedrijf opnieuw in actie komen, toen bleek, dat op de hoek van de Koningin- neiaan en de Julianalaan een waterlei dingbuis was gesprongen. Het uitstro mende water veranderde de weg in kor te tijd in een complete ijsbaan. Ook ge meentewerken heeft hier assistentie moeten verlenen. Notaris Van Veeren deelde de heer Daamen mee dat op zjjn lot de hoofd prijs is gevallen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1