EGvSETTEN SPANNINGEN NEMEN IN 1971 TOE Alle bee(s)tjes helpen bij De Vrije Teugel Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Krabbels van Knelis BEWUSTELOOS OP HET IJS Kerstboomverbrandingen feest voor jong en oud RINGEN0LDUS KERSTPUZZEL-PRIJSVRAAG - Omstanders handelen vaak ondoordacht PONT1AC TIJD JUISTE TIJD Militair met ondeugdelijke wagen aangehouden 1 DINSDAG 5 JANUARI 1971 De deelname van onze lezers aan de Kerstpuzzel—prijsvraag was ook dit jaar weer buitengewoon groot. Vanuit alle delen van onze gemeente kwamen de oplossingen uit Soesterberg, Baarn, Bilt- hoven, Eemnes en Amersfoort. Vele hadden van de oplosing weer een kleurige prent gemaakt, terwijl anderen hun oplosing vergezeld lieten gaan van een Nieuwjaarswens. Ook nu weer moest uiteindelijk het lot beslissen wie er door middel van een goede puzzel-oplossing in aanmerking kwamen voor de uitgeloofde waardebon nen van tien gulden. De navolgende inzend(st)ers werden door het lot aangewezen en zullen mor gen hun waardebon per post thuis ont vangen: Mevr. J. ATEN-NAUTA, flat 110, „Hoog Soestdijk", Prins Hendriklaan 5, Soest. E. VAN DEN BRINK, Soesterbergse- straat 114, Soest. P. J. DE BRUIJNE, Schoutenkampweg 125, Soest. Mevr. J. A. DROST, Korte Brinkweg 22B, Soest. A. ITALIAANDER Ereprijsstraat 5, Soest. Zoals op de waardebon vermeld, kan deze bij elke Soester winkelier als be taalmiddel worden gebruikt. De winkelier kan deze bon weer ter verzilvering aan ons kantoor aanbieden. Voor hen, die toch nog moeilijkheden ondervonden bij het juist invullen, druk ken wij deze, nu echter geheel ingevuld, hieronder nogmaals af. KELTUH'PLEET en DURFIKE CRSSETTES JUWELIER HORLOGER SOESTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 De vooruitzichten voor 1971 zijn bepaald niet geruststellend. De wereld is in be weging, verhoudingen en vormen ver anderen snel door technische, economi sche en daaraan gekoppelde politieke ontwikkelingen. Nederland zal in de komende maanden, wat de politiek betreft, in het teken staan van de naderende verkiezingen voor de Tweede Kamer. De partijen pu bliceren hun programma's, beraden zich over mogelijke en niet-mogelijke samen- j werkingen, zullen trachten elkaar te overtroeven om de gunst van de kiezer te verwerven, elkaar beschuldigen en stuk voor stuk kreten lozen over wat er moet veranderen. Als dan de uitslag van de verkiezing be kend is, zal er een regering gevormd moeten worden. Die regering komt voor een bijzonder moeilijke taak te staan. Er zijn zoveel problemen op te lossen, dat een prioriteitskeuze noodzakelijk zal zijn, omdat we niet alles ineens kunnen op lossen en nog minder ineens kunnen be talen. Maar over die keuze van wat eerst en wat vervolgens zullen de meningen sterk verschillen, wellicht ook binnen de partijen. Het komende nieuwe kabinet krijgt het bepaald niet eenvoudig. In de huidige constellatie van het kiezersvolk is de Partij van de Arbeid er daarom blijk baar niet zo erg happig op om de ver antwoordelijkheid mede te gaan dragen. En waar een samenwerking met de K.V.P. nog van de hand wordt gewezen, prijs de P.v.d.A. daarmede zichzelf dus uit de markt, omdat zonder die K.V.P. geen regeringsmeerderheid te verwach ten is. Mede daardoor ligt het in de lijn van de verwachtingen, dat het nieuwe kabi net weer ongeveer van een zelfde signa tuur zal worden als het huidige, zij het dat het zeker een wat progressiever ge zicht zal willen laten zien. Hoe de nieuwe regering ook zal uitvallen, het is voor ons land te hopen, dat zij over een behoorlijke meerderheid in de Kamer zal kunnen beschikken, omdat zij zovele controversiële problemen zal moeten zien op te lossen. Ook zal het nodig zijn om ten aanzien van de internationale situatie ons hoofd koel te houden en rustig voort te kun nen blijven werken. Op het wereldto neel nemen de spanningen weer toe. De Sowjet-Unie probeert zijn invloed steeds verder uit te breiden, geruggesteund door een zich steeds uitbreidende vloot en een op grote sterkte gehouden leger en luchtmacht. De kwestie van het nabije oosten zal in 1971 zeker niet tot een oplossing ko men en telkens weer tot ernstige span ningen leiden. Niet alleen voor Israël en de omringende Arabische landen maar vöor de gehele wereld. Ook in Vietnam zal in het komende jaar nog geen vredestoestand worden be reikt en een bedreiging blijven voor ver dere escalatie. In alle politiek belangrijke landen speelt de economische situatie een grote rol. Overal zullen er groeiende moeilijkheden door ontstaan, die men zal trachten af te reageren door spanningen op te roepen. In Rusland, Polen en ook elders zijn de Joden weer tot de zondebok gemaakt, in andere landen worden de Amerikanen daartoe bestempeld en in' weer andere landen wordt alle schuld op de commu nisten of wat men daarvoor door wil la ten gaan geworpen. En al praten we dan nog met elkaar in de Verenigde Naties en zijn nevenoganisaties, in de praktijk blijven we elkaar beschuldigen en be dreigen, zodat de wereld er in 1971 steeds dreigender zal gaan uitzien. Neen, erg opwekkend lijkt het komende jaar er niet uit te zien. Overal zal de veer zo strak mogelijk gespannen wor den. Maar men zal ook trachten te voor komen dat de veer breekt, omdat dan niet meer te voorzien is waartoe de breuk zou leiden. Daarop blijven de grote machten nog attent. Dat is het enige houvast wat de situatie in de wereld nog biedt, waarbij al het gewroet van kleinere volken, in Vietnam, nabije oosten of waar dan ook slechts spelde- prikken blijven, hoe gewichtig men het daar ook opneemt. „Kinderboerderij De Vrije Teugel is aan het verbouwen, nog niet geopend staat er op het affiche, dat voor een raam van de boerderij aan het Oude Grachtje is gehangen. Dat Marja en Jan Spiering, de beheerders, druk bezig zijn met het bouwen van een onderdak voor geiten, bokken, marmotten en voor de pony Theadora van Weltevreden, is voor de velen die de kinderboerderij een warm hart toedragen, geen belemmering om de veestapel aan te vullen. Kleuters uit het Soesterveen komen hun leeftijdsgenootjes uit de dierenwereld bijna dagelijks be zoeken. De dieren op de boerderij lopen in grootte nogal uiteen. Het kleinst is de vierling marmot, geboren op dierendag. Annelies 't Hart uit Baarn kwam ze brengen. Een jongetje uit het Soester veen bracht ook een marmot, een met lange haren: daarom wordt hij Beatle genoemd. De heer Gros stond dertien krielkippen af, en er kwamen vijf ko nijnen bij. Verder zijn twee schapen met een lam te verwachten, in bruikleen af gestaan door het herstellingsoord Prins Hendriksoord in Lage Vuursche. De heer Van Duinkerken bracht voor Theadora van Weltevreden een ponywagen mee. Hoewel Jan Spiering als baas haar elke dag hooi brengt, luistert zij ook naar jongens, die het klappen van de zweep kennen. Kinderen uit het Soesterveen mogen er in de Pijnenburger bossen on der leiding beurtelings op rijden. Er zijn ook heel bijzondere dieren op de boerderij. Een eend heeft zich eigener beweging aangemeld. Hij is aan komen lopen en heeft het er zo naar zijn zin, dat hij niet meer weg is gegaan. Er loopt een kip, die bij een jongetje in de huis kamer is opgegroeid. Toen het beest op de boerderij kwam, kon het niet kake len. De andere kippen hebben hem dat geleerd, zoals ze hem ook behoorlijk lo pen en wormen zoeken hebben bijge bracht. De konijnen tenslotte worden eerst in een hok ondergebracht, maar na een poosje krijgen ze de vrije teugel en mogen ze vrij rondlopen. Spontane reacties komen nog steeds van alle kanten. De Soester bevolking zorgde in een eerste actie voor zevenhonderd donateurs en voor de eerste dieren (waarvan sommige in bruikleen), een aquarium en 7.000 gulden. Dit bedrag is gegroeid tot 20.000 gulden dankzij giften van prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, particulieren, industrieën en banken. Marja en Jan Spiering hebben grote plannen. Ze hebben jarenlange ervaring als docenten in creatieve cursussen voor jong en oud. Het werk op de kinder boerderij is hun eerste buitenwerk. Ze zijn dagelijks met hamer en kwast in de weer, daarbij soms geholpen door niet alleen de jeugd, maar ook door ouderen uit de omgeving. Zij besteden de vrije zaterdag aan puinruimen en graafwerk. Kinderen uit de buurt hebben de poort van De Vrije Teugel beschilderd. Geadviseerd door de dierenarts A. J. Verheul uit Soest bouwen de Spierings onderdak voor de dieren, want het groeiend beestenbezit is nu hun eerste zorg. Straks als alles klaar is, kan de jeugd bezit nemen van De Vrije Teu gel. Marja en Jan Spiering denken voor hen aan huttenbouw, versierd met speel- plastieken en grote kleden waar ze door heen kunnen kruipen; boetseren; verven en timmeren in de buitenlucht en bij re gen in de wagenloods. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak mit stiegende vur- baozing de uutroepe vaan de minse hep annehoord, die ant begin vaan ut niewe jaor uut un paor voor de haand lei- gende dinge meende te distelere daatter in Spaanje en in Ruslaand tekene vaan goeie wil valle te bespeure. Zuk laache! Ik haad ming liever heule- gaor nie innelaote mit die twee veulbe- sproke zaoke die om en naobie de kors- mus zowaat de heule weruld daag en naacht bezug hielde, maor ak zukke stomme dinge vaan normaole minse hoor, daan kenk ming wafful nie opmekaor houwe. Bie ming staot as un paol bove waotur, en daat zaal ut altied blieve, ok al stieg ut waotur ming tot de Üppe, dat er geen mins is, die ovur leve of dood ken en maag beschikke. Daorom bink as un duuvel as ik arruguns hoor praote ovur doodstraaf en zuk soort dinge, waor ik daan ok de elektrieke stoel mee bedoel. Ajje der zo ovur praot, daan liek ut de normaolste gaang vaan zaoke daat in de beschaafde weruld narruguns meer ovur doodstraaf wordt gesproke, laot staon wordt uuttevoerd, maor das maor vaalse schien, daat is de leste daoge wel duu- deluk gebleke. Kiek, die naorughied an de aore kaant vaan ut iezere gardien is voor geen mins nieuw, waant aster daor iemaand is die ut arruguns nie mee eens is daat vaan bove of wordt annegeve, en hie is zo stom, of zo jie wil, flink, om daat an iedere te gaon vurtelle, daan istie zoge- naomd staotsgevaorluk, en daan mot hie of zie weg. Noeng is daat in Ruslaand aal heulemaol nie meujeluk, waant as zu je daor op de trein zette, en ze zeige dajje paas ovur u paor daoge uut maag staape en nie eerder trug maag komme daan ovur vieftien jaor, daan kejje gerus voor goed ofschied neme vaan je femilie, waant de kaans dajje nog springlevend te voor- schien komp, is maor heul klein. L Se aors vingk de trammelaant int laand vaan Kin.turklaor. Nog maor net is die ouwe baos trug in zun geboorte- laand, of daor binne de poppe ant daanse. Un heule kwak minse die ut andurrefde om int laand waor haos altied fraanco op de brieve staot, toch voor hullie eige mening uut durrefde te komme, werde in de kraog gepaakt en op de bekende menier berecht. Geen boete, of un paor jaor vekaansie op staotskoste, maor, net of ut maor heul gewoon is, de doodstraaf. En om- datter messchien in Spaanje nog wellis un wongder zouw kenne gebeure, waster zellufs un vurdaachte bie, die maor liefst drie keer de doodstraaf kreeg toebe deeld. De heule weruld sting op zun kop, en, laote wullie effe eerluk weze, nie ten onrechte. Iedereen die maor daacht daat as hie zouw zeige dattie ut der nie mee eens waas en daat dat zouw hellepe, schreeuwde ut uut. Laote wullie noeng is effe vurgete daat die doodstraffe binne gewiezugd in bar veul jaore staotsvekaansie, waat zouw der daan gebeurd weze? Ik schaat daat ter nog un paor daoge bar haard ge schreeuwd zouw worde, en daat daan de heule zaak vurgete zouw weze. Noeng zalle die schreeuwers en praoturs wel bewere daat da nie zo is, mor daat hep ut vurleje wel geleerd. Ut is- krek as zoon vieftien jaor geleje, toeng ongs laand as protest teuge zoon voorvaal int groot nie naor de Olimpiese speule gong in Auwstralieje. Der waor» minse die dochte daat as wullie zeeje en liete marreke daat wullie ut mit daat gedraag vaan die luu nie eens waora, daat ut daan wel zouw vuraandera. Maor wullie waore haos de enugge dit der waat in zaoge om ut op die meniet duudeluk te maoke. En nao ofloop vaan daat sportfeest waore de meeste minse, die ut nodug hadde gevongde om nie mee te doen, ut dér ovur eens, daat ut nie zo bar veul uut haolt as nie ellek laand mee doet daat ut mit die naorughied eens is. Maor zuk soort prootest haad noeng wel un bietje meer reezultaot kenne hebbe. Ik schaat daat as wullie, as klein laand toch aalle zomurs en teugeswoordug ok aal wingter, mit veule tienduuzende naor ut veulbesproke en vaok laoggeaachte zonnuge zuude gaon, noeng is tuus zou- we blieve, meer indruk zouwe maoke daan ut gezaomelukke, maor zo bar gauw zachies wordende geschreew. Maor ik hep ut aal gezeit, daat luk nooit, waant allenug de minse die toch nie gaon zeige daat zullie ut nooit zouwe doen. maor de lui die de zon op wille zeuke en um meestal in Spaanje vingde, gaon toch. Der wordt vaan bene je of genog ge schreeuwd, maor aal de regeringe had- de der eige motte laote hore, offiesiejeel en bepaold nie vriendeluk. Maor wie wil de eerste weze, die daat laot mer- reke? Stel je is voor dajje de vriend- schappelukke betrekkinge schaodt. Spaanje zouw daan wellis ovur kenne lope vaan ut weste naor ut ooste. En daan magge wullie wel vingde daat da nie zoon bar meuijelukke gaang zal we- maor die aangst houwd wel veule mongde op mekaor, en daorom kenne wullie ok veul betur zwiege, waant ok in 1971 is spreke zilvur, en zwijge zuud- vruchte en zonneschien, ajje begriep wak bedoel. Het is niet allereerst de wondbehande- ling die bij ongevallen op het ijs ter sprake komt. De eerste hulp, die bij her senschudding dient te worden verleend, is onder deze omstandigheden veel be langrijker. Wanneer de dokter of de E.H.B.O.-er bij iemand wordt geroepen, die na een val op het hoofd bewusteloos op het ijs is blijven liggen, moeten zij telkens weer tot hun misnoegen vaststellen, hoe zorg zame, doch onbekwame lieden reeds al lerlei verkeerde dingen met de patiënt hebben gedaan Bij een val op het hoofd en dat ge beurt juist op het ijs nogal eens blijft het slachtoffer soms bewusteloos liggen. In verreweg de meeste gevallen zullen we dan te doen hebben met een hersen schudding. Onbezonnen hulp van toeschietende mensen kan in zo'n geval bijzonder veel kwaad stichten. Daarom is het, dat wij er met nadruk de aandacht op willen vestigen, dat bij alle ongevallen, waarbij het hoofd ernstig is getroffen, de grootst mogelijke voorzichtigheid moet worden betracht. Het mag daarom beslist niet voorkomen, dat zulke slachtoffers, in afwachting van deskundige hulp, alvast op onoordeel kundige wijze naar een boerderij of clubhuis worden getransporteerd. Alle maal erg goed bedoeld, maar tegelijker tijd ook heel erg verkeerd Bij zulk soort toestanden van bewuste loosheid mogen wel knellende kleding stukken, die ademhaling of bloedsom- Gouden Pontiac-bracelet. Eén van de vele fraaie combinaties uit onze Pontiac-collectie. Goud met gouden band f495,-. loop belemmeren, worden losgemaakt. Bij eventueel braken van de patiënt is het nuttig als het hoofd van het slacht offer opzij wordt gehouden. Bij braken moeten neus en mond van de getroffene voortdurend worden gereinigd om de luchtwegen vrij te houden. Afkoeling van de bewusteloze dient zo veel mogelijk te worden tegengegaan en dat is op het ijs nu juist niet altijd even gemakkelijk. Wanneer het zich laat aan zien, dat er niet al te lang op deskun dige hulp zal moeten worden gewacht, kan men de patiënt met enig overleg op een jas of een deken schuiven om hem daarna goed toe te dekken. Ziet het er niet naar uit, dat er spoedig een dokter of een ziekenauto ter plaatse zal zijn, dan kan het noodzakelijk wor den de patiënt zelf te transporteren. Daar moeten we echter alleen aan be ginnen, wanneer dat onvermijdelijk lijkt. Bedenk in dat geval, dat mensen die na een val op het hoofd bewusteloos zijn blijven liggen, voortdurend in een vol strekt horizontale houding moeten blij ven, tot de dokter de patiënt kan onder zoeken. Bij een eventueel vervoer van de ge troffene is deze horizontale houding van groot belang. Daarom moet bij zulk een transport het hoofd in het bijzonder worden gesteund. Dit lichaamsdeel moet dan bovendien tegen schudden en schok ken worden gevrijwaard. Dit zijn zo de dingen die een leek kan doen, maar zoals gezegd bij een hersen schudding zijn de zaken die door de leek beslist moeten worden nagelaten, mis schien wèl zo belangrijk. Natuurlijk kunnen er op het ijs allerlei andere ongelukken gebeuren we kunnen door het ijs zakken, we kunnen in een wak terecht komen. Dan gaat het er om weer vaste grond onder de voeten te krijgen en zich zo snel mogelijk een warme omgeving en droge kleren te ver schaffen. Ook verwondingen zijn op het ijs lang geen zeldzaamheid. Zelfs de allerbeste rijders zijn daar niet tegen gevrijwaard. Zelfs de leden van een ijsrevue vallen wel eens. Bij hen kunnen lelijke ver wondingen ontstaan wanneer de punt van een schaats in een arm of been blijft haken. JUWELIER - HORLOGER Van Weedestraat 12 Op de Van Weerden Poelmanweg is vo rige week de 28-militair H. E. B. uit Bussum aangehouden, omdat het ver moeden bestond, dat hij zich voortbe woog in een voertuig, dat op geen enke le wijze aan de voorschriften voldeed. Bij een eerste vluchtige controle kwa men inderdaad tal van gebreken aan het licht. Zo had de wagen twee gladde ban den, speling in de voorwielen, een slecht funktionerende voetrem en geen hand rem, claxon en stoplichten. Gezien de sterk verwaarloosde staat, waarin het uit 1960 daterende voertuig zich bevond, achtte de' politie het maar beter, de wagen in beslag te nemen. Te gen de eigenaar is procesverbaal opge maakt. De jaarlijkse kerstboomverbranding, die onderleiding van de Soester Vrijwillige Brandweer plaats vinden, verschilden in niets van de verbrandingen in voorgaan de jaren. De jeugd sleepte al dagen van te voren onttakelde kerstversieringen naar de drie plaatsen: Eikenlaan hoek Kolonieweg, Hahnweg en de, Koningsweg. Was het de jeugd die voornamelijk kerstbomen aanvoerde, de ouderen sleep ten alles wat maar brandbaar was naar de brandstapel voor de legale verbran ding. Om precies vier uur werd op vakkundige wijze de brand in de afgedankte kerst versieringen gestoken. Vooral de ver branding aan de Eikenlaan trad dit jaar sterk op de voorgrond. Enkele honderden 1 belangstellenden en niet alleen kinderen zagen hoe de brandweer op vakkundige wijze sterk brandbare materialen aan de brandstapel toevoegde en met élan de regie van de „fik" voerde. Tot op enkele meters drong de jeugd op, maar toen de vlammen gretig in de dro ge brandstapel om zich heen sloegen, vluchtten de moedigen voor de op vele meters afstand nog voelbare hitte. Ter wijl wat achtergebleven vuurwerk luid boven het geknetter uit knalde, rolde de brandweer enige slangen uit om, in dien nodig, de vuurzee te beperken. Na enige tijd verraadde wat as en gebla kerde resten de plaats van het vurige feest, waarmede men het bijzonder ge- illegale „Fikkie stoken" wist te voor komen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5